Interpellatie over Oss Zwerftocht tusschen dood en leven Petroleum-conflict in Mexico Groote goudsmokkel- affaire in Roemenië 9 April: dag van het groote Duitsche Rijk Rijksdag te Weenen? Paardenfokkerij in Noordholland Lezing van Dn H. A. Colijn voor de Koningin Vijf S.A. mannen gedood, tien gewond Jongetje onder trambus Dijkverschuivingen bij den N.O. Polder Vrachtscheepje in veilige haven Meesterknecht pleegde verduisteringen Rijkspersoneel en de nationale feestdagen Uit onze omgeving Maatschappijen kanten - rlch te gen onteigening. De petroleummaatschappijen hebben for meel beroep aangeteekend tegen het besluit inzake de onteigening. Uit Washington wordt gemeld, dat de Mexicaansche ambassadeur, Najera, een on derhoud heeft gehad met den onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken, Welles. Najera verklaarde, dat dit onderhoud slechts een officieuze gedachtenwisseling ten doel had en dat geen offcieele besprekingen zullen worden geopend voordat een beslissing is ge nomen omtrent den eisch der petroleum maatschappijen tot annuleering van het ont- eigeningsbesluit. Najera wees er op, dat deze beslissing moet worden genomen door den minister van na tionale oeconomie en vervolgens door het hoogc gerechtshof, daar de petroleummaat schappijen zich tegelijkertijd tot de regee- ringsautoriteiten en de gerechtelijke autori teiten hebben gewend. Het gevolg is, dat de besprekingen, die te Washington zullen worden gevoerd over de schadeloosstelling, niet zullen plaats vin den voordat deze beslissing is gevallen. Volgens Najera maken de tegen woordige middelen van Mexico on middellijke betaling onmogelijk en, hoewel Cordell IIull billijke schade loosstelling heeft t.eëischt, verlangde hij geen onmiddellijke betaling. Najera meent, dat Mexico, het aanbod, dat minister Suarez de vorige week heeft gedaan, en dat de maatschappijen van de hand hebben gewezen, zal herhalen, doch dat het een over tien jaren loopenden ter mijn van betaling zal trachten te verkrij gen. Vooraanstaande personen er bij betrokken. De politie te Boekarest is op het spoor gekomen van een goud-smok- kelaffaire, in verband waarmede o.a. de oud-minister van justitie en mi nister van staat Xeni en de vroege re Roemeensche gezant te Rio de Janeiro, Alexander Buzdugan, gear resteerd zijn. In totaal zijn twaalf personen in staat van beschuldiging gesteld. Negen zijn in verzekerde bewaring gesteld, terwijl drie naar men meent de wijk hebben geno men naar Parijs. Men heeft reeds vastgesteld, dat de ver dachten voor een bedrag van 15 millioen lei aan goud naar het buitenland hebben gesmokkeld, doch men gelooft, dat het to tale bedrag nog grooter is en noemt als waarschijnlijk 100 millioen lei. Volgens het D.N.B. heeft men drie van de twaalf verdachten op vrije voeten gela ten, terwijl vier er in geslaagd zijn naar het buitenland te ontkomen. Deze vier zijn de directeur van de internationale slaapwagen maatschappij Flavian, de advocaat Enescu en de beide hooge bankemployé's Komo- rowski en Loebel. Auto-ongeluk bij Heiligenhafen. Toen een aantal S.A.-mannen zich per auto op weg begeven hadden om assistentie te verleenen bij de bestrijding van hoogwa tergevaar op Fehmarn, verongelukte Maan dagavond laat in een scherpen bocht voor Heiligenhafen de auto. Vijf S.A.-mannen werden gedood, tien gewond. Personeel In alle bedrijven bij één. Vliegiuigeskaders boven des steden. Vreugdevuren op alle hoogten. Minister Göbbels heeft een mani fest gepubliceerd,, waarin de 5e April als dag, voorafgaande aan de Volks stemming, tot „Dag van het Groot- Duitsche Rijk'' wordt verklaard. tan het balcon van het Weensche raad huis zal deze dag des middags te 12 uur plechtig worden geproclamèerd, meldt het Hsbl. Op hetzelfde oogenblik zullen in ge heel Duitschland op alle openbare gebouwen en particuliere woningen de vlaggen van het nieuwe rijk worden geheschen. Daarna zal in het geheele rijk het verkeer twee mi nuten stilstaan, tegelijkertijd klinken alle sirenes en de stoomfluiten van locomotie ven. De vliegtuigeskaders van het Duitsche luchtwapen verschijnen boven de steden. Van 11.55 uur tot 12.05 uur komt in alle bedrijven het personeel bijeen. Des mid dags trekt de geheele bevolking naar stra ten en pleinen, waar de weermacht en de partij concerten geven. Om 19 uur begint de opmarsch der massa's om de groote rede vah den Führer te liooren, die Hitier te 20 uur te Weenen houdt. Daarna wordt in het geheele rijk 't Nederlandse he dank gebed ingezet, luiden de klokken van alle kerken en worden op alle hoogten vreug devuren ontstoken, welke aan de geheele wereld zullen mededeelen, dat de dag der plechtige bevestiging der historische daad van den Führer door het volk is aangebro ken. Ook het groote Meifeest daar gehouden worden. zou Volgens uit Weenen ontvangen berichten, die te Berlijn de ronde doen, aldus United Press, zou de nieuwe Rijksdag reeds op 20 April a.s., dat is op den verjaardag van Hitier, te Weenen bijeenkomen. In regee- ringskringen acht men dit echter niet mo gelijk, omdat de noodige aanvulling van de lijst der afgevaardigden en andere techni sche kwesties meer tijd vereischen. Men acht het daarom waarschijnlijker, dat de Rijksdag eerst tegen het eind van deze maand bijeen zal komen, ofschoon naar ver luidt, een beslissing nog niet genomen is. Dat de Rijksdag ditmaal te Wee nen bijeen zal komen, acht men ech ter 2ecr goed mogelijk. In sommige nationaal-socialistische kringen meent men, dat dit jaar de grootste 1 Mciviering te. .Weenen gehouden zal worden én dat Hitier in de oude Oosfenrijksche hoofdstad zijn groote rede zai houden. Berlijn zou dit jaar voor een dergelijke groote betooging weinig geschikt zijn met het oog op de verbouwingen, die groote bij eenkomsten ten zeerste bemoeilijken. Doodelijk ongeluk te Rotterdam. De tienjarige J. de Reus, wonende in de Rechthuisstraat te Rotterdam, geraakte gis termiddag op het zuidelijke brughoofd van de Willemsbrug onder een trambus van lijn A, welke werd bestuurd door P. B. Het lin kervoorwiel ging het knaapje over het lichaam, waardoor het rechteronderbeen to taal werd verbrijzeld, het linkerbeen ernstig gewond, terwijl de jongen bovendien eenige inwendige kneuzingen opliep. In corgwek- kenden toestand is hij per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd, waar hij in den loop van den avond aan de bekomen verwondingen is bezweken. Aantal gedekte merriën gestegen. In het verslag 1937 van de regelingscom missie voor de paardenfokkerij wordt over de fokkerij in Noordholland o.a. gezegd: Het aantal gedekte merriën in deze pro vincie thuis behoorende, is met 290 omhoog- geloopen. Het aantal tuigpaardhengsten bleef vrijwel gelijk, het aantal trekpaard- hengsten vermeerderde met drie. Het aantal merriën dat buiten de provincie thuis be hoort en door hengsten uit deze provincie gedekt, is grooter geworden. Hier zijn het de tuigpaardhengsten die de meeste merriën hebben gedekt. Ook werden nog 6 dravers, 2 ponevheng- sten en 1 volbloed voor dekking gebruikt, tegen resp. 8 dravers en 2 poneys in het jaar 1936. Het nieuwe land groeit ziender- oogen. Aan de indijking en droogmaking van den N.O. Polder is ook geduren de het afgeloopen kwartaal krachtig voortgewerkt, aldus vernemen wij uit het jongste driemaandelijksch be richt betreffende de Zuiderzeewer ken. Het werk bij Lemmer werd op een af stand van ruim 4 K.M. uit het beginpunt van een tijdelijken, met steen en rijshout ver dedigden kop voorzien. Wat het dijkswerk bij Urk betreft, kwam het baggerwerk voor de grondverbetering gereed over een lengte van ruim 2300 m. Het 1050 m. lange dijksgedeelte bij Urk is met uitzondering van de aan te brengen kleibedekking nagenoeg voltooid. Het werk bezuiden Schokland kwam, voor zoover dit het dijkswerk betreft, na genoeg gereed over een lengte van 2000 M., terwijl het baggerwerk voor de grondver betering vorderde, tot een totale lengte van ongeveer 3400 M., waarvan 3250 M. met zand werd aangevuld. Over een lengte van ongeveer 200 M. traden hoofdzakelijk aan de polderzijde tijdens den opbouw van het dijksliehaam verschuivingen op, welke, dank zij de krachtige wijze, waarop de aanneemster het werk heeft aangepakt en een gewijzig de werkmethode, waarbij de ophooging in geleidelijker tempo werd aangebracht, thans weer geheel hersteld zijn. S.D.A.P. over de marechaussee- kwestie. Naar het Vsb verneemt, heeft de Sociaal- Democratische Tweede-Katnerfracte beslo ten, dat een harer leden Woensdag, bij het begin der vergadering, aan de Kamer ver lof zal vragen, den minister van Justitie over deze zaak te interpelleeren. Alles wil aan „Hinde." boord van de Het vrachtscheepje „Hinde" van de reede- rij F. A. Voigt en Co. te Rotterdam, dat Zaterdag met een lading ijzer naar Ham burg was vertrokken en waaromtrent eeni ge ongerustheid bestond, is gisternacht om half twee met zware slagzij te Cuxhaven aangekomen. Het schip, dat 450 ton meet, heeft ernstig met den storm te kampen gehad. Wat de bemanning betref was echer alles wel aan boord. DE ERVARINGEN VAN EEN BE- WUSTELOOZE. GEEN WEN- SCHEN OF VERLANGENS MEER. SENSATIONEELE GEBEURTENIS IN ENGELSCH ZIEKENHUIS. In een van de grootste klinieken van Glasgow werd onlangs de 37-jarige mr. Charles Tune opgenomen. Zijn geval be hoorde tot de minder ernstige gevallen, welke volgens de ervaring in enkele weken ti.ids tot volslagen geDezing kunnen wor den gebracht. De patiënt diende een gal blaasoperatie te ondergaan en daar hij overigens volkomen gezond was en boven dien een zeer sterk gestel had, w»s er volgens mensehelijke berekening geen en kele complicatie te vreezen. Toch werd dit geval een van de moeilijkste in medisch opzicht en psychologisch een van de in teressantste. welke in de laatste tientallen jaren zijn voorgekomen, en het heeft dan ook ver buiten de vakwereld groot opzien verwekt. Aanvankelijk normaal verloop. De operatie als zoodanig verliep aanvankelijk zonder eenig incident. Zij naderde het einde, toen de nar- cotiseerende arts tot zijn schrik constateerde, dat het hart van mr. Tune na een paar onregelmatige samentrekkingen ophield te klop pen. Met den laatsten hartslag stond ook de ademhaling stil: in klinischen zin was de patiënt ge storven. Toen besloot de operateur zijn toevlucht te nemen tot een laatste redmiddel, waar bij in de gegeven omstandigheden n'ets te verliezen was, terwijl het, als het mocht slagen, mr. Tune weer tot het leven zou kunnen terugbrengen. De chirurg opende kort en goed de borstkas van den patiënt, masseerde het hart volgens de regelen van de kunst, gaf op verscheidene plaatsen adrenaline injecties in het spierweefsel van het hart en zag inderdaad zijn pogingen bekroond met het nauwelijks meer ver wachte resultaat, dat het hart zich plot seling weer samentrok en na verscheidene onregelmatige contracties weer normaal be gon te kloppen. Mr. Charles Tune was derhalve in streng wetenschappelijken zin uit den dood weer tot het leven terugge keerd. De galblaasoperatie kon nu zonder verdere incidenten ten einde worden ge bracht. De patiënt ontwaakt niet meer. Het ontwaken uit de narcose duurde ver ontrustend lang: volle veertig uur. Alle lichaamsfuncties werkten volkomen nor maal en eerst toen de patiënt begon te spreken, zagen de doktoren zich tegenover de derde en grootste verrassing in het ge val Charles Tune geplaatst. Het verslag van den „doode". De patiënt, die door zijn huisarts als 'n bui tengewoon nuchter mensch werd gekarakteri seerd. begon namelijk haarfijn te vertellen, wat er allemaal in zijn geest was omge gaan. tusschen het oogenblik dat bij „stierf' en weer tot het leven terugkeerde. Hij verklaarde, dat hij. toen bet narcoticum begon te werken, eerst volslagen zijn be wustzijn had verloren. Deze toestand had echter niet geduurd tot het oogenblik, dat hij in bed weer tot bewustzijn kwam. Hij was weldra overgegaan in een anderen, dien mr. Tune als een „zwevende zwerftocht" aanduidde. Op een vraag van de doktoren, waarmee hij dien toestand het best zou kunnen vergelijken, antwoord de hij. dat hij een gewaarwording had gehad, of hij een wolk of een mistbank was geweest, die zonder gewicht door de ruimte zweefde. Want steeds was er het gevoel van een vloeiende, voortglijdende beweging in onbekende verten mee gepaard gegaan. Hoe lang hij in dezen toestand had door gebracht. kon de patiënt niet aangeven. Naar zijn meening konden het seconden, maar even goed jaren geweest zijn. Alles bijeengenomen, voelde hij zich daarbij noch gelukkig, noch door eenig lijden ge kweld doch in letterlijken zin vrij van wenschen of verlangens. Hij had dan ook niet de minste begeerte gevoeld, dat deze toestand zen voortduren, evenmin als den wensch, dat het spoedig afgeloopen zou zijn. Terug in het leven. Mr. Tune verklaarde verder dat hij van af een gegeven moment steeds lichamelijker steeds menschelijker begon te voelen en dat weldra ook zijn bewustzijn in een soort schemertoestand kwam. waarin het hem duidelük werd dat ziin „zwerftocht" ten einde liep. Langzamerhand gevoelde hij een groote vermoeidheid over zich komen en hij '•>e<»nn te voelen dat hij uitgestrekt op een ziekenhuisbed lag. da» ziin huid warm was. dat hij ademhaalde en toen bij e-nmaal zoo ver was. deed hii ziin oogen onen. Terstond daaron he"r>n hü van den „tocht naar gene zijde" te vertellen, die zijn ziel tijdens de narcose had ge maakt. Ten paleize Lange Voorhout zal heden avond Dr. A. H. Colijn voor H. M. de Konin gin en een aantal genoodigden een lezing houden over zijn expeditie in de bergen van Nieuw-Guinea. Anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de Utrechtsche rechtbank verscheen gistermorgen de 62-jarige A. K„ meester knecht op de fabriek van de N.V. Gebr. Jonkers te Zuilen, verdacht van verduiste ring van f6000.ten nadeele van de N.V., waar hij werkzaam was en van f900.ten nadeele van de Ned. Herv. Diaconie te Zui len. Reeds sinds jaren maakte verdachte, die in Zuilen gunstig bekend stond, misbruik van het vertrouwen, dat men in hem stel de. Uit de reserves van het ziekenfonds, dat door het fabriekspersoneel was opge richt, putte K. aanzienlijke sommen. Toen het ziekenfonds echter be sloot reserves en kapitaal bij een bank te gaan beleggen, nam de meesterknecht, bevreesd ontmas kerd te zullen worden, de vlucht. De man werd tenslotte in Amsterdam ge arresteerd. Gisteren legde hij een volledige bekentenis af. Onvoldoende controle. De Officier van justitie, mr. Camphuis, wees o.a. in zijn pleidooi op de onvoldoen de controle, waardoor verdachte gedurende een lange reeks van jaren groote bedragen kon verduisteren. Spreker eisehte een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloo- pige hechtenis. De verdediger, mr. Lublik Weddink, verzocht een gede-ellelijk voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraak over veertien dagen. De Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst heeft dezer dagen, op baar verzoekschrift, bericht ont vangen, dat de Ministerraad de volgende regeling heeft getroffen voor de departe menten en de daaronder ressorteerende diensten, bedrijven en instellingen. Aan Rijkspersoneel, dat in verband met zijn werkkring niet ka.n deelen in het voorrecht van vrij van dienst op een na- fionalen feestdag, zal op een anderen dag vrij van dienst worden verleend. Vergoe ding in geld voor het genus van vrijaf op een nationalen feestdag dient echter, ach terwege te blijven. JULIANADORP STIERENKEURING. Gistermiddag bad alhier een Stierenkeu ring plaats voor het N.R.S. en voor de Fok- vereeniging, onder leiding van de Provinci ale Commissie tot bevordering van de Rund- veefokkerij in Noord-IIolland. Ter keuring werden aangeboden 5-tweejarige en 16-een- jarige stieren. Van de tweejarige werden 4 goed- en 1 afgekeurd. De goedgekeurden zijn: Nico 12, eig. .Tac. Bijvoet, fokker mevr. de Wed. D. N. Mulder te Wieringen; Martha's Kees, eig. K. Minnes, fokker Joh. Span te Beetgumermolen; Aafjes Roland III, eig. Gebr. Hoornsman, fokker C. Stapel Pz„ te Hoogkarspel; Athleet, eig. D. Gutker, fok ker G. H. Jepma te Mantgum. Van de 16 eenjarige stieren werden 8 goedgekeurd n.1. 2 van het N.R.S. en 6 voor de Fokvereeniging en 8 exemplaren afge keurd. Goedgekeurd werden voor het N.R.S. Wodan Frans 84. eig. J. J. Kistemaker, fokker N'. D. Kaan te Wicringerwaard; Mi nas Wodan Frans, eig. dezelfde, fokker N. W. Kaan te Wicringerwaard; en van de Fok vereeniging de volgende: Henri, eig. en fok ker N. Hoornsman; Roosevelt. eig. en fokker! K. Minnes; Bertus, eig. en fokker K. Min nes; I.eon, eig. G. Bijvoet, fokker K. Minnes Betje's Prins. eig. P. Bijvoet, fokker K, Minnes: Blok Zeppelin VII. eig. K. Tiel. fok ker mevr de Wed. D. N. Mulder te 54 ierin- ringen; aan dit aantal is later nog één toe- Bevoegd en wil: Tjerkjes Athleet, eig. Jac. Smit. Tijdens de keuring werden een drietal stie ren, voor goede prijzen van de hand gedaan, zoodat deze keuring over het algemeen ge nomen goede resultaten heeft opgeleverd. EEN GEVAARLIJK INSTRUMENT Maandagmiddag werd aan den Rijksveld wachter, den heer C. J. Vroom mededeeling gedaan van een op het strand aangespoel de onderwaterbom of zoo iets. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en werd liet instrument, dat reeds in het duin gebor gen was, wat nader bekeken en bleek het van Engelsche afkomst te zijn. Ook de auto riteiten werd met de vondst in kennis ge steld. Het gevaarlijke ding is later per au'o naar Den Helder aan boord van de Z VII gehrarht, waar het aan een nader onderzoek onderworpen werd. WIERINGEN Filmtournée S.D.A.P. Gisteravond j.1. werd in Cinema De Haan een filmavond gegeven, uitgaande van de S.D.A.P., afd. Wieringen. De avond werd door den afdcelingsvoor- zitter, den heer Bontkes. geopend, waarna de bekende filmen van het tournee-programma werden gedraaid. Vervolgens hield de heer Van Deelen een korte propagandistische rede en liet ons ken nis maken met de tijden 40 a. 50 jaar terug, toen de partij werd opgericht. Er zijn sinds dien verbeteringen gekomen. Toen de parlij een 25 jaar gearbeid had, was er een alga- meene kieswet; de arbeidersklasse was be schermd door een muur van sociale wetten. Wij hebben Ihans in ons land 450 duizend werkloozen, dat is met hun gezinnen mee zeker een !4 deel der bevolking. Hiertegen is de Sociaai-Demorratie echter gekomen met „Het Plan van den Arbeid". Verschillende onderdeelen hiervan werden door spr. behan deld. Nadat de heer Van Deelen zijn rede had be ëindigd, werden weer eenige filmen vertoond. De heer Bontkes sloot dezen avond. PURMEREND. 5 April. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 partijen, wegende 41.000 Kg., handel stug, hoogste prijs f21. Kleine Boerenkaas 22.—, 1 stapel volvette f 24. handel goed. 656 Kg. boter f 1.29—1.33, weiboter f 1.25—f 1.28 per kilo. Runderen, totaal 877 stuks; 210 vetle koeien 64—72 ct. per kilo, stug; 356 gel- dekoeien f 130—240 per stuk, matig; 300 melkkoeien f 180310 per stuk, matig; 11 slieren 5456 ct. per kilo. matig; 12 paar den f 100170 per stuk, stug; 22 vette kalveren 3065 ct. per kilo, matig; 1172 nuchtere kalveren; voor de slacht f 612, voor de fok f 1118 per stuk. vlug; 114 vette varkens voor de slacht 5057 ct. p. kilo. stug; 304 biggen f 1626 per stuk, stug 097 schapen f 1734 per -stuk, matig; 59 bokken f 313 per stuk, matig, kipeieren; f 2.60—3, eendeieren f 2.15, per 100 stuks, oude kippen en hanen 4550 ct. per kilo, konijnen f 0.501.80 per stuk. 300 eenden 3070 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar, kievitseieren f 4.50—18 per 100 st. Coop. Centrale Eierveijing. Aanvoer: 120.000 eendeieren 2.252.45, 100.000 kip- eieren; 65—66 Kg. 2.95—3 63—64 Kg. 2.85— 2.95, 60—62 Kg. 2.70—2.85, 58—59 Kg. 2.65— 2.75. 56—57 Kg. 2.60—2.70. 53—55 Kg. 2,50 -2.00. WARMENHUIZEN. 5 April. Roode kool 5.107. gele kool 23.20, D„ witte kool 2.303.50, SaVove kool 3.40, ek genheimers 3.10. Aanvoer: 80 100 Kg. rood- de kool, 24.900 Kg. gele kool, 34.900 Kg. D. wite kool. 150 Kg. eigenheimers, 775 Kg. Savovekool. RROF.K OP LAXGENDIJK. 6 April. Aanvoer: 1150 Kg. kroten f3.404, 3500 Kg. roode kool f 6.106.20, 32000 Kg. gele kool f 2.80—4. 12000 Kg. D. witte kool f2.20 -3.70. NOOBDSCHARWOUDE, 6 April. Aanvoer: 200 Kg. aardappelen: Bevel. f 2.70. 25 Kg. uien f 11.80, 1000 Kg. neen 2.70, 14000 Kg. roode kool 5.90 -6.70, 5200 Kg. gele okol 2.50—3.8, 8300 Kg. D. witte kool 2.10—3.40. Een druk op de knop en de doodvonnissen worden uitgesproken. door de Sovjetrechters

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3