Felle aanklacht tegen Minister Goseling J Onwaarheid in zijn Kamer rede over Oss Haodlangcrsdiensten voor Justitie door het „beestachtig individu" Zweefvlieger kampt met de elementen Pantserglas voor luchtbescherming f 215*000 steun voor tuinders Postvlucbten op Indië Vele Roemeensche dagbladen verboden Uoetfral Zelfbeschikkingsrecht der gemeenten Het jonge gras lokte hem aan AJ. Loerakker gehuldigd Moordaanslag met vork en mes Zestien dooden bij auto-ongeluk in Turkije Onze deelneming aan de wereld kampioenschappen Voorloopig N.H.V.B. elftal Luit* de Bruine wint den prijs van Monaco Tournooi te Margate begonnen - - nr f -- ARGUMENTEN VOOR DE VER PLAATSING DER MARECHAUSSEE STUK VOOR STUK ONTZENUWD. Den wachtmeester zijn de verkla ringen afgeperst. Slechts één van de tien brigadeleden ver hoord. Aanklager in de ban kiersaffaire de mond gesnoerd. Oncler het hoofd: „Ossche rede van Minister Goseling in strijd met de feiten", wijdt de Tel. een geheele pa gina aan een weerlegging van 's mi nisters uiteenzetting in de vergade ring der Tweede Kamer van 7 April j-1. De minister is in de eerste plaats wij volgen het blad in groote trekken in ge breke gebleven de haast te verklaren, waar mede de maatregelen tegen de brigade Oss zijn genomen. Minister Goseling is een te knappe jurist dan dat hij niet zou weten, dat het ontne men door hem van de opsporingsbevoegd heid aan de brigade een uiterst bedenkelijk juridisch kantje heeft. De wet kent uitdrukkelijk de opsporings bevoegdheid aan de wachtmeesters der ma rechaussee toe en men moet dan ook aan nemen, dat Zijne Excellentie wel een of an dere zeer dringende reden voor zijn optreden zal hebben. De minister weet, dat de door hem getroffen maatregel niet door den beugel kan en rechtsgrond mist. Het tweede zwakke punt in 's ministers be toog is het beroep on de feilbaarheid van de door H. M. de Koningin gedecoreerde bri gade. Het blad. meent, dat aldus onderschei den mannen er recht op hebben, dat men, i óór zij ten aanschouwe van het Nederland- schc volk worden gedesavoueerd, een be hoorlijk onderzoek instelt. Een dergelijk onderzoek heeft nimmer plaats gehad. De minister heeft de geheele brigade veroordeeld, uitsluitend op verklaring van een Procureur-Generaal, die gedurende de jaren van zijn ambtsvervulling nagenoeg op voet van oorlog met de marechaussee staat. Slechts één der tien brigade-leden, de wachtmeester werd door den Procureur-Ge neraal, in tegenwoordigheid van den Officier van Justitie 's ministers tweede bron verhoord. De verklaringen werden den wachtmeester gedurende dit verhoor, dat ze ven uren duurde, afgeperst. Op grond van deze ééne afgeperste verklaring, werd ook aan de negen niet-verhoorde marechaus- see's ijlings alle opsporingsbevoegdheid ont nomen. Dit noemen wij. conclusies trekken uit een lichtvaardig onderzoek. Het zeden-delict bij „Organon". De opmerking van den heer Goseling, dat do vervolging van de schuldigen in het zedendelict bij „Organon" niet te dan ken is aan den speurzin van de brigade, is in flagiantcn strijd met de waarheid. Één cler slachtoffers van genoemd delict diende een aanklacht bij de marechaussee in, om dat zij wist, (bit dezé politiemannen een be langstelling voor deze zaak hadden, die de gemeentepolitie nimmer vertoonde. „Het is niet waarl" Tiet hoofdargument van den minister te gen de marechaussee is wel de arrestatie van den zg. bankier. De feilen, die de mi nister in dit verband mededeelt, zijn on juist. Het is o.m. niet waar, dat de Of ficier van Justitie van de huiszoe king en de arrestatie van den ban kier niet op de hoogte was. Deze Officier zal zich toch nog wel herin neren, dat hij een week tevoren reeds tot arrestatie wilde overgaan? Hij heeft daarvan juist afgezien op aanraden van de marechaussee. Toen de verdachte in vrijheid moest wor den gesteld, heeft de rechter-commissaris daarvan blijkbaar weinig begrepen en, om zich te dekken, op het bevel tot invrijheid stelling uitdrukkelijk geschreven, dat dit geschiedde, omdat de Officier van Justitie van verdere vervolging afzag. Niet dus, om dat de rechter-commissaris geen bewijs van schuld, zag. Ilct blijkt, dat èn marechaussee èn Offi cier van Justitie èn rechtcr-commissaris het materiaal tegen den verdachte zwaar wichtig genoeg achtten 0111 in te giijpcn. Door het ingrijpen van den mi nister is verder onderzoek naar de bankiersaffaire stopgezet. De nieuwe politic-beambten heb ben een niedcdeeling van Zijne Excellentie ontvangen, dat de zaak is afgeloopcn. Weet de minister, dat, toen den beambten het opsporingsrccht reeds was ontnomen, zich een man aan de kazerne vervoegde, die een zeer ernstige klacht tegen den bankier had? Dezen man mochten zij niet .meer hooren. De zaak tegen de geestelijken. Wat de zaak betreft van do twee geestelij ken. over wie het gerucht gaat, dat zij on zedelijke handelingen met minderjarigen zouilen hebben gepleegd, zou de marechaus see, aldus het blad, in gebreke zijn geble ven, indien zij een onderzoek hiernaar had nagelaten. Men moet hierbij de zeer ruime opdracht van de rnarechaussée. nl. oin Oss te zuiveren, in aanmerking nomen. Het gaat hier niet om dn kwestie, of de twee geestelijken al dan niet schuldig zijn, doch om de vraag of de onderzoekingen door dè marechaussee ingesteld, aanleiding ga ven tot de overplaatsing. Daarvan is ook hier weer geen sprake. Het verwijt van den minister, dat de Os sche brigade een bepaalde dame in Den Haag over een der pastoors heeft gehoord, getuigt van een verbijsterende onkunde in Ossche zaken. Iedere politieman, die met cenigen ernst de gedragingen van dezen pastoor aan ons Wetboek van Strafrecht wilde toetsen, moest deze vrouw hooren. Er zouden volgens minister Gose ling door dit verhoor slechts ver jaarde feiten aan het licht komen. Weet de minister niet, dat de metho de, om via verjaarde feiten nieuwe feiten op te sporen, bij de politie zeer gebruikelijk is? Mede door toe passing van dit systeem is do Os sche brigade Koninklijk onderschei den! Het „beestachtige individu" is niet beestachtig. De kroongetuige in de zaak tegen den tweeden geestelijke, wordt door den minis ter een beestachtig individu genoemd. Doch bedoeld individu was de kroongetuige in 1931! De kroongetuige van thans heeft geen enkele veroordeeling achter den rug. De vroegere kroongetuige, het „beestachtige in dividu" is thans weer als gewoon getuige gehoord. De minister is nu zoo verontwaar digd, dat het „beestachtig individu" is gehoord. Doch weet Zijne Excel lentie wel, dat deze man in enkele andere zaken op verzoek van de Justitie zelf, handlangersdiensten verricht heeft en toen a raison van f 100 bepaalde getuigenissen heeft afgelegd? Toen het tegen de Ossche onderwereld ging, was hij als getuige bruikbaar genoeg. Hier wordt, zegt het blad, voortdurend met twee maten gemeten. Twee tegenstrijdige verklarin gen. Hoe is deze zaak tegen den pastoor afge loopcn?! De wachtmeester zegt, dat de ver dachte met medeweten van dgn Officier van Justitie niet gehoord is. De Officier herin nert zich zulks echter niet meer. Hier zijn dus twee verklaringen, die lijnrecht tegen over elkaar staan. De minister neemt voet stoots die van den Officier aan, beschuldigt en-passant den wachtmeester van een valsch proces-verbaal en heeft weer een ar gument tegen de marechaussee. Indien echter de wachtmeester gelijk heeft, zouden wij gaarne „de gronden, aan het algemeen belang ontleend", waarop de staking van het onderzoek in dezen is ge baseerd, eens willen vernemen. Zonder onderzoek had de minis ter de aangelegenheid van de twee geestelijken nimmer als argument voor het opzij schuiven der mare chaussee mógen gebruiken. Nog twee beschuldigingen weer legd. Dat de brigade, volgens de beschuldiging van minister Goseling, buiten haar boekje is gegaan, door een manufactjirier, op grond van een civicl-rechtelijke zaak, een dag en een nacht op te sluiten, is ook niet waar. De man is gedurende den door de wet vast- gestelden termijn vastgehouden verdacht van verduistering. De minister beschuldigt voorts de brigade er van, gemeentelijke gezagsdragers volko men ten onrechte in een kwaad daglicht te hebben gesteld door de arrestatie van twee jongemenschen, die zouden zijn gemoeid in de affaire der jeugdwerkloozenzorg. De Officier van Justitie heeft, zoo zegt de Minister in zijn rede, op 15 November 1937 de brigade Koninklijke Marechaussee ver boden, onderzoek in te stellen in zaken, waarbij organen der gemeente Oss waren betrokken. Als het waar is, aldus de Tel., dat de Officier dit onwettig bevel heeft gegeven, heeft hij het in feite in Maart j.1. weer ingetrokken, want de marechaussce's zijn in Maart, met medeweten van denzelfden Officier een onderzoek tegen een andere ge meente-instelling begonnen! De zaak zit zoo: bij de jeugdwerk loozenzorg is zonder twijfel geknoeid, doch het onderzoek naar onregelma tigheden bij gemeente-instellingen, dat thans is stopgezet, was den ge meentelijken autoriteiten hoogst on welgevallig. Er is, zoo besluit de Tel., door de brigade Oss geen andere methode toegepast dan die zij onder goedkeu ring van het hoogste justitieele ge zag reeds jaren toepaste. De minis ter heeft met geen woord en met geen feit waar kunnen maken, waar om hij een zoo krassen maatregel te gen de marechaussee trof en waar om deze zoo haastig en waarschijn lijk met een onwettig middel moest worden doorgevoerd. Nauta vertelt van zijn record vlucht YpenburgNamen. Wij hadden het genoegen den heer F. R. Nauta, den Haagschen zweef vlieger, die, zooals men weet, op 2cn Paaschdag het zweefvlicgrecord van Hoekstra brak, te interviewen. Nauta vertelde ons een en ander over zijn wedervaren na het moment dat hij met een Grunau-toestel op een hoogte van 1000 M. boven Voorburg werd losgekoppeld van het motorvliegtuig dat hem had opgesleept. Het was uitsluitend thermiek, waarop hij had gevlogen. Boven het waterrijke land van de Zuid-Hollandsche eilanden verloor hij zijn „aansluiting" echter en daalde hij tot een bedenkelijke hoogte van 250 m. Bijna was de recordpoging, die Nauta eigenlijk heelemaal als zoo danig had bedoeld, in duigen ge vallen, toen hij bij zijn pogingen een landingsveld te vinden, werd ver rast door krachtige thermiekstroo- men, opwaarts stijgende luchtstroo- men, die hem tot boven de 1000 m. brachten. Dit was de grootste hoogte die Nauta op zijn vlucht had be reikt en onder deze omstandighe den, geconcentreerd op het zoeken naar de juiste wolkenvormen be reikte hij Maastricht, waar hem hetzelfde overkwam als bij Rotter dam. Het boschrijke heuvelland, dat Nauta daarna overvloog maakte de vlucht echter moeilijker, er waren felle vlagen sneeuw en hagel en er was een onstuimig remous, zoodat hij het omstreeks zes uur in den avond, toen hij nog over voldoende hoogte en goeden moed beschikte, raadzaam vond naar een landingsplaats uit te zien. Een boer hielp het vliegtuig demonteeren. Zonder ecnigerlci averij, maar door en door verkleumd, zette hij zijn ranke tuigje op een klein weiland in de nabijheid van het militaire vliegveld van Namen. De noodige assistentie was spoedig met veel belangstelling aanwezig en met behulp van een landbouwer heeft Nauta het toe stel daarop gedemonteerd. „Die boer was nogal hardhandig", zei hij, „maar 't ging zonder ongelukken." Dinsdag vertrok hij om half drie per auto uit Namen met het zweeftuig in een aanhangwagen op sleeptouw en aan de grens was er een zeer lang oponthoud, dat dank zij de bemiddeling van den heer Nicruhuis, instructeur van het Ned. Insti tuut voor Zweefvliegen, in der minne werd heéindigd. Een zweefvliegtuig is immers een zeldzaam invoerartikel. „Dit was mijn eerste overlandvlucht", besloot Nauta, „en het werd een record vlucht. Dat had ik zelf niet gedacht". Geslaagde proeven op Waalsdorp. Gisterochtend werden op de schiet baan van het kamp Waalsdorp, proeven genomen met pantserglas, in het bijzonder met het doel dit glas voor luchtbeschermingsdoelein- den te gebruiken. Dipl. Ing. Verduin, leider der Luclitbe- schermings Mij. tot het vervaardigen van luchtbesehérrriingsbenoodigheden, te Den Haag, die het pantserglas heeft samenge steld, had een proefglas ter beschikking gesteld, waarmede, onder leiding van ma joor Weeda, verschillende schietproeven genomen werden. Het pantserglas ziet er uit als gewoon glas en is volkomen doorzichtig, zoodat 't voor allo gewensclite doeleinden gebezigd kan worden. Het proefglas, hetwelk in een „U" vormig ijzeren raam gevat was, werd tusschen een rij van zandzakkón geplaatst, waarop een zware stalen plaat gelegd werd, ten einde het eventueel terugslaan van kogels te voorkomen. •Het eerste schot werd gelost op een af stand van 10 meter, met een legerpistool van 9 mm, hetwelk slechts weinig schade aan het proefglas toebracht. Het tweede schot werd gelost op een afstand van 5 me ter met 'n mauserpistool van 7.65 mm. Ook deze kogel werd met succes weerstand ge boden. Ten slotte werd nog een derde kogel met een mauserpistool van 7.05 mm. op de pant serplaat afgevuurd, eveneens op 5 meter af stand, welke evenmin door het pantserglas heendrong. De proefneming slaagde volkomen, het geen vooral met het oog op luchtbescher mingsmogelijkheden, zooals voor bedrijven waar in oorlogstijden het werk voortgezet, moet worden, evenals voor automobielen enz. van groote waarde kan blijken te zijn. Verantwoordelijkheidsgevoel van gemeentebesturen moet vergroot worden. Op de algemeene vergadering van de Christelijke Historische Unie, gisteren te Amsterdam gehouden, werd na de rede van jlir. mr. D. J. de Geer aan het hoofdbestuur een concert aangeboden voor een nieuw ar tikel in het beginselprogram, wat na ernsti ge overweging opgenomen is. Dit artikel luidt: He zelfbeschikkingsrecht der gemeente worde gehandhaafd in overeenstemming met de taak, welke de gemeente naar his torie en grondwet, in ons staatsbestel ver vult. De financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten en het toezicht op door de wet aangewezen handelingen der gemeentebesturen, alsmede de gezagsoefe ning der hoogere organen, zij zoodanig, dat het bewustzijn van zelfstandigheid en eigen verantwoordelijkheid van die besturen wor de verstrekt. De Minister van Economische Za ken heeft, aldus de Msb., besloten uit het Landbouw-Crisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te 's-Gra- venhage, en op den dag der uitkcc- ring geacht kunnen worden hun be drijf alsnog uit te oefenen, steun te verleencn tot een bedrag van ten hoogste f 215.000. Steun wordt verleend over de hoeveelhe den van do hierna vermelde rechtmatig ge teelde producten, welke door de telers over een erkende veiling of veilinghouder zijn verhandeld, tot de daarbij vermelde bedra gen per eenheid. Steunbedrag Product Periode p. 100 kg. Blauwe druiven 15 Nov.31 Dcc. 5.55 Pronkbooneni 13 Sept.17 Oct. 0.70 Savoye kool 23 Aug.31 Dec. 0.40 Gele bewaarkool 15 Nov.31 Dec. 0.95 Witte bewaarkool 15 Nov.31 Dcc. 0.15 Prei 30 Aug.31 Dec. 0.50 Schorscneeren 30 Aug.31 Dec. 0.30 ALLE VERVOER MOET GECOÖRDI NEERD! De coördinatie van de binnen scheepvaart mag niet aan de ta rieven worden opgehangen! In do middagvergadering van het twaalf de Nederlandsche Binnenscheepvaartcon- gres te Nijmegen werd het vraagstuk der coördinatie behandeld. De heer de Meester (Amsterdam) betoog de, dat het gevaarlijk is voor het geheele bedrijfswezen, wanneer het vraagstuk der coördinatie wordt opgehangen aan de tarieven. Het gaat niet om de tarieven, doch om het vervoerswezen. Een coördinatie zon der concessiestelsel is onmogelijk. Spr. zet te uiteen, waarom naar zijn meening het concessiestelsel moet voorafgaan aai^ het ta riefstelsel. Hierbij stelde hij op den voor grond, dat het eigen vervoer primair is. De heer Mr. J. P. Bosman uit Alkmaar wees er op, dat er niet alleen nood is in de binnenvaart, doch ook bij het wegvervoer Wordt het eigen vervoer niet in de coördi natie opgenomen, dan is er van coördinatie geen sprake. Alle vervoer, ook het goede renvervoer, op den weg en in de lucht, moet gecoördineerd worden. Nadat het probleem nog door verschillen de sprekers was behandeld, sloot do voor zitter de vergadering. Vertrek van Aankom* |n«iw. =0 Anr. |si„M„.2(uir Pelikaan (terugreis) Buizerd. (heenreis) Singap. 20 Apr, Belgr. 20 Apr. RanR- 20 Apr, Athene 20 Apr Lijn drie op sta p, Gistermiddag is door tot nu toe onbekem orzaak de ^motorwagen van lijn 3 bij kruising Bildcrdijkstraat-Fred. Hendrik, stuurder, nog zooveel vaart, dat zïj' het'trot plantsoen uit de rails geloopen. De ti- had, ondanks krachtig remmen van den tram bs toir op reed en het hekje van hetpiantsn0'" „nam". Eerst toen, op het jonge gras, kwam h wagen tot staan. Gelukkig hadden geen persoonlijke 011e lukken plaats. Alleen een tram passaat die zeer was geschrokken, moest door de r' D. naar huis worden gebracht. Kwarteeuw hoofdbestuurder van den R.K. landarbeidersbond. De heer A. J. Loerakker, lid van de Twee de Kamer herdacht gisteren het feit dat hij jaar hoofdbestuurder is geweest van den Ned. R. K. landarbeidersbond St. Deus De- dit. Hij is te Haarlem hartelijk gehuldigd De heer Loerakker is door den Paus bij dit jubileum onderscheiden en benoemd tot rid der in de orde van St. Sylvesta. Waar een huiselijke twist toe leiden kan. De marechaussee te Stadskanaal heeft voor den officier van Justitie te Assen ge leid Elsiena B. vrouw van A. S. te Gasscl- ternijveenschemond, wegens poging tot dood slag op haar man. Met vork en mes zou zij haar man bij een huiselijke twist te lijf zijn gegaan. Na verhoor is de vrouw in artest gesteld. Nieuwe beschuldigingen tent» Codrcanu? Na de mislukte staatsgreep van Codrcanu en de ijzeren garde, heeft de Roemcensch# regeering een zuiveringsactie ingezet, waar! van momenteel de draagwijdte nog 'niet is te overzien. De ministerraad heeft zich gisteravond bezig gehouden met de resultaten van het optreden der politie tegen de leiders der ijzeren garde. Besloten werd, dat het dag blad „Ordinea" voor dertig dagen en dé „Romania Nova" voor goed verboden zal worden. Verder zijn vijf provinciale dag. bladen geschorst. Codreanu naar de gevangenis, Codreanu heeft men na zijn veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf niet, zoo als aanvankelijk scheen, op vrije voeten gelaten, doch hij is naar een gevangenis overgebracht. Ilij zou niet in hooger be roep gaan. Daarentegen heeft Codreanu wel een aanklacht ingediend tegen profes sor .Tor-a, daar deze in een brief aan de rechtbank beweerd heeft, dat bij Codreanu een brief gevonden is, waaruit blijkt dat hij schuldig is aan hoogverraad. Nieuwe beschuldigingen, Naar verluidt zouden tegen Codreanu nieuwe beschuldigingen zijn ingebracht. Fr zou materiaal zijn gevonden, waaruit blijkt dat hij op de hoogte was van 'den indertijd op den premier Duur gepleegden moord aanslag. Vrachtauto door brugleuning flt' reden. Bij Trcbizonde is een vrachtauto waarop zes-en-twintig menschen hadden plaats ge nomen, ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting, door de leuning van een brng gereden en in een rivier gevallen. Zestien menschen kwamen om het loven, tien personen werden ernstig gewond. ITet ligt in de bedoeling van het bestuur van den K.N.V.B., aldus de N.R.Ct., de deelneming van het Ncdcrlandsch elftal aan de wedstrijden om 't wereldkampioen schap als volgt te regelen: Men vertrekt Zaterdag 4 Juni van Ne derland naar Parijs, gebruikt daar het middagmaal en 's avonds gaat de ploeg door naar Le Havre, waar men Zondag 5 Juni (lsten Pinksterdag) in den laten mid dag (5 uur) moet spelen tegen de Tsjechen Als Nederland verliest, en dus uitgescha keld is voor verdere deelneming aan het tournooi, blijft de ploeg nog tot Dinsdag in Frankrijk. Als Nederland wint, en dus Zondag 12 Juni moet aantreden te Bor deaux, gaat men uit Le Havre direct naar Nederland terug, men laat de spelers en kele dagen in hun gewonen doen en men gaat. Vrijdag pas naar de Zuidelijke wijn stad. Wat men in geval van gelijk spel zal doen men weet, dan wordt er Donder dag 9 Juni overgespeeld is nog niet be slist. De kans bestaat, dat men dan maar in Frankrijk blijft. 24 April tegen B.K.C. Zondag 24 April as. zal het voorloopig N. H. V.B.-elftal te Anna Paulownapoldcr een oefenwedstrijd spelen tegen B.K.C. TUtoïdenipofd Nederlandsche ruiters te Nice. Het internationaal concours hipplque, dat op het oogenblik te Nice wordt gebonden is gisteren -onder groote belangstelling voort gezet met de wedstrijden om den prijs vart Monaco en om den prijs van het Belgische leger. De Nederlandsche ruiter, luit. J- A. de Bruine, heeft met zijn eigen paard „Mylord" een uitstekende prestatie verricht, door in den zwa- ren wedstrijd om den prijs van Mo naco, waarbij zes dubbelsprongen tot een hoogte van 1.60 meter moesten worden genomen, slechts drie fouten te maken en daarmede de overwin ning te behalen. De Nederlandsche ruiters en vooral <k paarden, hebben zich thans grootendc1 aan het ware klimaat van Nice aang past. In de voorgaande dagen was dit nogi" zoo het geval en de behaalde resultat wezen daar dan ook op, maar de conidi van de Nederlandsche équipe wordt s,fn beter en het nu behaalde fraaie suc wekt hoopvolle verwachtingen voor de vo 1 gende dagen. Hef jaarlijksche internationale schaaktournooi te Marg&te (zie ook eu in dit nr.) is gisteren begonnen. Van liet hoofdtournooi luiden de ui - gCI1: IV 1-0 SpielmannMrs. Stcvcnson Mcncluk BookAlexandcr 10 bc. Aljechin—Milner Barry afgebroken I tere stelling voor Aljechin. Sergeant—Sir G. A. Thomas n3 PctrovGolombck 10 De rcscrvc-groeven' I In bet premier reserve tournooi A I van Seters van Rossolimo (Grieken'® w-tcia v«u iiusauiAMivs - 'ij Botpr deden onze lnndgenooten het B premier reserve tournooi B: Landau van Bcwing (Engeland) en Prins van I lins (Engeland). In tournooi C sIoeg 1 Doesburgh den Let Solmanis en nu»" Schelfhout remise niet Meycr (Lngclaii

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2