Postvlucbten op Indië Dreigen stakingen in ons land? De corruptie in de Vrouwenhaar is gevaarlijk Wielrennen Ged. Staten huldigen Gerbard Amsferdamsche gevangenis Nederland is geen „buitenland" van Indië Aanklacht tegen „Volk en Vaderland" Twee arrestaties in Amsterdam verdronken Moeder ziet kind verongelukken Pijnenburg en Wals beboet Triomf van ons zwartbont melkvee Rudolf Hess striemt de democratie Japan gaat ook superslagschepen bouwen Nieuw Olympisch zwem- stadion in Japan Engelsch schip vermist Witlof of cichorei? Ruim vijftig stuks vee verbrand Honderd trekpaarden voor het leger gekocht Een baby steelt In feil met cVocrwater Alkmaar bes'uit tof procedure tegen Noord Holland DE V.D. EN DE BESCHERMING VAN HET KLEINBEDRIJF. Vruchtelooze bemiddelingspo gingen in sigarenindnstrie. In verschillende takken van industrie zijn de laatste dagen de verhoudingen tusschen werknemers en werkgevers toegespitst. De drie samenwerkende besturen van den modernen, katholieken en christelijken me taalbewerkers bond hebben aan de directie van de ledikanten- en mat rassen fabriek „EverSleep" een ultimatum gezonden, waar in zij verbetering der arbeidsvoorwaarden eischcrn. Dit ultimatum loopt heden af. In de gisteravond gehouden vergaderin gen van de afdeeling Delft van den Alge- meenen. den Roomsch-Katholieken en den Christelijker Mctaalbewerkcrsbond is het voorstel van de directie der koninklijke fa briek F. \V. Braat te Delft, behelzende in- plaats van vier dagen vacantie een volle week. en geen loonsverhooging met groote meerderheid van stemmen verworpen. Door de besturen zal alsnog getracht worden overleg te plegen. Mislukt dat, dan wordt opnieuw vergaderd over het stellen van een ultimatum. In het conflict in het stucadoorsbedrijf, is nog geen overeenstemming bereikt. Het conflict in de sigarenin- dustrie. Besprekingen tusschen betrokken par tijen onder leiding van den rijksbemidde- laar hebben gisteren wederom geen resul taat gehad. De rijksbemiddelaar heeft zijn poging de partijen tot elkaar te brengen moeten opgeven. Gouden eerepenning der Provincie De leden van het College van Gedeputeer de Staten van Noordholland, hebben gister morgen een bezoek gebracht ten huize van den heer A. H. Gerhard te Amsterdam, ter gelegenheid van diens tachtigsten verjaar dag. In een van groote waardeering getuigende toespraak heeft de waarnemend commissa ris der koningin, Mr. J. B. Bomans, daarbij den jubilaris gehuldigd en hem den gouden eerepenning van de Provincie aangeboden, vergezeld van een oorkonde, waarin de groote verdiensten van den heer Gerhard voor land en gewest in het kort zijn om schreven. Ex-werkmeester krijgt een jaar. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren een 40-jarigen ex-werkmeester, vroe ger werkzaam in de strafgevangenis aldaar, wegens corruptie, tot een gevangenisstraf van één jaar. De Officier van .Justitie had twee jaar ge vorderd. De man had, zooals wij onlangs uitvoerig gemeld hebben, van verschillende gevange nen geld aangenomen. In ruil daarvoor le verde hij tabak, sigaren en snoeperijen; bo vendien bezorgde hij voor gevangenen brief jes. Concurrentie op de arbeidsmarkt. In een rede, die de voorzitter van den Ondernemersraad voor Ned.-Indië, mr. W. G. F. Jongejan, gistermiddag voor dezen raad hield, werd o.m. de bescherming van de arbeidsmarkt in onzen Oost door de or donnantie op den vreemdelingenarbeid, be handeld. Van enkele zijden wordt, aldus snr.. be toogd, dat deze afweer van vreemde arbei ders zich ook behoorde uit te strekken tot Nederland. Spr. zeide van gevoelen te zijn, dat iedere discussie over het sluiten van de grenzen voor werkers uit Nederland uitge sloten is en dat zelfs het instellen van een contingent ten eenenmale is te verwerpen. Maar wel kunnen de ondernemers er reke ning mede houden, dat in Indië zelf in vele gevallen bekwame jongelui aanwezig zijn, die hunkeren naar werk en die natuurlijk niet leede oogen aanzien, dat anderen van buiten Indië hen voorbij streven. F.en com promis is ook bier met goeden wil te vin den en men kan gerust zeggen, dat dit ook gevonden is. Spr. zegde gaarne zijn mede werking toe om op dezen weg voort té paan, doch „men blijve ons van het lijf niet de stelling, dat Nederland: buitenland is". Zij legde het op de boterham- men van haar man! Zooals in het bekende sprookje vrcftiwen- liaar den mannen noodlottig werd, zoo werd een 38-jarige werkman in Den Haag bijna het slachtoffer van de haren van zijn vrouw. Het echtpaar leefde sinds gcruimen tijd in oneeniglieid en dit was op het laatste zoo hoog geloopen. dat de vrouw besloot haar man te vergiftigen. Zij koos daartoe een even vreemd als ondoelmatig middel. Zij sneed zelf de baren af en legde deze op de boterhammen, welke de man mee naar ziin werk placht te nemen. Zoonis te verwachten was, ontdekte de man bijtijds, welken hinderlaag zijn vrouw hem had gelegd en 's-avonds na zijn werk rleed bij aangifte van het geval bij de politie Even later meldde ook de vrouw zirh. die blijkbaar berouw van haar daden had ge kregen. Zij werd ingesloten en er wordt thans een onderzoek ingesteld naar de deugdelijkheid van het door haar gekozen middel, Eervolle nltnoodlging aan plaats genoot. Het Hoofdbestuur van den Vrijz. Dein. Bond heeft kortelings ingesteld een com missie teneinde een rapport uit te brengen over het vraagstuk van de bescherming van het kleinbedrijf en over andere vraag stukken den middenstand betreffende. Deze commissie bestaat uit de heeren: Jan Schilthuis, Den Haag. Voorzitter, Sidnev J. van den Bergh, Wcybridgc, Mr. L. G. van Dam, Haarlem, A. Overduin, Enschede, Dr. F,. J. Tobi, 's-Gravcnhage, Mr. H. C. Oud, 's-Gravenhage, Secretaris. Thans is door het Hoofdbestuur van den Vrijz. Dcm. Bond een uitnoodiging gericht aan den heer W. D. Niestadt alhier, om zit ting in deze commissie te willen nemen, een verzoek, waaraan onze plaatsgenoot gaarne gevolg heeft gegeven. Naar men ons mededeelt, heeft de fa D. van Crefeld te Rotterdam een klaeht bij de justitie ingediend tegen het week blad „Volk en Vaderland" wegens de las terlijke artikelen verschenen in de num mers van 25 Maart en 1 April j.1. Tweejarig kindje omgekomen. Gistermiddag om vier uur is het tweejarig dochtertje van de familie van Eeden te Amersfoort, ten huize van haar grootmoe der op een onbewaakt oogenblik in een teil met chloonvater gevallen. Men vond haar bewusteloos. Een genees heer heeft nog getracht de levensgeesten op te wekken, doch dit mocht niet meer ba ten. Nasleep van de Parijsche Zcs- daagsche. In het officiëel orgaan van den Franschcn Wielerbond werden gis termorgen de boeten gepubliceerd, die aan de zesdagenrenners zijn op gelegd. Het totaal hiervan bedraagt frs. 7.400 en hiervan zullen Billiet frs. 1.300, Wals frs. 1.000, Pijnenburg frs. 900, Archambaud en Kaers frs. S00, Dilos en Ignat elk frs. 000 etc. moeten betalen. Als reden wordt hiervoor o.a. opgegeven: Voor Pijnenburg—Wals en IgnatDidot: gebrek aan strijdlust gedurende den laat- sten avond: voor KaersBilliet: dat zij ge durende den laatsten avond getracht heb ben sommige ploegen te bevoordeclen, ten einde hun klassement te verbeteren. In dit verband heeft de Tel. nog eens ge vraagd aan den directeur van de Parijsche wielerbaan, den heer Delblat, wat zijn plan nen zijn in verband met den zesdaagsche van het volgende jaar. Hij verzekerde dat hij in geen ge val renners in het veld zou opne men die blijk geven een. verkeerde mentaliteit te hebben, en met name noemde hii Billiet, Pijnenburg, Wals Ignat en Didot. Gisteren heeft de gemeenteraad van Alk maar, na geheime zitting, besloten, tot de procedure tegen de provincie Noordhol land inzake de electriciteitslevering, over te gaan. De Vereeniging van Stroomdistributiebe- drijven heeft zich blijkens een mededeeling van den heer Bonsema, wethouder van de lichtbedrijven, bereid verklaard, de actie van de gemeente, ook in financieel op zicht, te steunen. Boter- en melkwedstrijd in Frankrijk. De eerste plaatsen door Ne- derlandsche koeien bezetl Telkcnjare worden in Frankrijk wedstrij den gehouden tusschen de beste melkkoeien van verschillende melkveerassen, welke wed strijden steeds met veel interesse worden gevolgd. Er worden aldus de N.ILCt., steeds twee wedstrijden gehouden, n.1. over één jaar (ééne lactatie-periodc) en over drie achtereenvolgende perioden. Eigenlijk zijn het vier wedstrijden, daar de eene wedstrijd de melkproductie (de plas melk) betreft, de andere de boterproductie. Telkcnjare ook blijkt het van ori gine Nedcrlandsche zwartbonte melkvee tot de allerbeste producen ten, zoowel van boter als van melk, te behooren. F.en enkele maal echter zijn er ook dieren van andere Fransche rasseji, die een uitstekend figuur slaan. Vooral onder de dieren van het Normandische ras schuilen goede melk- en v.etproducenten, zoodat het er verleden -jaar wel wat op begon te gelij ken of onze Nedcrlandsche koeien niet meer zoo overtuigend op de eerste plaats stonden als men meende dat ze staan konden en ook moesten. Voor den 'éénjarigen wedstrijd waren 2io koeien ingeschreven, behoorende. tot 11 ver schillende rassen. Vier dier rassen telden echter tezamen slechts 9 vertegenwoordigers. De drie beste melkgeefsters waren ditmaal (per 300 dagen) allen van het zwartbonte Friesch-Hollandsche rundveeslag. Het waren de volgende dieren, vermeld met hun productie: Terpine, 10.090 Kg. melk en 475 kg. boter; Arras II, 10.280 kg._ melk en 346 kg. boter en Arras 90 II, 9930 kg. melk en 360 kg. boter. Duitschland een land van gods dienstvrijheid! De plaatsvervanger van den Fueh- rer, Rudolf Hess, heeft gistermid dag een redevoering gehouden, waarin hij felle critiek leverde op de democratie. Ook de door Schusch- nigg uitgeschreven volksstemming had volgens Hess niets gemeen met werkelijke democratie. Schusch- nigg en de zijnen konden het niet wagen het volk tot een werkelijke, vrije, geheime verkiezing op te wek ken. Wil iemand in ernst beweren, aldus Hess. dat dit Oostenrijk van den heer Schuschnigg waarlijk vrij en onafhankelijk was? RUDOLF HESS. Is een land vrij en onafhankelijk, wan neer het soms na korten, soms na langen tijd zich steeds weer milioenen door het buitenland moest laten geven, omdat het andcis financieel ineen zou storten na tuurlijk tegen de steeds nieuwe veiplichting af te zien van de aansluiting, tegen den wil van het volk? En was deze oude Oostenrjjksche staat christelijk, die met de bloedigste vervolging den wil van millioenen menscben, die hem waren toevertrouwd, knechtte? Is een staat christelijk, die zijn burgers aan de Bolsjo wistische goddeloosheid in de armen drijft om te verhinderen, dat zij zich aansluiten bij een buurrijk, dat de leer der goddeloos heid met wortel en tak heeft uitgeroeid aan een naburig rijk. dat een ieder vrijlaat in de kerk te gaan. waarin hij wil, om zijn zijn God zoo te dienen als hij hem dienen wil, zonder dat op eenigerlci wijze gewetens drang mag worden uitgeoefend? Nieuwe Amerikaansche defen siezone. Tegenover vertegenwoordigers van de pers heeft admiraal Noda een verklaring afge legd over de houding van Japan ten opzich te van de Amerikaansche politiek. Hij zei- de, dat de Japansrhe politiek berust op het beginsel, dat Japan de bewaker is van het Westen van den Stillen Oceaan. Japan zal geen beter begrip hebben voor de basesver houding van 5/5/3 uit de verklaring van Huil aan senator Walsh, waarin hij doelt op de opheffing der vlootgrenzen. De admiraall egde den nadruk on het con trast tusschen de vroegere Amerikaansche vlootpolitiek, die slechts de verdediging der kusten en bezittingen van Amerika toridool liad en de nieuwe politiek, die gedefinieerd Vertrek van Aankomat 1» Ibis .heenreis) Singap. 7 Apr. Band. 7 Apr. Emoe (terugreis) Athene 7 Apr. A'dam 7 Apr, Torenvalk (heenreis) Basra 7 Apr. lodhp. 7 Apr, Buizerd .terugreis! Rang. 7 Apr. Jodhp. 7 Apr. Pelikaan (heenreis) A'dam 7 Apr. Athene 7 Apr, Gier (terugreis) Band. 7 Apr. Singap. 7 Apr, Reiner (heenreis) A dam 9 Apr. De vierde plaats werd ingenomen door een Nedcrlandsche roodbonte, die 9920 kg. mettk gaf en 361 kg. boter. In den boterwedstrijd stond Terpine ook bovenaan niet haar 475 kg. boter. Ze_ stond twee jaren geleden ook op nummer eén. Tweede was de zwartbonte Irma niet 408 kg. boter (8-400 kg. melk), terwijl op de derde plaats kwam een Normandische koe; Aciréole met 396 kg. boter en 9380 kg. melk, Van de tien eerste plaatsen in den melkwedstrijd waren er 9 voor Ne dcrlandsche dieren, van de 10 eer ste plaatsen in den boterwedstrijd werden er 5 door Nedcrlandsche koeien bezet. Bij den wedstrijd over drie opeenvolgende lactatie-perioden kwamen onze Nederland sche zwartbonten nog overtuigender in de meerderheid. Daar werden zoowel in den, melk- als in den boterwedstrijd alle boven ste plaatsen veroverd door onze zwartbon ten. Bij den melkwedstrijd was de uitslag: 1. Lillv 3 met 33.650 kg. melk en 1390 kg. bo ter; Heloïse met 29.584 kg. rnel-k en 968 kg. boter en Huchette met 29.080 kg. melk en 1233 kg. boter. is door admiraal Leahy sedert 31 Jan. 1938, welke de defensiezone uitbreidt tot de Ale- oeten, Hawaii en Samoa. Noda verklaarde, dat de tegenstand van staatssecretaris Huil tegen de „Stav Home" politiek practisch gaat in de richting van opheffing der vlootgrenzen. Bovendien be streed Noda het argument, volgens hetwelk de weigering van Jajian tot het doen van mededeelingen over bijzonderheden van het Japansche vlootprogram het beroep zou hebben uitgelokt op de escalator clause door de Vereenigde Staten en Engeland. Aan deze verklaringen voegde de admiraal toe, dat Japan zou wach ten tot zekerheid verkregen was over het oogenblik, waarop deze beide landen een begin zouden maken met den bouw van superslagsche- pen, om dan zelf nieuwe schepcni op stapel te zetten. Ten slotte deelde de admiraal op de vraag, of Japan een casus belli zou zien in de uitzending van een belangrijke Rus sische vloot naar den Stillen Oceaan, me de, dat Japan uiteraard van meening zou zijn, dat een dergelijke maatregel de de fensie ernstig zou treffen. De houding va1* Japan zou echter bepaald worden naar mate van het aantal en de kwaliteit der verplaatste schepen. Volgens het Duitsehe Nieuwsbureau heeft Noda nog gezegd, dat iedere versterkte mi litariseering van den Stillen Oceaan door Japan zal worden beschouwd als een be dreiging van ziin veiligheid. Japan heeft voor de verzorging van ziin land veilige overzeesche verbindingen noodig. Reeds daarom kan de vlootstrategische defensie van Janan .niet beperkt worden tot de kustgebieden. Hoe groot de controlezone, die Japan vereischt acht voor zijn veilig heid zal zijn, kon' de admiraal nog niet opgeven. Voorbereidingen te Tokio. Na lang aarzelen en ampele dis cussies heeft het organisatiecomité voor de Olympische Spelen 1940 te To kio thans besloten om niet, zooals men eerst van plan was, het oude Mciji-Shrine zwemstadion te verbou wen, maar om een geheel nieuw zwembad aan te leggen. Dat nieuwe Olympische zwemstadion zal dan komen te liggen aan den Oostclijken rand van de Komazawa-golflinks en zal 28.000 toeschouwers kunnen bevatten. De kosten worden op 1.132.000 ven ge raamd. Op de Komazawa-golflinks zelf zal het Olympische dorp verijzen, waarin on geveer 1500 „inwoners" gehuisvest zullen worden. De kosten voor het Olympische dorp wor den dezelfde geacht als voor het zwemstadi on. De groote snorthal te Soeroegadai, waar in de Olympische wedstrijden in worstelen, boksen en gewichtheffen zullen worden ge houden, zal ongeveer 1.880.000 yen kosten. De hockeyterreinen worden in het Shiba- park aangelegd, waar ongeveer 15.000 toe schouwers deze wedstrijden zullen kunnen volgen. De kosten hiervoor worden op •>60.000 yen begroot. Ten slotte zal de Olym pische wielerbaan in de omgeving van Shi- baura worden gebouwd, waarvoor een som van 600.000 yen honoodigd is. Deze kosten, ten bedrage van ongeveer 6 milliocn yen, zullen bestreden worden uit een fondk» dat kort geleden door de stad lokio is beschikbaar gesteld. Sedert 14 Maart verdwenen. Hot op 8 Maart van Cardiff naar Vancou- er vertrokken s.s. „Anglo Australian" (5.500 on) is sedert den lien Maa.t verdwenen. Het "ra'ditschip had een uit 38 personen bestaan de bemanning aan boord. Vierjarig knaapje onder vracht auto. In de Jodenbreestraat te Amsterdam heeft zich gistermiddag omstreeks kwart over vijf een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij een driejarig jongetje onder de oogen van zijn moeder om het leven is gekomen. Het kind zat achter op de fiets van de moeder, toen een vrachtauto het rijwiel van achteren aanreed. Het kind stortte tegen den grond en kwam onder een der wielen van het voertuig terecht. Het knaapje was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Binnen- Gasthuis overgebracht. VIER HECTARE HEIDE EN BOSCH VERBRAND. Gisteren is in de omgeving van Someren een oppervlakte van ongeveer vier H.A. den nenbosch, vliegdennen en heide verbrand. Arbeiders bij de werkverschaffing, op een kwartierafstands van den brand werk zaam, schoten te hulp en wisten, bijgestaan door de dorpsbewoners, uitbreiding van het vuur te voorkomen. De schade bedraagt naar schatting duizend gulden. Landbouwcrisisoentrale contra een tuinder. De Haarlemsche rechtbank heeft zich gis termiddag bezig gehouden met de vraag, welk verschil er bestaat tusschen cichorei en witlof, naar aanleiding van een appèl zaak tegen een tuinder uit Haarlemmer meer, die door den kantonrechter tot f30 boete was veroordeeld, omdat hij zonder vergunning van de Landbouwcrisiscentra le witlof had geteeld. Verdachte beweerde, dat het geen witlof, maar cichorei was geweest. De Landbouwcrisiscontrolediicnst verklaarde echter pertinent, dat het gewas op het land van den verdachte witlof was geweest. Oorspronkelijk bestond er alleen cichorei, maar door herhaalde selectie en veredeling waren er twee verschillende gewassen ontstaan. Er was een proef ge nomen, door een cichoreiwortel en eer witlofwortel onder geheel geliike omstan digheden te laten groeien, hetgeen een dui delijk zichtbaar verschil had opgeleverd. Verdachte wilde echter van een verschil tusschen cichorei en witlof niets hooren en beweerde, dat men uitsluitend cirhorei- zaad in den handel kon koopen. „Als ie mand mij een pond witlofzaad kan ver- koopen, mag u mij levenslang aan den hoogsten boom ophangen, cledachtbare" zei hij tot den p<ksident. De officier van justitie vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. A. Levenhorst betoogde in zijn plei dooi, dat cichorei een akkerbouwgewas is, waarvoor verdachte geen vergunning noodig had. Dat er geen verschil bestaat tusschen cichorei en witlof trachtte plei ter aan te toonen door overlegging van een regeeringsbesluit van 1937, waarin bepaald is, dat cichorei een akkerbouwgewas is. „mits niet geteeld voor witlof". Pleiter vroeg dan ook vrijsnraak. Op 21 April zal de rechtbank uitspraak doen. Kapotte schoorsteen op boerderij. Gistermiddag is de boerderij, be woond door den heer H. Brouwer te Haskerhorne, gemeente Hasker- lan-d (Fr.), afgebrand. Het vuur greep zoo snel op zich heen, dat niets in veiligheid kon worden gebracht. Ze ven-en-twintig koeien, drie paarden en twee-en-twintig stuks jong vee vonden ien dood 5 1 de vlammen. Ook inboedel en Iandbouwinventa- ris gingen verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Vermoedelijk is de brand ontstaan door een defect aan den schoorsteen. Dezer dagen heeft tic directeur van het Remontewezen op verschillem'e plaatsen in ons land voor Rijkswege een 100-tal trekpaar den aangekocht. Na aankoop zijn de paarden rechtstreeks naar onderscheidene garnizoenen op trans port gesteld. Listige moeder aangehouden Dezer dagen werd een 25-jarige vrouw aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van een uit een winkel in ,de Schoolst raat te Den Haag gestolen damestasch. Deze vrouw had eenige dagen geleden aan dien winkel een bezoek gebracht en toen heeft haar baby van achttien maanden, die zij in den kinderwagen bad genomen, een tascb van de toonbank genomen en in den wagen verstopt. De moeder had naar zij bij de nolitie bekende het vooral opgemerkt doch het oogluikend toegelaten. Een winkeljuffrouw zag de moeder ccni gen tijd later wandelen met de tasch bij zich. Zij waarschuwde daarop de politic die de moeder aanhield. Deze is na verhoor weer op vrije voeten gesteld.. VOERMAN VAN KAR GESLAGEN. Paard sloeg op hol. In de buurtschap de Driehoek te Dedems- vaart, is gistermorgen een ernstig ongeluk gebeurd. De 17-jarige zoon van den landbouwer Tiggelaar begaf zich met paard en driewie ligc kar huiswaarts, toen plotseling hel paard op hol sloeg. Tiggelaar, viel tegen den grond en kreeg een der wielen van den wagen over het li chaam. In ernstigen toes'and is de iongen naar het ziekenhuis te Hardenberg ver voerd, waar hij in den namiddag is over leden. Het paard kon spoedig tot staan worden gebracht. Verduistering en diefstal. De Amsterdamsche politie heeft twee man nen gearresteerd. De eerste, een 23-jarige jongeman, wordt verdacht van. onttrekken van goederen aan een beslag en van ver duistering van een radiotoestel. De tweede, die 27 jaren oud is, had een kennis, een winkelier, geholpen bij een ver huizing. Hij wordt er thans van verdacht van deze gelegenheid* gebruik te hebben ge maakt om zich winkelgooderen toe te eige nen. Hij ontkent echter zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Het liefst zou hij een veld samenstellen met alleen jonge renners, die nog niet door de zesdaagsche-atmosfeer bedorven zijn, doch aan dit ideaal kan hij niet voldoen, daar het publiek ook groote namen wil heb ben. Het zal zich echter het volgend jaar tevreden moeten stellen met een veld, waar op niet de tot dusverre als aantrekkings kracht geldende namen van de groote bui- tenlandsche en Fransche renners zullen prijken.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2