Ayenda Brand op den Kanaalweg Verjaardag H.K.H. Prinses Juliana Waarom Christus? Nog eens 'n Wespennest 1 Meidag viering SDAP en H. B. B. Midden-Europeesche politiek Hedenavond Concert Maandag 2 Mei 1938 Tweede Blad Groote hoeveelheid water op het vuur Voor onze jonge werklooze vrienden Vlug en goed vervoer gaat samen per „ESONA" tftadóaieuw-è Drogisterij van den heer Kooger totaal uitgebrand. Gistermiddag te omstreeks kwart voor drieën is, door tot nu toe niet geheel opgehelderde oorzaak, brand uitgebroken in het perceel Kanaalweg no. 160, waarin gevestigd is de drogisterij van den heer Kooger. In minder dan geen tijd vonden de oplaaiende vlammen voedsel in het uitermate brandbare materiaal van den winkel, zoodat, toen de politie met groot materiaal ter plaatse arriveerde, deze reeds voor een vrij hopelooze taak gesteld was. Mocht het haar gelukken de beide be lendende perceelen geheel vuurvrij te houden, de winkel van den heer Kooger brandde geheel uit. Uiteraard trok deze hevige brand op den Zondagmiddag een groote mate van belangstelling. Toen al brand op genoemd tijdstip uitbrak, was alleen de echtgenoote van den heer Koo ger aanwezig en wel op de bovenverdieping. Haar man was naar het voetbalterrein gegaan terwijl ook de zoon niet thuis was. Toen zij zich naar beneden begaf bij de ruiken van een sterken brandlucht, schrok zij hevig door het zien van vlammen bij de plaats waar de kachel in de achterkamer staat. Zij holde de achterdeur uit, van plan zijnde in den naast de woning gelegen sigarenzaak hulp te halen. Daar hier niemand thuis bleek te zijn, begaf zij zich via den nooduitgang van Casino naar de schouwburgzaal alwaar zij de heer Polak Jr. ontmoette. Deze begreep wat er aan de hand was, greep een handblusch- apparaat en snelde naar de achterzijde van het huis. Hier zag hij dat de vlammen hoog in de serre oplaaiden, en gebruikte oogenblik- kelijk het apparaat. De uitwerking bleek echter van weinig belang. Het vuur was reeds te sterk opgelaaid. Inmiddels hadden voorbij gangers het vuur ontdekt en bij den heer Heydanus werd telefonisch alarm gemaakt. Spoedig waren toen aanwezig de groote en kleine brandspuit en een 10-tal slangen werd uitgelegd daar het duidelijk was dat het een hevige brand zou worden. Met 7 slangen voor en 2 van achteren werd de aanval op de toen reeds hoog oplaaiende vlammen ingezet, maar al direct was het duidelijk, dat men zich gelukkig zou kunnen prijzen indien men het vuur tot de drogisterij kon beperken. Brandde het huis aan de voorzijde als een fakkel, aan den achterkant was het al niet minder ernstig gesteld. Meters hoog werden door den harden wind de vlammen opgedreven en zoowel de sigarenzaak van den heer Soden- kamp als het winkelhuis van de firma Kanne- wasser liepen geen denkbeeldig gevaar. Ove rigens werd er, zooals gezegd, flink aangepakt, zoowel door de brandweer als door een aantal particulieren. In den winkel bevond zich een groote hoe veelheid uiterst brandbaar materiaal, zooals olie, benzine, verbandstoffen e.d. en daar het vuur in een minimum van tijd zoowel den winkel als het woonhuis boven bereikt had, Viel er al bitter weinig meer te redden. Een paar slangen had men gelegd via den nooduitgang van „Casino", die hier mede weer eens zijn groote nut bewees, daar men hierdoor ook van achteren het vuur terdege kon bestrijden. Eveneens door het kolcnpakhuis van den heer De Haan aan de Kanaalstraat had men enkele slangen geleid en ook hiermede werd een groote hoeveelheid water in en op het als een flambouw laaiende huis geworpen. Zooals gezegd, was het brandweerper soneel vrywel volledig aanwezig, terwijl ook diverse matrozen, die men uit de groote menigte gerecruteerd had, een handje meehielpen tot de bestrijding van den rooden haan. Knappend en loeiend vernielde inmiddels het vuur den geheelen winkelinventaris en zwart en bruin golfde de rook naar boven. De ramen waren reeds bij den aanvang gesprongen en brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. het geheel bood een uitermate troosteloozen aanblik. Na een goed half uur was het ergste achter den rug. De vlammen minderden, terwijl ook de rookontwikkeling afnam. Het bleek daarbij, dat geen angst meer gekoesterd behoefde te worden voor gevaar voor de beide aangren zende perceelen. Ook waterschade hadden deze vrijwel niet te lijden gehad. De meeste last had eigenlijk nog „Casino" gehad. Niet alleen dat het in den nooduitgang een groote herrie was. doch ook de schouw burgzaal zelf stond dik onder den rook. Te kwart voor vieren vond het vuur geen voedsel meer en doofden de vlammen. Wat van het huis resteerde waren vrijwel uitsluitend de muren; alles is volkomen door het vuur ver nield. Geen stuk bleef gespaard. Wat de aanwezigen op het terrein van den brand betreft, wij zagen hier o.a. bur gemeester Ritmeester, den commissaris van politie, den heer Van der Hoeven, den opperbrandmeester, den heer Dokter, den hoofd-inspecteur van politie K. Helder en dr. Rienks, terwijl eveneens de comman dant van Hr. Ms. Wachtschip een kijkje kwam nemen, daarbij informeerende of de diensten van het personeel nog noodig waren. Dit was toen niet meer het geval. Voorts vernemen wij, dat de heer Koo ger verzekerd is tegen brandschade, terwijl hij tevens een bedrijfsverzekering heeft loopen. Als interessante bijzonderheid zij nog opgemerkt, dat in ditzelfde perceel jaren geleden de, tegenwoordig zoo bekend zijnde firma Mijnhardt, haar bedrijf is begonnen. De filmvoorstelling voor de kinderen der Chr. Oranjevereeniging. Toen we Zaterdagmiddag om drie uur de Musis Sacrum-zaal binnentraden, was daar al een schare van liefst 400 jongens en meisjes aanwezig, die vol aandacht naar het witte doek en het projectieapparaat keken, in af wachting van de komende dingen. Het was de voorzitter, de heer De Jong, die in gebed voorging, waarna hij in een kort openingswoord de vele aanwezigen hartelijk welkom heette. Een inleidend woord werd vervolgens door een van de bestuursleden, den heer Graafland, uitgesproken. De geschiedenis van H. K. H. Prinses Juliana werd op een breedvoerige wijze behandeld en het was jammer, dat de inleiding wel wat te breedvoerig is geworden. De kin deren waren gekomen voor een filmvoorstel ling en het was niet te verwonderen, dat een levensgeschiedenis van de Prinses, die onge veer een uur duurde, niet zoo bijzonder door het jeugdige geslacht werd gewaardeerd. Juist omdat de film iets is, dat vooral kin deren buitengewoon boeit, maar eveneens om dat door het vertoonen van goede filmen de cultureele eigenschappen van de kinderen ont wikkeld worden, is door de Christelijke Oranje vereeniging over de financieele bezwaren heen gestapt en heeft men een keurig smalfilm projectie-apparaat aangeschaft. Dezen middag was het voor het eerst, dat met dit eigen ap paraat de filmen werden vertoond. En we moeten zegggen, dat het beeld buitengewoon helder en scherp was. De eerste film was er een, die opgenomen was in Den Haag bij de opening van de Staten- Generaal. Met belangstelling volgden de klein tjes het interessante schouwspel. Een geestige teekenfilm volgde en de vier honderd kinderen hebben gegierd van het lachen bij de dwaze capriolen, die op het witte doek werden uitge-1 haald. Als slot volgde dan een film in drie be drijven „De reporter", waarvan het scenario op een eenigszins realistisch gegeven was ge baseerd. De kleinen juichten, als de heldin van het verhaal ternauwernood aan de handen van de achtervolgers ontsnapte. Het doel, dat de Christelijke Oranjevereeni ging zich had gesteld, n.1. om de kinderen door het vertoonen van deze filmen, een aangena- men middag te bezorgen, is dan ook in alle opzichten bereikt. Vooral de versnaperingen, die tusschen de verschillende bedrijven door, aan de kinderen werden uitgereikt, werden ten zeerste op prijs gesteld. Het was tenslotte de heer De Jong, die de medewerkenden bedankte en een dankgebed uitsprak. Het echtpaar J. PetrusBeen, Se Vroonstraat 45), dat heden hun diamanten huwelijksfeest herdenkt. Men schrijft ons, naar aanleiding van de in de laatste weken geplaatste advertenties: De openluchtevangelisatie voor Nederland zal deze week haar stem weer eens in onze stad doen klinken. Deze evangelisatie is geen onbekende voor ons. In het najaar van 1937 was zij gedurende drie weken, bij monde van één harer medewer kers, den heer Zijlstra, met haar evangelisatie auto aan het woord, waarbij zij veler belang stelling mocht trekken. Eenigen tijd geleden hield zij eenige zeer ge slaagde conferentie- en jeugdsamenkomsten in de Luthersche kerk alhier. Thans staat zij aan den vooravond van een te houden conferentie op 4, 5 en 6 Mei, gevolgd door een jeugd weekend op 7 en 8 Mei. Als onderwerp voor de conferentie vermeldt het programma: „de beteekenis der groote heilsfeiten voor de Kerk van Christus, voor Israël en voor de wereld", voorwaar dingen die in hooge mate de belangstelling, niet slechts van christenen, maar van allen die zich inte resseeren voor het machtige historische ver schijnsel: „Christendom", waard zijn. Behalve de heer J. Kits, die bekend staat als een uitstekend volksevangelist, de heer Zijl stra, voor velen reeds een goede bekende en de heer Pasman, zal ook de alom bekende redac teur van „Het Zoeklicht", Johannes de Heer, die zich met de z.g. Maranathabeweging bij voorkeur beweegt op het gebied van de toe komstverwachting der christenen, zich op deze conferentie doen hooren. Het jeugdweekend staat in het teeken van de vraag: „Waarom Christus". Een vraag, die weliswaar na 2000 jaar Christendom door velen schouderophalend gesteld wordt, maar waarop eveneens talloos velen, en in onzen tijd niet het minst onder de jeugd, een positief antwoord hebben en daarvan met enthousiasme getuigen. Dit laatste is dan ook het doel van dit jeugd weekend en, hoe men overigens ook over de dingen denkt, in ieder geval is het zeker de moeite waard om te luisteren naar een eerlijk antwoord van jonge menschen op een eerlijke vraag van jonge menschen. Wij twijfelen er dan ook niet aan, dat velen conferentie of weekend en misschien wel bei den, zullen bezoeken. Nadere bijzonderheden vindt de belangstel lende lezer in de advertentie in dit blad. SCHOOLGELDVERORDENING GEMEENTELIJK LYCEUM. Bij gemeenschappelijke beschikking van de Ministers van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en van Financiën van 9/18 Februari 1938, is een nieuwe regeling tot stand ge komen met betrekking tot de schoolgeldheffing aan de Rijks Hoogere Burgerscholen. In verband daarmede is het noodig de schoolgeldverordening voor het gemeentelijk lyceum eveneens te vervangen door een nieuwe verordening. Een concept van een zoodanige verordening, welker bepalingen in hoofdzaak overeenstem men met die der Rijksregeling, wordt den Raad ter vaststelling aangeboden. Onze oproep voor de jonge werkloozen is een succes geworden. Tal van giften zijn voor het goede doel binnengekomen, daarbij waren bij dragen van 10 cent en heel veel van 25 en 50 cent. Verscheidene giften van een gulden, meerdere van een rijksdaalder en een enkele die daar boven uitging. Zaterdagmiddag kwam echter de groote ver rassing. Een envelop werd gebracht en daaruit rolde voor de verbaasde oogen van de juf frouw, die hem openmaakte, een briefje van 25 grilden en nog enkele guldens. Het geld was vergezeld van een sober schrijven, dat wy hier onder laten volgen: Geachte M., Hierbij doe ik U toekomen een bedrag groot 30.60 voor onze jonge werklooze vrienden, van het personeel der schilderswerkplaats op de Rijkswerf. Hopende, dat zij ten volle zullen ge nieten hetgeen hun aangeboden wordt, teeken ik, Hoogachtend, N. N. Hartelijk, hartelijk dank, schilders van de werf! Het geld zal goed besteed worden. Er kwamen Zaterdag echter meer verrassin gen. Het volgende kaartje werd ons met een riks bezorgd: „Weinig maar goed gemeend", een kleine bijdrage van de Heldersche Amateur band „The Masterkeys", 2.50. En daarmee waren de verrassingen nog niet geëindigd. Want de juffrouw aan het loket had nog de volgende giften te boeken: Wed. D. 0.50; M. D. 0.50; J. B. 0.25; Kapé 5.—; F. N. 0.25; L. 0.25; N. K. R. 1.—. In totaal is nu een bedrag van 97 gulden by elkaar. Met ongeveer dertig jongens zul len we daar een aardige dag mee door kun nen brengen, dank zij ook de medewerking van den autobusondernemer van Konings- bruggen en andere fasciliteiten, die men ons toe zal kennen. Wie echter nog behoefte gevoeld een gave te storten, kan dat tot hedenavond doen, dan sluiten wy de inschrijving. Morgen dus onze laatste verantwoording en dan wordt het plan voor de excursie uitgewerkt. Thans voor de militaire bezoekers by het vertrek van Hr. Ms. „Java". Naar wij vernemen zal T.A.V.E.N.U. morgen avond ten derde male een opvoering geven van haar succes-blijspel ,,'n Wespennest", thans voor de militairen, die het vertrek van Hr. Ms. kruiser „Java" naar Indië zullen medemaken. De uitnoodiging aan T.A.V.E.N.U. is gedaan door den burgemeester en het is aan geen twyfel onderhevig, of ook dit publiek zal zich morgenavond opperbest amuseeren bij dit allervroolijkste blijspel. Zeer geslaagde revue-opvoering in Casino. Het gisteren door S.D.A.P. en H.B.B. ge vierde 1 Mei-feest is niet geworden wat het andere jaren was en voornamelijk is dit te wijten aan het bijzonder ongunstige weer, dat dezen eersten Mei-dag (die meer had van een Januari-dag) kenmerkte. De traditioneele reveille verviel, in verband met het feit, dat het Zondag was en de auto riteiten geen toestemming verleend hadden, en zoodoende ontmoette men zich voor de eerste maal dien dag bij de wijdingsbij een komst in Casino, des morgens half elf. Het was hier, dat de zangvereeniging on der leiding van den heer Rusting, een drietal strijdliederen zong, welke een hartelijk ap plaus ten deel vielen. De heer van der Vaart. Hierna was het de heer Van der Vaart, die als voorzitter 'der plaatselijke afdeeling een kort woord sprak, en daarbij wees op de beteekenis van dezen dag voor de arbeiders beweging. Dit Mei-feest, aldus spr. wordt ditmaal on- symbool van het verlangen en streven der vierd. Er is veel leed onder de arbeiders in tal van landen en het is goed, dat op dezen dag te beseffen. Zooals echter Rosa Luxemburg" gezegd heeft: het 1 Mei-feest kondigt den dageraad van een beter toekomst aan en het is het symbool van het verlangen en streven der menschheid naar een betere samenleving. De heer Van der Vaart wijst dan op den broederstrijd in Spanje, hij wijst op de andere landen, waar de arbeidersbevolking geknecht wordt en waar een menschonteerende wreed heid heerscht. Dat alles zal men op dezen dag hebben te gedenken. Daarnaast is echter reden tot vreugde: de vreugde over het feit, dat de arbeiders-orga nisatie zich hier kon handhaven, en voor haar idealen mocht blijven strijden. Strijden voor een beter bewoonbare wereld voor allen. Na deze korte rede was het een trio, onder leiding van den heer Nico Visser, dat een aantal nummers ten uitvoer bracht en eenige hiervan op alleszins verdienstelijke wijze. Vooral het „Standchen" van Schubert, Mozart's „Wiegenliedje" en een potpourri uit „De Parelvisschers" van Bizet, verkregen een hartelijk applaus. De bijeenkomst werd besloten met het zin gen van de „Internationale", waarna een aantal der aanwezigen zich naar de alge- meene begraafplaats begaf ter nagedachtenis van de overleden kameraden. Zij nog vermeld, dat een 40-tal leden van Callantsoog deze morgenbijeenkomst mede- maakte en per fiets de reis naar het „barre Noorden" gewaagd hadden. Het gure weer bleek voor de A.J.C. des middags geen bezwaar te zijn naar het ga zon aan de Van Galenstraat te marcheeren en aldaar de traditioneele Meidansen te hou den. De belangstelling was vanwege de kou niet groot. Om half zeven 's avonds stelde voor het ge bouw Venta de Mei-stoet zich op en 7 uur ving de marsch door de stad aan. Tal van vlaggen en banieren werden meegevoerd. De avond-bijeenkomst ln Casino. Om 8 uur arriveerde de stoet voor Casino, alwaar ontbonden werd en ieder een plaatsje in de zaal opzocht. Het was de heer Kraak, die een korte rede uitsprak, nadat het Fan farekorps voor inleidende muziek gezorgd had. De heer Kraak wees er op. dat dit 1 Mei feest stond in het teeken der leuze „Vrijheid- Arbeid-Vrede" en behandelde achtereenvol gens ieder deze 3 onderdeelen. Hij sprak over het leger der stempelaars, dat nog steeds een aanklacht tegen de huidige maat schappelijke toestanden is. Veel, té veel nog, wordt er door deze menschen ontbeerd. Spr. releveert in dit verband het Plan van den Arbeid, dat nog niet dood is, maar wat de regeering in gebreke laat uit te voeren. De heer Kraak herdenkt de kameraden in die landen, waar de democratie aan banden gelegd is, en het woord vrijheid niet meer be staat en zegt hoezeer het woord „vrede" in dezen tijd tot een hoon geworden is. Hij be sluit met een opwekking de idealen der partij levend te houden. De revue. Hierna wordt een aanvang gemaakt met de revue, die den verderen avond vulde. Zoo als men weet. werd ook op de 1 Mei-verga dering van 1937 een revue opgevoerd en deze had een dusdanig succes, dat men niet ge aarzeld heeft wederom een soortgelijk spel als hoofdschotel van het avond-program te nemen. Het was de tooneelvereeniging „Herman Heijermans", die het werk opvoerde en hoe wel wij nog niet zoo lang geleden de noodige critiek moesten laten hooren kan het ditmaal een woord van lof zijn voor de alleraardigste wijze waarop gisterenavond de revue opge voerd is. Het waren tal van korte sketches, samenspraken, en één-acters, nu eens poli tiek getint, dan weer van humoristische of neutrale strekking. Ook het Fanfarecorps verleende zijn medewerking eraan. Er is ten zeerste van de revue genoten en keer op keer daverde de zaal van het lachen of applaus. Voor de tooneelvereeniging en haar leider een groot succes. Het was een bijzonder aardig besluit van den 1 Meidag 1938. Engeland en Frankrijk trekken wel niet één lyn ten opzichte van Tsjecho-Slowakije. maar er is toch meer vastheid gekomen in de En- gelsche houding. Het vraagstuk is natuurlijk voor Frankrijk van veel grooter beteekenis dan voor Engeland al laat het Engeland geens zins onverschillig hoe de toestand in Midden- Europa zich ontwikkelt. Een toenemende macht van nationaal-socialisme of fascisme in Europa is ook voor het democratische Enge land een gevaar. De Fransch-Britsche besprekingen die ge houden zijn evenals de Duitsch-Italiaansche zijn voor het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk van groote beteekenis. In het communiqué, dat na de besprekingen te Londen is uitgegeven, wordt op dit punt gerept over een actie om te komen tot een vreedzame en rechtvaardige oplossing, schrijft de „N.R.Crt.". Dit is de formuleering, welke men heeft gevonden voor een dubbel com promis. Eenerzijds is dit een compromis tus schen de meeningen van Londen en Parijs, anderzijds zal gestreefd worden naar een schikking tusschen Praag en Henlein. Frankrijk staat om meer dan één reden ander3 tegenover de Tsjecho-Slowaaksche zaak dan Londen. Het heeft daarbij een grooter belang, het is door verdragen met Praag ver bonden en tenslotte zijn de historische betrek kingen van grooten invloed. Daladier heeft dan ook uiteengezet, dat Frankrijk zijn ver dragsverplichtingen krachtig zal nakomen. Hij verzekerde, dat Frankrijk Praag te hulp zal komen, indien het zal worden aangevallen. Men was zich maar al te zeer bewust, dat Engeland dit standpunt niet zou deelen, in dien zin, dat het zich officieel tot een garantie van den Tsjecho-Slowaakschen staat zou laten lei den. Chamberlain heeft nog kort geleden, op 24 Maart, het Engelsche standpunt duidelijk geformuleerd. Hij weigerde toen de onschend baarheid van Tsjecho-Slowakije te garandee ren, maar waarschuwde, dat zoo het tot een conflict kwam, op Engelands neutraliteit niet moest worden gerekend. Hoewel officieel de Engelsche ministers niet zijn afgeweken van hun eenmaal ingenomen standpunt, zouden ze bij de besprekingen toch wel hebben laten merken, dat ook zij een krachtige houding zullen aannemen. Over dit resultaat kan Parijs tevreden zijn en het zal voor Praag een aansporing temeer kunnen zijn, om een ook in de oogen van onpartijdige waarnemers goede oplossing na te streven. Het blad schrijft aan het eind van zijn be schouwing: Denkt men eens terug in de geschiede nis, dan zit aan deze Fransch-Engelsche interventie wel een merkwaardige zijde. Twintig jaar geleden waren het deze lan den, welke den Tsjecho-Slowaakschen staat in het leven riepen. En nu, na twin tig jaar zelfstandigheid zijn zij het, die zich geroepen achten over zijn daden een in feite beslissend oordeel af te geven. Praag zal met gemengde gevoelens van de resultaten der besprekingen kennis nemen. Want zy mogen eenerzijds een versterking van zijn positie inhouden, daarnaast zal Praag buitenlandsche inmenging moeten dulden in een zaak, welke het tot nog voor zeer recenten datum als een interne aangelegneheid wensch- te te beschouwen. Uitvoering Stedelijk Muziekcorps. Ie Zomerconcert te geven door het Stedelijk Muziekkorps op Maandag 2 Mei 1938, des avonds 8.30 uur tot 9.30 uur in de Muziektent Julianapark ter gelegenheid van den verjaar dag van H.K.H. Prinses Juliana. Programma: 1. Wilhelmus van Nassouwe, Walther C. L. Boer. 2. Oranje Telg, Marche Nationale, Louis de Morée. 3. Le Calife de Bagdad, Odverture de Boieldieu, arr. A. Gibert. 4.Liebe und Leben, Walzer, Op. 73, Alb. Rossow. 5. My Regiment, Marsch, H. L. Blankenburg. 6a. The Missouri Waltz, F. Knoght Logan, arr. J. V. Eppel. 6b. Weenen, de stad mijner droomen, arr. Jac. ter Hall. 7. Nederlandsche School- en Volksliederen- potpourrie, Frits Jakma. 8. Holland Jubelt, Marsch Populair, arr. Adr. J. Maas. 9. Wiën Néérlands Bloed. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u„ Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De laatste trein uit Madrid" en „De Hu mane Bruut'. Rialto, Spoorstraat, half 8: „Het Leven van Emile Zola". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Een huwelijk onder schrikbewind" er In stormende galop". Dinsdag 3 Mei. R.K. Volksbond, 8 uur: Operette. Jcht op 7 uur 54 min Barometerstand Den Helder 761.3 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Temperatuur lucht g.x Laagste temp. lucht gisteren 6.6 BEVORDERING. Bevorderd per 1 Mei op de Rijkswerf tot commandeur le klasse der scheepmakers, de heer W. Bosma.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5