Stapte de Duce met het verkeerde been uit bed Dc nasleep der Mexicaanscbe oliekwestie „NieuwAmsferdam" vestigt een record Duitschland betaalt oorlogsschuld met menschen Kabinet Spaak heeft goede kansen Frankrijk laat zich niet door Moskou leiden Versterking Defensie-kas Tragedie op zee Op Buitenveldert te Amsterdam heeft Maandag de teraardebestelling met militaire eer plaats gehad van het stoffelijk overschot van officier-vlieger "W. Dusseldorp, die Donderdag bij het vliegongeluk te Eelde om het leven kwam. 1. Het stoffelijk overschot wordt grafwaarts gedragen. 2. Het salvo van het vuurpeleton aan de groeve. Merkwaardige Fransche com mentaar op zijn laatste rede. Optimisme blijft. Toen Mussolini zeide, dat hij scep tisch stond tegenover de Italiaansch- Fransche onderhandelingen, heeft hij, zegt de N.R.C., den Franschen partijen, welke zijn pleit bezorgen, een kool gestoofd. Als hij hen van hun ongelijk had willen overtuigen, zou hij geen beter middel hebben kunnen kiezen. Zij zitten er des te meer verlegen mee, daar zij het recht hadden een aanmoediging van hem te verwachten. Kwaad humeur? Overigens beschouwt men de uiting van Mussolini als een uiting van kwaad humeur en als zoodanig heeft zij weinig indruk gemaakt. Zoowel regeeringskringen als openbare meening zijn overtuigd dat de besprekin gen tot een goed einde zullen komen. Mor gen zien beide mannen elkaar terug. De be tuigingen van"Mussolini kunnen veeleer voortkomen uit den goeden wil waarvan Parijs blijk geeft om niet over de Italiaan- sche hindprnissen te struikelen en uit het feit, dat hij zich naar het woord van den Romeinschen correspondent van de Temps te Rome vaster aan Hitier bond dan gedacht werd. De algemeene indruk hier is dat de rede voor inwendig gebruik bestemd was. Toen hij het woord Frankrijk in den mond nam, werd gefloten. Dit flui ten behoefde des te minder tot hier door te dringen, daar ook dit op bevel kon gebeuren en Genua, laatste bolwerk van de anti-fas cistische krachten, groepen of personen pioet tellen, die er belang bij hebben zich al de zonden tegen het stelsel te laten verge ven, Wat Mussolini zeide over het aan verschillende kanten van de Spaan- sche barricade staan was niet lo gisch. Het is volkomen natuurlijk, dat hier belangrijke volksgroepen voor het linksche Spanje zijn. De Populaire (soc,) merkt op, dat Mus solini beter dan wie ook weet, dat er geen eensgezind Frankrijk be staan heeft, dat de overwinning van de Spaajische republikeinen wensch- te. De stroomingen vóór en tegen Franco wo gen vrijwel tegen elkaar op en hier is niets gedaan, dat vergeleken kan worden met de Italiaansche inmenging voor het rechtsche Spanje. Voor de Franschen was het Spaan- sche vraagstuk tot op zekere hoogte een na tionale kwestie. Het had er belang bij de veiligheid van de Zuidgrens, noch die in het Westelijke bekken van de Middellandsclie Zee in de waagschaal te laten stellen. „Half Europa uitgeschakeld", zoü het gevolg zijn als de Duitsche pers haar zin kreeg, welke uitlegde, dat men West- van Oost-Europa wil scheiden; dit zou beteekenen, dat een helft van Europa moet worden uitgeschakeld, opdat men de andere helft des te beter onder toezicht kan nemen. Een kind begrijpt, dat de Vereenig- de Staten, Frankrijk en Engeland er niet a'an denken een ideologi- schen oorlog te beginnen. De Quai d' Orsay zegt naar een Europeesche samenwerking te streven, welke het „dynamisme" van Berlijn en Rome moet beletten zich in een oorlog te laten meeslepen of dezen zelf te verklaren Teder weet, dat stinds 1919 tusschen Italië en Frankrijk tal van (soms hevige) geschillen voorgeko men zijn. Vele Franschen hebben tegen Mussolini een taal gevoerd, gelijk aan die van vele Italianen tegen Frankrijk. De Républiquc (soc. rad.) zet de puntjes op de i met te zeggen dat Italië nog meer dan Engeland en Frankrijk bij een toenadering zal winnen en de Italiaansch-Engelsche onderhandelin gen niet te scheiden zijn van die tusschen Frankrijk en Italië. De Franschen hebben er begrijpelijkerwijs geen zin in zich dooi de Italianen als een afgeleefd volk. in den hoek te laten duwen. Het gros van het Fransche volk wenscbt het einde van den burgeroorlog en de re- geeriug blijft voor piet-inmenging. Zeker, I1 er vechten Franschen bi Spanje, maar <ie grens staat behalve voor krijgstuig, voor beide partijen open; men weet, dat het de groote grief van de extremisten is, dat het linksche Spanje zich ter verdediging tegen den vijand niet voldoende in Frankrijk van het noodige kan voorzien. Frankrijk heeft zijn tegenwoordigheid van geest niet verloren. De teleurstelling over Mussolini's rede is overigens des te bitterder naar mate men vuriger gehoopt had, dat de regeering te Rome sinds de inlijving van Oostenrijk ge neigd zou zijn de spil met Berlijn ios te laten, althans zich de handen vrij te maken. In zooverre heeft de rede te Genua hier de oogen geopend. Per slot van rekening draait veel in Frankrijk om het Frattsoh Russtsch verdrag. en weliswaar zouden de totalitaire staten er minder op te zeggen hebben als de communisten minder zeggenschap hadden op de Fransche regeering, maar het is zon neklaar dat de communisten meer en meer in de oppositie gedrongen worden, wat aan de actie van rechtsche bladen inzake het Fransch-Russische pact een basis ontneemt. Velen, dóe het communisme hier door dik en dun bestrijden meenen overigens, dat Frankrijk dat pact niet kan missen. In elk geval denkt de regeering er zoo ovep en deze zienswijze kan door betoogingen gelijk die van Genua enkel bevestigd worden. Het is onjuist te beweren, gelijk de Jour dat doet, dat de voorstanders van de samen werking met Rusland de verzoening met Italië daaraan opofferen. Het moet mogelijk zijn de moeilijkheden met dit land op te lossen zonder de Sowjets op het plan van de internationale politiek af te ftooten. Voor den goeden verstaander is het trou wens duidelijk dat de Quai d'Orsay alles vermijdt wat den indruk zou kunnen wek ken alsof zij zich door Moskou laat leiden. Aller oogen zijn gericht op de Vereenigde Staten, als bewaar ders van den vrede. De Briteche ambassadeur in de Vereenig de Staten heeft op het departement van bui- tenlandsche zaken een bespreking gehad met Summer Wekkes. Men meent, dat de Mexicaansche petroleumkwestie behandeld is, daar de verbreking der diplomatieke be trekkingen tusschen Groot-Brittannië en Mexico door de terugroeping der wederzijd- sclie gezanten, de Vereenigde Staten in een delicate internationale positie heeft ge bracht. Want hoewel deze ontwikkeling niet van invloed behoeft te zijn op de verhou ding tusschen Amerika en Mexico, verheelt men zich niet, dat hierdoor de aandacht ge vestigd wordt op de Ver. Staten, als de be waarders van den vrede in het Westelijk halfrond. Bescherming der Britsche belan gen in Mexico. In bet Engelsche Lagerhuis beeft Butler naar aanleiding van een vraag betreffende de verbreking der diplomatieke betrekkin gen door Mexico verklaard, dat de Britsche regeering slechts haar verrassing en leed wezen tot, uiting kon brengen. Hij kon niet voorstellen, welke nieuwe maatregelen zouden worden genomen, doch de Britsche regeering zou al het mogelijke blijven doen om de aanzienlijke Britsche belangen in Mexico te beschermen. Op de vraag of het niet in strijd was met het diplomatieke gebruik, de aandacht te vestigen op de binnenlandsche positie, zoo als door Engeland gedaan is met het oog op achterstallige schuldenbetalingen, ant woordde Butler, dat de Britsche regeering het in verband met de verplichtingen der Mexicaansche regeering van groot ge wicht had geacht, haar aandacht zoowel op de binnenlandsche als op de buiten- landsche schulden te vestigen. Op de Hjn RotterdamNew York. De „Nieuw-Amsterdam" heeft den Am- brose-vuurtoren gisteravond om 19 uur -10 Greenwichtijd gepasseerd. Hiermede is een nieuw record gevestigd op de lijn Rotter damN e w-Y o rk. Het schip was Dinsdagavond van Sout- hampton vertrokken en maakte een prachti ge snelle reis. Nog steeds stroomen Defensie-giften toe, hoewel in wat kalmer tempo dan voorheen. De laatste verantwoording meldt een bedrag van f1700.— van het comité Goes voor de Weermachtsversterking. In totaal werd tot nu toe ontvangen f 119.571 (73J/2- De Vereeniging voor Nationale Yeiligheid ontving sinds de vorige opgave f 248.50. Het totaal der bijdragen sinds het begin der in zameling bedraagt nu f 110.018.08. „Wij danken u, Hitier!" In de Readers Digest vinden wij, aldus het Hdbld., een artikeltje van Bruce Bliven in The New Republic afgedrukt, waarin onder het hoofc(,„Wij danken u, Hitier", een ironi sche dankbetuiging voorkomt voor de verrij king van de Amerikaansche samenleving met de volgende vluchtelingen: „Daar is b.v. dr. Albert Einstein, nu lid van het Institute for Advanced Study te Princeton, wiens relativiteitstheorie de gren zen van de menschelijke gedachte verruimd heeft als geen ander van dit geslacht heeft gedaan. Wij danken u, Hitier, voor dr. Ein stein. Dank ook voor Thomas Mann, een van de weinige ware intellectueele reuzen van het heden. Dank voor Ernst Toller, schitterend schrijver van tooneelstukken; voor Max Reinliardt, een groot regisseur en tooneeldirecteur; voor George Grosz, kunste naar; voor Vicki Baum, populair schrijfster van novellen en tooneelstukken; voor Elisa- beth Bergner, zeker een der twee of drie grootste actrices van dezen tijd. „Ik heb voor mij de namen van ten min ste 50 andere Duitsche geleerden van aan zien die nu in de Ver. Staten woonachtig zijn. Hun 'cultureele waarde ontsnapt na tuurlijk aan elke schatting in dollars en centen, maar zelfs als wij haar alleen op vatten als gekapitaliseerde verdiensten-mo gelijkheid. maakt de door hen vertegen woordigde rijkdom een groot deel uit van de niet betaalde oorlogsschuld van Duitsch land aan ons." Katholieke blok nog ietwat wan trouwend. Algemeen is men van meening, 'dat Hei. nieuwe Kabinet-Spaak goede kansen maakt om de dreigende finantieele crisis te be zweren en het vertrouwen van het volk te veroveren. De katholieke medewerkers van 'Spaak staan bekend als knappe deskundigen, terwijl de socialistische ministers bewijzen hebben geleverd met gematigdheid te kun nen manoeuvreeren. Intusschen heeft het directorium van het Belgische Katholieke blok een aantal eischen aan de regeering gesteld, welke nog van een zeker wantrouwen getuigen in de richting, waarin de activiteit der re geering zich zal ontwikkelen. Zoo wordt o.a gevraagd, invoering van een wettelijke verzekering tegen de werk loosheid en ontwikkeling van het nationale bedrijfsleven, eischen die men toch aan een rood-Roomsch Kabinet niet zou behoeven te stellen, daar ze uit de regeeringssamenstel- ling als vanzelf voortvloeien. Of hier sprake is van een demonstratie der afgetreden Katholieke ministers, is niet recht duidelijk. Vast staat dat Spaak en de zijnen zich van deze speldenprikken wel niet .veel zullen aantrekken. Na de treinbotsing bij Ede. - Bij het oprui- mingswerk demonstreerde zich de omvang der materieele schade, welke was aan gericht. Aan boord van Amerfkaansch schip Gisteren is te Londen uit Baltimore het Amerikaansche s.s. „City of Norfolk" aanee komen, aan boord waarvan zich Zaterdag, avond, toen het schip het Kanaal binnen, voer, n tragisch incident heeft voorgedaan Eén der leden van de bemanning viel eeri van zijn kameraden aan, die aan de bekomen verwondingen bezweek. De aanvaller sprong overboord en drie man, die een boot hadden uitgezet om hem te redden, verdronken als gevolg van het feit, dat de zee tamelijk ruw was. WüKRZA S®y Politie, Verloren: Een belastingplaatje en een por- temonnaie, inh. eenig geld. Gevonden: een kindertaschje en een porte- monnaie met inhoud. Inlichtingen: gemeentebode. Ergerlijke baldadigheid, De muziektent van de Harmonie „Apollo", die destijds door de burgerij van Oost-Wie, ringen aan genoemde vereeniging werd ge schonken, schijnt de Oeversche jeugd een doorn in het oog te zijn. Reeds herhaaldelijk moest de tent opgeknapt worden. Thans is het dan zoo ver dat er slechts een bouwval van over is. Van de geheele tent staat nog maar een schot, terwijl de rest er bij neer- hangt. Nu kan „Apollo" de tent wel weer opknappen, doch we vreezen dat dit weinig zal baten, daar de jeugd weer even hard tot afbreken overgaat. Het is te hopen dat de diverse ouders hun kinderen onder het oog brengen dat de tent er niet staat om afge broken te worden. OPENING WIELERBAAN, Naar we vernemen zal de openingswed strijd van dit seizoen op onze Wieringer Wielerbaan le Pinksterdag 's avonds plaats hebben. ALKMAAR, 16 Mei. Aardappelen (N.) f 17.aardbeien 12— 21, andijvie 2627, asperges 1023, bloem kool I il—15.50, idem II 7—9, kropsla 1— 3.90, komkommers 813, prei 9.9012.40, peterselie 1.50—3, postelein 0.51—0.69, ra barber 8.5013.50, raapstelen 1.30—1.90, ra dijs 1.50—3.80, selderie 1.20—2.60, spinazie 0.12—0.60, snijboonen 33.—, tomaten 20.—, wortelen 10—15.50. AMSTERDAM, 16 Mei, Binnenlandsche granen '(boerennoteering, Rogge 7.10—7.50, Chev. gerst f 7.25—7.75, wintergerst f 7.25—7.75, haver f 5.906.25, duiveboonen f 9—10.25, paardeboonen f 8— 9, groene erwten f 8.5010.25, alles per 100 Kg. Karwijzaad f 10.75—11, blauwmaan- zaad f li16, beide laatste per 50 Kg. AMSTERDAM, 16 Mei. Veemarkt. 475 Vette koeien, 'le kw. 74—S0 et., 2e kw. 64—70 ct„ 3e kw. 50-62 ct. per Kg. slachtgewicht; 70 melk- en kalfkoeien f 180240 per stuk, 81 vette kal veren: 2e kw. 5060 ct., 3e kw. 40—50 ct, per Kg. levend gewicht; 180 nuchtere kal veren f 5.50O per stuk, 64 schapen f 20 24 per stuk, 53 lammeren f 10—13 per stuk, 489 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 61—62 ct., zware varkens; 5960 ct., vette varkens 575 8 ct. per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 4 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. Over zicht: Runderen ruime aanvoer, handel traag, prijzen neiging tot dalen. Vette kal veren gewone aanvoer, handel kalm, priiJ zen iets lager. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, handel vlug, vaste prijzen. Schapen matige aanvoer, handel kalm, prijzen on veranderd. Varkens matige aanvoer, handel kalm met, iets lagere prijzen, BROEK OP LANGENDIJK, 17 Mei. Aanvoer: 55 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 15.drielingen 20.7840 Kg, rabarber f 3.70—7, 1075 Kg. Tomateni A 33.80-37.70, B 37.70, C 30.90, CC 16.70,. NOORDSCHARWOUDE, 18 Mei. Geen aanvoer; PURMEREND, 17 Mei, Koeien, totaal 800 stuks: 22Ö vette koelen 6372 ct.p er Kg., geldekoeien 130—210, melkkoeien 200—295, stieren 52—56 ct:, 12 paarden 90175, 20 vete aklvercn 2050 ct. per Kg., 700 nucht. kalveren 717. 170 vette varkens 0.50—0.52; 56 magere 2836 400 biggen 1624; 450 schapen 1734 60 bokken 313; 500 lammeren 711.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8