Coenraad Coster overleden SCHUDT UW LEVER WAKKER Ag&tidct. De Heldersche meester jeugd huldigt v» Hoek Onze tweedaagsche excursie Tweede Blad MxidlnLeiuuLö Zeeridder van de „WilPloeg" Drager van het Oostenrijksche Kruis van Verdienste Teraardebestelling van Arie Dorlijn Burgerlijke stand van Den Helder Vertrek Overste Dollekamp Duizend kinderen trekken met slaande trom naar O. Helder Vervoer naar alle plaatsen per „ESONA" Schijn bedriegt Hedennacht om vijf minuten voor twaalven heelt Coenraad Coster, in zyn huisje aan de Artilleriestraat, den laat- 8ten adem uitgeblazen en weer is de roemruchte Nieuwediepsche garde gedund met een harer ridders. Coenraad Coster, het kleine manneke, dat zoozeer by het beeld van het redders- kwartier in den Ouden Helder hoorde. Coenraad, de man, die men zich alleen maar voor kan stellen, ysbeerende door de bochtige straatjes van het oud-Nieuwe- diep achter den Zeedyk, of by de zee, tu rende in de verten, naar de voorbyschui- vende schepen langs de kim. Nu is Coenraad Coster dood en weer treurt Se garde, omdat zij in Coenraad verloor een goed vriend, een dapper ridder, een man, die gedurende de 77 jaren, dat het hem gegeven was in de Artilleriestraat te wonen, steeds af- keerig was van iedere dikdoenerij, die met z'n roemruchte veldslagen op en bij de „Panne- koek" niet te koop liep, maar er alleen in zeer speciale gevallen iets, en dan was het nog maar zeer weinig, over losliet. De man zonder vyanden. Coster was een groot man en vele jaren de vriend met Janus Kuiper, Jaap Been en Piet Ostenburg. Gezamenlijk hebben zij ontelbare keeren den aanval op het zeebeest, als het in wilde stormnachten te keer ging daarbuiten, ondernomen. Samen in de reddingvlet, waar in Coster roeier was, togen zij uit om het al tijd gevaarvolle kansspel te spelen, het spel, waarbij Dood en Leven naast elkander met de Vlet meevoeren. Vijanden had Coster niet. Daarvoor was hij te rustig, te goedmoedig. Het was alleen maar een goedmoedig oud manneke, dat met z'n grijs-grauw schippers-baardje décor ver leende aan de stad van Dorus Rijkers. Verleden jaar nog maakte Coster den tocht mede met „Moed, Volharding, Zelfopoffering" en hoeveel had hij er zich niet van voorge steld, ook nog eens de veelbesproken AVRO- studio te zien. Helaasde trappen in de studio zijn hoog en lang, en reeds tóen was het hem te zwaar. En we vermoedden, dat het wel niet lang meer zou duren, of ook dit dappere garde-lid zou ons ontvallen. Lid van de „Wilde ploeg". Coenraad Coster was roeier van de z.g. „wilde ploeg", een stel zeeridders, dat, als een schip hulp noodig had, er op uittrok en redde wat er van het menschen-materiaal te red den viel. Maar daar Coenraad wèl een ridder van de zee, maar niet van de pen was, werd er nim mer een redding officieel van hem opgetee- kend. Bij zijn leven vond hij dat volkomen overbodig. De meeste stonden trouwens bij hem in het geheugen gegrifd en dat was zijns inziens voldoende. In de oude commode ligt nu een geel- beduimeld stukje papier, waarop in nau welijks leesbaar schrift een paar namen geschreven staan. Namen van de „Renown" van de „Strahmore" van de „Salento" namen van ver scheiden botters en Engelsche kustsche- pen, die in nood verkeerden onder de Hol- landsche kust en waar hij de menschen in groot gevaar vanaf haalde. Er achter staan de namen der geredden; meer dan 100 in getal, en by elke redding leest men ook de namen van Bijl, Been, Kuiper. De ploeg der grooten Maar was Coenraad dan al geen „officieel redder, hij kreeg desondanks een ondersteu ning van het Dorus Rijkers fonds, en dat zegt genoeg. Maar het gevolg van het niet-officieele, dat zijn reddingen kenmerkte was, dat de medailles zijn neus voorbijgingen. Niet dat dit Coenraad veel kon schelen, maar wij weten uit ervaring hoezeer daar juist het publiek op aanstormt. Drager van „Kruis van Verdienste". Toch heeft hij er één, en wel het „Kruis van Verdienste", hem geschonken door Franz Jo- seph X van Oostenrijk. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. Coenraad Cosfer. f Een zilveren kruis, met een deftige oorkonde erbij, die hem den 19den December 1888 uit gereikt werd. Een imposant papier: >..Seine kaiserliche und königlich-Apostoli- sche Majestat Franz Joseph I, Kaiser von Oesterreich, König von Ungarn und Böhmen etc. etc. etc., haben mit Allerhöchstem Handschreiben vom den Matrosen des Rettungskutters von Nieuwediep Hern C. W. J. Coster das Silberne Verdienstkreuz allergnadigst zu verleiden geruht... 19 Dezember 1888 en wat er verder voor gewichtigs volgt. Ook Coenraad behoorde by diegenen in Nieuwediep, die, zooals ze dat graag zeggen, geboren zijn in de vlet. Een geslacht van vis- schers van vader op zoon, altijd op en bij den Dijk, altijd by de zee, die ze leerden kennen als hun binnenkamertje in de Artilleriestraat. Op den Dijk ook was het, dat hij, nu al weer tientallen jaren geleden, de granaatontploffing meemaakte, waarover men de oude Jutters ook nu nog gaarne hoort spreken. Voor Coen raad Coster was het een bittere dag, want 2 broers van hem vonden den dood, terwijl hij zelf door splinters gewond werd. Zevenenzeventig jaar op en bij de zee... Men zal zijn daden bespreken, als daar van de week weer de, de laatste jaren zoo bekend geworden stoet langs den Huis- duinerweg trekt. Om Coenraad Coster te brengen naar de rustplaats achter de zee, die hem zoo lief was. Hij rust er vlak by zyn vele vrienden, die hem voorgingen. By het ruischen van het water, bij de meeuwen en den Noord-Wester, die er al de uren van den nacht en den dag over zingt. Coenraad Coster: ridder van de „wilde ploeg": weest er van overtuigd, dat je naam nog vele jaren met eere genoemd zal worden als de heldendaden van de Nieuwediepsche blauwe zeeridders de revue passeeren. Zaterdag j.1. was voor bestuur en leden van de gymnastiekvereeniging O.K.K. een droeve dag: en der beste en trouwste leden, Arie Dorlijn, die enkele dagen geleden plotseling is overleden, werd toen ter aarde besteld. Om half twaalf verzamelden zich bestuur, leden en oud-leden in het oefenlokaal in de Weezenstraat, waarna men gezamenlijk naar het sterfhuis ging, vanwaar om 12 uur werd vertrokken. Toen de kist naar buiten werd ge dragen, door enkele leden, die als slippendra- gers fungeerden, negen vaandel en vlag als groet. Een zestiental kransen en takken van familie, vrienden, van leden O.K.K. en oud leden O.K.K. en Texelsche Gymnastiekver. dekten de baar. Voorafgegaan door vlag en vaandel vertrok de stoet naar de Weezenstraat, alwaar een oogenblik werd stilgehouden voor het gym nastieklokaal. De deuren van het gebouw ston den wijd open, terwijl binnen en buiten de lam pen brandden. Een plechtig moment dat voor velen te machtig bleek. Vandaar ging het langs Weezenstraat, Spoorstraat naar den winkel van den heer Buitendijk, waar de over ledene jarenlang werkzaam was. Ook hier werd even stilgehouden, waarna de stoet zijn weg naar het kerkhof vervolgde. Op het kerkhof was zeer veel belangstelling om de groeve verzameld. Onder het brengen van den groet van vaandel en vlag daalde de kist ten grave, waarna de familieleden hun laatsten groet onder het strooien van bloemen brachten. Namens de Gymnastiekver. O.K.K. was het de voorzitter, de heer Roodenburg, die het woord voerde. Spreker memoreerde, dat de overledene één der beste vrienden en turnmak- kers was, die ten allen tijde bereid was om te helpen. Reeds vele jaren was hij lid der ver- eeniging, een lid, dat velen ten voorbeeld kon strekken, en zelden of nooit op oefenings avonden ontbrak. Zondag zou hij aan de wed strijden te Alkmaar deelnemen, doch het heeft niet zoo mogen zijn. De mensch wikt, doch er is een Hoogere Macht die beschikt. Hij zal evenwel altijd in onze herinnering blijven voort leven, zoo eindigde spreker zijn dieptreffende rede. Namens de familie bracht een neef dank voor de vele blijken van belangstelling, in het biizonder bestuur en leden der Vereeniging O.K.K. Diep onder den indruk verlieten de aanwe zigen den doodenakker. 7 Mei 1938. BEVALLEN: J. A. Noorsvan Stenis, d. G. A. HoepKoster, z. en d. C. G. F. Oomens Bul, d. OVERLEDEN: H. de Vosvan der Vlies, 40 jaar. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns .kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. De eerste tocht volteekend. We hadden niet kunnen denken, dat de animo voor onze tweedaagsche excursie zóó groot zou zijn, dat reeds nu de tocht volteekend zou zyn. Maar het feit ligt er. Voor 13 en 14 Juni kunnen geen deel nemers meer geboekt worden. Evenwel, als er voldoende animo blykt, zullen we dezen waarlyk schitterenden tocht 27 en 28 Juni herhalen, eveneens op een Maandag en Dinsdag. Wie dus van deze gelegenheid nog ge bruik wil maken, geve zich spoedig op aan ons kantoor. Alle byzonderheden vindt men in ons nummer van Zaterdag. De Hoofdofficier van den M.S.D. der 2e kl. W. Dollekamp verlaat de Koninklyke Marine met pensioen en neemt daarmee tevens af scheid van den Marine Luchtvaartdienst. Hij werd 12 December 1886 geboren te Deventer, kwam in 1902 in opleiding te Hellevoetsluis en werd 20 Aug. 1905 benoemd tot Adjunct-Machinist. Nadat hij verschillen de rangen had doorloopen, werd hij 1 Sept. 1926 benoemd tot officier M.S.D. der le kl. en 16 Juni 1934 tot Hoodfofficier van den M.S.D. der 2e kl. Vanaf zijn eerste plaatsing bij den M.L.D. in 1918 tot op dezen dag was hy afwisselend ge plaatst op een der vliegvelden „De Kooy", „De Mok" of Morokrembangan en heeft hij zijn krachten gegeven aan dezen tak van de Marine, die hem lief was. Algemeen werd Overste Dollekamp geacht als een kundig en rechtvaardig chef. Zijn ver diensten werden officieel erkend door be giftiging met de Orde van Oranje-Nassau. Vrijdagmiddag was er in de longroom van „De Kooy" een feestelijke afscheidslunch, waar behalve alle officieren van „De Kooy" ook aanwezig was Overste Bozuwa, comman dant van „De Mok", als vertegenwoordiger van alle officieren. De scheidende chef van den technischen dienst werd toegesproken door den commandant van „De Kooy" Kolonel van Aller, den commandant van „De Mok", door den commandant van „De Kooy", Overste Bozuwa, door den Officier-vlieger lr klasse Broesder, namens alle vliegers en door den Officier M.S.D. der 2e kl. v. d. Tak. Zij wijdden waardeerende woorden aan den eervollen staat van dienst van Overste Dolle kamp en wenschten hem en zyn gezin een gelukkige tijd van welverdiende rust toe in Zuidelijker streken van ons land. Duizend kinderen trekken met slaande trom naar Ouden Helder. Zaterdagmiddag heeft de Heldersche jeugd meester v. Hoek gehuldigd. Daartoe waren ze, uit de vier windhoeken van onze stad, met slaande trom en wapperende clubvlaggen naar den speeltuin in den Ouden Helder getrokken, waar meester v. Hoek, vergezeld van zijn kin deren, op het trottoir voor het clubhuis was gepoot, netjes op rieten stoelen, voor een tafeltje met bloemen. Het grijze hoofd was een weinig ge bogen, in afwachting van de dingen die te gebeuren stonden. Met den witten baard speelde de felle wind, die 't onaangenaam koud maakte. Maar daarvan merkte de 75-jarige niets. In zijn hart was dankbaar heid voor alles wat hem hier bereid werd en warme liefde voor dat bewegelyke goedje achter het lyntje, dat ongeduldig wachtte op het oogenblik, dat meneer Lücker op het podium klom, om den jubilaris toe te spreken. De luidspreker van radiobureau „Antenne stond op een platvormpje en de muziek van den heer De Zeeuw daverde vroolyk over het veld tot ver de stad in, waar men blij ver wonderd luisterde, naar zooveel vreugdevolle klanken. Om het monument was de vereenigingsvlag gedrapeerd en er naast stonden vier speeltuin meisjes, in blauw en wit, te wachten op het sein, om de vlag te hijschen en daardoor het monument aan de genoodigden en aan die ongeduldige jonge schare van vriendjes, te toonen. Want genoodigden waren er ook. Daar was in de eerste plaats niemand minder dan de burgemeester, die wel zeer bijzonder met lief en leed van de Heldersche speeltuinen meeleeft en geen gebeurtenis van beteekenis overslaat, zonder blijk van belangstelling. Daar was het damescomité, daar waren de heer en mevr. v. Gessel en veel vrienden en kennissen van meester v. Hoek. Harteiyke dankwoorden. En die allen, ook de duizend kinderen, luisterden stil, toen meneer Lücker het plat vorm beklom en in heel hartelijke woorden meester v. Hoek toesprak, waarbij hij hem niet alleen gelukwenschte met zyn gouden bruiloft, maar waarbij hij hem ook heel hartelijk dankte voor alles wat hij in het belang van de jeugd gedaan had en nog deed. „U kunt dandbaar terugzien op uw werk zaam leven, aldus de heer Lücker, dat dienst baar gemaakt is aan de maatschappy, dienst baar aan de jeugd. Dank aan God, die uw leven tot op dit oogenblik zoo geleid heeft. De tuin waarop wy staan, is de vrucht van uw arbeid, want toen u tien jaar ge leden van uw welverdiende rust kon ge nieten hebt u dat niet gedaan, maar u bent blyven werken in het belang van de jeugd. We zijn het er dan ook allemaal spontaan over eens geweest, dat het cadeau, dat u ter gelegenheid van uw gouden huwelyksfeest zou worden aangeboden, niet alleen iets voor het heden moest zijn, maar ook een cadeau, dat zou spreken tot de jeugd van de toekomst. Dit alles en nog veel meer, heeft de voor zitter van het Centraal Bestuur tot den heer v. Hoek gezegd, daarmee den dank vertolkend van al die ouders en kinderen, die geprofiteerd hebben en nog profiteeren van het werk van meester v. Hoek. Onthulling van den zonnewijzer. Toen trokken de meisjes de vereenigingsvlag van het monument en daar stond het cadeau. Een zonnewijzer in een bed van viooltjes en in het hart ervan, met gouden letters op marmer: Uit dankbaarheid aan meester J. van Hoek. 9 Mei 1938. De heer Slager gaf zijn jongens een sein en een feestmarsch daverde over het veld. De heer Lücker sprak opnieuw toepasselyke woorden, een kleine jongen kwam met een copie van den zonnewijzer aandragen, die zeker een eereplaatsje in de woning in de Langestraat zal krijgen. Dankwoorden van den jubilaris. En toen kwam meester v. Hoek zyn dank betuigen. De microfoon droeg zijn stem tot in de Breestraat en bewoners stonden in hun tuintje te luisteren. „Als iemand een daad van algemeen be lang doet en hij vindt daarvoor waardee ring, dan doet hem dat goed, zoo zei meester v. Hoek. En zoo is het met my gegaan. Hij bracht in zijn dankwoord nog eens hulde aan wethouder De Zwart, aan burgemeester Driessen en aan de heeren Boogaard en Labohm, die hem gesteund hadden bij zyn werk. De gouden jubilaris sprak een woord tot de kinderen en verklaarde zich bereid om voor- loopig Woensdagavonds van 67 uur de be teekenis van den zonnewijzer te verklaren voor alle belangstellenden. Mijn hart vloeit over van dankbaarheid voor dit cadeau, zod besloot meester. Tenslotte spreekt dan de heer Lücker nog een woord. Hij draagt, namens het Centraal Bestuur van den speeltuin, het monument over aan de afd. Ouden Helder. Dankt leeraren en leerlingen van de ambachtsschool voor wat zij voor dit monument gedaan hebben en Maarten Huizing voor zijn belangelooze bloemenaan- plant, terwijl deze bloemist beloofd heeft ge heel gratis voor onderhoud van dit bloemen perkje te zullen zorgen. Receptie. Een meiske kwam nog bedeesd met een bloemenmand aandragen en toen ving in het clubgebouw de receptie aan. Velen drukten meester v. Hoek de hand. Het was jammer, dat de gouden bruid deze hulde niet mee heeft kunnen maken, want het was alles zoo hartelijk en recht ge meend. Vermelden we nog. dat het ontwerp vfn het monument van den heer Lücker is en dat de copie van het monument vervaardigd werd door den heer Boogaard. Wie de meer dan Koninklyke ontvangst van Hitier in Italië gelezen heeft, kan in de veronderstelling verkeeren, dat de as RomeBerlyn zoo hecht is, dat ze niet te verbreken zal zijn. Toch is dit alles, wat er in Italië gebeurt, maar schyn en wellicht wat grootdoenery van den Ita- liaansche dictator, die voor de regie van Duitschland niet wil onderdoen. Hij is er waarlijk uitnemend in geslaagd, om Hitier te imponeeren. De ontvangst was meer dan vorstelijk, de verlichting en versie ring pompeus, de organisatie tot in on derdeden verzorgd. Toch... dit alles is maar de buitenkant van de dingen en het is heelemaal niet onmogeiyk, dat door de nieuwe Italiaan- sche oriënteering (naar Engeland en Frankryk) de as RomeBerlyn zwakker is, dan ze de laatste jaren was. Over het onderhoud tusschen Mussolini en Hitier worden slechts veronderstellingen gemaakt. De Engelsche pers gaat echter concreter in op de mogelijke „tastbare" conclusie van Hitler's bezoek aan Rome. Zij acht het op de eerste plaats uitgesloten, dat een militair verbond tusschen de twee dictators zal gesloten worden. Indien er al ooit plannen in die richting bestaan hebben, zijn zij doorkruist door den Anschluss en door het Britsch-Italiaansch verdrag. Rome kan er, zeker in den aanvang van een dergelijke, nieuwe ontwikkeling, niet aan denken, zich tot iets te binden, waarvoor het tot dusverre steeds teruggeschrokken is. Het tweede punt, dat aller aandacht trekt, is, hoe kan het anders? Tsjecho Slowakije. Over het algemeen is men in Engelsche krin gen van opvatting, dat Mussolini zich in be ginsel "hiet verzet tegen de Hitleriaansche theorieën betreffende dit land. Maar en hier ligt een uiterst belangrijk element in dit bezoek Hitier is naar Rome gekomen om te vragen". Hij heeft, indien hij verdere groote plannen met het voldongen feit wil verwe zenlijken, den steun, minstens de afzijdigheid van Italië noodig. Wil hij die krijgen, dan moet hij ze koopen. Sommigen meenen dan ook, dat Mussolini Hitier de vrije hand in Tsjecho-Slowakije zal geven in ruil van een volkomen afzijdigheid van Duitschland op den Balkan en waarschijnlijk ook in Honga rije. Anderen daarentegen zijn van oordeel, dat de Duce den Führer zal aanraden de goede diensten van Engeland te aanvaarden om dit geschil tot een bevredigende oplossing te brengen. Ten nauwste hangt met deze aangelegen heid de vraag samen, wat Mussolini zou doen in het geval, dat Duitschland tengevolge van Tsjecho-Slowakije in een oorlog zou verwik keld worden. Op dit punt nu is de Engelsche pers eenstemmig: Mussolini heeft Hitier aan het verstand gebracht, dat niettegenstaande alle Italiaansche sympathie voor Duitschland dit land er niet aan zou kunnen denken een daad te stellen, welke strijdig met de nieuwe vriendschap met Engeland zou zijn. En als zich straks bij dezen jongsten factor van de Italiaansche politiek nog de nieuwe vriend schap met Frankrijk zal voegen, ontstaat 'n heel merkwaardige situatie, welke waarschijn- lyk weinig in overeenstemming zal zijn met de pompeuze ontvangst, welke den Duitschen Führer momenteel in Italië ten deel valt. Een gevolgtrekking ligt hier voor de hand: in geval Engeland wegens Tsjecho-Slowakije in een gewapend conflict met Duitschland zou betrokken worden, kan het Derde Rijk hoogstens op de neutraliteit van Italië reke nen. En het ligt dan allerminst buiten de door de historie gesteunde verwachting, dat Italië na een aanvankelijke neutraliteit zich aan die zyde zal scharen, aan welke Engeland strijdt. Ook de dictator Mussolini moet met zijn volk rekening houden. Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 8—10 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13,30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN; Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8; „Mannen zijn geen Goden" en „Drie Malle Invallers". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Grazige Weide", Rembrandt-film en ver trek Hr. Ms. „Java". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Sterker dan de Wet" en „Verborgen Harts tochten". Heden: Musis Sacrum, 3 uur: Liebig-middag voor de Nederl. Ver. v. Huisvrouwen. Dicht op 8 u. 18 m. Laagste temp. lucht gisteren 0.3 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Temperatuur lucht 8.7 Barometerstand Den Helder 763.8 DE DRANK MAAKTE VECHTLUSTIG. Een caféhouder in de Keizerstraat ver zocht Zaterdagavond politieassistentie, daar men in zyn café aan het vechten was. Door de politie, die hieraan natuurlijk gevolg gaf, werd een persoon met vechtlustige neigingen uit het café verwijderd. Op eenige drink glazen na. die kapotgeslagen waren, was er geen schade aangericht.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5