Agenda S,emeente.'laad Agenda KOPPEN AKKERTJE I CONCERT HERMAN NYPELS fJxtdónieiuv^i Een Zonnewijzer voor den Heer van Hoek Schuit met steenen gezonken Onbewoonbaarverklaring van Woningen UW VOETEN VERRICHTEN DE ZWAARSTE PLICHTEN Neem dadelijk 'n Stop die razende kiespijn! Het afscheid van Hr. Ms. „Java' De driedaagsche conferentie De Schager belastingzaken Heldersche Athletiek Vereeniging Handen geheel verstijfd Texelsch nieuws De Postzegelautomaten komen Burgerlijke Stand van Den Hélder Coupe Moderne Met 2 Pantalons 38 - 46 - 52 - 57 - 63 - 69 gld. Vlug en goed vervoer A.s. Zaterdagmiddag te 3 uur zal de heer J. van Hoek, de bekende Speeltuin-vriend voor zijn vele bemoeiingen ten behoeve van dit jeugdwerk gedaan, gehuldigd worden door hem, namens de geheele Speeltuinvereniging, een zonnewijzer, staande op den tuin in de Breestraat, op te dragen. Alle kinderen der Speeltuinafdeelingen zul len present zijn en in dit verband verzocht het bestuur ons te willen melden dat de kinderen te 2 uur Zaterdagmiddag moeten verzamelen op de tuinen (Oude Helder eerst om half 3), waarna in optocht naar den Ouden Helder op gemarcheerd wordt. Ouders en belangstellen den zijn hartelijk welkom, terwijl voor hen 'n speciale plaats gereserveerd zal zijn. Gistermorgen te half 10 .voer ter hoogte van Kaaphoofd een schuit met keien voorbij, be stemd voor de werkzaamheden aan de g' >oiïng die op een gegeven moment in botsing kwam met een der steenen, die langs den dijk liggen. Het gevolg was dat een gat in de schuit, die zwaar geladen was. gestooten werd, waardoor het vaartuig oogenblikkelijk begon te zinken. Binnen enkele oogenblikken hadden de 10 opvarenden een nat pak opgeloopen, terwijl op het laatste moment de schuit kantelde. Men wist zich op het vletjes, dat achter de schuit hing, in veiligheid te stellen. Gezamenlijke pogingen het lek te stoppen ge lukte en later op den morgen kreeg men het schip weer in rechtstandige positie. Voor enkele aan boord zijnde arbeiders had dit ongeval een nadeelige zijde daar ze hun oliegoed kwijtraakten. Opruiming in Vijzelstraat en Visch- straat. Door den Directeur van Gemeentewerken is in den loop van het vorig jaar, in opdracht van het College van B. en W., naar den toe stand van onderscheidene woningen in deze gemeente een onderzoek ingesteld. Als gevolg daarvan zijn door hem een aantal woningen aangewezen, welke voor onbewoonbaarverkla ring in aanmerking komen. Deze woningen zijn ongeschikt ter bewoning en niet door het aan brengen van verbeteringen in bewoonbaren staat te brengen. B. en W. stellen den Raad voor het volgende besluit te nemen: I. de woningen, vermeld in den volgenden staat, onbewoonbaar te verklaren: Plaatselijke aan duiding der woning. Eigenaar. Vijzelstraat 13 K. C. Dekker, Den Heledr. 25 P. Kalis, Den Helder. 27 H. Boon, Den Helder. 29 Dezelfde. 31 Dezelfde. 33 P. Kraakman, Den Helder. 35 Dezelfde. 37 K. Boon, Den Helder. 39 D. Geervliet, Den Helder. 41 P. Th. Luijckx c.s., Den 43 Dezelfden. Helder. 45 T. Kossen, Den Helder. 161 B. Wiersma, Zuidlaren. Vischstraat 6 J. W. London Jr., Den Helder. 8 Dezelfde. 84 M. Kikkert, Den Helder. 86 Dezelfde. 96 W. Kiesling, Den Helder. 98 Dezelfde. II. den termijn, waarbinnen de woningen, voor zoover bewoond, uitgezonderd de wonin gen Vischstraat 96 en 98, moeten zijn ont ruimd, vast te stellen op drie maanden, te rekenen van den dag, waarop de tijd tot voor ziening is verstreken of dit besluit is gehand haafd. III. te bepalen, dat, behoudens nadere be slissing, ontruiming van de woningen Visch straat 96 en 98 niet behoeft plaats te vinden zoolang de bewoning daarvan door den tegen- woordigen bewoner als eigenaar dier woningen voortduurt. IV. de aandacht er op te vestigen, dat bin nen dertig -<agen na de verzending van de ken nisgeving van onbewoonbaarverklaring, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie voorzie ning kan worden gevraagd door den bewoner, hoofd van het gezin of afzonderlijk levend per soon. en door de eigenaren der woningen, of degenen, die bevoegd zijn de woningen alsnog in bewoonbaren staat te brengen. BEDRIJFSCOMPETITIE. Zaterdag 7 Mei, half 3. Bios-Boys—Z.V.S.V. 1 Zondag 8 Mei, 10 uur. Damclub—Post. HOJDT ZE IN ERE U V10ET ER EEN MEN SCHENLEEF TIJD MEE TOE! Als U tijdig WELF- Schoenen gaat dragen kunt U 100 jaar oud wordïn zonder ook m »ar de 'minste voetenmisere mee te maken. Wan' ALLEEN VERKOOPERS houdt Uw vosten jong I Med. Gedipl. Voetkundigen "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn stillers en bevrijden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk. Let op 't AKKER-merk. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Dankbetuiging van commandant en opvarenden. Bij het Gemeentebestuur is van den Com mandant van Hr. Ms. kruiser „Java" een radiogram binnengekomen, waarin, na het aanvaarden van de reis naar Ned. Oost-Indië namens alle opvarenden hartelijken dank wordt betuigd voor de wijze, waarop het Ge meentebestuur afscheid heeft genomen van Hr. Ms. kruiser „Java". Groeiende belangstelling. De Driedaagsche conferentie, die hier ter stede gehouden wordt door de openlucht- en tent-evangelisatie in Nederland, heeft gisteren groote belangstelling getrokken. In de avond samenkomst, gehouden in het Militair Tehuis, Kanaalweg, was de bovenzaal van het Tehuis zoo goed als geheel gevuld. Met groote aan dacht werd het ernstige en bezielende woord van de evangelisten Zeilstra en Kits beluisterd. De samenkomst werd afgewisseld door solo zang van mevr. Kits en gemeenschappelijken zang. Hedenmiddag en hedenavond zal de heer Joh. de Heer, de bekende Maranatha-prediker, het woord voeren. Het is dan tevens de slui tingsavond der conferentie. De toegang tot deze samenkomsten is vrij. Gewetensgelden vloeien toe. Vergrooting van het aantal belastingaceountants. In verband met de mededeeling van den heer Officier van Justitie tijdens het proces van Dinsdag j.L in de bekende belasting affaire, dat naar aanleiding van de zaak- Schoorl reeds 20.000,verzwegen belas tinggeld is ontvangen, kunnen wij nog mede- deelen, dat Woensdag een dwangschrift is vol daan van ruim 6000,terwijl ook in dit geval tot vervolging zal worden overgegaan, zoodat ook deze nalatige binnenkort op het beklaagdenbankje zal moeten plaats nemen. Wij kunnen dan ook niet nalaten allen, die inkomsten of vermogen verzwegen, nog eens uitdrukkelijk de woorden voor te houden, welke de Officier van Justitie eergisteren sprak. Door het onderzoek van den Rjjks- accountant in een nieuw geval is men zeer waarschijnlijk een nieuwe belasting ontduiking tot een bedrag van ca. 60.000,op het spoor gekomen! Men verzoekt ons opname van het vol gende: Nu het voorjaar aangebroken is, meenen wij dat ook weer eens de aandacht gevestigd mag worden op bovengenoemde vereeniging. Meerdere malen heeft het bestuur zich zelf de vraag gesteld of de gevoerde propa ganda wel juist is, of dat men de weinige be langstelling moet zoeken aan een totaal ge brek aan animo voor de athletiek, door de jongelui in Dén Helder. Wij weten wel dat onze stad niet gunstig- ligt ten opzichte van het athletiek centrum Echter meenen wij, dat dit geen bezwaar kan zijn als zij, die wat voor deze tak van sport gevoelen maar mede willen werken. Immers, hoe grooter het ledental wordt, des te grooter wordt de kans dat de groote ster ren aan het athletietiekfirmament zich ook hier ter plaatse kunnen vertoonen. Wij willen hier nog aan toe voegen, dat het bestuur gemeend heeft ook voor hen, die zich voor een H.L.O. (Harmonische Lichaams Ont wikkeling) diploma willen oefenen, bij zijn vereeniging in de gelegenheid zullen worden gesteld, waarvoor men inlichtingen kan beko men bij het bestuur der H.A.V. of bij het Co mité der H.L.O. Voor verdere bizonderheden leze men de advertentie der H.A.V. te geven door HELD. R.K. KNAPENKOOR „DE ZINGENDE JANTJES", op ZONDAG 8 MEI A.S., in de R.K. VOLKSBOND, Molengracht 17. Plaatsbespreking op den dag der uitvoering aan de zaal van 12half 2, Medewerking van een Strijkorkest. Toegangsprijs 35 ct., alles inbegrepen. Aanvang 8.15 precies. Kaarten verkrijgbaar aan de adressen: Keizerstraat 120 en Zuidstraat 68. Nu 83 jaar en even recht alsof hg 21 was. „Ik wil U laten weten, dat ik sinds een paar jaar Kruschen Salts gebruik. Voor dien tijd waren de gewrichten in mijn handen ge heel verstijfd en op één van mijn vingers zat een groote knobbel. Dit is nu allemaal ver dwenen. Mijn handen zijn nu absoluut zonder pijn en mijn vingers even recht alsof ik pas 21 was. Ik ben hiervoor zeer dankbaar, want ik ben nu bijna 83 jaar." S. H. te S. Gezwollen pijnlijke vingers zijn het gevolg van een rheumatische aandoening. De oor zaak hiervan is meestal een teveel aan urine zuur in Uw organisme. De zes zouten in Kru schen Salts zuiveren Uw lichaam van alle schadelijke stoffen, terwijl zij tevens voor komen, dat deze zich ooit weder ophoopen, daar zij Uw inwendige organen op natuurlijke wijze tot geregelde werking aansporen. De dagelijksche dosis houdt U fit en U voelt zich jaren jonger. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. (Adv.) HET PAARD OP HOL. In ons vorig nummer plaatsten we een be richt over een paard, dat op hol was gesla gen nabij ,,Ora et Labora", hierin werd ver meld, dat de zoon van den heer Roeper naar Den Helder is vervoerd, om daar in een ziekenhuis te worden onderzocht. Men deelt ons echter mede, dat de patiënt thuis wordt verpleegd. WEGVERBETERING, ENZ. NAAR HET VLIEGKAMP „DE JIOK". A.s. Maandag zal vermoedelijk een aanvang worden gemaakt met de werkzaamheden na bij het Vliegkamp, waar wegenverbetering, enz. op het programma staan. De werken zui len worden uitgevoerd door werkloozen. Te Den Burg worden bij het postkantoor postzegelautomaten gezet. Dit zal een groote verbetering zijn. Niet alleen voor de zomer gasten, doch ook voor de inwoners van Den Burg was het zeer lastig, dat men hier in den namiddag slechts gedurende 2 uren, van 14 tot 15 uur en van 18 tot 19 uur postzegels aan het postkantoor kan bekomen, terwijl gedu rende de rest van den middag, wanneer het postkantoor gesloten is, hiervoor geen gele genheid bestond. ONDERHANDSCHE AANBESTEDING. Het bouwen van een woonhuis aan den Koo- gerweg bij Den Burg, voor den heer J. Bak. ker, „Hermanshoeve" is opgedragen: voor het timmerwerk aan den heer P. J. Kooger; voor het metsel- en betonwerk aan Firma L. Bruin Zonen; voor het schilderwerk aan de heeren Vonk Boon. Agenda van de gemeenteraadsvergadering op Dinsdag 10 Mei a.s., des avonds 8 uur, ten Raadhuize. Notulen. Vaststelling der notulen van de vergaderin gen van 21 December (middag- en avondver gadering), 22 December (middag- en avond vergadering) en, 23 December 1937 en van 1 en 10 Maart 1938. Mededeelingen. Mededeeling, dat aan H.K.H. Prinses Juliana ter gelegenheid van Haar verjaardag mede namens de burgerij, een telegram van geluk- wensch is verzonden. Hierop is van H.K.H. een dankbetuiging ontvangen. Mededeeling, dat uit de provinciale middelen in de kosten van den bouw van lighallen ten behoeve van de vereeniging tot bestrijding der t.b.c. een bijdrage is toegezegd van 1/3 deel der materiaalkosten, voor zoover deze niet ten laste van het Rijk komen, tot een maximum van 1000. Ingekomen Stukken. A. Uittreksel uit het Kon. Besluit van 2 Maart 1938, no. 29, houdende goedkeuring van de verordening op de heffing van opcenten op de Gemeentefondsbelasting; B. Uittreksels uit de Koninklijke Besluiten van 11 Februari 1938, no. 35, houdende goedkeuring op het besluit tot oprichting van een winterdagcursus voor schilders en van een cursus tot opleiding van leerlingen scheepsmaker aan de Ambachtsschool. C. Uittreksel uit het Kon. Besluit van 15 Maart 1938, no. 117, houdende goedkeuring van de verordening op de heffing van schoolgelden voor het onderwijs aan de Handelsavondschool. D. Uittreksel uit het Kon. Besluit van 15 Maart. no. 20, houdende goedkeuring van het besluit van 1 Maart 1938 tot wijziging van de verordening, regelende de rangen, het aantal, enz. van de ambtenaren der gemeente-poltie. E. Bericht van goedkeuring van Ged. Staten op de raadsbesluiten van 10 Maart 1938 tot het aangaan van geldleeningen, groot 55.500, 64.000 en 209.000. F. Bericht van goedkeuring van Ged. Staten op de raadsbesluiten van 1 Maart 1938 tot vaststelling van de: 2e wijzigingsbegrooting, dienst 1937; 3e wijzigingsbegrooting, dienst 1937; 4e wijzigingsbegrooting, dienst 1937 en le wijz:~mgsbegrooting voor de gemeenterei- nig' f dienst 1937. G. Ber.cht van ontvangst van Ged. Staten van: a. de bij raadsbesluit van 1 Maart J.1. vast gestelde verordening, regelende de sa menstelling enz. der vaste Raadscom- missiën, als bedoeld in artikel 60, 2e lid, der Gemeentewet; b. de bij raadsbesluit van 10 Maart j.1. vastgestelde wijziging der Algemeene Politieverordening. H. Schrijven van het bestuur der Heldersche Schoolvereeniging, houdende verzoek de mededeeling, dat zijn aanvraag om vergoe ding voor het jaar 1935, als bedoeld in het eerste lid van art. 103 der L.O.wet 1920, is ingetrokken, als niet gedaan te beschouwen. I. Verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim over het jaar 1937. J. Schrijven van Burgemeester en Wethouders van Barsingerhorn, waarin wordt medege deeld, dat de gemeenschappelijke regeling inzake het gebruik van den destructor te Schagen is goedgekeurd door Ged. Staten bij hun besluit van 6 April 1938, no. 169. K. Jaarverslag over 1937 van het Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder" te Den Helder. L. Dankbetuiging van de familie Verfaille voor het besluit van 1 Maart j.1. om den naam van haar vader te geven aan den Strooweg en een gedeelte van den Midden weg. M. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger. N. Bericht van aanneming zijner benoeming tot tijdelijk leeraar aan de gemeentelijke Handelsavondschool van A. Lever. (Voorgesteld wordt de stukken A t/m N voor kennisgeving aan te nemen). O. Verzoek van K. Bouma om eervol ontslag als Directeur van de Gemeentelijke Han delsavondschool, zoo mogelijk met ingang van 29 April 1938. (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verieenen). Begrooting. Voorstel tot vaststelling van de vijfde wijzi gingsbegrooting, dienstjaar 1937. Voorstel tot vaststelling van de tweede wij zigingsbegrooting, denstjaar 1938, met de eer ste wijzigingsbegrooting van het gemeentelijk Grondbedrijf, dienstjaar 1938. Voorstel tot vaststelling van de derde wijzi gingsbegrooting, dienstjaar 1938. Onderwijs. Voorstel tot wijziging van de verordening tot regeling van het openbaar vervolgonderwijs. Voorstel tot vaststelling der vergoeding, in gevolge art. 101 der L.O.wet 1920 over 1935 en dricjaarlijksche afrekening dier vergoeding. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe Schoolgeldverordening voor het Lyceum. Voorstel tot uitbreiding van het aantal klasse-lokalen in het schoolgebouw aan de Hoofdgracht, waarin het Lyceum en de Kweek school voor onderwijzers zijn ondergebracht. Voorstel tot toekenning van vergoeding in gevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 aan B. Vink. Voorstel tot toekenning van vergoeding in gevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 aan P. Duivenvoorden en 4 anderen. Voorstel tot toekenning van vergoeding in gevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 aan R. Wijnstra. Voorstel tot het verieenen van medewerking voor het aanschaffen van gordijnen voor de bijzondere lagere school aan de Keizersgracht. Voorstel om te verklaren, dat de oplichting en instandhouding van winteravondcursussen voor metaalbewerkers, motorrijtuig- en rijwiel herstellers, electriciens, timmerlieden en meu belmakers aan de Ambachtsschool noodig is. Voorstel tot vaststelling van een regeling tusschen de gemeenten Den Helder en Callants- oog, betreffende het toelaten van leerlingen uit de gemeente Callantsoog op de openbare lagere school 1 te Julianadorp. Schoolartsendienst. Voorstel tot uitbreiding van den Schoolart sendienst. Grondbedrijf. Voorstel tot aankoop van grond aan den Middenweg. Gemeenteverslag. Mededeeling betreffende het niet meer uit brengen van het gemeenteverslag, enz. Huurprijzen Woningstichting. Voorstel tot vaststelling van minimum-huren voor woningen van de Woningstichting. Oorlogsgraven. Voorstel betreffende beschikbaarstelling en het onderhouden van graven van Belgische, Duitsche en Engelsche oorlogsslachtoffers. Planten van boomen, enz. Voorstel tot het planten van boomen en heesters, enz. in werkverschaffng. Verkoop grond. Voorstel tot verkoop van een stukje grond aan fa. Gebr. Riemers. Alg. Politieverordening. Afwijzend advies op het voorstel van het lid van den Raad A. Uithol tot wijziging van ar tikel 165 der Algemeene Politieverordening. Grensregeling. Voorste] tot grensregeling Koningsweg en Stoepmansteeg. Verhuur opslagterrein. Voorstel tot het verhuren van een terrein aan de Jonkerstraat aan J. Kaan. Onbewoonbaarverklaring. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van woningen aan de Vijzelstraat en Vischstraat. Ter inzage. 1. Antwoord van Burgemeester en Wethouders op de vraag van den heer A. Uithol om voortaan de motorrijtuigen door de politie te laten keuren. 2. Antwoord van Burgemeester en Wethouders op de vraag van den heer A. Uithol om den Polderweg te zijner tijd een anderen naam te geven. 3. Overzicht van in het eerste kwartaal 1938 verkochte en in erfpacht uitgegeven gron den, behoorende tot het gemeentelijk Grond bedrijf. 4. Opgaaf van patiënten, die in het eerste kwartaal 19o8 voor rekening der gemeente zijn verpleegd geweest in de R.K. zieken verpleging St. Lidwina. DE „HENDRIK" OFFICIEEL UIT DIENST. Blijkens besluit van 3 Mei is bepaald, dat Hr. Ms. kustverdedigingsschip „Hertog Hen drik" op 5 Mei 1938 te Willemsoord uit dienst wordt gesteld en dat de kapitein-luitenant ter zee H. J. Bueninck met dien datum eervol is ontheven van het bevel over genoemden bodem. f7 Bij beschikking van den minister van defen sie is de Luitenant ter zee der le klasse bii de Koninklijke marine-reserve, W. E. F. Haze- broek, den 9en Mei 1938 geplaatst aan boord Hr. Ms. „Douwe Aukes" en belast met het bevel over dien bodem. Overgeplaatst van de Marinekazerne ,,Oed- joeng" naar Hr. Ms. „Soerabaja" de officier v. Administratie der 2e kl. J. C. Meershoek- van Hr. Ms. „Soerabaja" naar de Marine kazerne „Oedjoeng" de officier van admini- stratie der 2de klasse W. F. C. Vuijk. Geplaatst bij het Marinevliegkamp „Mo- rokrembangan" de officieren-vliegers der 3e klasse J. F. Vonk en J. B. Sanders, beiden verwacht uit Nederland. N. A. VAN DER BLOM. Op 77-jarigen leeftijd is in het militaire hospitaal in Den Haag overleden de heer N, A. van der Blom, ridder in de militaire Wil lemsorde vierde klasse. De heer Van der Blom was op 27 October 1877 als marinier in dienst getreden. In Indië gekomen, nam hij aan verscheidene krijgsver richtingen deel, o.a. in Atjeh. Hij verwierf hierbij het Expeditiekruis. Bij Kon. besluit van 20 Februari 1894 werd de heer van der Blom wegens heldhaftig ge drag bij de bestorming van een benting be noemd tot ridder vierde klasse in de Militaire Willemsorde. Na volbrachten diensttijd keerde hij naar Nederland terug, waar hij geplaatst werd bij het departement van marine. Op 65- jarigen leeftijd verliet hij den rijksdienst met pensioen. De teraardebestelling zal Zaterdag a.s. plaats hebben met militair eer-betoon van het militair hospitaal uit, waar de stoet om half elf vertrekt. van 5 Mei 1938. GETROUWD: W. Burgwal en I. G. W. Broekhuizen; H. de Valk en A. van der Haag; T. Schornagel en N. H. M. Lebbe. BEVALLEN: A. M. Steenvoordenvan Oos ten, d.; S. Lienosde Groot, z.; C. Tems— Swijnenburg, z.; H. Bakkervan den Berg, z. OVERLEDEN: T. Vuurman, (m.), 65 jaar; A. Dorlijn, (m.), 32 jaar. 50 i 00 Voorts onze bekende series in prijzen van: Eigen coupeur Eigen ateliers Kledingmagazijnen - Den Helder Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöi. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u„ Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Mannen zijn geen Goden" en „Drie Malle Invallen". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Een Dag op de Renbaan". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Sterker dan de Wet" en „Verborgen Harts tochten". Heden: Chr. Militair Tehuis, Kanaalweg, 8 u., 6 M- en 8u. Conferentie tot opwekking en ver dieping van geestelijk leven. Musis Saoium, 8 uur: Uitvoering Driehoeks meisjes. Zaterdag 7 Mei. Musis Sacrum: Eindbal Dansinstituut ,,P°" lak". Zondag 8 Mei. Casino, 3.30 en 8 uur: Jazzband Jack de Vlies. R.-K. Volksbond, 8.15 uur: „Zingende Jantjes". Maandag 9 Mei. Musis Sacrum, 3 uur: Liebig-middag voor de Nederl. Ver. v. Huisvrouwen. Licht op Barometerstand Den Helder 8.02 763.4 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Temperatuur lucht Laagste temp. lucht gisteren 7.2 gaat samen per ESONA HAVEN VAN NIEUWE DIEP. Vertrokken naar Riga de Ned. motorschoe ner „Loeta" (bijlegger).

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6