ROODE STER Postvlucbten op Indië W Ook aan Uaetfrat ildfazn den vaterkant: 't Feest van de Roode Ster! Versperringen in de lucht Orde in den spellingschaos Karei Sys daagt Adolf Heuser uit Beperking haringaanvoer Aanmelding examen Middenstandsdiploma Bijdragen voor werkverschaffing De Eerste Kamer op den verkeerden weg De monopoliezucht van de tot Uitvoering van Zuiderzeewerken Werkloozen geschorst Alkmaar bindt de kat de bel aan! Op kleine kinderen moet men letten Huldiging van K.L.M-gezagvoerders Dc wereldkampioenschappen Tsjecho-Slowakije of Bulgarije? TABAK Overeenstemming in de sigarenindustrie PUBLICATIE Vangst 1937 nog niet geheel ge ruimd. Hoewel de Nederlandsche Vissche- rij-Centrale nog geen beslissing heeft genomen ten aanzien van een regeling voor het uitvaren der sche pen, die dit jaar aan de haringvis- scherij zullen deelnemen, wordt in reederskringen verwacht, dat voor 1938 een sterkere beperking in den aanvoer van haring zal worden toe gepast. In het bijzonder zal deze grootere beper king gelden voor de voorjaarsharing. Er is zelfs sprake van. dat het aantal van de eerste groep schepen, die uit zal varen, gehalveerd zal worden. Naar het Hsb. verneemt is, de voorraad haring van de vangst-1937 nog altijd niet geheel geruimd. De Reedersveroeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij hóeft de vorige week nog onderhandelingen gevoerd met Rusland over den verkoop van een vrij grnote partij naar Rusland, doch deze besnrekingen znn zonder gunstig resul taat geëindigd. Er bleek geen overeenstem ming mogelijk over den prijs. Steurharing gaat op het oogenblik intusschen vrij vlot van de hand en in de prijzen daarvan is dan ook eenige verbetering gekomen. Ook naar maatjesbaring blijkt den laatsten tijd meer vraag, zoodat enkele kleine partijen konden worden opgeruimd. Rekening moet echter worden gehouden met de omstandig heid, dat de vangst 1937 139.000 vaten meer opleverde dan de vangst 1936. zoodat hier voor ook afzetgebied moot worden gevonden. Is dan al niet de geheele voorraad op dit oogenblik opgeruimd, in reederskringen neeml men aan, dat dit tegen het begin van het nieuwe haringseizoen toch wel het ge val zal zijn. De prijzen waren echter tot nu toe niet loonend. De contactcommissie voor het midden- standsonderwijs uit de drie Nederlandsche niiddenstandbonden verzoekt ons, de aan dacht er op te willen vestigen, dat de aan melding voor het examen Middenstandsdi ploma Algemecne Handelskennis sluit op 15 April a.s. Men zij er bij zijn verzoek om toezending van een inschrijfformulier voor het examen op bedacht, duidelijk mede te deelen, of men zich aan 't volledige dan wel aan het zoogenaamde spoedexamen wenscht te on derwerpen. Ten einde mogelijke teleurstelling te voor komen, wachte men niet tot het allerlaatst met zijn verzoek om toezending der formu lieren. 82-jaripe weduwe toont haar be langstelling. Niet alleen voor defensie, maar ook voor andere doeleinden gaan de Nederlandsche beurzen open en toont men door vrijwillige bijdragen zijn belangstelling daarvoor. De minister van financiën maakt bekend dat met de bedoeling om te worden aange wend voor productieve werkverschaffing, vrijwillige bijdragen in 's rijks sehatkist zijn gestort, tot een bedrag van f 837.50. Er was een gift van f.500 bij, en ook zond een 82- jarige weduwe f 2.50. Het college vergeet zijn bestem ming Het wordt nu langzamerhand werkelijk •wat erg met de Eerste Kamer, schrijft de H. P. Zóó erg, dat de voorzitter zelf zich on langs geroepen achtte, haar een standje te geven. Men denke eens even na: we zijn nu al in April enverschillende hoofd stukken van de Staatsbegrooting 1938 moe ten door de Kamer nog worden afgedaan. Op de departementen begint men zoetjesaan met het samenstellen der begrooting voor 1939, maar onze achtbare Senaat werkt zich nog moeizaam door die van 1938 heen. De breedsprakigheid der laatste jaren is werke lijk zeer bedenkelijk en, wat de hoofdzaak is. zij beteekent een denatureering van de Kamer zélf. Wanneer men nagaat met wel ke bedoelingen de Eerste Kamer in 1815 (voornamelijk onder aandrang der Zuidelij ke Nederlanders) is opgericht en met welke (precies dezelfde) bedoelingen zij in 1838 werd in stand gehouden, dan ziet men. dat men haar heeft beschouwd als een college, dat, eventueel, verkeerde besluiten der Twee de Kamer zou corrigeeren en beslissingen, onder don indruk van het oogenblik of als gevolg van „den waan van den dag" geno men, zou herroepen. De Kamer zou dus zijn een staatkundig college van (eventueele) revisie, maar de opmerking is terecht ge maakt, dat zij hoe langer hoe meer is ge worden een college van repetitie, dat breed voerig herhaalt, wat de Tweede Kamer reeds voldoende breedsprakig heeft gezegd. Deze verwording van ons Hoogerhuis is stel lig voor een groot deel een gevolg van het feit,dat de eischen van verkiesbaarheid voor senator tegenwoordig geheel gelijk zijn aan die voor de Tweede Kamer. De partijen stoppen steeds meer propagandisten en vrij gestelden in de Eerste Kamer (er loopen thans, aldus het blad,) eenige „knapen" van even dertig jaar oud rond); dezen achten zich verplicht zich te roeren en praten hon derd uit. Maar niet zij alleen. Ook de par tijleiders houden er ellenlange rodevoerin gen. Mogen wij het achtbare college weer eens aan zijn bestemming herinneren? Kabelballons als verrassing voor vijandelijke vliegtuigen. VERDUISTERING GEEN VOLDOEN DE BEVEILIGING. Het zou zelfbedrog zijn te denken, dat bij een eventueelen luchtaanval een verduistering op zichzelf afdoen de resultaat zou geven, merkt de N. R. Ct. op, naar aanleiding van de re sultaten met de jongste verduiste ringsproeven in Groningen, Friesland en Drenthe gehouden. Men herinnert zich dat bij deze proeven de maan spelbreekster was; zij wierp licht op de talrijke vaarten en meren van ons waterrijke Noorden. Ook moet men niet vergeten, dat de.vijandelijke vliegers o.m. door middel van magnesium-valschermlichten zich kunnen oriënteeren Dat de verduistering slechts 'n hulpmiddel van betrekkelijke waarde is, blijkt overigens het duidelijkste uit het feit, dat zij overdag niet kan worden toegepast, hetgeen uiteraard voor een aanvaller juist een reden zal zijn om te trachten zijn slag overdag te slaan. Behalve luchtkruisers en luchtaf- weerbatterijen en een bezetting van de belangrijkste centra door lucht doelmitrailleurs, acht het blad voor een voldoende beveiliging onzer be volking de twee volgende middelen aangewezen: verneveling en kabel ballons. Kunstmatige nevel is een goed middel om de oriënteering voor aanvallende vliegers nog meer te bemoeilijken, mits op goede wij ze toegepast, n.1. niet alleen bij bewoonde oorden, doch bovendien juist op plaatsen, waar geen doelen aanwezig zijn. Een door de vliegers zeer gevreesd verdedigingsmiddel wordt gevormd door luchtversperringen, opgehangen aan kabelballons. Indien deze ver sperringen eiken nacht op andere plaatsen worden aangebracht, komt hierbij ook het element der verras sing. De tegenstander zal nooit met zekerheid kunnen voorzien, of hij op zijn vlucht niet op een versperring zal stuiten en zal op deze wijze het zekere voor het onzekere nemen de op groote hoogte moeten vliegen, het geen zijn oriënteering bemoeilijkt en de tref zekerheid belangrijk vermindert. Zij weigerden naar Duitschland te gaan. Schorsing later ingetrokken. Op verzoek van drie raadsleden van Nieuwe Pekela is een spoedci- schende raadsvergadering gehouden ter behandeling van een adres van 200 werklooze arbeiders, om alle middelen in het werk te stellen, de schorsing van zes hunner, die ge weigerd hebben in Duitschland te gaan werken, ongedaan te maken. Nadat terzake door den heer Bik verschil lende vragen waren gesteld, zeide burge meester Siderius dat bij de arbeidshemidde ling bericht is ontvangen dat er plaats was voor veen- en landarbeiders in Duitschland De ambtenaar der arbeidsbemiddeling heeft daarna verschillende arbeiders voor het werk over de grens aangewezen. Na een vrij uitvoerig debat over deze aangelegenheid, waarin enkele leden op merkten dat elders arbeiders zich disponi bel stelden voor bedoeld werk die niet ge nlaatst werden en de voorzitter constateer de dat men moeilijk kan oordeelen over wat in een andere gemeente is voorgevallen, werd met 74 stemmen besloten, aan het verzoek van de adresscerende werkloozen te voldoen. Niet zóó, maar zó! Geen visch, maar vis! Geen steenen, maar stenen! Geslachtsonderscheid bij de zelfstan dige naamwoorden blijft over de geheele linie! De Regeering heeft eindelijk een beslissing genomen inzake de spel ling. Zij zal deze beslissing in de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer terzake van de Rijksbe- grooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, welke elk oogenblik verwacht kan worden, kenbaar ma ken. Het besluit behelst het vólgende: De eerste drie regels van de z.g. spelling- Marchant van 1934 zullen thans definitief gaan gelden. Deze drie regels zijn: de e wordt aan het einde van open lettergrepen niet verdubbeld. De o wordt aan het einde van open lettergrepen niet verdubbeld, en ten derde: sch wordt alleen in die woorden geschreven, waarin de ch wordt uitgespro ken. Het achtervoegsel isch zal intusschen de oude spelling behouden. De naamvals-n en de naamwoorde lijke aanduiding, gelijk in de spel- ling-Marchant waren voorzien, zul len in de nieuwe spelling niet wor den overgenomen. Hiervoor zal de spelling van De Vries en Te Winkel gaan gelden. Waarschijnlijk zal de nieuwe spelling, welke dus een compromis tusschen Kolle- wijn en de Vries en Tc Winkel blijkt te zijn 1 Januari 1939 worden toegepast, de datum is echter nog niet definitief vastgesteld. Gaan Hilversum en Bussum ook tegen de provincie procedeeren? In verband met het proces, dat de ge meente Alkmaar tegen de provincie Noord- Holland gaat voeren terzake van de electri- citeitslevering, verneemt het Hsb., dat de kans niet is uitgesloten, dat Hilversum en Bussum zich achter Alkmaar zullen scha ren. Anders krijgen zij ongelukken. Gisteravond heeft in een woning aan de Assendelftstraat Ie Amsterdam een 2-jarig kindje een theepot omgetrokken. Met ern stige brandwonden is de kleine naar 't Binnengasthuis overgebracht. Een kind van deneelfden leeftijd is in een woning aan de Wittenburgerstraat in een tobbe kokend water gevallen. Ook dit kind is met ernstige brandwonden naar genoemd gasthuis vervoerd. Bronzen medaille voor dertig Indiëvluchten. Aan de vijf gezagvoerders der K.I..M., die dertig retourvluchten AmsterdamBatavia als commandant volbrachten, t.w. de hoeren van Dijk, Frijns, Hondong, Smirnoff en Te- pas, is gisterenavond in de aula van het ko loniaal instituut te Amsterdam, door het eomité „Vliegtocht NederlandIndië", een bronzen herinneringsplaquette uitgereikt, door den voorzitter generaal Snijders. Wie is onze tegenstander in de achtste finale? De Zwitsersche bladen geven de Tsjechen tegen onze landgenooten weinig kans! Hoewel de stemming, na de zware nederlaag tegen Zwitserland (04) nog zeer gedrukt is, treffen de Ce- chische voetbalautoriteiten reeds weer maatregelen voor den strijd tegen Bulgarije, die op 24 April te Praag wordt gespeeld. Aanvankelijk wilde men geen trainings wedstrijden meer organiseeren, doch het ge brek aan goede spelers en het feit, dat het tegen Bulgarije „er op of er onder" gaat, heeft de Cechische voetbalbond doen beslui ten, op Woensdag 13 April nog een training voor de voor het nationale elftal in aanmer king komende spelers te houden, een oefen wedstrijd, welke, volgens de Tel. 2 maal 20 minuten in beslag zal nemen. Aan Bulgarije zal de volgende scheids- rechtèrslïjst ter goedkeuring worden voor gelegd: Langenus (België), Hertzka (Hon garije) en Scorzoni (Italië). Weinig kans! Veel opzien baren de ook in de Cechische pers opgenomen beschouwingen, die de Zwitsersche bladen wijden aan den wed strijd van Zondag j.l„ volgens welke Cecho- slowakije weinig kans heeft 'tegen Neder land in de achtste finale van het wereld kampioenschap. Ook hebben de Cechische bladen artikelen geplaatst over den wed strijd België—Nederland, waarin vooral de Nederlandsche verdediging een woord van lof wordt toegezwaaid. Vlugschrift deed wonderen. Een typisch geval deed zich onlangs in de Cechische voetbalkringen voor. Een der bes te halfspelers van Cechoslowakije, Kreuz, van de vereeniging Prdubice, werd wegens ruw spel voor zes weken geschorst. De straf was zeer zwaar en Kreuz' club protesteerde door een vlugschrift te publiceeren, dat in de straten van Praag werd verspreid. De slraf werd opgeheven en daar Boucek ge blesseerd is, zal Kreuz vermoedelijk tegen Bulgarije reeds in het Cechische elftal wor den opgesteld. Hij wil Gustav Roth wreken! Nauwelijks veertien dagen is de Duitscher Adolf Heuser wereld- en Europeesch kampi oen in het halfzwaargewicht, of hij is reeds uitgedaagd. De Belg Karei Sijs wil trachten zijn landgenoot Gustav Roth te wreken en de titels naar België terug te brengen. Zijn uitdaging is door den Belgischen Boksbond reeds aan de I.B.U. doorgegeven. Sijs heeft reeds vroeger Heuser verslagen, terwijl hij de revanchepartij nog maar juist op punten verloor. KAREL SIJS. Partijen komen tot elkaar, SGisteren kwamen de partijen in de siga renindustrie te Utrecht in vergadering bij* een. Na langdurige besprekingen, welke om streeks des avonds half twaalf eindigden, werd overeenstemming bereikt tusschen 'Ie vertegenwoordigers van de verschillende organisaties over een program, dat aan 3® leden ter goedkeuring zal worden voorga' legd. Minister wacht omstandigheden af, alvorens ln te grijpen. N.O.-Polder economisch niet aan gewezen op Friesland. Aan de Memorie van Antwoord inzake de Zuiderzeefondsbcgrooting wordt het volgen de ontleend: Met de stichting Joodsche arbeid is in 1936 een pachtovereenkomst gesloten, waarbij 201.60 II.A. cultuurgrond in pacht werd uit gegeven tegen een pachtprijs, welke ook voor soortgelijke gronden elders in de Wieringer- meer wordt gevraagd. Op deze gronden wor den circa 170 Duitsche emigranten voor het landbouwbedrijf opgeleid voor emigratie naar het buitenland. De pachtovereenkomst loopt 31 October a.s. af. Omtrent bestemming zal nog nader een beslissing worden genomen. Bij dc verkaveling van de landbouwbedrij ven in de Wieringermeer wordt ook aan het klein-bedrijf de noodige aandacht geschon ken. De minister is van oordeel, dat deze ver kaveling zoodanig behoort te zijn, dat een rationeele bedrijfsvoering mogelijk blijft. De minister sluit zich aan bij de le den, die de hoop uitspraken, dat hij een weg zou weten te vinden om schade, welk- voor het Rijk zou kunnen voortvloeien uit de poging van de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken tot vorming van een monopolie, te ontgaan, zon der de werken te doen uitvoeren in eigen beheer of door buitenlanders. Indeeling N.O.-Polder. De gemeentelijke en de provinciale indee ling van den N.O.-polder maakt een punt van overweging ui{ bij de regeering, zoo dat daaromtrent nog geen oordeel kan wor den uitgesproken. Deze indeeling zal bij de wet moeten geschieden, zoodat de Staten Generaal daarbij zullen worden betrokken. De meening van enkele leden, dat een belankrijk deel van den N.O.- polder economisch op Friesland zal zijn aangewezen, kan de minister voor een zandige streek nabij de Friesche kust, welke voor gebruik als weiland schijnt te zijn aange wezen, wel deelen, maar anderzijds mag niet uit het oog worden verlo ren, dat volgens de verwachting het overgroote deel van den polder zich tot een akkerbouwgebied zal ontwikkelen, dat in economisch op zicht sterk zal afwijken van de aan grenzende deelen van Friesland en Overijssel. Het zal nog gcruimen tijd duren, voordat een definitieve gemeentelijke indeeling van den N.O.-polder tot stand zal kunnen ko men. De ervaring in de Wieringermeer op gedaan geeft hieromtrent eenige aanwijzing. Met de werken van dien polder werd in 1927 aangevangen. Met ingang van 1 Janu ari 1938 werd het Openbaar Lichaam inge steld, waaruit binnen vijf jaar de definitie ve gemeente zal ontstaan. Aangezien de N.O.-polder aanzienlijk groo- ter is, wordt voorshands niet verwacht, dat de blijvende gemeentelijke indeeling hier veel spoediger dan in de Wieringermeer tot stand zal komen. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, weike zijn gedenatureerd in het tijdvak van 4 April tot en met 9 April 1938. f 1.25 per 100 kg zal bedragen voor groene erwten, door hande laren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en f 0.75 per 100 kg voor voedererwten, door de telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal f2.30 per 100 kg bedragen. 's Gravenhage, 8 April 1938.(Adv.) Niettemin moet hij zich voorbehouden hier toe te besluiten, wanneer hij zich daartoe door de omstandigheden gedwongen mocht zien. Intusschen zijn alle tot nu toe aanbe stede werken van den N.O.-polder aan Ne derlandsche aannemers gegund. Vertrek van Aankomst te Torenvalk |Jodhp g Apr. [Bang. 8 Apr. (heenreis) I I Buizerd Rerugreis) Pelikaan (heenreis) Jodhp. 8 Apr. Athene 8 Apr. (terugreis) |3in*ap' 8 ApF' Reiger !A'dam 9 Apr. (heenreis) Basra 8 Apr. Basra 8 Apr. Rang. 8 Apr. De Ster op 'tpak - garantie voor rijpe tabak!" NIEMEIJER'S Elk pijprooker gunt zijn kameraad een goede pijp tabak. Hoe zou hij over Niemeijer's nieuwe Roode Ster kunnen zwijgen! Op kantoren, banken, fabrieken en aan den water kant heeft men het overal rondver teld: Nieuwe Roode Ster Tabak, No. 6 van 6 cent en No. 10 van lOcent per half ons! Nu is het feest, nu blijft 't feest! Want 't karakteris tieke „Roode Ster aroma" is vol maakt gehandhaafd, óók bij de nieuwe Roode Ster No. 6 en No. 10.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2