Eindelijk uitkomst voor Heldersche en Texelsche visschers? Styenda Belangrijke rede over Zuiderzee-steunwet „Hoe groeien opeens die steeltjes naar boven?" STORM EN REGEN.... Ueldeïlcfie Qoucani Dinsdag 5 April 1938 Tweede Blad Tweede Kamerlid Drop spreekt in Casino De lente roept Hedenmiddag valt de beslissing in de Kamer Burgerlijke Stand van Den Helder V Vrijivillige organisatie van sportvliegers Inschrijving Handelsregister Vischafslag IJmuiden Weest op uw hoede Willem Kloos Vervoer naar alle plaatsen per „ESONA" „L een HAP AC k»nt U e, «e^ S HERSCHEL MATTHEUS PASSION ut-o-ldt Huil aan Huil geleden iiecMó 15 cent fieA ivzek Gisterenavond heeft in Casino het Tweede Kamerlid YV. Drop, een rede ge houden over de Zuiderzeesteumvet en de toepassing daarvan, waarin hü mededeel de, dat hedenmiddag in de Kamer vrij wel zeker het besluit genomen zal wor den, dat ook de door de drooglegging van de Zuiderzee gedupeerde visschers benoor den den Afsluitdijk, waarbij dus die van Den Helder en Texel, zullen gaan vallen onder de Zuiderzeesteumvet. Y'oor onze Heldersche en Texelsche visschers een buitengewoon verblijdende tijding. De vergadering, die was belegd onder aus piciën van den Centralen Bond v. Transport arbeiders, afd. Den Helder, met medewerking van de visschersvereeniging „Samenwerking", was goed bezocht, terwijl o.a. blijk van be langstelling gegeven hadden wethouder W. de Boer, en de heer Bandsma met eenige zijner ambtenaren. Nadat de heer R. Boogaart een kort woord van welkom gesproken had, in het bijzonder tot den heer Drop, nam deze het woord. De heer Drop. Na een inleiding, die de eigenlijke rede voorafging, wijst de heer Drop er op, hoe in 1925 ingediend werd de Zuiderzeesteumvet, welke wet tot doel had de regeling der tege moetkomingen voor de gedupeerde visschers- bedrijven, waaronder ook die ressorteerden, welke direct en indirect aan de Zuider- zeevisscherij verwand waren. De wet werd aangenomen, ondanks tal van bezwaren in de Volksvertegenwoordiging, en deze aanneming was te danken aan de wijze, waarop de toen malige minister van Waterstaat, van Zwaay, de wet verdedigde. Wat den inhoud dezer wet betreft, deze gaf een regeling, hoe de gedupeerden een tege moetkoming (het woord „steun" is hier niet op zijn plaats) zouden krijgen. Daarvoor is het in de, eerste plaats noodzakelijk, dat men als belanghebbende in den zin der Zuiderzee- steunwet is erkend. Het was n.1. noodzake lijk, dat men 25 Juli 1918 zijn hoofdmiddel van bestaan vond in de visscherij of in een der direct daarmede in verband staande ne venbranches. Dit bracht al dadelijk diverse problemen mede. O.a. hoe moest men te werk gaan met hen, die op dat tijdstip in militai ren dienst waren, hoe met de weduwen van overleden visschers of met de kinderen, die onder den leerplichtigen leeftijd, reeds voeren. Lapmiddelen. Was men erkend, dan waren er diverse wij zen waarop men voor een tegemoetkoming in aanmerking kon komen. O.a. door het ver strekken van overheidswege van werk (waarvan praktisch niets terecht kwam) of door een tegemoetkoming in de kosten van opleiding van de kinderen van belanghebben den (wat eveneens weinig om het lijf had). Voorts kon men voor een deel schadeloos' ge steld worden voor de waardevermindering van zijn bedrijf, doch ook hierbij beteekende het uitgekeerde voor de slachtoffers weinig of niets, terwijl de credietverschaffing evenmin een succes bleek. Zoo kwakkelde men door en voor den visscher had het er veel van, dat zijn stem die eens roepende in den woestijn was. Er werd gepraat en gepraat, doch men kwam geen stap verder. Belanghebbenden zelf schuldig! Toen spr. zich op deze materie geworpen heeft, stond het voor hem vast, dat men alleen dén succes zou kunnen hebben, indien men de menschen en de stof in kwestie vol komen kende. Daarbij stond het voor hem eveneens als een paal boven water, dat, als hier van schuld gesproken moest worden, de Zuiderzeevisschers zelf voor tachtig procent de schuldigen waren. Er was geen sprake van eensgezindheid. Onderlinge naijver en afgunst stonden op de eerste plaats en bij alles was een algemeen belang volkomen zoek. De Kanadeesche wierziekte Het is nu ongeveer 1% jaar geleden, dat er in de Tweede Kamer een stemming ging heerschen, dat er toch eens iets moest ge beuren. Het was de periode, dat de opvolger van Minister van Lith de Jeude, minister Kalf, mededeelde, dat de wierverdwijning bij Texel een gevolg was van een ziekte in het wier, begonnen in Canada, en die ook in de Nedérlandsehe wateren was doorgedrongen. De heer Kalf deelde daarbij mede. dat hij de vraag, of de Zuiderzeesteunwet ook toegepast kon worden benoorden den Afsluitdijk, ont kennend moest beantwoorden. Evenwel, door het Kamerlid Cramer en spr. werd de kwestie wederom ter sprake gebracht, met als gevolg, dat mi nister Kalf er .in toestemde de wier kwestie, die voor de visschers benoorden den Dijl» van zulk een essentieel belang was, nog eens te laten onderzoeken. De commissie werd geboren en...r liet langen tijd niets van zich hooren. Eindelijk echter kwam zij met het volgende resultaat: het wetenschappelijk-deskundige deel was van opinie, dat het wier door een ziekte ten ondergegaan was. het practisch-deskundige deel daarentegen was de meening toegedaan, dat de afsluiting hieraan debet was Geen eenstemmigheid kunnende vinden, werd geen definitieve conclusie getrokken. En wéér zat de zaak vast. Y'an Texel begint de victorie. Toen de kwestie op deze wijze hopeloos in het honderd dreigde te loopen, werden een aantal Texelsche visschers, als het ware door den nood gedrongen, wakker geschud. Een adres werd aan de Tweede Kamer gericht met als gevolg, dat een 112-tal visschers onder vraagd werden. Het bleek bij dat onderzoek, dat de wiervisscherij tot de afsluiting geflo reerd had en direct daarna kelderde. Het rap port werd uitgebracht in Februari 1937 waarbij men zich uitsprak voor het doen val len onder de Zuiderzeesteun van de gewone- en wiervisschers boven den Afsluitdijk. Helaasook nu dreigden de zaken weer op een dood punt uit te loopen, want op 13 November van het vorige jaar zond minister van Buren een brief aan de Kamer, waarin hij weigerde deze visschers te ondersteunen. Vis schers bóven den Afsluitdijk zouden niets te maken hebben met de Zuidersteun en al het werk van de commissie dreigde voor niets gedaan te zijn. Hedenmiddag valt de beslissing. Dat dreigde evenwelmaar zoover kwam het niet, want de brief werd in han den gegeven van een nieuwe commissie, wier rapport hedenmiddag in de Kamer aan de orde komt. Een rapport in den meest gun- stigen zin voor de gedupeerde visschers. Za terdagmorgen is dit rapport bij den minister ingediend en heeft deze te kennen gegeven, dat hij bereid is de visschers in kwestie ont vankelijk te verklaren voor het verkrijgen van de tegemoetkoming, zij het dat hij voor de uitkeering nog een zekere reserve moest maken. Men staat dus voor het feit, dat heden middag zonder verzet van de Kamer, de haast historisch geworden kwestie, aan genomen zal worden en binnen afzien- baren tijd een aanvang met de uitvoering gemaakt zal kunnen worden. Men meene echter niet, dat hiermede deze zaak teneinde is. Tal van moeilijkheden zijn nog te overwinnen, o.a. de beslissing wie wèl en wie niet op 25 Juli van het jaar 1918 in de visscherij hoofdmiddel van bestaan had den. Tactvolle commissies gewenscht. Er zal ook in Den Helder en Texel een plaatselijke commissie benoemd moeten worden, welke benoeming door het Ge meentebestuur geschieden zal. Spr. ver trouwt er op, dat door de plaatselijke overheden met tact tewerk gegaan zal worden en dat men de juiste functionna- rissen voor deze zoo zeer verantwoorde lijke taak zal vinden. Met betrekking tot de visschers adviseert de heer Drop dezen, het de commissie niet te moeilijk te maken. Kom niet allen tegelijk, Iaat de onderlinge concurrentie varen, daar het hier gaat om het belang van een geheele bevolkingsgroep. Waarschijnlijk ligt hier goed werk te doen voor de desbetreffende orga nisaties. Daarbij moet men zich voor teleurstelling hoeden. Niet ieder verzoek zal worden inge willigd, doch men kan steeds rekenen op de medewerking van spr. bjj afwijzende beslissin gen. Het zal daarbij noodig zijn, dat de be langhebbenden ieder stukje papier van den Rijksdienst of het Ministerie zorgvuldig be waren. Maar nogmaals, aldus spr. weest eer lijk en eensgezind. Gaat men aldus te werk, dan zal uit het geheel kunnen groeien, dat In Den Helder en op de eilanden een billijke rege ling geboren wordt van de Zuiderzee- steunwet. Wethouder de Boer. Na de rede, die een spontaan applaus van de vergadering deelachtig werd, nam nog even wethouder W. de Boer, van wien wij weten, dat ook hjj veel en belangrijk werk voor dit alles gedaan heeft, het woord. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de vergadering ge houden is en dat de verwezenlijking van de plannen nu eindelijk een feit gaat worden. YY'at de in te stellen commissie betreft, waarover de heer Drop het gehad heeft, hoewel spr. nog niet in de gelegenheid was hierover met het gemeentebestuur van gedachten te wisselen, waagt hjj het echter reeds thans te zeggen, dat deze uit menschen zal bestaan, die de materie begrjjpen en uit menschen, die uitsluitend de belangen van de betrokkenen zullen voorstaan. De heer De Boer durft daar borg voor staan. Hjj dankt den heer Drop voor zijn verblij dende woorden. Nadat deze tenslotte nog de wensch uitge sproken heeft, dat de Kamerleden van de toe komstige commissie bij het verstrekken van inlichtingen een open oog zullen vinden en medegedeeld, dat de burgemeester van Texel reeds zijn volle medewerking toezegde, sluit de heer Boogaart deze vergadering. HELDERSCHE SCHOOL- EN YVERKTUIN- VEREENIGING. Tot de lenteboden in onze stad behoort ook de mededeeling, dat de Schooltuin achter de Tuindorp-school weer heropend zal worden, in dien althans de Maartsche buien, die dit jaar achterwege zijn gebleven, ons niet in April vervolgen. De gelegenheid tot het tuinieren staat open voor leerlingen van alle scholen in onze gemeente, die ongeveer 10 jaar of ouder zijn. Het werk is gezond, practisch en voldoe- ninggevend. De vereeniging verwacht dan ook, evenals verleden jaar een tuin vol kinderen. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de Advertentiekolommen van dit blad. BENOEMING LEDEN HOOFDSTEM BUREAU VERKIEZING TYYEEDE KAMER. 's-Gravenhage, 4 April. Bij K.B. van SI Maart 1938 zijn benoemd voor het tijdvak van 16 April 1938 tot 15 April 1942 buiten den voorzitter, aangewezen in artikel 33, 3e lid, der Kieswet bij het Hoofdstembureau ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in Kieskring 10; tot lid: L. F. van Loo, lid van den Raad; P. Th. Luijckx, koopman, alhier; P. S. van der Vaart, wethouder, alhier; J. H. Wijker, commies-chef ter gemeente-secretarie al hier; tot plaatsvervangend lid: P. A. Smits, wethouder; J. Wessel, hoofdcommies ter gemeente-secretarie; J. van Zwijndrecht, lid van den Raad. van 4 April 1938. BEVALLEN: P. H. Sevenhuijsen—Slikker, z.; M. DrijverSlijkhuis, d.; A. Grotewal Vink, d.; S. KooijmanDee, d.; P. Schoolder- manMelkert, z.; P. Warnaar—van Gelde ren, z.; A. Groet—Zeeman, z.; M. J. Lager- veldWisse, d. Bij ons blad van heden vinden onze lezers een voorjaarskrant, die èn in zijn j redactioneelen inhoud èn in z(jn adver- tenties „lente-zang" geeft. De tekst is frisch en verlucht met aardige plaatjes, i de advertenties geven een overzicht van al wat het zakenleven van onze stad j j U biedt in dezen tjjd van schoonmaak. U zult er een ruime keuze vinden van al wat U noodig hebt. Wij bevelen onze lezers een rustige lezing, zoowel van i advertenties als tekst aan. Directie Heldersche Courant. Subsidie van het Nationale lucht vaartfonds. Het Nationale luchtvaartfonds heeft een subsidie van 2000 toegekend aan de Vrij willige organisatie van sportvliegers. Het be drag is bedoeld als subsidie voor 1938. In herinnering wordt gebracht, dat de V.O.S. zich ten doel stelt het verleenen van hulp per vliegtuig in alle gevallen, waarin een luchtvaartuig als verbindingsmiddel kan dienst doen om hulp en bijstand te verleenen aan in nood verkeerenden, ongeacht nationa liteit, godsdienst of politieke richting, en eventueel ook hulp en bijstand te verleenen aan de overheid, indien deze dit wenscht. Een der vrienden van de V.O.S. heeft aan het subsidie een donatie van 50 toegevoegd. 29 Maart—5 April 1938. Nieuwe zaken: Heerhugowaard (Z): G. N. Oude man, Middenweg B 99, kantoorboekhandel, enz. Den Helder: H. 'Bodenstaff, Midden straat 49, winkel in melkproducten, enz. Wijziging: Anna Paulowna: Dames Dekker en Boon, Lagedijk 16, wasscherij, enz.; nieuwe eigenares. Prjjsnoteering. Tarbot p. kg 1.000.82, tong, id. 1.05 0.84, griet, p. 50 kg 35.0014.00, groote schol id„ 17.00, middel schol, id„ 25.00 20.00, zetschol, id. 32.0019.00, kleine schol id. 31.00—6.80, bot id. 8.50—4.00, schar id. 10.00—3.80, tongschar, id. 31.00—17.00, vleet, per stuk 3.000.80, poon, per 50 kg, 9.505.20, groote schelvisch, di. 20.00 15.00, midd. schelvisch, id. 19.0015.50, kl. middel schelvisch, id. 16.5012.50, kleine schelvisch id. 16.00—10.50, kabeljauw, per 125 kg 46.0020.00, groote gul, per 50 kg 10.508.60, kleine gul, id. 12.007.50, wij ting, per 50 kg 10.004.20, makreel, id. 10.00—8.00 heilbot, p. kg 1.12—0.82, len^, per stuk 1.650.70, koolvisch, id. 0.60— 0.16, kleinmiddel hake, per 50 kg, 14.50, kleine hake, id. 8.50—7.50. (Ongecorrigeerd). De Commissaris van Politie te Apeldoorn vestigt de aandacht van het publiek op het volgende: Door Jan van der Horst, Stoppelenberg weg 25 te Beekbergen (gemeente Apel doorn), zich noemend leider van het bureau „Excelsior", worden naar het schijnt op uitgebreide schaal circulaires verspreid over het geheele land, waarin hij het publiek animeert voor 25.een boekwerk, getiteld „Ontwikkelingscursus Aanpakken en Voor uitkomen Cursus voor Taxateurs", van hem te koopen. (Uit dat boek zou te leeren zijn hoe veel geld te verdienen is.) In die circulaires wordt onder meer te ken nen gegeven, dat aan iederen kooper van dat boekwerk een taxateursdiploma zal worden uitgereikt (waardoor hij volgens van der Horst het recht heeft de titel van gediplo meerd taxateur te voeren), indien hij kort na de ontvangst van het boekwerk een door v. d. Horst verstrekte opgave schriftelijk heeft uitgewerkt en opgezonden. In die circulaires nu doet v. d. Horst het voorkomen, als zouden de eerste en tweede druk van eerdergenoemd boekwerk reeds uitverkocht zijn en als zou het z.g. diploma aan één Of meer taxateurs in 984 van de 1100 gemeenten in Nederland uitgereikt zijn. Bij onderzoek is o.m. gebleken, dat er nog geen enkel boek verkocht is, dat de z.g. derde druk de eerste druk is, dat er nog geen enkel z.g. diploma is uitgereikt en dat er van ge houden overleg met notarissen, hypotheek banken enz., waarvan in de circulaire wordt gewaagd, geen sprake is geweest. Het in relatie treden met iemand, die op zoo'n hoogst misleidende wijze koopers voor een boek tracht te vinden, kan niet ernstig genoeg worden ontraden. Ten grave gedragen. Gisterenmiddag werd onder overweldigende belangstelling het stoffelijk overschot van den bekenden Nederlandschen dichter Willem Kloos zijn woning uitgedragen. Ook op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen waren zeer vele belangstellenden, w.o. diverse autoriteiten en kunstvrienden bijeen om den grooten litterator, die door zijn baan brekend werk in de tachtiger jaren, een van de eerste plaatsen in de litteraire wereld heeft ingenomen, de laatste eer te bewijzen. Onder het spelen van de derde symphonie van Beethoven werd de kist in de rouwkapel opgebaard, waar in de eerste plaats de heer Snoeck Henkemans namens het Haagsche ge meentebestuur sprak. Spreker zeide o.a.: Velen zullen thans aan Kloos' eigen woorden denken: O wat dat luiden beduidt, De klokken luiden, die luiden mij uit. Voorts spraken Dr. de Raaff, Dr. K. E. de Jong, Dr. Joannes Reddingius, Ds. Stellweg, de heer Steven de Jong, de heeren Kloos en Koppeschaar en tenslote de Vlaamsche schrij ver Emanuel de Bon, die allen zonder uitzon dering de groote verdiensten van den over ledene op litterair gebied schetsten. Uit de woorden van Emanuel de Bon bleek wel, dat Kloos ook in 't land van Vlaanderen werd gewaardeerd en door zijn werk van groo ten invloed is geweest op de jongere Vlaam sche beweging. Onder het spelen van de muziek van Bach werd de met vele bloemstukken gedekte kist grafwaarts gedragen. Neen, mijnheer, die steeltjes zijn wel goed, maar de heele baan behang zit ten ondersteboven. En nu zit 'ie er op - maar nu moet 'ie er weer at Want zóó kan men dat niet laten. O, wat een pechWat een lastWat een jammer van Uw behang en allen tijd, dien U voordeeliger had kunnen be steden! Doe dit nu ook nooit, nóóit weergeloof ons MODE KONINGSTRAAT 86-9 GEMENGDE ZANGVEREENIGING „MORGENROOD". Bovengenoemde zangvereeniging geeft a.s. Zaterdag haar laatste uitvoering in dit sei zoen in „Casino". Wederom zal een afwis selend programma worden aangeboden. Er zijn verschillende zangnummers voor het kin derkoor, de onderafdeeling en de hoofdafdee- ling, waarvan een viertal met pianobegelei ding. Mevr. M. Nymeyer—Moorman verleent weer haar welwillende medewerking voor de pianobegeleiding. Na de pauze wordt door onderafdeeling en kinderkoor gegeven de operette „De IJsjonk- vrouw" in 5 tafereelen. De costumes komen uit het welbekende costuum-magazijn „West- Frisia" van Joh. M. Ridderikhoff uit Hoorn. Voorts verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. DENKT AAN DE UITVOERING OP 7 en 8 APRIL DE FILM „DIK TROM". Men verzoekt ons nog even de aandacht te vestigen op de film „Dik Trom", die mor genmiddag om 2 en 4 u. en morgenavond om 8 uur in Musis Sacrum zal worden vertoond. Nat. Hist. Museum, geopend dagelijks van 7—10 uur, Woensdag bovendien van 35 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Het Mysterie van de Zwarte Parel" en „De Vlucht der Verlorenen". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Stormduivels". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Drie gezworen Kameraden" en „De Ge heimzinnige Wreker". Heden: Casino, 8.30 uur: Laatste Abonnementsvoor stelling. YVoensdag 6 April. Tivoli en Witte Bioscoop, 2 uur: „Ching Ching" en „Ali Baba komt naar Filmstad". Donderdag 7 April. Nieuwe Kerk, Weststraat, 8.15 uur: Popu laire uitvoering Matthaus Passion. Musis, 2 uur: Film- en Demonstratiemiddag Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Casino, 8 uur: Uitvoering Lyceumvereeniging. Zaterdag 9 April. Casino 8 uur: Concert „Morgenrood", onder afdeeling en kinderkoor o.a. de operette „De IJsjonkvrouw". Licht op 7 uur 9 min. Laagste temp. lucht gisteren 6.5 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder 766.5 Temperatuur lucht 7.1

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5