Vertwijfelde strijd om de Loenghai-1 ijn Bijzondere kweekscholen achten zich gedupeerd Wijzigingen in Britsche regiering DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Val van Soctsjau verwacht {Lammerenmarkt op Texel] c Dc Paus erkent Franco s regime r r j Amerika kan Engeland niet tijdig aan vliegtuigen helpen KONINGSTRAAT DEN HELPEE, TELEFOON SO (l LIJNEN) 66e JAARG. No. 8311 Maar dc openbare ook! N.V. W.A.C.O.-Autobusdiensten Dienst- en Tariefregeling Weer een Japansch- Russisch incident Roodc haan kraait fusschen de dwangbevelen Dit nummer bevat 8 pagina's 3 EERBER1CHT D B BILT SEINT i Energieke minister van luchtvaart was noodig HE LDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT n*vi «j« r 'JHgov* Mg Hoilonót Noorderkwartier N V.' Te De« Helder DINSDAG 17 MEI 1938 Verpletterende druk der Japen- »che legers. - Tegenstrijdige be richten. Meer en meer wordt de Loenghai- spoorweg het tooneel van een Tita nische worsteling. De druk van Ja pan schijnt geweldig te zijn en reeds is de spoorweg op vier pun ten door de Japanners afgesneden. De Noordelijke en Zuidelijke Nip- ponlegers hebben zich bij Tan-Sjan vereenigd. De opperbevelhebber van het Japansche leger, generaal Te- raoetsji is naar het front vertrok ken om de operaties persoonlijk te leiden. Verwarde berichten. Het wordt hoe langer hoe moeilijker de situatie te overzien, daar de berichten uit Chineesche en Japansche bron elkaar radi caal tegenspreken. Volgens Domei hebben de uit het Noor den en Zuiden komende Japansche troepen den Loenghai-spoorweg op vier plaatsen doorgesneden. Een aideeling, die Pisjien, op 50 km. ten zuid-oosten van Taiertsjswang was binnengerukt, is verder naar het zui den doorgedrongen en heeft zich meester gemaakt van Sinhotao, op den rechteroever fvan het Keizerkanaal. De troepen van het zuidelijke leger hebben bezit genomen van Tsjaosjien, op 27 km. ten zuidwesten van Soetsjau. Een Reuterbericht uit Ilankau meldt, dat de woordvoerder der Chineesche militai ren verklaard heeft, dat de Japansche strijdkrachten nog ver van den Loenghai- •spoorweg verwijderd zijn, en dat zij nog geen enkel punt aan den spoorweg bereikt .hebben. In Sjansi, aldus de Chineesche woordvoer der, hebben de Chineezen in de laatste maand groote successen behaald. De Japan ners die oorspronkelijk vier-en-een-halve di- yisie in Sjansi hadden omstreeks 90.000 man hebben er thans na het algemeene Chineesche tegenoffensief nog slechts onge veer twee-en-een-halve divisie. De woordvoerder der Japanners te Peking heeft medegedeeld, dat de Japansche troe pen, die in Noord-Kiangsoe opereeren het Keizerskanaal hebben bereikt. Weinig rooskleurig is de toestand voor de Chineezen echter vrij zeker. De volgende laconieke mededeeling uit Chineeschen bron wijst hier wel op: Hoewel men van meening is, dat Soet- Tsjau nog geen gevaar loopt, gelooft men toch, dat de Chineesche legerleiding mis schien de voorkeur eraan zal geven, dc stad op te geven en de troepen in te schakelen in het westelijk front. Men gelooft, dat dit terugtrekken kan geschieden zonder veel verliezen." Te Tokio verklaart men, dat de val van Soet-Tsjau niet lang meer kan uitblijven. Men voegt hier evenwel aan toe, dat> dit geenszins .1 beteekenen, dat de Japanners hun operaties zullen staken. Japan zal de vijandelijkheden voortzetten, tot het verzet van de Chineezen definitief gebroken is. China houdt vol. „Zelfs wanneer de Japanneezen er in zou den slagen den geheelen spoorweg Tientsin Poukau te veroveren, zouden de Chinee zen die het Soetsjaufront verdedigen on wrikbaar blijven en een uitgebreide bewe gingsoorlog voeren tegelijk met een stellings oorlog", aldus heeft naar het Chineesche telegraaf agentschap meldt, een Chineesch stafofficier verklaard in een interview tij dens een zwaar Japansch bombardement. De officier voorspelde, dat de Japannee zen groote moeilijkheden zouden ontmoe ten langs den TientsinPoukau spoorweg, waarbij hun winsten geen vergoeding zou den vormen voor hun verdere, verliezen. De officier baseerde zijn opmerkingen op de ontwikkeling in Sjansi, waaruit de Chinee zen weigerden zich terug te trekken na de Japansche bezetting van den verticalen Toengpoespoorweg. Als gevolg hiervan ver hinderen zij de Japanneezen de Gele Rivier over te steken, terwijl zij intusschen 34 districten heroverden. De operaties bij de Loenghailijn. De voorgestelde finantieele ge lijkstelling. De financieele gelijkstelling van bijzonder en openbaar Kweekschool- onderwijs, die door de voorgestelde wijziging van de Lager onderwijswet 1920 wettelijk zal worden vastge legd, heeit blijkens het zoo Jnist verschenen Voorloopig Verslag, de bijzondere belangstelling van vele Tweede Kamerleden. Het wordt dan immers zoo, dat nieuw op te richten en thans bestaande, doch niet gesubsidieerde bijzondere kweekscholen, geen enkel recht op Rijksvergoeding hebben, doch deze vergoeding volkomen af hankelijk wordt gesteld van het subjectieve oordeel van de Kroon, of de oprichting en instandhouding van de kweekschool al dan niet door de behoefte aan onderwijzers wordt gevorderd en of 's laads fttt.|KCien de Rijksvergoeding van de kosten daarvoor gedoogen. Niet kan worden ontkend, dat hierdoor het wettelijk recht op Rijks vergoeding, in artikel 156 van de L.O.-wet 120 belichaamd, voor nieuw te stichten en thans niet gesubsidi eerde bijzondere kweekscholen vol komen illusoir wordt Om dit te ontgaan, zouden in.de wet óf objectieve normen voor het bepalen van de behoefte aan een bijzondere kweekschool moeten worden geformuleerd, óf zoodanige regelen voor de beoordeeling der behoefte moeten worden gesteld, dat de objectiviteit daarvan voldoende is verzekerd. De hier aan het woord zijnde leden geven in overweging het betreffende artikel zoo te redigeeren, dat het inderdaad het karak ter van een overgangsbepaling zal krijgen. Vele andere leden meenden, dat de ge legenheid voor opleiding aan Rijkskweek scholen, in tegenstelling tot die aan bij zondere kweekscholen, niet voldoende is verzekerd, doordat iedere waarborg ont breekt, dat het Rijk zorgt voor de oprich ting en instandhouding van een genoeg zaam aantal kweekscholen om in de regel matige aanvulling van het onderwijzers- korps der openbare scholen te voorzien, terwijl de voorgestelde wijziging een over- eenkomstigen waarborg yoor de bijzondere opffiffing wed hgyat, - Te Den Burg op Texel vond weer de groote jaarlijksche lammerenmarkt plaats. Er was een buitengewoon groote aanvoer: pl.m. 5400 stuks, wat voor de eerste markt zeer veel is, doch gelegen is aan het feit, dat ,de boeren geen gras meer hebben" door de lange droogte en ze de dieren moeten op ruimen. Dat Texel reeds vroeg in de ge heimen van het vak wordt ingewijd, ziet men op onze foto. Een jeugdig eilandbe woner verkoopt zijn lammetjes. Fransch-Spaansch grensincident Franco regelt de staatsschuld kwestie. Van de fronten wei nig nieuws. Door het benoemen van een nun tius bij de regeering van Franco heeft de Paus de rechtsche regee ring van Spanje de jure- in rechten erkend. De facto in feiten was voor het Vaticaan Franco's régime, eigenlijk reeds lang de wettige re geering van Spanje, zoodat deze me dedeeling geenszins onverwacht komt Grensincident. Bij de Fransche grenzen heeft een incident plaatsgevonden. Spaansche carabiniers schoten op een Spaansch officier toen deze de grens bij Peret had overschreden en zich op Fransch grondgebied bevond. Zij sleepten hem daarna over de grenzen te rug naar Spanje. De Spaansche grensautoriteiten hebben aan den onderprefect van Ceret hun diep leedwezen over dit betreurenswaardige inci dent te kennen gegeven. Tevens hebben zij den vertegenwoordiger van de Fransche re geering de verzekering gegeven, dat de ca rabiniers, die dit incident hebben veroor zaakt streng zullen worden gestraft en dat onmiddellijk zeer strenge instructies zou den worden gegeven, teneinde een herha ling van dergelijke incidenten te voorko men. Franco rukt verder. Het hoofdkwartier van Franco deelt me de, dat de rechtsche troepen aan het front van Castellon blijven oprukken en verschei dene hoogten ten Noorden en ten zuiden van den weg naar Villa Franca del Cid bezet hebben. Ook in den secfor Teruel duurde de opmarsch voort: hier werden stellingen bij Silverio, Mas de Pennaroyal, La Umbira en Gallo genomen. In den sector-Gudar werden eenige dorpen veroverd: twee stukken anti- tankgeschut en een aanzienlijke hoeveelheid artillerieprojectielen vielen den rcchtschen in handen. De regeering bericht eenige successen der linksche luchtmacht. Het centrale linksche leger heeft een nieuwe commandant. Generaal Miaja heeft kolonel Segismun- do Casada benoemd tot commandant van het centrale leger, waarover Miaja tot dus ver zelf het bevel heeft gevoerd. Rechtsch Spanje en de Staats schuld. Er is een wet afgekondigd, waarin met ingang van 1 Juli de hervatting van den rentedienst voor de Spaansche openbare schuld (leeningen van den staat, van het departement van financiën en andere staatslichamen) voor het uitbreken van den burgeroorlog wordt bepaald. Volgens de wet behoudt de staat zich een latere regeling voor van den renfedienst voor het tijdperk van het uitbreken van den burgeroorlog tot 1 Juli 1938. Vanaf 15 MEI geheel gewijzigde a f 0.05 verkrijgbaar bij enze chauffeurs en aan out kantoren. Zal protesteeren helpen? Het zooveelste JapanschRussische incident is geboren. Uit Foosan in Korea wordt ge meld, dat een Sovjet-Russisch patrouille vaartuig voor de kust van Kamoa getracht heeft het Japansche vaartuig „Asasji Ma- roe" op te brengen. Het vaartuig werd ech ter door het ingrijpen van Japansche torpedo- bootjagers bevrijd. Een Japansch protest zal weinig succes hebben, gezien het antwoord van Rusland op een ander protest. Volgens een officieele mededeeling, heeft de Japansche ambassadeur Sjigemitsoe, een protestnota aan het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken overhandigd, waarin de Japansche regeering protesteert tegen een beleedigende uitlating van den volkscommissaris voor de marine, Smirnof. Deze zou tijdens de jongste Meiparade te Wladiwostock in een voor het garnizoen gehouden rede felle aanvallen op Japan hebben gericht. De plaatsvervangende volks commissaris van buitenlandsche zaken heeft het protest reeds afgewezen met de vermelding, dat Japan oorlogspropaganda tegen de Sovjetunie zou voeren. De Amerikaansche industrie werkt voor de eigen defensie. De Britsche luchtvaartmissie, die in de Vereenigde Staten de mogelijkheden voor aankoop van Amerikaansche toestellen on derzoekt, is, volgens inlichtingen uit gezag hebbende luchtvaartkringen, op groote moei lijkheden gestuit, die betrekking hebben op de levering van toestellen, welke aan de be hoeften van de Britsche luchtmacht beant woorden. De Amerikaansche fabrieken, die de typen, welke het beste bekend staan, fa- briceeren, werken geheel voor de Ameri kaansche defensie, terwijl de particuliere bouwers, die niet in groote serie producee- ren, niet voldoende toestellen schijnen te kunnen leveren. De missie zou zich thans afvragen, of de Britsche productie bevorderd moet worden dan wel of toestellen in de Vereenigde Staten gekocht moeten worden. Door het plaatsen van bestellingen in de Vereenigde Staten zou men volgens deze inlichtingen slechts weinig tijd winnen, zoodat van een belangrijk voordeel voor Engeland in dat geval geen sprake zou zijn. Brand in belastingkantoor te Waalwijk. Gistermiddag is, waarschijnlijk door kort sluiting, brand ontstaan in het kantoorge bouw der directe belastingen en accijnzen te Waalwijk. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand ping men er toe over de waardevolle bescheiden in veiligheid te brengen. Hier voor riep men de hulp in van scholieren van de tegenover het gebouw liggende rijks Vakschool voor schoenmakers en leer looiers. waarheen de administratie werd overgebracht De brand breidde zich snel uit en woedde hoofdzakelijk in de drie archiefkamers in het bovenste gedeelte van het gebouw, welke kort geleden vernieuwd waren. De brand weer slaagde er na anderhalf uur blusschen in den brand meester te worden. De drie archiefkamers zijn eeheel uitgebrand. Er is verder veel waterschade. 1 Verwachting: Zwakke tot ma tige Zuidwestelijke tot Nd.- wes.telijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken met later kans op eenige re gen, iets koeler. Verdere vooruitzichten: Onzeker In het Engelsche kabinet zijn eenf- ge belangrijke wijzigingen aange bracht. Lord Stanley wordt minister voor de dominions, Malcolm MacDonald minister van koloniën en Kingsley Wood, minister van luchtvaart. Verder is Colv Ille benoemd tot staatssecretaris voor Schotland, Wal- ter Elliot tot minister van gezond heid, Wallace tot financieel secre taris van de schatkist. Lord Harlech (Ormsby Gore) en Lord Swinton zijn afgetreden. KINGSLEY WOOD, de nieuwe minister van luchtvaart. Een energieke minister van luchtvaart. De benoeming van Sir Kingsley Wood tot minister van luchtvaart is in politieke krin gen met voldoening ontvangen. De minister president zou getroffen zijn geweest door zijn organisatorische talenten. Hij zal zeker dingen gedaan krijgen, waar een man als Lord Swinton, die thans is afgetreden, niet tegen opgewassen was. Sir Kingsley Wood heeft indertijd een groot succes behaald op zijn post als minister van Posterijen. Hij was het eerste hoofd van dat departement, wien de rang van kabinets-minister toe viel. In een brief aan Lord S^vinton verklaart Chamberlain, dat hij hem gaarne in het kabinet had gehouden om te voltooien wat hii begonnen had, zegt het Hsb. Hij moet echter erkennen, dat het voor den minis ter van luchtvaart een nadeel was, dat hij zijn beleid niet in het Lagerhuis kon ver dedigen. In zijn ontslagschrijven aan ClTamberiain herinnert Lord Swinton er aan, dat Cham berlain verscheidene malen zijn ontslag geweigerd had, ondanks de politieke moeilijkheden, die voortvloeiden uit het feit, dat de minister van luchtvaart zitting had in het Hoogerhuis en in het Lagerhuis het woord niet kon voeren ter verdediging van zijn ministerie. Lord Swinton voegt hieraan toe, 'dat de uitvoering van het uitbreidingsprogram voor de luchtmacht op een punt is geko men, waarop een verandering van minis ter voor de luchtvaart weinig inconvenien- ten biedt. Swinton besluit derhalve af te- treden, opdat de hem persoonlijk betref fende critiek geen hinderpaal zal vormen voor de algeheele uitvoering van het exnan- sieprogram en opdat voldaan worde aan den wensch van het Lagerhuis den mi nister van luchtvaart in zijn midden te «en. -

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1