©1 1 TilM TARZAI H M Luchtlijn Indië-Australië Radioprogramma EDGAR RICE: BURROUGHSj Fraude en chantage De Belgische scholieren te Haarlem Matrassenfabriek te Enschede in vlammen Bouwstaking ten einde UIT ONZE OOST Eèrst de K.N.I L.M., dan de KX MJ Voorzitter van Landraad vermist Boerderijbrand te Eemnes ETHEL M, DELL Steeds meer tapijten in het politiebureau Voor den 21sten maal veroordeeld Tegen fandtechnicus f 100. boete geëischt DOOR 56. De boot, die Jane's aandacht had getrokken, terwijl zij op het dek van de Kinsaid op wacht stond, was ook door Rokoff gezien en door de beesten van Tarzan aan de andere kant van de rivier. Op het geroep van de Rus keerde de kleine boot om, en na enkele woorden met hem gewisseld te hebben, nam de Rus in de boot plaats en deze zette nu koers naar de Kinsaid. Voordat het schip de helft van de afstand had afegelegd, knalde er een geweer van het dek en een matroos, die vooraan in de kleine boot stond, sloeg voorover in zee. Nog een ander lid viel als slachtoffer van het geweer van Jane daarna ging de boot terug naar de kust en wachtte tot het dag w"rd Jane begreep, dat dit slechts uitstel voor haar was en dat zij alles in het werk moest stellen om voor haar veilig heid te zorgen. De twee matrozen, die zij in het vooronder had opgesloten, dwong ze op haar plannen in te gaan. Met een revolver ln de hand om hem tot gehoorzaamheid te dwin gen, liet zij hen boven op het dek komen. Toen zette zij hen aan het werk en liet de kabel van het anker doorhakken. Het schip had voldoende proviand en water aan boord, het stormachtige seizoen was voorbij en zij hoopte, dat als de Kinsaid eenmaal naar de open zee zou zijn afgedreven, ze door een voorbijvarend schip zouden worden opgemerkt De nacht was diepzwart, uitstekend geschikt voor haar doel. Haar 'vijanden konden niets van het werken aan boord zien en wisten ook niet dat de eb het schip zeewaarts droeg. Toen de laatste vezels van de kabel doorgehakt wa ren, dreef de Kinsaid snel weg. Opeens klonk op de rivier het schot van een geweer en de kreet van een vrouw. Terwijl ze luisterde, ver slapte één oogenblik Jane's aandacht. De twee mannen liepen naar haar toe en wierpen haar tegen het dek. Was tenslotte haar vechten voor haar vrijheid toch tevergeefs geweest Toen ze viel, zag Jane, tegen de vage glans van de ocea-n, de gestalte van e n anderen man, die over de railing van de Kinsaid klom. Agnhemsch aannemer opgelicht. Ontslagen uitvoerder verraadt zijn oollega. Dezer dagen werden een houthandelaar en twee uitvoerders van bouwwerken te Arnhem door de politie aldaar gearres teerd. Wij vernemen in verband met deze arrestatie het volgende: Een Arnhamsche aannemer, die op de Hoogkamp huizen bouwde, had twee uit voerders in zijn dienst, die met een hout handelaar afspraken bij hem meer hout te bestellen dan zij voor den bouw van de woningen noodig hadden. Zij keerden den houthandelaar over deze ibestellingcn provisie uit, maar brachten an derzijds den aannemer, die natuurlijk veel minder hout ontving dan er besteld was, deze gefingeerde bestellingen in rekening. Op die manier heeft de aannemer voor ruim drie duizend gulden teveel hout be taald. Behalve van oplichting is hier ech ter ook sprake van chantage. De aannemer ontsloeg één van de beide uitvoerders, die daarop zijn collega 'bedreigde met aangifte bij de po litie als die hem niet verder mee liet profiteeren van de vruchten der door hen opgezette oplichtings affaire. Inderdaad voerde hij dit dreigement uit, zoodat een van dit drietal-niet alleen voor oplichting, maar ook voor afpersing zal worden vervolgd. De politie is erin geslaagd een klein deel van het door oplichting verkregen geld in beslag te nemen. Frans Hals-museum, Groote Kerk en bollenvelden stonden op het programma. De 400 leerlingen van de Belgische mid delbare scholen hebben gisteren, op den laatsten dag van hun verblijf in ons land, een bezoek gebracht aan Haarlem, Na een wandeling door de binnenstad, bezichtigden de gasten het Frans Hals-museum, waar zij werden rondgeleid door den directeur den heer G. D. Gratama. Vervolgens bezochten zij de Groote Kerk, waar de heer A. M. Michels het beroemde orgel bespeelde. Hierna vertrokken de scholieren naar Hillegom, vanwaar zij, na aldaar een wan deling door de bollen vejden te hebben ge maakt, per trein naar België terugkeer den. Brandweer was het zich snel ver spreidende vuur spoedig meester. Gisterochtend omstreeks kwart over elf ontstond brand in de afvalspinnerij van de matrassenfabriek der firma Gebrs. Baar- schers, aan den Parallelweg te Enschede, in een zoogenaamde krasmachine. Daar zich in de spinnerij een groote hoe veelheid katoen-afval en kapok bevond, ver spreidde het vuur zich snel. Verstikkende rookwolken stegen op, waardoor de brand weer van zuurstofapparaten gebruik moest maken. Met het oog op het aanvankelijk bestaand gevaar voor uitbreiding, werd de naast ge legen R.K. bewaarschool ontruimd. De brandweer, die het vuur van verschil lende zijden aantastte, was de brand echter vrij spoedig meester. De belangrijke schade wordt door verze kering gedekt. Gistermorgen is te Emmen de vergadering gehouden van de in het gebied van de patroons-vereeniging „Zuid-Oost-Dremte" stakende bouwvakarbeiders, ongeveer 500 in getale. De vergadering heeft de bemidde lingsvoorstellen, na breedvoerige bespre kingen, met overgroote stemmenmeerder heid aangenomen, zoodat heden het werk zal worden hervat. Het lid van den Indischen Volks raad de heer C. C. van Helsdingen, heeft aan de regeering een schrifte lijke vraag gericht, waarbij hij ver zoekt uitvoerig te worden ingelicht omtrent de rol, welke de K.N.I.L.M. en de K.L.M. zijn toebedeeld in de luchtverbinding met Australië. In de vraag komt, aldus de N.R.Crt., de wensch tot uiting, dat aan de K.N.I. L.M. in de eerste plaats en voor- loopig zelfs met uitsluiting van an deren, de gelegenheid moet worden gegeven om den luchtdienst te on derhouden tusschen Indië en de landen rondom den Pacific. De heer van Helsdingen vraagt hieromtrent ook inschakeling van het oordeel van den Volksraad. De voorzitter van den landraad te Pontia- nak, mr. J. B. W. Hesselink, wordt reeds gedurende vier dagen vermist. De naspo ringen om hem te vinden zijn, aldus de N. R. Crt., tot nog toe vruchteloos gebleven. Men vreest, dat hij door verdrinking om het leven is gekomen. Grootvee gered, kleinvee een prooi der vlammen Gistermiddag brak, tijdens afwezigheid der bewoners, brand uit in de boerderij van den lieer I. Hilhorst aan den Meentwee alhier. Het vuur vond gretig voedsel in het rie ten dak en de krachtige wind wakkerde de vlammen fel aan. Eenig groot vee, dat op stal stond kon worden gered, maar het kleinvee, een 25-tal kippen en konijnen, kwam in de vlammen om. Verschillende landbouwwerktuigen werden mede een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. De boerderij brandde geheel uit. Zij was slechts laag verzekerd. FEUILLETON. DOOR 51. „Neen mijnheer neen, mijnheer!" zei Pe ters eerbiedig maar beslist. „Het is niet van mij, mijnheer, het is Uw geld. Ik moet nog voor mijn vrijstelling van dienst en mijn over tocht betalen, mijnheer. Ik probeer niet eens dat geld op te sparen, ik ben nooit een spaar der geweest. Maar ik betaal het, als ik het heb, mijnheer." „O, zwijg toch, Peters!" riep Pax, die boos wilde worden, maar waarin hij door n andere belachelijke gemoedsaandoening belet werd. „Zoo iets kan ik niet toestaan. Je bent mij geen cent schuldig. Als je het weten wilt, voel ik mij voor geheel mijn verdere leven moreel jou schuldenaar." „Wij zullen niet over moreel praten, mijn heer," zei Peters preuts. „Dat heeft niets met deze zaak te maken. Als deze onderneming op een knallende mislukking uitliep, wie hou dan Verantwoordelijk zijn? Wel, ik natuurlijk. Pax schoof in een lach. Dat was de eemge manier om Peters en zijn redeneeringen te be handelen. „Goed," zei hij. „Als je niet voor je zelf kunt sparen, zal ik het voor je doen. En als wij slagen inplaats van de mislukking waar jij over spreekt krijg je eeh extra sommetje om mee te kunnen trouwen. „Duizend donders!" zei Peters, plotseling vuurrood. „Daar zou ik in elk geval een succes van maken." „En zij ook, wed ik," zei Pax, Peters greep een kleerborstel en hield zich daar eenige seconden onnoodig mee bezig. Toen keek hij grijnzend zijn kapitein aan. „Dus U hebt mijn geheim geraden," zei hij op een toon van beheerschte vreugde. „Zij is een bui tengewone vrouw, mijnheer, dat kunt U van mij aannemen. Ik bof, als ik haar krijg." Pax legde onverwacht zijn hand op Peters' schouder. „Zal ik je eens iets vertellen, Pe ters?" zei hij. „Als het U belieft, mijnheer," zei Peters, plotseling in de houding staande. „Wel," zei Pax, „zij boft ook en buiten gewoon ook en als je het wilt, zal ik haar dat zelf vertellen." „Zou U dat willen, mijnheer?" zei Peters, zijn militaire houding vergetend in overmaat van gevoel. „Maar dat is het mooiste ding, wat mij ooit is overkomen. „Wacht maar eens af," zei Pax. „Mijn opinie is voor anderen misschien niet zooveel waard als voor jezelf." Het is in elk geval een geweldig compli ment, mijnheer," zei Peters, „en wat ik niet gauw vergeten zal. Het lijkt wel, of wij mid den in een sprookje zijn, dat goed eindigt." „Dat moeten wij maar hopen," zei Pax met een zucht. „En dat is driekwart van den weg naar dat goéde einde," zei Peters met zjjn ongeneeslijk optimisme. HOOFDSTUK II. Het gesloten Boek. In 't midden van Juli kwam er een hittegolf, maar toen was het werk aan het Wychmere- Hotel klaar, op eenige van de bijgebouwen na. De tuin was gezuiverd van onkruid en al te welig woekerende struiken, en al groeiden er nog weinig bloemen, het was geen wildernis meer. Het terras boven de zee was een droom van genot overdag, zoowel als 's avonds en het kronkelpad, dat van daaraf naar het strand leidde, was vernieuwd en weer veilig begaan baar gemaakt. Pax begon in de derde week van Juli met zijn reclamecampagne, tot het eenigszins sar castisch genoegen van Cartridge. „Ouder- wetsch hotel aan zee. Matige prijzen. Goede kamers. Garage en stalling. Speciale bedie ning." In die week begon hij zijn personeel uit te zoeken, met dezelfde nauwgezetheid en het zelfde inzicht, dat al zijn werk kenschetste. Hij deed alles zelf, liet niets aan het toeval of aan de keuze van anderen over. Charlotte werd bevorderd tot kok-huishoud ster, daar hij wist, dat zij met niemand onaan genaamheden zou maken. Peters maakte hij portier, met een jongen onder hem. Hij had groot vertrouwen in Peters' overredingskracht en van den eersten indruk hing veel af. Hij nam een ober-kellner aan uit een naburige stad en gaf hem een staf van drie dorps meisjes. „Het wordt een buiten-hotel," zei hij tegen Cartridge. „Men zal hier geen grootstadscffect verwachten." „Maar U geeft ze in elk geval waar voor hun geld," zei Cartridge. En dit was in het kort inderdaad wat Pax zich voorstelde te doen. Drie dagen na het plaatsen van zijn adver tenties kregen zij bezoek van iemand, wiens komst Peters' optimisme nog deed groeien. Het was niemand minder dan het hoofd van het Staple-Instituut Dr. Boniface. Het tri mester zou eindigen met eenige jubileum festiviteiten en er was groot gebrek aan acco- modatie voor bezoekers in de onmiddellijke omgeving van de school. Het was de plicht van Peters om dezen machthebber rond te leiden en dat deed hij met veel strijkages en menig vleiend woord aan het adres van zjjn kapitein, in wiens tegen woordigheid hij den welkomen gast ten slotte bracht. „Dit hier is kapitein Pax de nieuwe di recteur", stelde hij voor. „Hij zal U alles ver tellen wat U wenscht te weten, mijnheer, over prijzen en dergelijke dingen." Met welke verzekering hij het kantoor ver En steeds meer misdadigers in de cell Het uitgebreid onderzoek, ingesteld door de politie van het bureau Warmoestraat te Amsterdam in verband met de gemelde diefstallen van tapijten, gordijnen en der gelijke, gepleegd door personeel van een firma aan den N. Z. Voorburgwal brengt dagelijks nieuwe resultaten. Thans zijn weer twee helers aangehouden, zoodat tot nu toe elf personen als verdach ten in deze zaak op het bureau zijn inge sloten. De teruggevonden goederen, na huiszoe king bij de verschillende helers, stapelen zich op het bureau met den dag hooger op, zoodat het politieverblijf veel gaat lij ken op een tapijtewmagazijn. De waarde van het gestolene is nog niet te schatten, doch loopt hoog in de duizen den guldens. Wegens diefstal van een groot aantal rijwielen, gepleegd in het tijdvak van 1 Februari tot 21 Maart j.1., in Den Haag, moest de 38-jarige B. van W. gisteren voor de Haagsche rechtbank terecht staan. De man, wiens vak eigenlijk bloemen- koopman was, bleek, ondanks alle reclas- seeringspogingen steeds weer tot dief stal te vervallen. Hij was al twintig maal veroordeeld. In verband hiermee eischte de Officier van Justitie, mr. N. S. Hoekstra, een strenge gevangenisstraf, n.1. een jaar en zes maanden. Uitspraak 17 Mei. De officier van Justitie te Amsterdam re- quireerde gisteren tegen een antdtechnicus wegens overtreding van de wet op de uit oefening van de geneeskunst een geldboete van f 100.subs. 20 dagen hechtenis. Deze straf had ook de kantonrechter opgelegd en verd. was in appél gekomen. Hij ontken de zich aan het ten laste te hebben schuldig gemaakt, hij had slechts een kunstgebit ge repareerd. De verdediger mr. Is. Coopman, bestreed de tenlastelegging en drong met klem op vrijspraak aan, subs. riep hij de clementie van de rechtbank in. Vonnis 17 Mei. DONDERDAG 5 MEI 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 2.0012.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-Orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkles. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.40 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Rotterdamsch Pianokwartet en Gramo foonmuziek. 6.40 Causerie over Lichamelijke Ohtwikkeling, 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Christ. Muziekgezelschap „De Bazuin" ea gramofoonplaten. 9.00 Medische causerie. 9.30 Vervolg concert en gramofoonplaten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Orgelspel. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Vervolg orgelspel. 11.40 Gramofoonmuziek. ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum n, 301,5 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Kniples. 11.30 Omroeporkest en solisten. 12.30 Kovacs Lajos' orkest, duo „JA" en Gra mofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 De Twilight Serenaders en solisten. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofboonmuziek. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-Orkest. 6.30 Sportcauserieën. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, hierna: het Concertge bouw-Orkest, het Versterkt Toonkunstkoor, Jongenskoor en solisten. 9.50 Pianovoordracht. 10.15 Cabaretprogramma. 11.00 Berichten ANP. Hierna: het AVRO- Dansorkest. 11.4012.00 Orgelspel. liet om bij den ingang het vertrek van den doorluchtigen gast en diens fooi af te wachten. Pax, die geen bezoek verwachtte, was in zijn hemdsmouwen bezig met het toezicht op het hangen van een grooten spiegel in de con versatiezaal. Hij wendde zich om ten einde den nieuw-aangekomene te begroeten en zag een langen, grijzen geestelijke, die hem met be langstelling bekeek. „Dit is een groote onderneming," begon hij welwillend. „Inderdaad, mijnheer," zei Pax. „Als U in het kantoor wilt komen, kan ik U alle inlich tingen geven." Hij ging den gast voor en liet hem de hotel-prospectus zien, die hij en Cartridge sa men met veel moeite hadden samengesteld. „Ik ben Dr. Bonafide," stelde de geestelijke zich voor, „het Hoofd van de Staple-School. Misschien heeft U reeds van mij gehoord." „Zeker," zei Pax rustig. „Ik ben zelfs van plan geweest een rijschool te openen met het oog op uw leerlingen, maar door omstandig heden heb ik mij eerst op het hotel toege legd." „Juist," zei Dr. Boniface. „Wel, er is zeker reden van bestaan voor een dergelijke school en het landschap leent zich prachtig voor paardrijden. Uw naam is kapitein Pax?" „Mijn naam is Packersley," zei Pax. „Ah!" Er was een oogenblik stilte. „Spreek ik met „de" kapitein Packersley?" vroeg het schoolhoofd eenigszins verlegen. „Als U dat zoo noemen wilt," zei Pax, hem recht in de oogen kijkend. „O, juist." zei Dr. Boniface. Hij haalde zijn bril voor den dag en begon de glazen te wrij ven. „Juist," zei hij ernstig. „Ik heb verhalen gehoord, maar ik geloof nooit iets, zonder het zelf onderzocht te hebben. Het spijt mij voor U, kapitein Packersley." „Werkelijk?" zei Pax, zonder iets te ver raden wat er in hem omging. „Ja, ik vind het erg jammer." Dr. Boniface zette als verdedigingsmiddel zijn bril op. „Het is een zeer ernstige handicap, ik zou geen van de families van mijn jongens naar hier kun nen verwijzen, zonder hun eerst op de hoogte te brengen." „Dat is iets, waar U alleen over beslissen kunt," zei Pax kalm. Dr. Boniface boog het hoofd in waardige instemming. „Aan de zaak is zooveel publici teit gegeven," zei hij, „en heeft op velen zulk een ongunstigen indruk gemaakt, dat ik mij niet gerechtigd zou voelen „Het zou mij zeer spijten, als iemand om mijnenwille tegen zijn beginselen zou hande len, mijnheer," zei Pax met zijn rustige stem. „Ik hoop, dat U daar geen oogenblik aan den ken zult." „O!" Dr. Boniface hoestte even, zette zijn bril af en keek in Pax' eerlijke oogen. „Dat is een verrassing voor mij, kapitein Packers- ley>" „mag ik zeggen, een aangename ver rassing?" Een onwillekeurige glimlach verhelderde het ernstige gezicht van Pax. „Wordt er dan ver ondersteld, dat ik geen principes heb?" zei hij „Mijn waarde heer!" protesteerde de geesé telijke verlegen. „Ik weet het wel," zei Pax. „Men verwacht het met van iemand met een vlek op zijn naam. Er is maar weinig teer noodig voor een groote vlek niettegenstaande het feit, dat in het Britsche Rijk iemand onschuldig is, tot- dat zijn schuld bewezen is." „Ik verzoek U, protesteerde Dr. Boni face. „L maakt het zeer moeilijk voor mij." „Ik heb het zelf ook niet te gemakkelijk," zei Pax met zijn halven glimlach. „Maar ik aat mij daardoor niet weerhouden, maar ga mgn eigen weg." i ^jriijkDe oudere man bekeek hem aisof hij een nieuw specimen van iets ontdekt had. „Dat bewonder ik in U," zei hij ten laatste. „Het is mij niet om bewondering te doen." zei Pax. „het gaat bij mij om het recht. Ik zal het mssrhien niet krijgen. Maar toch zal ik mijn weg gaan." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7