Meester van Hoek 50 jaar getrouwd De laatste uren van de „Java" De man met den profetenkop Hr* Ms* „Java" vertrekt om 2 uur Woensdag 4 Mei 1938 Tweede Blad De vriend van oud en jong J 1/tec(eh£cuicl Üe&y! SSflf? Ten derde male rukte de Brandweer uit Burgerlijke Stand van Den Helder Hebt U hem ook al geprobeerd? HEEMAF De moestuinen en aardappelvei den van den kruiser Iedere bezoeker kreeg gisteren een souvenir In verband met het getij zal Hr. Ms. „Java" hedenmiddag om 2 u. onze haven verlaten voor zijn reis naar Oost Indië De Duitsch-Italiaansche ontmoeting Een wespennest gevuld met militairen Aymcla Het gouden echtpaar, de heer en mevrouw van HoekWassenaar In den hoek van de kamer van het ouder- 'wetsche huis in de Langestraat hangt de klok stil en monotoom den tijd weg te tikken, schuin daaronder is een kalender met de spreuk: „De tijd vliegt snel, gebruikt hem wel". Een spreuk, die meester Van Hoek ter harte genomen heeft. Een kanariepiet zit vlak boven het grijze hoofd van zijn baas zijn snaveltje te strijken tegen de tralies van zijn kooitje en schudt zijn yeertjes. „Kom binnen, jong", had meester Van Hoek gezegd, toen hij ons opendeed. „Je wordt ver wacht". En inderdaad, de koffie was klaar en het gebak lag uitnoodigend op een schaal. Meester Van Hoek zet zich in zijn hoekje. Het licht valt over zijn zilverwitte haar, waar door telkens de rechterhand, wat beverig, glijdt. De lange, grijze goedverzorgde baard, rust op z'n borst. Een profetenkop! Het hooge voorhoofd, de rustige vriendelijke oogen, het scherp gesneden profiel, zoo weggeloopen van een Rembrandt. Man met een ruim hart en een groote liefde voor het kind. Nu nog, op vijf-en-zeventig jari gen leeftijd, heeft het speeltuinwerk de liefde van zijn hart. Veertig jaar diende hij het on derwijs en daarvan 26 jaar in onze stad, aan de school in den Ouden Helder. Eenige duizen den leerlingen van meester Van Hoek loopen door onze straten of zwalken ergens ver op de wereldzeeën. Maar meester Van Hoek zijn ze niet vergeten. Als hij langs de straat loopt en hg wandelt nog graag, dan worden er heel wat hartelijke groeten gewisseld en als hij buiten de stad is, dan blijven de kinderen verwonderd staan en tien tegen één, dat ze met blij ver baasde oogen zeggen: „Sinterklaas". We maak ten dat meermalen mee, als meester Van Hoek met onze excursies meeging. „En wat wil je van me weten? Waar ik ge boren ben? In Rauwert; maar toen ik 3 jaar was, verhuisden we al naar Yorwerd. In Mant- gem ging ik op school bij meester Jansen, een bekende figuur in de onderwijswereld. Toen ik 15 jaar was kreeg ik een rijksbeurs voor de Normaalschool te Heerenveen en na dat ik die school afgeloopen had, werd ik be noemd te Baarderadeel. Daar behaalde ik de hoofdacte en daar ben ik ook getrouwd. Ja, dat is nu vijftig jaar geleden". Even valt er een stilte. Meester Van Hoek schuift ons een kistje Sigaren toe. „Toe jö, steek eens op". „Nee, dank u, ik rook niet". „Zoo, rook je niet, nou ik ook niet, sinds 15 jaar. Vroeger wel, maar dokter heeft het me verboden voor m'n hart en toen heb ik het ge laten. M'n pijpje bewaar ik als een reliqui, het ligt nog half gestopt daar in de la, ~Ja, in dien tijd in Baarderadeel schreef ik veel in „School en Studie" en in de „Vriend der wiskunde". Dat was een speciale liefhebberij van me. Ik heb nog twee boekjes voor de bur geravondschool geschreven over wiskunde. De medewerking aan dje bladen is eigenlijk indirect de oorzaak geweest van m'n benoe ming hier. Want toen er een vacature kwam aan school 3, waar de heer Westendorp hoofd was, solliciteerde ik en daar Westendorp en ik dikwijls onder elkaar in „School en Studie" voorkwamen, animeerde hij m'n benoeming. Nu, ik heb veel van hem geleerd. Z'n stel regel was: „Als je vooruit wil komen in de wereld, moet je zoo beleefd mogelijk en zoo brutaal mogelijk zijn". Van die veertien jaar hebben we er twaalf ruzie gehad. Maar dat moet je nou maar niet in de krant schrijven! Toen ik hier eenmaal gevestigd was, wilde ik privaatlessen geven. Ik had dat in Friesland ook gedaan en heb daar velen voor commies bij de belastingen opgeleid. Nu, in dien tijd waren er drie kranten in Den Helder en ik dacht dus goed te doen in alle drie een advertentie te plaatsen. Daarbij was ook „Extra Tijding". Politiek liet me onverschillig en bovendien was ik niet met de plaatselijke situatie op de hoogte. Maar wat heeft men mij dat kwalijk genomen, dat ik in „Extra Tijding" adverteerde. Men heeft het me nooit vergeven. Ik woonde toen in de Bootsmanstraat en Staalman had z'n drukkerij op de Hoofdgracht. De man was druk bezet met z'n politieken arbeid en de correctie en verzorging van zijn weekblad kwam voor een groot deel neer op de schouders van z'n oudste dochter. Toen deze eens vast liep met het werk, trok ze de stoute schoenen aan om bij die meester, die het ge waagd had in de krant van haar vader te ad- verteeren, hulp in te roepen en toen ik me dadelijk bereid verklaarde om haar bij de cor rectie te helpen, was ze de hemel te rijk. Steunt luchtverdedigingsfonds! Postgiro Den Haag ten name van Staalman kwam me vragen wat hij me ver goeden moest. Ik zei: „Man, ik ben al betaald. De dankbaarheid en groote blijdschap van je dochter is betaling genoeg. We zijn toch in de wereld om elkaar te helpen". Staalman beloofde mij, als ik zijn hulp nog eens noodig mocht hebben, dat ik op hem kon rekenen. En dat waren geen praatjes, want ik heb het aan hem te danken, dat ik benoemd werd als leeraar in de wiskunde aan de bur geravondschool; 21 jaar lang heb ik daar les mogen geven". Tien jaar geleden is meester Van Hoek met pensioen gegaan, maar dat beteekende niet, dat hij het leven ging leiden van rustend amb tenaar. De jeugd had nog zijn hart en toen zeven jaar geleden door den heer Monhemius een beroep op hem werd gedaan om in den Ouden Helder te komen tot de oprichting van een speeltuin, in Tuindorp was er reeds een, toen heeft de bijna zeventig-jarige daar zijn schouders nog onder gezet. „Ik heb een grooten steun gehad aan mijn vriend Boogaard", zegt de heer Van Hoek en we vonden warme voorstanders voor het speel tuinwerk in den toenmaligen wethouder De Zwart en later in burgemeester Driessen. De laatste woorden van burgemeester Dries sen waren tegen me: „Meneer Van Hoek, vol hardt in je streven". En dat hoop ik te doen, zegt de heer Van Hoek, met licht bewogen stem. In de kamer achter de alkoof, die de voor kamer waar we zitten, daarvan scheidt, ligt de 77-jarige bruid. Ze is ziek, al wil haar vita liteit nog niet voor de ouderdomsverschijnselen buigen. Met de grootste belangstelling leeft ze mee in haar omgeving en toont interesse voor de binnenlandsche en buitenlandsche politiek. Ze is nog opgewekt en^eestig en op haar ver zoek zal de herdenking van hun vijftig-jarig huwelijksfeest, op Maandag a.s. „gewoon door gaan". Natuurlijk hoopt ze dan uit bed te zijn en die kans is niet buitengesloten. Mede dank zij de goede zorgen van de twee dochters van meester Van Hoek, die als trouwe verpleeg sters, telkens stil naar achter loopen om te zien of moeder iets noodig heeft. Behalve twee dochters heeft meester Van Hoeitj twee zoons, waarvan er een leeraar op de M.U.L.O. school is en de ander op de Marinewerf. Het gouden huwelijksfeest van het echtpaar Van HoekWassenaar zal Maandag 9 Mei zeker niet ongemekrt voorbijgaan en velen zullen dankbaar denken aan hetgeen meester Van Hoek in hun leven geweest is. Binnenbrandje in de Goversdwarsstraat Om 12 uur gistermiddag loeide voor de derde maal deze week de sirene van de brandspuit en zagen de voorbijgangers het roode vehikel met groote vaart daarheen snellen, waar de roode haan z'n kop had opgestoken. Dit wat het geval in een woning aan de Goversdwarsstraat, waar de familie Joris- ma woont, doch welk huis toevallig een dag te voren leeggekomen was. Op een gegeven moment ontdekte een der omwonenden, dat uit het dak van de boet rook en vlammen kwamen. Direct stelde hg zich op de hoogte van de toedracht en maakte alarm. Het asfalt werd van het dak van het schuurtje getrokken, terwijl enkele emmers water voldoende bleken om de oplaaiende vlammen te dooven. Evenwel, in dezen kor ten tijd had het vuur toch kans gezien een ware ravage op het binnenplaatsje te stich ten. Ramen en deuren waren zwart-gebla- kerd, terwijl het dak eveneens zwaar be schadigd was. De hulp der brandweer was niet meer noodig. Men vermoedt, dat de oorzaak van dit binnenbrandje gezocht moet wor den in het spelen van enkele Jongens met lucifers. In deze richting wordt althans een spoor gevolgd. van 3 Mei 1938. BEVALLEN: N. BergmaVerhoog, z.; M. Stamvan Straaten, d.; A. van Berkelvan Oostrom, z. OVERLEDEN: M. Hoenders—Tompot, 45 j. U moet beslist ken nismaken met den eenigen „tapijtreini ger", den STOFZUIGER fsf/ f 90.— -dft Verkrijgbaar bij: HEUSEVELDT N.V., Langestr. 24, 76, Achterstr. Houitil, Alkmaar, Telefoon 41 70. Nóg ligt Hr. Ms. „Java" in de Nieu- wediepsche haven, maar niet alleen haar uren, ook de minuten zjjn geteld IMen kon gisteren roeenen, dat het schip er eerst sedert een paar dagen ligplaats genomen heeft, gezien de enorme belangstelling. Den geheelen dag verdringt men zich voor de gestroom lijnde trots der Nederlandsche marine en het is zelfs noodig dat de politioneele motorbrigade een oogje in 't zeil houdt. Hetgeen genoemde brigade, gezien het voortreffelijke weer, gaarne doet. Het was de moeite waard dezen laatsten dag op en bg den kruiser te zgn. Men kan er z'n maritieme vocabulaire weer eens in be langrijke mate uitbreiden en krijgt een zeld zaam interessanten kijk op de duizend-en- een karweitjes, die nog in deze allerlaatste uren moeten geschiedefl. Ter valreep wordt parmanent queu ge maakt: daar verdringt zich half Nieuwe- diep,. burger en militair, officieren met in drukwekkende rijen gouden banden om de mouw en slagers- en bakkersjongens. Zelden vierde de democratie een dergelijke hoogtij! En de „Java" zelf blijft er 't rustigst on der. Die ligt zich maar kalmpjes weg te spie gelen in het havenwater en glimt van genoe gen... pardon... van de nieuwe verf, die de honderdduizend kwastjes op z'n huid ge smeerd hebben. Maar in ernst: de kruiser ziet er uit als om door het bekende ringetje te ha len. Alles glimt en glanst, dat het burger en militair een lust is en als het schip met deze make-up straks in Insulinde zal arriveeren, zal de naam der Nieuwe- diepsche werfschilders met ontzag ge noemd worden. Een warenhuis. Weet U dat op dit moment dit schip een warenhuis is? Een warenhuis, volgepropt met proviand, die straks meer dan 400 grage monden zal hebben te vullen? Het is verbijsterend als men verneemt wat er al niet via den loopplank aan boord ge bracht is. We hoorden een paar zeuntjes met elkaar fluisteren en de een vertelde den ander of hg al gehoord had, dat er meer dan een miljoen sigaretten gestouwd zijn? Ook sigaren zijn er in vele duizendtallen, terwijl eveneens toekomstige dorstige keelen niet vergeten zijn. Voorts... voorts "Worden er heele moes tuinen groenten binnengedragen, com plete velden aardappelen en duizend an dere zaken ter volmaking van deze mon ster-proviandeering. Nee, honger zullen ze aan boord van de „Java" niet te lei den hebben. Psalm-zingen en ,,'t laatste kwastje". Aan dek is het levensgevaarlijk! Daar verdringen zich burger en militair in de meest volkomen chaos. Op de bak staan 30 burgemeesters uit den kop van Noord- Holland, die hier voor een bespreking over de luchtbeschermingsdienst zijn geweest, in teressante onderdeelen te beschouwen, ter wijl 10 meter verder een aantal matrozen gedoemd is tot „psalm-zingen", welk karwei in burgerlijke taal overeenkomt met dek- schrobben. Een goede oefening voor straks, als de tropenzon voor de begeleiding zorgt. Op tal van plaatsen zitten, staan of han gen nog werfschilders en penseelen de laat ste kale plekken van den kruiser bij. Met recht: „een léatste kwastje". Trouwens, overal gluren nog van die kale plekken, zoo dat het volkomen onmogelijk is zonder een grijze lik op de jas het schip te verlaten. Officieren zien scherp toe, dat alles op rolletjes gaat, adelborsten nemen eveneens de loopende zaken pp, terwijlonderofficieren zich het vuur uit' de sloffen loopen. Maar waar men ook staat, overal voelt men de spanning van het naderend vertrek. Overal ontdekt men iets dat voor het laatst gebeurd. In de ziel van het schip zoemt het. Een lichte rookpluim kringelt uit de pijp en is eveneens een verkondiging van het afscheid Later in den middag wordt het vliegtuig aan boord geheschen en dat is de oorzaak van zoo mogelijk nog meer belangstelling. Dat belooft wat voor den Woensdag! Des avonds wandelen vele Nieuwedlepers over de haven. Nog ligt daar de oorlogs bodem waaraan zoovele Hcldersche handen hebben gewerkt, die in al de maanden dat ze hier lag eigenlijk een deel van deze stad geworden is. Het licht gloort uit de rijen patrijspoor ten, Af en toe hangt er een matrozen-kop doorheen en gluren oogen over de wal. Misschien komt z'n lief voorbij, waarvan hij al afscheid heeft moeten nemen. Ergens zingt een gramofoon een wee moedige tango, waarnaar de meeuwen op de eommandotoren zitten te luisteren. De laatste uren. De haven van Nieuwediep zat" Ieeger dan ooit lijken vanmiddag Hedenmorgen half tien heeft de vice- admiraal inspectie aan boord van den kruiser gehouden en officieren en bemanning een goede reis gewenscht. De oogen van de wereld richten zich op het oogenblik naar Rome, waar Mussolini giste renavond met ongekende geestdrift is begroet. „Wat zullen beide dictators bekokstoven? 't Is een vraag die ieder bezig houdt, maar waarop men eveneens het antwoord schuldig moet blgven. Men verdiept zich in gissingen en dat men daarbij dan veronderstelt dat Tsjechoslowakge een zeer voornaam punt daarvan zal innemen, laat zich verstaan. In vele kringen heeft men de hoop, zoo schreef de N. R. Crt., dat zich nu zal moeten openbaren of het Mussolini ernst is met zijn accoord met de Westersche democratiën. Ta Rome zou moeten blijken of de Duce inder daad bereid is remmend op te treden tegen over te sterke avances van den leider van het Duitsche volk. Na er op gewezen te hebben, dat Musso lini ten opzichte van Duitsche expansie-nei gingen in de richting van Tsjechoslowakije vrij onverschillig is, schrijft het blad. Rome heeft te Londen en Parijs zekere voordeelen bereikt, welke het door een af zijdige houding wellicht in de waagschaal zou stellen. Kan Rome zijn partner in de spil van een nieuwen stap weerhouden, dan zou dit waarschijnlijk den weg tot de Engelsche geld markt openen, waarop Mussolini naar veler oordeel zit te wachten. Zoo speelt dan ook deze factor van binnenlandschen aard tot op zekere hoogte een rol. Het gaat er hierbij om, of Italië het nog lang genoeg zonder buitenlandsch crediet zal kunnen stellen. Heel lang zou dit waarschijnlijk niet be hoeven te duren. De inzichten van de Duitsche regeering houden rekening met het verkrijgen van een oplossing in de Tsjechoslowaaksche zaak vóór het einde van het loopende jaar. Het zou dan om een tijdsperiode van maan den gaan, behoudens overige consequenties. In die maanden echter zou Italië zonder al te groote moeite Hitier zijn gang kunnen laten gaan en tegelijkertijd zelf op zoo aangenaam mogelijke wijze met Engeland en Frankrijk kunnen samenwerken. Een voorbeeld daarvan vinden we in de omstandigheid, dat Italië gisteren, dus juist voor de komst van Hitier, tot de overeenkomst van Montreux betref fende de zeeëngten is toegetreden. Terecht wordt gesproken over een be zoek van historische beteekenis. Die be- teekenis ontleent zich niet alleen aan de ensceneering, welke vrijwel ongekend is in het Europa van de twintigste eeuw, maar daarnevens aan de waarde van de besprekingen en besluiten op politiek terrein. Dat een wijziging in de politieke constel latie van Europa op den duur komen zal, is duidelijk. Na den grooten oorlog heeft Europa trouwens al heel wat van deze wijzigingen gezien. Dat bij die wijziging de Italiaansch- Duitsche betrekkingen een groote rol spelen, is waarschijnlijk. Gisteravond is, zooals wij reeds gemeld heb ben, door TAVENU, op uitnoodiging van het gemeentebestuur, een voorstelling gegeven van haar succes-blijspel: ,,'t Wespennest en wel voor de in „Casino" vereende militairen van marine en leger. Onder de autoriteiten merkten wij o.a. op burgemeester Ritmeester, den garnizoens-com- mandant overste J. H. C. Bentz van den Berg en den commandant der thans in Den Helder zijnde regimenten, overste Weber. Zooals te begrijpen, is ook door dit publiek naar hartelust genoten van de amusante ver wikkelingen, die dit Wespennest biedt, en keer op keer daverde de lach door de zaal. Na het tweede bedrijf verscheen de burge meester ten tooneele voor het uitspreken van enkele woorden. Hij wees daarbij op het voor de deur staand vertrek van Hr. Ms. „Java" en richtte voorts zeer hartelijke woorden aan het adres van TAVENU. Persoonlijk had hij nu het stuk tweemaal gezien, doch dit keer had hij daarvan zoo mogelijk nog meer genoten. Dat ook de aanwezigen zich naar hartelust ver maakt hebben, bleek volgens spr. wel uit het applaus wat enkele malen door de zaal ge klonken had. De burgemeester besloot met het uitbrengen van een driewerf hoezee op de landmacht en bood de dames van TAVENU bloemen aan. Te 11 uur was deze voorstelling ten einde. Nat. Hist. Museum, geopend: Woens<tag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „3 tegen 0" en „De 13e Stoel". Heden Rialto, Spoorstraat, half 8: „Het Leven van Emile Zola". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Een huwelijk onder schrikbewind" en „In stormende galop". Llcht °P 7 u. 58 m. Barometerstand Den Helder 767.8 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Temperatuur lucht 8.1 Laagste temp. lucht gisteren 5.3

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5