Franco aan de Fransche grenzen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Russische troepen Wisselende krijgs kans in China Geeft men het luchtwapen te groote beteekenis Vuurzee te Kolhorn Het Garonnedal thans geheel bezet Amerika steunt Engeland 250 dooden bij aardbeving in Anatolië Zal Ds. Weiter Prinses Beatrix doopen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Ontevredenheid in Polen op Chincesch gebied Ongelukken met legervliegtuigen DONDERDAG 21 APRIL 1938 66e JAARG. No. 8289 Thans de Japanners aan de winnende band Verjaardags-parade voor Hitlcr Reist per WACO Autobusdiensten Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Botsingen in Palestina heldersche courant Hij nadert Andorra. Het dal van de Garonne, de Val d'Aran Js thans geheel in handen der Franco-troc- pen. Gistermorgen om tien uur traden de reehtsche soldaten in contact met de Fransche grenswacht. Aan de grens is de rood-goud-roode vlag van het reehtsche Spanje geheschen. Te een uur reed een auto met de vlag yan het reehtsche Spanje de Pont du Roi op en stopte in het midden. Vijftien Pha- langisten stegen uit en begaven zich naar de Fransche grenspost, waar hun comman dant, een jonge luitenant, verklaarde dat hij namens de regeering van Franco bezit had genomen van de Spaansche grenswacht te Val d'Aran. Het kaartje geeft de opmarschrichtingen weer der Franco colonnes, welke er nu in geslaagd zijn de passen en verbindingswe gen, welke naar de Fransche grens leiden te bezetten. De tweede colonne, welke van uit Crauz oprukte, vereenigde zich met die van Sali- nus en staat nu voor de Vernasque pas. De Nationalen hebben een terreinwinst behaald loopende vanaf Tremp, Esterre tot aan de grens van de kleine republiek An dorra. In de Pyreneën waren de troepen van Franco de Rio Pallaresa overgetrokken en waren zij tot dicht bij Andorra genaderd. De regeeringstroepen hebben evenwel ver sterking ontvangen en hebben in een tegen aanval het verloren terrein heroverd Ook aanvallen van de reehtsche troepen bij Tremp in de omgeving van Isona, werden afgeslagen. De linkervleugel van liet leger van Aran- da, die gisterochtend van Santa Magdalena vertrokken was in zuidelijke richting, is gistermiddag op vier kilometer van Alcale de Chivert aangekomen. De reehtsche troe pen hebben thans langs de kust een strook van meer dan 70 kilometer en een derde deel van de provincie Castellon in hun be zit. Italië is tevreden. Alle bladen spreken in talrijke kolommen lof van het werk der Italiaansche legionna- rissen, die door bij Tortosa de hoofdmacht der regeeringstroepen vast te houden ,de reehtsche troepen in staat gesteld hebben de Middellandsche Zee te bereiken en de re- geeringsstellingen aan de monding van den Ebro te omsingelen. Zij schrijven o.a.: „Dat kort geleden wederom bevestigd werd, dat Italië geen andere doeleinden heeft dan op Iberisch grondgebied zijn wa penen te &*Bten tegenover de krankzinnige bedreiging der Sowjets, verheft het optreden der legioensoldaten nog hoogger." DE AFSNIJDING DER VERBINDINGSWEGEN BUDE FRANSCHE GRENS Scheuring in het kamp der na tionale Unie. Veertigduizend leden treden uit. Onder leiding van Jerzey Rutkowski is een scheuring ontstaan in het kamp der natio nale Unie. Veertig duizend leden van den bond Jong-Polen hebben den Jeugddienst, welke deel uitmaakt van het kamp der na tionale Unie, verlaten. Rutkowski heeft \cr- klaard, dat hij trouw zal blijven aan het denkbeeld van maarschalk Smigly Rydz, doch hij wil zich alle vrijheid van hande len voorbehouden. In een officieel communiqué wordt mede gedeeld, dat de leider van den bond Tong Polen Rutkoswki, uit zijn functies ontheven is op besluit van den leider van het kamp, generaal Skwarczynski. De bond Tong o- len moet echter nog steeds beschouwd wor den als deel uitmakende van het kamp der nationale eenheid. Kolonel Ivalinat is \ooi- loopig tot leider benoemd. Volgens gezaghebbende kringen van het kamp der nationale eenheid, is de ontheffing van Rutkowski uit zijn functies veroorzaakt, doordat hij te nauw samenwerkte met ze kere ieiders van uiterst reehtsche jeugdgroe- peeringen. Als qevolq van Mohammedaan- sche actie in Turkestan. Uit betrouwbare bron wordt Femeld dat de Mohammedanen, die in verzet zijn geh£ men tegen den Sovjet lU.ss.schen .nvloed in Chincesch Turkestan, de stad £ksoe m he westen van dat gebied na Irevig^ g hebben genomen. De Hussische auttonte.ten die. aldus wordt gemeld. b''lkbaar ^eezen, dat de laatste verbindingsweg tu™" Rusland en China door Turkestan afge_ne den zal worden, wachten op de e - oni Aksoe te heroveren. In het n Chineeseh Turkestan bevinden zlcb'0'*"L deze berichten 7.000 man Russische gem chaniseerde troepen, 20.000 sovjet g inboorlingen en de resten van de Van Tsjansjan. Wasliinqton zal Britsche vlieq- tuiq-aankoopen niet verhinderen Naar verluidt zal de regeering van de Ver. Staten geen hinderpalen in den weg leggen aan de Britsche aankoopen van zoo veel beschikbaar luchtvaart materiaal als Groot Brittannië wenscht. (Zie elders in dit blad). De Amerikaansche regeering is sterk genoeg om de protesten af te wijzen, die on getwijfeld zullen komen van don knnt van militaire groepen in het congres. De ver koop van een groot aantal militaire vlieg tuigen aan Engeland zou zeker door de iso- lationisten aangegrepen worden ais voor treffelijk materiaal voor hun campagne. Anli-oorloqsconqres. Het isolationistische blok is nog machtig, vooral in den senaat. Op 28 Mei wordt in Washington een nationaal anti-oorlogscon- gres geopend. Vele sprekers zullen bier dc opvatting tot uitdrukking brengen, dat de Amerikaansche neutraliteit reeds onder mijnd wordt door buitenlandsche propagan ria en door de pogingen van de Europeesclie democratische landen zich te verzekeren van Amerikaansche hulp in geval van een oorlog tegen het fascisme. In Italië één doode. Twee Italiaansche vliegtuigen van het vliegveld Gorizia zijn met elkaar m botsing gekomen en neergestort. En der beide lie- gers kwam om het leven. In Frankrijk vijf inzittenden van bommenwerper verbrand. Gisterochtend zou bij het dorp Saint Do- nat (Frankrijk) tijdens een oefen vlucht yan een groep legervliegtuigen van het \lieg- veld Bron, die op weg waren naar Mang nane een ernstig ongeluk zijn gebeurd. Een der toestellen zou slecht sjjn neerge komen en in brand geraakt, waarbij de vijf inzittenden levend zouden zijn \erbrand. Het zou een Amiot-bommenwerper zijn, die verongelukt is. Bijzonderheden zijn echter nog niet be kend. Uitgave der Uitg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder De belangrijke stad Linghi ver overd. Er wordt verwoed ge vochten. Een incident met Mandsjoekwo? JAPAN MAAKT ZICH NIET ZENUWACHTIG. Na verbitterden strijd is de belang rijke stad Linghi in Zuid-Sjantoeng in Japansche handen gevallen. In de straten wordt nog gevochten en Chineesche troepen welke buiten de stad lagen, hebben bevel gekregen de voor de overmacht wijkende bezetting te hulp te komen, om de Japanners ten koste van al les wederom te verdrijven. Gistermorgen is eveneens feilen strijd ont brand om het bezit van Hantsjoeang, ter wijl de Japanners in den sector van Tsi- ning tot den aanval zijn overgegaan. De situatie bij Jisjien is niet gewijzigd, "s Morgens is deze stad door de Japansche artillerie gebombardeerd. Later op den dag gingen afdeelingen infanterie tot den aan val over. Van Chineesche zijde wordt ge- meldt, dat de vijand echter spoedig werd teruggeslagen. In den sector Lini wordt volgens het Chineesche persbureau reeds dagenlang verwoed gevochten. De poorten van de stad Lini zijn gisteren he vig door de Japansche artillerie gebombar deerd. Een klein Japanscli detachement trok daarop de stad binnen, doch werd spoedig door de Chineezen ingesloten. Bij de weste lijke poorten worden thans bloedige straat gevechten geleverd. In den sector van Yihsien hebben de Japansche troepen gis terochtend vroeg een aanval ondernomen, doch zij werden teruggeworpen. Dertig vliegtuigen, afkomstig van de vlieg- kampschepon, welke langs de kust van Rjantoeng liggen, hebben Ling Yi 2i uur voor de verovering: met bommen bestookt. De Japansche zegslieden voegden hier aan toe, dat zwaar geschut de muren der stad heeft gebeukt, tot dat deze vernietigd waren. Duizenden Chineesche soldaten. worden thans in allerijl opgeleid. Een bui- tenlandsch waarnemer verklaart, dat de geheele mannelijke bevolking van de pro vincies Hoenan, Kwangsi en Kweitsjau een militaire opleiding schijnt te kriigen. Er schijnt een overvloed van munitie te zijn. Duizenden- kisten geweren en andere wapens worden vervoerd naar afgelegen opslagplaatsen die in de heuvelen verbor gen liggen. Overal wijzen teekenen op wel overwogen activiteit, vliegvelden worden aangelegd, wegen gebaand, stalen bruggen gebouwd, spoorwegen uitgebreid. Incidenten in Mandsjoekwo? Terwijl voortdurend aangedrongen wordt op het zenden van versterkingen uit Ja pan, zijn gisteren uit Tientsin 1500 man Japansche troepen per trein naar Mand sjoekwo gezonden, hetgeen het vermoeden wettigt, dat zich in Mandsjoekwo een in cident heeft voorgedaan. Overigens houdt de Japansche regeering de eisen bevolking steeds voor, dat men zich over dergelijke incidenten en over don strijd in het algemeen niet al te zenuwach tig behoeft te maken, daar het land vastbe sloten is ziel) voorbereid te houden op lang durige vijandelijkheden. Een groot aantal plaatsen ge teisterd. In het Yillajet Kirchier in Turkije, heeft zich een hevige aardbeving voorgedaan, waarbij tien dorpen werden vernield en twee honderd vijftig personen om het leven zijn gekomen. Bovendien is een groot aantal plaatsen in Centraal-Anatolic, in het bijzonder Ankara, Tsjankiri, Tosia, Cesaree, Konian en Tsjo- roern geteisterd. Tal van gebouwen en hui zen zijn beschadigd. Aangezien de ramp verscheiden provincies heelt getroffen, helmen de autoriteiten met spoed de noodige hulpmaatregelen genomen. Daar men nog niet over volledige inlich tingen beschikt, vreest men echter, dat het aantal dooden grootcr is dan twee honderd vijftig. Oostenrijksche afdeelingen mar cheerden aan het hoofd. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Führor, die 49 jaar is geworden, is gis teren in de „Unter den Linden" een grootc parade van het leger gehouden, welke door Adolf Ilitler, omringd door de verschillende opperbevelhebbers van dc onderdeelen, werd gadegeslagen. Aan het hoofd van de parade marcheerden Oostenrijksche afdeelingen. VERENIGINGEN EN CLUBS laat U vervoeren met moderne WACO Toe- ringcars. Vlug Veilig. Billijk. Oflicieele beslissing nog steeds niet genomen. Nog steeds hebben H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard geen beslissing genomen, wie de eigenlijke doopplechtig heid van Prinses Beatrix zal vervullen. Of de hofprediker prof. dr. H. Th. Obbink zoo wel de dooppredikatie zal houden als den doop toedienen dan wel of prof. Obbink slechts de predicatie zal houden en de sac- ramenteele handeling door den oud-hofpre diker ds. W. L. Weiter geschieden zal, is nog een open vraag, aldus de Tel. in goed ingelichte kringen verwacht men dat, wanneer zijn gezondheidstoestand dit zal toelaten, de 90-jarige oud-hofprediker, die zich zeer in de sympathie van H. K. H. Prinses Juliana mag verheugen (hij was Haar leermeester), den doop zal verrichten gelijk hij ook de huwelijkswijding verricht heeft. De meening van den oud-direc teur der Fokkerfabrieken. Niet bet materieel, maar het personeel de hoofdzaak. De voormalige directeur der Fokkerfabrie ken, Ir. Stephan, thans in dienst van de Turksche regeering, is tijdelijk in ons land. Ir. Stephan, een gezaghebbend man op luchtvaartgebied, heeft aan de pers eenige mededeelingen gedaan over de militaire luchtvaart in Turkije, en ook zijn aisremeen standpunt omtrent den oorlog in de lucht uiteengezet. Naar de meening van Ir. Stephan heeft het militaire luchtwapen zich enorm ont wikkeld en dreigt, overontwikkeld te worden. Het euvel, waaraan men in vele landen mank gaat, en waarin men naar hij meende ook in Nederland dreigde te ver vallen, was zoo zei hij dat men meent aviatiek te scheppen door materieel te koopen. Dat is echter volkomen verkeerd gezien, want in tijd van nood is de kwestie van het materieel niet het moeilijkst op te lossen doch het groote vraagstuk waarvoor men staat, is de moeilijkheid van het tech nisch personeel, noodig voor het srhepnen van het materieel, voor het verrichten van reparaties en vooral voor het instandhou den van de zoo belangrijke organisatie. Het moderne toestel een dool hof De ontwikkeling van het moderne vliegtuig heeft er bovendien toe ge leid, dat een militair piloot niet zoo maar een jongeman met een vlie geropleiding kan zijn, want het mo derne toestel is een soort doolhof waarin men perfect den weg moet weten en waarop men grondig ge traind moet zijn, terwijl men behal ve van vliegen van duizend en een andere dingen op de hoogte en bijna wetenschappelijk nauwkeurig onder richt moet zijn. Daarbij was ir. Stephan van meening, dat men bezig is met het militaire luchtwapen een grens te naderen .die men niet kan over schrijden dan slechts wanneer men bereid is onze eeheeie beschaving aan den waan zin van den oorlog op te offeren. let nut beperkt Het nut van het luchtwapen is van mi litair standpunt beperkt. Tenslotte beslissen Verwachting: In het Noorden zwakke veranderlijke wind, in het Zuiden zwakke tot matige wind uit Noordelijke tot Oostelijke richtingen, zw. bewolkt, droog weer, lichte vorst des ochtends, overdag zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. de andere wapens omdat het einddoel is het gebied van den tegenstander fe bezet ten. Het gaat er op het oogenblik naar uitzien, dat de bedragen, die de mogendheden aan hun luchtmacht ten koste leggen, tot ver- waarloozing van de andere, evenzeer onmis bare onderdeelen van de weermacht, gaan leiden, m.a.w. dat de kosten van het lucht wapen de rentabiliteit ervan uit militair oogpunt gaan overschrijden. Ook de eischen van het personeel worden te zwaar, en ir. Stephan vond het bedenke lijk dat de fine fleur van de technici en andere beschikbare manschappen alleen van dit wapen wordt gebruikt met verwaar- loozing van de andere. Een hevige brand heeft he dennacht te Kolhorn een café en drie brandstoilenpakhuizen geheel verwoest. Meer dan zestig ton bri ketten zijn verloren gegaan. Hedennacht om 1 uur bemerkte een voor bijganger brand in het leegstaande café, vroeger bewoond door den heer D. Kootj. On middellijk werd de rijksveldwachter geal armeerd, die er voor zorgde dat de motor spuit spoedig ter plaatse was. In minder dan geen tijd sloeg het vuur over op drie aangrenzende pakhuizen, waarin brandstoffen wa ren opgeslagen. De brandweer, die met een slang op de waterleiding het vuur trachtte meester te worden, kon gelukkig verdere uitbreiding voorkomen. Om drie uur was men den brand meester. Op het tenein van den brand, waar alles in de grootste orde ver liep, waren aanwezig de burgemeester en wethouder Kistemaker. Het fantastische nachtelijk schouwspel had natuurlijk het heele dorp op de been gebracht. Joodsche kolonies beschoten Arabische vrijscharen hebben gisteren de politiepost te Beisan aangevallen. Langen tijd werd over en weer gevuurd, waarbij een politie agent werd gedood. In de nabijheid van Beisan kwam het tot een ernstige bot sing tusschen politie, Britsche militairen en Arabische vrijscharen. De strijd duurde tot in de avonduren. Bij het gevecht zouden vijf Arabieren gedood zijn. In den afgeloopen nacht zijn verschei dene Joodsche kolonies in het dal van den Jordaan beschoten. ENGELANDS LAATSTE PASSAGIERS-ZEILSCHIP. De „Westward" met volle zeilen aan de kust van het eiland Wight, gereed voor een tocht naar de Azoren.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1