Een hecht verbond tusschen Frankrijk en Engeland 25 Noordholl. gemeenten achter Alkmaar DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER „Chantage" zegt de Duitsche pers Duizend dooden in Hankau „Italianen stamverwant aan negers Nog steeds slecht weer in Spanje KQNTNGSTRAAT.T8. DEN HtLDft. TILÏROON-» (1 LIJNÏN) ZATERDAG 30 APRIL 1938 66e JAARG. No. 8297 Chincczcn heroveren Tantsjing Verbetering weg Stolpen- Den Helder Reist per WAC0 Aufobusdiensten Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTt Goklustigen verrast heldersche courant Uitgave der Uttg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Naar vreedzame regeling der Midden-Europeesche problemen. Overeenstemming in militaire en economische zaken. De tweede, zeer belangrijke dag van de Britsch-Fransche besprekin gen is in hoofdzaak gewijd aan de Midden-Europeesche problemen. De toestand in het Verre Oosten is besproken en ook het Zwitsersche vraagstuk kwam aan de orde. Na de voorlezing van het officieele communiqué verklaarde Daladier: Ik geloof werkelijk, dat nooit de overeenstemming tusschen Groot- Brittannië en Frankrijk, wezenlij ker, uitgebreider en dieper is ge weest." Het Tsjechische probleem. is volgens het officieel communiqué zooda- hig besproken, dat algemeene overeenstem ming werd verkregen omtrent de maatre gelen om in het belang van den vrede tot een oplossing te raken. De bijzondere cor respondent van Havas. zegt dat de situatie Zoowel uit militair als uit diplomatiek oog- Punt is besproken. Do Britsche ministers ztjn zich Welbewust van het gevaar in Mid den-Europa, waar het bewaren van den vrede afhangt van een incident met de Duitsche minderheid. Zij erkennen de moeilijke positie van frankrijk in verband met het verdrag van 1925. -Aangezien Engeland, volgens de o/ficieele verklaring van zijn leiders in het parlement, niet bereid is nieuwe verplichtingen op het vasteland van Europa aan te gaan, blijft niets anders over dan met alle ten dienste s,aande middelen een gewapend conflict, waarin Frankrijk en Engeland zouden wor- ucn niecges.'ecpt, te voorkomen. Minister Daladier wees er op, dat Frank rijk de verplichtingen van de in 1925 door Briand geteekende verdragen moet nakomen. Militair gezien kan Tsjecho-Slowakije zich doeltreffend verdedigen, indien het kan re kenen op den steun van het buitenland.. Engeland niet uitgesloten. Omtrent de Tsjecho-Slowaaksche kwestie wordt nog opgemerkt, dat de Britsche pre mier, het werk van de pacificatie van Eu ropa wenschende voort te zetten, door de re geling, onlangs te Bome getroffen, begon nen, bij de eerste gunstige gelegenheid met Berlijn onderhandelingen zou willen aan- knoopen met het oog op het sluiten van een soortgelijk accoord met het Duitsche Rijk, een accoord dat naar zijn oordeel aanzien lijk zou bijdragen tot een consolideering van den vrede. Zonder zoover te gaan de verant woordelijkheid op zich te nemen van een zich verzetten tegen zulk een ini tiatief of zelfs het te ontraden, schijnt het toch niet, dat de Fran- sche vertegenwoordigers het thans het juiste oogenblik achten zich er bij aan te sluiten. Te Tsjechische regeering heeft aan den vooravond der Fransch-Britsche besprekin gen te Londen en te Parijs memoranda doen indienen waarin de maatregelen worden uiteengezet, die reeds van kracht zijn ten gunste der minderheden, die naar erkend moet worden tot de best behandelde van Europa behooren en die in het verleden geenerlei aanleiding hadden gehad te kla gen over het centrale gezag. De Tsjecho Slowaaksche autoritei ten zijn bereid nog verder te gaan op den weg van het doen van con cessies. Zij zouden op de begrooting een deel willen reserveeren, dat spe ciaal bestemd zou zijn, onder con trole van de Duitsche minderheid, voor den bouw van scholen en voor alle in de betrokken gebieden noo- dige openbare werken. De zeer openlijke bevestiging van den wil van Frankrijk al zijn verplichtingen te eerbiedigen, bracht een uitermate duidelijk element in de besprekingen, welker inge wikkeldheid zeer groot was. Chamberlain heeft, ongetwijfeld om uit het Britsche standpunt alle consequenties te trekken, die deze houding met zich mede bracht, ër prijs op gesteld overleg te plegen met zijn dele gatie voor hij zdch weer naar de Fransche ministers begaf. De toestand in het Verre Oos ten is bestudeerd. De belangen van beide partijen bleken parallel te loopen. In het bijzonder met betrekking tot de mo gelijkheid van een eventueele bemiddeling. De financieele positie van Frankrijk kan eveneens ter sprake worden gebracht, even als een gedachtenwisseling over de wensche- üjkheid Duitschland opnieuw op een of an dere wijze in besprekingen te betrekken. Besloten is tot voortzetting van het over leg tusschen de generale staven, zooals 19 Maart 1936 besloten was. Het onlangs tot stand gekomen Britsch-Italiaansche verdrag werd goedgekeurd. De Engelsche ministers spraken de hoop uit, dat de besprekingen, welke de Fransche met de Italiaansche regeering heeft geopend, op even bevredigende resultaten zullen uit- loopen. Zij waren van oordeel, dat de paci ficatie in de Middellandsche Zee, die van deze accoorden het gevolg zal zijn, zou bij dragen tot de tenuitvoerlegging van het be sluit van 4 November 1937 nopens de terug trekking der vreemdelingen, die in Spanje aan den burgeroorlog deelnemen, en het sluiten van accoorden inzake het terugvoe ren van het materiaal zou vergemakkelij ken. Groote bitterheid in de Duit sche pers. In een heftig hoofdartikel zegt de Börsen Zeitung over het Britsche plan tot grooter aankoopen in Zuid- Oost Europa, dat dit voornemen „chantage" vormt. Op dringenden toon zegt het blad, dat Duitschland de pogingen zal weten te beletten om de kleine buurstaten er toe te brengen druk tegen Duitschland uit te oefenen. Ook de Politische und Diplomatische Kor respon denz protesteert tegen de gedachte aan grootere aankoopen van Engeland in Tsjechoslowakije en Zuid-Oost-Europa en tracht de kansen op succes van dit plan als gering voor te stellen, terwijl hij beweert, dat het plan Duitschland rvct zou kunnen beletten mede te werken op économisch ge bied in midden- en zuidoosteuropa. Groot luchtbombardement- Gistermiddag hebben 39 Japan- sche vliegtuigen een aanval gedaan op Hanjang, de voorstad van Han kau. Bij dit bombardement zijn 1000 personen gedood. De vliegtuigen wierpen een honderdtal bommen op het Arsenaal van Hanjang en het station van Oetsjang. Veertig Chineesche vliegtuigen stegen op en gesteund door de luchtdoelartillerie wisten zij twintig Japan- sche vliegtuigen omlaag te schieten. Drie Chineesche vliegtuigen werden vernield, al dus de Chineesche berichten. Van Japan- sche zijde wordt gemeld, dat vijftig Japan- sche vliegtuigen aan den aanval deelna men, en tachtig Chineesche toestellen op stegen. Hiervan zouden er 51 zijn neerge schoten, terwijl slechts 2 Japansche vlieg tuigen verloren gingen. Ook Hsoetsjau gebombardeerd. De persafdeeling van de Japansche vloot in de Chineesche wateren deelt mede, dat Japansche vliegtuigen Hsoetsjau hebben gebombardeerd. Meer dan 4000 goederenwa gens, eenige locomotievenloodsen en de rails bij het station werden vernield. In Sjantoeng hebben volgens de Chineesche pers de Chi neesche troepen, die in N.O. Sjantoeng, ten noorden van de Gele Rivier opereeren, in de afgeloopen darren Litsing, Tsjanhwa, Woeti, Yangshing, Pinghssien, Poetai, Hweimin, Sjangho en Tsingtsjen heroverd. Met uitzondering van Tsivang zijn alle districten in Noord-Siantoeng van Japan sche troepen gezuiverd. In Oost Sjansi heb ben de Chineezen Dinsdag Litsjen en Toen- gvangkwan heroverd. In het gistermiddag uitgegeven legcrbe- rirht wordt gezegd, dat in de wederzijd- srhe stellingen in Zuid-Sjantoeng geen wij ziging is gekomen. In den sertor van Tant- sjen. geheel in het zuiden van Sjantoeng, hesbon de Chineezen langs drie wegen een aanval on de Japansche troepen ingezet. Er ontketende zich een verwoed gevecht. In den sector van Taiertsjwang heeft zich niets van belang voorgedaan. Uit Hankau wordt uit Chineesche bron gemeld, dat de Chineesche troepen gistermorgen de belangrijke stelling Tantsjeng in Zuidsjantoeng hebben heroverd en de Japanneezen hebben gedwongen naar het Noor den terug te trekken< Wordt nog dit jaar ter hand ge nomen. Naar wij vernemen zal het wegdek van het weggedeelte StolpenDen Helder langs het Noordholl. Kanaal van een deklaag van asphaltbeton worden voorzien. Daar het werk behoort tot het Rijkswegenplan 1938, zal het nog dit jaar worden-uitgevoerd. 20 Mei a.s. heeft de aanbesteding plaats; ra ming f 50.000. De groote bcteekenis van de elec- Iriciteitsprocedure. De gemeente Alkmaar heeft, zoo als wij onlangs deden uitkomen, voor haar voorgenomen procedure tegen de provincie Noordholland in verband met de P.E.N. kwestie, de toestemming van het Rijk noodig. Het Rijk zal, aldus het Hsb., deze toestemming niet met het oog op de daaraan verbonden kosten kunnen weigeren, aangezien de Ver. van Stroomdistributiebedrijven het leeu wendeel der proceskosten zal beta len. Dat het Rijk zich ten deze om advies tot Ged. Staten zou wenden, vindt men in Alkmaar te dwaas om er over te spreken. Men neemt daar ook niet aan, dat de provincie wanneer zij mocht verliezen zulke hooge tarieven zal gaan berekenen, dat het Alkmaar toch practisch onmogelijk wordt het bedrijf te behouden. Door de ver hooging met f 130.000 pe rjaar. behoort Alk maar reeds tof do best betalende gemeen ten, die men niet hooger kan aanslaan dan andere, welke van dezelfde provincie dien sten gebruik maken. Voormalle zekerheid wil men in de procesvoering ook de tarie- venkwestie in bespreking brongen. Wint de provincie, dan zal men in andere provincies hot Noordhollandsche voorbeeld kunnen volgen, waarvan nog vele gemeen ten de dupe kunnen worden. 25 Noordhollandsche gemeenten waaronder Hilversum zijn niet naar de provincie overgegaan. Zij staan alle achter Alkmaar en in tal van gemeenten is besloten nog geen beslissing te nemen maar den afloop van het proces af te wachten. Daarom is dit proces niet alleen van beteekenis voor Alkmaar. Alkmaar is ten slotte de gemeente, die zich bereid heeft verklaard de provinciale kat de bel aan te binden en met groote be langstelling wordt afgewacht of het Alc- maria Vixtrix ook thans nog van beteeke nis zal kunnen blijken. Onvriendelijke waardeeringen van Duitsche geleerden. Onder het opschrift: „Voorbeelden van rassentheorieën", publiceert de Osservatore Romano uitvoerige uittreksels uit korte lings in Duitschland verschenen studiën, die de superioriteit der Noordsche rassen boven het Middellandsche Zee-ras trachten vast te stellen. Het blad haalt passages aan, waarin de schrijvers onvriendelijke waar deeringen jegens de Italianen formuleeren en de meening uitspreken, dat de koloni satie van Abessinië gemakkelijk zal zijn, aangezien „in de kwestie der rassenmen- ging de Italianen geen zeer rigoreus begin sel zullen doen gelden, omdat het rasver schil tusschen hen en de Afrikanen niet zeer groot is". Het Vaticaan-blad schrijft naar aanleiding hiervan: „Wij hebben reeds gelegenheid gehad te zeggen, dat een zoodanige opvatting over de Middellandse!) Zee-volken, die het aan schijn hebben geschonken aan een be schaving, die de beschaving der geheele wereld is, automatisch de onwetenschap pelijke en partijdige structuur van dergelij ke theorieën, die onhoudbaar zijn ten op zichte van de geschiedenis en de werke lijkheid, aan de kaak stelt. Wij voegen hier slechts aan toe, zegt het blad, dat wanneer het christendom zich tegen een dergeliike rassenleer verzet, het niet alleen het materialistische en zoölogi sche wezen daarvan verwerpt, maar ook de gevaarlijke consequenties, die de broe derschap der volkeren hun waardighend en wederzijdsch'e achting, d.w.z. de bases en de noodzakelijke voorwaarden tot samen werking in vrede tusschen de volkeren ver nielcn. VERENIGINGEN EN CLUBS laat U vervoeren met moderne WACO Toe- ringcars. Vlug Veilig. Billijk. =«t Verwachting: Meest matige, in het N. tijdelijk krachtige, N, W. tot N.O. wind, gedeelte lijk bewolkt, nog kans op regen of hagelbuitjes, koude nacht, overdag zelfde temp. Verdere vooruitzichten: Afne mend buiig, aanvankelijk guur. Spaansch protest tegen de Britsch- Italiaansche besprekingen. Nog steeds melden de Spaansche front- berichten: slecht weer belemmert alle actie. Het groote hoofdkwartier van Franco deelt mede, dat de troepenbewegingen nog steeds door storm en regen verhinderd worden. Niettemin werden in den Alfambra Sector de voorste liniën wat verbeterd. Ook aan het front bij Teruel en aan de zee wordt de strijd ernstig gehinderd door het slechte weer. Gisteren werden twee zwakke aanvallen van den vijand bij Albocager en Castcllotte afgeslagen. Bij Alcala de Chisvert hebben de troepen van generaal Aranda zich meester gemaakt van een der beide pantser- treinen van de regeering, welke in de kust streek opereeren, aldus een bericht uit Sara- gossa. Hegeeringsberichten. In het officieele legerbericht wordt ge zegd, dat de vijandelijke aanvallen tegen de stellingen van Roca Alba en Pico Ramade in den sector Balaguer door de regeeringstroe- pen zijn afgeslagen. De opstandelingen vielen ook eenige stellingen in den sector Cati Ti- rig aan, doch door een tegenaanval konden de republikeinen hun oorspronkelijke stel lingen heroveren. De regeeringstroepen heb ben den druk in de streek van Aguilar de Alfambra doorstaan. Een Spaansch protest. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft op het Foreign Office een nota over handigd, waarin wordt geprotesteerd tegen dat deel van het Britsch—Italiaansch ver drag, waarbij Engeland klaarblijkelijk goed keurt, dat de Italiaansche hulp in Spanje niet teruggetrokken wordt voor het einde van het conflict. Dit beteekent een wettiging van de Italiaansche inmenging, meent de nota. Inval in Haagsch speelhuis. Reeds geruimen tijd bestond bij de Haag- sche politie het vermoeden, dat in het per ceel Wagenstraat 155 een speelgelegenheid was geevstigd en, nadat de noodige voorbe reidingen waren getroffen, is gisteravond overgegaan tot een inval in het bewuste perceel. Terwijl een inspecteur zich met 11 recher cheurs in de omgeving hadden opgesteld, is een andere inspecteur vergezeld van een rechercheur het pand binnengegaan, en heeft daarbij kunnen constateeren, dat er in derdaad werd gespeeld. Al het voor gokken benoodigde materiaal was aanwezig en 12 bekende hazardspelers werden door de bin- nentredenden te midden van hun spel vol komen verrast. De aanwezigen werden met den revolver bedreigd, en nadat om assistentie was ge floten, verschenen de buiten wachtende poli tiemannen eveneens ten tooneele. Alle spelers werden in arrestantenwagens naar het hoofdbureau van politie overge bracht, waar zij aan een verhoor werden onderworpen. Na dit verhoor zijn de „gok lustigen" weder op vrije voeten gesteld. BESCHERMING VAN OUDE DUITSCHE ZEDEN. In een rondschrijven aan de Duitsche po litie heeft de chef er op gewezen, dat ook van de zijde der politie alles moet worden gedaan, om oude zeden en gebruiken in cere te houden. In verband daarmede wordt de politie verzocht bij het afschieten van don derbussen in den Nieuwjaarsnacht en het aansteken van brandende wielen bij het zonwendfeest steeds slechts dan in te grijpen, wanneer op eenigerlei wijze gevaar voor de veiligheid of de orde mocht ontstaan.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1