Daladier laat Frankrijk bittere pillen slikken De Paus is bitter teleun DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De tijd der proefnemingen is voorbij Twee menschen in auto verbrand Zware brand te Hoogwoud KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG Dg Franc gestabiliseerd Nieuwe koers van den franc nog niet bekend Zware strijd in Spanje verwacht Koning Leopold peetvader van Prinses Beatrix Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Reist per WACO Aufobusdiensten HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg. Mi). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 5 M E I 1938 66e JAARG. No. 8301 In een gisteravond gehouden radio rede heeft minister Daladier mede gedeeld, dat de Fransche regeering besloten heeft de franc te stabili- seeren. Dit besluit is genomen in over eenstemming met de Engelsche en Amerikaansche regeeringen. Niet is meegedeeld op welken koers de franc gestabiliseerd zal worden. Da ladier heeft alleen gezegd dat men den koers, dien hij voor morgen heeft vastgesteld, niet te boven zal gaan. Men verwacht dat de franc op 175 a 180 in het pond sterling zal komen te staan. Wat er zal gebeuren. De te verwachten gang van zaken schijnt dus als volst te zullen zijn: De franc zal hedenochtend worden vrijge laten om een lager peil te zoeken, dat door de experts wordt geschat op 175 A 180 francs in het pond sterling, hetwelk groote kans heeft 178 francs in het pond te zijn. Op dit peil zou dan het egalisatiefonds ponden af geven, indien het aanbod van francs zulks noodig zou maken. Van de wijze, waarop Amerika en Engeland het handhaven van den koers van den franc zullen steunen is niets uitgelekt. 'Heden Donderdagmiddag om twaalf uur'— zal minister 'Marrhandeau de pers ontvangen om haar verschillende mededeel in gen te doen, waaronder er zul len zijn, die de leening betreffen, zegt de Msb. Indrukken. Voorzoover viel na te gaan, heeft het be richt in Londensche financieele kringen groote voldoening gewekt. Te Londen gelooft men, dat Frankrijk voor de economische en financieele reha bilitatie in de eerste plaats aan drie din gen behoefte heeft: a. een energieke en op een meerder held gebaseerde regeering; b. de zekerheid, dat de franc door aanvallen van de baissiers en door stem mingsinvloeden niet hoe langer hoe ster ker wordt gedrukt; c. uitbreiding van de productie. Het Amerikaansche departement van financiën heeft officieel den Franschen regeering doen weten, dat het instemt met de nieuwe aan passing, die noodig is geworden door de toeneming van de uitgaven voor de landsverdedigings,. aldus het Hsb. 150 milliard kapitaalvlucht. Een belangrijke kwestie is de kolossale ka pitaalvlucht, welke heeft, plaats gehad ge durende de laatste jaren en ook met het op potten, welke in het land zelf heeft plaats gehad. Hiervan worden op het oogenblik door de deskundigen cijfers gegeven, welke belangrijk hooger zijn, dan tot dusverre als waarschijnlijk werden aangenomen. Er wordt n.1. beweerd, aldus de N. R. Ct., dat Frankrijk on het oogenblik niet minder dan 150 milliard buiten het land gebracht zou hebben en dat er voor 80 milliard in het land zelf zou zijn opgepot. Men hoopt na tuurlijk van die bedragen weer een flink deel naar de circulatie terug te halen. Een bloedarme zegt Daladier. huishouding, „Twee moeilijkheden, aldus Daladier, moest, de regeering, lie ik sedert drie w eken leid, overwinnen Allereerst moest de sociale vrede, de Me de tusschen de Franschen, hersteld wor' den, Wij hebben dus de sociale conflicten geregeld. De groote stakingen zijn geëin digd, dank zij den gorden wil van werkge vers, en werknemers Het werk is hervat. De tweede moeilijkheid is van buitenland schon aard Zij stond in verband met d verdeeldheid in een Europa, dat niet op hield zich te bewapenen, terwijl het aaneen moest sluiten. Ik wil vandaag, evenals altijd, het land de geheele waarheid zeg gen. Deze waarheid is als volgt: Onze huishouding is diep getroffen. De wettige winst heeft de neig.ng te verdwijnen, de gedeeltelijke werkloosheid in de fabrieken neemt toe, onze handelsbalans verarmt, onze productiestatistieken blijven een onderwerp van vernedering voor de Franschen vormen. Dc waarheid is, dat met deze bloed- DALADIER. arme huishouding de staatsbegroo- ting onvermijdelijk een-tekort ople vert, dat de behoeften van de schat kist de spaarders uitputten, het openbaar crediet schaden, het par ticulier crediet droog leggen en het monetair crediet bedreigen. De voor het lot van het land ver antwoordelijke regeering kan niet dulden, dat een zoo ernstige toestand voortduurt. De lijd is uit voor proefnemingen. Iedere maatregel, die niet recht streeks van belang is voor het open baar welzijn, is overbodig. Zoo is de geest, die de actie, welke wij heb ben ondernomen, bezielt. Daarom heb ik, zonder mij te be kommeren om critiek, maar er van overtuigd, mijn plicht te doen je gens het land. besloten onze munt te stabiliseeren op grondslagen waar op zij doeltreffend zal worden ver dedigd. De Fransche regeering heeft dus, in volkomen overeenstemming met de Amerikaansche en Engelsche regeeringen, wien'ik dank zeg voor haar loyale en hartelijke medewer king, besloten over te gaan tot een aanpassing van den franc aan een koers, die de gelegenheid zal bie den, hem zegevierend te verdedigen. Dit besluit is genomen binnen bet ka der van de driemogendhedenovereenkomst, waaraan de Fransche regeering krachtig ge hecht blijft. De eerstvolgende defensieleening zal allen Franschen de gelegenheid geven, in vol be wustzijn een volksstemming voor hun va derlandsliefde te houden Wij stellen u dit plan voor, dat verhinde ren zal, dat de munt bloot staat aan onop houdelijke aanvallen en dat ons in staaf zal stellen, de voor den landsverdediging noodigen goudvoorraad te behouden. Wij hebben er de voorkeur aan gegeven, een beroep te doen op den moed der Franschen in plaats van ons te laten meevoeren door den stroom naar dp rotsen. FRANCO BEREIDT EEN NIEUW OFFENSIEF VOOR. Hoewel het nog wel enkele dagen kan duren voor het rechtsche leger bevel krijgt den opmarsch te her vatten, verwacht men dan een zwa- ren strijd. De regeeringstroepen hebben zestig brigades samengetrok ken tegenover de Galische en Cas- tiliaansche reohtsche legercorpsen. Bij Teruel zijn volgens berichten uit Saragossa recht- sclien er bijna in geslaagd het bergmassiel ten Zuidoosten van Teruel te omsingelen. Gisteravond hebben zij de Siërra Elpobo bezet en de 28Ste divisie van de regeering gedwongen zich terug te trekken op Siërra de Gud'ar. De tegenstander deed heftige tegenaanvallen op hel dorp Elpobo. dat eergisteren door de rechtschen werd bezet doch de regeeringstroepen zijn er niet in geslaagd door bet mitrailleurvuur heen te breken. Zij moesten zich terugtrekken. De rechtsche troepen zouden in den sec tor Castellon den weg van Alrala de Chi- vert naar Cuevas de Vinroma op ver scheidene punten hebben overschreden. Ten Zuiden van Morel la werden de vijan delijke liniën verbroken, zoodat de recht sche troepen vasten voet kregen in de link- sche stellingen. De Doopelinqe in Koets ter kerke. de Gouden Naar het Belgische telegraafagent- schap verneemt heeft koning Leo pold de uitnoodiging van Prinses Juiiana en Prins Bernhard om peet vader te zijn van Prinses Beatrix aanvaard. Koning Leopold zal de doopplech tigheid op 12 Mei in Den Haag bij wonen. Naar de Tel. verneemt zal H. K. II. Prin ses Beatrix op Donderdag 12 Mei door H. K.H. Prinses Juiiana in de Gouden Koets naar de doopplechtigheid in de Groote of St. Jacobskerk worden geleid. Gistermorgen had onder groote belang stelling de generale repetitie van de komen de plechtigheid plaats, waarbij de Vorstelij ke stoet onder begeleiding van de eere-es- coiies van de huzaren en bereden politie in alle details was nagebootst. H1TLER IN ITALIË „Rome richt op den Kruisvin- dingsdag een ander kruis op dan dat van Christus". KOLONIALE KWESTIE HOOFD DOEL VAN HITLERS BEZOEK? In een rede, die de Paus gisteren tegen 436 jonggetrouwde paren heeft uitgesproken, heeft de Paus een bittere toespeling over de aan wezigheid van Hitier gemaakt. De Paus zeide: „Gij moet dit goede, dat wij n toe- wenschen, dat wij van de goedheid van God verwachten, verdienen door Uw trouw aan het Christelijk leven en door uw gebeden. Want droeve zaken doen zich voor, zeer droeve zaken, zoowel ver van ons als nabij. Ja, zeer droeve zaken en onder deze droeve zaken moet men wel rekenen het feit, dat Rome, op den dag van het feest der kruis vinding, de teekenen opricht van ander kruis( dat niet het kruis van Christus ls. Ik zeg u voldoende, hoezeer het noodig is te bidden, te bidden en te bidden, opdat ook de barmhartigheid Gods in haar vol len omvang geschiede". Hitier heeft den eersten dag in Rome niet in ledigheid doorgebracht. Onder andere had hij om half twee een onderhoud met Mussolini in diens werkkamer, om half vier woonde hij met Mussolini een demonstratie der fascistische jeugd bij, in tegenwoordig heid van een half millioen Italianen, om zes uur hield hij een toespraak voor de „Auslanddeutsche" in Italië en des avonds werd hem door den koning een diner aange boden. In tafelredevoeringen wezen zoowel de koning als Hitier op wederzijdsche vriend schap die een sterke waarborg voor een algemeenen vrede is. Gisteravond halfelf vertrok Ilit- ler na een hartelijk afscheid van Mussolini naar Napels. Korporaal der fascistische militie. In Italiaansche kringen heeft men met ge noegen gezien, dat de Fuehrer onder het ha kenkruis op zijn mouw het insigne van kor poraal der fascistische militie droeg en men verwacht, dat voor het vertrek van de Duit- sche gasten Hitier aan Mussolini een liooge Duitsche onderscheiding zal verleenen. Koloniale kwestie de hoofdzaak? In Duitsche kringen wordt met nadruk verklaard, dat geen nieuwe verdragen tus schen beide landen zullen worden gesloten. De erkenning van de solidariteit tusschen Londen en Parijs door Duitschland en Italië moet worden vervolmaakt door de erkenning van de as Rome-Berlijn door Frankrijk en Engeland. Het eenige vraagstuk dat tusschen deze beide groepen moet worden ge regeld is de koloniale kwestie en men hoopt, dat dit geen groote moeilijk heden zal opleveren. Het schijnt dat Hitier de koloniale kwestie op den voorgrond wil plaatsen bij zijn be sprekingen met Mussolini. Het Tsje chische vraagstuk komt blijkbaar op de tweede plaats. De as niet verzwaktl Bij de gisteren tusschen Mussolini en Hit Ier gehouden besprekingen is, volgens ambtenaren van beide zijden, niets geble ken van een verzwakking van de as Rome —Berlijn. In deze hernieuwde verzekering kan men echter zooiets als bezord- heid zien. Terwijl de Italianen in hun geheel genomen het bericht van den Anschluss met ontsteltenis hebben ontvangen, verklaren welin gelichte Italiaansche kringen, dat de strategische positie aan den Bren- ner er niet door verzwakt is, vooral als Hitier zich houdt aan zijn be lofte, niet de Oostenrijksche zijde van de grens te zullen versterken. Verwachting: Meest matige Oos telijke tot Noordelijke wind, aanvankelijk helder tot licht bewolkt, later wellicht toe nemende bewolking, droog weer, koude nacht, zelfde temperatuur overdag. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Ernstiq onqeluk op den Rijksweq BredaTilburq. Gisteravond laat, tegen middernacht is op den rijksweg Breda-Tilburg, ter hoogte van Huiten, een ernstig verkeersongeluk ge beurd,, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Terwijl rijksveldwachters op dat uur de op dien weg passeerende auto's controleer den en juist bezig waren de auto van de JanssenLimburg Express te onderzoeken, reed een vrachtauto, afkomstig uit de Lier (Westland(, welke geladen was met groen ten op eerstgenoemden wagen in. Ten gevolge van de botsing vloog de groenten-auto in brand. Dadelijk snelde de rijksveldwachter met de inzittenden van de Jansen—Limburg Express te hulp, doch zij mochten er niet in slagen de vlammen te doo- ven, daar de geheele wagen in een oogwenk in lichte laaie stond. Even min konden de inzittenden uit de brandende auto worden gehaald en toen dit na veel moeite gelukte, bleek een hunner reeds overleden, terwijl de andere met zware brand wonden was overdekt. De beide slachtoffers zijn P. van der Lugt en Aart van Berkel, beiden woonachtig te de Lier. Een voorbijkomende geneesheer heeft nog getracht ter plaatse hulp te bie den, doch er bleef niet anders te doen dan de zwaargewonden naar het ziekenhuis te Tilburg te vervoeren. Het parket uit Breda werd onmiddellijk van het gebeurde in kennis gesteld. De rijksveldwacht stelt een onderzoek in naar de oorzaak van dit ongeluk. VERENIGINGEN EN CLUBS laat U vervoeren met moderne WACO Toe- ringcars. Vlug Veilig. Billijk. Vier huizen in de Hoogwouder Weere door onbekende oor zaak verbrand. Een buitengewoon felle brand heeft gistermorgen een viertal wo ningen aan de Weere in de ge meente Hoogwoud volkomen ver woest. In minder dan een half uur had het vuur zijn vernielend werk verricht. Met moeite kon de brand weer, die met groot materiaal aan wezig was, verhinderen, dat meer dere woningen in de dichtbebouw de kom in de asch werden gelegd. Meende men aanvankelijk dat het stoken van een vuurtje de oorzaak was, later moest men deze veronder stelling laten varen en men tast dan ook volkomen over de oorzaak in het duister. Hoe snel het ging. vertelde ons een der omwonenden. Tegen tienen zag ik plotseling, zeide hij dat het dak van het huis van P. Klaver rookte, en voordat ik ine goed rekenschap gaf, wat er gebeurde, sloegen de vlammen er al uit. Geen vijf minuten later was door den straf fen Zuidoostenwind het vuur al overgesla gen naar de brandstoffenhandel van B. Bancras en bijna op hetzelfde oogenblik stond de smederij van J. Smit, aan den overkant van den weg al in de vlammen. Wat we ook deden, het gaf niets, de bran dende stukjes riet van de daken brachten het vuur over op de slagerij van J. Rood. Dat was dus nummer vier en daar bleef het gelukkig bij. Het huis van Besseling hebben we met man en macht kunnen houden, maar daar is veel waterschade. Uit dit eenvoudig verhaal blijkt wel hoe enorm snel alles is gegaan en dat de brandweer van Benningbroek, Hoogwoud, Weere en Abbekerk te gen het vuur machteloos stond. Zij moest zich bepalen tot nathouden van belendende perceelen en het redden van goederen voor zooveel dit nog mogelijk was. Veel was het niet, wat de mannen naar buiten konden dragen, een fornuis en wat beddengoed was vrijwel alles. Tijdig kon het materiaal van de radiocentrale van Nipshagen in veiligheid worden gebracht. Op het terrein van den brand waren o.a. aanwezig de burgemeesters van Abbekerk en Sijbekarspel, burgemeester Hoogeboom van Hoogwoud was niet in de plaats. Veiligheidshalve is ook geruimen tijd de electrische stroom uitgeschakeld geweest om kortsluiting te voorkomen. De bewo ners van de verbrande perceelen alle Katholieke groote gezinnen zijn door familie en buren liefderij opgenomen. Wij vernamen dat de inboedels wel, maar over het algemeen laag verzekerd zijn. Van de woningen staat niets meer overeind. Gistermiddag nadat om een uur de spuiten waren ingerukt heeft men met lange haken de laatste muurresten verwij derd.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1