Sovjet-ijsbrekers in gevaar Luchtbescherming JCouózn. Sokken DEN HELDER ALKMAAR, HOORN, en wat er voor noodig is Ds. Niemöller binnenkort vrij Overtreding van de Arbeidswet Ö&iarktberichten|Q 1937.44873 Voor de lentedageft. Sierlijk geperforeerde wandelschoen. Heerli|ke dracht. 67695-9968! !_s^r Imit. peau de suède schoentje. Geheel open en luchtig V-- geperforeerd, in blauw en wit De buitengewone pasvorm Echt |enteschoentje. Speciaal lii doet de voeten veel kleiner lijken. bruin en wit. 1937-44829 De schoen voor eiken stand en beurs. Sterke schoen voor het dagelijksch werk en mooi genoeg voor den Zondag. In zwart en bruin verkrijgbaar. 1225-1581 innen met laktong in blauw. en uit eigen fabrieken Onze enorme collec tie dameskousen staat in prijs en kwa liteit ver boven alles wat hierin in Neder land wordt aange boden Zij zijn voor radig in alle moderne kleuren. WWWIIIMIMWHI""1 1111 4025-96771 Huntingcalf wandelschoentje in blauw en bruin, met fraaie tongklep. Laatste nouveauté en heerlijke dracht. 275-1956 Kleurige opank. Een echte schoen voor zomersche dagen. Ir» twee uitvoeringen: wit met rood of wit met jslouw. mT 4694 - 36 Stevig meisjesschoentje met gemakkelijke hak, ideaal schoentje voor lange wandelingen. Sierlijk, luchtig lederen zomerschoentje Elegant geheel, in wit en beige. Bata Sokken sluiten goed om den voet, zijn buitengewoon sterk en de prijs is ongeëvenaard laag. c.- - - 2261-42000 Haast onverslijfbare, luchtige crêpe sandaal met sterk bovenleer. 27-30: 1.25, 31-34: 1.50, 35-38: 1.75. 2940-40 Geperforeerd wit lederen schoentje, luch tig en gemakkelijk. 24-26: 1.50 2662-44865 Fraai veterschoentje voor den Zondag. In lak en bruin. Een sieraadl Ieder burger verleene zooveel mo- gelijk medewerking. Wjj ontvingen van de hand van den eersten luitenant P. Gips, toegevoegd aan den commandant der stelling van Den Helder en deskundige op het gebied van luchtbescherming, een artikel over deze zoo zeer actueele materie en ontleenen daaraan het volgende: Bij het uitbreken van den wereldoorlog in 1914 zal niemand de mogelijkheid onder de oogen hebben gezien, dat in den loop van dezen strijd de burgerbevolking vanuit de lucht met bommen zou worden bestookt en op' deze wijze in onmiddellijke aanraking met de verschrikkingen van den oorlog zou komen. Het feit, dat het op 8 October 1914 aan een Engelsehen vlieger gelukte, de lucht schiphangar te Düsseldorf en het zich daarin bevindende luchtschip te vernielen, toonde plotseling aan, welke ingrijpende verandering het luchtwapen in de oorlogvoering zou brengen. Weldra kwam men dan ook tot het inzicht, dat het luchtwapen een belangrijke rol in de krijgsbedrijven ging spelen en dat het een onophoudelijke bedreiging voor het, achter de fronten gelegen, gebied vormde. Dit in zicht voerde tot de organisatie van de lucht verdediging in het achterland en den lucht beschermingsdienst. Wat is luchtverdediging? De luchtverdediging bestaat uit het nemen van militaire maatregelen, als het opstellen van luchtdoelartillerie en zoeklichten nabij belangrijke bevolkingscentra en in het ge reedhouden van vliegtuigen ter bestrijding van de aanvallende vijandelijke vliegtuigver- banden. Ook de organisatie van den lucht wachtdienst is onder de militaire maatrege len te tellen. Deze dienst heeft ten doel, om, door een doeltreffende organisatie van lucht- wachtposten, de nadering van vijandelijke vliegers te melden en vast te stellen in wel ken koers zij zich voortbewegen. Hierdoor zal men vaak in staat zijn de luchtverdedigings organen, opgesteld ter beveiliging van belang rijke militaire objecten, groote bevolkings centra enz. tijdig voor den komst des vijands te waarschuwen. Vanzelfsprekend komen deze meldingen ook ten goede aan den lucht beschermingsdienst. Na den wereldoorlog steeg de beteekenis van het luchtwapen meer en meer, dank zij belangrijke technische verbeteringen, het op voeren van snelheid, stijgvermogen, draag vermogen en bewapening. Sommigen willen zelfs in het luchtwapen het doorslaggevende element van den toe komst-oorlog zien. Hoe dit ook zij. in ieder geval staat het vast. dat het luchtwapen aan de oorlogvoering een geheel andjr karaker heeft gegeven. Een onderscheid tusschen front en achter land zal ten aanzien van dit wapen niet meer opgaan. Voor zoover het gebied van een oorlogvoerend volk door bommenwerpers kan worden bereikt, zal het aan luchtaanvallen bloot staan: Stelt men hierbij de actie-radius van een modernen bommenwerper op 500 km. dan is het duidelijk, dat gezien de ondiepte van ons land geheel Nederland aan lucht aanvallen kan bloot staan. Grondige organisatie noodzaak. Teneinde de gevaren te ontkomen, is het zaak om reeds in vredestijd de luchtbescher ming grondig te organiseeren. De organisatie van den luchtbeschermings dienst behoort tot de taak van de overheid, zy zal moeten omvatten: a. een waarschuwings - en alarmeerings- dienst; b. maatregelen, welke leiden tot een af doende verduistering. Hierdoor wordt het voor de vijandelijke vliegers zeer moeilijk of onmogelijk zich 's nachts te oriënteeren; c. het gereedhouden van verschillende hulp diensten voor hulpverleening bij luchtaanval len, deze diensten omvatten: politie, brandweer, geneeskundige dienst, ontsmettingsdienst, herstellings- en oprui mingsdienst. d. het geven van voorlichting aan de bur gerbevolking hoe zij zich te gedragen heeft tijdens luchtaanvallen, en hoe zij zich zelf moet beschermen. Wat noodig is. Het is duideljjk, dat deze organisatie van overheidswege slechts doeltreffend kan wor den, indien iedere burger alle mogelijke me dewerking betoont. Vele vrijwilligers zullen noodig zijn bij de organisatie van de hulpdiensten. De verduistering zal slechts resultaten op leveren indien iedereen, met de grootste ac- curatessse zorg draagt, dat geen enkel licht schijnsel uit zijn huis naar buiten straalt. In alle huizen zal men er voor moeten zor gen, dat een eventueel begin van brand op de juiste wijze kan worden bestredenzolders vrij maken van brandbare voorwerpen, zand ge reed houden voor het behandelen van brand bommen, brandwachts op zolder). Voor eigen veiligheid zullen gasmaskers moeten worden aangeschaft, dan wel in de huizen gasvrije ruimten moeten worden inge richt. Op uitgebreide schaal zullen cursussen moe ten worden gevolgd in het verleenen van eer ste hulp bij ongelukken, waarbij de verleening van hulp aan gaszieken geenszins mag worden verwaarloosd. Tot de taak van de overheid behoort het om voorlichting te geven hoe dit alles geschieden moet; de plicht van de burgerij is het, zich de noodige kennis eigen te maken en om te zetten in daden. Alleen op deze wijze zal een goede luchtbe scherming mogelijk zijn, waardoor niet alleen het belang van de bevolking zal zijn gediend, maar waardoor ook de weerkracht van ons Vaderland zal worden verhoogd. Er verluidt, dat ds. Niemöller kortgele den een dag verlof gehad heeft van het concentratiekamp te Sachsenhausen, aldus meldt de correspondent van de Times uit Berlijn, om een bezoek aan zijn vrouw te brongen. In sommige kringen verwacht men, naar het schijnt, dat Niemoeller nog voor het einde van de week op vrije voeten zal ko men. Het is niet duidelijk of deze verwach ting op meer gebaseerd is dan op de ver klaring van de Evangelische kerkoppositie \Vaarin de voorzienigheid dank gezegd wordt voor de vereeniging van Duitschland en Oostenrijk. ONVERANTWOORDELIJK POOL- ONDERZOEK. BERGAWINOF EN JANSSON GEARRESTEERD? De Raad van Volkscommissaris sen houdt zich op het oogenlblik, naar de Russische pers bericht, bezig met de toestanden in het z.g. „Hoofdbestuur van den Noor delijken Zeeweg", dat de leiding heeft van het onderzoek, de scheep vaart en het luchtverkeer in de Noordpoolgebieden van de Sovjet- Unie. Men stelt de leiding van het hoofdbestuur er thans verantwoordelijk voor, dat op 't oogenlblik „bijna.de helft van de trans portschepen en bijna alle ijsibrekers, die tot dit ressort behooren, met den onder gang bedreigd jvorden", zooals in het ver slag van de zitting van den Raad van Volkscommissarissen woordelijk gezegd wordt. Daaimede wordt voor de eerste maal van officieele zijde toegegeven, dat het Russische Pool-flottielje zich in groot ge vaar bevindt en naar alle waarschijnlijk heid niet meer gered zal kunnen worden. In den zomer van het vorig jaar was namelijk een aantal Russische schepen belast met de taak, de ..Noordelijke Door vaart", d.w.z. het traject tusschen Moer- mansk cn de Beringzee. van Europa naar Azië in een scheepvaartscizoen te nassee- ren. Het mocht aan niet minder dan 26 schepen, waaronder eonige ijsbrekers, ech ter niet gelukken, tijdig uit het ijs te ko men, zoodat eenige groepen expeditiesche pen in de Noordpool moesten overwin teren. Waar nimmer een schip kwam... Als bijzonder gevaarlijk wordt thans de situatie beschouwd, waarin de grootste van deze expedities, die reeds maanden geleden in de groote poolstrooming ge raakte en met de pakijsvelden over de Lapte zee steeds verder naar het Noord oosten afdrijft, naar regionen, die nog nimmer door een schip bereikt zijn, ver keert. Het is niet duidelijk, hoe deze expe ditie, die uit vier groote ijsbrekers en vier vrachtschepen bestaat, nog gered zou kun nen worden. De vrees bestaat, dat deze sche pen door de ijsmassa's vermorzeld zullen worden. Een van de vracht schepen van deze groep, de „Ra- botsjij", is' reeds twee maanden geleden vergaan. De Russische pers deelde toentertijd mede, dat de bemanning door de andere schepen geborgen zou zijn. De koierwoor- raad der schepen is reeds lang door den moeilijken strijd tegen het pakijs verbruikt. Over de voor raden levensmiddelen wordt in het geheel niets meer gezegd. Aan boord der schepen van deze groen bevinden zich alleen reeds 216 measchen. Voor al deze gebeurtenissen stelt de Raad van Volkscommissarissen nu tallooze wantoestanden in het Hoofdbestuur van den Noordelijken Zeeweg verantwoordelijk: slechte organisatie, lichtzinnigheid, ge wichtigdoenerij, slechte keuze der ambte naren en „misdadige anti-communistische activiteit van saboteurs in een aantal or ganisaties van het Hoofdbestuur". Deze aanklachten zijn des te merkwaardiger, wijl de gevaarlijkste opdrachten bij het poolonderzoek' zooals bekend door de Sovjet-regeering zelf gegeven zijn. Dikwijls genoeg toch werden de heldendaden van i'p H1' finfVf'Op'-fihg 't door de regeering benut om de aandacht; van binnen- of buitenlandsche moeilijk heden af te wenden. Tot plaatsvervangend leider van het Hoofd bestuur - an don Noordelijken Zeeweg werd nu tegelijkertijd de eerst kort geleden te Moskou teruggekeerde leider der Russi- sische Noordpoolexpeditie Papanin be noemd en tot politiek leider een zekere Belasjof. De directeur van het hoofdbestuur, de bekende poolvorscher professor Schmidt, zou in ongenade gevallen zijn en zic.h „op reis" bevinden. De beide mannen, die tot nog toe de functies van Papanin en Be lasjof bekleedden, n.1. Bergawinof en Jansson gelden als gearresteerd. DaT IS GROOTHANDEL. Een der grootste iinancieele ope raties in de geschiedenis van China. De Amerikaansche financier William Hunt de vroegere diplomatieke vertegenwoordiger de Ver. Staten te Tientsin, heeft mededee- lingen gedaan omtrent een der grootste fi nancieel? operaties in de geschiedenis van China. Hij deed mededeeling van den aan koop, tegen een niet genoemden prijs, van ried oor de regeering geëxploiteerde China Mcrchants Steani Navigation Companv, die 44 schepen bezit, en van de dochtermaat schappij, de Nanyang Tobacco Company, met alle terreinen en andere bezittingen. Het syndicaat, dat naar men zegt, Britsche en Amerikaansche fondsen achter zich heeft wordt te Delaware ingeschreven als de „Chi na Forcign Steamship Corporation" voor het éxploteeren van een koopvaardijvloot. Fabrieksdirecteur vrijgesproken. De Haarlemsche rechtbank heeft giste ren uitspraak gedaan in de geruchtmaken de zaak tegen A. H. baron van Harden- broek tot Ammerstol. directeur van de Kunstzandsteenfahriek „Arnoud" te Dille- gom. die op 3 Februari j.1. door den Haar- lemsehen kantonrechter was veroordeeld tot drie hoeten van zes gulden, wegens overtreding der Arbeidswet. Zooals men weet. spendeerde de „Arnofid" 1^4 milliocn gulden aan haar inrichting voor toepassing van het tweeploegenstel- sel. Daar het tweeploegenstelsel tegen ailcr verwachting in niet in liet Werktijdenbe sluit van 1936 werd opgenomen, kreeg de fabriek een overwerkvergunning, welke in Nov. j.1. plotseling werd ingetrokken. De directeur liet zijn personeel tóch, dus zonder vergunning, in twee ploegen doorwerken. De rechtbank vernietigde gisteren op formcele gronden het vonnis van den kantonrechter en ontsloeg den verdachte van rechtsvcrvol- ginK. De rechtbank was van oordeel, dat de uitvoering der Arbeidswet in het onder havige geval in strijd komt met zoo groote belangen, dat een naleving als niet ge rechtvaardigd beschouwd moet worden. IIELDERSCHF. EIÈRVEILING. 7 April. Aangevoerd: 25780 kipeieren: 5557 Kg 2.70—3, 58—60 Kg. 2.90—3.20, 61—63 Kg. 3 —3.30." Oi70 Kg. 3.20—3.60, 254 eendeieren 2.40—2.50, per 100 stuks. ETERVEILING SCIIAGEN, 7 April. Aangevoerd: 80.000 kipeieren: 5658 Kg. 2.05—2.80, 68-60 Kg. 2.70-2.80, 60—62 Kg. 2.752.85, 6265 Kg. 2.903.30, eendeieren 2.25230, kievitseieren f 15per 100 st. WARMENHUIZEN, 7 April. Roode kool 4.506.70. gele kool 2.304, Deensche witte kool 2.20—4.20, knolseldcrie 2.70. Aanvoer: 65.400 Kar. roode kool, 46.600 Kg. gele kool. 36.600 Kg. Deensche witt? kool, 500 Kg. knolselderie. BROEK OP LANGF.NDIJK. 8 Anril. 123 bos rabarber 4.105.80. 1450 Kir. kro ten 23.90. 3900 Kg. roode kool 5.506.50, 425 Kar. Savove kool 3.60. 20.000 kg. gele kool f 3—4.10; 5200 kg. D. wite kool f 2.60—3.70; 23 kg. bloemkool 10 12.50 NnORDSCHARWOFDE. 8 April. 1700 Kg. peen 3.10. kleine peen 1.—. 25100 Kg. roode kool 5.806.40. 28500 kg. gele kool f 3.10—4; 5200 kg. D. witte kool f 2.204.10 BOTERNOTEF.RING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is vastgesteld op f 0.83 per kg. DE HEFFING OP BOTER. 50 cent per Kg. De heffing en de steunuitkcering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 7 tot 14 April onveran derd vastgesteld op 50 cent per Kg. DE BIGGENMERKEN. 1 an 21—26 Maart 1938 zijn aangebracht 37 294 (v. j. 45.060) biireenmerken. tan de toekenning 1938 zijn tot 26 Maart j.l gebruikt 1S2.7S7 (v. j. 229.048) merken. Voor een juiste heoordeeling diene, dat van 1 Januari af in totaal zijn gemerkt 145.338 (v. j. 379.186).

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7