Ingezonden Radioprogramma Schoolvoetbal 1938 Lezing Prof» Vening Meinesz Fokker C5 afgegleden Kapitein van „Bennekom 2 weken geschorst Vlschafslag Den Helder Uit onze Omgeving Ten vervolge op de Zaterdag gepubliceerde programma's van Afd. A en B. laten wij het programma van de afd. C. en D. volgen: (Om uit te knippen.) A H.R.C.-terrein. B Helder-terrein. C Heldersche Boys-terrein. AFDEELING C. le Ronde, 19 April, A Centr. II—ULO II B 9—10 B ABS VILlyceum II C 9—10 C Centr. I—ABS IV A 10—11 D R.K. ULO—ABS V B 10—11 E. ABS II—ULO III C 10—11 F Lyceum III—HBS III A 1%—2 3e Ronde. 30 April. G HBS II—Winn. A C 9—10 H. ABS III—Winn. B 10—11 I Winn. CWinn. D B 10—11 J Winn. E—Winn. F C 10—11 3e Ronde. 31 April. K Winn. G.—Winn. H A 1.%—2% L Winn. IWinn. J B 1%— 2% 4e Ronde. 33 April. M Verl. KVerl. L X 9—10 N. Winn. K—Winn. L B 9—10 AFDEELING D. Halve oompetitie. 16 April. HBS I—Hand. A.S. I X 2%— 3% ABS I—ULO I B 2%— 3)6 19 April. Lyceum IHBS I 214—314 Hand. A.S. I—ABS I B 514614 30 April. ULO ILyceum I X 214—314 HBS I—ABS I B 214—3% 31 April. Hand. A.S. I—ULO I X 514—6% ABS I—Lyceum I B 2%3% 28 April. Hand. A.S. ILyceum I B 114—2% HBS—ULO I B 3.15—4.15 SCHAGEN n—DE COCKSDORP t 5—0. Wat is dat tegengevallen! Dachten we een aardige wedstrijd te zien, waarin Schagen na misschien flink partij te heb ben gegeven met een kleine achterstand zou verliezen, het werd een wedstrijd, waar in de eilandbewoners niets maar dan ook niets te vertellen hadden. Een enkele aan val daargelaten, werd het spel door Scha gen op de andere helft gespeeld, en slechts het werk van den rechtsback van de be zoekers heeft hen voor een nóg smadelij- ker nederlaag behoed. Ook hun linksbin nen en rechtsbuiten waren nog wel eems actief, af en toe viel de spil op, maar voor de rest was het verband honeloos zoek. Daarbij was men zeer onfortuinlijk, tot driemaal toe werd een doelpunt wegens buitenspel! geannuleerd. De tweede maal liet ons de beslissing van scheidsreehter Knip, die over het algemeen in zijn be slissingen Schagen scheen te favoriseeren aanvechtbaar. Bij Schagen voldeed Bremer als midvoor ons bijzonder. D. Schoor! was de motor, die met zijn uitmuntende voorzetten het duo Bremerde Vries aan het werk zette. De Vries was goed op dreef, de combinatie sloot als een bus! Broersma liet zich weer verlei den minder sportief te spelen. Gelukkig gaf de stoere rechtsback van de bezoekers hem weinig kans. Arnoldus en de verdere achter hoede hadden een kalmen middag. Reeds na vijf minuten scoort Bremer uit een voorzet van Broersma voor den eersten keer (10). We zien keurig kopwerk in de Schagenvoorhoede en constateeren dat de keeper van de bezoekers een vrij gevaarlijke stopmethode heeft, Schagen is reeds direct sterker. Uit 'n fraaie voorzet van D Schonrl maakt Bremer nummer twee (20). Een mooie run van Bremer verloont in buiten spel, en een goed schot van de Cocksdorp belandt tegen de lat. Schagen mist eenige kansen, maar dan is het Bremer, die met een kalm balletje den zenuwachtigen, schreeuwenden en weinig presteerenden kee per van de bezoekers voor den derden keer het nakijken geeft. Piet de Vries neemt weer een fraaie voor zet van D. Schoor] over, en ziet kans, door onjuste opstelling van de back der tegen partij, ditmaal te scoren zonder dat de kee per het kon verhinderen (4-0) Tot rust verandert de stand niet. Vijf minuten na de rust scoort de Cocksdorp, maar even als bij twee hunner aanvallen voor de rust beslist de scheidsrechter: buitenspel. Een vliegend schot van P. de Vries geeft het vijfde doelpunt en dan schijnt de aar digheid er af te zijn. Ook Schagen pres teert daarna niet veel meer, tot het einde blijft het dan een saai eenzijdig partijtje. Het is nog seeds 5—0 als de scheidsrechter voor den Iaatsten keer fluit. - JULIANAVORP J.V.C NIEUWS J.V.C. I—H.n.C. V 2-0. Gistel-middag speelde J.V.C. I haar eersten promotiewedstrijd tegen HRC V. Dadelijk ontwikkelde zich een vlugge, aan trekkelijke partij. Nu eens wash et J.V.C.- doel in gevaar, dan zaten de J.V.C.-ers weer voor de vijandelijke veste. Gedoelpunt werd er echter voorloopig niet. Eindelijk moest toch de H.R.C.-keeper zwichten voor een harde schuiver van den J.V.C.-middenvoor. Met den stand 10 voor J.V.C. brak de rust aan. Na de rust zette J.V.C. alles op alles. Bij een van haar aanvallen kwam J.V.C. op een goedkoope wijze aan een doelpunt, toen de H.R.C.-keeper den bal over zijn han den in het doel liet rollen. Hierdoor was den stand 20 voor J.V.C. en zoo bleef het. Een goed begin van de Julianadorpers om de eerste klasse te bereiken. O.a. over de wetenschappelijke resul taten van zjjn O 12-reis. Zaterdagmiddag heeft te Amsterdam de jaar vergadering plaatsgevonder van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, en alwaar door Prof. dr. Vening Meinesz een voordracht werd gehouden over de wetenschappelijke resultaten van de reizen met Hr. Ms. O 16 en O 12. Wat betreft die met het laatste schip citee- ren wij uit het „Hbl." het volgende: De reis met Hr. Ms. O 12 is bovendien nog met een ander doel ondernomen n.1. om de me tingen te beproeven met een daarvoor nieuw geconstrueerd toestel van de scheepsbewegip- gen In horizontalen zin tijdens het varen onder water. Mede dank zij de groote mede werking van den commandant, luitenant ter zee Moorman, is dit goed gelukt. Niet alleen werd veel ervaring verkregen met het nieuwe toestel, waardoor het nu mogelijk is het in ge- perfectionneerden vorm te reconstrueeren, met de verwachting dat het aldus aan alle eischen zal voldoen welke constructie nu gaande is in de werkplaats van het Meteorologisch In stituut te De Bilt door den instrumentmaker Van Lunteren maar tevens zijn reeds over de scheepsbewegingen veel gegevens verkre gen. De bedoeling van dit onderzoek was in eerste instantie, de grootte van tweede-orde- storingstermen in de zwaartekrachtsbepalin gen op zee te bepalen, die van deze bewegingen afhankelijk zijn. Dit doel is vrijwel bereikt, zoodat het nu mogelijk is om niet alleen in de toekomst de zwaartekrachtsresultaten voor deze storingen te corrigeeren, doch ook, als de verkregen gegevens door de verdere onderzoe kingen bevestigd worden, om de vroeger ver kregen zwaartekrachtsresultaten daarvoor te corrigeeren. Behalve dit werden echter ook ge gevens over de golfbeweging in de oceanen verkregen, die voor de Oceanografie van be- teekenis zijn; het is de eerste maal dat gege vens betreffende de beweging van diepere wa- terlagen bereikt zijn. Spr. deed mededeeling van enkele onverwachte resultaten, die daar voor met Hr. Ms. O 12 gevonden zijn. Hij beëindigde zijn mededeeling met een be tuiging van dank aan de Marine voor de mo gelijkheden van onderzoek, die weer met deze reizen verschaft zijn en voor de groote mede werking, van van de commandanten, officieren en minderen van beide booten ondervonden is. Twee inzittenden licht gewond. Zaterdagmorgen te ongeveer negen uur is op het vliegveld op de Noorderhei bij de Harskamp een militair vliegtuig, komende uit Soesterberg om deel te nemen aan schiet oefeningen, bij het landen afgegleden en ern stig beschadigd. De twee inzittenden zijn er met lichte ver wondingen afgekomen. Drie minuten na het ongeval was de zieken auto en het ziekenpersoneel van I. S. K. te Harskamp, ter plaatsen, die de gewonden ver voorde. Het vliegtuig was een tweepersoons ver kenner Fokker C. 5. De beide inzittenden waren de sergeant vlieger J. F. A. Jansen en de adsp. reserve officier waarnemer Pluygers. Beiden werden per ziekenauto naar het hospitaal te Utrecht vervoerd. Hier is de waarnemer Pluygers, die een lichte hersenschudding heeft opgeloopen. opgenomen. De sergeant-vlieger Jansen is zoo goed als ongedeerd en kon onmiddellijk ver trekken. tt De Raad voor de Scheepvaart heeft Zater dag uitspraak gedaan inzake het op de rotsen loopen van het stoomschip „Bennekom" nabij Buanaventura op 19 Juni 1937 en is van oordeel, dat het op de rotsen loopen mede te wijten is aan de schuld van den gezagvoerder. De navigatie van den kapitein is niet zorge loos, doch daarin zijn evenwel tekortkomingen van dien aard aan te wijzen, dat van schuld kan worden gesproken. De Raad straft daar om den kapitein door hem de bevoegdheid te ontnemen om als gezagvoerder te varen op een schip, bedoeld bij art. 2 der Schepenwet, voor den tijd van veertien dagen. De tekortkoming van den kapitein staat vast en redelijkerwijze moet worden aange nomen, dat, bij de door den kapitein gevolgde navigatie, de ramp zou zijn voorkomen indien de kapitein gelood had. NIEUW VRACHT- EN PASSAGIERSCHIP VAN DE HOLLAND-AMERIKA-LIJN. De machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr., heeft Zaterdag met goed gevolg te water gelaten het motor-passagiers-vrachtschip „Noordam", dat zij in aanbouw heeft voor de HollandAmerika-Lijn. De doopplechtigheid werd verricht door me vrouw W. N. H. van der Vorm. Het schip, waarvan de afmetingen zijn: lengte 152.71 meter, breedte 19.51 meter, holte 12.19 meter, draagvermogen 9250 tons op 30'0" diepgang. Het schip is bestemd voor den Noord-Atlan- tischen passagiers- en vrachtdienst is inge richt voor het vervoer van 125 passagiers in één- en tweepersoons-hutten. Aan de beveiliging tegen brandgevaar wordt bijzondere zorg besteed, in verband waarmede een volledige „Grinnell" Automatic Sprinkler Brandblusch- en Meldingsinstallatie voor sa lons en hutten van passagiers en bemanning wordt aangebracht. 9 April. Aangebracht door koders: Tongen Slips Schol le soort Schol 2e soort Schar Wijting Door garnalenvisschers Levende garnalen Door haringvisschers: 25 tal haring p. kg 1.08—098 0.94—0.88 kist 8.007.20 5.404.10 2.75—2.20 i» ii 1-901-55 p. Ut 3.70—2.05 p. tal 4.80—5.70 VERLOF VOOR HET PAASCH- EN PINKSTERFEEST, Den militairen, aan wie, met inachtneming van de regeling „beperking van verlof", ter gelegenheid van het a.s. Paaschfeest of van het Pinksterfeest verlof wordt verleend, kan zulks worden toegestaan: a. voor het Paasch feest van 15 April tot en met 18 April, met terugkeer per eerste reisgelegenheid op 19 April; b. voor het Pinksterfeest van 3 Juni tot en met 6 Juni, met terugkeer per eerste reisgelegenheid op 7 Juni. NIEUWE REGELING VRIJ REIZEN VOOR MILICIENS. Vervoer voor Rijksrekening kan voortaan worden verleend aan dienstplichtigen, die on afgebroken ten minste vijf tot ten hoogste acht maanden moeten dienen, tweemaal; die acht tot twaalf maanden moeten dienen, viermaal; en die onafgebroken langer dan twaalf maanden in dienst moeten blijven v ij f- maaL (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Nationaal Defensie-Fonds. Deze week zijn de volgende bedragen, onder dankzegging voor het goede voorbeeld, b(j den heer Uithol ingekomen voor het te stichten Nationaal Defensie-fonds: 1.van A. Remijn, 2.50 van K. B., 10.van M. M. Polak, 0.50 van een „Werfsjouwer". Zoolang ik op de werf ben. stort ik 0.50 per week van mijn loon en wie volgt mijn voorbeeld". Het totaal ingekomen bedrag is dus 40.25. Als we het resultaat van 3 weken zien, dan kunnen we inderdaad de opbrengst niet groot noemen, hoewel wij de overtuiging hebben, dat zeer vele ingezetenen van Den Helder voor dit sympathieke doel wel iets over hebben. Wij controleeren regelmatig in de bladen de ingekomen bedragen, maar een hoogst enkele maal komt Den Helder daarin voor. Hoe is dat te verklaren? Wellicht vinden vele menschen, hoewel zij zeer gaarne voor dit doel iets over hebben, het te lastig een bedrag per giro of per postwissel naar Den Haag over te maken. Om daaraan tegemoet te komen is de ge legenheid voor een ieder in Den Helder open gesteld, dat deel te offeren wat men daar voor zou wenschen beschikbaar te stellen. Wij schreven het reeds eerder, het resulaat voor een plaats als Den Helder is poover en als we onwillekeurig eens gaan rekenen en daarbij eens nagaan hoeveei gezinnen er in Den Helder zijn, en veronderstellen eens, dat elk gezinshoofd gemiddeld 1.betaalde (voor één maal) hetzij in eens, hetzij in twee ge deelten, welk een bedrag zou dan binnen ko men. Het resultaat zou verrassend zijn en Den Helder zou een voorbeeld zijn voor vele plaat sen in ons land. Dit idee is heusch niet denkbeeldig en daar om willen wij dat ook warm aanbevelen en hopen, dat vele plaatsgenooten daaraan ge hoor zullen geven om hun offertje te brengen voor de zoo noodzakelijke uitbreiding van onze weermacht. Plaatsgenooten stort dus spoedig Uw bij drage bij A. Uithol, Piet Heinstraat 26, voor het te stichten Nationaal Defensie-Fonds. Het „penningske" der weduwe heeft nog steeds groote waarde, want ook in dit geval geldt „vele kleintjes maken een groote". JULIANADORP. 25 jaar in dienst der Spoorwegen. Onder groote belangstelling mocht de heer C. Rentenaar, brugwachter aan de spoor brug te Koegras, den dag herdenken, waarop hij 25 jaar geleden bij de spoorwegen in dienst kwam. Vele schriftelijke, telegrafische als mondelinge gelukwenschen, benevens bloemen, werden den jubilaris aangeboden, waardoor deze dag zeker voor hem tot een onvergetelijke is geworden. Belemmering op het rijwielpad opgeheven. Sinds verleden jaar het rijwielpad langs den Rijksweg is klaar gekomen, was daar nog steeds de spoorwegovergang als belem mering. Nu dezer dagen door de Spoorwegen de nieuwe afsluitboomen zijn geplaatst, is deze belemmering opgeheven. Voor zooveel betreft deze afsluitboomen, zij vermeld, dat bij avond deze, elk afzonderlijk, door een sterken schijnwerper worden verlicht. Wij hebben op een avond da.ir speciaal op gelet cn konden op meer dan een kilometer af stand zien, dat d^ afsluiting was neergela ten en tevens kon men ook van dien af stand de roode reflectoren zien. Men behoeft nu dus waarlijk niet meer door de boomen te rijden. Als Roosje op stap gaat, dan.... Een paar dagen geleden kwam de elfjarige R. S. des 's middags na schooltijd niet thuis. Daar dit kind wel eens meer deze neigingen heeft, werd er eerst niet zooveel aandacht nan besteed. Maar het meisje kwam ook 's avonds en 's nachts niet thuis; maar eerst den volgenden morgen kwam zij opdagen, na den nacht onder een der bruggen te heb ben doorggebracht. Een overigens koude en niet te prefereeren slaapplaats! WIERINGEN Boerenleenbank-vergadering, wel ke niet toegankelijk was voor de pers! Natuurlijk toch een ver slag. Vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank op Zaterdag J.l. in hotel Centraal, van den heer S. Kaan. Hoewel ons als pers de toe gang tot deze vergadering is gewei gerd, door den directeur, den heer H. Hermans, op grond van het feit, dat degene, die verslag kwam ma ken, geen lid van de bank is, zijn wij toch maar zoo vrij, onze lezers het verslag voor te zetten. Aanwezig waren 71 leden. Voorzitter opende met welkom, en deelde mede dat het verloopen jaar een verrassend jaar is geweest. Om alles in goede banen te houden is de rentevoet verlaagd moeten worden van 3 en 2.75 pet. tot 2.75 en 2.65 pet. Wij maken zelf van de Centrale bank voor deposito's maar 1 pet. Op spaargelden moet toebetaald worden. Door winst op de voor schotten moest dit zoo in orde komen, hoe wel deze ook verhoogd zijn met Vi pet. Zoo kwam er op het eind van het jaar toch een sluitende rekening. Spr. memoreerde een en ander inzake het nieuwe bankgebouw. Op het gebouw kan 10 pet. worden afgeschreven terwijl de overige winst bij het reservekapi taal is gestort. Hierna lezing dor notulen door den heer Jb. Kuiper, welke onveranderd werden goed gekeurd. (Secretaris dezer vergadering was de heer P. Spaander). Volgde verslag der jaarrekening. Namens de kascommissie werd bij monde van den heer C. Everts me degedeeld dat alles in orde is bevonden. De rekening. Ontvangsten: Tnhoud der kas 31 Dec. vo rig jaar f 9550.56, ontv. spaargelden f 309269.10, terugbet. voorschotten f 164979.11 ontv. in loopende rekening f 478818.21. ontvangen rente: van voorschotten f 13505.41, loopende rekening f 7794.82, van DINSDAG 12 APRIL 1938. Hilversum I. 1875 en 415.5 m. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8 oo9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten, solist en Gramofoon muziek. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 KRO-Orkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Kamerorkest. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 KRO-Orkest. 6.05 Bioscooporgelconcert en Gramofoonmuz. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.35 Pianovoordracht. 8,00 Berichten ANP. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Stedelijk Orkest van Maastricht en solist 10.05 Gramofoonmuziek. 10.15 Amsterdamsch a-Capella-Koor „Bei- Canto". (10.30 Berichte., ANP). 10.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301,5 m. AVRO-uitzending, 6.307.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Jetty Cantoris ensemble. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 Omroeporkest. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Omroeporkest en soliste. 2.45 Kniples. 3.45 Zang met pianobegeleiding. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 De Twillight Serenaders. 6.30 Causerie „Zuid-Afrika en de Zuid-Afri kanen: I. Het Land". 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. Gramo foonmuziek. 8.30 De Bonte Dlnsdagavondtrein. 9.30 Zang. 10.00 Vervolg Bonte Dinsdagavondtrein. 10.45 Actualiteitsflitsen. II.00 Berichten ANP, hierna: Het AVRO- Dansorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. effecten f 3041.78. Centrale Bank f 7753.93. Prov. en kosten en div. f 541.72, totaal ont vangsten f 995254.64. Uitgaven: terugbetaalde spaargelden f 218300.97, gegeven voorschotten f 245955. uitgaven in loopende rekening f 482386.84, uitgegeven rente f 28437.—. Bijdrage Centrale Bank f 75.56. Bijdrage waarborgfonds en kap. voor bij zondere doeleinden f 416.85, salarissen f 1718.3j5. afschrijvingen f 3200.—, div. uit gaven f 2373.66, op reserve gebrachte winst f 4536.12, inhoud kas op 31 Dec. van dit jaar f 7854,31. Totaal uitgaven f995254.64. De Balans: Bezittingen inhoud kas 31 Dec f 7854.31, uitstaande hyp. en voorschotten f 534512.12, te goed in loopende rekening f 608831.18, nog te vorderen rente van voor schotten f 9411.52. totaal f 1160600.13. Schulden: spaargelden verschuldigd a.'d. Spaarbank 1056672.73, schuld in loopende rekening f 101893.52, saldo winst f 2042.88, totaal f 1160609.13. Den kassier den beer P. D. Spaander, wordt dank gebracht voor zijn verrichtte werkzaamheden. De rekening wordt goed gekeurd. Bestuursverkiezing. Het periodiek aftredende lid van het be stuur den heer J. Engel Jacz. en het pe riodiek aftredende lid van den raad van toe zicht de heer M. S. Bakker, worden herkozen. De periodiek aftredende plaatsvervangen de bestuursleden de heeren A. S. Klein en J. Veerdig Sz., worden eveeneens herkozen. Allen namen hun benoeming aan. Volgen mededeelingen over uittredende le den wegens vertrek eh overlijden. Tot leden der kascommissie voor het na zien der rekening ih het komende jaar, wor den benoemd de heeren Jb. Ruitenburg, Jn. Lont Cz. en Alb. de Haan. Volgt vaststelling van de rentevoet: d.i. voor spaargelden 2.75 niet-leden 2.65 tot f5000.—, van f5000 tot f 10.000 2 boven f 10.000 tot 20.000 1 Daarboven wordt in het, geheel geen rente gegeven. Rentevoor schot Hypotheek 3% voorschot m. borgen 4 loopende rekening debet 4 credit 2.65 Voor nadere eventueele regeling ontvangt het bestuur machtiging. Het bestuur stelt voor bet salaris van den kassier ongewijzigd te laten, hoewel de han delingen, met de meerdere zittingsuren zijn verdubbeld. Bij de rondvraag blijkt dat van de 71 opge komen leden drie reeds zijn vertrokken. De heer P. Veerdig informeert naar de kosten van bijkomend werk bankgebouw. Voorzitter antwoordt dat extra kosten zijn gemaakt voor meubileering, afrastering van terrein enz., waarna sluiting volgde. ANNA PAULOWNA Arbeiders Sportbond afd. Anna Paulowna viert eerste lustrum De afd. Anna Paulowna van den Ned. Arb. Sportbond vierde haar vijfjarig be staan met een uitvoering in de zaal van den heer W. Kossen. De heer A. Oltmans, plaatsvervangend voorzitter, sprak het welkomstwoord. Vijf Jaar. De feestviering, zoo ongeveer begon oe heer D. Krouwel. die een overzicht gaf van het wel en wee der afdeeling in de af- geloopcn vijf jaar, wordt gedrukt door de afwezigheid van twee bestuursleden, één wegens ziekte, de ander wegens familie sterfgeval. Met applaus stemde men met z n voorstel in om beiden een jubileum- groet te zenden. De afdeeling van den Sportbond werd 28 Jan. '33 gesticht Nadat de heeren A. de Ridder en J. Blaauboer voorloopig het tur nen hadden geleid, kwam al spoedig als lei der de heer H. Delver, die dus ook z'n ju bileum vierde. De dames Rezel en Schenk gaven leiding aan de jeugdgroep, de Jonge Pieter Jellen. de laatste werd hun -»» leidster. In de afdeeling ontstonden mondorgelclub, voetbalclub, tooneelci,!len en biljartgroep en al zijn daar al weer P paar van ter ziele, hoopvol voor de t n komst stemt vooral het goede werk in i°e" J.P.J.-cursus, waarvoor spr. hulde aan i 5 ders en leidsters bracht. Spr. eindigde met den wensch, dat ftiea in de volgende vijf jaar onder gunstig omstandigheden mag werken. omstandigheden mag werken. Uitvoering en spreker Alle groepen, de J.P.J., zoowel jongpr' als meisjes, de adspiranten, dames en h« ren werkten aan de uitvoering mede en ven een serie vrije-, knots-, brug en rek den heer Delver, vlot werden uitgevoein en waarbij menigmaal fraaie staaltjes va correct turnen werden gegeven. Als aardige afwiseling werden de kluCM „De gymvereeniging krijgt een nieuwen lei der" en het blijspelletje „Vrouwenlist" 0,T gevoerd, die beide zeer in den smaa> vielen. Het propagandistisch woord, dat oï dezen avond ook niet mocht ontbreken werd door het hoofdbestuurslid Broekman' gebracht, die o.a. betoogde, dat de zooveel leden omvattende partij- en vakorganisatie zich ook verantwoordelijk gevoelt om t« komen tot betere cultureele verhoudingen Felicitaties, Een afgevaardigde van de afd. Den Heb der, de heer J. Dekker voor de afd. Laneb arbeidersbond, de heer Oltmans voor de afd. S.D.A.P. en de Stem des Volks, de heer Keuris namens 't gemeentebestuur, de heer D. Deker voor de Vara-afd. mej. N. Wiggen voor de Vrouwenclub en een afgevaardigde van Oudesluis, de heer L. Schra voor de jeugdgroep van den Landarbeidersbond spraken allen de beste wenschen uit voor' den bloei der Sportclub-afdeelingen, lieten hun felicitatie veelal vergezeld gaan van bloemen of „enveloppe". Bloemen waren er voorts van den zaalhouder, deni secr van het Instituut voor Arbeidersontwikkei ling, terwijl de voorzitter van de ingeko men schrift] eijke gelukwenschen het schrij. ven van het door ziekte afwezige bestuur? lid J. Blaauboer voorlas. De heer Oltmans dankte alle sprekers en bood vervolgens aan den leider, den heer H. Delver, de leidster, mej. Schenk en dg fam. Kossen bloemen aan. Het was bij twaalven toen men nog ge- legenheid kreeg tot een dansje. BREEZAND. Bij kachelaanmaken in brand geraakt. Zaterdagmorgen geraakten bij bet aanma ken van een kachel de kleeren van de echt- genoote van den heer P. van Dijke, wonende in den Stoomweg, in brand. Op haar kreten van pijn en angst snelden echtgenoot en zoon en buren toe. Met dekens wisten zij de vlammen te dooven. De ernstige brandwon den maakten opname in het ziekenhuis te Den Helder noodzakelijk. De heer Van Dijke en zijn zoon bekwamen bij hun pogingen 't vuur te dooven, zelf ook brandwonden aan de handen, waarvoor zij zich onder dokters behandeling moesten stellen. Tentoonstelling bolbloemen, Evenals verleden jaar worden ook thans weer, vooral ter leering van de jonge kwee kers, wekelijks kleine tentoonstellingen van bolbloemen georganiseerd in het R.K. Gezel- lenhuis. De inzending tulpen en hyacinthen, hoofd zakelijk van de firma RoozenVan Daalen, omvatte nog maar enkele exemplaren. Beter waren de narcissen vertegenwoordigd. De N.V. D. Prins van Lisse en Wisbeck (Eng.) zond o.a. de mooie dubbele Golden Star, Scramble Eggs en Orange Brilliant in en 'n serie Oranjecups van kortkronige soort. De N.V. J. Onderwater en Co. toonde o.a, de fraaie Actea en Imperator, terwijl ook Gebr. Haver, G. B. de Vroomen en P. M. Brouwer eenige mooie soorten narcissen in zonden. De bollenvelden trekken. Het fraaie voorjaarsweer deed verscheide- nen uit den omtrek een bezoek aan de bol lenvelden brengen. Zij brachten een gezellige drukte op de wegen. Veel was er intusschen voor hen nog niet te zien. De narcissen zijn er al weer voor een groot deel af, hyacinthen en vroege tulpen nog niet in vollen bloei. ALKMAAR. 9 April. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 280.000 kipeieren! 56—8S Kg. 2.80—2.90, 58—60 Kg. 2.903.10, 60—62 Kg. 2.95—3.20. 62-64 Kg 3-3.30, 04 66 Kg. 3.153.65. Eendeieren 2.102.30 P- 100 stuks. ALKMAAR, 9 April. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 3 paarden, prijs niet genoteerd; 14 melkkoeien f 200 —280 24 pinken f 110—140; 3 nuchtere kal veren (slacht) f 6—10, 52 overhouders f -2-4. ALKMAAR, 9 April. Op de heden gehouden botermarkt wa ren 1900 stuks van j/2 Kg. boter aange voerd, waarvan de prijzen voor: handel 6570 cent cn kleinhandel 70—72 cent. Handel matig. 20.000 stuks kipeieren (groothandel) 2-°a 3.05 en 1225 stuks eendeieren 2.25. Per 100 stuks. Totaal aanvoer 21225 stuks. Handel matig. 1VARMENHUIZEN, 9 April. Roode kool 5.206.70, gele kool 2.103.69, Deen-sche witte kool 1.90—3.70. peen 2.60-y 2.90, blauwe aardappelen 2.90, eigenhei mers '3.20, Bevelanders 2.90, rapen 2.MD" 3.40, knolseilderie 22.30. Aanvoer: 62ow Kg. roode kool, 41600 Kg. gele kool, 49999 Kg. Deensche witte kool. 875 Kg. Pe£ïl' 1100 Kg. aardappelen, 200 Kg rapen, 34° Kg. knolselderie. NOORDSCHARWOUDE. 11 Auril. 17500 kg. roode kool 5.706.80; 21900 gele kool 3.20—3.90 46700 kg. d. witte kooi f 2.60—3.80 BROEK OP LANGENDIJK. 11 April- Aanvoer: 7500 Kg. gele kool 3.10~l' 3450 Kg. D. witte kool 2.80-3,10. ALKMAAR. 11 April. Ter veemarkt waren heden aanfrevoer' 80 vette koeien f 1SO--250, 3 vette kalverei f 50—140. per Kg. O.SO1.10. 303 nuchter kalveren 6—12; 13 veffe sena pen 25—35; 341 vette varkens 055O.öS. Han del goed.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8