Het probleem van onze onderwijzers-opleiding Engeland steunt de eischen der Sudeten-Ouitschers Post vluchten op Indjj Uitspraak in de Sclager belastingzaak Wat Nederland de fiscus offert De beide sporen te Ede vrij Groep wachtgelders in gunstiger positie Alkmaar s garnizoen 700 man sterk Op zijn vader geschoten De eed aan Hitier en het geweten Jongen overreden en gedood Bij het spekbakken verbrand Spelende te water Veel visch in het IJsselmeer Steun voor weduwen van kleine boeren Het arsenaal in de modder Op toeschouwers ingereden Klacht over zelfgenoegzaamheid van onze onderwijzersa Geen wijziging der Engelsche politiek Amerikaansch vlootbczock aan Indië Frankrijk bestelt vliegtuigen Brand op oude slagvelden Hollandsche ploeg naaf Londen April was een slechte maand. Over het algemeen ver onder de ramingI De opbrengst van de directe belastingen heeft tot ultimo April j.1. bedragen f 43.833.343.97, tegenover f 42.253.259,41 op ultimo April van het vorig jaar, een meer dere opbrengst thans derhalve van rond 1 4.58(4.000. Is'emen we hierbij in aanmerking, dat op ultimo Maart j.1. de opbrengst reeds 5 mil- lioen hooger was dan het vorig jaar, dan valt in April, vergeleken met dezelfde maand van 1937, een aanmerkelijke achteruitgang in opbrengst te constateeren en wel met ruim f 417.000. Voornamelijk is dit minder gunstige re sultaat het gevolg van het verloop in de op brengst van de grondbelasting. Bracht deze belasting tot ultimo Klaart nog ruim 3 ton meer op dan het vorig jaar, thans is dit middel ruim f 280.000 ten achter gebleven bij de opbrengst tot ultimo April 1937. De overige belastingen bleven alle in stij gende lijn, behoudens, dat de op 31 Maart bestaande meer-opbrengst van de belasting van de doode hand ad f 257.691, thans is teruggeloopen tot een hoogere opbrengst van f 191.213 in vergelijking met het vorig jaar. Onder de raming. KVat de overige middelen betreft, deze too- neri na de gunstige cijfers van de vorige maand, waarbij de raming aanmerkelijk werd overschreden, een sterke inzinking. ^Bij een maandelijksche raming van f35.768.750, bedroeg thans de opbrengst slechts f32.663.187.37, hetgeen zelfs nog f 1.826.119,06 minder is dan de onbrengst over April 1937. Over de eerste 4 maanden heeft de op brengst-bedragen f 136.697.799,13, tegenover f 133.704.527.01 het vorige jaar. Konden we over het eerste kwartaal reeds een vooruitgang boeken van ruim 4,8 milli- oen, de maand April heeft dezen voorsprong op liet vorig jaar weer doen terugloopen tot slechts bijna 3 millioen gulden. Ten opzichte van de raming is de gang van zaken zeer zeker allerminst gunstig te noemen. Waar de raming voor vier maan den f 143.073.000 bedraagt, zien we derhalve, dat de opbrengst hierbij f6.377.100.87 is ten achter gebleven. De inkomsten ten bate van het gemeente fonds hebben tot en met April bedragen f66.153.256.61, tegenover een raming van f 63,140.000.—. Voor het werkloosheidssubsidiefonds wa ren de inkomsten tot en met April f 20.-860.825,51 bij een raming -an f52.300.000 voor den geheelen dienst 1938. De opbrengst ten bate van het Verkeers- fonds was in April f5.648.523,21 en over de eerste vier maanden f 9.971.879.87. Be tleclrische geleiding nog niet gereed. In den loop van den avond heeft men gisteren het spoor Arnhem-Utrecht, dat door de treinbotsing van Zondagavond was ver sperd, vrij gekregen. De ontspoorde trein- deëlen zijn naast het spoor geplaatst. In den loop van den nacht hoopt men deze treindceien op onderstellen, welke men uit Haarlem heeft laten komen, te plaatsen en op een zijspoor te rangceren. De elcctrische leiding is, hoewel er met man en macht wordt gewerkt, nog niet gereed. Reeds in den loop van den avond is de vertraging van ongeveer drie kwartier aan zienlijk teruggebracht, toen het tweede spoor weer open was en in gebruik werd genomen. Alhoewel het overstappen te Ede meer tijd zal vorderen, dan de dienst regeling toelaat, hoopt men vandaag toch den dienst vrijwel normaal uit te voeren. Een gelukkige omstandigheid was, dat op den Zondagnacht geen goederenver voer plaats vond. Daardoor was het toen al mogelijk één lijn zoover vrij te krijgen, dat men Maandag over een enkele spoor kon doorrijden, Het traject Ede-Arnhem wordt nog per Diesel-electrischen trein ge reden, daar n.1. gebleken is, dat de electri- sche bovenleiding op de plaats van de bot sing zoodanig vernield is, dat voor volledig herstel minstens twee dagen noodig zijn. Bij achteruitrijden der auto. Gisteravond om acht uur is in de Kloos terstraat te Simpelveld een ernstig ongeluk voorgevallen. Toen een chauffeur van het Heerlensche filiaal van de Amstelbrouwerij zijn wagen achteruitzette, reed hij den 11-jarigen Theo Broekman, die op zijn fiets naderde, aan. De jongen geraakte onder het achterwiel. Aanvankelijk lieten zijn verwondingen zich niet ernstig aanzien, doch niet lang nadat het slachtoffer in het St. Joscphs-ziekenhuis te Heerlen was opgenomen, trad de dood in. Zij die door wijziging der ge meentegrenzen hun pensioen* grondslag ook zagen gewijzigd. Aangezien van 1 Juli 1925 af voor hen, die volgens de tusschen 1919 en 1929 tot stand gekomen annexatie-wetten op wacht geld zijn gesteld, geen pensioensgrondslag meer bestaat, zou bij hun pensionneering geen rekening kunnen worden gehouden niet een middelsom der pensioensgrond slagen over de laatste drie of tien jaren van hun voor pensioen geldigen diensttijd, maar slechts met een middelsom der pen sioensgrondslagen over hun geheelen diensttijd, overeenkomstig het bepaalde in artikel 54, tweede lid, der Pensioenwet 1922. Door deze laatste berekeningswijze zouden belanghebbenden echter ernstig wor den gedupeerd. De billijkheid brengt mede, dat te dezen een voorziening wordt getroffen. Deze zou kunnen worden gevonden door in de ver schillende annexatiewetten, welke in de jaren 1919 tot 1929 zijn tot stand gekomen, alsnog een bepaling op te nomen, waarin het bestaan van een pensioensgrondslag gedurende den tijd, op wachtgeld doorge bracht, uitdrukkelijk wordt vastgesteld. Een thans ingediend wetsontwerp tot wij ziging van verschillende wetten tot wijzi ging van gemeentegrenzen of tot vereeni- ging van gemeenten, strekt daartoe. In een gisteren verschenen bijlage deelen B. en W. van Alkmaar mede, dat het te ves tigen garnizoen zal bestaan uit ten minste 700 personen (waarin begrepen 20 oflicie- ren en 60 k 70 onderofficieren). Alkmaar zal zich voor zijn garnizoen een offer moeten getroosten van 1196.000. Tragisch ongeval te Oerle. Toen Zondag de dertienjarige dochter van den landbouwer F. de Crom te Oerle aan het spekbakken was, geraakten plotseling haar kleeren in brand, waarschijnlijk door dat de vlammen in de pan sloegen. De va der, die alleen met het meisje thuis was kwam op het hulpgeroep toesnellen en trok haar de brandende kleeren van het lichaam Het meisje had eehter al zulke hevige brandwonden ooeeloopen, dat het eenige uren later overleed. De dokter? Raymakers en Broos waren spoedig aanwezig, doch geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Noodlottig* twist te Geldrop. Jongeman meldt zich bij de po litie. Gistermiddag omstreeks drie uur heeft de 22-jarige A. Sch. te Geldorp bij een huiselijken twist van zeer korten afstand een schot hagel ge lost op zijn 63-jarigen vader, H. M. Sch., waardoor deze in den buik werd getroffen. De geneesheer Koch uit Geldrop verleende het slachtoffer de eerste hulp en liet hem overbrengen naar het Sint Anna Ziekenhuis te Gel drop. De toestand van het slachtoffer is naar omstandigheden redelijk wel. De dader is onmiddellijk na het noodlot tige schot gevlucht, doch heeft zich later in den middag bij de politie te Eindhoven ge meld, waarna hij naar Geldrop werd terug gebracht en aan de gemeentepolitie aldaar overgegeven. De politie heeft het geweer, waarmede het schot is gelost, in beslag genomen. Wat de aanleiding tot de twist is geweest, is nog niet bekend. De vader woonde alleen met zijn zoon in de Geulstraat te Geldrop. Tweejarig meisje verdronken. Het tweejarig dochtertje van den heer B. te Boskoop, is gistermiddag bij het spelen in een sloot achter de Nieuwstraat gevallen en verdronken. Het was met enkele kinderen aan het spe len en schijnt plotseling, zonder dat iemand het merkte, in het water te zijn geraakt. Na langdurig dreggen is men er in geslaagd het lijk; v van het kind op te halen. Tot ultimo April ioont de vangst een vermeerdering met f 65.774. De visscherij op het IJsselmeer heeft zich tot heden toe zeer gunstig ontwikkeld. Tot uit April werd in dit jaar aangevoerd voor een waarde van f 139.584.— tegen f 73.810 in 1937. De toeneming van f 65.774.is een gevolg van de grootere aanvoeren van alle belang rijke vischsoorten, zoowel van aal, snoek baars, baars als van spiering. De Minister van Economische Zaken schrijft in een circulaire aan de gemeente besturen betreffende den steun aan kleine boeren: Overeenkomstig de bepalingen van de gewone steunregeling kunnen weduwen met kleine kinderen en weduwen zonder kinderen beneden de 25 jaar geenerlei steun ontvangen. Mede in overleg met zijn ambtgenoot van Socidle Zaken heeft de minister be sloten ten aanzien van bedoelde weduwen, voor wie derhalve geen bedrijfsvoerder aan wezig is, en die overeenkomstig de bere kende netto-bedrijfsinkomsten in de fa- groep van de kleine boerenregeling vollen, het karakter van bedrijfssteun de over hand te doen hebben, zoodat zij vanaf de eerste uitkeeringsweek, volgend op het uitgaan van deze cirulaire, overeenkomstig de bepalingen van de kleine boerenregeling op het eigen bedrijf tewerkgesteld kunnen worden. De baggerwerkzaamheden in het water van de Waldeck Pyrmontkade te 's-Gra- venhage zijn voortgezet en hebben wederom munitievondsten opgeleverd. Ditmaal heeft men 58 revolverpatronen en 68 geweerpatro nen opgevischt. Ongeluk tijdens motorwedstrij- den in Italië eisclit één doode en twaalf gewonden. Tijdens den wegwedstrijd voor motorrij ders tusschen Milaan en Taranto is de Ita- liaansche rijder Agosti geslipt en op een groep toeschouwers ingereden. Een land bouwer werd gedood en elf personen wer den min of meer ernstig gekwetst. Agosti is in critieken toestand in een ziekenhuis opgenomen. Pro en contra inzake de voorge stelde vierjarige kweekschool. Aan het Voorloopig verslag van de Tweede Kamer over 't wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Onder- wijswet 1920 en van daarmede ver band houdende bepalingen der pen sioenwet 1922 wordt het volgende ontleend. Vele leden geven uiting aan hun teleurstelling, dat in dit wetsontwerp wordt voorgesteld de invoering van een vierjarige kweekschool met be- houij van de afzonderlijke akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer. Zij geven verreweg de voorkeur aan een driejarige vooropleiding, gevolgd door een vijfjarige kweekschool, met als eindresul taat de eene onderwijsbevoegdheid zonder afzonderlijke hoofdacte. Zij achten het hoogst ongewenscht, dat de jonge onderwij zer in de moeilijke jaren, waarin zijn eer ste optreden in de school al zijn inspanning vordert, zich voor het hoofdacte-examen moet bekwamen. Verscheidene dezer leden willen breken met de kweekschoolopleiding, die zij een ramp noemen. Door dit stelsel Immers worden de aanstaan de onderwijzers afgezonderd en ver engt zich hun gezichtskring; dit geeft hun een gevoel van eigen voortreffelijkheid, dat zij in een meer heterogene omgeving nooit zouden krijgen. Daarom bevelen de ze leden een vooropleiding op H.B.S. of gymnasium aan. Van andere zijde werd deze zienswijze bestreden. „Een onrustig beleid" noemen verscheidene anderen het beleid van den minister, op dit punt. Zij verdedigen de driejarige opleiding, welke naar hun meening goed bruikbare onderwijzers oplevert Verlenging van de kweekschool opleiding zöu bovendien een zeer zwaren last op de ouders der kwee- kelrngen leggen. Eenige leden vreezen, dat de minister de jonge menschen wil volproppen met schijngeleerdheid, die aan hun evenwichtige ontwikkeling niet ten goede komt. Wanneer er geld beschikbaar is om tot uitbreiding van bestaande scholen over te gaan, dan moet h.i. de ambachtsschool, die van 3 tot 2 jaren is teruggebracht, vóórgaan De stopzetting van de opleiding in verband met de werk loosheid komt ook ter sprake. Een bezwaar van de 4-jarige opleiding is, zoo wordt van verse' 'ende zijden beweerd, dat de afle vering van nieuwe onderwijzers dan slechts 1 jaar stopstaat; een vijfjarige opleiding brengt automatisch een stilstand van 2 ja ren mee. Niet, slechts over de beurzen der ouders maken de Tweede Kamerleden zich onge rust, doch ook 's lands schatkist zou volgens velen hunner te veel bezwaard worden, door een vijfjarige opleiding, welke immers onderwijzers aflevert, die aanspraak zouden maken op een bezoldiging als thans aan onderwijzers met hoofdakte wordt toe gekend. Bovendien zullen waarschijnlijk tal van goede opvoeders door de hooee eischen, aan hun schoolsche kennis gesteld, van het onderwijzersambt worden uitgesloten. De bestaande cursusduur wordt echter door de hier aan het woord zijnde leden onvoldoende geacht, en de uitbreiding tot 4 iaren daarom noodzakelijk. Tenslotte vinden wij in het verslag een ernstige aanmerking op het gebrek aan practische scholing, dat de huidige op leiding van onderwijzers zou aankleven. OPMERKELIJKE WOORDEN VAN MINISTER CHURCHILL. De „National Zeitung" meent te we ten, dat de autonomie-eisch der Su- deten-Duitschers volkomen door En geland gesteund wordt en dat het vraagstuk van het Tjechoslowaaksch- Russische verdrag een zeer belang rijk punt van bespreking tusschen Henlein en de Engelsche staatslieden heeft gevormd. Churchill is tevreden. Uit Londen wordt gemeld, dat Churchill, die Vrijdag j.1. het noenmaal gebruikt heeft met Henlein, in een te Bristol uitgesproken redevoering o.m. verklaard heeft: „Ik was zeer verheugd, te ontdekken, dat de vooruitzichten op een vriendschappelijke regeling tusschen de Tsjechoslowaaksche re- gecring en de Sudcten-Duitschers veel beter zijn dan ik verwachtte." Voortgaande verklaarde Churchill, „ik zie geen reden, waarom de Sude- ten-Duitschers niet vertrouwde en geëerde deelgcnooten zouden kunnen worden in wat ten slotte de meest vooruitstrevende, meest democrati sche is van alle nieuwe staten in Eu ropa. De bewoners van Tsjechoslo- wakije zijn op het oogenblik in staat hun eigen moeilijkheden onder el kander te regelen. Niemand kan voorspellen hoe lang deze ezonde omstandigheden zullen duren. Om die reden vertrouw ik, dat beide par tijen in Tsjechoslowakije geen dag verloren zullen laten gaan om tot een definitieve regeling te komen door edelmoedige en wijze concessies aan elkander te doen." Op deze uitspraak sluiten de verklarin gen in Britsche diplomatieke kringen vol komen aan. Men zegt dat het antwoord der Tsjechoslowaaksche regeering op de Rngclsche raadgevingen ten aanzien van de Sudetenduitsche kwestie in algemeene ter men is gehouden. De regeering te Praag verklaart zich bereid bij de onderhandelin gen met Henlein zooveel mogelijk rekening te houden mot de Engelsche aanbevelin gen. Men meent te weten, dat het antwoord geen melding maakt van de maatregelen, die men Henlein denkt voor te stellen. In Tsjechoslowaaksche kringen te Londen stelt men er prijs op te ver zekeren, dat de buitenlandsche poli tiek niet gewijzigd zal worden in den door Henlein gewenschten zin: opzegging van het verdrag met Rus land. De onderstaatssecretaris Butler heeft ver klaard, dat Henleins bezoek van zuiver par ticulieren aard was geweest en dat de lei der der Sudetenduitsche partij door geen enkel lid der regeering was ontvangen. Hij ontkende, dat Henlein een bezoek had ge bracht aan Macdonald of aan het Foreign Office, doch gaf toe, dat hij een ontmoeting had gehad met van Sittart, dien hij reeds kende. Vertrek ven Aankoaut Rang. 16 Mei jsingap. 16 Basra 16 Mei Athene 16 Mer Basra 16 Mei Jodhp. 16 iqej Rang. 16 Mei Jodhp. 16 jqej Gier (heenreis) Pelikaan (terugreis) Buizerd (heenreis) Tienduizend Duitsche predikan ten in tweestrijd. Vóór 31 Mei moeten ongeveer tien duizend predikanten van de Duit sche protestantsche kerk kiezen of zij den eed van trouw aan Hitier zullen afleggen en gehoorzaamheid beloven aan de wetten van den na- zistaat, zooals alle ambtenaren in Duitschland moeten doen, of dat zij zich zullen blootstellen aan ontslag. Daar zij zich door het afleggen van den eed verplichten tot onvoor waardelijke gehoorzaamheid aan kerkelijke autoriteiten, die zij niet erkennen, brengt deze keuze voor de dominees van de belijdenisbeweging een ernstig conflict mede tusschen hun geweten en hun belangen. Dr. Werner, de door den staat op instiga tic van het departement van kerkelijke za ken benoemde voorganger voor de Duitsche Evangelische Kerk, heeft aldus het Hsbl. een paar weken geleden dit decreet uitge vaardigd, dat de predikanten verplicht den eed af te leggen. Zoo juist is er aan toegevoegd, dat de eed vóór het einde van deze maand voor de hoogste kerkelijke autoriteit in de provincie moest worden afgelegd. Verleden week is de Synode bijeenge komen om te bepalen, dat geen eed kon worden afgelegd in handen van een ker kelijke autoriteit, die dezelfde politiek volgt als het gewezen „Duitsch-Christelijke" re gicm. Zij liet de kanselarij van Hitlcr we ten, dat zij wel bereid zou zijn den eed af te leggen in handen van een burgerlijke autoriteit. Hét ant woord was, dat de kanselarij aan zulk een eed geen waarde hechtte. De aarzeling van de predikanten om den eed af te leggen is niet verminderd door de interpretatie van de beteekenis er van, gegeven door den hoogstcn kerkeraad van de Evangelische Kerk, waarvan dr. Werner de voorzitter is. De eed beteekent, zoo zegt de kerkeraad, de meest innige eenheid met het Derde Rijk. met de nieuwe broederschap van de Duitsche natie, waarin de Evangelische Kerk zal leven en met mannon, die deze broederschap hebben schapen. de ge- Reiger (terugreis) Zoojuist heeft de Alkmaarsche rechtbank uitspraak gedaan ln de zaken tegen den ex-wethouder Sch. en den manufaoturier B., belden te Schagen. Laatstgenoemde is valsch- heid in geschrifte en belastingont duiking ten laste gelegd, terwijl eerstgenoemde eveneens beschul digd wordt van valschheid in ge schrifte en medeplichtigheid aan belastingfraude. De Officier eischte tegen Sch. een )j gevangenisstraf van 1 jaar en tegen B. een gevangenisstraf van 6 maan- den. De uitspraak luidt; Sch. een gevangenisstraf van ACHT MAANDEN, en B. een gevangenisstraf van DRIE MAANDEN. De Amerikaansche onderzeeërs eenuiw merd 37 t.m. 41 en de moederschepen „Ca* nopus" en „Pidgin" zijn, aldus de N.R.Crt, vanmorgen te Tandjong-Priok aangekomen Zij worden verwelkomd door de gebruike- lijke saluutschoten van de kustbatterij t« Tandjong-Priok. Nadat de officier van Piket, de luitenant ter zee ter Poorten, een eerste bezoek aam het eskader had gebracht, maakte de com mandant der Amerikaansche schepen zijn; opwachting bij den commandant der zee macht. In den loop van den ochtend bracht deze een tegenbezoek aan boord. Be eerste tranche van iOO toe stellen door Amerika te levereth Het Fransche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat do hoogste luchtvaartraal kortelings goedkeuring heeft gehecht aan een plan tot modernisatie en uitbreiding van de luchtmacht. Er zijn vliegtuigcon structeurs opgeroepen en besloten is hon derd toestellen te bestellen bij de Amen* kaansche industrie als eerste tranche van het program. Wanneer de industrie dc toe stellen levert, waarvoor is ingeschreven voor de tweede tranche, bestaat niet he' voornemen in de toekomst dergelijke hs' stellingen in het buitenland te doen. Granaten uit den wereldoorloj ontploften in Frankrijk. Na een droogteperiode van drie maandert is Zondag brand uitgebroken in het boscij van Argonne (Frankrijk), in de nabijheid van de oude slagvelden uit den wereldoor log. Tijdens de groote hitte zijn honderden in den bodem begraven granaten en Pa,r nen ontploft. 500 Soldaten uit het garnizoen van Verdun hielpen mede aan het Kevaa.' lijke blusschingswcrk en wisten ten slou het vuur te bedwingen. De technische commissie van den ninklijken Nederlandschen Zwembond h de volgende zwemsters en zwemmers a gewezen, die deel zullen nemen aan0g «iei ternationale wedstrijden, welke op a.s. te Londen worden gehouden: Jopie Waalberg (A.D.Z.), Alie Styj Z.), Nida Senff (A.D.Z.), Cor Kint (Z»e". club Rotterdam), Riet van Veen (Riiz J. C. Scheffer (D. J. K.), H. Smitshuzen 1870), D. van der Kuil (Schiedamsche Zvc club) en C. Hoving (Rotterdamschc ZW club). en Op welke nummers deze zwemsters zwemmers zullen uitkomen is nog 111 3 finitief. Wel zal een estafetteploeg op maal 50 meter wisselslag worden samei g steld, welke bij de dames zal bestaan Gor Kint, Jupie Waalberg en Riet Veen en bij de heeren uit Scheffer, hui huyzen en Hoving.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2