#£4U jonyeni en rneli^i! KitideAu-liend Oplossing raadsel vorige week Nieuw raadsel Mooie en practische boekensteunen Een keizer zonder kroon Het toverdoosje Hoe komt de bloeiende crocus in de fles? EDGAR RICE burroughs Als Ik jullie volgende week schrijf hebben jullie vacantie. Ik wil je daar nu al vast mee feliciteren. Vacantie, dat wil dus zeg gen s morgens vroeg en dan naar buiten. Natuurlijk blijf je niet lang in je bed liggen en even natuurlijk ga je moeder niet pla gen, maar je gaat naar buiten, naar strand of naar de duinen, je gaat voetballen, je gaat hardlopen, je gaat fietsen, hè ja, fiet sen met dit heerlijke zonnige weer en je zuigt je longen iedere dag vol met frisse lucht, zodat je over tien dagen weer naar school gaat met ogen als electrische lampjes, want als je gezond en blij bent, dan straalt dat je ogen uit. Nu, volgende week zal ik er misschien nog wat goede wensen aan vast knopen, voor vandaag zal ik het er bij laten. Het boek is van de week gewonnen door: TINI VAN BREDERODE, Hoogstraat 58. 't Geluk is met je, Tini, een week voor je vacantie, een prachtig boek, een week voor je rapport ook, want daar had ik niet eens aan gedacht, maar dat hebben jullie na tuurlijk in het vooruitzicht. Jij hebt er nogal goede moed op. Nu, als je je best gedaan hebt, zal het ook zeker in orde komen, want meer dan je best kan je niet doen en dan heb je je ook niets te verwijten, als het rapport eens minder mooi mocht zijn. Mary -Jurg. Die Belgen hebben het niet van de Hollanders kunnen winnen, hè Mary, maar de Hollanders hebben toch ook geen kans gezien een paar doelpunten in de wacht te slepen. Arie de Hoop. Dat is een prettig voor uitzicht voor de feestdagen, Arie, een logé en als het dan zulk fijn weer is als de laatste weken, dan zullen jullie vast veel plezier hebben. Natuurijk gaan er dan honderden en honderden naar de duinen en Donkere duinen, maar die zijn groot genoeg om zoveel bezoek te ontvangen, zonder dat je tegen elkaar botst. Boeken over Dik Trom hebben we op het ogenblik niet in voorraad. Annie de Hoop. Dus geen verjaarsge schenk was die nieuwe pop, Annie? Nu, ze was natuurlijk niet minder welkom, en het verdriet van het breken van je oude pop, door je kleine zusje, ging er door over. Dora Noordermeer. Ja, was dat geen fijne zin: „Wij willen blijven wat wij zijn," Dora. Het was ook een koninklijk woord, dat we allen onderschrijven. Coentje Coster. Dat is wel een aardig raadsel, Coentje, maar voor de kleintjes zal het misschien wat moeilijk zijn. Ik wil het echter wagen en zal het opnemen, voor jou is het dan wel erg gemakkelijk, maar dat heb je verdiend voor je moeite. Gerard Jellema. Ja, dat gebeurt heus wel eens, Gerard, dat een nieuw vriendin netje, bij het inzenden van het eerste raad sel, al een prijs wint. Jij was niet zo geluk kig, maar je hebt toch ook al eens een prijs in de wacht gesleept? Klaas Jellema. Dat is zeker een film om te rillen, Klaas, die van „Alibaba en de veertig rovers". Begint ie met ,,'t Was nacht, stikdonkere nacht, veertig rovers zaten in een bosje?Dat was het griezelverhaal dat ze mij vroeger vaak vertelden. Brrrr... Aaronskelk. Ja, dat mag je wel, van schuilnaam veranderen, dat is nogal een voudig, als het je eigen naam was, zou het niet zo gemakkelijk gaan en ook niet zo goedkoop, want wie een andere naam wil hebben, die moet daar heel wat geld voor betalen, maar bij mij gaat het eenvoudig. Rika Koningstein. Vandaag vind je weer je naam niet bij de goede oplossers, Rika en het is goed, dat ik nu zelf gecon stateerd heb, dat niet de meneer, die ze naziet een fout gemaakt heeft, maar de jongedame die ze opgelost heeft. Je hebt alleen de gevraagde slagzin opgeschreven, maar niet de gevraagde woorden en je be grijpt, dat alleen de „goede" oplossers ver meld worden. Piet Strous, Vlissingen. Jij hebt daar, in het Zuiden van het land, al evenmin ge brek aan water als wij hier in het Noorden, Piet. Ik was Woensdag op de Veluwe, maar daar kan je wel kilometers rijden zonder dat je water ziet, of het zou een regenbui moeten zijn, die tegen de ramen van de auto tokkelt. Maar als wij ons hoofd buiten de deur steken, dan lopen wij bijna zo de zee in, jij in Vlissingen en ik in Nieuwediep. Jetty erfaille. Kijk, dat begrijp ik nu niet Jetty, dat jij niet wist of je een raad- selvriendinneje mocht worden of niet. Dat heb ik toch heus al wel tienmaal geschre ven, maar zeker precies alle tien keer, dat jij 't Juttertje met een half oog gelezen hebt. Je bent welkom, hartelijk welkom zelfs, reuze welkom. Ali Doves. En was hij lekker, Ali, die taart Heb je met je hele familie ervan ge snoept, tot de room op je neus zat en het precies een roomhoorn leek? Een vriendinnetje, dat haar naam vergeet, zend me het volgende leuke vers, dat verschillenden van jullie wel zullen kennen, maar dat ik dan voor de anderen hier afdruk, omdat het zo gezellig is. DE DAPPERE KIKKERTJES. Uit: Wat Zingzang, G. W. Lovendaal. Daar zaten eens vier kikkertjes, Puit, puit, puit! Daar zaten eens vier kikkertjes, Twee magere en twee dikkertjes, Al op een groene kluit. Een dikke kikker zong de bas, Puit, puit, puit! Een dikke kikker zong de bas, En de andre drie, dat 't schande was, Zo'n kwarrewargeluid. ..Wij, groene vorsjes, heel parmant, Wij, groene vorsjes, heel parmant, Puit, puit, puit! Wij, groene vorsjes, heel parmant, Ons hoort al 't water en het land, En langpoot blijft er uit." Daar stond opeens heer ooievaar, Puit, puit, puit! Daar stoud opeens heer ooievaar, De vorsjes stoven uit elkaar, En't kikkerlied was uit. Marietje Weeda. Maar Marietje, wat zeg je nu, slecht weer de laatste tijd Hoe kom je erbij. Stel je voor, wanneer jij eens in weken lang een ondeugende streek uit haalde en ik en al je kennissen zouden zeggen: „Nu, die Marietje moet je in de gaten houden, want het is een ondeugend kind." Hoe zou je dat vinden. Nu, het weer heeft in weken lang eens een paar malen 'n zuur gezicht getrokken en dan is het toch niet eerlijk om te schrijven, dat het „slecht" weer is. Nee, hoor, ik ben het helemaal niet met je eens. Gerard Molenaar. Nee, nodig is het niet, Gerard, zo'n schuilnaam, die gebruik je alleen als je voor je vriendjes schuilevinkje wilt spelen en ik vindt het eigenlijk niet zo aardig, hoor. Teuntje Kloosterman. Fijn, dat jullie in die schooltuinen kunen werken, Teuntje, daardoor leer je de natuur lief hebben en gaan er honderd dingen voor je leven, waar je vroeger zonder interesse langs ging. Leendert Kloosterman. 't Was inder daad Zondag mis met het weer, Leendert, maar het was de moeite waard een wande ling langs de dijk te maken. Goeie morgen, wat was die zee slecht gemutst en de djjk moest het daardoor natuurlijk ontgelden. Van die grote rollers stormden telkens tegen de steenglooiing en als ze geen kans gezien hadden een steen uit de dijk te ruk ken, dan liepen ze grommend terug om met nieuwe kracht een aanval te wagen. Tiny Goraes. 't Is jammer,; dat je met briefjes schrijven en raadsels oplossen ge stopt hebt, toen je ziek werd, Tiny, want als je niet al te ziek bent, is het juist een prettige afwisseling in de eentonige dagen. Alie Teunissen. Ik denk niet, dat jij, toen je zo'n peuter was als je broertje, al een reis naar Zaandam gemaakt hebt, Alie, ik was geloof ik negen jaar, toen ik vopr het eerst in de trein zat. Joop en Willie v. Djjk. 't Viel mee, de moeilijkheid van dit raadsel, Joop en Willie, tenminste er is een sleep goede oplossingen binnen gekomen en dat zegt genoeg. I.oeki en Leon v. d. Wal. Nee, ik hoor niet zoveel van jullie, als toen je in Den Haag was en toen kostte een brief nog wel vijf cent, maar ik begrijp best, hoor, dat je hier zoveel speelt, dat er geen tijd over is. Nee, met m'n twee jongens kom ik nooit door de Niasstraat, je ziet dus een ander voor mij aan. Op Huisduinen ga ik niet wo nen, hoor, dat is me te ver, vooral wanneer de N.Wester zo te keer gaat. Natuurlijk ga ik ook luisteren naar de Mattheus Passion en als ik je kende zou ik je dus ook kunnen zien. We maken misschien nog wel eens kennis met elkaar. Thea Bok. 't Is erg eenvoudig, Thea, om een raadselvriendinnetje te worden. Een pen en inkt, een raadselhoofd en een briefje. Dat is alles en dan natuurlijk... abonné van de krant zijn, maar dat spreekt immers vanzelf. Simon Visser. Er waren juist deze week verschillende kinderen, die me schre ven, dat ze het raadsel zo mooi vonden, Simon, en ik heb er zelfs een paar vrien dinnetjes door gekregen, trouwens het is wel erg eenvoudig en gemakkelijk te be grijpen: „Wij willen blijven wat we zijn." Dat begrijp je natuurlijk ook wel. Cornelia v. d. Vis, Oosterend (T.). Hartelijk gefeliciteerd, Corrie, met je over gang naar de zevende. Dat wordt dus het laatste jaar. Je wordt al groot. Frans Mentzy. Is je broertje tijdelijk naar Delft, Frans? Gelukkig, dat je moeder weer beter is en dat jij nu weer tijd hebt om op te lossen, 't Is erg akelig als moeder ziek is en je mag dus wel heel blij zijn en haar nog flink helpen als je kan. Repelsteeltje. Ik was Woensdag in Amsterdam, Repelsteeltje, maar net zo toe vallig als het zou zijn, als je een naald in een hooiberg ontdekte, zo toevallig zou het geweest zijn, als ik jou nu in die stad van achthonderdduizend inwoners gezien had. Wat is het er 's avonds toch gezellig, hè, met al dat licht. Sjaantje Reijnhout. Waarom zouden meisjes niet vliegeren, Sjaantje? Ze kun nen toch net zo hard hollen als jongens en het is wat leuk, als zo'n vlieger hoog in de lucht staat en je kan er briefjes naar toe zenden. Ik vind 1 Mei een leuke dag om jarig te zijn, dat is de maand waarin alles nieuw wordt. Balie, Annie en Cor v. Bynen. Vroeger Vond ik het leuk werk om op stelten te lopen, ik weet niet of ik het nu nog kan, want er is wel enige routine voor nodig, maar misschien zou het nog best gaan en zou ik niet eens, zoals Cor, er een blauw oog mee vallen. Hanny Visser. Nog een jaartje wach ten, Hanny, als je, veertien bent, mag je wegschuilen achter een zelfgekozen naam. Jongens en meisjes, hier stop ik, alle briefjes zijn beantwoord, tot volgende week. Wij willen blijven wat wij zijn. Wijn, azijn, wet, bij, vijl, wiel, wel, lijn. Goede oplossingen ontvangen van: Orchidée; Henk Prosper; Bali, Annie en Corrie v. Bijnen; Dora Tydeman; Jantje Koomen; Jan Bruin; Jannie v. Dam; Repel steeltje; Stientje v. Dam; Nellie Blok; Frans Mentzy; Piet Doezie- Jo v. Kuyk; Cornelia v. d. Vis, Texel; Simon Visser; Thea Blok; Eduard v. d. Pol; Johan v. d. Pol; Jac. Nieuwdorp; Joop en Willie v. Dijk; Riek Hendrikse; Jan Wever; Nelly Bruin; Wilie Krijnen; Alie Teunissen; Nelly Visser; Tiny Gomes; Theo Grooff; Teuntje en Leendert Kloostermans; Hennie Korbee; Sientje Korbee; Gerard H. Molenaar; Hiske Zits; Marietje Weeda; Han Grötzinger; Ellie Bisschop; Dikkie Bruinsma; Ali Do ves; Loeki Janssen; Tiny v. Bréderode; Jetty Verfaille; Ab Ritsma; Henny v. Os; Jan en Piet Strous, Vlissingen; Rika Ko ningstein; Arelskelk; Gerard en Klaas Jel lema; Ellie Bischop; Annie Krijnen; Erna Meyer; Fritsje Coster; Jan v. Bale; Coen tje, Neeltje en Leontine Coster; Hennie de Werker; Sientje Hooiveld; D. Noordermeer; Annie en Arie de Hoop; Corrie v. Zoest; Janna Bruin; Jac. Deker; Jan Bek; Mary Jurg; Tineke en Joop Potjes. Voor 100 gulden moet men 100 stuks vo gels kopen, waaronder ganzen, eenden en duiven. De ganzen kosten 5 gulden per stuk, de eenden 1 gulden per stuk en de duiven 5 ct. per stuk. Hoeveel vogels heeft heeft men van ieder noodig? 't Lijkt misschien niet zo eenvoudig, maar als je een beetje kunt rekenen, zal je zien, dat het heus niet zo moeilijk is. Succes, hoor. Om te verhinderen, dat de boeken van de boekenplank of van bet bureau afvallen, gebruiken we boekensteuners, die een hele rij boeken bij elkaar kunnen houden. Je ziet ze veel in de winkels, in allerlei aar dige vormen en modellen, maar om ze zelf te maken, is toch altijd nog leuker, vind je niet? Op afb. 1 zie je een van de steuners, als ze klaar zijn. Het rechtopstaande plankje is in fig. 2 voorgesteld en figuur 3 is het lig gende plankje, waar 1 aan vast wordt ge spijkerd. Onder dat liggende plankje, spij ker je een reep metaal, blik b.v., dat een eind onder de boeken uitsteekt. Daardoor blijft de boekensteuner beter staan Als or namentje kun je natuurlijk van alles ne men, hier staat een bloemmotief afgebeeld. In figuur 4 zie je hoe de bloem wordt uit gezaagd, uit een stuk hout, en in 4a het houten schijfje dat het „hartje" van de bloem wordt. Midden in de bloem maak je nu een rond gat, waar dat schijfje precies in past en dan lijm je het vast. Voor het liggende en het staande plankje kan je een grootte nemen van ongeveer 15 x 12 c.M maar het hangt ook erg van de boeken en de plank af, hoe groot je het moet maken. Je kunt ze aardig verven of beitsen, net naar je zelf wilt. Je neemt eerst een doosje, een leeg siga rettendoosje bijv., en beplakt dat van bin nen met zwart of donker gekleurd papier. Je kunt het ook verven, maar plakken is beter. Nu leg je in de deksel een stukje karton, dat precies in die deksel past en dat aan beide kanten dezelfde kleur heeft als de binnenkant van het doosje. Zo, het toverdoosje is klaar. Wat kun je er nu mee doen? Je neemt een kaart en legt die op de bodem van het doosje (fig. 1). Je sluit het doosje (fig. 2). Je maakt allerlei geheim zinnige bewegingen om het doosje heen, je slaat er op met je toverstaf en schudt er een beetje aan. Je opent het doosje weer en.... de kaart is niet meer te zien. Door het schudden is het stuk karton uit de dek sel op de kaart gevallen, maar omdat het dezelfde kleur heeft als de bodem, kunnen de anderen dat niet zien. In fig. 5 zie je nog eens hoe alles komt te liggen: a is de deksel van het doosje, b is het stukje kar ton, c is de kaart, d is de bodem van het doosje. Begrepen? Dan kun je nu toverenl Dat is heel gemakkelijk. Je zoekt een aardige fles op een gewone kan ook wel, als de hals maar wijd genoeg is voor de De keizer van Japan heeft geen kroon, zoals je toch zou verwachten. De tekenen van zijn keizerlijke waardigheid bestaan uit een zwaard, een spiegel en een edel steen. bol je gooit het crocusbolletje erin en giet er dan water op. Als je dan de fles op een zonnig warm plekje zet, zal de plant zich gaan ontwikkelen en als het een goe de bol is geweest ook gaan bloeien. Als een ander het dan ziet, begrijpt hij vol strekt niet hoe zo'n plant met bloem en al in die fles kan komen. DOOR No. 40. Jane's hart dreigde stil te staan toen zij naar de baby keek, die zij op haar vlucht van de Kinsaid had meegenomen. Het was niet haar kindje niet de zoon van Tarzan! Na deze ontdekking riep ze boos tot haar be vrijder, de Zweedse kok: „Waar is mijn baby? Je wist. dat dit kindje niet het mijne is!" De ogen van de kok werden groot van ver bazing. „Niet het uwe?" zei hij. „ik dacht, dat het wel van u was, want er was geen ander kind aan boord!" Door de bitere tranen van teleurstelling heen kwam er een straal van hoop in het hart van Lade Greystoke misschien was er een wonder gebeurd, waar door haar kindje op het laatste ogenblik ge red was uit de handen van Rokoff. voordat de Kinsaid Engeland verliet. Nu begon het kindje te spartelen in de armen van de kok. leunde voorover en stak zijn armpjes naar haar uit. Zij drukte het tegen zich aan. En weer gingen ze verder op hun vlucht door de wildernis, dagen en nachten volgden elkaar in slopende gelijkvormigheid op. Steeds meer kwam Jane tot het besef, dat de ruwe Zweed een nobele inborst bezat. Op zekere dag hoorden zij van een negervrouw, dat Rokoff slechts enkele dagmarschen achter hen aan kwam. De vluchtelingen trachten nu stroom opwaarts op de brede Ugambi-rivier te vluch ten. Bij een der zijarmen verborgen zij hun kano en trokken de jungle in. Op de twede werd het kindje ziek. Jane was wanhopig, zo lief had zij het vreemde kind gekregen. „Ongeveer een kilometer daar vandaan was een dorp. „Misschien zijn ze ons daar goed gezind", zei de Zweed. „Gaat u vooruit. Ik zal trachten de Rus uw spoor te doen ver liezen, dat is het enige, wat we nu kunnen doen. Neem mijn geweer, U zoudt het nodig kunnen hebben. Vaarwel en veel geluk, lady!" (Vereenvoudigde spelling.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 15