Hitier koningsgast „Kooit een vredesconferen tie met Tsjang Kai Sjek" DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De Duitsche regie over- troffen Honderden bunders veen staan in brand Prinses Juliana en Prins Bernhard gearriveerd Japan protesteert te Moskou KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER." TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 4 M E I 1938 66e JAARG. No. 8300 De koning leidt Hitier zijn paleis binnen Algemeene order t Groet den Führer! Men kan nog geen gasmasker bestellen ZaaiHandsche bank krijgt surseance verlenging De bruiloft op Huize Doorn Vlammen van twintig meter hoog Blijde gebeurtenis aan het Egyptische Ho£ Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Chineezen zetten nieuw offensief in Zuid Sjantoeng in HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg -Mt). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder VICTOR EMANUEL. HITLER. Van nur tot uur heeft Rome Hitler's tocht gevolgd, van Zuid-Tirol tot het land van Verona, door de Lombardijsche vlakte, door de Apennijnsche tunnels, door de dalen van het Toscaansche en Umbrische land. En toen de speciale trein het station te Rome binnenreed, was daar de Ita- liaansche Koning zelf, die Hitier als een moderne Ceasar in triomph naar het Quirinaal, het Koninklijk Paleis voer de De Duitschers moeten toegeven, dat de Berlijn- sche regie bij de komst van Mussolini door de Italiaansche regie verre is overtroffen! Eerste demonstratie te Bologna. Reeds te Bologna kon Hitier genieten van een imposant militair schouwspel, hem door zijn Italiaansche vrienden bereid. Tweehonderd versierde locomotieven trok- Ken hem voorbij, terwijl hij door vijftigdui zend fascisten werd gehuldigd. Toen de trein tot stilstand gebracht was, bracht Hitier, achter het portierraam staan- ide, den nazi-groet aan de hem toejuichende menigte. Nadat de autoriteiten der stad, den Fuehrer verwelkomd hadden, stapte deze uit om een eerecompagnie Bersaglieri te in- ppecteeren. Ook na het vertrek van Bologna, zoo meldt de DNB.-correspondent in den speci- alen trein, stonden hij iedere plaats, die men voorbijreed, dichte drommen langs den spoorweg opgesteld. Alle stations waren met vlaggen en guirlandes versierd. Als reusachtige tapijten hingen de vlaggen voor een deel van de gevels af tot op de straat. Om 8.01 passeerde d etrein de Duitsch- Italiaansche grens aan den Brcnner. Op het oogenblik, dat de trein het station binnen reed weerklonk het fascistenlied. Een spe ciale missie onder leiding van den Hertog van Pistoia heeft namens den „Koning van Italië en Keizer van Abessinië" den Feuhrer .verwelkomd. Een andere missie, onder leiding van Sta race, was door Mussolini afgevaardigd. Hoe meer de trein van den Feuhrer de Italiaan sche hoofdstad naderde, des te kleurrijker werd het beeld. Een reusachtige transpa rant, „la provincia di Koma saluta Hitier (de provincie Rome groet Hitier), was het bewijs, dat de grens der hoofdstad bereikt was. Er was thans bijna geen huis, dat niet vlagt. Ook het kleinste boerenhuis had twee of drie vlaggen en van de fabrieken wapperden wel dertig tot veertig vlaggen. De intocht. Reeds vroeg in den morgen begonnen met de voorbereidingen, kreeg tegen den avond de stad een aspect als nog nooit vertoond, zegt de Msb. De Italiaansche driekleur, het zwart van ide fascistische banieren, het rood en geel van Rome en het nog feller rood van de nationaal-socialisitsche vlag, dit kleurenge- wemel, dat men in alle afmetingen van al le vensters en daken neer zag hangen, tot zelfs aan de oogkleppen der paarden en dat ook op de groentekarren prijkte, gat de stad een typisch Oostersch levendig aan zien. De stad was om zeven uur al voor de ontvangst gereed. De satanplaatsen langs het lange parcours werden reeds om vier uur door de fascistische formaties bezet en geleidelijk vulden zich de tribunes. Tegen dat de duisternis viel, ontbrandden plot seling langs den triamfalen weg lichten en vlammen en fakkels en ging er een kreet van bewondering op voor deze feeerie e schoonheid, die van de pvramide van Caius Cestius langs don middeleeuwschen oren van de Sint Pauluspoort, de monumenten aan de Via dei Trionfi, den Palatijn, don Boog van Constantijn, die de eerste ehns- tenkeizer was, den Boog van Titus, die Jerusalem verwoestte, naar het Colosseum voorde. Het Colosseum stond als in brand. vlammen laaiden uit de ruine op en i was werkelijk het toppunt van verlichting^ techniek bereikt. De tien meter hooge vlam men, die op de Via del Impercuit tienta - len drievoeten opstegen, verlichtten de bi zarre resten van de basiliek vanMaxentius, de zuilen en muren der keizerlijke forums, den witten kolos, die het nationale monu- ment is, de zuivere en strenge gevels \an het Venetiaanschc paleis, en. de talrijke koepels van het Rome der Pausen* Half negen Precies half negen rolde de trein het sta tion binnen. Als eerste stapte Hitier uit. Hij werd door koning Etnanuel en Mussolini hartelijk welkom geheeten. Na het verlaten van het rijk versierde station, waarvoor zich een enthousiaste menschcnmenigte had verzameld, inspec teerde de Fuehrer met den Koning en den Duce de op het stationsplein opgestelde eère compagnieën. In een stoet van vijftien wa gens werd daarop naar het Quirinaal gere den. waar Hitier zijn intrek zal nemen. De Fuehrer en de Koning hadden plaats geno men in de door zes paarden getrokken his torische staatskoets. Aan beide zijden van den acht kilometer langen feestelijk ge- illumineerden intochtsweg naar Rome ston den de formaties van de fascistische partij en de militie opgesteld, waarachter zich een groote menschenmenigte verdrong die den Duitschen gast luide toejuichten. Voor de oude stadsmuur werd de Fuehrer welkom geheeten door den gouverneur van Rome, Prins Colonna, met den vice-gouver- neur en twaalf leden van den Romeinschen gemeenteraad, alsmed e 22 stadsdienaren, allen in historische kleederdracht. Van metselaar tot koningsgast. Toen kwam het moment, dat in den loop baan van Ilitler weer als een mijlpaal be schouwd kan worden. De voormalige met selaar werd koningsgast. Na de Piazza Venezia, waar Mus solini zetelt, trok de stoet daarop naar het Quirinaal, Onder de tonen van het Duitsche volkslied, gevolgd door het Italiaansche volkslied leidde de Koning zijn gast het paleis binnen, waarvan de vertrekken van den tot de kroonprinselijke wo ning behoorende vleugel voor den Duitschen gast zijn ingericht. Om halfj tien verschenen de koning en Hitier op het balkon van het quirinaal, onder groote ovaties van het publiek. De toejuichingen duurden minuten lang. Mussolini was eerder vertrokken. Verwondering en teleurstelling heeft het gewekt, dat Mussolini reeds vooraf van Hitier afscheid had genomen en bijna on opgemerkt verdwenen. Men had stellig ver wacht dat ook hij in de koninklijke statie koets bijd en koning en den Fuehrer zou plaats nemen Groet den Fuehrer. Ter gelegenheid van het bezoek van Hitier aan Rome heeft de gouverneur der stad het volgende manifest doen publiceeren: „Romeinen, vanavond zal de Fuehrer In de stad aankomen. Groet met vollen geest drift den leider van het groote Duitschland, dat in beslissende uren aan het fascistische Italië het tastbare bewijs van zijn solidari teit heeft gegeven. Geeft uiting aan uw vriendschappelijke gevoelens, teneinde de banden van vriendschap der twee groote volkeren, die gemeenschappelijke belangen en idealen te verdedigen hebben en zich vereenigd gevoelen door het hechte voorne men, den vrede te dienen, nog steviger te maken." Het Pauselijk blad zwijgt. Het Vsb. zegt dat de Paus Hitier niet zal ontvangen en dat het pau selijk orgaan Osservatore Romano met geen woord melding maakt van Hitiers bezoek. Perscomment aren. De Fransche pers in van meening, dat Hitier bij Mussolini op bepaalde verzeke ringen zal aandringen wat de toestand in Midden-Europa betreft. Daarentegen zegt de Duitsche pers, dat geen speciale af spraken en overeenkomsten tusschen Duitschland en Italië noodig zijn in ver band met de soliditeit van de as Berlijn— Rome. De besprekingen in Rome, zeggen de nazi-bladen, dragen een vredelievend karak ter, in tegenstelling tot de oorlogsgeest, die uit de Engelsch—Fransche besprekingen in Londen sprak. De Engelsche pers is van oordeel, dat men wat Italië betreft voortaan mag rekenen op een onafhankelijker poli tiek en dat Duitschland voorzichtiger zal worden in zijn Europeesche actie. Men hoopt in Londen, dat Mussolini op Hitier een kalmeerende invloed zal uitoefenen. Zaterdag redevoeringen. Hitier en Mussolini zullen Zaterdag tij dens een feestmaal in het Palazzo Venezia het woord voeren. Hun redevoeringen zul len door den omroep verspreid worden. „Hembrug" is nog niet klaar Naar aanleiding van een desbetreffend be richt deelt de directie van het staatsbe drijf der artillerie-inrichtingen aan de Hembrug ons mede, dat door haar thans nog geen bestellingen voor „volksgasmas kers" kunnen worden aanvaard. Anderhalf jaar. De civiele kamer der Haarlemsche recht bank- heeft gisteren het verzoek van de N. V. Zaanlandsche Bank in liquidatie, ge vestigd te Krommenie, tot verlenging van de surseance van betaling voor den tijd van an derhalf .jaar, ingewilligd. In een Zaterdag gehouden vergadering van crediteuren hadden deze zich eenstem mig met deze verlenging accoord verklaard. Heden de kerkelijke plechtig heid. Hedenochtend om 12 uur zullen Prins Louis Ferdinand van Hohen- zollern en grootvorstin Kyra van Rusland, op huize Doorn kerkelijk in den echt worden verbonden, zoo als men weet is het burgerlijk hu welijk Maandag te Potsdam vol trokken. Hofprediker Doehring zal het hu welijk inzegenen. Tot de bruiloftsgasten behooren o. m. H.K.H. Prinses Juliana en Z. K.H. Prins Bernhard. Gisteren zijn H. H. K. K. H. H. op huize Doorn aangekomen, waar zij tegenwoordig waren bij het diner en soirée. Prinses Ju liana droeg een witten bontmantel en was getooid met een diadeem. De Prins was gekleed in de uniform van kapitein der grenadiers. Langs den weg hadden zich vele belang stellenden geschaard om het Prinselijk Paar te begroeten. Een illuster gezelschap is gisterochtend met het bruidspaar in Nederland aange komen: grootvorsten, prinsen en prinses sen, die in een tiental auto's voorafgegaan door een motorbrigade van de marechaus see naar Doorn vertrokken om kwart voor één vereenigden de hooge gasten zich aan een lunch. Ook gebouwen bedreigd. Toe stand geruimen tijd critiek te Vriezenveen en omgeving. Zes millioen turven verbrand. Gistermiddag is een groote veenbrand uitgebroken in de buurtschap Bruine Haar te Vriezenveen. Het eerst werd het vuur ontdekt in de groote ontginning van P. Leenders, die ver moedde, dat het vuur in een veencomplex op Duitsch grondgebied was ontstaan. Door den ongunstigen Zuidoosten wind heeft het vuur zich in weinige oogenblikken tot over een zeer groo te lengte enkele honderden h.a. verspreid. Op sommige plaatsen bereikten de vlammen een hoogte van twintig meter. De gealarmeerde brandweer van Vriezen veen verscheen met twee motorspuiten ter plaatse» doch kon wegens gebrek aan water en de ongunstige ligging van het terrein zeer weinig uitrichten. De brand woedde gisteravond om vijf uur nog steeds voort. De toestand is uiterst critiek. Millioenen overjarige turven, die hier te velde staan, worden met vernieling bedreigd. Ook de turfstrooiselfabriek der firma Terwindt Arntzveen loopt ernstig gevaar. De burgemeester van Vriezenveen was bij den brand aanwezig. Zes millioen turven verbrand. Nader wordt gemeld, dat het vuur in het buurtschap Bruine Haar met groote hevigheid woedt. Twaalf hoopen turf, toe behoorende aan de firma Terwindt Arntz veen, zijn in vlammen opgegaan. Hierme de zijn zes millioen turven verloren ge gaan. Ettelijke duizenden turven van kleine verveners stonden gisteravond nog in brand Dank zij het krachtig optreden van de brandweer van Vriezenveejj, kon het gevaar dat de turfstrooiselfabriek bedreigde, wor den afgewend. Een gunstige factor is ook, dat de windkracht aanmerkelijk is ver zwakt. In den laten middag is door tot nu toe on bekende oorzaak, doch geheel onafhanke lijk van den brand te Bruine Haar, een tweede veenbrand ontstaan te Vriezenveen- schewijk en Westerhaar. Ook daarheen wer den in allerijl brandspuiten gedirigeerd, waarmede uitbreiding van het vuur kon worden tegengegaan. Een complex van veertig woningen heeft eenigen tijd groot gevaar geloopen, door den brand te worden aangetast, doch ook dit kon worden bezwo-' ren. Wel is een houten huisje, waarin een veenarbeider met vrouw env ijf kinderen woonde, in de asch gelegd. De uitgestrekte vlammenzee leverde in de avonduren een 'antastische aanblik op, waardoor duizen den op de been werden gebracht De bran den gaan met een hevige rookontwikkeling gepaard. Vermoedelijk zal de blussching enlkele dagen in beslag nemen. VLAMMEN RICHTEN RUINE AAN. Maandagmiddag woedde een felle brand in de woning van den heer Vader aan den Rijksweg bij Den Helder. Men ziet hier het vuur voortwoekeren in de garage, welke geheel in de asch werd gelegd. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat koningin Farida begin November een blijde gebeurtenis .verwacht-. Verwachting: Meest matig Oos telijke wind, gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk droog weer koude nacht, weinig verandering in temperatuur overdag. Verdere vooruitzichten: Helder droog weer. Russiche steun aan China moet ophouden. Naar uit Tokio wordt gemeld, heeft de Japansche regeering te Moskou nogmaals in krachtige bewoordingen geprotesteerd te gen den steun, die de Sovjet-Unie aan de Kwomintang-regeering verleent in de vorm van wapens, munitie, piloten en technici. De ambassadeur Sjigemitsoe heeft reeds herhaaldelijk vertoogen tot de regeering te Moskou gericht. Japan, aldus het protest, moet derhalve deze openlijke ondersteuning van China door Sovjet-Rusland wel als een vijandige, tegen Japan gerichte houding be schouwen. Tokio verwacht in alle ernst, dat de regeering der Sovjet-Unie haar houding spoedig zal wijzigen. Wet op de nationale mobilisatie De Japansche regeering heeft besloten een door den keizer goed te keuren decreet af te kondigen, waarbij de wet op de nationale mobilisatie, welke in de vorige zitting van den landdag is afgehandeld, gedeeltelijk in werking wordt gesteld. Bedoelde artikelen betreffen de controle op de hulpbronnen, den opslag van zekere goederen, mobilisatie der bedrijven, controle op de onteigening van fabrieken, e.d. Hoewel verluidt, dat de door de wet ge geven machtsbevoegdheden tijdens het hui dige incident in China niet zullen worden benut, heeft de regeering geen definitieve belofte op dit punt gegeven. JAPANNERS MAKEN HET EN GELAND STEEDS LASTIG. Minister-president Konoje heeft gis teren na een onderhoud met den mi nister van oorlog Soejijama een on derhoud gehad met den vertegen woordiger der nieuwe regeering van Peking, Wangkomin, waarin deze Japan om verderen steun verzocht. Minister-president Konoje wees er op, dat Japan nooit meer met de re geering Tsjang Kai Sjek over vrede zal onderhandelen. „Snelle en grondige oplossing" is noodig, zeide gisteren de minister van binnenlandsche zaken, admiraal Soejoetsoe- goe. Ook al maakt de geestelijke mobilisatie goede vorderingen, is het toch noodig, dat het geheele volk nog meer begrip toont voor den tegenwoordigen toestand, tenein de de belangrijke sociale en economische vraagstukken gemeenschappelijk op te los sen. De minister betoogde, dat de komin tern van dit critieke tijdperk gebruik maakt om langs verschillende wegen onrust onder het volk te zaaien. Hij eischte, dat de com munistische denkbeelden ten sterkste onder drukt zouden worden. Alle bestuursorganen dienen erop bedacht te zijn, om binnen landsche politieke oneenigheden onder alle omstandigheden te vermijden. Nieuw Chineesch offensief. In Zuid Sjantoeng fs een nieuw ChineescK tegenoffensief ingezet. Volgens het Chinee- sche persbureau is een Chineesche colonne erin geslaagd door de Japansche linie heen te dringen en den tegenstander zware ver- liezen toe te brengen. Een der Chineesche bevelhebbers, die de operaties aan het front van Zuidsjantoeng leiden, heeft in een interview met de buiten- andsche correspondenten te Hsoetsjau ver klaard, dat het de opzet der Japanneezen was. aan het front van Zuidsjantoeng een breodopgezette omtrekkende beweging uit te voeren, doch dat deze opzet totaal mis lukt is.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1