K P P Agenda Abonneert U op dit blad MAGGI5 AROMA Donderdag 19 Mei 1938 Tweede Blad Madónieuini Een bataljon trekt voorbij Ofdetten de foodscAaji Ingezonden Concert Winnubst tfit het politierapport Burgerlijke Stand van Den Helder Ds» Meiners spreekt over „Bijbelsche Archeologie" Vischafslag Den Helder Het conflict in het haring- visscherijbedrijf Dat gebruik ik bij de sla Het orobleem van de Sudetenduitschers in Tsjechoslowakije Verzendt en ontvangt Uw goederen per,,ESONA" Woensdagmiddag 2 uur. Een lucht van louter wolkdweilen, die de een na de ander uitgewrongen worden boven Nieuwediep. Een hemel van grijze lappen, waaruit uur na uur de regen neerzeurt, traag geruischloos, tergend langdurig. In dien regen, langs Kanaalweg, Hoofd gracht, Buitenhaven, honderden menschen. Gepensionneerden in donkere demies saizons, bakvisschen met bontgekleurde regenjassen en jongens, die hun baas voor een uurtje op lichten... zij allen staan te wachten langs den weg, waar langs direct de 300 Amcrsfoort- sche infanteristen zullen trekken. In de verte nadert het bataljon. Daar klik klakken de 600 soldaten-kistjes op het glim mende plaveisel, daar klotsen de paarden hoeven de echo's tegen de muren van het Stadhuis en klinken de klanken van de Marinekapel. Ze rekken zich uit, de jongens, de bakvis- Schen en de gepensionneerden om geen detail van het schouwspel, dat ieder Nieuwedieper Uit het hart gegrepen is, te missen. Opdat niets hen ontgaan zal van dit passeerende deel van het Nederlandsche leger, en opdat zij straks zullen weten wie het kranigst mar cheert: de marine of de landmacht. Voorop de tamboer maitre, heroïek, een per soonlijkheid van louter stroomlijn en rhythme. Die zwaait met de staf, waarvan het zilver twinkelt in de regendruppels. Daarachter twee rijen hoornblazers, fier en zich terdege bewust van den indruk dien zij maken. Dan komt het leger. De 300 infanteristen, in het veldgrijs. Een groote groep, marcheerend op de tonen van de Marine-kapel, die het geheele stadskwartier vullen. Dof dreunen de voetstappen. Dof klinken de grijze zolen op de grijze straat, waarvan het leer ziepert in het water. Niet links en niet rechts kijken deze infanteristen, en ze marcheeren zoo goed als ze maar kunnen, nu ze weten dat vele oogen critisch, zéér critisch, hen gadeslaan. Hier zijn ze inderdaad in het vagevuur der critiek. Hier in Nieuwediep, met z'n mariniers, adelborsten en matrozen. Hier, waar men beter dan elders de wetenschap, die „mar cheeren" heet, kent. Het heeft een vermoeienden dag en een nog vermoeiender nacht achter den rug, dit grijze bataljon en de mannen haken naar den trein die klaar staat om hen terug te brengen naar het veilige Amersfoort, waar ze niet nage staard worden als vertegenwoordigers van een andere planeet... Zoo gaat het bataljon voorbij: in den regen, die neersiepelt uit de traag voortzeulende wolkendweilen. Voor den paleistuin op de Buitenhaven staat de vice admiraal. Naast en achter hem de chef staf en de adjudant van Zijne Excellentie. Voorts enkele leger-officieren. De 300 infanteristen defileeren. Alle koppen worden nu gericht naar rechts, waar de officieren salueerend staan. In vol komen rhythmiek klinken de stappen nu, en de Marinekapel blaast dat het een lust voor het oor is. Zoo defileert de landmacht voor onze marine. Als de soldaten voorbij zijn volgen de kanonnen, voortgetrokken door jonge kerels. Maar ze trekken ze recht, alsof deze zware stalen karren op gummibanden, loopende vliegende Hollanders zijn. En de fietsers, met hun rijwiel aan de hand, en als waardig slotstuk de paarden voor het zware geschut. Hoog tronen de be rijders op de zwarte en bruine dieren, waar van de huid door den regen is gaan glanzen. Ook naar rechts gericht. Ferm in de houding, de rug recht als een kaars. Zoo defileert het leger voor de marine. En het volk kijkt toe. Scherp en critisch. Meedoogenloos. O chauvinisme... Uw naam is Nieuwediep! Het concert, dat gisterenavond door de muziekver. „Winnubst" zou worden gegeven, moest wegens het koude en gure weer wor den afgelast. OVERLAS!. Een bewoonster van de Janzenstraat deed bij de politie aangifte, dat zij overlast onder- Vindt van een hare buren. AANRIJDING. Gisterenavond werd aan het Hoofdbureau van Politie telefonisch in kennis gesteld van een aanrijding tusschen een wielrijder en een automobilist. Bij onderzoek bleek, dat de schuld bij de fietser lag, hetgeen deze ook volmondig toegaf. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, terwijl ook mateneele schade niet geboekt werd. WAAR IS DE BLAUWE AUTOPED? Gisterenmiddag zette een jongetje zijn auto ped (een blauwe) neer voor een winkel in de Keizerstraat, en die binnen enkele oogenbuk- ken verdwenen was. Men wordt verzocht he vehikel terug te bezorgen aan het adres: Middenweg 130. van 18 Mei 1938. ONDERTROUWD: H. C. Bakker en A. J. C. van 't Oever. J. Bakker en P. Mieldgk. J. J. Mutters en C. Stienstra. P. de Visser en N. Wal. H. J. de Visser en C. Wal. W. H. G- Oomen en M. H. Dreewes. H. L. H. van Baars en J. C. Groeneveld. W. H. Schoens en P. W. Van Dijk. BEVALLEN: E. Sturk—Bos, Z. G. A. van Ejjnsbergenvan der Net, z, i Het aantal gevallen van infectie s, opgeloopen bij pedicures is ontelbaar, velen zelfs van levens gevaarlijken aard Uit „Supinator Service" Let daarom vooral goed op aan wien U Uw voeten toevertrouwt, daar alléén de MEDISCH gediplomeerde pedicure U de zekerheid verschaft Uw voeten op de juiste wijze, wetenschappelijk, volgens het beroemde Pediforma systeem te behandelen Voor een veilige voetbehandeling MEDISCH Gediplomeerd Pedicure Voor het Nederlandsche Bijbel genootschap. Gisteravond heeft ds. W. J. F. Meiners, op uitnoodiging van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, afdeeling Den Helder, een causerie gehouden over het onder werp „Bijbelsche archeologie". Nadat het huishoudelijk deel der vergade ring behandeld was, ving ds. Meiners aan met zijn bespreking. In een inleiding wees hij op de wetenschap die men vergaard had door middel van op gravingen. Opgravingen, die plaats hadden op tal van manieren in nagenoeg alle landen. Tegenwoordig wordt veelal de z.g. oprol- methode gevolgd, welke er op neerkomt dat men dét gedeelte van het landschap, waar van men veronderstelt dat er voorwerpen van waarde in verborgen zijn, systematisch af graaft. Niet zooals vroeger dus de gewoonte was, dat men de heuvels, o.a. in Palestina, maar afgroef, waardoor niet onbelangrijke schade aan het landschap toegebracht werd. Veel, zeer veel hebben do opgravingen aan het licht gebracht van de levenswijze der oude volken en speciaal in het land der Joden en Egyptenaren is men fortuinlijk geweest. Met tal van voorbeelden toont ds. Metners, die deze materie bijzonder goed beheerscht, dit aan, waarbij ook de komische noot niet ontbreekt. O.a. met betrekking tot het vinden in Egypte der krokodillen-,.mummies", waarvan men aanvankelijk veronderstelde dat ze waardeloos waren voor de studie der ar cheologie, doch die integendeel tal van docu menten van onschatbare waarde bleken te bevatten. Ook de bekende mystificatie van Glozel, waarover in de wetenschappelijke wereld zooveel te koop geweest is, wordt ge memoreerd. Na nog het een en ander over de hunnebed den in ons eigen land verteld te hebben, wordt een aanvang gemaakt met het vertoonen van een serie lichtbeelden, waarbij ds. Meiners eveneens voor het verduidelijkend woord zorgt. In groote trekken krijgt men door deze lichtbeelden een inzicht in het leven van het Joodsche volk, dat zeer merkwaardige leven van den Oosterling, waarover men in den Bijbel zoo veel verneemt. Daar is Salomo's tempel, waarvan de spr. tal van bijzonder heden vertelt, stuk voor stuk interessant, daar zijn de munten, de waterputten, de herders, kortom, van tal van onderdeelen van het Joodsche leven krijgt men een verklaring. Uiteraard wordt hierdoor veel symboliek ver helderd, terwijl verscheidene gelijkenissen en bijbelsche uitspraken hierdoor eveneens aan het dagelijksche leven van de bewoners uit dien tijd getoetst worden. Zooals reeds gezegd: ds. Meiners beheerscht deze stof volkomen en bezat de gave het zijn toehoorders iop prettige wijze bij te bren gen. Behalve interessant was het bijzonder leerzaam. Zij nog vermeld, dat de heer Mostert de vergadering opende en de heer Rebel deze sloot. GESLAAGD: BU het gehouden examen voor schipper b(j de binnenvaart slaagden onze stadgenooten de heeren H. Jole en J. Bais. 18 Met. Aangebracht door korders: Tongen P- kg 0.62—0.54 Slips 0.520.44 Schol le soort p. kist 5.50—5.00 Schol 2e soort 4.203.60 Schar m m 2.001.40 Door haringvisschers: Haring p. kist 9.00—8.00 Ansjovis M „17.00—16.00 De christelijke organisatie adviseert haar leden om te gaan monsteren. Na een bijeenkomst heeft het hoofdbestuur van den Christelijken bond aan zijn leden met den meesten aandrang geadviseerd om te gaan monsteren, omdat zooals het bestuur bekend maakt „wij geen enkele verant woordelijkheid voor een eventueel conflict mo gen aanvaarden." Het aantal visschers. dat bij dezen bond is aangesloten, bedraagt ongeveer 700. Naar wij uit Katwijk vernemen, zouden daar vandaag zeven schepen ter haringvis- scherij uitvaren. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Naar uitbreiding van werkver schaffing, waardoor het aantal tewerkgeetelden met 50 pet. wordt verhoogd. De Minister van Sociale Zaken heeft een rondschrijven gezonden aan alle gemeente besturen, waarin bericht wordt, dat de Re- geeing heeft besloten te bevorderen, dat door middel van productieve werkverschaffing werk wordt verschaft aan werklooze per sonen. Het komt, in het kort, hier op neer, <!at de Regeering een groot gedeelte dier kosten zal betalen. In de eerste plaats komen daarvoor in aanmerking werken van ont ginning. bebossching en ruilverkaveling. Dat zijn juist zaken, die hier in onze gemeente niet voorkomen en zal de gemeente Den Helder er niet veel aan hebben, maar, schrijft de Minister van Sociale Zaken: „Mochten dergelijke objecten in Uwe Gemeente niet of niet voldoende beschikbaar zijn, dan kunnen ook andere soorten van objecten in aanmer king komen. In dat geval moeten die ge gevens worden overgelegd, opdat het nut van het werk kan worden afgewogen tegen de kosten". En gaat hij verder: „Ik doe hierbij een krachtig beroep op Uw College en op de burgerij, om de Regeering, nu zij tot uitbrei ding van werkverschaffing heeft besloten, hierin met kracht bjj te staan." Voorts heeft voornoemde Minister den Inspecteurs voor de Werkverschaffing opgedragen met groote kracht naar uitbreiding van de werkverschaf fing te streven. Dat is een schitterend besluit. Bekend mag worden verondersteld, dat het aantal werk- loozen ongeveer vier honderdduizend personen bedraagt en dat er 53.000 reeds werken In werkverschaffing. Door bovenstaand besluit zouden er een aantal van bijna 27.000 bij komen over het geheele land. Over het feit „Steunverleening en wat dat allemaal kost" doet in dit courant-artikel niets ter zake en behoeft ook geen onderwerp van discussie te zijn. Nu de Minister echter ook een beroep doet op de burgerij, komt het mij gewenscht voor objecten aan te wijzen, die mogelijk kans van slagen zouden hebben. Dat zijn dan de navolgende: a. Verandering en dringende verbetering van het westelijk gedeelte van de Prins Hendrik laan, alhier. Bij vakkundige be schouwing hiervan zal men erkennen, dat de bestaande toestand, in één woord, treurig is. b. Wijziging van het groote grasveld in het Julianapark, door het aanbrengen van een middenperk, waaromheen looppaden en rustbanken. Op dezelfde wijze als het midden- perk voor het Spoorweg-station. Bedoeld is, het grasveld dat zich bevindt tegenover het woonhuis van den tandarts SChreuder, wonende op den hoek van de Stationstraat. c. Noorzakelijke verbreeding aan de Oost zijde van de Kerkhoflaan, of zoo men wil, een voorziening met trottoirs, ten dienste der voetgangers. Deze laan is ten opzichte van het verkeer veel te smal. Practisch gesproken heeft men hier in onze gemeente eiken dag één begrafenis, hetzij van eenvoudigen aard, hetzij van meer bijzonderen aard. Bij het einde van zoo'n plechtigheid moeten de voet gangers maken dat ze op zij gaan voor de auto's, om te voorkomen, dat zij hij elkaar geveegd moeten worden en in het Ziekenhuis terecht komen. Dezelfde laan ligt er al een paar honderd jaar en als nog maar op deze veel te smalle breedte. d. Nu we toch daar bij het Kerkhof zijn, komt het mij voor, dat het zeer noodig is over te gaan tot het maken van een Wacht lokaal, een zoogenaamde Aula, waarin even tueel de sprekers hun grafrede houden, indien de kist met het stoffelijk overschot in die Aula ligt opgebaard. Thans loopen de wach tende personen op het Kerkhofpleintje rond in de kou, wind, storm of regen, inderdaad een weinig aanlokkelijke vertooning. Heeft men ééns zoo'n begrafenis in de open lucht bijgewoond onder vliegend stormweer of gut sende regen, dan komt de wensch voor zoo'n Aula naar voren. e. Demping van het zuidelijkste gedeelte der Molenvaart. Dat doodloopende water wordt voor de scheepvaart niet meer gebruikt, terwijl het voor de omwonenden een geregelde bron van ergernis is door de stank die het water verspreidt. Een en ander uit te voeren op nader te bepalen voorwaarden met den eigenaar van den naastliggenden grond. f. Voorziening van het sluisdeur-complex in de Groote Liniegracht, waardoor het spul- kanaal weer op de gebruikelijke wijze in wer king kan komen. Het spuikanaal, dat enorme kosten heeft veroorzaakt, werkt thans niet, daar de toldeur in bovenaangeduide fort gracht muurvast zit. g. Onze gemeente is, in elk opzicht, een militaire stad. Er hebben door de Marine groote troepen-bewegingen plaats: parades, eeds-aflegging, landings-divisies, e.d. Vroeger gebruikte men voor de parades het groote terrein op den Zeedijk nabij het gebouw der Weerkundige Waarnemingen, in de wandeling genoemd het Observatorium. Na de dijkvoor- zieningen, door middel van den gemetselden muur van voornoemd gebouw tot aan Huis duinen is dat terrein verdwenen. Het houden der parades werd achtereenvolgens gepoogd op het Havenplein, op het voorterrein bij het Spoorwegstation, en thans voor het Stadhuis. De manoeuvres, die de troepen in de naast- ligende straten moeten uitvoeren, maken deze pleinen ongeschikt. Er mankeert hier een groot terrein, dat voor soortgelijke gebeurtenissen een vol komen bewegingsvrijheid geeft. In slechte tijden dient de overheid meer te laten uitvoeren dan in goed. Hier te lande, maar ook hier ter stede is dat echter nage laten. Bij het afdeelings-onderzoek in de Tweede Kamer van het Wetsontwerp tot ver hooging van het crediet voor werkverruiming werd de opmerking gemaakt, dat van de uit voering van openbare werken in 1933 reeds beloofd, tot dusverre weinig is gekomen. Men drong er op aan. zonder uitstel tot een krach tige werkloosheids-bestrijding over te gaan. Ten einde aan het bovengenoemde gemis te kunnen voldoen zou men als werk-object moeten overgaan tot demping van het Hel- dersche Kanaal van de Postbrug af tot aan he Redders monument. Het Kanaal heeft een breedte van 25 meter. De" geheele breedte tusschen de rooilijnen van de huizen aan de Kerkgracht en kanaalweg bedraagt 50 meter. De geheele lengte van het te dempen stuk is 490 meter. De benoodigde rioleering, welker capaciteit kan worden uitgerekend om de vele millioenen kubieke meters water van het Spuikanaal te verwerken, zouden in werkverschaffing hier Meng bij het oonmoken enige druppelt MAGGI5 AROMA door de olie en oziin. De slo verkrijgt smook, terwijl ze bovendien lichter verteerboor wordt. Vroogf voorol MAGGI5 Aroma, want die is het beste en voordeligste in gebruik. Floeon No. 1 kost nagevuld 27 ct. Q - 14 et. Het door demping ontstane plein is voor vele doeleinden geschikt en zou aan de strengste eischen kunnen voldoen. Is onze gemeente tegenover de Marine niet verplicht er voor te zorgen, dat zij voor hare belangrijke militaire gebeurtenissen behoor lijk geoutilleerd is De gelegenheid is er thans voor! KI. F. Oortgijsen. Geachte redactie! Beleefd verzoekt ondergeteekende een plaats in Uw veelgelezeii blad voor het vol gende: Ik behoor tot diegenen, welke nogal dikwijls het kerkhof bezoeken en mag dan nog al graag zoo hier en daar eens rond kijken. Meestal schrikt bet mij echter af, door den toestand, waarin vele paden verkeeren. In de eerste plaats zooals Zondag j.1., doordat er paden zijn, waarvan het dek schijnt te be staan uit zand met kalkpoeder, hetgeen, vooral door de langdurige droogte en doordat het dek zeer los is, veel stof veroorzaakt. Doordat het dek zoo los is, zijn die wegge deelten ook zeer onaangenaam om beloopen te worden. Het is dan ook ongetwijfeld voor zeer vele menschen, welke in die buurten hun graven hebben, hoogst onaangenaam zijn door dat stof te moeten waden. Eenigen tijd geleden is men begonnen met tegels te leg gen, maar of dat doorgaat is mjj niet bekend. Aangezien men nu zooveel aan de wegen doet, zie o.a. het tegelpad door de duinen, zou het voor vele menschen prettig zijn, indien het gemeentebestuur genoemde paden ook eens onder handen zou nemen. Ik geloof dan ook stellig, indien het onderzocht wordt, dat daar wel iets van komen zal, al is liet dan eerst maar het meest noodige. U, geachte redactie, dankend voor de plaatsing, teeken is, Hoogachtend, K. P. PFEIFFER. Ondervolgende schepelingen zijn m.i.v. 1 Mei 1938 overgebracht in de kwaliteit zooals achter ieders naam is vermeld. Matrozen le kl. M. Muller, P. J. Roos, G. Tesink, J. Miedema en A. Vereeke ziekenver- plegersmaat. Mariniers le kl. J. J. H. Pijpers, C. Buur meester en A. C. Roggeveen ziekenverplegers- maat. Matrozen 2e kl. E. Corthals, A. J. van Om meren, J. W. Schram, J. Meijer, W. Buitendijk en F. X. Wintersberger konstabelsmaat. Mariniers le kl. J. Spaans, T. J. H. M. Schuite, P. G. Strandhardt, G. Krap, J. L. Peeks, A. Waterdrinker en W. H. Halder hof- meestersmaat. Matrozen le kl. H. Wierlnga, J. W. G. Aarts, C. Vleugel, B. Huisman, J. A. van den Bos en L. F. M. van der Linde telegrafistenmaat. Matrozen le kl. J. C. Vonk, L. Wagenaar, P. Gootjes en W. Barentsen konstabelsmaat. Marinier le kl. W. A. van Woerkom kon stabelsmaat. Bevorderingen. Op 1 Mei 1938: Leerl.-vliegtuigmkrs. (H.) J. P. J. Waare, G. Kraan, D. de Winter, J. A. Serno, F. J. Biermans en J. J. Wesseling tot vliegtulg- makersmaat (H.). Leerl.-vliegtuimkr. (B.) H. W. F. Jas tot vliegtuigmakersmaat (B.). Leerl.-monteurs D. Elzenga, W. C. Engel hart, J. Laan en L. Oldenhof tot monteurs- maat. Leerl.-geschutmakers J. v. de Leur, F. Vuur- nian, D. J. v. de Putte, J. Warner en C. de Ridder tot geschutmakersmaat. Leerl.-timmerman W. Keesmaat, D. E. Schot en A. C. Hotting tot timmermansmaat. Matrozen 3e kl. W. de Feyter, A. J. van 't Noordeinde, W. de Jong, J. F. Dictus, P. N. Holthujjzen, H. de Heus, A. van Duin, P. M. Oudendijk, F. de Bruin, A. Adriaanse, J. van Berkel, E. Bron, J. Provilij, H. W. Walraven, C. den Boer. R. H. Adama. W. Vlot, P. Bijl en J. H. Dee tot matroos 2e kl. Stokers 2e kl. J. H. van Hagen, E. Brul, J. W. Eijzinga en A. F. Verbeek tot stokers le kl. Pijper 3e kl. J. H. M. Verheij tot pijper 2e kl. Op 1 Maart 1938: Matroos 2e kl. H. Talsma tot matroos le kl. Aangenomen in den zeedienst. Op 2 Mei 1938: Seinersmaats D. van Delft, L. Zevenbergen. C. Schoolmeester, H. Veuger, H. A. Vermeij. A. Hensing en E. R. T. van der Veen. Ontslag. Marinier 2e kl. P. T. Ceelen, 16 Mei 1938. Overleden. Korpl.-vliegtuigmaker (M.) S. Hoekstra. 11 Mei 1938. Het vraagstuk van de Sudetenduitschers in Tsjechoslowakije, blijft een penibel probleem in de Europeesche politiek. Duitschland zal het heusch niet op zij schuiven, omdat het weet dat Engeland en Frankrijk niets voor de Duitsche aspiraties voelen. Dat Hitier zijn (wellicht afgeteekende) weg gaat, blijkt uit het bezoek van den leider der Sudeten duitschers, Konrad Henlein, aan Londen. Men vraagt zich af, zoo schreef het Hbl. in dit verband, op wiens instigatie hij naar Londen is gereisd, of hij een opdracht van Hitier heeft uitgevoerd, dan wel of hij op eigen initiatief heeft gehandeld. Ook wat het bizondere doel zijner missie is geweest. Het is, gelijk trouwens thans blijkt, niet de eerste keer, dat Henlein Londen bezocht en naar het schijnt is het ook niet de laatste keer De veronderstelling ligt voor de hand, dat Henlein gepoogd heeft bij de invloed rijke politici, met wie hij gesproken heeft, stemming te maken voor de acht ver strekkende eischen, die hij drie weken geleden te Karlsbad openlijk heeft gefor muleerd. De „Times" althans maakt de opmerking, dat zij, die hem een jaar geleden spraken en hem thans hoorden, getroffen moeten zijn geweest door het contrast van de bescheiden heid van zijn eischen, genoemd bij de eerste gelgenheid vergeleken met die, welke hij thans stelt. Een jaar geleden was het tijdstip stellig nog niet rijp voor het stellen van zijn acht eischen en wellicht ziet Henlein in het streven der Engelsche regeering, door het oefenen van zachten druk op Praag het Sudetenduitsche probleem op vredelievende wijze te regelen, een aanmoediging, Londen voor zijn eischen, althans in hoofdzaak, te winnen. Het is de vraag, of de eischen, die Henlein stelt, kunnen worden vereenigd met de fun- damenteele beginselen, die de Tsjecho-Slo waaksche regeering stelt als grondslag voor het Minderhedenstatuut en welke parallel gaan met de democratische grondwet van den staat. Het vraagstuk in zijn geheel wordt natuur lijk nog altijd beheerscht door de oogmerken van Berlijn ten aanzien van Tsjechoslowakije, ook door de middelen, die het Derde Rijk ten dienste staan om zijn oogmerken te verwe zenlijken. In de acht eischen van Henlein komen deze oogmerken duidelijk tot uiting: wat de binnenlandsche politiek betreft vol ledige autonomie voor de Sudetenduitschers op nationaal-socialistischen grondslag, wat de buitenlandsche politiek betreft verbreking van het defensieve bondgenootschap met Sowjet-Rusland. Het Derde Rijk streeft er naar, deze doeleinden te bereiken langs vrede- lievenden weg, zooals Göbbels het onlang3 uitdrukte: met de geringste risico's. Daaruit moet men opmaken, dat Hitier het Duitsche Rijk althans op het oogenbük niet opgewas sen acht tegen een algemeen Europeesch ge wapend conflict, dat zich ongetwijfeld zou ontwikkelen uit een plaatselijk conflict, voort spruitende uit ingrijpen met geweld. De ge meenschappelijke bemoeienis van Engeland en Frankrijk tot het verkrijgen van een rede lijke regeling door minnelijk overleg sluit in, dat zij niet onverschillig zouden blijven voor wapengeweld. Het vraagstuk is thans in een psycholo gisch stadium gekomen, waarin een defini tieve beslissing in een of andere richting moeilijk lang meer kan worden uitgesteld. Alle groote minderheden in Tsjechoslowakije worden thans beheerscht door het vurige ver langen, met autonomie te worden begiftigd. Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Het onzichtbare front" en „Cassldy's laat ste schot". Rialto, Spoorstraat, half 8: „De Wereld wiKbedrogen zijn" en „Zij is gevaarlijk". (Vitte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Het wrekende water" en „De Sperwer". Heden: Rialto-theater, 7.45 uur: Filmvoorstelling K.F.A. Zaterdag 21 Mei: Casino, 8.30 uur: Eindbal Dansinstituut „Mouton". Opgenomen om 8 nur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 757.2 Temperatuur zeewater 12..0 Temperaturu lucht g.5 Licht op 21 u. 22 m. Hoogste temp. lucht gisteren 10.7 Laagste temp. lucht gisteren 8.1 Hoogwater (heden) 23.20 Laagwater (heden) 17.15 Hoogwater (morgen) 11.10 28.50 Laagwater (morgen) 5.05 17.45

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5