H.M. de Koningin bezoekt de K.P.M. Een rijwiel hing aan den trein Russin stal zilvervossen Levensonderhoud van arbeidersgezinnen Soepele steunbepa'ing voor kleine boeren Henry Ford optimist Recordvlicqcr Broadbent weer in Indië Predikbeurten G^M^^BEKlCHTENla Vier inbrekers gearresteerd Ramp bij kruitladen Geïnterneerde Spanjaarden naar Ameland? Drie brandweerlieden gewond Een trouwe gast van de lommerd Volksboogeschool te Markelo Verscherpte passencontröle aan de grens Een stier voor f 1670 - Een minuut stilte voor Japan s gesneuvelden Trein in brand Be'astfngverlaging in het nieuwe Duitschland Mammoefskelet gevonden Uit onze Omgeving Holland gebruikt 24 maal zooveel benzine als in 1913. H.M. de Koningin heeft gisteren met klein gevolg een bezoek ge bracht aan Rotterdam, de stad van de ontluikende lente en tegelijk van nijverheid en scheepvaart. Het eerste bezoek van H.M. gold de bloemenweelde der „Primavera" in de Nenijtohal, waarna de Ko ningin de terreinen der Bataafsche Petroleum Mij. aan den Nieuwen Waterweg en ten slotte het nieuwe vlaggeschip der Ncderlandsclie koop vaardij, de „Nieuw Amsterdam" heeft bezichtigd. Overal langs den weg, welke de hofstoet volgde, stond een dichte haag belangstellen den opgesteld, die de Koningin geestdriftig toejuichte. Per salonboot Stad Rotterdam begaf H.M. zich vanaf de Parkkade naar de Petroleum haven. De gepavoiseerde schepen in de ha- yen leverden een feesteli.iken aanblik op. Na de officieele begroeting sprak de heer J. H. de Kempenaer, direeteur van de in stallatie te Pernis van de B.P.M. de Lands vrouwe toe. Spr. wees op de geweldige vooruitgang van de petroleumtechniek sinds het vorige bezoek van H.M. de Koningin, nu 26 jaar geleden. Waar in 1912 petroleum voor ver lichtingsdoeleinden wel het meest verlangde artikel was, heeft inmiddels de vraag naar benzine de vraag naar petroleum verre over schreden. In 1913 toch liepen er in Holland 12.000 automobielen terwijl dit aan tal op het oogenblik 190.000 bedraagt terwijl met 15.000 tonnen ieder van 1000 Kg. benzine in 1913 aan de be hoefte kon worden voldaan, is er op dit oogenblik in Holland 370.000 ton noodig, dus 24 maal zoover' Ook het aantal aardolieproducten, hetwelk tegenwoordig op de markt gebracht wordt, is sterk vermeerderd. Spr. gaf ten slotte een korte beschrijving van de verschillende installaties en leidde vervolgens de hooge Bezoekster over de B-P-M. terreinen rond. H.M. toonde groote belangstelling voor de verschillende onderdeden van het bedrijf. Bij het verlaten van de haven werd de Vorstin luide door het K.P.M.-personeel toe gejuicht. A. H. GERHARD ONDERSCHEIDEN. Ter gelegenheid van .zijn. SOsten verjaar dag hebben Burgemeester en Wethouders van Amsterdam aan den heer A. H. Gerhard oud-lid van de Tweede Kamer en oud-gede puteerde van Noord-Holland, wegens zijn vele verdiensten, voor de hoofdstad, de groo te zilveren eeremedaille der gemeente toege kend. En het lijk van een vooraan staand ingezetene van Gouda werd later gevonden. Donderdagavond even na elf uur is de oud-wethouder van Gouda, en oud-sigaren fabrikant, de heer J. A. Donker, het slacht offer geworden van een onbewaakten over weg onder de gemeente Gouda. De heer Donker keerde per rijwiel van een bezoek aan kennissen terug naar het St. Joseph-Paviljoen aan den Graaf Florisweg. waar hij woonde. Hij passeerde den onbe waakten overweg aan den Zwarte weg en is door den trein gegrepen en gedood. Eerst bij aankomst van den trein in Den Haag ontdekte het trein personeel dat er een rijwiel aan de machine hing. Een direct daarop in gesteld onderzoek had tot resultaat, dat om half twee op zeventig meter van den overweg het verminkte lijk van den heer Donker werd gevon den. Het stoffelijk overschot is naar het St. Jo seph-Paviljoen overgebracht. Het slachtoffer was weduwnaar en 74 jaar oud. Hij was lid var. den gemeente raad en vroeger een vooraanstaand figuur in de R.K. raadsfractie. De gemeentepolitie van Nijkerk is er in samenwerking met de Rijkspolitie en de Centrale recherche te Amsterdam in ge slaagd in de hoofdstad vier personen, onder Mie eenige bekende inbrekers, te arrestee- reh. De mannen, allen Amsterdammers worden verdacht een inbraak te hebben ge pleegd in een exportslagerij te Nijkerk. Tien Duilschers gedood. Bij werkzaamheden bij een kruitlading voor een zware kustbatterij is gistermorgen in het arsenaal van de marineartillerie te Pillau (Duitschland) brand ontstaan. Voor zoo ver tot dusverre kon worden vastgesteld zijn daarbij tien personen om het leven gekomen, terwijl vier arbeiders gewond werden. Buiten het rechtstreeks betrokken gebouw is geen materieele schade van be- teekenis aangericht. Naar wij vernemen, zou het in de bedoeling liggen de destijds ont vluchtte en naar Nederland terug gekeerde Spanjaarden, die na aan komst te 's-Gravenhage in het Huis van Bewaring aldaar zijn opgenomen, op het eiland te inter- neeren. Moeilijk blusschingswerk. Gisteravond omstreeks elf uur werd brand ontdekt in het pand Steenstraat 4, te Arnhem, waarin de kantoorboekhandel van de firma Lorjé is gevestigd. Door nog niet bekende oorzaak was brand ontstaan in den kelder, welke onder het geheele pand doorloopt en die geheel ge vuld was met napierwaren. De brandweer stond aanvankelijk voor groote moeilijkhe den daar zijn den winkel, waar het vuur on der den vloer woedde, niet kon betreden. Na eenige uren hard werken slaagde men er toch in, de vlammen te doovcn. De kel der brandde geheel, de winkel gedeeltelijk uit; de winkelinventaris ging verloren. Tijdens het blusschingswerk viel een hooge wandkast, gevuld met kantoorboeken, in den winkel om ver en trof één der brandweerlieden in den rug. Eén der andere spuit gasten liep bij het inslaan van een ruit een bloedende hoofdwonde op. Een derde bekwam verwondingen aan de handen. De schade, welke de brand heeft aange richt, wordt door verzekering gedekt. Doch nu is de pret uit! De Haagsche recherche heeft een goede vangst gedaan met de aanhou ding van den 37-jarigen monteur G. van A., die door den speurzin van een rechercheur kon worden ont maskerd als de bedrijver van tal van diefstallen in den Haag en omge ving. Bij zijn aanhouding op den Rijs wij ksche- weg, waar hij den argwaan van genoemden rechercheur opwekte, bleek hij in een pakje op zijn fiets een gestolen nieuwe regenjas te vervoeren welke, ten nadeele van een winkelier in Leidschendam was weggeno men. Op het adres van den monteur vond men een ijzeren geldkistje met niet minder dan 30 beleenbriefjes, afgegeven door banken van leening te Rotterdam, Haarlem, Leiden en Den Haag, voor goederen, welke hij on der een valschen naam had beleend. Na verhoor is hij door de Haagsche politie uitgeleverd aan de politie van Wassenaar. Internationale specialiteit in winkeldiefstallen. Dezer dagen betrapte de Haag sche politie een Russin op hceter- daad bij den diefstal van vijf zil vervossen uit een bonthandel aan bet Noordeinde. De vrouw werd aangehouden. Het onderzoek, dat naar deze dame is ingesteld, heeft aan het licht gebracht, dat zij op het gebied van winkeldiefstallen een internationale vermaardheid geniet, waar uit men af mag leiden dat de politie een alleszinds goede vangst heeft gedaan. Uit de gegevens, die het Centraal Bureau voor falsificatiën en internationale misdadigers te Amsterdam omtrent deze 41-jarige vrouw in den loon der jaren heeft weten te verza melen, blijkt dat zij reeds veroordeelingen achter den rug heeft in Parijs, Antwerpen en Berlijn, terwijl haar hoofddomicilie te Brussel is. Zij is in het Huis van Bewaring te 's-Gra venhage opgesloten en verschillende malen aan een verhoor onderworpen, doch zij wei gert het geven van welke inlichtingen ook. Men heeft haar handlangster, die haar be hulpzaam was bij den diefstal, waarbij zij gearresteerd werd, dan ook nog niet kunnen vinden. NOG GééN BLOESEMS IN DE BETUWE! Het koude weer van de laatste dagen, hoeft den bloei in de Betuwe dusdanig te gengehouden dat er, dit in tegenstelling met voorgaande berichten. Zondag a.s. practiscb zoo goed als niets van den bloesem zal zijn te zien. Do kersenboomen staan wel vol in knop en één of twee zonnige dagen kunnen won deren doen. Groote belangstelling in Gelder land en OverijseL De plannen tot het stichten van een volkshooeeschool in Markelo naderen thans hun practische verwezenlijking. Er is reeds negen II.A., voor een deel bouw land. aangekocht. De belangstelling voor den volkshoogeschoolarbeid is zoowel in Overijsel als in Gelderland zeer groot. Honderd extra hulpkommlezen onder leiding van een Mare chaussee aangesteld. Teneinde het binnenkomen in ons land van ongewenschte vreemdelin gen te beletten, is, naar de N.R.Ct. verneemt, aan de zg. doorlaatposten aan de Nederlandsch-Bclgischc grens een honderdtal extra hulpkommie- zen aangesteld voor het uitoefenen van een scherpe passencontrole. Zij zullen dien dienst verrichten onder toezicht van de brigadecommandanten van de Kon. marechaussee, die hun bevelen weer ontvangen van de betrokken districtscom mandanten. Een en ander houdt verband met de inva sie van Oostenrijkschc vluchtelingen, die in den regel niet in het bezit zijn van de ver- eischte papieren. Vaak ook toonen zij val- sche paspoorten, welke in België op groote schaal schijnen te worden vervaardigd. Dalend indexcijfer in de hoofd stad. Prijsvermindering van eieren en vleesch duidelijk merk baar. Het indexcijfer der kosten van het levens onderhoud voor arbeidersgezinnen, berekend op de basis van het peil der prijzen vóór den oorlog 100, bedraagt in Mrt. 1938 137.9, tegen 138.7 in Februari j.1. en 132.0 in Sep tember 1936, de maand der devaluatie. Aldus een mededeeling van het Bureau v. Statis tiek der gemeente. Van Februari op Maart is het in dexcijfer dus gedaald met 0.6 De stijging van het algemeen prijs niveau sedert de maand der devalua tie, welke in Februari 1938 nog 5.1 bedroeg, is daardoor verminderd tot 4.5 Voor de voeding afzonderijk is er een groo- tere daling waar te nemen dan voor het to tale budget. Zij be 'raagt 1.3 en is toe te schrijven aan het feit, dat bij verscheidene posten, zooals suiker eieren, vleesch (versch rundvleesch), visch vetten (natuurboter) en groenten prijsverminderingen zijn ingetreden welke verminderingen vooral bij eieren en vleesch niet onaanzienlijk waren, terwijl bij aardappelen een stijging wordt gevonden, welke echter te onbelangrijk is om eenigen invloed te oefenen op de uitkomst der be rekening. De rubriek electriciteit toont een verhoo ging, de rubriek huishuur een verlaging. In verband met verandering van bestaande toestanden. Voor het geval, dat gedurende het jaar 1938/1939 en volgende jaren behoefte zou blijken te bestaan aan hulp aan kleine boe renbedrijven. hebben de ministers van eco nomische zaken en van sociale zaken, in verband met eventueel aan te brengen ver anderingen in den bestaanden toestand, be sloten: a. bedrijfjes, welke na 1 November 1937 door splitsing x bestaande bedrijven, door koop of verkoop of tengevolge van ontgin ning van woeste gronden ontstaan zijn, kun nen in beginsel niet in de steunregeling wor den opgenomen. In zeer bijzondere gevallen echter kan de minister op voorstel van de plaatselijke commissie van deze algemecne regeling afwijken. b. bij overlijden van den exploitant van een gesteund bedrijfje kan de rechtmatig^ opvolger voor steun in aanmerking komen. c. wanneer een gesteunde kleine grondge bruiker binnen zijn gemeente verhuist, een en ander bedrijfje betrekt, dan kan hij voor steun in aanmerking komen, indien het be trokken bedrijfje volgens de berekende net- to-bedrijfsinkomsten op 1 November 1937 binnen de groepen a. b. of c. valt. De be- drijfsaftrek, welke op zijn basisbedrag moet worden toegepast, moet berekend worden overeenkomstig inrichting etc. van het nieuwe bedrijfje. d. Wanneer een gesteunde kleine grond gebruiker zijn gemeente verlaat en in een andere gemeente een nieuw bedrijfje be trekt, dan kan hij in de gemeente van ves tiging gesteund worden, indien het nieuwe bedrijfje volgens de berekende netto-be- drijfsinkomsfen op 1 November 1937 in de groepen, a. b. of c. valt. 2. T. a.v. veranderingen van bestaande be drijfjes: De berekende netto-bedrijfsinkomsten worden telkens voor een jaar vastgesteld, waarbij rekening gehouden moet worden met de in den loop van het afgeloopen jaar opgetreden veranderingen, welke een ge volg waren: a. Van de iaarlijksche of halfjnarlijkschc verpachtingen Van los land of van het af- loopen van de gewone pacht. b. Van ontginning of herontginning van stukjes woeste grond, waardoor het bedrijfje wordt vergroot. c. Van koop of verkoop van perceeltjes. Duur fokvee bij veikooping in Friesland. Voor de belangrijke verkooping van stam boekvee. welke dezer dagen te Achlam is gehouden, bestond zeer groote belangstel ling, lezen we in de Tel. Van ver buiten do provincie waren talrij ke gegadigden opgekomen, «daar het vee der heeren J. en G Dokter tot de beste Friesche stamboekbeslagen mag worden gerekend. Duidelijk kwam dit dan ook tot uitdruk king in de geboden koopprijzen. Een der koeien bracht niet minder dan f1320 op. terwijl voor een hokkeling f900 werd be taald. Een der stieren verwisselde van eige naar voor de kapitale som van f 1670. De Japansche keizer zal den 26cn April een plechtigheid bij wonen, tijdens welke de nage dachtenis zal worden verheer lijkt van 4.533 officieren en sol daten van het Japansche leger, die in China gesneuveld zijn. Volgens Japansch gebruik zullen in den Yasoekoemi-tempel gc- dcnkstecnen met hun namen worden aangebracht, terwijl over al in het land een minuut stilte in acht genomen zal worden. Mannen en vrouwen boven de vijftig jaar redden de wereld. In een interview dat de autokoning Hen- rv Ford heeft toegestaan, toen hij in Detroit van een vacantie terugkeerde, heeft hij o. m. het volgende verklaard: „Niets van wat in de laatste paar -weken gebeurd is, heeft wijziging gebracht in mijn geloof, dat een voorsnoedtijdperk voor ons ligt. Het zal komen door een grooter begrip van het feit, dat alle rijkdom uit den bo dem komt en dat er een uitgebreidere bo dembewerking moet komen." Ford zeide verder, dat hij nog steeds van meening is. dat een oorlog nutteloos is. „Niemand wint eenoorlóg, behalve de financiëele belangen, die hem bevorderen en voorbereidingen daartoe maken." Een combinatie van jeugdige kracht en rijpe wijsheid is noodig voor de leiding van de wereldzaken. „Beroofd de wereld van de hersenen van mannen en vrouwen boven de 50 jaar en alles moet gaan stilstaan. Rij pe leeftijd alleen, noch jeugd alleen kunnen de zaken der wereld aan den gang houden. Samenwerking tusschen beide is noodig." Aanslag van terroristen in Pa lestina. Gewapende terroristen hebben op den lijn van Palestina naar Egypte een goederentrein tot ontsporing ge bracht. De locomotief en drie tank wagens met petroleum vlogen in brand. Het treinpersoneel werd beschoten, doch niet getroffen. Afdeelingen militairen en politie zijn naar de plaats van het gebeur de gezonden. Een aanslag op een personentrein, die op weg was, van Jeruzalem naar Lydda, mis lukte. Geen der reizigers werd door de schoten der terroristen getroffen. De recordvlieger Broadbent, die met de „Quantas" uit Australië terugkeerde is, naar de N R. Crt., meldt, te Waingapoe geland en is vandaar met een prauw ge gaan naar zijn vliegtuig, waarmede hij destijds een noodlanding maakte. Hij heeft de schroef thans hersteld en is via Koe pang naar Port-Darwin gevlogen. Hij hoopt nog het record Australië-Engeland te verbeteren. De staatssecretaris van het Duitsche rijksministerie van Financiën, Reinhardt, heeft den ambtenaren van de Oostenrijk- sche belastingkantoren bekend gemaakt dat binnenkort een aanvang zal worden ge maakt met de gelijkschakeling der Oosten rijkschc belastingen, waardoor op verschei dene gebieden belangrijke verlagingen zul len ingevoerd worden. Bij de rivier Seim in het gebied Koersk (Rusland) is op een diepte van vier tot vijf meter een mam moetskelet gevonden. GEEN VACANTIEREISJES MEER NAAR DE SOVJET! Order aan Russische consulaten in Polen. Naar de „Express Poranv" meldt, heb ben de Sowjetconsulaten in Polen instructie gekregen van de hoogste executieve in den vervolge geen reisgezelschappen naar de Sowjet-Unie meer te organiseeren. Tot nader order moet aan onderdanen van de nabuurstafen geweigerd worden Sowjet Rusland binnen te gaan. JULIANADORP BOND VOOR STAATSPENSTONNEERING AFD. JULIANADORP. Algemeene vergadering op Donderdag avond j.1. in het rafó „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn. Aanwezig waren 17 per sonen. waaronder de heer C. de Vries van Dirkshorn en de heer Appel van Sint Maar- ,tcn. De heer H. Hardebol, die wegens ziekte van den voorloopigen voorzitter, de verga. dering opende, deelde o.a. mede, dat schrijven van het hoofdbestuur is ingeko men inzake de aansluiting van de afdee- ling. Niet minder dan de helft der leden moet het maandblad lezen, de minimale contri- butie is f 0.75 per jaar, en voor elk maand blad moet f 9.50 aan de Bondskas worden afgedragen. Voorts moet een afd op eigen wieken zien te drijven en alleen in het be gin mag men ean bcroen op het H.R. doen. Besloten werd om voorloonig met de helft van het ledental de maandbladen te lezen. Tot bestuursleden werden definitief gi>. kozen d" heeren: G. Kuiner. G. Gortzak, W. Vmcls. P. Vector. H. Hardebol Z. v. <j', Woude en K. Wijnsma. De afgevaardigden naar de Federatieverga dering te Schagen en Jaarvergadering te Amsterdam, zullen benoemd worden na de verdeeling der functies. Het huishoudelijk reglement werd art'kelsgcwijze behandeld en daarna vastgesteld. Vij de rondvraag zeide de heer C. Kore- vaar, dat een jonge, afdeeling doorgaans niet machtig genoeg is om propaganda te maken. Toch wel, zeide de heer C. de Vries, want huisbezoek kost n'Ats en daarin schuilt een groote kracht. Met Propaganda-avonden moet men voorzichtig zijn en doet men het toch. organiseer deze dan vooral goed, en doe het vooral zoo, dat do afdeeling daar door geen schulden maakt. Voorts hangt van de activiteit der leden alles af. Spr. vond het verheugend, dat hij in de Schager Crt. kon lezen dat hier nog 10 leden waren, die het al dien th'd hebben volgehouden. Aansluiting hij de Federatie werd door herri bcnioit. het kost 5 rent per lid en per jaar. Hiertoe werd besloten. Ten slotte dankte hij het voorloopig be stuur voor de gedane moeite. De heer H. Hardebol zou gaarne zien dat de verspreide leden nu bij de afdeeling ge voegd werden. Toestemming hiervoor zal aan den Bond gevraagd worden, die dat wel zal toestaan. Sluiting volgde. Daarna werden onderling de bestuurs- fimef'As verdeeld met den vólgenden uitslag: G. Kuiper, voorzitter, H. Hardebol, secre taris. Z. v. d. Woude, 2e voorzitter, G. Gort zak, penningmeester, K. Wijnsma, 2e secr.- penn., W. Amels, bestuurslid en P. Veeter, bestuurslid. Tot afgevaardigde voor beide vergaderin gen werd aangewezen de heer G. Kuiper en tot plaatsvervanger de heer H. Hardebol. W1ERIEGEN Wielerclub Wieringenv Bovengenoemde club hield gisteravond haar vergadering in 't Wielerbaanrestau rant. Na opening door den waarnemend voorzitter, den heer A. Duijnker, volgde voorlezing der notulen, welke na een op merking werden goedgekeurd. Na behandeling der ingekomen stukken, wordt besloten met een peleton van vier renners aan den wedstrijd te Midden- Beemster deel te nemen, welke Zondag 24 April a.s. zal worden verreden. Uit 't door Korshuize uitgebrachte maand verslag blijkt, dat de stand der competitie is: Tont 14 pnt., Deijkers en Klink 12 pat. Hoep en Labruijère 11 pnt.. Zoons 8 pnt., Meijer en Snoodijk 5 pnt., Jeroense 2 pnt. Uit het verslag der brokkepot blijkt dat deze reeds over f 19.88 beschikt. Namens de wedstrijdcommissie brengt Korshuize nog dank aan de milde gevers der prijzen. Na nog eenige huishoudelijke besprekin gen volgde sluiting. ZONDAG 10 APRIL. Ned. Herv. Gemeente. Oosterland, nam. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Avondmaal. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorst man, bevestiging van lidmaten. Doopsgezinde Gemeente. Hi—"Mushoef. voorm. 10 uur, Ds. de Wil de. Doop. F.xtra col 1 Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur. de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. ALKMAAR, 8 April. Op de heden gehouden Graanmarkt va ren aanvoer en prijzen als volgt: 26 Hl- voertarwe 67.75, 5 HL rogge, prijs niet genoteerd; 70 HL gerst 6.2.5-7, gerst chev. 7.25—8. 80 HL haver 6—6.50. 46 HL booncn w.o.:bruine 7—13. citroen 10.50—15, duiven 10—11 en witte boonen 17—22.50, 2 HL karwijzaad 20—22 en 12 HL erwten w.o.j grauwen 15 en vale erwten 7.50. Totaal aanvoer 241 H.L.'s. Alles per 100 Kg. Han del matig. ALKMAAR, 8 April. I Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 3200 stuks, verkocht 2850 stuks, rmrf* denprijs 1919.50, hoogste prijs 20.—. AaD* vvezig l fabriek ALKMAAR. 8 April. Aardappelen 1.40, andijvie 7.50—17, Bloe mendaler kool 4—7.50, bloemkool I idem II p10, bieten 3.40. gele kool 1.-" —5.30. kronsla 2—5.20. knolselderie 2.w>" 3.30. prei 3.904. peterselie 11.50, pos'e lem 01—98 ct., rabarber 4—9 raapstelen O-'O1, radijs 2.404.90. roode kool 3 selderie 0.90—1.40. spinazie 0.18—0.41 wor telen (wasch) 5.50, wortelen 6.50 witlof 1 2—3. witlof II 1.50—2. ALKMAAR, 8 April. Kaasmarkt. Aangevoerd: 32 stapel»' zijnde 74.000 Kg.: Fabrickskaas kleine 21.50, boerenkaas kleine 20.50. Hande goed. RROF.K OP LANGENDI.TK. 9 Anril. Aanvoer: 1300 Kg. peen 3.20. kleine peen 0.90. 500 Kg. prei 3.20. roode kool 4.106.w« gele knol 2.50—3.90. NOOnnsCHARWOUDE. 9 April. Eigenheimers 1.90 grove uien 12.20. per 2.70—3.50. kleine peen 11.30. witlcf 6.-j-« faaieg el eokol 5.30. gele kool 3 20 3s Deensche witte kool 2.50—3.90.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 10