Agenda Woensdag 20 April 1<m &tcuiinUuiu4 Tweede Blad Directeur Ned. Spoorwegen in Den Helder Voor onze jonge werklooze vrienden Schoolvoetbal 1938 HEEMAF STOFZUIGER Lsng.slr. 24, 76, Achterjtr. Houttll, Alltma.r, Telefoon 41 70. Nationaal defensicfonds Opvoering van Paul Lincke's „Gri Gri'' Onze nieuwe wereldrecordhoudster Inschrijving Handelsregister Burgerlijke Stand van Den Helder Uit het politicrapport LeqebJ^iMeri Vervoer naar alle plaatsen ESONA" per Langs de Straat De man, die - 4 niet terug kwam Critiek op den millioenen- goochelaar Op t**pectierels door Nd.-Holland. Mr. H. van Manen. Gistermiddag is door don directeur der Nederlandsche Spoorwegen, Mr. H. van Manen, een kort bezoek aan Den Helder gebracht. De heer van Manen arriveerde te 12 uur met een salon rijtuig, ln gezelschap van een 8-tal Chefs van Dienst. Het betrof hier een normale inspectiereis, zooals deze om de 3 of 4 jaar gemaakt wor den. Te half twee vertrok het gezelschap weer uit Den Helder. De giften blijven vloeien. De excur sie vrijwel verzekerd. Maar nog zijn we er niet. Wie volgt? Sinds onze laatste verantwoording zijn weer verschillende giften binnengekomen, die allen een getuigenis waren van de sympathie, die men de jonge menschen toedraagt, die hun werkloosheid op zoo nuttige wijze in dienst van de gemeenschap besteden. Als de giften op deze wijze nog eenige dagen toe vloeien is de excursie voor onze jonge vrien den verzekerd. Bjj de laatste verantwoording was een be drag van 16.20 binnengekomen. Tot gisterenmiddag werden nog de volgen de bedragen ontvangen: Sch. 1.G. D. 1 2.—, AU 0.25, Harry T. 0.25, Th. 0.25, V. D. 5.mevr. H. 0.50, mevr. C. J 0.25, N. N. 1.—. In totaal is dus nu de som van 28.70 bin nen gekomen. Dat is natuurlijk nog niet voldoende. Maar wij vertrouwen, dat nog tal van stadgenooten een offer willen brengen voor het sympa thieke doel, zoodat we binnenkort kunnen vermelden: De tocht gaat door. Wie volgt vanmiddag het eerst. Ook kleine gaven zijn hartelijk welkom. Men weet: Vele kleintjesDe gaven zullen in onze krant vermeld worden. Uitslagen van Dinsdag 19 April. Afdeeling A. B.L.O. I—School 10 1—0 School 7Tuindorp II 1—0 School 8 I—School 4 6—0 School 14Tuindorp I 0—4 Afdeeling B. R.K.J.S.—Centraal IV 1—2 Afdeeling C. Centraal II—U.L.O. II 0—27 A.B.S. VILyceum II 0—5 Centraal IA.B.S. IV 0—3 R.K. U.L.O.—A.B.S. V 8—0 Lyceum IIIH.B.S. III 0—6 Afdeeling D. 0—7 Lyceum IH.B.S. I DE GIFTEN VOOR DEFENSIE. Thans meer dan een ton bij elkaar. De vrijwillige bijdragen voor de versterking van de defensie, welke geregeld bij het Depar tement van Defensie binnenkomen, zijn thans gegroeid tot een bedrag van meer dan een ton. Het totale bedrag is volgens de verantwoor ding van vandaag 105.417.55. 't Onverwoestbaia hart van een waar niets aan verslij ten kan, de S. K. A. Rotor. Vraag eens aan Uw electrlcien wat dat isi Verkrijgbaar bij: HEUSEVELDT N.V., 1 orige week heeft ten kantore van den Ont vanger Registratie en Domeinen de verkoop plaats gehad van eenige oude Marineschepen. Verkocht werden: de torpedoboot „Willem Warmont" aan Foeth, Zaandam, voor 611. en de loodsboot No. 3 aan een Maatschappij te Maastricht voor 6800. Opgehouden werden de „Sphynx", waarop ,de hoogste inschrijver was met 3226.de N.V. Koophandel, Lekkerkerk, en de motor boot M. 7, waarop het hoogste geboden werd door M. Paardebek, Haarlem, met 290. De heer Uithol schrijft ons: Deze week is binnengekomen 0.50 van „een werfsjouwer" de wekeljjksche bijdrage, met deze bijdrage is het bedrag gestegen tot 40.75. 6 6 6 Wij schreven het reeds, dat in Den Helder de gelegenheid is opengesteld om kleine bedragen voor het Defensiefonds te storten en ook zij, die het te lastig vinden om een girobiljet of postwissel te zenden, kunnen een bedrag voor dat doel hier ter plaatse deponeeren. Deze be dragen worden dan verzameld en vervolgens aan de Regeering overgemaakt onder vermel ding van naam en adres van de gevers. De eer ste zending, groot 39.75 heeft reeds plaats gehad. Wij doen hierbij nogmaals een dringend beroep op de Heldersche bevolking om ook een klein bedragje te offeren voor de zoo nood zakelijke uitbreiding van onze weermacht. Stort dus spoedig een bedragje bij A. Uithol, Piet Heinstraat 26, onder vermelding „Natio naal Defensiefonds". Elk bedrag, hoe lilein ook, is welkom. Donderdag 28 April door Harmonie. Donderdag:, 28 dezer, hoopt onze plaatselijke zang- en reciteervereeniging „Harmonie", o.l.v. den heer Jac. Bos in het Casino een opvoering te geven van de bekende operette van Paul Lincke „Gri Gri". Naar wij vernemen wordt ook ditmaal weer de uiterste zorg besteed aan de décors en de costumeering, terwijl de operette zelf reeds sedert vele jaren een succes-nummer is. Wij twijfelen er niet aan of de leden en donateurs van „Harmonie" zullen zich ook met „Gri Gri" weer opperbest amuseeren. Wie «fit bord voor zich ziet moet x t r a voorzichtig zijn, want hij nadert 'p voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) Lammerenmarkt op Texel. (foto „Modern", Weststraat 80). DE „JAVA" NAAR AMSTERDAM. 'il - -d..* In Aarhus (Denemarken) slaagde de jeug dige Nederlandsche zwemster Cor Kint er in het wereldrecord 200 meter rugslag wederom voor Nederland te veroveren met den schitte renden t(jd van 2 min. 41 seconden. Het oude record stond op naam van Ragnhild Hveger met 2 min. 41.3 sec. Hier ziet men de nieuwe wereldrecordhoudster, gelukkig lachend om haar groote succes. De laatste beurt. Hr. Ms. „Java" vertrekt vandaag naar Am sterdam om gedokt te worden. De laatste beurt voor de groote reis, die vandaag over twee weken aanvangt. Volgende week Dinsdag zal de kruiser weer in onze haven komen. van 12—19 April 1938. Nieuwe zaken: J. J. Geluk, Stoomweg 36 (post Breezand), radiomonteur, enz. Wijzigingen. Den Helder: N.V. Houthandel v.h. J. Oortgijsen en Zoon, Soembastraat 53; bestuurswijziging. J. D. v. d. Blom, Ooijevaarstraat 72, melk- slijter; overgegaan aan J. Baanstra. Fa. T. C. Govers. Kanaalweg 149, behanger enz.; overgegaan aan T. C. Govers. D. Blokker, H.W. Mesdagstraat 25, Huis duinen, schilder; rechtsvorm gewijzigd. Anna Paulowna: van 15, 16 en 19 April 1938. BEVALLEN: H. BremerBogerd, z. M. de Werker—van Veen, z. H. A. van Velzen Dekker, z. A. W. van BaarsHollestelle, d. E. C. WezelmanMoojj, z. C. MijndersVer nes, z. A. NijlandKuintjes. z. C. K. van MeerBremer, d, A. Vries—Jimmink, d. A. M. KoopmanBouwmeester, z. E. M. H. Koopman—Wiennekendórf, z. G. Govers Bakker, d. OVERLEDEN: D. Hofstra, (v). 7 weken, J. van Hoek, (m), 42 jaar. W. Stelnhauer, (m), 74 jaar. J. J. de Jong, (m), 70 jaar. OVERTREDING ARBEIDSWET. Gisteren werd een persoon bekeurd terzake het overtreden van de Arbeidswet. REGELING VAN DEN AANVOER VAN HARING. De eerste groep zal op 11 Mei vertrekken. Het ligt in het voornemen voor het seizoen 1938 weer een regeling ter beperking van den aanvoer van haring te treffen. Deze regeling zal in hoofdzaak hierop neer komen, dat de haringdrijfnetvisscshersvaartui- gen in verschillende étappen zullen uitvaren de eerste groep op 11 Mei a.s. terwijl voor de vleet een bepaalde maximumlengte zal wor den voorgeschreven. Vóór 16 Mei zal-geen haring mogen worden aangevoerd. Voorts zal worden bepaald, dat tusschen twee opeenvolgende reizen een bepaalde tijds ruimte zal moeten verloopen. DE „TROMP" G.AAT SNELHEIDS PROEVEN NEMEN. De jongste aanwinst van de Nederlandsche Marine, de flottieljeleider „Tromp" is gisteren middag van Amsterdam naar SchoUand ver trokken, waar ter hoogte van Glasgow in diep water snelheidsproeven worden genomen. Com mandant van het schip is, zooals men weet, kolonel L. A. C. M. Doorman. De „Tromp" wordt met een week, hoogstens tien dagen, in Amsterdam terugverwacht voor de afwerking van het geheel. NIEUWE AMERIKAANSCHE MARINE-ATTACHÉ. Tot marine-attaché, tevens attaché voor de marine-luchtvaartafdeeling bij de Amerikaan- sche legatie te 's-Gravenhage is benoemd kapi tein Monroe Kelly. De tegenwoordige marine-attaché, wiens standplaats te Berlijn is, zal van zijn functie bjj de legatie te 's-Gravenhage worden ont heven, na aankomst van kapitein Kelly, die te 's-Gravenhage zijn standplaats zal hebben. Waarschijnlijk zal kapitein Kelly in Juli van dit jaar uit de Ver. Staten naar zrjn nieuwen post vertrekken. Ondervolgende schepelingen zijn aangewe zen om den 8en Juni 1938 met het m.s. „Ba- loeran" naar Oost-Indië te worden uitgezon den. Maj. macht. J. A. Dijksma. Sergt. torpmkr. H Berndes. Maj. Zvplgrs. S. A. Eiff en S. W. Zand. Sergt. timmerman B. J. Methorst. Kwartiermeester H. G. v. d. Bogaard. Korpl hofmr. P. Walraven. Matrozen le kl. W. J. Wentzel, W. Scheele, H. J. Meerman, A. de Koning. G. de Jong en P. Glas. Matrozen 2e kl. D. Speijers, J. Eichelsheim, P. v. Heinin gen, W. Hellema en R. Oudheusden. Matro zen 3e kl. J. Brouwer, A. T. van Dijk, H. Lobik, J. J. Hermans, C. J. Jansen, W. B. Houdjjk, M. C. Wijnands, J. J. Cliristiaansen, Seinermaats P. A. Jansuen, W. J. A. Hoed jes, E. J. v. Arnhem, H. M. v. Rooijen, J. A. v. d. Boog, J. N. Mollevanger, W. Bassie, L. Rijkers, J. Gerringa. L.L timmerman A. C. Hotting. W. Keesmaat, D. E. Schot. L.l. vlieg- tmkr. (M) J. Roggeveen. RES. OFFICIEREN, VRIJWILLIG ONDER DE WAPENEN. Ter vervulling van open plaatsen in de luitenants-encadreering zijn dezer dagen vrij groote aantallen reserve-luitenants, vooral bij de infanterie, vrijwillig onder de wapenen ge komen. Het ligt in het voornemen om dit tijd perk voor de meesten één jaar te doen duren, waarbij de eerste zes weken als proeftijd wor den aangemerkt, waarna eventueel reeds we der vertrek met groot verlof kan plaats vinden indien dit om eenige reden wenschelijk geoor deeld wordt. HANGAR VLIEGVELD WAALHAVEN VERHUURD AAN DEFENSIE. Hangar D. op vliegveld Waalhaven, wordt ingevolge een voorstel van B. en W. van Rot terdam verhuurd aan het rijk om dienst te doen voor de maandvliegers en voor het les- vliegen vanwege het Departement van De fensie. Genoemde hangar wordt thans reeds voor die doeleinden gebruikt. DE „EMDEN" WEER VERTROKKEN. De Duitsche kruiser „Emden", welke met een aantal adelborsten aan boord tijdens de Paaschdagen een bezoek aan de hoofdstad bracht, is gisterochtend van Amsterdam naar Wilhelmshafen vertrokken. is1 De „groote" avond der muziekvereeniging was aangebroken. Maandenlang hadden de leden met Jobsgeduld „hout" en „koper" be werkt. En nu zou het muzikaal resultaat den volke kond gedaan worden. Fleurig opgepoetst zaten daar de bestuurs leden en eereleden zóó onder kappershanden vandaan. Op de eerste rijen notabelen en auto riteiten, voor zoover ze den plicht tot komen hadden gevoeld, wachtend op de dingen, die komen zouden. In spanning ook wachtte hi t leden- en donateurscorps, 't Waren meest menschen die niet vaak in onze schouw- en hoorzaal kwamen. Verheerlijkt stil keken ze rond in ontzag voor het reuze gordijn, dat de muzikale ver rassing verborg. Achter in de zaal scharrelden wat jongelui rond, hoewel minder in jaren dan de menschen voor in de zaal, schenen ze zich véél meer thuis te gevoelen op deze plaals, waar de tango's en blue's meestal het zaal- ruim vervullen. De gong weerklinkt 't gordijn verdween. De avond „liep". Ja. boven verwachting! Na ieder nummer beloonde het publiek de mu- zikantenschaar met welgemeend applaus. Alleen achter in de zaal werd blijkbaar het enthousiasme voor „Dichter und Bauer" en dergelijke drama's niet gedeeld. De jongelui, liefhebbers van „Jazzband-eloos- heden", schenen nog slechts gevoelig voor rythme en toonden zich deswege openlijk teleurgesteld! Zonder kleerscheuren werd echter het laatste nummer voor de pauze af gewerkt, waarin de dwarsfluit-solist van het groote menschenpubliek veel dankbaarheid oogstte voor de schrille toonen, welke hij aan zijn jammerhoutje ontlokte. Nu, na de pauze, die Pchter in de zaal nogal luidruchtig gevierd wordt, komt het „stuk". Een tooneelstuk, de attractie van den avond, tenminste, aldus bedoeld! Al ras blijkt, dat een muzikant toch een ander mensch is dan een acteur. De muziek was tenminste hoorbaar; maar de dialogen lossen zich op in 't steeds aanzwellende rumoer. De opstandige geest waart op het poduim achter in de zaal rond. Er wordt gegrinnikt en gelachten, onderdrukt gegrapt en gepraat De acteurs, die de „klucht" opvoeren, kijken elkaar wanhopig angstig aan. De jeugd ach terin lacht zich een hoedje! Herhaald ssstt- geroep werkt slechts spontane vreugde uit. Eindelijk is de maat vol. Plotseling staat in de zaal een klein mannetje op. Stommelend haast hij zich naar de rumoe rende donkerte achterin. Hij zal orde en rust hersteken! Daar staat hjj al midden in deze vergadering van boos doeners. Even verstomt 't rumoer. Maar nau welijks meent hij den hoofddader bereikt te hebben of 't lawaai laait weer op. ,,'t Is schandalig!" sist 't kereltje ,.'t is mis mis" (h(j struikelt over zijn bestrafffende tong) „misdadig, zoo"...Een homerisch gelach overstemt de bliksems van des mans toorn. Er zijn twee tooneelen in de zaal; één vóór en één achter. Alle menschen richten allengs hun blikken achterwaarts. De tooneel„kunstenaars" voor dreigen noodgedwongen met een sit-downsta- king de souffleur is zelfs niet meer te ver staan! Wat? Zal onze mooie avond zoo tot een fiasco worden? Dat nooit! De voor zitter grijpt in, snel en energiek! Met groote passen nadert hij deze duistere plek der revolutie. Die het lawaai veroorzaakt, moet er uit, denkt hij. „Wie is 't?" overlegt hij scherp luisterend. O. kijk, daar in 't midden staat de drukteschepper! De jeugd houdt zich even stil en verge noegt zich ermee op alle booze uitvallen en vragen van het rood aangeloopen mannetje geen antwoord te geven. Ha. Dus dat mannetje is de snoodaard! De voorzitter grijpt hem btj den arm. Ont zet schokt 't mannetje uit 't lood. „Ober! help eens even deze onruststoker te verwijderen, vlug!" „Ma-ma-ma-maar. dat is een vergis sing!" krijt 't manetje uit. „Vergissing", snauwt de voorzitter hem toe. „Ongehoord, zoo iets, eruit!" En als het nu overkokende mannetje zich luidruchtig (hoewel met de volle waarheid achter zich), verzet, biedt de „eigenlijke" lawaaimaker be reidwillig zijn medewerking aan! Meneer de veurzitter, zal 'k u even assisteeren Dn hrt ongenoorde geschiedt! De „drukte- I bezweerder" wordt met behulp des drukte- I „makers" snelljjk en smadelijk op straat gezet. Maar zelden heeft de jeugd meer schik gehad over „tooneel". dan over dit tooneel aan den verkeerden kant van de za.nll Roosevelt is de groote waaghals van de nieuwe wereld. Er zit in zijn experimen teeren iets aanlokkelijks. De frissche avontuurlijke geest van den durfal. Er zit natuurlijk ook een gevaarlijke kant aan. Hij goochelt niet met de millioenen uit eigen portemonnaie maar met die uit de portemonnaies van zijn pl.m. 150 mil- lioen onderdanen. Lang- niet ieder heeft dan ook waardeering voor de experimen ten en methoden van Amerika's presi dent, al zijn er millioenen, vooral onder de kleine luyden, die door dik en dun achter hun eersten burger staan. De toe komst zal moeten uitwijzen of dat ver trouwen verdiend was, of dat het nage slacht nog tientallen jaren zal zuchten onder de dure experimenten van Franklin Roosevelt. In de „groote" Amerikaansche zakenwereld is men het allesbehalve eens met den presi- dient en men wijst er daar op, dat niettegen staande de honderden millioenen, die hjj ge stoken heeft in werkverschaffingen, in zaken- credieten en in honderden andere dingen, waardoor hij meende Amerika uit den econo- mischen chaos te halen, weinig verandering in den toestand hebben gebracht. „Ik moet experimenteeren", heeft Roose velt in 1933 gezegd, „en als een experiment mislukt, probeer ik een ander". Maar na zijn jongste boodschap aan het Congres ziet het er toch naar uit, zoo zegt het HbL in een be schouwing, dat hij, ondanks de teleurstellin gen van zijn politiek van het op gang bren gen van de „welvaartspomp" van plan is om met verdubbelde kracht daarmede voort te gaan. Opnieuw worden ruim 7 milliard dollar ge vraagd voor directe en indirecte bestrijding der werkloosheid en stimuleering van het za kenleven, al zullen de daaruit voortvloeiende lasten natuur ook weer op datzelfde zaken leven drukken. Opnieuw verklaart de presi dent, dat het euvel gezocht moet worden in een tekort aan koopkracht bij de groote massa van verbruikers, en aan onderconsump tie, meer nog dan aan overproductie. Maar dat meende hij ook in 1933, en hoewel de staatschuld sedert dien met 17 milliard dol- lard dollar is verhoogd (van 21 tot 38 mil liard dollar) en het jaarlijksche budget van ongeveer 5 tot 8 milliard dollar, terwijl aan het proces van op gang brengen het over heidsgeld met handenvol in het bedrijfsleven is gesmeten (in allerlei vormen: van open bare werken tot crediet-expansie toe, om van dat andere opwekkingsmiddel, van de deva luatie-methode, niet eens te spreken), is de koopkracht blijkbaar nog altijd niet van haar bloedarmoede genezen. Integendeel, het na tionale inkomen is het laatste jaar gedaald van 68 tot 56 milliard „Er is niets, dat zooveel succes heeft als succes", zegt een Engelsch spreekwoord. Maar ook het omgekeerde is waar. Aanvan kelijk heeft Roosevelt, dank zij een ongelimi teerde schatkist, frissche successen kunnen boeken, zij het dan ook, dat de economische ondergrond ervan hier en daar wat wankelde. Maar hij had, toen hij in 1933 een bijna fail lieten boedel overnam, geen keus. Nu echter, na vijf jaar experimenteeren, meenen velen te mogen verwachten, dat hij den toestand mees ter wordt, vooral nu dit jaar weer nieuwe Congressioneele verkiezingen moeten worden gehouden (het heele Representantenhuis en een derde van den Senaat). Zal men in het parlement Roosevelt nog verder gullen steun verleenen, dan moeten er ook behoorlijke resultaten ver toond kunnen worden. In plaats daarvan zet nu een nieuwe de pressie in, die al den bijnaam van „Roosevelt- depressie" heeft gekregen. Zoo ziet men dan ook onder de Congres-leden hier en daar aar zeling ontstaan, die bijv. tot uiting kwam in het jongste wetsontwerp tot vergrooting van bepaalde volmachten van den president. Het werd met 204 tegen 196 stemmen verworpen, en onder de tegenstemmers waren 108 van Roosevelt's eigen Democraten Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 'uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u„ Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Sant Quentin" en „Vleugels boven Hono- lulu". Rialto, Spoorstraat, half 8: „De Spion der Lanciers" en „Mrs. Cheney's Verdwijning". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Moederschap". Heden: Casino 8.30 uur: Laatste tooneelvoorstelling „Tavenu". Donderdag 21 April. Casino 8 uur: Sociaal-Democratische Vrou wenclub. Licht op 7 uur 35 min. Barometerstand Den Helder 769.4 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Temperatuur lucht 4.9 Laagste temp. lucht gisteren 8.9

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5