WAKKER ^ssa SCHUDT UW LEVER Prachtige vertolking van de Mattheus Passion Sproeten komen vroeg Reisbureau VELTHUIJS Alles op reisgebied Vrijdag 8 April 1938 Tweede Blad in het voorjaar, koop tijdig een pot SprUtol. Bij alle Drogisten. Konijn's speciaalzaak voor lekkerbekken heropend Bevorderingen Rijkswerf Tentoonstelling „Centrum" Burgerlijke Stand van Den Helder DE DUIF IS MET RECHT TROTS product ru vetter dan ooit! Commandowisseling bij de vloot in Indië Texelsch nieuws Zomerdienst T.E,S,0+ Verkoop hofstede „Breda" Van het hooivak gevallen Kon geen 5 minuten achtereen loopen Vischafslag Den Helder Dat Bach een groote geest is volgens Hermann Barth hebben wij gisterenavond wederom mogen beleven. De afdeeling „Den Helder", van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst, heeft ons daartoe in de gelegenheid gesteld; dat zeer vele stadgenooten aan dezen oproep hebben gehoor gegeven, het is een vanzelf sprekende zaak. Bach's oeuvre is als een oase in den woestijn van het leven. De mensch zeer zeker de religieuse mensch heeft op gezette tijden die rust noodig, welke ons in groote overmaat wordt geschonken, indien wij ons openstellen voor het ongeëvenaarde, het on uitputtelijke koorwerk van den 18den eeuwer Johann Sebastiaan Bach. Koor, solisten, orkest, cembalo, orgel, dit al houdt ons in zijn machtig majestueuzen greep gevangen, van 8 u, tot 11. Behalve kunstgenot, religieuse ont roering. De ondoorgrondelijke Bach, de onuitputtelijke tevens, die tot die diepste diepten van "smen- schen ziel weet door te dringen, schenkt den mensch een overvloed van harmonische ea me lodische schoonheid. Maar, wat zou Bacl zijn begonnen, zonder den inhoud van den gevtfjden tekst. Worden de menschen in de eerste p'aats getrokken naar den tempel der muze, alwaar de Matthaus-Passion zal worden gerecreèerd tot een wijdingsvol beeld van klankenschmn- heid, door Bach's kunst, of speelt bewust of in- bewust het drama van Golgotha niet een even zeer groote rol in het gevoel van den mensdi. Wij weten het niet, maar zeker is het feit, dit mede door de Radio de Matthaus-Passion een belangstelling geniet bij bijna alle men- echen, zooals geen ander werk. Onder stille aandacht volgden de aanwezigen, na het binnenkomen der solisten, de bewegin gen van den dirigent van den avond, den heer A. J. Leewens, die met een wenk het kooi deed verrijzen. 'Een hoorbare stilte werd verbioken door de eerste toflen van het Amsterdams Bach-orkest. Het e-moll-praeludium was de voorbode van den klaagzang: „Kommt ihr Töchter, helft mir Klagen". De machtige inzet van het koor schudt de laatste gedachte aan de woelige wereld van ons af een verheven rust maakt zich van den toehoorder en ongetwijfeld ook van iederen executant meester. Het honderdtallige knapenkoor, onder leiding van den heer H. J. Swagerman, zet het koraal: „O Lamm Gottes unschuldig, am Stamm des Kreuzes geschlachtet" op tref fende wijze in. Alle medewerkenden zijn in actie, het acht-stèmmig gemengd koor, met als negende stem: de melodie der jongens, gesteund door het volledige orkest, cem balo en orgel. Een goed begin. Deze inleiding, die van een ontroerende schoonheid getuigt, stelt vertrouwen in den goeden afloop van dezen avond. Beheerscht zingt het koor, zoowel de pp-gedeelten, als de meer forte passages. De verschillende raecen- tandi, door den dirigent beheerscht tot uiting gebracht, omlijstte dit klassieke koor. De solisten. De solisten vroegen de volle aandacht der aanwezigen. Mej. Greet Haentjes, uit Bussum, had de zware taak der sopraan te vervullen. Haar geluid was zuiver, mooi, maar, teneenen- male te zwak voor de groote kerkruimte, waar in gezongen moest worden. Vooral het orkest verzwaarde de taak der zangeres in nog hoo- gere mate, hiertegen was het geluid der sopraan niet opgewassen. De alt, Ria Focke, uit Amsterdam, bleek een alt-geluid te bezitten van zeer goede kwaliteiten. In no. 9: „Du lieber Heiland du", toonde zij te beschikken over een warme en gevoelvolle voordracht. De begelei ding der fluiten-duo was soms iets te sterk, terwijl bovendien de eenheid tusschen de twee fluitisten een enkele maal verbroken werd, door ongelijkheid van spel. In de Aria „Erbar- me dich" konden wij de alt-stem in al haar ge ledingen bewonderen; de overtuiging van voor dracht had meer en meer veld gewonnen, zoo dat dit gedeelte, met de onberispelijk uitge voerde viool-solo, een der mooiste momenten was. De tenor en bas, Joh. v. d. Ploeg en Lau- rens Bogtman, zijn solisten van den eersten rang. Met hun diep doorvoelde voordrachtskunst wedijveren zij als het ware om de hoogste be kroning der eere. Zij vertolkten hunne partijen op ongeëvenaarde wijze. Die gedeelten, waarin tenor, afwisselend met het koor, zijn partij moet vertolken, is het, alsof hij zich zonder voorbehoud geeft aan zijn verheven taak. Bij no. 25: „O Schmerz", is zijn heldere stem zoo op dreef, dat we het bejammeren, dat deze aria voor tenor, solo en koor nog niet van grootere lengte is. Het koor reageert hierop, op een wijze die diepen indruk achter laat: „Was ist die Ursach aller solcher Plagen?" wordt ver tolkt op gevoelvolle wijze, het piano-karakter wordt geen geweld aangedaan, de crescendi en decrescendi worden tot in de uiterste perfectie uitgevoerd. Ook het volgende Andante, even eens voor koor en tenor-solo: „Ich will bei mei- nem Jesu Wachen", met de beantwoording van het koor: „So schlafen unsere Simden ein", wordt beheerscht vertolkt, met overtuiging ge zongen. Voor de kleinere baspartijen kwam onze stad genoot, de heer Gerhard Meijer, de aandacht vragen' Deze bas heeft weinig gelegenheid om in te zingen, zoodat van een ontplooien weinig sprake kan zijn. In de hoogere tonen is hij op zijn best, de lagere regionen verlangen meer vastheid en helderheid. De grijze dirigent, de heer A. J. Leewens. De koorzang stond op hoog peil. Vooral bij de dramatische gedeelten werd met gloed en overtuiging gezongen. De koralen werden afwisselend met en zonder begelei ding gezongen! Het phrygisch koraal, met het plagaal- of kerkelijk slot: „Wenn ich einmal soll scheiden", werd m.i. het zui verst vertolkt. „Sind Blitze und Donner", met den fugatischen inzet, werd aus- einem-Gusz gezongen. Bravo! De tenoren anticipeerden in een choral een ondeelbaar moment, terwijl de directeur een gelijken inzet verlangde, van alle stemmen. Het knapenkoor zong z'n partij zuiver, maar het bleef te veel op den achtergrond, ondanks het groot aantal jongens. Het cymbalo was bij 't inleidend koor niet illustratief genoeg, waardoor eenige wijding teloor ging. Wanneer al deze kleinigheden onder oogen worden ge zien, dan kunnen onze stadgenooten de uit voering van hedenavond op een sublieme wijze bijwonen. Mevrouw C. W. VeldhuysHuchshorn be speelde het cymbalo. Deze zware taak was haar ten volle toevertrouwd. Op slagvaardige wijze kweet zij zich van haar zeer dankbare taak. Feike Asma bespeelde het orgel; ook deze organist verhoogde de uitvoering in niet ge ringe 'mate. Een muzikale prestatie van den gryzen toonkunstenaar. Onze nestor, de heer Leeuwens, mag met zeer groote voldoening op deze uit voering terugzien. De Matthaus-Passion eischt den ge- heelen mensch! Onvoorwaardelijk heeft de dirigent van Toonkunst zich aan zijn zeer zware taak gewijd. Met overtuiging en be zieling leidde hij de groote schare, een enkel wankel plekje wist hij door krachtig ingrijpen in goede banen te leiden. Moge het hem gegeven zyn nog vele zulke uitvoeringen te leiden. Gistermiddag heeft de te goeder naam en faam bekend staande comestibleszaak van den heer Konijn in de Spoorstraat haar deuren opnieuw geopend en zal deze expert op het gebied van lekkere hapjes (denk aan nassi-goreng!), voortgaan met het laven van dorstige kelen en het vullen van „vragende" magen. Door den heer C. Kleiman is een nieuwe zaak ontworpen, die het aspect van de Spoorstraat op niet geringe wijze verfraaid. Hij heeft eer van zijn werk en het waren uit sluitend lofuitingen, die wij gisteren mochten beluisteren. Speciaal willen wij hier wijzen op de 6 meter diepe hal (die 3 meter breed is) en waarin zich een 10-tal automaten bevin den. Ook een koffiebuffet is op practische wijze aangebracht. Het bedrijf maakt, de keuken niet in het minst, een uitermate properen indruk, waaraan met name het enorme tegeloppervlak debet is; voorts is er een praktische electrische plafondverwarming terwijl de heer Konijn er blijkbaar ook prijs op gesteld heeft zijn vaste cliëntèle (en die is niet klein...) een vast zitje te bezorgen. De étala- ge's zijn, zooals men dat trouwens verwachten kan, keurig. Het interessantste komt echter nog: de hyper moderne Amerikaansche Soda-Fountain, waarvan men hier de eerste in Nederland ziet. Zij wordt met een 1\'2 P.K. motor aangedreven en vervaardigt de z.g. Malted Milk, gekoelde melk! in verschillende vruchtensmaken. Ook ice-cream en sorbets worden er uit verkregen. Een kostbaar bezit doch wat naar alle waar schijnlijkheid z'n geld wel op zal brengen. Voorts vestigen wij er de aandacht op, dat de bevriezing ZICHTBAAR in de étalage's, dus voor het oog van het publiek, geschiedt. Zooals reeds geschreven is het pand ont- wprpen door den heer Kleiman. De uitvoering geschiedde door P. Tuin, te 't Zand, de elec trische installatie is van den heer Coelers. het sanitair van den heer Fey, terwijl de heer Thiel het schilderwerk voor z'n rekening nam. Een zaak. die behalve de hongerigen en dorstigen, ook belangstelling zal trekken. OVERTREDING WINKELSLUITINGSWET. Gisteren werd door de politie tegen een tweetal winkeliers proces-verbaal opgemaakt ter zake het overtreden van de Winkelslui tingswet. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en zult morgens „kiplekker" uit bed springen. Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes by apothekers en drogisten, f. U.75. Met ingang van 1 April 1938 zyn bevorderd Baas W. Leen tot Baas le kl. Commandeur le kl. H. W. Dilg tot Baas. Commandeur le kL J. Kinassen tot Baas. Commandeur A. Botter tot Comman deur le kl. Commandeur K. Geus tot Comman deur le kl. Commandeur C. de Jongh tot Com mandeur le kl. Magazijnbeheerder F. Riekwel tot Commandeur le kl. Machine bankw. le kl. H. J. Bouma tot Commandeur. Scheepstuiger S. Starrenburg tot Commandeur. Voorman, scheepmaker C. 3. Tompot tot Commandeur. Voorman electromonteur F. van Zoest tot Commandeur. Machine bankw. le kl. A .Zoutman tot Commandeur. Assistent bouwk. opz. H. C. Moen tot Teekenaar le kl. Teekenaar 2e kl. N. 3. Verberne tot Teekonaar le kl. Bureelbeambte le kl. S. Vrjje tot Ad junct-commies. Schrijver G. de Heer tot Bureel beambte 2e kl. Schrijver P. C. Moree tot Bureel beambte 2e kl. Schrijver 3. 3. Vlletstra tot Bureel- beambte 2e kl. Schrijver J. van der Wjjk tot Bureel beambte 2e kl. t/o Postbrug Ook de derde tentoonstelling van de Speeltuinvereeniging mag ge- zien worden. Gistermiddag is in het clubgebouw van de afd. „Centrum" der Speeltuinvereeniging „Den Helder" in de Hoogstraat de jaarlijk- sche tentoonstelling officieel geopend. Het was de voorzitter der afdeeling, de heer J. Steeman, die de aanwezige dames en heeren verwelkomde, in het byzonder den heer Van Hoek en het dames-comité. Door diverse besognes gedurende het laatste jaar is men met, het tentoongestelde niet zoo voor den dag kunnen komen als men wel gewenscht had, doch men is toch van meening, dat de voorwerpen van de diverse clubs het zien alleszins waard zijn. Daar de burgemeester bericht van verhin dering gezonden heeft, verzoekt de heer Steeman den heer Boogaart, het officieele openingswoord te spreken. De heer Boogaart: 2 Jaar geleden, aldus het volijverige Hoofdbestuurslid, werd door ons op deze zelfde plaats gezegd: „we zullen niet ver sagen" en inderdaad: er is niet versaagd. Het resultaat kan men aanschouwen in den tuin, die tot aller vreugde het vorige jaar geopend mocht worden. Ook dit jaar waren er in de afdeeling moeilijkheden en hoewel zij hun stempel drukten op het aantal ingezon den voorwerpen, toch mag men met eere voor den dag komen. Daarbij zijn ook thans weer de kinderen op even aangename als nuttige wijze bezig gehouden en men mag zeker tevreden zijn. Met het citeeren van de woorden van den burgemeester: „men mag trots op dit werk zijn," besluit de heer B90- gaart zijn sympathiek speechje. Wat het geëxposeerde betreft, zoowel de timmerclub als de figurzaag- en handwerk- club hebben hun beste beentje zooveel moge lijk voorgezet. Onder leiding van de heeren Steeman, Biesboer, Kerkhof en eenige ande ren vervaardigd, ziet de bezoeker ook thans weer tal van aardige snuisterijen en voort brengselen van handenarbeid, die het mee nemen meer dan waard zyn. Ook diverse attracties zijn aanwezig, oa. een sjoelbak, een grabbelton (4 2 cent per grabbel!) en het raden naar den naam van een pop. Voorts wordt U gratis thee geschonken, terwijl de entrée eveneens gratis is. Vestigen wij er nog de aandacht op. dat de tentoonstelling geopend is Iederen dag van 2 tot 10 uur en wel tot en met a.s. Zaterdag. van 7 April 1938. GETROUWD: W. van Dorsten en J. Stork BEVALLEN: H. Wieteler—Noot. d.; J den Dunnenvan den Biesen, z.; H. van OudheusdenRoodenburg, d. De Duif is al een halve eeuw oud en nu vlugger en actiever dan ooit! Want het vetgehalte van Duif Vetloogmee! is belangrijk opgevoerd, waardoor het sop veel vetter wordt, zodat de Duif th^ns de was veel witter maakt en bovendien veel gemak kelijker en zuiniger in het gebruik is dan vroeger. Alle trouwe verbruiksters, die de Duif sinds jaren telt, zijn opgetogen over de nieuwe eigenschappen, die Duif Vetloogmeel thans bezit. En ondanks de nieuwe, verbeterde hoe- danigheden blijft de prijs 1 slechts 10 cent. Bovendien blijven de Duifmerken geldig,die rechtgeven op de zozeer gewaardeer de Duif-geschenken. verbet®rD )ux 00 oef aan DUIF VETLOOGMEEL, dal ondank* «lekefattgcyk occSctccdc fcioaiitetf en eadeauxGon slecfvfe 10 cent* ko«f DDV 39—0250 Vice-admiraal Ferwerda. Naar „De Telegr." uit Batavia verneemt, zal de vlootvoogd, vice-admiraal H. Ferwer da, in de laatste helft van 1939 aftreden. Als commandant der zeemacht, hoofd van het departement der Marine te Batavia en lid van het Hoog Militair Gerechtshof aldaar zal hij waarschijnlijk worden opgevolgd door den kapitein ter zee 0. E. L, Helfrich, thans directeur der Hoogere Marine-Krijgsschool, Wij konden van dit bericht, hij de autori teiten ter plaatse geen bevestiging krijgen en laten de juistheid dus voor rekening van „De Telegraaf". Red. H. Crt. Op den bootdienst TexelDen Helder zal op 15 Mei a.s. de zomerdienst worden ingevoerd. Die dienst zal belangrijk anders zijn dan vorig -jaar zomer. Op werkdagen vertrekken de beids eerste diensten 5 minuten vroeger van Texel, n.1. te 5.45 en 7.45, inplaats van 5.50 en 7.50, de overige diensten van Texel blijven op die dagen ongewijzigd. Ook de eerste dienst van Den Helder vertrekt op werkdagen 5 min. vroeger, n.1. te 6.45 inplaats van 6.50. De middag- dienst vertrekt van Den Helder alle dagen te 12.35 inplaats van te 12.20, en de laatste bootdienst te 19.05 inplaats van te 18.55. De Zondagsdienst zal groote wijziging ondergaan. Van 15 Mei tot 1 Juni wordt 3 maal gevaren, van 1 Juni tot 1 Juli 4 maal en van 1 Juli tot 1 Sept. 6 maal. De eerste di"~~' - ""is op werkdagen 5 min. vroeger van Texel vertrekken, doch van Den Helder zal tot 1 Juni de le boot dienst vertrekken om 9.10, van 1 Juni tot 1 September gaat de eerste dienst, zoowel van Den Helder als van Texel als op werk dagen. Van 1 Juli tot 1 Sept. zal een dienst op Zondag worden tusschengevoegd van 9 uur van Texel en 10.45 uit Den Helder. De laatste dienst op Zondag is van 1 Juli tot 1 September 20.05 van Texel en 21.05 van Den Helder. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in ons nummer van morgen. Kolonel Helfrich. TOELATING ADELBORSTEN. De minister van defensie brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1938 tot het Kon. Instituut voor de Marine te Willems oord kunnen worden toegelaten, op de voor waarden, vervat in het reglement voor dit in stituut, 47 adelborsten voor de 3-jarige op leiding voor den zeedienst, 10 adelborsten voor de 3-jarige opleiding voor den stoomvaart dienst en 4 adelborsten voor de 2-jarige op leiding voor de administratie. Aanmelden vóór 2 Juni. (St.ct.) JEUGDBIJEENKOMST LUTH. KERK. Zondagavond 7 uur hoopt Ds. W. J. F. Meiners, Herv. Evang. Luth. Predikant, we derom een jeugdbijeenkomst te houden, over het onderwerp: „De Verloving". Aangezien gebleken is, dat er bij de jonge ren van deze dagen vele vragenrijzen, be staat er ten allen tijde gelegenheid deze vra gen in te dienen. Bovendien kunnen zij, die persoonlijke vragen t oben, deze met Ds. Meiners Dinsdagvond 13 April van 8.159.15 uur komen bespreken in de Luth Pastorie (Weezenstraat 70). Men zie ook de advertentie in dit nummer. Door de notarissen C. F. Petit dit de la Roche en Notaris Mulder is verkocht de hof stede „Breda" in Eierland. De inzet was als volgt: Perceel A, groot 20.11.40 ha, op 18.200 en perceel B, groot 20.05.10 ha, op 14.000. De toeslag had plaats op Donderdag. Koop ster was de N.-Holl. Levensverzekerings Mij. N.V. v. 1891, gevestigd te Alkmaar, van de beide perceelen gecombineerd voor 36.700. Op de hofstede Sint Marcus in het Noor den viel een 4-jarig jongetje in de schuur, van het hooivak. De val van het knaapje werd eenigszins gebroken door een stapel zakken, doch daarna kwam het ventje op den beton nen vloer terecht en bekwam zulke verwon dingen aan het hoofd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. DEN HELDER. 7 April. Aangebracht door Korders: Tongen Slips Schol le soort Schol 2e soort Schar Door gamalenvisscher Levende garnalen Gekookte garnalen Door haringvisschers: 145 tal haring per kg 1.11—0.98 0.92—0.80 per kist 8.50—7.50 tt 6.40—5.40 tt »t 2.40—1.90 per lit f 1.70—1.35 per kg f 0.16 per tal 5.20-4.40 Thans van haar rheumatische pijnen verlost. „Bijna twee jaar lang leed ik aan hevige rheumatische pijnen in myn schouder. Als ik 4 minuten achtereen had geloopen, kon ik niet verder door de pijn. Nu, na slechts een paar weken Kruschen Salts te hebben gebruikt, kan ik weer geregeld doorloopen en voel mij 'veel en veel beter. Ik blijf er dan ook mee door gaan en zal het iedereen aanbevelen." Mej. J. Th. W. te A. Rheumatische pijnen ontstaan meestal. Indien Uw lichaam verontreinigd wordt door schadelijke afvalstoffen, als o.a. het gevreesde urinezuur. Wanneer U hiertegen geen maat regelen neemt, gaat het met Uw rheumatiek van kwaad tot erger. Maak daarom gebruik van de ondervinding van duizenden anderen. Neem iederen morgen de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts en Uw rheumatische pijnen zullen na korten tijd totaal zijn ver dwenen. Kruschen Salts 13 verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten 4 f 0.40. f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Mg., Amsterdam, voorkomt, (Adv.), .rr- «r

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5