De Fransche franc een stuiver waard Postvlucbten op Indii Tarvo meelfabriek te Haarlem verbrand Vrijdenker staat wegens godslastering terecht Natioiiaal-socialisme plant zich voort in Hongarije Dienstplicht geen oorzaak van ontslag uit Rijksbetrekking Intrekkking oude bank biljetten van f 25»- De oplichtingsaffaire te Arnhem E.M.G E. alarmpistolen zijn vrij „Je ken wel een boom zaaien, maar een hekkie niet" Anti-Japansche boycot actie in onze Oost De knoeierijen met biggenmerken Directie rundveestamboek jubileert Honderd varkens in beslag genomen De politie kon aan de eieren Dc spertijd in het bakkersbedrijf Arme kleine i Kinderen en lucifers De contract-arbeider bij het Huis van Bewaring te Maastricht W. 'Ge- hem werd vier dagen vóór 5 Juli '37 uit 's Rijks dienst ontslagen, terwijl hij op laatstgenoemden datum voor een maand in militairen dienst moest komen. Vooraf zou hij uitstel van opkomst heb ben gevraagd, uit vrees voor ontslag, doch het Departement van Defensie deelde hem mede, dat het gevraagde uitstel niet zou worden verleend, doch dat hij uit oorzaak van zijn militaire verplichtingen niet zou worden ontslagen. Op 8 Juli ging het ont slag van Gehem in. De man raakte toen werkloos en zond eind November aan de Tweede Kamer een adres, waarin hij zijn zorgelijke omstandigheden uiteenzette en o.nv vertelde, tegenover anderen gepasseerd te zijn. Thans is het verslag der commissie over dit adres verschenen. Geheel overeenkom stig "den grondslag van het Koninklijk Re- sluit inzake het arbeidsovereenkomstenbe- sluit en ook met de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek betreffende de arbei dersovereenkomst kon de dienstbetrekking steeds zonder eenigc reden, met een opzeg gingstermijn van een week worden beëin digd. Toch is er in het verloop der zaak, volgens de commissie, een en ander, dat niet bevredigt. De minister van justitie erkent, dat de directeur van het Huis van Bewaring „het ontbreken van oor zakelijk verband" tusschcn ontslag en militairen dienstplicht, „niet vol doende in het licht heeft gesteld". Het departement van Defensie heeft een- en andermaal verzekerd, dat men uit een Rijksbetrekking om mi litairs dienstvervulling niet kan worden ontslagen en verzocht, te waarschuwen om op belangen te letten. Plaatsing van den betrokkene in een hem passende betrekking zou, aldus besluit het rapport, te waar- deeren zijn. Thans ook een gearresteerd. commissionair Dezer dagen hebben wij gemeld, dat te Arnhem twee uitvoerders, die in dienst wa ren waren een aannemer, tezamen met een houthandelaar in arrest zijn gesteld wegens opl'chting van den aannemer. Thans blijkt, dat de uitvoerders den aan nemer niet alleen hebben opgelicht met ge fingeerde houthestellingcn, doch ook met gefingeerde bestellingen van baksteenen. De uitvoerders bestelden hij een commis sionair te Arnhem meer steonen dan noo- dig waren voor den houw. Zij leverden c'#n aannemer slechts zooveel steenen als noo- dig waren, doch brachten hem de gansche bestelling in rekening. De commissionair lieten zij mee pi-ofiteeren van de opbrengst van deze oplichting. Thans is ook de commissionair door de politic aangehouden, zoodat zich in totaal vier personen in verband tnet deze oplich tingsaffaire in arrest bevinden. Principiecle uitspraak. De Hooge Raad heeft dezer da gen arrest gewezen in de zaak van W. J. S., wapenhandelaar te Am sterdam. Nadat de kantonrechter al daar hem wegens aflevering van een E.M.G.E. alarmpistool model 2 veroordeeld had tot een geldboete, hèeft de rechtbank in hooger beroep, op grond van een diepgaand en uit voerig onderzoek, waarbij van weerszijden een groot aantal des kundigen gehoord zijn, hem vrijge sproken, daar niet is gebleken, dat bedoeld alarmpistool voorzien was van een loop, welke noch kennelijk verkort noch geheel gevuld was. In cassatie is de officier van Justitie tegen het vonnis in hooger beroep opgekomen, doch de Hooge Raad heeft diens cassatie-be roep verworpen en beslist dat deze vrij spraak terecht gegeven is. In deze principiecle zaak is derhalve thans een uiteindelijke beslissing gevallen. De cichorei- of witlofkwestie weer op het tapijt. In de bekende zaak cichorei of witlof te gen een Haarlemmermeerseh .landbouwer, heeft de Haarlemsche rechtbank gistermid dag do landbouwdeskundige uit Wagenin- gen, dr. O. Banga, landbouwkundig inge nieur, gehoord, die eveneens verklaarde, dat er tusschen cichorei en witlof wel ver schil bestaat, hetgeen echter pas duidelijk te zien is, nadat de cichorei een inkuilings- proces heeft doorgemaakt. Aan het zaad en aan de plant, zooals deze het eerste jaar groeit, is vrijwel niet te zien. of men met cichorei of met witlof te doen heeft. Volgens verd. bestond er geen speciaal witlofzaad en kon men alleen witlof krij gen door cichoreizaad te zaaien en de plan ten in te kuilen. Als voorbeeld gebruikte hij het ge- tuigenhekje voor de groene tafel der rech ters. „Ilier staat een hekkie, da's gemaakt van een boom, nou ken je wel een boom zaaien, maar 'n hekkie niet! Zoo is t met cichorei en witlof precies eender" Over veertien dagen zal lil ijken, of de rechtbank de meening van verdachte deelt of niet. De Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam vestigt de aandacht op de bekendmaking, door haar ge plaatst in de Nederlandsche Staatscourant van 5 Mei 1938 met betrekking tot het intrekken van bepaalde soorten bankbiljetten van f25. Bedoelde bankbiljetten zijn: De door de Nederlandsche Bank uitgegeven biljetten van f23.—, gedateerd op een dag liggende tus schen 1 Januari 1890 en 9 Maart 1921 (beide data inbegrepen). Deze biljetten zijn alleen op de voorzij de bedrukt. De druk bestaat uit oranjekleurigcn ondergrond met een in zwart gedrukten tekst en gegraveerden rand; in dien rand komt boven den tekst een leeu wen-motief voor. De door de Nederlandsche Bank uitgegeven zoogenaamde hulpbil- jetten van f25.die den datum 1 Augustus 1914 dragen. Aangezien de termijn van tien jaren, bedoeld in de viifde alinea van art. 22 der Bankwet, op 26 Juli 1938 afloopt, wordt aan hou ders van de biljetten in kwestie met aandrang verzocht, deze bil jetten vóór 26 Juli 1938 ter betaling aan te bieden aan de hoofdbank van de Nederlandsche Bank N.V., Rokin 127/129 te Amsterdam. De Nederlandsche Ucgcering wenscht deze beweging niet te bevorderen. In vervolg van zijn antwoord op de vra gen van den heer Effendi betreffende de arrestatie van den voorzitter eener Chinee- sche vereeniging in Nederlandsch-Indië op grond van het vermoeden van deelname aan de anti-Japansche boycotbeweging, zegt de minister van Koloniën, dat het niet juist is, dat de regecring zou hebben verklaard, dat zij geen hinderpaal wenschte in den weg te leggen aan de opgekomen anti-Ja pansche boycot-beweging. Zij heeft integen deel een vraag, of zij die beweging dacht te begunstigen, ontkennend beantwoord. Een jaar tegen varkenskoopman geëischt. De vorige week dienden voor de rechtbank te Groningen de zaken, welke zijn voortgekomen uit de knoeierijen met biggenmerken op grootc schaal, welke in Augustus 1937 in den achterhoek van Gelder land werden ontdekt. Als hoofdverdachte stond hierin terecht de varkenskoopman D. D. te Lauwerzijl, die bij de eerste behandeling van zijn zaak ont kende. Tegen hem eischte de officier van justitie anderhalf jaar gevangenisstraf. D. is in dien tijd op zijn ontkentenis te ruggekomen. Hij gaf thans voor een deel het hem ten laste gelegde toe. De Officier van Justitie veroordeelde hem gisteren tot een gevangenisstraf van een jaar. Ook Ir. Roebroek, dir.-gen. van den landbouw, aanwezig. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambts jubileum bij het Nederlandsche Rundvee stamboek, is de directeur, ir. H. Wibbens, gistermiddag te 's-Gravenhage gehuldigd. Aanwezig waren o.a. de hoeren: Ir. A. L. II. Rocbroek, directeur-generaal van den landbouw, ir. II. G. A. Leignes Bakhoven, inspecteur van het veeteelt- en zuivclwezen, P. Stapel C.zn., president-commissaris en ver der vele belangstellenden. Ir Rocbroek stelde tijdens dé huldiging, waarbij den heer Wibbens een buitenland schc reis werd aangeboden, de beteekenis van de stambockhouding voor de verbete ring van de Nederlandsche Rundveefokkerij in het licht en hij wees er op, dat een so lide naam de grootste propaganda voor een stamboek is. Overtreding crisis varkensbesluit. Bij een mester te Zaandam, die tevens als handelaar staat ingeschreven, zijn honderd varkens in beslag genomen, op grond van overtreding van liet crisis varkensbesluit, dat verbiedt varkens, voor den handel be stemd, langer dan veertien dagen in bezit te hebben. De varkens zijn op het gemeente-slacht huis verkoch aan een exportslager te Haar lem en daarheen vervoerd. Twee broedmachines met töOOO eieren in beslag genomen. Door amhtenaren van den crisis-opspo ringsdienst, in samenwerking met de ge meentepolitie, zijn te Luntercn (G.) weder om twee broedmachines in beslag genomen, die zonder vergunning in bedrijf waren ge steld Bij den landbouwer B. in Doesburger buurt gingen 4800 eieren in handen der politie over, die in één dag niet minder dan 10.800 hroedeieren wist buit te maken. el een bewijs hoe welig de clandestiene broederijen tieren I Schade van een halve ton. Een felle brand heeft gisteravond de Tar vo meelfabriek aan den Schalkwijkérweg te Haarlem vrijwel geheel in de asch gelegd. Een knecht, die omstreeks acht uur op de bovenverdieping bezig was, bespeurde een sterke brandlucht en ontdekte, dat een filterkast van de instrumenten, waarmede het stof op de machines wordt weggezogen, in brand stond. Na-de brandweer gewaar schuwd te hebben, trachtte hij de vlammen met de in de fabriek aanwezige snelblus- schers te doovcn, hetgeen ephter niet meer mogelijk was. Daar het gebouw, dat een verdieping hoog was, van hout was opge trokken, stond het weldra geheel in lich terlaaie. Na een uur hlusschen was men den brand meester. De malerij en de nieclka- mers, waarin ongeveer driehonderdvijftig balen meel waren opgeslagen, zijn volko men uitgebrand. Alleen het kantoor kon ge decltelijk behouden worden. De oorzaak. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is doordat de schroef of een ander ijzeren voorwerp tusschen de maalsteenen is ge raakt en door de hierdoor ontstane vonken het zeer explosieve meelstof vlam heeft ge vat. De vlammen zijn door de exhausters in de houten kokers van de filterkast ge zogen, die daardoor is gaan branden. Ongeveer anderhalf jaar geleden is in de ze fabriek op dezelfde wijze brand ontstaan, welke toen echter nog tijdig door den be drijfsleider gebluscht. kon worden. Doordat ook de machines verloren zijn gegaan, bedraagt de schade naar schatting vijftigduizend gulden. Valt voortzetting van een zaak niet onder de bepalingen. Op 28 Maart j.1. heeft de Haarlem sche kantonrechter de eerste zaak betreffende overtreding der vesti gingswet voor het kleinbedrijf be handeld, welke toen is geëindigd met een ontslag van rechtsvervol ging voor den betrokkene, een bak ker uit IJmuiden, die in begin De cember de zaak van zijn patroon, bij wien hij tien jaar werkzaam was geweest, na het ingaan van den spertijd voor het Bakkersbedrijf 9 December had overgenomen. De ambtenaar van het O.M. eischte zes gulden boete, ten einde een beslissing in hooger beroep mogelijk te maken. Het O.M. toekende hooger beroep aan. In tweede instantie werd deze kwestie gistermiddag voor de Haarlemsche recht bank behandeld en de officier van Justitie bleek de meening te deelen van het O.M. bij het kantongerecht, dat in de spprtijdbepa- lingen niet gesproken wordt over de voort zetting van bestaande zaken, zoodat hij bevestiging vroeg van het vonnis van den kantonrechter. De verdediger sloot zich hierbij aan. De rechtbank zal op 19 Mei uitspraak doen. Kind in rioolput verdronken. Gistermiddag is een andorhalfjarig kind van de familie A. Vos aan het melkpad te Huizen (N.H.) in een onbewaakt oogenblik in een rioolput gevallen en verdronken. ^w&ntneti Hoilandsche ploeg naar Londen Rie van Veen, Jopie Waalberg en Nida Senff van de partij. De Engelsche Zwembond heeft in verband met de opening van het Kngejsche zwem- seizocn op 28 Mei a.s. groote internationale zwemwedstrijden uitgeschreven, waarvoor een Nederlandsche zwemploeg is uitgenoo- digd, t.w. Rie van Veen (R. Z.) voor de 100 meter vrije slag, Jopie Waalberg (A. D. Z.) voor dc 100 meter schoolslag, Nida Senff (A. D. Z.) voor de 100 meter rugslag, lier man Smitshuijzen (A. Z. 1870) voor de 100 meter schoolslag en J. C. Schcffer (D. J. K.) voor de 100 meter rugslag. Ook do Olympische kampioen Fr. Csik zal, volgens het IIsbL, aan deze wedstrijden deelnemen. Naar vernomen wordt, is de uitnoodiging door den K. N. Z. B. aanvaard. WxuicLelbjicPil OPA HELD ERNSTIG ZIEK. Familie op het ergste voorbereid. Men behoeft in de Wandelsport geen insi der te zijn, om te weten wie Opa Held is. Dc nestor der wandelsport, wie kent hem niet in dit gewest? Bij elke belangrijke wan- delmarsch trof men hem onder de deelne mers aan. De „Vierdaagsche" werd door hem reeds driemaal gcloopen en ook voor dit jaar stond hij weer op het programma vernield. Zal deze sympathieke 77-jarige wan- delpronagandist nog aan den start verschij nen? Plotseling moest hij akn hot einde der vorige week, in het gein. Ziekenhuis te Pur- merend worden opgenomen met longontste king, meldt de Zaanlandcr. olgcns de medodeeling van den bchandc- lenden geneesheer heeft zijn sterk hart hem tot nog toe gered maar er hebben zich com plicaties voorgedaan, waardoor 't niet zeker is. dat hij dat allemaal zal kunnen verdra gen. De familie is op 't ergste voorbereid. La ten we hopen, dat de hr. Held ook dezen zwaren slag zal weten te doorstaan en daf hij nog eens zijn oude sport zal kunnen her vatten. Voorloopig zal dit zeker niet meer geschieden. Geen stabilisatie, maar een ope ratie, zegt minister Marchandeau Gisteren is de stabilisatiekoers van den Franschen franc vastgesteld op 179 per pond sterling, wat overeen komt met 5 Nederlandsche centen. Deze koers is dus overeenkomstig de verwachtingen. Geen aanpassing van het pond sterling. In het Lagerhuis heeft Sir John Simon medegedeeld, dat de Britsche regeering op het oogenblik niet voornemens is een aan passing van het pond sterling door te voe ren. Sir John Simon voegde hieraan toe, dat de Fransche regeering de verzekering heeft gegeven, dat een middel zal worden gevon den om Frankrijk geen buitengewoon han delsvoordeel te verschaffen. Dit sluit aan bij de officieele regeeringsverklaring. van Frankrijk, waarin o.a. gezegd wordt: Deze maatregel moet op de binnenland- sche markt en op de nationale producten op geen enkele wijze eenige prijsverhoo- ging te weeg brengen, doch integendeel hun eigen stabiliteit verzekeren. Het spreekt voor zich, dat zij slechts de bron zouden kun nen vormen van een winst, welke een on wettig karakter zou dragen en daarmede gerechtelijke vervolgingen zou rechtvaardi gen. Bijgevolg werden vandaag nog instruc ties gegeven aan alle prefecten om maatre gelen te nemen, welke in staat zullen stel len op zekere en onbetwistbare wijze den verkoopsprijs van koopwaar vast te stel len. 4 milliard teruggevloeid? In zijn tegenover de pers afgelegde ver klaring noemde minister Marchandeau, spre kende over den terugkeer op grooto schaal van naar het buitenland gevlucht kapitaal, alleen voor gisterochtend reeds een bedrag van 4 milliard. Vertrek van Singap. 5 Mei Athene 5 Mei Basra 5 Mei Rang. 5 Mei A'dam 5 Mei Band. 5 Mei A'dam 7 Mei Aankomtf Band. 5 Mei A'dam 5 Mei Jodhp. 5 Mei Jodhp. 5 Mei Athene 5 Mei Singap. 5 Mei Torenvalk (heenreis) Gier (terugreis) Pelikaan (heenreis) Valk (terugreis) Reiger (heenreis) Wielewaal (terugreis) Oehoe (heenreis) De Toekan, die de Buizerd te Basra een nieuwen motor heelt gebracht, is gisteren op Schiphol geland. Verder zeide de minister dat in te genstelling met hetgeen men zou kunnen gelooven en zeggen, het niet een stabilisatie is, waartoe werd besloten, doch een operatie, die ten doel heeft in de eerste plaats te komen tot een feitelijke stabili satie. Hetgeen de regeering in volkomen overeenstemming met de driehoek- overeenkomst heeft besloten is, dat voortaan een koers van 179 frank per pond sterling niet zal worden overschreden. De Amsterdamsche beurs was volgens het Msb. gisteren regelmatig, doch overwegend vast. De belangrijke koersdaling van den Fram schen franc had aanbod in Parijsche arbh tragewaarden tengevolge, hetwelk echten zeer goed werd opgenomen. Op de wisselmarkt waren Fransche francs den geheelen middag 5.01 a 14, op welken koers het Fransche devies blijkbaar door de officieele controle gehouden werd Het dis» agio van den Franschen franc op ter- mijn is verdwenen, doch de Belgische frana ondervond internationaal een toenemenden druk. EEN MAAND GEVANGENIS STRAF GEëlSCHT. Voor de Haarlemsche rechtbank liad zich gistermiddag te verantwoorden de heer J. Hoving, voorzitter van de Vrijdenkersver- ecniging „De Dageraad' en redacteur van het orgaan „Dc Vrijdenker". Hem was ten laste gelegd, dat hij zich schuldig had gemaakt aan godslastering door in „Dc Vrijdenker" van Januari j.1. een artikel op te nemen, dat krenkend voor de godsdien stige gevoelens van anderen werd geacht. Verd. erkende het stuk uit het Fransch vertaald te hebben en het ter plaatsing aan den drukker te hebben gezonden. Op een vraag van den president, of hij toegaf dat het artikel krenkend kon zijn voor de godsdienstige 'gevoelens van anderen, ant woordde hij, dat dit z.i. niet het geval was. Voordat hij het verzond, had hij het nog terdege nagelezen, doch niets aangetroffen, wat op smalende godslastering leek. Z.i. richtte het stuk zich tegen de misbruiken van de kerk, maar niet tegen de kerk zelf. Stuitend voor geloovigen en zelfs voor niet-geloovigen. De officier van justitie citeerde enkele gedeelten uit het artikel en noemde deze zeer stuitend voor geloovigen en zelfs voor niet-geloovigen. Hij eischte tenslotte één maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. Simon de Jong, be toogde, dat zoowel dc officier als verd. het er op verschillende wijze over eens zijn, dat de vrijheid in ons land beschermd moet worden. Pleiter erkende, dat het artikel in ..De Vrijdenker" niet bijster gelukkig was ge weest maar hij kon niet inzien, dat er pas sages in voorkwamen, welke volgens het bepaalde in art. 147 Wetboek van Straf recht strafbaar zijn. Indien dit wel zoo was, dan kon men ook wel sommige mo derne dichters en schrijvers gaan vervol gen, die overigens als zeer geloovigc men- schen bekend staan. Verd. heeft niet. den opzet gehad te schimpen en te hooncn en daarom verzocht pleiter ontslag van rechtsvervolging. COMMISSIE VOOR WIJKVERPLEGING IN NOORD-HOLLAND. Nog geen beslissing over verte genwoordiging in het H.B. door het Wit-Gele Kruis. Uit het zoo juist gepubliceerde jaarver slag van de Commissie voor Wijkverple ging in Noordholland over het jaar 1937 blijkt, dat nog geen beslissing gevallen is over liet verzoek van het Hoofdbestuur van den Noordhollandschen Bond van „Het Wit-Gele Kruis", om, evenals het Hoofdbe stuur van „Het Witte Kruis", een vertegen woordiger in de Commissie te mogen aan wijzen. De desbetreffende stukken zijn in handen gesteld van een commissie tot sa menwerking der beide Kruisvcreenigingen. In verband met dit verzoek adviseerde de Commissie reeds eerder in negatieven zin. Opgemerkt, werd, dat het aantal aange sloten Wit-Gele Kruisafdeelingen uiterst ge ring js tegen 3.> Witte Kruis-afdeelingen) en, waar de Commissie tenslotte geen blij vend bestaan schijnt beschoren te zijn, de behoefte aan reorganisatie minder dan an ders aanwezig is. Boerderij verbrand* Gistermiddag omstreeks half vier ontstond! in een schuurtje achter de boerderij vag den landbouwer J. van Dijk te Ittersum gem. Zwollerkerspel een brand, die zictl aanstonds ernstig liet aanzien. Aangewak* kerd door den vrij feilen Noordoostenwind, deelde het vuur zich met groote snelheid! mede aan eenige nabestaande schuurtjes en hooibergen, allo met riet gedékt, waar- na het zich voortplantte naar iet rieterï dak van de boerderij. Ook dit v'atte vlam, zoodat de automobielbrandspuit Van Zwoh lerkerspel, die spoedig ter plaatse was, zich in hoofdzaak moest beperken tot blus-i schen en nathouden van belendende arbci< derswoningen en eenige schuurtjes. Naar alle waarschijnlijkheid is de brand ontstaan door het spelen met vuur doof, kinderen. Alles was verzekerd, hoewel laag. Dc burgemeester van Zwollerkerspel, jlir. mr. G. A. Strick van Linscliotcn, was op hot terrein van den brand aapwezig. Door aankoop van dagblad Te Boedapest gaat het gerucht, dat het vroegere orgaan der legitimisten, „Magvar- sag" binnenkort zou overgaan in handen der nationaal-socialisten, die onder leiding van Szalassy staan. Besprekingen, dio dienaangaande door den directeur-generaal van dit blad, Ruprccht, zijn aangeknoopt met naffopaal-socialistische leiderd, zouden op het punt staan met succes bekroond te worden en de directeur van het blad „Fe* tho" en verscheidene conservatieve katho lieke redacteuren zouden het blad verlaten. Naar men gelooft zou de natlonaal-sociahs- tische afgevaardigde, Kalman Hubay, voor malig directeur van het regeeringsorgaan „Fuggetlenseg" en van de „F.sti Ujsag" tot directeur van de „Magyarsag" worden be noemd. De aankoop van de „Magyarsag zou een nieuwe vooruitgang voor de nationaal* socialistische beweging beteekenen, hetgeen van te meer belang is daar de organen van. uiterst rechts der regeeringspartij, die een zekere sympathie aan den dag legden voor de nationaal-socialistisrhe beweging, f.oderi eenige dagen hun houding hebben gewijzigd- In conservatieve kringen wijst men erop, dat de Nationaal-socialisten over aanzien lijke fondsen beschikken. EEN VORSTELIJKE GIFT. Een ziekenhuis, dat zelf ziek Lord Nuffield, de rentmeester van Guis hospitaal te Londen heeft een gift van 80.000 pond aan dit ziekenhuis doen toeko men. Het ziekenhuis is zelf ziek, aldus be weerde hij omdat de toestand waarin hc verkeert, zeer kritiek is. Jullie kent me e ik zou zoo iets nooit zeggen, als het Tjie waar was. Wij hebben de beste inrichting en de beste verpleging, maarte weinig patiënten! Als een en ander niet verbetert, dan kun nen we evengoed sluiten, voegde hij er aan loe. Door opdrijving van het kapitaal en door perfectionneering wordt nu geprobeerd liet ziekenhuis nieuw leven in ie blazen- Lord Nuffield is voorloopig niet zeer opti mistisch.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2