Van een werkplaats die er niet moest zijn Géén cadeaux JKetmn JlqendcL Reisbureau VELTHUilS Alles op reisgebied Woensdag 13 April 1938 Tweede Blad &adlnleuw4 En van een baas die zijn jongens zoo gauw mogelijk wegstuurt En toch Reeds 35 jaren Kledingmagazijnen DEN HELDER Instituut voor arbeidersontwikkeling Burgerlijke Stand van Den Helder Langs de Straat „Perry", of overdaad schaadt De laatste taptoe Landelijke propaganda Heldersche Reddingsfonds Dr. E. HOEKSTRA'S Bloedzuiverende Gezond heidspillen De levensmogelijkheid vas het Fransche kabinet Het staat achter den Djjk. Groot, lang gerekt, grijs gebouw, rustend tegen de groene glooiing van het machtige dijkslichaam, dat er beschermend voorstaat en alle stormen opvangt, die op het gebouw zouden vallen. Zes en dertig jongens werken er. Jonge kerels, die nog voor het leven staan en nog vol verwachting zijn. Ze trekken er de zagen door onwilig hout, ze veilen op stugge ijzeren platen, ze slr ,n de sterke gloeiende platen in den vorm, waarin ze gebracht moeten worden. Zes en dertig jonge jongens, jongens van veertien, zoo van de ambachtsschool, tot 23 jaar. Dezer dagen hebben we een kijkje genomen in de Centrale werkplaats voor jeugdige werk- loozen achter den dijk. Er werd druk en intensief gewerkt en het was den jongens aan te zien, dat ze deze verlossing uit hun werkloosheid als een zegen beschouwen. Er zijn er, die er al maanden hun werk ver richtten. Ze houden het geleerde van school niet alleen vast, maar onder goede leiding van de heeren G. Dekker en W. Kruif, ver rijken ze hun vakkennis. Het is een uitnemende instelling daar ach ter den dijk. De oude Held. Melkcentrale heeft een radicale verandering ondergaan, een verandering, die door de jongelui zelf is aan gebracht. Het is alles uiterst eenvoudig in gericht en op zoo goedkoop mogelijke wijze verzorgd. De marinewerf leverde eenige machinerieën, een onderstel van een wagen van de gemeente-reiniging was dienstig om een goede handwagen te fabriceeren. In de werkplaats wordt den jongens net heid geleerd. Ieder draagt de verantwoorde lijkheid voor zijn eigen materiaal. Daarvoor hebben de bankwekers een bank en laden en de timmerlieden hun werkkist. De directeur van de arbeidsbeurs, de heer Bands ma zorgt ervoor dat de werk plaats vol wordt en hij heeft ook de taak, dat de jongens weer zoo gauw mogelijk worden weggewerkt, want de werkplaats mag nooit anders zijn dan een door gangshuis. In de maatschappij ligt de taak voor de jongens en zoodra er een plaatsje open is, gaan dt beste krachten heen. Gelukkig zijn er in den laatsten tijd ver schillende jongens geplaatst en verschillen den wachten op een oproep van de werf of op een baan bij een particulieren baas. De leiding van de werkplaats berust bij den directeur van de Gem.-Rciniging en Plant soenen, den heer P. H. L. Maas, die den jongens de beteekenis van dezen arbeid on der het oog brengt. De dagelijksche leiding berust bij de reeds hierboven genoemde heeren. Onze burgemeester heeft voor het werk groote interesse en volgt het met belang stelling. Vijftig banken voor de plantsoenen. De werkobjecten, die in de werkplaats worden uitgevoerd, moeten behalve de goedkeuring van den Raad, ook die van den minister hebben, want alleen die werken mogen er worden uitgevoerd, die niet tot het normale onderhoud of tot de normale werken behooren. Momenteel worden vijftig banken gereed gemaakt, wier bestemming is in de Helder- sche plantsoenen en lanen *ot rust te noodi- gen, keurige, stevige banken, zooals men ze vindt op het Helden der Zeeplein. En dan zullen ook de lighallen voor de Donkere Dui nen hier worden gebouwd. Een werkje, dat ongetwijfeld eenige maanden zal duren. Het werk, dat in de werkplaats wordt ge maakt is dus bestemd voor de burgerij. Straks zal men kunnen profiteeren van den arbeid dezer jongens, die zich tevreden stellen met 1 gulden zakgeld in de week. maar wèl de allerbeste fabri katen voor lage prijzen in Gemaakte kleding Kleding n. maat Uniformen - Uitrustingen Heerenmodes ALTIJD KEUS! Een uitstapje met de jongens? Het was de heer Bandsma, die er ons op attent maakte, dat in andere steden, op ini tiatief van de burgerij, iets voor deze jongens gedaan wordt. Het ts voor deze jonge, krachtige kerels niet mogelijk, gezien hun financieelen toestand, om eens een uitstapje te maken, een excursie, waarbij ze iets leu ren. Is dat nu in Den Helder ook niet moge lijk? Als een paar honderd stadgenooten een dubbeltje of kwartje offeren om de jongens een uitstapje te bezorgen naar de Fordfabriek of naar de Draad en Kabelfabriek, dan zou dat zeker door hen zeer gewaardeerd worden. De gemeente heeft de werkplaats beschik baar gesteld en zorgt voor het materiaal, het r(jk geeft een belangrijke bijdrage tot dek king van deze kosten, laat de burgerij ook hun offer brengen voor deze jongelui, wien het toch al aan zooveel ontbreekt. Wjj stellen de inschrijving gaarne op ons kantoor open. Wie brengt het eerste kwartje. Veel kleine giften zullen het uit stapje, dat waarlijk niet kostbaar behoeft te zjjn, spoedig dekken. De directie van de Heldersche Courant heeft als eerste aanmoediging 5 gulden beschikbaar gesteld. Wie volgt? Verantwoording van giften zullen wij in onze krant doen. Lezing over „De nationale gedachte". Gisteravond sprak in de bovenzaal van café „Centraal" Dr. Brugmans uit Amsterdam,* de voorzitter van het Instituut voor Arbeidsont- wikkeling, voor de plaatselijke afdeeling over het onderwerp: „De nationale gedachte". En al was het auditorium nu juist niet van dien aard als we verwacht hadden voor een dergelijk actueel onderwerp, wel is het een feit, dat de vlotte causerie van den spreker met de meeste interesse werd gevolgd. Na een kort welkomstwoord, maakte Dr. Brugmans direct een aanvang met zijn lezing. De nationale gedachte is, zoo zei de spr., niet alleen één van de meest actueele proble men, waarvoor onze beweging staat, het is zelfs een van de kernproblemen. Dit vraagstuk is niet op een opportunistische wijze tot op lossing te brengen, maar het is alleen op een nieuwe socialistische manier door te werken. Spreker vertelt dan hoe hijzelf ruim tien jaar geleden in Vlaanderen het groote belang van de nationale gedachte heeft leeren inzien. In de stad Gent, een typisch Fransche stad, maar met een echt Nederlandsche bevolking werd een sociaal, cultureel en nationaal onrecht ge pleegd. Men dwong de bevolking om Fransch te spreken. Men moest liever het bastaard Fransch spreken dan de taal van Vondel en Gazelle. Het volk, de arbeidersklasse bracht hier tenslotte geld bijeen om o.a. een eigen univer siteit te hebben, waar hun taal werd ge sproken. Via de nationale gedachte belanden we bij het socialisme. Niet de bourgeoisie, maar het volk dient de nationale zaak. Wat we inder tijd in Vlaanderen beleefden, zien we nu in eigen land. Het kapitalisme vraagt zich af, waar het 't beste in tijd van oorlog geld kan beleggen, maar het vergeet, dat juist het eigen land het 't meeste noodig heeft. Otto Bauer zei van de Nationale gedachte, het is het zich verbonden gevoelen van een aantal menschen door taalgemeenschap en lotsgemeenschap. Taal beteekent cultuur, be- teekent gedachte, schept solidariteit. Lotsgemeenschap beteekent het gemeen schappelijk beleven van bepaalde dingen, het meeleven met elkaar. De spreker licht een en ander met diverse voorbeelden toe. In wezen is dit soort solidariteit volkomen normaal, en zeker menschelijk. Er zijn natuurlijk uitwas sen. Zoo is de nationale gedachte momentjel zeer sterk in de fascistische landen, maar h»r is inderdaad van een uitwas sprake. Ook hier over geeft spreker een uitvoerige uiteenzet ting. Eveneens worden de woorden van Marx in verband met de internationale gedachte onder de loupe genomen en Dr. Brugmans zet de uiteenloopende meeningen over de woorden van Marx recht. In 1847 toen Marx zijn werk, naar aanleiding van hetgeen hij zag in de door het kapitalisme onderdrukte arbeidersklasse, schreef, had hij volkomen gelijk, maar nu met een groeiende arbeidersbeweging moet men zijn woorden even anders opvatten. De voor uitgang van de arbeiders op sociaal en cultureel terrein, maken van hen Fransche, Duitsche, Nederlandsche arbeiders, die minder op elkaar lijken, dan een honderd jaar geleden, toen zij niets anders waren dan zwoegers die veertien uur per dag werkten. Lotsgemeenschap wil eveneens zeggen, dat ondanks het feit van te behooren tot bepaalde groepen, wij samen een gemeenschappelijken taak hebben. Op zakelijken grondslag kunnen wij elkaar hier vinden. Ondanks verschillende uitgangspunten en principes komen we toch door een gemeenschappelijken taak tot elkaar. Wie echter lotsgemeenschap wil, moet ook lotsgelijkheid willen en op deze wijze zouden we tenslotte tot een klasseloosheid moeten komen. Voor de internationale zijn we dan slechts rijp, wanneer we internationale verantwoorde lijkheid kunnen dragen. Eerst echter het eigen volk voor het socialisme winnen, dan zien we ook perspectief in de internationale gedachte. Groot, principieel, duidelijk, maar vooral sociaal democratisch. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verschillende aanwezigen gebruik gemaakt. Tot tevredenheid van de vragenstellers behandelde Dr. Brugmans de nog duistere punten. Een van de bestuursleden, die Hoor afwezig heid van den voorzitter, diens functie waar nam, bedankte hierna den spreker voor zijn onderhoudende, leerzame lezing. van 12 April 1938. BEVALLENE. W. ScheephorstMoens, z. OVERLEDEN: S. Kuiper, (m.), 78 jaar. Daar komt van 't Stationsplein een afdee ling soldaten aangemarceerd, de Prins Hen driklaan in. Zooeven per trein aangekomen uit Utrecht om bij Huisduinen oefeningen te houden. Voorop de tamboers, venier allen „model" bepakt, keurige uniformen, gestrekte vin gers, strak tegen elkaar, koppel, geweer, alles keurig en onberispelijk in één richting. Martiaal de stalen helmen met de bravoer kinlfend, die allen een krijgshaftig uiterlijk verleent. Streng en correct controleert de chef, die deze afdeeling aanvoert, de rijen en ziet of het marcheeren zijner manschappen aan alle eischen voldoet. 't 13 een buitengewoon slank persoon, als we 't woord onager" niet wenschen te ge bruiken. Onwillekeurig kijk je naar zjjn bepoetide beenen, die tegen verwachting evenwel goed geproportionneerd zijn. Er zit werkelijk „model" aan. De afdeeling is nu vlakbij gekomen en ver scheidene wandelaars kijken geïnteresseerd toe een aangenaam schouwspel, dat nim mer verveelt. Wie verwacht echter zoo spoe dig een eigenaardige onderbreking. De slanke aanvoerder kijkt plotseling ver schrikt naar beneden. Met een angstig, on zeker gebaar bukt zich zijn corpus humanum: Zijn beenwindsel schiet los! Nu, dat kan snel weer in orde gemaakt worden. Zooiets kan de beste gebeuren. Uitermate woest grijpt hij echter, naar het zich loswindende band. Zijn been vlagt nu, of jxister, het wimpelt, want 't windsel ontrolt zich vrij snel. Rissig grijpen zijn handen naar het sleepje, maar aangezien hij meteen nog in gebukte houding mee tracht te marcheeren, grijpt hij er naast. Het gevolg is, dat door de voortdu rende beweging het beenwindsel zich nog veel verder ontrolt. Maar... wat ziet 't „wit" op de plaats, waar des aanvoerders kuiten behooren te zit ten. Dat „witte" zit los ook en buigt naar ach teren om, terwijl gelijkertijd het been des krijgsplans sterk vermagert. Vuurrood blikt de hoofdman eerst rechts naar zijn „mannen" dan links naar de wandelaars. Die hebben het allang door. hoe 't komt, dat een dergelijk slanke gestalte over zulke welgevormde kui ten beschikt. Een Duitsche handelsreiziger, die ook met den trein meegekomen is. fluistert stilletjes zijn collega naast hem in 't oor: „Alles was er hatte, war von Watte von Natur keine Spur!" In allerijl wordt de vulling nu weer snel onder 't windsel gefrommeld en niets verraadt na een korte spanne tijds meer de strenge uniformiteit, dan een ribbel in de rechterkuit van den slanken aanvoerder. Alles wat hij had, was van watten, van natuur geen spoor. Het winterprogramma afgesloten. Gisterenavond is de laatste taptoe gehouden en de belangstelling er voor was nog grooter dan anders. Honderden hadden zich naar de Buitenhaven begeven, waar men genoot van de fijne klanken van de pijpers en toen de stoet zich in beweging zette met een vroolijken, da verenden marsch, toen sloten zich in de stad telkens meerderen aan. Gordijnen werden open geschoven en men genoot zichtbaar van de pit tige muziek van onze „Staf" en van de vroo- lijke jolijt van de jongelui er voor en er achter. Vermelden we nog, dat gisteren, na den eere- marsch, de „Van Ghent Marsch" (componist kap.-luit. ter zee C. H. Brouwer) werd ge speeld. Overste Brouwer is commandant van Hr. Ms. Wachtschip en voorzitter van de mu- ziekeommissie. Deze marsch is bestemd als officieele korpsmarsch van de mariniers. In Rotterdam werd hij eenige weken geleden het eerst uitgevoerd en toen schreef de N.R. Crt. er over: „De compositie heeft eenigermate het karak ter van een marsch solemnelle, hoewel het on danks het min of meer plechtige karakter, een voortrefeflijke loop-marsch is gebleven. De componist heeft op heel kunstzinnige wijze de motieven van enkele liederen uit den Geuzentijd door den marsch geweven, daarmee doelende op den eerbiedwaardigen leeftijd van het korps. De marsch wordt ingezet met klaroengeschal van de horenblazers. Het harmoniekorps speelt daarop den eigenlijken marsch, daarbjj begeleid door de pijpers en tamboers. In het trio evenwel nemen de pijpers de melodie over en het harmoniekorps speelt daarbij de begelei ding. De tamboers en pijpers kunnen den korps marsch ook alleen ten gehoore brengen. De ouderdom van het korps én de pijpers die immers zulk een markant onderdeel van de mariniers vormen zijn op gelukkige wijze in den marsch verwerkt". In de gisterenavond gehouden algemeene ledenvergadering van het Heldersche Red dingsfonds, werd de heer Egner (periodiek af tredend), als secretaris-penningmeester her kozen. In bespreking kwam het voeren van een landelijke propaganda, tot versterking van de kas. Besloten werd dit punt nader te bezien in eigen bestuur, gehoord de opinie van de leden hieromtrent. Het jaarverslag toonde aan, dat het Held. Reddingsfonds thans 51 leden heeft; dat het Jan Sturk-fonds, als onderdeel van het H.R.F., sterk is 589.58; dat de uitgaven over 1937 de ontvangsten overschrijden met 56.54. Dank werd gebracht voor den auto-tocht op 24 Juni aan 140 redders naar het Gooi, ter herdenking van het 50-jarig bestaan. VERKOOP WONING DIJKSTRAAT 65. Wij vernemen, dat Burgemeester en Wet houders dezer gemeente overwegen aan den Gemeenteraad een voorstel te doen tot ver koop van het aan de gemeente toebehoorende woonhuis Dijkstraat 65. bestrijden de ongemakken ontstaan door on zuiver bloed, herstellen onvoldoende spijsver tering en bevorderen de natuurlijke verrich tingen des lichaams. 90 ct. of 1.56 per doos met gebruiksaan wijzing. Verkrijgbaar in Apotheken en Dro gisterijen. Vraagt gratis toezending brochure aan MIJ. HOEKSTRA, Heerengracht 33, Amsterdam. iü Japan <9c teycnfltoggn in Cbina. Fnudtrpc beeft een nieuw kabinet en de groote belangstelling gaat nu uit naar den levensduur van deze nieuwe regeering, de zooveelste La den tgd van eenige maanden. Het zal voor Daladier een zware strijd wor den, want wel is de politieke combinatie, waarop de laatste Fransche regeeringen ge steund hebben, doorbroken, maar het is nog geenszins zeker, dat dit kabinet de oplos sing is, waarom allerwegen in Frankrijk ge vraagd wordt, meent de N. R. Crt. De partij strijd is nog niet afgeloopen. Leon Blum heeft dit in den socialistischen partijraad maar al te dikwijls uitgedrukt. Onze wraak, aldus daar de afgetreden minister-president, zal zijn, dat wij in het land nog steeds in sterkte toenemen. Wat hij wil, is de vorming van een naionaal front om het volksfront, waarin Blum het eenige mid del ziet om een nationaal blok te verhinde ren. Tevoren had Blum reeds verklaard er trots op te zijn de vorming van een regee ring van nationale eenheid van het type van de regeering-Poincaré in 1926 te hebben ver hinderd. Dit alles wijst er maar al te duide lijk op, dat de socialisten, die geweigerd heb ben deel te nemen in dit kabinet en hun hou ding in de Kamer nog niet hebben bepaald, niet met overmatig vriendelijke gevoelens bezield zijn. Men zou de gevoelens van de socialisten kunnen laten voor wat ze zijn, indien de ra dicale partjj als zoodanig niet zoo sterk aan de socialistische was gebonden. Niet uit het oog verloren mag worden, dat de combina tie bij de laatste verkiezingen de radicalen aan een aantal kamerzetels hebben gehol pen, hetwelk althans ten deele verloren zou gaan, indien bij de volgende verkiezingen de radicalen tegenover een samenwerking van socialisten en communisten zouden komen te staan. Dit is een zwakte in eigen veste, welke een werkelijk krachtig bewind van Daladier heel wat afbreuk zal kunnen doen. Het kabinet Daladier heeft enkele goe de eigenschappen maar of het werken kan hangt toch uitsluitend af van de binnenlandsche politieke constellatie, meent het blad terecht. En deze is nog een vraagteeken, nu de socialisten hun houding niet duidelijk hebben bepaald en de voornaamste oppositiegroep besloten heeft haar houding van die van de socia listen af te doen hangen. We hebben al geschreven over het feit, dat de toestand in China zich ten gunste van de Chineezen wijzigt. Zij hebben verschil lende belangrijke punten terug genomen en het moreel der Japansche troepen zou hier door ernstig geschokt zijn. Voor Japan be teekent dit een bittere pil in het Chineesche avontuur. Niet alleen toch kost het hun schatten gelds, maar eveneens duizenden menschenlevens. In berichten van Chineesche zijde werd van de week gesproken over een totaal verlies van 300.000 man, waarvan 75.000 het leven verloren zouden hebben en meer dan 200.000 verwond en verminkt zou den zijn. Het zijn trieste getallen. Bjj dit alles komt dan nog, dat Japan voor de wereld geblameerd wordt en dat blijkt, dat hun macht niet zoo gevreesd behoeft te zijn als men dat vaak wil doen voorkomen. t/o Postbrug Nat. Hist. Museum, geopend dageljjks van 710 uur, Woensdag bovendien van 35 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks /an 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Meisjes in 't wit" en „De man die terug kwam". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Vloeibaar Goud" en „De misdaad in de nachtclub". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Wilde nachten". Heden: Casino, Kanaalweg, 8.15 u. Helders Fanfarecorps en Kunst aan het Volk. Donderdag H April. Casino, Kanaalweg, 8 u. Propaganda-avond Vrjjz. Democraten. Musis Sacrum, 8.15 uur: Causerie over plaatse lijke voetbalprestaties, door den heer W. G. Reinders. Zaterdag 16 April. Casino, Kanaalweg. 8 u. Paasch-soirée Dansinstituut „Mouton". Licht op 7 uur 23 min. Barometerstand Den Helder 770.1 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Temperatuur lucht 7.S Laagste temp. lucht gisteren 6.8

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5