o** Landsverraad Tusschen twee auto's bekneld Journalist Hansen tot geld boete veroordeeld Radioprogramma EDGAR RICE BURROUGHSÏ Geen verschooningsrecht voor bankier Beperking haring- visscherij Maximum aantal bezoekers de Primavera op Kunsthandelaar eischt schadevergoeding „OVERVETTE" RINSO, SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE ETHEL M, DELL No. 46. 46. Rokoff trachtte te ontsnappen, voor dat de aapman hem had gezien en toen Tar- zan de „bomba" inliep, sloegen de vijf matro zen, die Tarzan herkenden, in de tegenover gestelde richting op de vlucht. Voorzichtig liep hij rond het kamp heen en kwam spoedig tot de conclusie, dat er kortelings in de jungle iets gebeurd moest zijn. Doch zijn gevoelige reukorganen vertelden hem, dat de beide men sen, die hij zocht in dezelfde richting waren gevlucht. Achteraf verwonderde Jane er zich over, dat zjj zo veilig de nacht had overleefd in die vreselijke jungle. Op deze tweede dag sloop de opgejaagde vrouw langs e .1 dieren spoor, bevreesd, dat zij ieder ogenblik tegen over een wild dier zou komen te staan of tegenover een der wilden, die hier in de om trek woonden. En ze snelde vooruit, in de hoop, dat ze de kant van de grote rivier op liep. Plotseling bleef ze als aan de grond ge nageld staan bij het zien van het vreemde schouwspel, dat zich aan haar voordeed. Mid den in het dichte struikgewas wachtte ze. Een grote aap zat, omringd door vele kleinere en in hun midden liep een grote, glanzende panter heen en weer. En hoewel ze verwon derd was bij het zien van deze natuurlijke vijanden, die zo broederlijk bij elkaar waren, sloeg haar de schrik om het hart, toen ze opeens een grote, gespierde krijger naar de dieren toe zag komen. Het kwam haar voor, dat hij de dieren verschillende orders gaf. De dieren en de man stonden op en verdwenen in de jungle. Ze kon niet weten, dat dit de „dieren van Tarzan" waren. Maar een ander individu lag een halve kilometer van haar verwijderd, verstijfd van angst op de grond, toen de woeste bende vlak langs hem ging. Het was Rokoff en hij wist, dat de dieren, die hij gezien had, de helpers van Tarzan van de Apen waren. Hitleriaansch pamflet van Nat. Soc. Ned. Arb. Partij. Vragen aan de ministers. de De eerste kamerleden Bruineman en jhr. ide Savornin Loliman hebben aan de mi nisters van Algemeene Zaken en van Jus titie eenige vragen gesteld in verband met twee vergaderingen, gehouden door de Na- tionaal-Socialistische Nederlandsche Arbei derspartij. In één dezer vergaderingen te Am sterdam gehouden heeft de partij leider E. H. van Rappard een plei dooi gehouden voor de aansluiting van Nederland bij Duitschland. Voordat de aanwezigen de zaal verlieten, werd het Horst Wessellied gezongen, terwijl men van elkander afscheid nam met den Duitschen groet „Heil, llitler!" De heer Bruineman vraagt of de minis ters het oirbaar achten, dat dergelijke taal in Nederland door Nederlanders wordt ge bezigd en of tegen zoodanig optreden geen maatregelen behooren te worden genomen. Jhr. de Savornin Lohman wijst er den ministers op, dat in den op roep voor de bijeenkomst der Nat.. Soc. Ned. Arb. Partij d.d. 11 April j.1. te Urtecht den Nederlandschen „arbeiders van 't hoofd en de vuist" het voorbeeld der „Oostenrij.ksche kameraden" voor oogen wordt ge steld. Eerstgenoemden wordt aangeraden, zich met hun „Duitsche kameraden" te „ver broederen" en voorgespiegeld, dat ook hun „Hitler's socialisme" „vrijheid, arbeid en brood" zal geven. „Oostenrijk vrij en wij?" Voorts wordt in dezen oproep een lezing van Dr. van Rappard over het onderwerp „Oostenrijk vrij en wij?" aangekondigd, terwijl het pamflet is getooid met het ha kenkruis en onderteekend met den uitroep „Heil Hitier". Jhr. de Savornin Lohman wijst Hunne Excellentiën op de landsver- raderlijke strekking van dit pamflet; het spoort immers Nederlanders aan te bevorderen, dat Nederland in een vreemd staatsverband wordt ingelijfd! Uit het feit, dat de verspreiding van een dergelijken oproep en het houden van ge noemde vergadering werden toegelaten blijkt volgens den vragensteller wel, dat justitie en politie niet over voldoende preventieve en repressieve bevoegdheden van strafrech terlijken en politioneelen aard beschikken. Zijn de ministers bereid te bevorderen, zoo wordt ten slotte gevraagd, dat aan de Overheid zoo spoedig mogelijk zoodanige bevoegdheden ter beschikking worden ge steld? Ernstige verkeersongelukken in Groningen en Vries. Gistermorgen omstreeks tien uur is de 19-jarige ongehuwde Duitsche schippers knecht P. Koopmans, wonende te Burum (Fr.) op den Frieschen straatweg onder Groningen, ter hoogte van de melkfabriek „de Ommelanden", bij het inhalen van een G.A.D.O.-bus met groote snelheid tegen een vrachtauto van den houthandel van Calcar en Penon uit Groningen gereden. De jon geman werd met een verbrijzelden schedel opgenomen. Hij was op slag dood. Het mo torrijwiel werd vernield. Gevolg van den sneeuwstorm. Tengevolge van den hevigen sneeuwstorm is in den nacht van Maandag op Dinsdag in Ubbena, gemeente Vries, een ernstig auto ongeluk gebeurd. Toen d 33-jarige chauffeur R. de Vries, wonende te Enschede, de ruit van zijn auto schoonwischte naderde uit de richting Gro ningen een auto. Deze reed pardoes tegen den an deren wagen aan. De heer de V. geraakte tusschen beide auto's be kneld. De snelheid, waarmede de wagen uit de richting Groningen reed, was zoo groot, dat de auto vijftig tot zestig meter werd voort geduwd. Het slachtoffers verkeert in levensge vaarlijken toestand. Tegen den bestuurder van de Groningsche auto is proces-verbaal opgemaakt. Vergeefs leroep op het Duitsche recht. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep verworpen van een Haarlemschen bankier, die door den kantonrechter te Haarlem op verzoek van het landgericht te Berlijn was opgeroepen als getuige in een voor dat landgericht gevoerd proces, waarbij het ging om door dezen bankier in Nederland voor een der procespartijen uitgevoerde fi- nancieele transacties. De bankier beriep zich hierbij op het ver schooningsrecht, dat hem als bankier vol gens de Duitsche wetgeving zou toekomen, doch de kantonrechter was van oordeel, dat bij de beslissing over deze vraag het Nederlandsche recht, dat geen verschoo ningsrecht voor een bankier kent, moest worden toegepast en verwierp het gedane beroep op verschooningsrecht. Nieuwe regeling. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen voor het seizoen 1938 weder een rege ling ter beperking van den aanvoer van haring te treffen. Deze regeling zal in hoofdzaak hierop neerkomen, dat de haringdrijfnetvisschers- vaartuigen in verschillende étappen zullen uitvaren de eerste groep op 11 Mei a.s. terwijl voor de vleet een bepaalde maxi mumlengte zal worden voorgeschreven. Vóór 16 Mei zal geen haring mogen wor den aangevoerd. Voorts zal worden bepaald, dat tusschen twee opeenvolgende reizen een bepaalde tijdsruimte zal moeten verloopen. Zondagavond werd onder groote belang stelling de „Primavera" te Rotterdam ge sloten. De voorzitter van de „Primavera", de heer B. C. D. Hanegraaff, sprak de slui tingsrede uit. Hij zeide o.m., dat de zeven de „Primavera" de meeste bezoekers heeft gehad, n.1. 132.452 personen. De „Primavera" 1936 telde 69.559 bezoe kers, terwijl het hoogste aantal op deze laatste tentoonstelling na, in 1934 bereikt werd en wel met 96.100 bezoekers. Procedure In New York. De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt uit New York, dat de New Yorksche kunsthandelaar Hamilton een eisch tot schadevergoeding van 400.000 pond heeft ingediend tegen Lord Duveen en Duveen Brotters. Inc. Het Opperste Gerechtshof te New York heeft deze zaak evenwel uitge steld tot 3 October. Hamilton beweert, dat de gedaagden voor aanstaande Amerikaansche kunstverzame laars hebben beinvloed en er op zouden hebben aangedrongen niet te bieden op twee doeken, die in 1929 in veiling zijn gekomen. De rechters willen Lord Duveen over deze zaak hooren. Tegen den journalist C. L. Hansen tegen wien, zooals bekend, een strafvervolging is ingesteld, omdat hij weigerde getuigenis af te leg- in een strafzaak tegen N.N., eischte de officier van Justitie f 300. subs. 100 dagen hechtenis. De Haagsche rechtbank heeft verdachte gisteren veroordeeld tot een geldboete van f 100. Heem eens een proef met de nieuwe, „overvette" Rinso, het enige wasmiddel, dat speciaal gefabriceerd wordt voor het gebruik in de wasmachine. Door de bijzondere sa menstelling verwijdert Rinso al het vuil uit Uw goed in ongekend korte tijd. Bovendien kan het uiterst werkzame Rinso sop nog vele malen achtereen worden gebruikt Met één pakje Rinso van 1 2} cent krijgt U de hele ge- zinswas van 5 personen in 1 uur volmaakt schoon. En niet alleen in elke wasmachine geeft Rinso dat schitterende resultaat, maar ook in elke tobbe! Bovendien heeft Rinso een bon voor geschenken. DONDERDAG 21 APRIL 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. 8.009.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10. Gramofoonmuzlek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Pianokwartet „Die Haghe". 6.30 Gramofoonmuziek. 6.50 Causerie over Verpleging van lijders aan vallende ziekte. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten. 8.15 Stafmuziek 5de Regiment Infanterie. 9.00 Causerie „Het bijgeloof in den loop der tijden". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum H, 301,5 m. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Omroeporkest. 11.00 Causerie „Gij zult geen kwaad spreken" 11.30 Het Omroeporkest en soliste. 12.30 Ensemble Rentmeester en gramofoon- nluziek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor de zieken. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.40 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-orkest. 6.30 Sportcauserieën. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Astronomische lezing. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Concertgebouw-orkest en solist. 9.15 Radiotooneel. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Het Omroeporkest en garmofoonmuziek 11.00 Berichten ANP. Hierna AVRO Dans-Orkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. DOOR 39. Toen zij ze weer opende, zag ze een bekend gezicht met heldere groene oogen, die haar met diepe bezorgdheid aanstaarden. „Kijk, daar is Peters," zei ze met inspan- ning. „Ja, mejuffrouw ik en Elfrida," zei Pe ters fluisterend. Zij keek hem verbaasd aan, want hij was gekleed in een grijs colbert, dat blijkbaar uit de garderobe van Pax afkomstig was. Achter hem zag ze Elfrida, die haar stralend van vreugde verwelkomde. „Wat aardig van jullie beiden om te komen zei ze, terwijl ze zich bukte om den hond te streelen, en liep toen door, aan den arm van kolonel Risborough. Zij begaven zich door het middenschip tus schen de lange stoelen door, naar het a.Laar. Zij hoorde een geschuifel achter zich, veroor zaakt door Elfrida, die het zeer natuurlijke verlangen had om als bruidsmeisje op te tre den, en door Peters werd tegengehouden door gefluisterde terechtwijzingen. Toen bereikten ze de trappen van het altaar, en Pax trad waardig en ernstig op haar toe. L>e predikant wachtte tot Pax zich naas Claire geplaatst had. Met pijnlijke verwonde ring zag ze, dat Chris Markham met een bleek, strak gelaat naast Pax stond. Zij had geen tjjd om hem een glimlach of een groet toe te zenden, daar de dienst onmiddellijk begon. Het was een korte plechtigheid, zoo kort, dat bijna voor ze het wist, zij Pax's stem dui delijk en beslist de huwelijksbelofte hoorde uitspreken. Zij begon te beven. Nu was het haar beurt. Zij hoorde den veldprediker haar aanspreken in heldere, eenvoudige woorden, die tot het diepst van haar ziel schenen door te dringen. En plotseling overgolfde haar een machtig gevoel van het hoofd tot de voeten, en zij wist dat zij bang was. De veldprediker zweeg en een stilte volgde op zijn woorden. Men wachtte op haar ant woord. Zij stond daar om te antwoorden, maar zij kon niet. Haar keel voelde droog, gezwol len, verlamd. Ze maakte een krampachtige beweging. Een donkere nevel zweefde voor haar oogen, en daarin zag ze slechts één ding het gezicht van Guy, met een hoonlach om de volle lippen, en een spottende vraag in de oogen. Kort tevoren had zij nog geloofd, dat Guy haar daad goedkeurde, maar nu twijfelde zij 'plotseling. Al haar beweegredenen en over tuigingen schenen te wankelen. Het was alsof hij plotseling uit het Land der Schaduwen was teruggekomen om ze belachelijk te maken. Zij hijgde naar adem en alles werd zwart Iemand sprak zacht en dringend. Zij voelde den rand van een glas tegen haar lippen. Het gaat goed heel goed," verzekerde de' stem haar. „Probeer dit te drinken! Niet te vlug! Wij hebben allen tijd." Zij poogde te gehoorzamen en voelde water langs haar kin loopen, dat op hetzelfde oogen- blik zachtjes afgeveegd werd. „Zoo is het beter, is het niet?" zei Pax. „Blrjf nu even stil zitten. De hitte heeft je bevangen, maar je behoeft je niet ongerust te maken." Zij opende haar oogen en zag hem over haar heen gebogen, volkomen kalm, maar toch on wrikbaar. Achter hem zag zij vaag het altaar met zijn gouden kruis. Zij zat op een stoel op den hóek van de eerste rij. en Pax steunde haar. De veldprediker stond aan haar andere zijde, maar de beide mannen hadden zich teruggetrokken. „Misschien wilt U de plechtigheid liever uit stellen," opperde de geestelijke. Hij was jong en ernstig, en er klonk me delijden in zijn stem, maar zij zag hem niet duidelijk. Zij kon alleen Pax onderscheiden en het heilig symbool op den achtergrond. „Ik geloof niet, dat dit noodig zal zijn," zei Pax; „zij zal dadelijk weer zich zelf zijn." Het was alsof hij zich direct tot haar richtte; en zij had het gevoel alsof hij haar dwong, en werktuigelijk antwoordde zij. „Neen neen het is niet noodig. Het spijt mij zoo." „Drink nog wat water!" zei Pax, het glas aan haar lippen houdend. Zij dronk, omdat haar geen keus gelaten werd, en langzamerhand werd haar omgeving duidelijker. Zij ontmoette een blik met meer zekerheid. De donkere mist met het dreigende visioen, was verdwenen. „Ik ben nu weer geheel in orde," zei ze. „Zullen we voortgaan?" vroeg de veldpre diker. „Ben je gereed?" zei Pax. „Ja, ik ben gereed," antwoordde zij. Hij hielp haar opstaan. De predikant begaf zich half onwillig terug naar het altaar. Ko- kolonel Risborough trad naar voren en onder steunde haar aan den anderen kant. Te zamen knielden zij neer, en eenige minu ten later werden Pax en zij verklaard tot man en vrouw. HOOFDSTUK II. De onbekende Slacht. Gedurende de rest van dien dag werd Claire voortdurend herinnerd aan de opmerking, die mevrouw Risborough dien morgen over Pax gemaakt had, want van het oogenblik af dat de huwelijksplechtigheid voorbij was, nam hij kalm de geheele situatie in handen, en haar verantwoordelijkheid was ten einde. Van Chris merkte zij weinig, behalve een stevigen handdruk en een half gemompelde vraag naar Yvonne, die zij zeer moeilijk te beantwoorden vond. Hij wenschte haar geen geluk, of deed alsof hij haar huwelijk be schouwde als elk ander. Hij scheen integendeel veel meer met Pax bezig te zijn dan met haar, maar zij was geen getuige van het afscheid tusschen hen beiden. Kolonel Risborough ging met hen terug naar het nu half leege huis en zij gebruikten een haastigen maal tijd, alvorens over te gaan tot de laatste voorbereidselen. De tijd scheen om te vliegen, maar Pax liet geen oogenblik zijn kalme zorg en zijn meesterschap over ae situatie varen. Met kalmte en vaste hand be- heerschte en regelde hij alles, en miste niets. Zijn kalmte werkte als een tegengif op alle drukte en zenuwachtigheid, en toen eindelijk het oogenblik van vertrek was aangebroken, was Claire verbaasd over het gemak, waar mede alles verliep. Yvonne verdroeg de onvermijdelijke sto ring van haar rust zonder protest. Haar ver- dooving was te diep om door invloeden van buiten gestoord te worden.. Zij scheen in een toestand van bedwelming te verkeeren, en ofschoon zij bij bewustzijn was, sprak zij weinig. Zelfs toen Claire haar verteld had, dat haar huwelijk met Pax had plaats gehad, was zij niet zeker dat het nieuws tot haar was doorgedrongen. Zij hoopte op een gelei delijk ontwaken, als haar gezondheid beter werd. Die toestand van half bewustzijn kon niet voortduren, maar zij bad, dat wanneer haar geest weer begon te werken, de vre«- selijke oorzaak ervan op den achtergrond zou zijn geraakt. Als zij in Engeland kwamen, zou de oude Yvone herleven en misschien weer geluk kunnen vinden. Zij zag met bezorgdheid tegen de reis op, maar troostte zich met de gedachte, dat Yvonne nooit veel last van de hitte had ge had. Aan zichzelf dacht zij niet eens, maar Pax dacht voor haar, en toen zij in den trein naar Bombay stapten, zag ze, dat al het mo gelijke voor haar comfort gedaan was. Zij zou hem gaarne bedankt hebben, maar vond het te moeilijk. Dat het reisgezelschap vermeerderd was met Peters en Elfrida was een verrasing voor haar, maar tevens een opluchting. Pax had nu zijn eigen gevolg en, hoewel nooit ver van haar verwijderd, was hij toch zelden werke lijk in haar gezelschap. De onuitgesproken, maar zeer duidelijke blijdschap van Peters deed haar goed en het was onmogelijk dat vroolijke gezicht aan te zien, zonder zelf iets van zjjn opgewektheid te voelen. De manier waarop hij Pax' kleeren droeg was de grap pigste vertooning, die rij ooit had gezien. Als rij hem zag, kon zij slechts met moeite haar lachen inhouden, hoe weinig rij geneigd was tot vroolrjkheid. Zelfs Elfrida had zich aangewend hem te zitten aankijken met op getrokken wenkbrauwen, wat het geheel nog grappiger maakte. Claire begon te voelen, dat rij en Elfrida veel gemeen hadden. Zij was voor het eerst langer dan eenige minuten met Pax te zamen, toen zij dien avond in den trein dineerden, nadat de duis ternis gevallen was op de zongeblakerde woestijn. Yvonne lag op haar slaapbank in de coupé, bewaakt door Ghulam, die haar dadelijk zou roepen als zij noodig mocht zijn. Pax had op haar gewacht tctdat rij alle voorzorgen voor Yvonne genomen had. „Het spijt mij zoo," zei ze, toen zij zich eindelijk bij hem voegde, maar hij bracht haar dade lijk tot zwijgen. „Dat is niet noodig, lieve. Ga hier zitten dan haal ik een koelen dronk voor je." Zij gehoorzaamde, en liet haar pjjnljjk kloppend hoofd tegen het kussen leunen. Haar weerstandsvermogen was op dat oogen- genblik zeer gering en rij zou alles wat hn vroeg gedaan hebben zonder tegenspreken Maar toen rij zag, dat hij haar ijskoude champagne bracht, protesteerde zij zwak. „Pax, wat bijzonder attent van je! Dat had je niet moeten doen." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7