sl o Gevaarvan typhoon onderschat Radioprogramma EDGAR RICE BURROUGHS UIT ONZE OOST Ex N.S.B, leider wordt vervolgd Zweefvliegtuig in het prikkeldraad Lid van Prov. Staten vrijgesproken De roofoverval op den slimmen boer Nederlandsch Zwitsersche leening aan Argentinië Koopt Engeland Amerikaansch vliegtuigmateriaal 1 Het zwaard van Karei de Groote verhuist „Otto de laatste" Zeven Italianen gedood ETHEL M, DELL No. 47. Niet zoodra waren de dieren van Tarzan verdwenen, of Rokoff sprong op en rende door e jungle zo snel als zijn benen hem konden dragen. Zijn enige gedachte was de afstand tussen hem en de dieren zo groot mogelijk te maken. En zo geschiedde het, dat toen Jane bij de oever van de rivier kwam, waar zij hoop te met een boot de zee te kunnen bereiken en zo te kunnen ontsnappen, dat Rokoff op korte afstand achter haar was. Op de oever lukte het haar de kano uit de modder vrij te krij gen, toen ze een man op zich af zag komen. Een angstkreet ontsnapte haar. Het was Ro koff. Nog een ogenblik en de boot zou vrij zijn. Ze werkte als een razende. Met een plotselinge beweging raakte de kano los en dreef naar het midden van de rivier, juist toen Rokoff de plek bereikte. Zijn vingers misten hun doel om de boot te grijpen slechts op enkele centimeters. Jane viel bijna flauw van de inspanning van de laatste paar minuten. Maar gelukkig, ze was nu veilig. Op dat ogen blik zag ze een triomfantelijke glimp in de ogen van den Rus. Hij bukte zich plotse,ing en greep naar iets dat in de modder moest liggen. Jane kromp, haar ogen wijd open van angst, op de bodem der kano in elkaar, en ze besefte, dat op het laatste ogenblik het succes van haar bevrijding had gefaald, en dat zij inderdaad weer in de macht van den Rus was. Want de man had het eind van het touw ge zien, waarmede de kano aan de boom vastge bonden was geweest. Maar zijn glimlach van overwinning was slechts van korte duur. Ernstige beschuldiging. De president van het hoogge rechtshof te Batavia heeft, naar de N.R.Crt., meldt, een arrest getee- kend, waarbij met vernietiging van de desbetreffende afwijkende beschikking van dén president van de strafkamer van den raad van Justitie te Batavia rechtsingang met verwijzing naar de terechtzit ting wordt verleend tegen den gewe zen leider der N.S.B. in Indië, ir. A. L. van der Laaken, terzake van het misdrijf, bedoeld in art. 153 bis van het Indische Wetboek van strafrecht, in verband met de ope ningsrede, die ir. van der Laaken heeft gehouden op den jongsten N. S.B.-landdag te Batavia. Dit artikel luidt als volgt: Hij, die zich opzettelijk uit in woord, ge schrift of afbeelding, waarin zij het ook zijdelings, voorwaardelijk of in bedekte ter men verstoring der openbare orde of om verwerping dan wel aanranding van het in Nederland of in Ned.-Indië gevestigd ge zag wordt aangeprezen, of daarvoor stem ming wordt gemaakt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaar of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Uitspraak van den Raad voor de scheepvaart inzake de stran ding van de „Van Heutsz." De Raad van Scheepvaart te Batavia heeft naar de N.R.Ct. meldt, uitspraak ge daan inzake de stranding van het K.P.M. motorschip „Van Heutsz", op Green Island, nabij Hongkong in den nacht van 1 op 2 September 1937, tijdens een zwaren typhoon In de zeer uitvoerig en uiterst gedetail leerde uitspraak memoreert de Raad alle feiten, o.a. ook de aanvaring van de „Van Heutsz" met het Doensche stoomschip „Gcr- trude Maersk" en later met het stoomschip „Hai Li". De Raad kan niet ontkomen aan den indruk, dat het gevaar, voort spruitend uit de reeds op 31 Aug. gesignaleerde typhoon, door den ge zagvoerder van de „Van Heutsz" sterk is onderschat en dat de geva ren van de in de richting van Hong kong gaande typhoon op 1 Sept. 1937 onvoldoende ernstig zijn beoor deeld. Anderzijds erkent de Raad echter dat achteraf de beoordeeling van een zwaren typhoon een ander aspect draagt dan op het oogenblik waarop deze wordt gerap porteerd. Uit het voorgevallene moge echter de leering worden getrokken, dat men, by het signaleeren van een typhoon, zoolang men niet beter weet, op hét ergste voorbe reid moet zijn. Bestuurder bij noodlanding aan het hoofd gewond. Gisterochtend omstreeks kwart over tien heeft op een weiland in de buurtschap de Ankelaar, gemeente Apeldoorn, een zweefvliegtuig van de zweefvliegschool te Teuge een noodlanding gemaakt. De bestuurder van het toestel, de heer Bauling uit Deventer, voorzitter van de zweefvliegclub Teuge, die voor het maken van een overlandvlucht te Teuge was op gestegen, was door gebrek aan thermische luchtstroomingen gedwongen te dalen. Bij den uitloop is het toestel in een prikkel- draadraster terecht gekomen. De heer Bauling werd aan het hoofd ge wond en is per ziekenauto naar het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. Het toestel, dat niet ernstig werd be schadigd, zal gedemonteerd worden en naar het vliegveld Teuge worden getransporteerd N.S.B.'er, die van vischdiefstal verdacht werd. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren den vischsorteerder K. van S. uit I.Imuiden, lid van de Prov. Staten van Noordholland, waarin hij deel uitmaakt van de N.S.B.-fractie, vrijgesproken van de hem tènlaste gelegde diefstal van enkele tongen in den Rijksvischafslag te IJmuiden. Ook de rechtbank had den man vrijge sproken. Het O.M. had in hooger beroep twee maanden - gerequireerd. DUUR UITSTAPJE Een Belg heeft bij het politiebureau Stadhouderskade te Amsterdam aangifte gedaan, dat hij, na een bezoek aan een perceel aan den Amstel, een bedrag van driehonderdtachtig gulden mist. In verband hiermede zijn een man en een vrouw aan gehouden en voorloopig op het bureau in gesloten. Beiden ontkennen echter iets van de ver miste geldsom af te weten. „Zware jongens" voor langen tijd achter de tralies. De rechtbank te Leeuwarden deed giste ren uitspraak in de zaak tegen den 24-ja- rigen landarbeider W. van der Z. te Wie rum, den 21-jarigen varensgezel U. K. en den 18-jarigen arbeider J. S., beiden uit Holwerd. Allen zijn gedetineerd wegens poging tot diefstal met geweldpleging, sub sidiair poging tot afpersing en het weder rechtelijk binnendringen op een besloten erf. In den avond van 12 Januari drongen de verdachten de schuur van den landbouwer G. van der Kooi te Wier (Westdongeradeel) binnen met het doel v. d. Kooi te berooven. Toen de boer bezig was zijn vee té voeren, werd hij door de verdachten overvallen en mishandeld. De mishandeling werd eerst gestaakt, toen van der K. aanbood, geld te zullen halen. Toen hij echter met een geweer in de schuur terugkwam, kozen de verdachten het hazenpad. De Officier van Justitie had tegen ieder vier jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde W. van Z. en U. K. ieder tot vier jaar gevangenisstraf en J. S. tot twee-en-ecn-half jaar gevangenisstraf, door te brengen in de jeugdgevangenis. Naar het A.N.P. verneemt, hebben de on derhandelingen tusschen de regcering van Argentinië en een groep Ncderlandsche en Zwitsersche bankiers tot resultaat gehad, dat een leening zal worden afgesloten voor den tijd van twee jaar, ten bedrage van 12'/i millioen gulden en 40 millioen Zwit sersche francs. Het syndicaat staat onder leiding van de heeren Mendelsohn, Pierson en de Nederlandsche Handel Maatschappij. ;Be ontoereikende productie van de Britsche luchtmachtindustrie. Eenigo deskundigen van het Engelschc ministerie van buitenlandsche zaken hebben zich gisteren naar New York begeven om er de mogelijkheid na te gaan direct vliegtuig materiaal aan te schaffen totdat de Britsche fabrieken, die reeds op volle capaciteit wer ken, hun productie zullen kunnen uitbrei den. Het verluidt, dat indien de missie in de Vereenigde Staten niet ten volle zal sla gen, zij den toestand in Canada zal nagaan. DUITSCHE RIJKSINSIGNIëN WOR DEN UIT DE HOFBURGTE WEENEN GESLEEPT. In de Hofburg te Weenen bevinden zich nog de oude Duitsche rijksinsigniën, o.a. het oude zwaard van Karei de Groote, waarmede de Duitsche keizers eeuwenlang den ridderslag plachten te geven. In Aken, waar keizer Karei begraven werd, bleven ook de rijksinsigniën, de z.g. „Stefansbur- scha", een met edelsteenen rijk versierd taschje, dat verschillende reliquiën bevat en" dat sedert Karei de Groote steeds bij alle kroningen op 't hoogaltaar stond, als mede tenslotte ook het „Evangeliar" van Karei den Grooten, op welks purperen blad zijden met gouden letters de Duitsche kei zers eeuwenlang den eed aflegden. Deze hei ligdommen van het Duitsche Rijk bleven in Aken tot de komst der Franschen in 1798. in welk jaar men de Rijksinsigniën naar Weenen in veiligheid bracht. Van de Duit sche nationale heiligdommen, die in dien tijd uit Neurenberg naar Weenen werden getransporteerd, noemen wij de oude Duit sche keizerskroon en verder het z.g. Rijks kruis, dat de „heilige lans" bevat. Deze hei lige lans zou, volgens de overlevering, door keizer Otto de Groote bij den slag op het Lerchfeld (955) zijn gegrepen, op 'n oogen blik, toen het scheen, alsof de aanstor mende Ilongaarsche horden de overwin ning zouden behalen. Al deze kleinoodiën zullen, naar wij ver nemen, niet in de Hofburg blijven; men overweegt ze, óf in den dom te Spiers óf in het „Römer" te Frankfort onder te bren gen. Men gunt den Habsburgers geen troonopvolger. De „B.Z. am Mittag" behandelt onder het opschrift „Otto de Laatste" het bevel tot inhechtenisneming tegen Otto van Habs- burg. Het blad schrijft o.a., dat al mag het oordeel van de geschiedenis over den een of anderen Habspurger niet slecht zijn, over het algemeen het geslacht geen laatsten troonopvolger te gunnen is. Ontploffend projectiel. In de buurt van Nervesa Della Battaglia (Italië) is een uit de oorlogsjaren af komstig projectiel ontploft. Zeven jongelui werden gedood en twee ernstig gewond. VRIJDAG 22 APRIL 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek, (Gr.p.1). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Viool en piano. In de pauze: Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble van der Horst en Gramofoon» muziek. 2,00 Gramofoonmuziek. 2.25 Christ. lectuur. 3.00 Solistenconcert. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.00 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuurtje. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Bericht. 8.15 NCRV-Orkest en solisten. (Om ca. 10.00 BerichtenANP). 10.45 Causerie over Honkbal. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301,5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble Uona Palmay. 1.10 Orgelspel. I.30 Ilona Palmay's ensemble. 2.15 AVRO-Dansorkest, B. Decker 's orkest en solist. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.05 De Ramblers. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Orgelspel. 7.00 Causerie „Honderd Jaar Burgerlijk Wet. boek". 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Lezen in de Bijbel. 8.00 Zang en piano. 8.30 Causerie „Het zien van schilderijen". 9 00 VARA-Orkest en soliste. 10.00 Fantasia en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Pianovoordracht. 11.30 JazmuZiek (gr.pl.) 11.5512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. DOOR 40. „Ik weet beter dan jij, wat ik doen raoet,'' Zei Pax kalm. „Drink het op! Je hebt het noodig." Zij mompelde een protest, maar voldeed aan zijn verzoek. Ten slotte had zij hem het recht gegeven om over haar te heerschen Toen zij zich na eenigen tijd wat opgewek ter voelde, gingen zij aan tafel. Het uas voor haar een allervreemdste gewaarwor ding, daar in dien zwaaienden trein te zitten dineeren met een man, die voor haar nauwe lijks meer was dan een kennis, waar wien zij dien ochtend trouw gezworen had voor haar verdere leven. Zij zou graag willen we ten of hij de situatie ook ongewoon vond maar al was dit het geval, hg gaf er met het minste blijk van. Zijn donker gezicht had een uitdrukking van hoffelijke bezorgdheid voor haar, anders niet. Hij praatte heel kalm over onverschillige onderwerpen. r„„ Tegen het einde van den maaltgd1 Peters binnen om zich er _van e o\i i g dat zij goed bediend werden en om Pax te vertellen, dat Elfrida een bijzonder goed avondmaal genoten had. i,-™ „Dat doet mij plezier," zei PaX' J?j dat zij er niet ziek van wordt, maar dat zal je zelf moeten opknappen." En toen kwam Elfrida binnen, zich m allerlei bochten wringend van blijdschap, waaruit bleek, dat zij het uitstekend maakte. Zij begreep ten volle, dat haar afgod nu haar meester was geworden, en ook scheen zij bij intuïtie te weten, dat de bleeke bruid van dien morgen nu ook zijn eigendom was, want zij bewees ook Claire uitbundige hulde. Zij streelde en liefkoosde de terrier, totdat zij in uiterste tevredenheid tusschen hen bei den in ging liggen, terwijl Peters buiten de wacht hield. Claire leunde achterover in haar stoel. Zij was erg moe, maar het maai had haar go»n gedaan. Zij sloot de oogen, terwijl de tafc-i afgeruimd werd, en voelde, dat zij op haar stoel had kunnen slapen. Pax stoorde haar niet, en gedurende eenige oogenblikken viel zij in een lichte sluimering. Toen deed haar gevi-el van verantwoording haar ontwaken, en ze richtte zich verschrikt op. „Wat doe ik? Ik mag niet hier blijven! Rook toch!" „Ik hoopte dat je in slaap zcu vallen," zei Pfl.X Zij glimlachte tegeu hem en ging rechtop in haar stoel zitten. „Neen. Ik mag nog niet slapen, ik moet teruggaan naar Yvonne. Dat heeft toch geen haast, wel?" oppeide Pax. „Ghulam is er toch. Als je wilt, zal ik Peters sturen, om te zien of alles in orde is." Zij schudde het hoofd. „Neen ik moet gaan Ik heb ergen slaip. dat kcr.it zeker van de champagne. Ik zal er van profiteere;. zelf naar bed gaan. Goeden nacht, Elfrida!" Zij bukte om de hond te liefkoozen die onmiddellijk op haar achterste oooten ging staan en Claire omhelsde. Zij drukte een kus op haar satijnen kop. Toen zij zich ophief, zag zij Pax haar aan kijken met een half schertsenden blik, maar toch had hij datzelfde in zijn oogen, waar voor zij dien morgen onwillekeurig eerbied had gevoeld. Misschien kwam het door het zwaaien van den trein, maar een plotselinge duizeling be ving haar en zij greep aan het raam vast. Pax' sterke hand sloot zich onmiddellijk om haar arm, maar hij sprak niet. Na eenige oogenblikken was het voorbij. „Ik ben bang, dat ik nog niet erg vast op mijn beenen sta, maar nu is het weer in orde." „Zou ik je iets mogen vragen?" vroeg Pax met een vaste, besliste stem. Zij keek hem met iets van wanhoop aan. „Ja. als het moet." Zijn oogen keken recht in de hare. „Waar om ben je vanmorgen flauw gevallen? Je hoeft niet te antwoorden, als je het Lever niet doet." Zij deinsde achteruit. „O. dat! Ik g« oof. dat het gedeeltelijk door de hitte kwam." „Niet heelemaal?' zei Pax vriendelijk, maar met ernstig aanhouden. Zij wendde haar oogen af. Zij kón hem niet spreken over dat visioen van Guy. Was het niet door zijn hand, dat Guy gestorven was? „Ik wil liever niets meer zeggen," zei ze. Hij maakte een lichte beweging; de druk op haar arm werd sterker. ..Misschien begrijp Ik het, zonder dat je het mg zegt," zei hij zacht. Alsof hij tegen een kind sprak, ging hij voort: „Claire, wil je tegen mij even vrien delijk zijn als je zooeven voor Elfrida was? Ik zal je niet meer vragen." Zij voelde haar hart bonzen van schrik. Het was belachelijk, zei ze tot zich zelf, maar zij stond als versteend. Hij wachtte een oogenblik. „Zelfs dat niet?" ze' hg toen. „Goed, lieve. Denk er niet aan. het was maar een grap. Ik zal je terug brengen naar Yvonne." Zij volgde hem, geschokt, onderworpen, onverklaarbaar vernederd. Zij had er niet aan gedacht om aan zijn verzoek te voldoen, maar toen zij alleen met Yvonne was, wenschte zij met haar geheeie hart, dat rjj het gedaan had. Zij vond Yvonne wakker, maar te versuft om te praten. Zij had niet naar Miss Sahibb gevraagd, zei Ghulam. Claire bedankte hem en zond hem weg, wetend dat hij zou gaan slapen binnen het bereik van haar stem. De trein snelde voort in de duisternis. Die hitte was als een looden gewicht, dat hen neerdrukte. Zij trachtte aan de verschrikkelijke reis te denken als aan den eersten stap van hun terugkeer naa- En geland het dierbaar land met zijn groene weiden en koele stranden, maar slaagde er niet in haar gedachten te dwingen. Zij dacht aan den man in de aangrenzende coupé, die haar slechts gevraagd had om even vriende lijk tegen hem te zijn als tegen zijn hond Was het alleen een conventioneel verzoek ge weest? Had hg werkelijk slechts een grap willen maken, zooals hij zei? Of was het feit, dat dit hun huwelijksnacht was, plotseling tot hem doorgedrongen, zoo als het zich nu als een dreigend schrikbeclfl aan haar vertoonde? „Mijn God," kreunde ze in haar angst, „wat heb ik gedaan?" En voor het eerst zag ze volkomen duide lijk, dat de stap dien zij gedaan had, onher roepelijk was, zag, dat zg afstand gedaan had van dat kostbare bezit haar vrijheid, en dat zij zich gegeven had in de handen van een man. die haar altijd de zijne had willen maken. En zg had nooit geweten als op dit oogenblik, hoeveel haar vrgheid haar waard was. Zij had Pax altijd graag mogen lijden, maar zij kende hem niet. en dat beangstigde haar Zijn beheerscht optreden maakte haar des te meer bewust van het feit, dat zij aan zjjn genade was overgeleverd, en ofschoon zg geen reden had om te vreezen, dat hij zijn beheersching ooit zou verliezen, had zij toch sterk het gevoel, dat zij er tenslotte door overwonnen zou worden. Hg was zoo kalm. zoo praktisch, zoo zeker van zich zelf. Zij was zich steeds bewust geweest van haar zwakheid, maar zij had nog nooit rekening gehouden met zijn kracht. Het scheen haar toe, dat, naar hetgeen zij er van avond van gezien had, zij haar idee van een kalme en zekere vriendschap tusschen hen, geheel moest laten varen. Zij klemde zich vast aan de overtuiging, dat hij nooit zou trachten te nemen, wat hem niet geboden werd, maar daarachter schuilde de twijfel. De onbekende kracht, die van hem uitging, zou vroeger of later haar lijdelijken tegenstand breken. Zij konden niet hun geheeie verdere leven zoo tegenover elkander staan. Dat begon zij te beseffen, en ofschoon haar wil zich langen tijd legen de zijne kon stellen, op den duur moest zij voor diezelfde onbekende kracht buigen. Zij kon zich niet voorstellen, dat hij ten laatste, alsof het de meest gewone zaak was haar aan zijn wil zou onderwerpen. En een ontstellend vermoeden kwam haar in de gedachte dat even. snel verbannen werd dat het voor hen beiden veel beter zou zijn, als hij dit deed. Het leven was zoo kort! En dan zoovele vraagstukken! Zg slaakte een bijna harts- tochteiijken zucht van vermoeidheid en be gon zich te ontkleeden. De trein raasde voort door den nacht. Zoo was het leven een razende tocht van de eene duisternis naar de andere. En voort durend leed de mensch zorg en angst; en toch hoe hing hij aan dat leven! Waarom? Waarom Toen zij gereed was, ging zij naar Yvonne en boog zich over haar heen. Zij lag stil. met half gesloten oogen, die zij opende toen Claire haar zachte hand op haar voorhoofd legde „Ben jij daar. lieve?" fluisterde Yvonne „Waar zijn wij?" „W ij zijn in den trein, lieveling op weg naar huis. Wil je niets hebben." Yvonne bewoog zich rusteloos in de kus sens. „Ik zie die lantaarn niet graag," zei ze. Claire keek om zich heen. „Bedoel je het licht, lieve? Hindert het je in je oogen?" (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5