De toekomst van de kustvisscherij onder de loupe Ingezonden Op de jaarvergadering van den Ned. Visschersbond Een eeresaluut aan het leger der kustvisschers The Ghost Goes West Burgerlijke Stand van Den Helder Texelsch nieuws Het sportvliegersbezoek Vischafslag Den Helder Een advertentie in dit blad treft doel! Uit het politierapport Zaterdagmorgen is in hotel Boschlust te 's-Gravenhage, de jaarvergadering ge houden van den Ned. Visschersbond. Op deze vergadering, die door verschillende autoriteiten bezocht was, is door den voorzitter van den bond, den heer J. W. Stevenson, de kustvisscherij onder de loupe genomen. Somber was nog de toon die op deze samenkomst klonk, waar alle 17 afd. van den Bond hun afgevaardigden hadden gezonden. Er waren vertegenwoordigers zoowel uit 't Noorden als uit het Zuiden van ons land. Onder de aanwezige autoriteiten merkten wij op de heer Groen, chef van de afd. Vis scherij van het Departement van Economi sche zaken, vertegenwoordiger van den mi nister van economische zaken en den secr. generaal voor de visscherij, de heer Kiewiet de Jonge, voorz. van de Visscherij-Centrale, d heer van Dijk, scretaris van die Centrale, de heer Vroolijk, directeur van het verkoop kantoor voor garnalen en voorts de heeren: D. Huinink, burgemeester van Veere; J. Tanes, namens gem. bestuur Stellendam en Goeree; wethouder de Boer, als vertegen woordiger van het gem. bestuur Den Helder; Hartevelt, burg. Uerum (Zoutkamp) Vermaat vertegenwoordiger van het gem. bestuur van Den Haag; Honing, burg. Arnemuiden; Baron v. Tuyl v. Serooskerken, burg. van Domburg; R. v. d. Ley, burg. Termunterzeil. Openingswoord. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de beteekenis van den bond voor het kust- visscherij-bedrijf, waardoor dit bedrijf naar buiten op kan treden .De belangen van het kustvisscherijbedrijf, hoe onderscheiden ook, worden in al hun geledingen behartigd. De medewerking van regeerings- en andere auto riteiten wordt er door verzekerd en het con tact met gemeentelijke en gewestelijke auto riteiten komt door den bond goed tot zijn recht. Daarvoor is, zoo zegt spr., ondanks den somberen toon, die tot onze spijt ook op deze vergadering zal heerschen, een gelukwensch op zijn plaats, nu de bond weer een jaar zijn ar' eid heeft kunnen verrichten. Spr. uit een moedgevend woord voor de toekomst. Uit het Jaarverslag. Aan het door den secretaris uitgebrachte jaarverslag, ontleenen wij het volgende: De visschers te Makkum, eertijds saam op trekkend met de Wieringerver. D.E.T.E.V., vereenigden zich in een aparte afdeeling en tradon als' een afzonderlijke afdeeling van geweest II toe. Er zijn geen afdeelingen van den bond afgevallen. De bond omvat thans 5 gewesten en 17 afdeelingen. De nood der kustvisschers vergde ook dit jaar velerlei arbeid van het bondsbestuur. Tal rijke brieven en verzoekschriften werden ver zonden en vergaderingen bijgewoond, bespre kingen met autoriteiten gevoerd. In het jaarverslag werd ook melding ge maakt van het feit, dat de voorzitter niet meer die bewegingsvrijheid heeft als voorheen. Dit wordt ten zeerste betreurd. De regeering heeft den steun aan de gar- nalenvissohers verhoogd, welke maatregel ten zeerste noodzakelijk is gebleken. Evenzeer werd door de krachtdadige medewerking der regeering verkregen, dat de visschersyaartui- gen aan de gestelde eischen der scheepvaart inspectie konden voldoen. In 1937 werd nog niet bereikt, dat de bond een eigen orgaan uit kon geven, waardoor de onderlinge band niet weinig versterkt zou worden. De wensch wordt uit gesproken dit ideaal te verwezenlijken. Vrij pessimistische rede van den voorzitter over de kustvisscherij. De voorzitter, de heer J. W. Stevenson, hield daarna zijn aangekondigde rede over den toe stand van het kustvisscherijbedrijf, waarin een vrij pessimistische toon doorklonk. Het bondsbestuur en bondsvoorzitter be seffen, aldus de voorzitter, dat ze moeten blijven werken en naar verbetering streven, dat ze Nederland moeten blijven doordringen, dat gij en uw arbeid behoo- ren tot de Nationale zaak en dat zoo gij, als lid van dat lichaam van Nederland verdwijnt, dit schade doet aan het geheel. Spr. geeft een overzicht van de kustvisscherij in de verschillende gewesten van den bond. De onbillijke verplaatsing van de garnalenexport. Met de taaiste volharding, de Zeeuwen eigen, rekken deze visschers hun ellendig be staan, maar het dreigt welhaast voor hen onmogelijk te worden, terwijl dit gewest (en dit gewest niet alleen) bij alle ellende nog de nadeelen ondervindt van de verplaatsing van de export naar IJmuiden. De Fransche impor teurs dragen de handelaren in grove en fijne visch op, hen tevens van garnalen te voor zien en zoo ziet men het gebeuren, dat expor teurs in zeevisch. die nog nimmer een garnaal hebben verhandeld, zelfs niet eens weten hoe deze behoorlijk moeten worden verpakt, orders ontvangen voor garnalen, terwijl garnalen- exporteurs van jaren her, hun afzet zien ver minderen. Dit geldt evenzeer voor Den Helder als Texel. In het belang van de eigenlijke gar- nalenvisschers, die van export moeten be staan, dringen we er nog eens met klem op aan, dat de autoriteiten deze zaak toch niet te licht opvatten, maar dat zij ernstig streven naar een bevredigende oplossing. Van het gewest Stellendam en omgeving kwamen gelukkig wat minder droeve klachten. De toestand van de gamalenvisschers voor Den Helder en omgeving. Spr. komt dan dicht bij huis. Wat de toestand van de gamalenvisschers in Den Helder en omgeving betreft moeten we helaas minder goede klanken laten hooren zoo zegt hij. De visscherij op export-garnalen gaat hoe langer hoe meer achteruit, garnalen voor pellerijen worden niet dan bij hooge uit zondering gevischt, alleen wanneer door stormweer in IJmuiden onvoldoende aanvoer is. De visscherij op levende garnalen voor Amsterdam laboreert nog steeds aan dezelfde kwalen van jaren geleden. De oppermacht van de grossiers in levende garnalen blijkt nog steeds grooter dan de macht van het verkoopkantoor en de autoriteiten zijn nog steeds doof gebleven voor de smeekbede der visschers om toch vrijheid van handelen toe te staan, wan neer hun goede product door den onwil der handelaren te water moet worden ge worpen, terwijl Amsterdam ze wel kan gebruiken. We moeten erkennen, dat door het Bestuur van het Verkoopkantoor in den laatsten tijd meerdere pogingen zijn aangewend om ver betering te bewerken, maar de feiten bewijzen, dat de willekeur der grossiers elke genomen maatregel kan doen mislukken. We betreuren nog steeds, dat indertijd de levende garnalen onder de werking sfeer van het Verkoopkantoor voor gar nalen zjjn betrokken en niet is ingegaan op het voorstel van Wethouder De Boer om voor dit artikel een aparte commissie in het leven te roepen onder zijn leiding uit de direct-belanghebbenden, die in staat zou zijn op korten termijn en direct na bevind van zaken, handelend op te treden. Nog blijven er klachten en ze zullen er blijven, wanneer geen andere koers kan worden gevolgd en het is begrijpelijk, dat op de Jaar vergadering van de Heldersche visschers- vereeniging „Samenwerking", met algemeene stemmen een motie werd aangenomen, waarin de groote mate van ontstemming over de droeve gang van zaken werd uitgesproken. Dankbaar voor de hulp der Regeering, die men niet gaarne zou missen, drong deze motie er op aan, dat andere maatregelen zouden wor den genomen en zoo dat niet mogelijk was op algeheele vrijheid. Deze motie werd den autori teiten kenbaar gemaakt en van Zijne Excel lentie kwam bericht in, dat deze kwestie zijn volle aandacht had. Hopen we, dat ook in dit droeve verloop voor de Heldersche visschers verbetering zal kunnen intreden. Het visschen op drogerij-garnalen. Spr. staat dan vrij uitvoerig stil bij het visschen op drogerij-garnalen, dat hij als een gevaar brandmerkt voor het garnalenbestand, omdat wat men klein wegvischt, groot niet meer gevangen kon worden. Hij wijst daarbij op de inconsequentie van regeering, die voor de kustvisschers een maaswijdte van 7 cm voorschrijft, terwijl de gamalenvisschers vrij spel hebben. Temeer is deze houding van de regeering inconsequent, daar de conventie van Londen nog nimmer geratificeerd is en de buitenlandsche schepen in Nederlandsche vischwateren met netten van kleinere maas wijdte de visch voor onze visschers weghalen. Spr. wijst dan op de kleine trawlvisscherij, die door de leden van de afd. Den Helder en Scheveningen worden uitgevoerd. Over het algemeen levert deze visscherij geen bevredi gend resultaat. Een compliment voor de Texelaars. De voorzitter brengt een eeresaluut aan de Texelsche visschers, die door tijdige aanschaffing van efficiente botterschepen, gepaard aan een coöperatieven inslag van alle visscherijbenoodigdheden, in staat waren hun bedrijf rendabel te maken. Hij levert critiek op de stijging van de olie prijzen, die te wijten is aan het concern van die maatschappijen, die de macht in handen hebben en hun prijzen onderling bepalen. Hij hoopt, dat de regeering hiertegen maatregelen kan nemen. In verband met de verschijning van het rap port van Dr. Jacobs over de zeevisscherij, vraagt spr. of de regeering hierin geen aan leiding vindt de steun voor onze visschers te verhoogen. Dit verzoek om verhooging van steun doen wij in de laatste plaats, omdat we liever door verlaging van lasten en door verhooging van omzet, een rendabel kustvisscherij-bedrijf zouden willen bevorderen, zegt spr. Naar aanleiding hiervan bespreekt hij het distributie apparaat voor de visch, dat z.i. nog wel te verbeteren is. De beschouwing van den voorzitter wordt besloten met een woord van dank aan de regeering, voor wat zij gedaan heeft in ver band met de uitvoering van de schepenwet. Een tegemoetkoming van 65 pet. in de repa ratiekosten was een breed gebaar, al drukken de 35 pret., die de visschers zelf moeten be kostigen ook zwaar op de bedrijven van de menschen, die immers al moeite hebben hun hoofd boven water te houden. Hij doet eenb eroep op de regeering om de enkelen, die afgewezen werden, alsnog te helpen. Tenslotte doet spr. nog een dringend beroep, de voorschriften en bepalingen minder dwin gend te maken. De regeeringshulp wordt ge waardeerd, maar een bij uitstek vrij bedrijf als het visschersbedrijf, kan niet blijven ademen onder al te dwingende voorschriften. Een beroepsinstantie wenschelijk, Spr. stelt nog voor een instantie in het leven te roepen van personen, die los staan van de Visscherij-Centrale en het ver koopkantoor voor garnalen, die als een be roepscommissie zou kunnen fungeeren en den minister van advies zou kunnen die nen, wanneer gedupeerden zich tot Z.Exc. wenden, opdat een geheel onpartijdig on derzoek de oplossing zou kunnen brengen. Spr. besluit met een eeresaluut te bren gen aan dat leger van kustvisschers, dat ondanks de ongunst der tjjden, hun moei- zamen arbeid blijft volvoeren. Zij het ons gegeven nog eens een herleving van het kustvisschersbedrijf te mogen mede maken, opdat een zekere mate van welstand terugkeere in de gezinnen der kustvisschers, die nu meestal groote zorg en ellende mee maken. Mocht 1938 reeds daarvan de sympto men te aanschouwen geven. Opmerkingen uit de vergadering. Verschillende afgevaardigden voerden hierna het woord om naar aanleiding van het behan delde onderwerp vragen te stellen of opmer kingen te maken. De heer Muining, van Urk, wees op de on billijkheid ten opzichte van het aanbrengen van de Carnavalslichten. Hier werd door de scheepvaartinspectie met twee maten geme ten. Voorheen viel Urk onder het binnenvaarts- reglement, waarvoor het niet noodig was, nu onder het buitenvaartreglement. De vertegenwoordiger van Breskens, de heer Leenhorst, meent, dat het binnenland een goed afzetgebied zou kunnen worden voor de gar nalen, als men de menschen leert garnalen te eten. De heer Bakker, Urk, vraagt naar de moge lijkheid van stopzetting van de garnalenvis- scherij, gedurende de 5 zomermaanden. De voorzitter wijst op de onmogelijkheid daarvan, niet alleen veor de visschers, maar ook voor de consumenten. De heer v. d. Vis (Texel) wijst op de onbil lijkheid, dat de buitenlandsche visschers niet gebonden zijn aan de maaswijdte van de net ten, waardoor ze de visch voor de Hollanders wegvisschen. Dat geeft wrok. Hij vraagt vrij heid voor de visscherij. De heer Ras, van Urk, wil protesteeren tegen het request van den Bond v. Kleinhandelaren in het vischbedrijf, voor het openstellen van de grenzen voor meer vischaanvoer. De heer Huinink, Veere, meent, dat door de organisatie wel iets bereikt kan worden voor goedkoopere olie, b.v. door coöp. inkoopen. Wethouder De Boer van Den Helder deelt mede, dat aan de regeering rapport is uitge bracht over de intensieve visscherij op gar nalen en den invloed daarvan op den garnalen- stand. Het antwoord op dat rapport was juist van de regeering binnengekomen, waarin erkend werd de ongunstige invloed van de visscherij op drogerij garnalen op het garnalenbestand. Het Gemeentebestuur van Den Helder zal deze visscherij zeker niet in de hand werk. Spr. hoopt, dat ook de regeering haar tegen zal gaan. De voorziter van de Visscherij-Centrale, de heer Kiewiet de Jonge, wijst op de beteekenis van de organisatie van de visschers en brengt een compliment aan den voorzitter van den bond, voor wien niets te veel is. Spr. meent, dat de economische steun van de regeering langzamerhand aan de bovenste grens is, het is daarom zoo bedroevend, dat de bedrijfsuit- komsten nog onbevredigend zijn. Ook de heer Kiewiet de Jonge ziet in de ver grooting van het afzetgebied in Nederland de eenigste mogelijkheid tot uitbreiding van het vischdebiet. Tenslotte wijst spr. op de betee kenis van een eigen spreekbuis voor de vis schers, waarvan hij hoopt en verwacht, dat ze zoo spoedig mogelijk tot stand zal komen. Nog worden eenige vragen gesteld en beant woord, waarna de pauze gehouden wordt. Na afloop hiervan wordt nog een huishoudelijke vergadering gehouden. Zondagmorgen draaide in het Rialto-theater als intellectfilm, het veelbesproken en even veel beschreven filmwerk van Alexander Kor- da „The Ghost goes West", waarvan de Hol- landsche titel luidt „Spook te Koop". Afgezien van het feit of hier sprake is van een intellectfilm, vraagt men zich af wat de redenen zijn, dat het groote bioscoop-publiek een dergelijke satyre op een dergelijke knappe wijze verfilmd niet weet te apprecieeren. Het is namelijk een publiek geheim, dat dit werk het bij de „man in the street" niet gedaan heeft. The Ghost goes West werd vervaardigd door René Clair, de schepper o.a. van „Sous les Toits de Paris" en „A nous la Liberté" en ook met deze film heeft hij weer een demonstratie gegeven van zijn zeer uitzonderlijk talent, zijn meesterschap inzake visie op menschen en toe standen en als een knap camera-man. Het is een wonderlijk verhaal. Een kasteel, staande ergens in Schotland, wordt bewoond door een achttien-karaat spook. Het verschijnt iederen nacht prompt om 12 uur, zeer ten on gerieve van den laatsten tigeriaar, die gaarne het voorvaderlijk kasteel aan den man wil brengen in verband met onrustbarend stijgende schulden, maar door genoemd spook daartoe geen kans ziet. Gelukkig arriveert er een Amerikaansche familie, die gecharmeerd wordt door een der gelijk stuk antiek, terwijl ook het spook gaarne op den koop toe genomen wordt. Resultaat: het kasteel, inclusief spook, gaat naar de nieuwe wereld, en wordt aldaar steen voor steen weer opgebouwd. Het behoeft geen betoog, dat door dit won derlijke gegeven een romannetje geweven is en dat alles zich ten beste keert, zoowel voor den Schot als de Amerikanen, maar als het zoo ver is, hebt ge U meer dan een uur te goed kunnen doen aan een satyre van het beste soort. Zelden zag men met zooveel goeden smaak en fantasie de Schotsche en Amerikaan sche deugden en ondeugden hekelen, zelden kreeg men hartelijker spot en goedmoediger sarcasme in een dergelijk smakelyken vorm op gediend. Waarlijk, wederom blijkt heel duide lijk welk een filmisch kunstenaar van den eer sten rang Clair is en welk een scherpen kijk hy op z'n medemenschen heeft. Een film, vallende buiten het kader van het doorsnee-product, doch voor den liefhebber van het betere genre een delicatesse. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Leeuwarden". SPREEKUUR WETHOUDERS. Wethouder De Boer zal heden geen spreek uur houden. LEZING OVER EGYPTE EN PALESTINA. Ds. Barkey Wolf, de bekende schrijver uit de Libellenserie, tevens een goed spreker, heeft enkele jaren geleden een reis ondernomen naar Egypte en Palestina. Hij komt daarover een lezing houden voor de afd. Den Helder van de Ned Christ. Vrouwenbond op 27 April, in de bovenzaal van het Chr. Mil. Tehuis, Kanaal- weg. De verbazingwekkende historie en de heilige herinneringen, welke deze landen in ons wak ker roepen, moge voor velen aanleiding zijn deze vergadering bij te wonen. Ook niet-leden zjjn hartelijk welkom. Zie verder de advertentie in dit nummer. van 23 April 1938. BEVALLEN: A. M. WuestenenkSlootweg, z.; A. BlanjaarTwlgt, z.; T. Kloosterman Dujjvelshoff, z.; W. BoonTeerink, d.L. van TeulingenHaut, z. OVERLEDEN: B. Q. Boelen (m) 37 jaar. Zooals in het nummer van Vrijdag j.1. werd medegedeeld, is het vliegveld „Texel" gister middag een der stations geweest, waarop de deelnemers aan de Reddingsvlucht boven de Friesche Wadden op de Propganda-vlucht van de Vrijwillige Organisatie van Sportvliegers (V.O.S.) moesten landen. Er bestond voor dit bezoek van sportvlie gers in onze gemeente zeer veel belangstelling, tegen den tijd, dat de vliegmachines konden arriveeren bevonden zich nabij het station een ruim duizendkoppige menigte. In het station waren het dagelijksch bestuur dezer gemeente, verschillende raadsleden en de voorz. van het hoofdbestuur van V.V.V. „Texel" ter begroe ting aanwezig. Omstreeks kwart over twee werd vanuit Leeuwarden telefonisch gemeld, dat de vlieg tuigen vandaar waren vertrokken, Kwart over drie kwamen de eerste vliegtuigen in het ge zicht, uit Noordelijke richting naderde toen drie twee-dekkers „De Vlijt", om enkele minu ten later vlot te landen. Burgemeester Kamp betrad dadelijk het veld om de eerstaan- gekomenen te begroeten. Een kwartiertje later waren 9 vliegtuigen geland. Eén der piloten had blijkbaar eenige moeite ondervonden met het vinden van het vliegveld, zoodat de machine na eerst boven Den Helder te hebben gevlogen, naar Texel terug moest keeren. Van de deelnemers aan de reddingsvlucht vernemen wij, dat des morgens 10 vliegtuigen op IJpenburg hadden gestart. Eén had nabij Groningen wegens motorstoring een nood landing moeten maken op een weiland, waarbij het vliegtuig in een sloot geraakte. Eén der inzittenden liep hierbij een lichte verwonding aan het hoofd op, doch kon door andere in deeling van de passagiers den tocht mee maken. 't Beschadigde vliegtuig bleef in Leeuwarden achter. De vlet en de reddings boot, waarnaar men opdracht had te zoeken, werden gevonden; de vlet op een zandplaat nabij Schiermonnikoog. Men had een zeer mooien tocht gemaakt, doordat het uitzicht buitengewoon helder was, had men zich zonder eenige moeite kunnen orienteeren. Per uur had men ruim 60 km .kunnen vliegen, althans wat de open vliegtuigen betrof, de gesloten (waaronder de bijzonder fraaie van den heer Kok, den Direct, der Koninkl. Petr. Mts., die voor dezen tocht beschikbaar was gesteld) maakten 80 km en meer. In de open vlieg tuigen had men vooral boven de zee, zeer veel last van de koude ondervonden. Het vliegveld „Texel" had, zooals ons bleek, op de piloten een zeer goeden indruk gemaakt: met landen had geen der machines, die uit zeer uiten- loopende typen bestonden, niet de minste moeite ondervonden. Op het terras van het station werd den gasten namens het Gemeente-bestuur van Texel thee aangeboden. Van deze rustperiode werd gebruikt gemaakt om in verschillende machines de benzinetanks bij te vullen. Om streeks kwart over vier maakte het gezel schap zich gereed om verder te reizen. Burge meester Kamp richtte toen even tot de ver- trekkenden 't woord. Spreker wees er op, dat het hem bijzonder veel genoegen deed, dat nu eens een talrijk aantal sportvliegers Texel een bezoek brachten; bij het ontwerpen der plannen voor aanleg van dit veld, zei spr., hebben wij ons in verbinding gesteld met de K.L.M. (die ons alle medewerking heeft ver leend). Er werd toch echter ook gewezen op het feit. dat er sportvliegerij bestaat. Daarvan heeft evenwel ons vliegveld nog maar zeer weinig ondervonden, want slechts een paar sportvliegers zijn hier geland. Spr. gaf den wensch te kennen, dat, nu zoovelen den weg hierheen hebben gevonden, propaganda voor ons eiland onder de sportvliegers zal worden gemaakt. Gij allen zijt ons hartelijk welkom. Zooeven heb ik vernomen, vervolgde spreker dat uw vereeniging feitelijk een filantropische is, waarvan wij ook'gebruik kunnen maken en als Hoofd van deze gemeente is het mij zeer aangenaam te kunnen vernemen, dat ziekenvervoer per vliegtuig, als de vaart door ijsgang is gestremd, door uw vereeniging gra tis wordt verricht. Spr. eindigde met alle be zoekers een hartelijk tot weerziens toe te roepen in deze gemeente. De heer Asjes (voorm. instructeur aan de school voor luchtv.) dankte namens alle deel nemers aan dezen oefentocht voor de harte lijke ontvangst, die hun hier ten deel was gevallen. Feitelijk moest u ons als verstoor ders van de heerlijke rust beschouwen, waarop de Burgemeester zooeven doelde, doch ik wil hier wel aan toevoegen, dat het bezoek van sportvliegers, nu ze met de schoonheid van de Wadden hebben kennis gemaakt, waar voor wij dezen tocht hebben georganiseerd ongetwijfeld meer hun weg in deze richting zullen vinden. v Hierna namen de gasten afscheid, de vlieg tuigen werden naar de Zuidzijde van het veld gereden, waarna 't eene na het andere vlot opsteeg, om na enkele minuten in de richting Den Helder te verdwijnen, met het doel 't eind punt van den tocht, het vliegveld IJpenburg. KERKNIEUWS. De bisschop te Haarlem heeft benoemd tot kerkmeester van de R.K. kerk te Den Burg de heer C. Graaf, inplaats van den heer P. J. Verberne, wien op zjjn verzoek eervol ont slag is verleend. 'ot Directeur van het zangkoor der R.K. kerk te Den Burg werd benoemd de heer P. B. Riteco, inplaats van den heer W. H. Wil- le'msen, die op zijn verzoek eervol ontslag ia verleend. TENTOONSTELLING IN HET ST. JANSHUIS. Zondag is in het St. Janshuis te Den Burg een tentoonstelling gehouden van de werk stukken, die in den afgeloopen winter zijn vervaardigd de door jeugdige werkloozen. Prachtig houtsnijwerk, en werkstukken met een figuurzaag vervaardigd waren te bezich tigen. Tot dekking van de kosten werd een verloting gehouden, waarbij verschillende werkstukken als prijs dienden. 23 April. Tongen Slips Tarbot Schol le soort Schol 2e soort Schar Wijting Door gamalenvisschers Levende garnalen Gekookte garnalen Door haringvisschers: 60 tal haring P. kg 1.04—0.96 l> tt tt 0.92—0.88 tt tt tt 1.10—0.95 kist 8.50—7.25 tt 4.50—3.20 tl M tt 2.45—2.00 )t tt tt 1.90—1.40 p. lit f 1.50—1.35 kg tl 0.16 p. tal 5.50—4.50 (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactlfc, Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte Redactie, Gelieve mij nog eenmaal een plaatsje in Uw blad te verleenen voor 't navolgende. Bij voorbaat dank. t.t. DELGORGE. Tot mijn leedwezen moet ik op Uw onder schrift van mijn ingezonden artikel van 16 April j.1. betreffende de Mar. Concerten, nader ingaan. De betrouwbare bron waaruit U tot de veronderstelling kwam dat er twee van de drie Comitéleden vóór ophefing der concerten waren, heeft U niet goed begrepen of verstaan. Wat tooh is het geval. Er zijn niet drie, maar reeds jaren slechts twee Comitéleden. Hierdoor vervalt dus een meer derheid vóór de opheffing. Waarschijnlijk verkeert U in de mee ning, dat de Kapelmeseter lid van het Comité is. Zulks is beslist niet het geval, en is Z.Ed. ook nimmer geweest. Uit den aard der zaak wordt wel overleg gepleegd betreffende de te engageeren solisten e.d. Ten overvloede kan ik melden, dat het ge- heele orkest het zou betreuren, als de op heffing een feit zou zijn. Zelfs gaf men mij in overweging bij voortgang de namen der solisten, welke hun medewerking zouden ver leenen, zooals zulks ook elders geschiedt, vooraf bekend te maken. Dus ook van die zijde volkomen medewerking. Het slot van het onderschrift: „van harte hopen wij, dat er nog een weg gevonden zal worden, de concerten voor onze stad te be houden," versterkt mij in de meening, dat te zijner tijd de pers haar steun niet zal onthou den. Met de onontbeerlijke steun der Marine- auoriteiten, en de finantieele hulp der Ge meente, alsmede van een groot deel onzer stadgenooten, hoop ik, dat wij in de toe komst niet verstoken zullen zijn van de con certen. Zonder noodzaak zal ik, althans v.1., niet meer van Uw goedheid tot plaatsing be treffende deze zaak van Uw blad gebruik maken, en zeg U dank voor het gebodene. Hoogachtend, J. DELGORGE. Voorzitter Marine Winter Concerten. Inderdaad waren wy van meening, dat ook de dirigent van de Marinekapel, de heer Leistikow, deel uitmaakte van het Comité. Theoreisch blijkt dit dus niet het geval te zijn, al zal het natuurlijk i i de practijk hier op neerkomen, dat de stem van den heer Leistikow evenveel waarde heeft als die van een comité-lid. De heer Delgorge bevestigt dit eigenlijk in bovenstaand schrijven reeds. Het spreekt vanzelf, dat de kolommen van de Heldersche Courant, als die concerten doorgang hebben, weer open zullen staan. Niets liever dan dat! Wy beschouwen het behoud van de concerten voor onze stad van groote cultureele waarde. Red. Held, Crt. RIJWIEL ONTVREEMD. Een bewoner van Huisduinen deed Zaterdag aangifte van het feit, dat zijn rijwiel, dat hij eXen pobeheerd in de Vosstraat had neergezet, bij zyn terugkomst verdwenen bleek te zijn. HIJ MIST ZIJN KONIJN. Een bewoner van de Anjelierstraat be merkte, dat men uit een hok op zijn erf een zwart-grijs konijn met witten neus had mee genomen. OOK DAAR IS EEN FIETS NIET VEILIG. Een persoon, die zijn rijwiel onbeheerd in de Donkere Duinen had neergezet, bemerkte bij zijn terugkomst, dat de dynamo was ver dwenen. DE BALDADIGE JEUGD. Een tweetal jongelui, die de Spoorstraat gisterenavond onveilig maakten, werden door de politie meegenomen naar het hoofdbureau, waar zij een reprimande ontvingen, die niet mis was.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6