Nieuwe omzetbelasting SPORT Suriname gepasseerd Koninklijk geschenk voor kleinen boer Het reddende touw Postbeambten met knuppels Mussert vandaag voor het gerecht Postvluchfen op Indjg Nederlandsch vlagvertoon in New York Turnkring „Holl. Noorderkwartier" Soepeler regeling voor baconvarkens Schilder klaagt kunst handelaar aan Jongeman doodgereden Je geld of je leven! 400 motorrijwielen voor het leger Tusschen auto en muur bekneld Fine verliest van Santasiere Harry Staal verliest in Engeland Adres van de Amsterdanische Kamer van Koophandel. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Amsterdanische Kamer van Koop handel zijn tal van bezwaren tegen de her ziening der omzetbelasting geuit. Besloten is deze bezwaren in e enadres aan de Twee de Kamer ter kennis te brengen. Hoewel de K. v. K. de technische verbeteringen erkent heeft zij bezwaar tegen een verlenging van dn geldigheidsduur. Ook is zij het niet eens, dat het beginsel, heffing bij de hron wordt losgelaten. Tenslotte is de Kamer van Koop handel voor oordeel, dat met de nieuwe maatregelen de protectionistische werking, zeer verscherpt is. In dit verband acht de Kamer het bijzonder bedenkelijk het ver zwakken van het heffingsbeginsel der Om- zetbelastingwet, wanneer tevens het in het stelsel der Nederlandsche invoerrechten aanwezige element van bescherming wordt ver sterkt, zooals door het wijzigingsont- werp het geval is. Immers daarin wordt voorgesteld een bestaande bevoordeeling van den büitenlandschcn producent waarvoor wij veeleer zouden willen lezen „benadecling van den binnenl. fabri kant" op -te heffen door den geldenden maatstaf van heffing voor de berekening van het bijzonder invoerrecht (omzetbelas ting aan de grens) met een vierde te ver- hoogen. Het toekennen van de bevoegdheid de om zetbelasting door lijfsdwang te vorderen, acht de K. v. K. zeer bezwaarlijk. Het voorschrift, dat strafbaar wordt ge steld het ten verkoop aankondigen of schrif telijk ten verkoop aanbieden op een wijze, geschikt om den indruk te wekken, dat ge heven of te heffen omzetbelasting niet, of niet geheel, ten laste van den kooper zal wor den gebracht, acht de K. v. K. te ver gaan en misplaatst. De weeldeverteringsbelasting stuit bij de K. v. K. op principieele bezwaren, omdat zij te eenzijdig drukt op een beperkt deel van het bedrijfsleven, dat deel, dat reeds getrof fen is, omdat het publick de laatste jaren reeds veel minder weeldeartikelen kocht, kien zal t/hans mg meer dan voorheen van een huitenlandsch verblijf gebruik maken om allerlei artikelen te koopen, die in ons land te zwaar zijn belast. Gisterochtend is aan een boer, wonende in een van de oude Schermer molens te Hoogwoud, een schaap met twee lammetjes aangeboden namens H.M,de Koningin De man had nl. door de' gevreesde tëV'érbotziek- te al zijn schapen Verloren. Eén assistent van den bedrijfsconsulent voor Steun aan kleine boeren, de. heer H. Bruin te Scher- merhorn, had aldus het Hsbh, mët mede werking van den burgemeester van Scher- merhorn, een verzoek aan de Koningin ge richt, om een schaap met lammetjes te mo gen kotfpen, welk verzoek is injgewilligd. De zer dagen werden de dieren aangeschaft. Men heeft dadelijk een rasecht Texelsch schaap met lammetjes gekocht. Verbaasd keek de boer, G. Scenstra, op, toen hem gistermorgen de schapenfamilie werd aan geboden, juist toen hij thuis kwam van de weekmarkt te Purmerend. In oprechten dank is liet geschenk aanvaard. Ned. Bond Varkenshandelaren adresseert. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Varkenshandelaren te Leeuwar den heeft zich ten aanzien van de afname van baconvarkens' met een adres tot der. minister van Economische Zaken gewend, waarin den minister verzocht wordt een soepeler regeling te treffen. Het hoofdbestuur dringt er bij den mi nister op aan. maatregelen te treffen om een meer normale uitoefening van zaken doen voor den varkenshandelaar te be vorderen en een gunstiger verhouding voor hem te scheppen. Vlammen versperden houder den weg. pension- Gisterochtend omstreeks 11 uur is, door het omvallen van een petroleumtocstel brand uitgebroken in het pension van den heer Dekker op het Stationsplein te Rotter dam. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat den heer Dekker, die alleen thuis -was, den weg naar de gang en dë trap werd afgesneden. Met behulp van een touw, dat hem van buiten af werd toegeworpen, slaagde de heer D. er in via een raam het pand te ver laten, doch toen hij zes meter boven den grond whs, brak het touw, waardoor hij in een door toegesnelde omwonenden opgehou den zeil terecht kwam, evenwel juist op den rand ervan, zoodat hij toch op straat viel. Ilii brak, daarbij de rechterpols. De brandweer was spoedig ter plaatse en had na korten tijd den brand onder de knie. Het pension is vrijwel uitgebrand. Ver zekering dekt de schade. Brandweerman gewond. Tijdens de blussching kreeg een lid van hot personeel der afdeeling brandbluschmid- delen en vallende steen op het hoofd, waar door hij een bloedende wonde onder het rechteroog opliep. Evenals de pensionhou der is hij naar het ziekenhuis aan .den Cool- singel vervoerd. Schilderij z.g.n. „bijgewerkt" Schending auteursrechten. •Dezer* dagen is een' merkwaardig geval van inbreuk op auteursrechten aan het licht gekomen. Het betreft hier een schilde rij van den Amsterdamschen schilder Frits Hubeek, een landschap voorstellende. Dit werk was eenige jaren in het bezit van een particulier in de hoofdstad, die het on langs aan, een kunsthandelaar in de P. C. Hooftstraat heeft verkocht. Toen de schilder toevallig de vo rige week langs den winkel wandel de, zag hij zijn doek in de étalage hangen, doch tot zijn verbazing be merkte hij, dat het' schilderstuk een grondige wijziging had ondergaan. Op sommige plaatsen was een an dere kleur aangebracht, en nog op andere manieren was het stuk bijge werkt; zoo had' men o.a. in een boot je, dat op het doek voorkwam, een mannetje geschilderd! De onderteekening was evenwel blijven Staan. De schilder, die hevig verontwaar digd was en zijn kunstproduct bedorven achtte, heeft den kunsthandelaar ophelde ring over een en ander verzocht. Deze ver klaarde, dat hij als eigenaar van het schil derij gerechtigd was ermee te doen, wat hij tvilde. Hij had gemeend door de verande ringen de verkoopswaarde te verhoogen. Om denzelfden reden had hij na gelaten de signatuur te verwijderen. Frits Hubeek vond hierin aanleiding bij de justitie tegen den kunsthan delaar een klacht in te dienen we gens schending der auteursrechten. De politie van het bureau Leidscheplein heeft het schilderij in beslag genomen. Gewetenloos automobilist ach terhaald. Ter hoogte van den bakkerswinkel van den heer A. Bresser, is Maan dagavond om half elf een ernstig on geluk gebeurd, dat den ?3-jarigen D. Eilander uit Apeldoorn het leven heeft gekost. E. keerde per rijwiel huiswaarts. Op den Zwolscheweg werd hij ingehaald door een truck met bijwagen, welke met mijnhout was geladen. Vermoedelijk is E. door een der uitstekende balken, getroffen en op slag gedood. Dank zij de activiteit van een automobi list, die het deerlijk verminkte lijk ontdek te. en onmiddellijk een achtervolging begon, slaagde men er in den wagen, die het on geluk had veroorzaakt, in te halen. Proces verbaal is tegen den bestuurder opgemaakt. De ouders van het slachtoffer, ontdekten eerst gisterochtend, dat het bed van hun zoon onbeslapen was. Toen zij de politie hiervan in kennis stelden, vernamen zij de droeve tijding. Gevaarlijke oude heer voor de Haagsche rechtbank. De 69-jarige emballeur H. P. v. B. te Den Haag stond gisteren voor de Haagsche recht bank terecht, omdat hij zijn 46-jarige dochter in een brief gedreigd had, haar met een mes of bijl te zuilen bewerken, wanneer zij niet genoeg bijdroeg in de kosten van zijn le vensonderhoud. De oude heer had al eens eerder zijn doch ter om dezelfde reden, met vitriool gegooid en daarvoor met een zware gevangenisstraf geboet. De Officier van Justitie eischte één jaar gevangenisstraf, met bevel tot onmiddellij ke gevangenneming van verdachte, opdat deze aan zijn bedreigingen vóór het uitspre ken van het vonnis geen gevolg meer zou kunnen geven. Dit bevel werd evenwel door de rechtbank afgewezen. Naar het Hsb. verneemt, zullen voor de motoriseering van het leger 400 B.MAV.-mo- torrijwielen worden aangekocht, welke door bemiddeling van de N.V. Handelsmaatschan pij R. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam zul len worden geleverd. Er zullen 200 solo-ma chines en 200 machines met zijspan worden aangeschaft. ALGEMEEN VERBINDEND EN ONVER BINDEND VERKLAREN VAN ONDER NEMERSOVEREENKOMSTEN. Totaal 18 verzoeken ingediend. In het verslag, betreffende de toepassing van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemers overeenkomsten 1935 over het tijdvak 1 Juli—31 December 1937, zegt de Minister van Economische Zaken, dat in het tijdvak van 1 Juli 193731 December 1937 vier nieuwe verzoeken tot algemeen verbindendverkla ring van ondern.emcrsovereenkomsten wer den ingediend, met name voor de schoenin dustrie, de lederindustrie, de mineraalwater industrie en den vleeschhandel te Amers foort. Sedert het in werking treden van deze wet op 14 October 1935, zijn tot 31 December 1937 in het geheel 18 verzoeken om algemeen ver bindendverklaring van een ondcrnemersovcr- cenkomst ingediend. DE WEGVERZAKKING BIJ HET SCHOUW. Tramverkeer hersteld. Gisteravond om zes uur is het tramverkeer van de N.Z.H.T.M. langs den weg Amster damPurmerend, dat gedurende enkele da gen door dh wegverzakking bij het Schouw was gestremd, hervat. Bescherming tegen ban dieten op het Tsjechi sche platteland. Teneinde zich te kunnen verwe ren tegen bandieten, die de laatste jaren op het platteland zich aan vele overvallen hebben schuldig gemaakt, zullen in Tsjechoslowa- kije de postbeambten in buiten dienst gewapend worden. Bijna 2500 revolvers, 800 gummistokken, 1000 knuppels en 700 waarschuwings- fluiten zijn naar de postkantoren op het platteland verzonden om on der de beambten te worden ver deeld. In de streken, waar de post beambten zich door heuvelachtig en hoschrijk terrein moeten begeven, zullen zij door een politiehond wor den vergezeld. JONGETJE ONDER VRACHTAUTO. Doodelijk ongeval in Den Haag. Gisteren kwam een negenjarige jongen, die in Den Haag op den Parallelweg nabij de Iloefkade fietste, plotseling met een lantaarn paal in aanraking. Hij maakte een zoodanige slingering,, dat hij onder een juist passeeren- de vrachtauto terecht kwam. Een achterwiel ging hem over het hoofd, met het gevolg dat hij terstond overleed. Het lijkje is door den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht. Mislukte poging om de wielen van rijdende vrachtauto om te gooien. Gistermiddag om twee uur reed de 22- jarige zoon van den heer De Vos te Koe wacht met de vrachtauto van zijn vader op den weg van Koewacht naar Moerbeek polder, toen plotseling de stuurstang brak. Het gevolg was. dat de auto van richting veranderde en recht op een huis aan reed. Doordat de wagen in de eerste versnelling stond, kon de bestuurder hef portier open gooien en uit de auto springen. De V. meende, dat hij bij dezen gang de wielen van den wagen in een andere richting zou kunnen duwen, om op deze wüze te voorkomen, dat de auto tegen het huis zou rijden. Deze manoeuvre slaagde echter niet; de V. geraakte tusschen auto en muur be kneld en liep daarbij ernstige inwendige kneuzingen op. Zijn toestand is levensge- vaarli'k. De „Blauwe-Zand"—affaire nog niet ten einde! Toen in Januari j.1. de rechtbank te Am sterdam de strafzaak behandelde tegen den leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, die wegens mishandeling terecht stond, zeide de substituut-officier van justitie mr. B. Kist ter zitting in zijn requisitoir, dat on der de leden van het Amsterdanische parket geen eenstemmigheid bestond over de vraag of verd. Mussert zich terecht op noodweer beriep. Mr. Kist was van meening, dat dit wel het geval was, zoodat hij ontslag van rechtsvervolging requireerde, conform wel ken eisch de rechtbank vonnis wees. De of ficier van justitie mr. dr. J. A. van Thiel was van oordeel, dat waar het hier een zoo quesfieus vraagstuk als „noodweer" betrof ook het hof zijn beslissing over deze vraag diende te geven, zoodat het O.M. in weer wil van het feit, dat de rechtbank den of ficier in zijn vordering had gevolgd, hooger beroep aanteekende. Zoo zal dan heden het gerechts hof het incident op het Blauwe Zand in zijn geheel behandelen, want de beide andere hoofdfiguren in deze strafzaak, P. Melchcrs en H. J. Running zijn %elf in hooger beroep gegaan. Melchers zou aan ir. A. A. Mussert een klap hebben gegeven en de rechtbank had hem wegens deze mishandeling conform den eisch veroordeeld tot f 15.hoete. B. was wegens openlijke geweldpleging tot drie maanden en drie weken gevange nisstraf veroordeeld met aftrek van den zelfden tijd in voorarrest doorgebracht. De ze laatste verdachte is reeds op 30 Septem ber j.1. door de rechtbank veroordeeld, doch het hof heeft de drie zaken voor heden op den rol gebracht. Wie sloeg het eerst? Zooals men zich zal herinneren bracht ir. Mussert kort voor de verkiezingen in Mei van het vorige jaar een bezoek aan eenige van zijn geestverwanten in Amster damNoord, die in de Volksbuurt wonen, die vroeger „Het Blauwe Zand" heette. Bij dit bezoek, dat al spodig in de buurt be kend was geworden, ontstond een oploop Ir. Mussert, die zich zooals hij later ver klaarde bedreigd had gevoeld door Mel chers, die hem een klap zou hebben gegeven gaf Melchers een tik met een zweepje, dat hij bij zich droeg. Ir. Mussert houdt vol, dat hij eerst is geslagen, daartegenover hand haafde voor de rechtbank Melchers een tegeovergestelde lezing: ir. M. zou hem eerst een tik hebben gegeven. Na de uitwisseling dor klappen loste de chauffeur van den N.S.B.-leider een revol verschot in de lucht en ten slotte konden de h. Mussert en z'n fotograaf, die hij bij dit Blauwe Zand-bezoek had meegenomen, de auto bereiken die door enkele steenen, waar van er een door Bunning was geworpen, werd getroffen. De ruiten waren echter van triplex glas en Vertrek van Aankom* j, fheSêfs) |singap. 12Apr.|Band. 12Apr> (terugreis) |Athene 12 H^dam l2 Apr< (heenreis) |Jodhp' 12 APr-|Ran* 12 Apri (terugreis) |Jodhp' 12 Apr' ffnreis) |A'dam 12 Apr' |Band' 12 Apr' lSin*ap* 12 Ap, Emoc I A'dam 14 Apr. Basra 12 Apr Salon. 12 Apfi (heenreis) i i De Oehoe vloog wegens slecht weer niet verder dan Saloniki. De niemand liep dan ook verwondingen op Het Hof wordt gepresideerd door Jhr. Mr J. F. Lewe van Nijenstein. Als verdedigers treden op voor Ir. Mussert Mr. A. J. van Vessem, voor verd. Melchers Mr. F. Heemskerk én voor verd. Bunning jp A. Rodrigues de Miranda. Commercieele belangen van In, zenders staan niet op den voor. grond. Aan de totstandkoming der inzendingen van Nederland en de Nederlandsche overzee- sche gewesten op de wereldtentoonstelling te New York wordt door het werkcomité on der leiding van Jhr. de Graeff, en met me dewerking van vele personen en instanties op het oogenblik hard gewerkt. Het project voor den bouw van een paviljoen, van den architect prof. Dr. Ir. Slothouwer, waarvan de kosten in een redelijke verhouding tot de op dit oogenblik te verwachten beschik, bare fondsen staan, is thans vrijwel gereed. Voor de inrichting van de stands zal niet slechts geïnventariseerd moet worden, wat Nederland heeft te laten zien, doch ook moet men nagaan, wat den Amerikanen interes seert, wat economisch voor Nederland van belang kan worden geacht. Het is niet (zooals met onze deelname aan de wereldtentoonstelling te Parijs) de bedoe ling aan. het Nederlandsche gedeelte van het paviljoen een jaarbeurscachet te geven door het verhuren van standruimte en het maken van reclame voor het eigen artikel. Het uitkomen zal in principe ano- nym moeten zijn, opdat alle in een bepaalde groep werkzame bedrijven van de reclame kunnen profiteeren. De Nederlandsche regeering is voorn? mens U/2 millioen voor deze demonstratii in de V. S. bij te dragen, financieele steun van particulieren is echter nog noodzakelijk, De wereldkampioenschappen voetbal Nieuwe moeilijkheden in Centraal Amerikaansclie groep. Naar bekend is het organisatiecomité der wereldkampioenschappen voetbal tijdens het jongste weekeinde te Parijs bijeengeko men, op welke vergadering verschillende aangelegenheden, betrekking hebbende op voorwedstrijden en cindtournooi. behandeld werden. Men herinnert zich, dat Suriname onverwacht niet meer aan de voorwedstrij den der Centraal Amerikaansche groep waarvan de winnaar in de achtste finale te Lyon op 5 Juni tegen Roemenie moet uit komen zou deelnemen en dat er slechts een tournooi tusschen Cuba, Salvador, Co lumbia en Costa Rica zou worden gehou den. De oorzaak van dit plotselinge navallen van Suriname was niet be kend en het lid van het organisatie comité, de heer K. J. J. Lotsy heeft te Parijs tevergeefs om nadere in lichtingen gevraagd. Geen der be stuursleden van de F.I.F.A., ook de secretaris, de heer Schricker niet kon nadere mededeelingen over dit punt doen. Het voortournooi in Centraal Amerika zou tot stand komen op een speciale wij ze, rvaarbij telkens twee landen drie wed strijden tegen elkaar zouden spelen en de winnaars der twee z.g. halve eindstrijden zouden elkaar opnieuw driemaal ontmoeten. Dit plan, door den vertegenwoordiger der F.I.F.A., den heer Campbell in zijn rap oort aan het organisatiecomité medegedeeld hield in. dat de winnaar der Centraal Ame rikaansche groep vóór 1 Mei bekend zou zijn. Suriname protesteert. Naar wij vernemen zijn nieuwe moeilijkheden ontstaan ten gevol ge van het feit, dat Suriname tele grafisch geprotesteerd heeft tegen de te Parijs genomen beslissing, waarbij Suriname van de voorwed strijden moest worden uitgesloten, omdat men van dit land geen be richt had ontvangen. Do heer Lotsy heeft n.1. uit Paramaribo een telegram ontvangen van den Surinaam- schen Voetbal Bond, waarin in de eerste nlnats geconstateerd wordt, dat deze Bond 12 April onofficieel vernomen heeft, dat Suriname van de voorwedstrijden der Cen traal Amerikaansche groep is uitgesloten. V erder wordt den heer Lotsy vezoeht bij.de F.I.F.A. ten krachtigste te protesteeren te gen deze beslissing, daar de Surinaamsche Voetbal Bond met den F.I.F.A.-vertegen- woordiger, den heer Campbell afgesproken had, dat men wel zou deelnemen. Reeds eenige maanden heeft de Surinaamsche Bond tevergeefs op bericht gewacht inzake evcntueelc voorwedstrijden. In het telegram wordt een dringend be roep op den heer Lotsy gedaan medewer king te verleenen, opdat de te Parijs geno men beslissing geannuleerd wordt en Suri name alsnog mee kan doen. Ten slotte wijst men nog op de reeds gemaakte groote on kosten, waardoor een dergelijke beslissing, als te Parijs genomen, hoogst onbillijk zou zijn. De heer Lotsy heeft zich onmiddellijk met het F.I.F.A.-secretariaat te Züricli en met het organisatiecomité te Parijs in verbin ding gesteld met het verzoek Suriname als nog in de gelegenheid te stellen aan het voortournooi deel te nemen. Dr. Schricker, de F.I.F.A.-secretaris heeft zich telegrafisch tot den heer Campbell gewend met het ver zoek om inlichtingen over deze zonderlin ge aangelegenheid. Al het mogelijke zal worden gedaan om dit nieuwe probleem op te lossen. De mogelijkheid is lang niet uitgesloten, dat de vier genoemde Centraal Amerikaansche landen het voortournooi ten slotte hebben georganiseerd buiten Su riname om. Men mag met spanning af wachten, hoe de situatie zich verder zal ontwikkelen. SqMnaitiek Openlucht-gymnastiekfeest te Texel vastgesteld op 17 Juli. Het Bestuur van den Turnkring Hollands Noorderkwartier vergaderde in hot Noord- Holl. Koffiehuis te Schagen. Over het verloop en behandelde punten doelen we het volgende mede: Besloten werd door donatie het werk te steunen van het in Schagen opgerichte Bureau van Medische Sportkeuring. Het bestuur is van meening, dat steun aan dit nuttige bureau volkomen op zijn plaats is. Ilct programma van den eere-avond. op 8 Mei a.s. te Schagen, als besluit van den dag der groote voorjaarswedstrijden, werd sa mengesteld. Medewerking voor dezen eere-avond is verkregen van Mevr. v. d. MostLeiier- weert, die demonstraties zal geven van knots- en rhvthmische oefeningen. Het groote succes dat genoemde turnster on langs nog boekte op den K.N.G.V.-studie dag in Utrecht, maakt het optreden reeds bij voorbaat tot een succes. Op dezen avond zullen verder nog enkele vereenigingen optreden met andere num mers. Als datum van hef openluchtfeest te Texel werd 17 Juli a.s. vastgesteld. Met de or ganisatie enz. zal reeds worden begonnen, Verwacht wordt dat een groot aantal gym nasten en donateurs de tocht naar het mooie eiland zal meemaken. Ook de, waarschijnlijk in Sehagerbrug te houden, athletiekdag werd besproken. Het definitief vaststellen hangt echter nog af van de' grootte van het terrein. Binnenkort zal het terrein gekeurd worden. Met een woord van dank werd de ver gadering door den Kringvoorzitter gesloten. Schaken Reshevski leidt in het Amen- kaansch kampioenschap. Fine heeft zijn eerste nederlaag geleden. Hij verloor van Santasiere en is nu IV2 punt achter op den ti telhouder Reshevsky, doch heeft een partij minder gespeeld. De belangrijkste rcsultateif uit de zesde ronde waren: Reshevsky—Hanauer 1—0 FineHorowitz 10 DakeMorton 10 Simonson—Cohen 1—0 KashdanReinfeld 10 Zevende ronde: ReshevskiShainswit 10 SantasiereFine 10 SimonsonReinfeld 10 KashdanBernstein 10 HorowitzTreysman 10 De stand na de zevende ronde luid'- 1. Reshevsky 61/" uit 7; 2. Simonson 11 6: 3. Kashdan bVz uit 7; 4. Fine 5 uit ol Dake 5 uit 7. RMen Toch slaat hij Jack London 'n telle" de vierde ronde zeven neer. 3000 In Colstonhall te Bristol vond voor toeschouwers een bokswedstrijd plaats j - schen Harry Staal, zwaargewichtkampj0 van Nederland en Jack London. kamP'° van Wales in hetzelfde gewicht. Onze 'a genoot verloor in een 'wedstrijd over 19 f® 1 den op punten, na een spannenden waarbij Staal er i de 4de ronde in sin de _zjjn tegenstander voor 7 tellen down krijgen. Tot en met de achtste ronde hield Staal een kleine meerderheid op P ten, aan het einde van de negende rn stonden heide boksers evenwel weer ge- In de 10e ronde forceerde de Britsche no het gevecht, waardoor deze ronde aan 1 kwam en hij een kleine puntenoverwinn boekte,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2