SCHUDT UW LEVER WAKKER Texelsch nieuws De Meierblis Sport KeA^c en Zending, SMleüd, Het Lyceum wordt te klein Uitbreiding schoolartsendienst Scheepswerktuigkundigen Voor Artis Burgerlijke Stand van Den Helder Emma-bloem collecte De Japansche visschers uit Singapore Uit het politierapport DOS-Excelsior 3-2 Ncd. Hockey elftal tegen Duitschland D.OK.-nieuws. Correspondentie Adj. G. Harjer met pensioen Zaterdagmorgen 9 uur had een korte, maar hartelijke plechtigheid plaats ln het mijnen- magazijn aan den Strekdam, In de ruime werkplaats hadden zich bij deze gelegenheid verzameld: De commandant van Hr. Ms. „Schorpioen", kapt.-luit. ter zee Varkevisser, de chef van tor pedo- en mijnendienst luit. ter zee le klas J. Sluiters, de vertrekkende commandeur adj.torp. maker G. Harjer en mevr. Harjer. Terwijl de commandeurs en het voltallige personeel van beide mijnen-magazijnen aanwezig waren. Verder een deputatie van het torpedoatelier en de baas en een deputatie van de Pyro- technische werkplaats. Overste Varkevisser brengt hulde aan adj. Harjer voor de vele en trouwe diensten aan de marine bewezen. Speciaal memoreert spreker hier zijn werk als gedetacheerde bij den aan maak van torpedo's bij de fabrieken in Enge land. Tenslotte uit spreker den wensch, dat de scheidende adjudant nog lang van zyn wel verdiend pensioen moge genieten. Aan het slot van zijn toespraak richt spreker zich nog tot den nieuwen commandeur, de heer Ebel, en wenscht hem veel succes toe. Vervolgens spreekt de oudste monteur K. Schorsy eenige goedgekozen woorden tot den vertrekkenden commandeur. In het kort rele veert deze spreker de kwaliteiten van adj. Har per als chef en ook als mensch. Spontaan en geestig en ook met eenige trotsch overhandigt hij dan namens het personeel eenige fraaie cadeaux. Dan treedt adj. Kuiper naar voren en spreekt namens de deputatie van het heele korps tor pedomakers zijn nu oud-collega toe. Spreker roept den betrekkelijk nog jongen scheidenden adjudant een hartelijk vaarwel toe en brengt dank voor de collegialiteit die een zijner mooiste eigenschappen was. Voorts dankt spreker voor de onschatbare diensten die adj. Harjer bij de studie in het mijnenmateriaal aan de torpedomakers bewees en biedt als blijk van waardeering eenige mooie passende cadeaux aan, waarbij mevr. Harjer weer niet vergeten wordt. Hierop neemt adj. G. Harjer als vertrekkende commandeur het woord en zichtbaar bewogen brengt hij, ook namens zijn echtgenoote, allen hartelijk dank voor de treffende hulde bij het verlaten van den zeedienst ondervonden. Nadat de scheidende adjudant van allen persoonlijk afscheid genomen heeft, verlaat hij het mijnenmagazijn, waar hij de laatste 5 Y2 jaar van zijn marineloopbaan als commandeur werkzaam was. Moge hij nog lang en gezond van z'n pensioen genieten. erbouwing. B. en W. schrijven aan den Raad. Het laat zich aanzien, dat het school gebouw aan de Hoofdgracht, waarin thans het lyceum en de kweekschool voor onderwij zers (essen) zijn ondergebracht, tengevolge van stijging van het aantal leerlingen van het aantal leerlingen van het lyceum bij den aanvang van den nieuwen cursus een klasse lokaal te weinig zal hebben. Eenige zekerheid omtrent het aantal benoodigde klasselokalen bestaat echter eerst in de laatste helft van de maand Juli, terwijl volkomen zekerheid waarschijnlijk niet eerder kan worden ver kregen dan begin September. Met het oog op den voortgang van het onderwijs is het ech ter noodzakelijk, dat een eventueele verbou wing in de zomervacantie plaats vindt en dat de voorbereidende maatregelen nog vóór dien tijd worden getroffen. Al staat dus nog allerminst vast, dat een eventueele verbouwing zal doorgaan, het is noodig, zooals uit het vorenstaande duidelijk zal zijn geworden, dat reeds thans een besluit door U wordt genomen. Door ons kan dan t.z.t. worden beoordeeld, of het noodzakelijk is, dat aan het besluit uitvoering moet wor den gegeven. Een zeer goede oplossing voor de vermeer dering van de benoodigde ruimte is de sa menvoeging van de tegenwoordige bestuurs kamer (welke kamer, sinds de overgang van de Handelsschool naar de gemeente, niet meer noodzakelijk is) en de typekamer. De cursus in het typen zal dan in een ander lokaal moeten worden gehouden. Door deze oplossing wordt weder een normaal klasse lokaal verkregen, terwijl de kosten aanmer kelijk lager zijn dan het maken van een lokaal op den zolder. De kosten worden door den Directeur van Gemeente-Werken ge raamd op 1.125.waaronder begrepen de kosten van toezicht, het aandeel in de be drijfskosten en het aankoopen van 15 twee persoons banken en een lessenaar met stoel. Het aanwijzen van een lokaal ten behoeve van den type-cursus is niet gemakkelijk. Het is n.1. gewenscht al staat deze cursus thans feitelijk geheel op zichzelf dat hij gehuisvest blijft in hetzelfde gebouw, waar in de Handelsavondschool is ondergebracht, omdat de Directeur van laatstgenoemde school ook het toezicht op den cursus uit oefent. Voorloopig is de huisvesting van den cursus echter mogelijk in het zanglokaal van het schoolgebouw aan de Hoofdgracht. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. den raad voor hen voor bedoelden ver bouw en het in gereedheid brengen van het lokaal een crediet toe te staan van 1.125. WINNARES VAN LUX-PRIJSVRAAG. Het doet ons genoegen te kunnen vermelden, dat een lezeres van ons blad, Mevr. Dijkstra, alhier, zoo gelukkig is geweest om haar in zending voor de Lux Toilet Zeep Prijsvraag bekroond te zien met een jaarabonnement bij hor kapper, den heer Gerritse, Spoorstraat,- alhier. Wij brengen de kranige winnares gaarne hulde met de door haar geleverde prestatie en het doet ons genoegen, dat een geregeld lezeres van onze kolommen dit succes heeft behaald. Vermoedelijk zullen andere lezeressen haar voorbeeld wel volgen en óók haar opinie om trent Lux Toilet inzenden. Wij wenschen haar veel succes! GEMEENTEBESTUUR BIEDT BIOSCOOP VOORSTELLING AAN. Door het Gemeentebestuur van Den Helder zijn alle militairen van het Garnizoen, met hunne dames, uitgenoodigd om de bioscoop voorstelling, op hedenavond te 8 uur in de Tivoli-bioscoop bij te wonen. Militairen in uniform gekleed. B. en W. schrijven aan den Raad: In Uw vergadering van 1 Maart j.1. werd in onze handen om advies gesteld het verzoek van de Commissie van Beheer van den School artsendienst in het district Den Helder van 3 Februari 1938, om mede fë" werken aan de uitbreiding van den dienst. Zooals de Com missie mededeelt, is het aantal leerlingen, waarover het toezicht van den schoolarts zich thans uitstrekt, tengevolge van de aansluiting van steeds meer bijzondere scholen en door toeneming van het aantal leerlingen, reeds ge stegen tot ruim 7300. Wij zijn het er dan ook volkomen mede eens, dat dit aantal, voor een goede uitoefening van den dienst, voor één arts te groot is. Ten zeerste juichen wij het dan ook toe, dat de Commissie pogingen in het werk heeft gesteld om, door uitbreiding van het district, tot een goede oplossing te komen, welke pogingen met een zoo gunstigen uitslag zijn bekroond geworden. Niet alleen toch, dat de gemeenten Zijpe (ook de R.K. scholen al daar zullen, zojals ons thans bekend is, van den dienst gebruik maken), Wieringerwaard en Sint Maarten bij den dienst aansluiten, ook de Raad van Wieringermeer heeft besloten in beginsel tot den dienst toe te treden, terwijl met vrij groote zekerheid kan worden aangeno men, dat ook de Raad der gemeente Schagen in zijn in deze week te houden vergadering in zake de toetreding een besluit in gunstigen zin zal nemen. Vanzelfsprekend zal de uitbreiding ook voor de reeds aangesloten gemeenten een hoogere uitgaaf medebrengen. Voor onze gemeente moet de meerdere uitgave, volgens de door de Commissie overgelegde en bij de stukken ge voegde berekening, op rond 680.per jaar worden geraamd. Door het toestaan van dit bedrag, dat uit den aard der zaak voor 1938 lager kan zijn, omdat de uitbreiding vóór 1 Juli a.s. zeker niet tot stand zal komen, kan dan weder voor een goed werkenden dienst, welke regelmatig toezicht uitoefent worden inge staan. De andere, reeds tot den dienst behoo- rende gemeenten, hebben reeds besloten tot een gevraagde uitbreiding mede te werken en naar ons oordeel bestaan er geen bezwaren, dat ook onze gemeente daartoe besluit. Zoowel de Commissie van Bijstand voor het Onderwijs als de Commissie van Bijstand voor de Financiën hebben, blijkens de overgelegde adviezen, tegen de uitbreiding geen bezwaren. Op grond van het vorenstaande stellen wij U voor tot uitbreiding van den schoolartsen- dienst te besluiten. De Vereeniging van Scheepswerktuigkun- digen hield resp. op 23 en 30 April j.1. haar jaarvergadering te Rotterdam en Amsterdam. In zijn openingsrede memoreerde de voor zitter, de heer L. Veenstra, de belangrijke wijzigingen van wetgeving voor de scheeps- werktuigkundigen, zooals de,invoering van de nieuwe bepalingen van het Wetboek van Koophandel en van de Schipperswet, thans genoemd „Wet op de Zeevaartdiploma's". Hij herinnerde er aan, dat deze wetswijzigingen, na aandrang gedurende 25 jaar, door de be langhebbende organisaties uitgeoefend, tot stand zijn gekomen. Spreker vertrouwde, dat met eerstgenoemde wetswijziging de rechts positie van de zeevarenden aanzienlijk zal ver beteren. Ten aanzien van de nieuwe Wet op de Zeevaartdiploma's betreurde de voorzitter, dat zelfs door officieele regeeringsinstanties tendentieuse gevolgtrekkingen over de invoe ring worden verkondigd, n.1. als zoude hier door het bedrijf een verzwaring worden opge legd. Met name tegenover de schepen in de kleine en beperkte kleine handelsvaart is deze voorstelling van zaken onjuist; integendeel zijn de wettelijke diploma-voorschriften juist aanmerkelijk lichter geworden. Spreker meende over het afgeloopen ver- eenigingsjaar zich te kunnen aansluiten bij het verslag van den secretaris-penningmeeestr, waarin wordt geconstateerd, dat de organisatie in alle opzichten heeft mede gedeeld in de opleving van het bedrijf. Aanmerkelijke ver beteringen in de gages en arbeidsvoorwaarden waren hiervan het gevolg, terwijl die bedrijfs- opleving zich eveneens afspiegelde in de toe name van het ledental. Met een netto toename van 172 leden kwam het ledental per 31 Dec. 1937 op 1973, dat inmiddels per 1 April 1938 weer toenam tot 2077. Verder releveerde hij de herdenking van het 25-jarig bestaan der Vereeniging en het ter gelegenheid daarvan verschenen gedenkboek. De verslagen van den secretaris-penning- meester, den heer J. F. van Muijlwyk, werden onder dankzegging door de vergadering goed gekeurd. Ditzelfde gold het gevoerde beleid van het bestuur. De verlies- en winstrekening sluit met een batig saldo van 20.985.95. De balans sluit af met een bedrag van 434.310.42. De reserve van de Werkloozenkas groeide aan tot een bedrag van 128.705.76. Twee ton byeen. Het Artis-reddingscomité deelt mede, dat de ingezamelde gelden thans het bedrag van twee ton hebben bereikt. Na de viering van het eeuwfeest van Artis op 23 Mei zullen de plannen worden bekend gemaakt, op welke wijze de moderniseering van den tuin zal worden uitgevoerd. Het co mité hoopt, dat de voor de uitvoering van deze plannen nog ontbrekende gelden dan bijeen zijn. Het vestigt nog eens de aandacht op de loterij met de vele fraaie prijzen. Tenslotte is het comité verheugd te kunnen mededeelen, dat het ledenaantal van Artis be langrijk stijgt. GOEDKOOP REIZEN. Ter kennis van het Garnizoen is gebracht, dat de militairen, die in burgerkleeding rei zen, alsmede hunne echtgenooten, die gebruik wenschen te maken van het zoogenaamd goedkoop militair tarief over de Spoorwegen, zooals dat hier ter plaatse mogelijk is, voort aan voorzien moeten zijn van een legitimatie bewijs. De legitimatiebewijzen moeten voor zien zijn van een z.g. pasfoto, zoowel van den militair als van zyn echtgenoote. 30 April 1938. BEVALLEN: T. Botde Ruiter, z.; J. P. de WitBus'., z. OVERLEDEN: A. G. Tichelaar, (m.), 2 maanden. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vr(j te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. ü.75. De Emmabloemcoliecte, Zaterdag in onze stad gehouden, heeft opgebracht een bedrag van 681.50. Allen, die tot dit prachtige resultaat hebben medegewerkt, hartelijk dank. De luit. ter zee le kl. L. J. Veldman en de officier van gezondheid le kl. W. H. H. Krui, aangewezen voor den dienst in Nederlandsch- Indië, zullen hunne bestemming volgen per m.s. „Indrapoera", dat 18 Mei van Rotterdam zal vertrekken. De luit. ter zee le kl. H. J. Suermondt wordt 5 Mei eervol ontheven van de betrek king van le officier a.b. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" en geplaatst bij de Rijkswerf te Willemsoord, ter voorbereiding voor de be trekking van chef van de afdeeling Arsenaal. De luit. ter zee 1 kl. J. S. Bax, met 2 Mei geplaatst a.b. Hr. Ms. „Schorpioen", zal op nader te bepalen datum worden belast met het bevel over Hr. Ms. „Brinio". De luit. ter zee le kl. F. J. Kist, met 2 Mei geplaatst bij het Departement van Defensie zal worden werkzaam gesteld bij de Ile af deeling A (Marinestaf). Georganiseerd overleg Zeemacht 's-Gravenhage, 30 April. Men zendt ons een kort verslag van de besprekingen in de vergadering der commissie voor Georganiseerd Overleg Zeemacht op Vrijdag 29 April 1938. De Commissie vergaderde ter bespreking van de volgende punten: le. een voorstel tot overweging van de mo gelijkheid om een cursus in de Engelsche taal in te stellen, dan wel de Engelsche taal in be scheiden vorm aan de lesroosters toe te voegen; 2e. een voorstel om de verordeningen zoo danig te wijzigen, dat voor een latere bevorde ring van met verlaging gestrafte korporaals indien deze weer aan de exameneischen hebben voldaan van het tijdstip der verlaging af voor alle dienstvakken eenzelfde tijdsduur zal gelden; 3e. een voorstel om voor de sergeant- en kor poraal-onderofficieren, die met gunstig gevolg het examen voor hoogeren rang hebben afge legd, c.q. aan de gestelde eischen voor bevorde ring voldoen en ten minste 6 jaren in hun rang hebben gediend, een distinctief voor geschikt heid voor hoogeren rang in te stellen met toe lage. De voorstellen werden nader toegelicht. Door de regeeringsgemachtigden en de leden werden verschillende opmerkingen gemaakt. Een en ander zal onder de aandacht van den minister van defensie worden gebracht. De vergadering werd dienstbaar gemaakt aan een herziening van het reglement van orde, welke herziening tot stand kwam. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Komen niet meer te Batavia, maar hebben nu blijkbaar wat anders verzonnen. Ofschoon de Japansche visschers uit Singa pore die eenigen tijd geleden hun visch op Pasar-Ikan, de visschershaven van Batavia, op de markt wierpen, waardoor die gedurende twee perioden geheel ontwricht werd, tot groote schade van de Europeanen, die daar van de vischvangst moeten leven, nu al een heele poos zijn weggebleven, is thans, aldus het Bat. Nwsbl. van 22 April, te Batavia weer nagenoeg dezelfde toestand geschapen, waar schijnlijk door toepassing van een overigens voor de hand liggende truc. Zes boordevol met visch geladen Japansche motorbooten, die te Batavia ingcchreven zijn en dus geen invoerrecht behoeven te betalen, zijn vrijwel gelijktijdig de haven binnenge- loopen. Deze visschersbooten zijn elk niet langer dan vijf dagen weg geweest, terwijl zij tot dusver op zijn vroegst eerst na tien dagen weer kwamen opzetten. Het is met zulk een enormen aanvoer begrijpelijk, dat de prijzen kelderen. Zóó groot is het aanbod, dat niet eens alle zes Japanners hun lading hebben gelost; er is eenvoudig geen plaats meer voor op de veiling. Een der Japansche schippers verklaarde, dat het thans zulk een gunstige vischperiode is, dat hij na één dag visschen nagenoeg geen plaats meer in zijn ruimen heeft om nog maar een scholletje er bij te doen. Het is inderdaad best mogelijk, dat de Japanners plotseling een rijke vischbron heb ben ontdekt. Maar een andere mogelijkheid en daarin gelooft men op Pasar-Ikan en Priok eerder is, dat de Japansche visschers uit Singapore de door hen gevangen visch op zee overladen op de Japansche booten uit Batavia. (De directeur van een der Japansche visscherijbedrijven te Batavia is de schoon zoon van den directeur van een der grootste Japansche kongsies te Singapore). Op deze \vjjze zou dan het invoerrecht, dat de visschers uit Singapore wel moeten betalen, worden ontdoken. De vraag is: hóe is dit te controleeren? Is zooiets practisch mogelijk door politie, gouvernements-marine en Koninklijke marine? De Japansche visschers maken het ons hoe langer hoe moeilijker. SLACHTOFFER VAN HET SNEL VERKEER. Een lantaarnpaal, staande op de Java- straat, werd Zaterdagmiddag door een vracht auto tegen de vlakte gereden. VECHTPARTIJ. Zaterdagnacht om half 2 had op de Kei zersgracht een vechtpartij plaats, die in dit stille nachtelijke uur nogal eenig rumoer ver wekte. Bij de komst van de politie bleek echter, dat de vechtenden reeds vertrokken waren. HAAR FIETS VERGETEN. Bij de firma Leegwater in de Spoorstraat is een damesrijwiel terug te bekomen, dat on beheerd voor den winkel is blijven staan. Zaterdagavond heeft de Texelsche jeugd weer met de grootste opgewektheid de ver schillende Meierblissen ontstoken, nauwelijks viel de duisternis in, of van alle kanten zag men vuren oplaaien. Dit jaar was het waarlijk een genot, want zelden gaat een zoo lange periode van droog weer aan de Meimaand vooraf, en heel dikwijls wordt het zoo moei zaam bijeengebrachte zoo vochtig, dat het op den laatsten avond van April slecht wil bran den en zich aan de blikken der jeugd, die zich om de „Meierblis" schaart, slechts een smeu lend vuurtje vertoont, wat een groote teleur stelling is. Vele dagen van -te voren sjouwen de Texelsche jongens alle brandbare rommel die te vinden is op groote karren op een plaats buiten de dorpen. Dikwijls geeft dit van te voren ruzie en geharrewar onder de knapen, eene groep is wel eens fortuinlijker en weet meer bijeen te brengen dan de andere, en dan wordt uit louter jaloezie de hoop van de tegen partij, dagen van te voren soms in brand ge stoken. Als dan eindelijk de langverwachte avond is aangebroken, gaat de jeugd in grooten getale naar de plaats, waar het vuur ontstoken wordt en klinkt tor ver in den omtrek het gejuich, zoodra het vuur ontstoken is. Dit jaar was de pret vrij vlug afgeloopen, een vuur dat goed brandt, is vlug uitgebrand. Toen het laatste sprankeitje vuur gedoofd was, toog de jeugd hossend en zingend weer op het dorp aan. Te Den Burg maakte Texelsch Fan farecorps juist een muzikalen rondgang, en de jeugd sloot zich hierbij aan en liep luid zingend achter de muziek. Nog lang duurde de pret voort. Opmerkelijk is het, en waarlijk te betreuren, dat het oude „Meierblislied", dat vroeger bij deze gelegenheid altijd werd gezongen, bijna niet meer wordt gehoord. Van Leur maakte drie doelpunten. In het Utrechtsche stadion volgden meer dan 10.000 menschen den strijd tusschen DOS en Excelsior. Het scheelde maar weinig of de Rotterdammers hadden DOS met dezelfde wapens verslagen, als waarmede de Utrecht sche ploeg gewoonlijk succes heeft. Na een tiental minuten van terrein verken nen, trokken de Rotterdammers er het eerst op uit. De Utrechtsche verdediging had han den vol werk de verschillende gevaarlijke aan vallen af te slaan. Het is Manssen, die bij een van deze aanvallen den bal hoog voor het Utrechtsche doel plaats. Verburg van het leder op en scoort met een hart schot onhoudbaar voor keeper Veenendaal, 01. Nog weet DOS zich niet volledig te herstellen. De gasten blij ven sterk in den aanval en hebben spoedig wederom succes, wanneer keeper Veenendaal een schot van Verburg onvoldoende wegwerkt, waarop dezelfde speler den voorsprong ver groot, 02. Dan is het of de Utrechtenaren het gevaar van een dreigende nederlaag hebben aange voeld. Het spelpeil verandert volkomen ten gunste van de Utrechtenaren. Op geraffineer de wijze samenspelend stelt tenslotte Dumor- tier den rechtsbuiten Van Leur Jr. in de ge legenheid te scoren, 12. In de tweede helft heeft DOS het voordeel van den wind. De Utrechtsche middenvoorver- deelt het spel uitstekend, zoodat de Rotter- damsche verdediging zich bijna voor een onmogelijk taak ziet gesteld. Herhaaldelijk moet keeper De Quant in de laatste instantie 'n8TÜpen om een doelpunt te voorkomen. Na een lange periode van sterk overwicht van DOS, waarin verschillende corners zonder resultaat op het Excelsiordoel zijn genomen, zet Van Leur Jr. den bal voor, waarna Dumor- tier inschiet. Ongeveer een kwartier voor het einde, wan neer wederom verschillende hoekschoppen zonder resultaat zijn gebleven, plaatst Schreu- der den bal over de geheele Excelsiorverdedi- ging heen voor doel, waar Van Leur Jr. den bal inkopt, 32. NAGEKOMEN KNVB-BEKER UITSLAGEN, AGOVVPhenix OW ODFC VitesseHelmondia UWSchinkelhaven FORTUNA—SVW EmmenHaarlem WageningenMiddelburg SVV—NEC EDODe Musschen BEDRIJFSCOMPETITIE. Z.V.S.V. II—Z.V.S.V. I 3—0 1—2 3—1 10--1 0—1 1—1 3—3 3—1 1—1 1—4 Schnltger rechtsbinnen Op Zondag 15 Mei a.s. zal de Nederlandsche Hockeybond het internationaal seizoen beslui ten met den wedstrijd tegen Duitschland, welke in het Olympisch Stadion te Berlijn zal worden gehouden. Het Nederlandsch elftal is voor deze ontmoe ting als volgt samengesteld: OOK PROTESTANTSCHE UITZENDINGEN, De Weener Radio in het overwegend R.-ft Oostenrijk zendt thans ook Protestantsche pre', dicaties uit. Op Goeden Vrijdag kon men uit Weenen de uitzending beluisteren van een pre. diking door den tegenwooydigen geestelijken leider van het Oostenrijksch Protestantisme superintendent dr. Hans Eder. DE TECHNIEK IN ZENDINGSDIENST. De bisschop van Melanesië Baddeley is ran plan naar het kort geleden ontsloten gebiecl van Nieuw-Guinee twee zendelingen te zenden. Zelf heeft hij er onlangs een verkenningstocht gedaan; zijn arbeidsveld is zeer uitgestrekt cn ook Nieuw-Guinee hoort daar dan nog bij. Meestendeels is hij op het zendingsschip „n('t Zuiderkruis" maar voor de reis naar Nieuw- Guinee gebruikt hij een vliegtuig. Hij ver klaarde: ,JIet landschap is zoo bergachtig en zwaar te bereizen, dat ik zeven dagen noodig zou hebben voor een tocht te voet, dien ik per vliegtuig in 20 minuten afleg". De luchtvaart maatschappij ter plaatse heeft voor het zen dingswerk zoo groote waardeering, dat zij de zendelingen kosteloos van haar vliegtuigen laat gebruik maken, deelt de Neue Allgemeine Mis- sionszeitschrift mede. JAPANSCH PREDIKANT. De voorganger van de Japansche Christen gemeente te Soerabaja, de heer 8. Miyahira, voorheen officier van het Leger des Heils, is voor enkele maanden naar Japan vertrokken, teneinde daar tot volledig bevoegd predikant te worden geordend. De gemeente te Soerabaja is de eerste Japansche gemeente in Neder- landsch-Indiëze werd 5 Januari %19S6 ge ïnstitueerd. Eind Mei of begin Juni hoopt de heer Miyahira terug te zijn en zal dan als eerste Japansche predikant in Indië zijn intrede doen. ZONDAGSRUST EN DAMSPEL. Er is een comité gevormd, voorzitter de heer J. Schröder te Amsterdam, secretaris de heer A. Buurman te Leiden, Leeuwerikstraat 25, welk comité zich ten doel stelt de Zondagsrust in den Nederlandschen Dambdnd te bevorde ren. Het spelen van wedstrijden, zoowel natio nale als internationale, alsook het houden van bestuursvergaderingen op Zondag, maakt, dat zij die daartegen principieele bezwaren hebben niet aan wedstrijden kunnen deelnemen of die bijwonen en het zitting nemen in het bestuur practisch onmogelijk is. Het comité wil trach ten te bereiken, dat met de principieele over tuiging dergenen die voor Zondagsrust zijn, meer rekening wordt gehouden. Splitsing, wil het comité niet, integendeel het wil de eenheid in den bond bevorderen. Het heeft zich tot alle vereenigingen om adhaesie gewend. Nadere in formaties bekomt men bij het bovengenoemd secretariaat. Doel: Verhoeven (Mop). Achter: De Waal (Amsterdam) en Overing (Amsterdam). Midden: H. de Looper (Hilversum), Caviet ('t Gooi) en Van der Veen (Nijmegen). Voor: Gunning (B.M.H.C.), Schnitger (P.W.), De Roos (B.M.H.C.), Sparenberg (Hil versum) en Esser (Togo). De Baumgarten's worden Nederlandsche Athleten Naar wij- vernemen zijn den athleten Heinz en Karl Baumgarten en P. Kruse bij een dezer dagen gehouden schriftelijke stemming in de Koninklijke Nederlandsche Aathletieke Unie, met groote meerderheid de rechten van Neder landsch athleet toegekend. Deze uitspraak zal ongetwijfeld belangrijke gevolgen hebben. In de eerste plaats kunnen deze athleten in den vervolge worden opgeno men in vertegenwoordigende ploegen. Voorts kunnen zij als Nederlandsch recordhouder wor den ingeschreven, terwijl zij tevens een kam pioenstitel kunnen behalen. Wij vernamen nog verder, dat het in de be doeling ligt opnieuw een aanvraag in te dienen den tijd van 48,8 sec. over 400 meter, door Karl Baumgarten op 26 Juni 1937 te Boedapest ge vestigd, als Nederlandsch record te erkennen. Gezien bovengenoemde beslissing zal de record commissie ongetwijfeld den tijd van Baumgar ten als Nederlandsch record erkennen. Zondag jl. hield D.O.K. een laatste trainings- rit met hetoog op de kampioenschappen van de Federatie. Door afwezigheid van eenige leden van het peleton kon men geen oefenrit van het peleton houden. De andere renners plus de reserven hebben een tijdrit gehouden. De tijd van no. 1 viel mee, daar men de laatste 16 km tegen wind had. De uitslag van de eerste zes was: 1. P. Huurman 1 u. 3 min. 27 sec; 2. D. Hoppe 1 u. 7.33 min.; 3. H. Timmermans 1 u. 12.42.5 min.; 4. P. Leenaars 1 u. 13.22.3 min.; 5. P. Bruin 1 u. 13.37.8 min. 6. C. Kikkert 1 u. 20.18.3 min. Abonné V. te Wieringen. Wij kunnen ons begrijpen, dat U als goed Wieringer eenig3zins onaangenaam getroffen was door de door ons genoemde „verkeersbarbaren". Evenwel, zooals wij de zaak op het Kantongerecht vernamen, was er wel degelijk van schuld sprake. U geeft een andere lezing aan het geval en hadden wy ook deze bijzonderheden geweten, waarschijn lijk was de scherpe titel weggevallen. TANKSCHIP „CYMBULA" TE WATER GELATEN. Nadat mevrouw C. de VlugtFlentrop het 12.000 tons motortankschip „Cymbula" Zater dagmiddag om 12 uur had gedoopt, is dit schip van een der hellingen van de N.V. Nederland sche Scheepsbouw-Maatschappij Amsterdam van stapel geloopen. Dit vaartuig en het op 26 Februari j.1. te water gelaten zusterschip „Carelia" worden gebouwd voor rekening van de Koninklijke Shell Groep,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6