Geheel Groot-Duitschland achter Hitier Regeering vraagt 30 millioen voor werkverruiming DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Chioeezen heroveren Sjanfoengs hoofdstad Eden in Amsterdam Het verkeer op Zondag 99*75 pCt+ „ja" stemmen in Oostenrijk Daladier geslaagd Zwerver stort zich voor trein UL/EERBERICHT Meer dan 90 mille voor Defensie J ham, telefoon ujhih) „Ja". Versnelde uitvoering van werkobjecten Zweefvlucht van Teuge naar Welschap Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Kardinaal Innitzer brengt de Hitlergoet Een weekend met vele branden HE LDERSCHE COURANT Uiig ore der Ultg.Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG 11 APRIL 1938 66e JAARG. No. 8281 Volgens de voorloopige tel ling van het totaal aantal uitgebrachte stemmen bij de volksstemming in Duitsch- land en Oostenrijk, hierbij Ingesloten de stemmen, uit gebracht door de soldaten van het vroegere Oostenrijk- sche bondsleger, bedroeg het totaal aantal stemgerechtig den 49.546.950. Hiervan brachten 49.326.791 hun stem uit '99.5555 pet.) met ja stemden 48.799.269 of 99.0827 pet, met neen stemden 452.180 of 0.9173 pet. In to taal werden 49.251.349 geldi ge stemmen uitgebracht. Oostenrijk boven het Rijksgemiddelde. De gevolmachtigde van den Fuehrer in Oostenrijk, gouw leider Buerckel, heeft in het Wiener Konzerthaus mede gedeeld, dat de uitslag van de volksstemming in Oosten rijk als volgt is: Uitgebrachte stemmen 4.284.795, hiervan stemden 4.273.884 of 99.75 pet. met Zeer druk gestemd. Uit alle deelen des Rijks zijn berichten binnengekomen over de groote belangstel ling, welke allerwegen bestond voor de gisteren gehouden volksstemming en ver kiezing voor den nieuwen Rijksdag. Reeds vroeg in den ochtend werd overal druk gestemd. In vele plaatsen trokken de stemgerechtigden in gesloten colonnes ach ter muziekcorpsen naar hun stembureau, waar hun een insigne als herinnering aan den door hen vervulden stemplicht werd uitgereikt. In het buitenland wonende Duitschers hebben zich met extra-treinen naar de grens begeven om er hun stem uit te brengen of begaven zich aan boord van in buitenland- sche havens liggende schepen, welke op- stoomden tot buiten de territoriale zones, Waar dan gestemd kon worden. In vele steden hadden reeds om elf uur gisterenochtend de helft der kiezers hun stem uitgebracht. Uit Innsbrück wordt gemeld, dat daar, ondanks den hevigen sneeuwval, druk ge stemd is. Ook in de Beiersche Alpen was het tame lijk koud.' Leden der nationaal-socialistische organi saties deden later in de ochtend en in den namiddag hun laatste beroep op het stem gerechtigde deel der bevolking om, voor zoover het dat nog niet gedaan had, als nog zijn stem uit te brengen. De Oostenrijkers trotseeren sneeuw en hagelbuien. Ook in Weenen werd zeer druk gestemd en in vele bureaux hadden de kiezers reeds zoo vroeg hun stem uitgebracht, dat reeds in den middag de bussen konden worden gesloten. In Salzburg was het bitter koud. sneeuw- en hagelbuien wisselden elkaar af. Toch stonden reeds vroeg in den ochtend de kiezers voor de stembureau te wachten. In het gebied Vorarlberg werd de ver kiezingsdag aangekondigd door kanonscho ten; ook hier deden de sneeuw- en hagel buien geen afbreuk aan het enthousias me. Fakkeloptocht in Weenen. Na het bekend worden van het resultaat van de verkiezingen kende de vreugde in AVeenen geen grenzen meer. Een afdeeling politie trok met brandende fakkels naar bet Konzerthaus, waarz ij met de duizenden, die zich achter de afdeeling hadden aangesloten, voorbij generaal Daluege en gouwleider Ruerekel defileerden. Steeds opnieuw klonk de kreet: „Een volk, een rijk, een Fuehrer Adolf Hitier gelukkig. Nadat gouwleider Buerckel te eenen het resultaat van de volksstemming in Oos en- rijk had medegedeeld, heeft de Fuehrer een korte radiorede gehouden, waarin hij zeide een groote hoop te hebben gesteld op zijn vaderland, doch het resultaat van de volks stemming overtrof nog zijn verwachtingen. 'Adolf Hitier is zeer gelukkig ovec het .ver trouwen dat de Duitsch Oostenrijkers in hem hebben gesteld. Dit uur is, zeide hij, het meest trotsche van zijn geheele leven en hij dankte de Oostenrijkers voor dit resultaat. Enkele uitslagen. Het Is natuurlijk ondoenlijk de gedetail leerde uitslagen van het geheele Rijk te ge ven. Toch is het wel interessant te weten, dat in geheel Berlijn werden uitgebracht 3. 183.614 stemmen, waarvan 3.156.774 „ja" 23.997 „neen" en 2843 ongeldig. In het in dustriegebied Chemnitz-Zwickau uitgebracht 1.298.583 waarvan 1.270.036 „ja", 24.433 „neen" en 4114 ongeldig. In Weenen van de 1.226.586 uitgebrachte stemmen 1.219.331 „ja", 4939 „neen" en 2316 ongeldig. In de arbeiderswijk Oftakring (Weenen) werden uitgebracht 105.594 stem men, waarvan 105.068 „ja" en 418 „neen". De soldaten van het oude Oostenrijksche leger, die hun stem uitbrachten in afzonder lijke stembureaux, gaven op een totaal van 53960 uitgebrachte stemmen 53.872 „ja" en 66 „neen" stemmers. Japan vindt den toestand in China „moeilijk". Kanton ge bombardeerd. De Chineesche troepen hebben de ommuurde stad Tsinanfoe, hoofd plaats van de provincie Sjantoeng, welke gedurende drie maanden in Japansche handen is geweest, her overd. Na de poorten bestormd te hebben, zijn zij de stad binnenge trokken. In de straten wordt hevig gestreden. Deze Chineesche troepen vormen een deel van de legermacht, welke veertien dagen geleden het groote kanaal ls overgestoken, terwijl een ander deel naar het Zuiden is ge trokken en de achterhoede der Ja pansche troepen heeft bestookt. Ook de Chineesche luchtstrijdkrachten zijn volgens een bericht uit Hankau in actie ge weest. Zij schoten vijf Japansche vliegtuigen naar omlaag. Domei meldt uit Peking, dat in een luchtgevecht hoven Kweiteh de Ja pansche luchtmacht 24 van in totaal dertig Chineesche vliegtuigen omlaag heeft gescho ten. Ook eenige Japansche toestellen gingen verloren. Dertig Japansche vliegtuigen heb ben Chineesche stellingen aan den boven loop van de Jangtse gebombardeerd. Kanton gebombardeerd. Grsferoehfen'd hebben Japansche vliegtui gen. Kanton gebombardeerd. Men .vreest, Bij de Tweede Kamer is door de re geering een wetsontwerp ingediend tot verhooging van het zevende hoofdstuk B. der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938 met f30 millioen. Aan de Memorie van Toelichting ontleenen wij het volgende: Bij de wet van 2 Juli 1934 werd voor werk verruiming een krediet toegestaan van f 60.000.000, welk bedrag inmiddels verhoogd is tot f 100.000.000; dit bedrag is practisch ten volle reeds toegezegd en dus geblokkeerd. Van het geblokkeerde geld was op 1 Fe bruari 1938 uan de betrokken instanties uit betaald een bedrag van rond f4.000.000. Een aanmerkelijk hooger bedrag is echter ver werkt, nl. ca. f50.000.000. Welke plannen uit het nieuwe kre diet zullen worden gefinancierd en voor hoe langen tijd dat nieuwe kre diet zal kunnen strekken, kan niet bij voorbaat worden aangegeven. Wel kan worden opgemerkt, dat het aangevraagde krediet in hoofdzaak zal worden bestemd tot bestrijding van de kosten van Rijkswerken en werken van andere publiekrechtelij ke lichamen. Slechts bij uitzondering zal door het Ver- keersfonds een beroep op het AVerkfonds worden gedaan. Ten behoeve van de bestrijding der jeugd werkloosheid is eveneens een beroep op het Werkfonds gedaan. De regeering blijft er naar streven, de werkzaamheid van 't Werkfonds met grooter kracht voort te zetten, op dat de nog steeds heerschende groote werkloosheid, mede door opvoering van het aantal arbeiders, werkzaam bij de Werkfondsvverken, binnen 't raam der financieele mogelijkheden zooveel mogelijk wordt bestreden. In verband daarmede is tot uitbreiding van de outillage van het AVerkfonds met twee ingenieurs en administratief personeel beslo ten. Het thans aangevraagde krediet acht de Regeering noodzakelijk voor de versnelde uitvoering. Indien mocht blijken, dat dit kre diet onvoldoende is voor de financiering van economisch verantwoorde plannen, zal de Regeering een nieuw krediet aanvragen. Mooie prestatie van Jan Hoek stra. Honderd K.M. in ander half uur. Gistermiddag is de bekende zweefvlieger Jan Hoekstra, instructeur van het Neder- landsche Instituut voor Zweefvliegen, er in geslaagd met zijn zweefvliegtuig de P.H. 63 een oefenvlucht te volbrengen, waar van. tevoren het doel het vliegveld Wel schap reeds was vastgesteld. Om twaalf uur 50 was Hoekstra te Teu ge door het motorvliegtuig P.II.-C.E.G tot een hoogte van 400 meter opgesleept, op welke hoogte hij de verbinding met het motorvliegtuig verbrak. Op wisselende hoogten, nu en dan op 1S00 M., steeds de gunstigste luchtstroo- mingen onder de wolken opzoekende, gleed de P.H. 63, voortgestuwd door den Noord oostenwind. in de richting van Brabant en later duidelijk in de richting van Eindho ven. Om tien minuten voor half drie precies anderhalf uur na het ver trek van Teuge - daalde de P.H. 63 vlak voor de hangar. Hoekstra werd door de zweefvliegers met gejuich begroet IJpenburgVlissingen. Naar wij vernemen, heeft ook de heer H. van Zanten, gisteren een belangwek kende zweefvlucht ondernomen. Hij vloog in de Baby Grunau van IJpenburg naar Vlissingen, welken afstand van 85 K.M. hij in 2 uur en 10 minuten aflegde. dat hierbij 150 personen om het leven zijn gekomen en 120 gewond. Een bom is op een confectiefabriek gevallen en doodde vijftig of zestig meisjes, die daar werkten. Zes andere huizen werden vernield. „Moeilijke toestand in China". Japan komt er thans rond voor uit, dat de toestand in China moeilijk ts. Om den toestand meester te kunnen blijven over weegt men kabinetswijziging. In politieke kringen verklaart men. dat op binnenlandsch en buitenlandsch poli tiek gebied moeilijke beslissingen genomen moeten worden, die een sterke eendrachti ge regeering noodig maken. Buitenrewoon dringend zijn de kwesties van buiten- landsch-politieken en militairen aard, die, aldus Domei, om een spoedige oplossing vragen in verband met den uitdagenden en openlijken RussLschen steun aan China. Niemand merkte den populairen Engelschen ex-minister op. Naar de Tel. verneemt, vertoeft En- gelands ex-minister van Buitenland- sche Zaken, Anthony Eden, thans met zijn echtgenoote te Amsterdam. Het echtpaar heeft zijn intrek genomen in het Anistelhotel. Eerst thans wordt be kend, dat Eden ook reeds van 57 April in onze hoofdstad vertoefde. Geheel onopgemerkt bewoog de populair© ex-minister zich tusschen de vele gasten van het Amstelhotel en in Amsterdam's straten. Nu het publiek wéét, welke hooge gas ten daar in het deftige hotel vertoeven, zal er voor Eden van ongestoord vaca..tiege- noegen wel niet veel meer terechtkomen. Geen socialisten in de regeerinq. Noninterventie-politiek, ont ruiming bezette fabrieken, vol machten voor zes maanden. Gistermiddag kon Daladier mede- deelen geslaagd te zijn met de sa menstelling van de nieuwe regee ring. Zooals verwacht werd nemen de socialisten geen zitting. De samenstelling als volgt: Twaalf Radicaal-socialisten, drie leden der republikeinsche Unie, een lid van de democratische allientie (Revnaud), een lid der democrati sche en onafhankelijk radicale lin kerzijde (De Chappe Delaine), een lid der groep onafhankelijke repu blikeinen (Georges Mandel) en Champetier de Ribes, die tot geen enkele fractie behoort, doch lid is van het bestuur der democratische volkspartij. Talrijke ongevallen. Twee mo toragenten ernstig gewond. Doodelijk ongeval in Noord-Bra bant. Het aantal verkeersongevallen van Zaterdag tot en met Zondag is weer zeer beduidend. Op den rijksweg Et- tenRoosendaal is een personenauto bestuurd door Jhr. F. Roëll uit Am sterdam, op de auto van den heer Dijkhuis uit Voorburg gereden. De echtgenoote van laatstgenoemde be kwam een schedelbreuk en overleed aan de gevolgen. De overige inzitten den kregen slechts lichte verwondin gen. Te Groningen is een politiemotor veron gelukt. Bezig met achtervolging van twee motorrijders, botste de politiemotor bij een zijweg op een plotseling verschijnende luxe auto. De twee verkeersagenten op den mo tor smakten tegen den grond en kregen vrij ernstige verwondingen. De vluchtende mo torrijders ontkwamen. Door het onvoorzichtig oversteken van den rijweg werden te Heesch (N.B.) twee be jaarde beeren zeer ernstig gewond. Een 16- jarige jongen viel te Amsterdam met een licht motorrijwiel. Met een zware hersen schudding en gebroken polsen moest hij naar bet ziekenhuis worden overgebracht. Te Nijmegen werd een dieseltram door een autobus aangereden. Van de inzittenden van de bus een ploeg voetballers werden drie personen ernstig gewond. Een 41-jarig wielrijdster te Den Haag werd doordat ze haar stuur verloor, aangereden door een autobus. Zij kreeg een hersenschud ding en verwondiTigen aan hoofd en beencn. Ongeval met doodclijken afloop te Alkmaar. Zaterdagavond bad aan de spoorwegover gang aan de Kalkovensche weg een onge val plaats met doodelijken afloop. Het slacht offer was een ongeveer zeventigjarige zwer ver, die den heelen namiddag reeds in de omgeving was gezien. Hii had gebedeld en legde zich later tegen de berm van den spoordijk te slapen. Te omstreeks zes uur nasseerde hem een in de buurt wonende landbouwer, die zich een oogenblik met hem onderhield zonder iets bijzonders aan hem te merken. De landbouwer verwijder de zich daarop naar zijn enkele honderden meters verder ligeenrie boerderij. Op dat ooeenblik passeerde de om 6 uur 15 uit Alkmaar komende sneltrein, die hij even achterna keek. Hii zag toen, hoe de oude zwerver over eind kwam. de spoorrails naar Alkmaar overstak en zich pardoes voor de trein stortte. De man werd een stuk meege sleurd en bleef onherkenbaar verminkt hoofd was o.a. van de romp gescheiden liggen. De geneeskundige dienst was spoe dig ter plaatse, doch er viel uit den aard der zaak niets meer te redden, Verwachting: Meest matige N tot N.O. wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, koude nacht, weinig verandering in temperatuui overdag. Verdere vooruitzichten: AVeinig verandering. Contact met den Führer. De aartsbisschop van AVeenen, kardinaal Initzer heeft in een stembureau in de bin nenstad zijn stem uitgebracht. Met opgehe ven rechterarm trad hij het lokaal binnen. Nadat hij zijn stemplicht vervuld had, spel de een „Hitlerjongen" den kardinaal het verkiezingsinsigne op de borst. Wederom met opgeheven rechterarm verliet de kar dinaal het stemlokaal. In den loop van gistermorgen heeft in vele kiesdistricten reeds de helft der kie zers zijn stem uitgebracht Vele in het buitenland wonende Duitschers zijn naar Weenen gekomen om daar te stemmen, Ook in Linz en Graz zijn met extratreinen ruim 2500 Duitschers uit Zuid-Slavië aange komen om te stemmen. Innitzer bij Hitier. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat kardinaal Innitzer Zaterdagmiddag een bezoek heeft gebracht aan Hitier. ZWARE BOERDERIJ- EN HEIDE BRANDEN. De weggeworpen lucifer meerma len de oorzaak. In het afgeloopen weekend heeft de roode haan lustig gekraaid! Uit verschillende stre ken van ons land zijn er berichten van meer of minder ernstige branden. Te Dedemsvaart zijn bij een boerderijbrand vijf koeien en ze ven varkens in de vlammen omgekomen. Ook te Veldhoven in Noordbrabant is een boerderij afgebrand, waarbij negen varkens gedood werden. Men kon slechts op het nip pertje de kinderen redden. Te Mijdrecht brandden drie woningen af, onder één dak. De arbeidersgezinnen, die deze huizen bewoonden, waren slechts laag verzekerd. Te Haarlem is Zaterdag een sigarenfabriek- je in de Spaarnwoudestr. uitgebrand. Zes duizend kilo tabak en een aantal machines gingen verloren door brand- en waterschade. In de bekende zoutindustrie te Boekelo heeft men door energiek optreden van de brandweer, een brand, die zich ernstig liet aanzien, kunnen bedwingen, zonder dat groo te schade werd aangericht. Hier was de oor zaak: kortsluiting in een Dieselauto. Hier en daar hebben ook heidebranden gewoed. Op het rijksschietterrein te Ede ontstond brand doordat eenige meisjes met lucifers hadden gespeeld. Deze lucifers waren achtergelaten door een 8-jarigen knaap die den vorigen avond op een vuur tje een paar eieren had gekookt! Met man en macht wist men den ernstigen heide brand, die dreigde over te slaan naar het F.nschedesche bos te bedwingen. Ook bij Groningen is een heidebrand uitgebroken, tusschen Eelde en De Punt. Twee detache menten militairen, hielpen bij het blus- sehingswerk. De oorzaak is nog onbe kend. Bij Puttershoek is door brand een groote hoeveelheid riet, ter waarde van f 4000 verloren gegaan; vermoedelijk door het wegwerpen van lucifers. De schade wordt hier slechts gedeelteijk door verze kering gedekt. Tot en met de laatste verantwoording werd voor Defensie aan giften ontvangen f 90.104.6iy2. Bij de Vereenlging voor Nationale A'eilig- heid ls sinds de vorige opgave f 647.95 bin nengekomen. In totaal heeft deze vereenlging in de laatste weken f 9498.68 ontvangen,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1