Ayenda Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude Mei 1938 Tweede Blad tfiadónieiuuui Een actieve Nieuwedieper Nieuwe kapperszaak De alg. ledenvergadering van het Witte Kruis Burgerlijke Stand van Den Helder Inschrijving Handelsregister Uit het politierapport Ingekomen personen Texelsch nieuws Verdwaald in de duinen Slag van een paard Generaal Ph. W. Weber ter aarde besteld Wedstrijden met modelvliegtuigen Onweersdreiging boven Europa Verzendt en ontvangt Uw goederen per„ESONA" De chef van het Centraal Station weert zich. De heer S. Jongstra, oud-Nieuweclieper, chef van het Centraal Station, maakt zich niet alleen in zijn betrekking van hoofd van het drukste station van ons land zeer verdienste lijk, maar blijkt ook een uitnemend organisator te zijn. Wij ontvingen dezer dagen van de Ver. tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Amsterdam een artikeltje over onzen stadge noot, dat we hieronder gaarne een plaatsje geven: De heer Jongstra, waarmee wij in zijn kan toor, waaruit men een overzicht heeft schier van het geheele Centraal Stations-complex, een praatje gemaakt hebben, is niet alleen een goed spoorwegman, zegt de schrijver in zijn artikel. Hij heeft ook hart voor het Vreemde lingenverkeer en acht zijn taak niet afgeloopen als het stationsschema voor het extra-vervoer in orde is. „Geef den vreemdeling zoo veel mogelijk service en begin daarmede op het station", is zijn devies. Zoo komt het, dat in de hall van het Centraal Station vreemde be zoekers van de hoofdstad een loket vinden, waar zij alle mogelijke inlichtingen, in alle mogelijke talen, over de spoorwegen kunnen krijgen. Dit loket bestaat sinds het vorig jaar. In de maand Augustus van het vorig jaar werden er in totaal 10942 inlichtingen door het stations- inlichtingenbureau verstrekt, waarvan 5885 mondeling en 5057 telefonisch in Fransch, Duitsch en Engelsch. Hieruit blijkt wel, welk een belangrijk onderdeel van het stationsbedrijf een dergelijk inlichtingenbureau is. Als er extra-treinen van het Centraal Sta tion moeten vertrekken, dan worden er in de stationshall borden opgesteld, ook weer in de vereischte talen, waarop de perrons van ver trek staan aangegeven en de letters van de treinen. De van de hoofdstad afscheid nemende toezoekers kunnen dus in een wip hun trein vinden, want ook op de treinen zelf staan, dui delijk zichtbaar, de speciale treinletters. Het stationspersoneel de heer Jongstra glundert als hij er van vertelt stelt er een eer in zijn talenkennis voortdurend uit te breiden om vreemdelingen direct al een gevoel van „hier zijn wij thuis" te geven. Er wordt Engelsch, Duitsch, Fransch en Esperanto gesproken op het Centraal Station. Er zijn spoorwegarbei ders, die op de winteravonden als esperanto- leeraren optreden van ander spoorwegper soneel. Afgeloopen winter vormde zich een groep conducteurs tot een ijverige klasse van leer lingen in het Engelsch; in een daartoe afge staan lokaal van het Centraal Station werd door een Engelschen leeraar geregeld les ge geven. De kosten hiervoor kwamen uit de zak ken van de leerlingen bij elkaar. Al deze dingen moedigt de heer Jongstra aan. Hij steunt het initiatief van zijn menschen, hij houdt ze de waarde van talenkennis onder oogen, hij doordringt ze van het feit, dat voor de spoorwegbeambten een groote taak is weg gelegd, niet alleen ten dienste van de spoor wegen, maar óók van toerisme en vreemde lingenverkeer uit binnen- en buitenland naar de schoone IJ-stad. Het Centraal Station is paraat. Nederland en het buitenland kunnen naar Amsterdam komen in extra-treinen. De heer Jongstra en zijn staf van medewerkers vreezen geen massa-bezoek. In verband met het tienjarig bestaan van het „Kappershuis" in de Keizerstraat heeft de heer Van de Velde gemeend, zijn zaak te moe ten uitbreiden en moderniseeren. Reeds lang werd de behoefte aan uitbreiding gevoeld en wel voornamelijk van de damessalon. Om dit te kunnen doen, moest de zaak verplaatst worden en wel naar Keizerstraat 26. Hier werd een geheel nieuw pand opgetrokken, met als resul taat een aparte dames- en heeren-salon, die beide gelijkvloers gelegen zijn. In de gezellige damessalon zijn vier cabines met de modernste apparaten op het gebied van damescoiffure in gericht, terwijl de heerensalon verrijkt is met een paar nieuwe scheerstoelen. Tot 1 Juni ontvangt iedere bezoeker een attractie in den vorm van een flacon parfum van de bekende firma Monchy. Onze magazijnen zijn WOENSDAG TOT 10 UUR GEOPEND DONDERDAG (Hemelvaartsdag) DEN GEHEELEN DAG GESLOTEN! Gisterenavond had in de bovenzaal van het Café „Postbrug" een algemeene ledenverga dering plaats van de Noord-Hollandsche Ver- eeniging „Het Witte Kruis". Het vertrouwen van de leden in het bestuur schijnt van dien aard te zijn, dat zij het niet noodig vonden de vergadering te bezoeken, de opkomst was n.1. treurig. Op een alleszins vlotte wijze werden de pun ten van de agenda afgehandeld. Uit de ingekomen stukken bleek, dat zoowel door den burgemeester van Callantsoog als door de Vereeniging „Hulp bij Ziekte" te Ju- lianadorp besloten was tot samenwerking met het Wite Kruis. Het bestuur zal dit nader in overweging nemen. Het jaarverslag over 1937 brengt in de eerste plaats een vermeerdering van 264 leden naar voren en vervolgens dat de diverse diensten als Huisverzorging, Wijkverpleging, Zuigelingen zorg en Kleuterzorg de volle aandacht hebben gehad. Het verplegingsmateriaal verkeert eveneens in de beste zorg. Uit een en ander kwam duidelijk naar voren, dat het Witte Kruis tot de onmisbare instel- liongen behoort. Het jaarverslag sloot met een woord van dank aan de drie zusters, die met zooveel toe wijding haar moeilijke taak hebben vervuld. Uit het rapport van de afgevaardigden voor de Alg. Verg. te Amsterdam bleek, dat in totaal 1900 nieuwe leden zijn geboekt. Voorts dat er samenwerking verkregen is tusschen het Witte en Wit-Gele Kruis, waarvoor een tweetal commissies, gekozen uit beide veree- nigingen, in het leven zijn geroepen. Een voorstel tot het houden van een Jaar- lijksche algemeene Witte Kruis-collecte voor alle afdeelingen werd aangenomen, maar niet verplichtend gesteld. Mocht men echter over gaan tot een dergelijke collecte, dan moet 5 van de opbrengst afgedragen worden aan het Groene Kruis. Een voorstel, dat ingediend was om de ont smettingsinrichting te Alkmaar op te heffen, werd niet aangenomen. Het finantieel verslag gaf aan, dat de Ver eeniging, wat het jaar 1937 betreft, er 50.— op achteruitgegaan was. Een der afgevaardigden bracht vervolgens naar voren, dat het verplichte bijwonen van de lezing, die aan het einde van iedere Alge meene Vergadering werd gehouden, allesbe halve prettig was. Er werd door de vergadering aangenomen, dat de afgevaardigde, ondanks het feit, dat de vergoeding van 5.dan vervalt, deze lezing niet behoeft bij te wonen. Voor de rondvraag bestond geen interesse, zoodat om even negen uur de voorzitter, Dr. Bakker, de bijeenkomst sloot. POLIKLINIEK GESLOTEN. Tot en met 29 Mei a.s. is, wegens afwezig heid van den Officier van gez. der le klasse Dr. W. J. van Waveren, de polikliniek voor oog-, en keel-, neus- en oorheelkunde gesloten. MÖTTLINGER SAMENKOMST. Hedenavond 8 uur wordt in het Evangeli satiegebouw Vijzelstraat, een Möttlinger- samenkomst gehouden. De toegang tot deze samenkomst is, vol gens de advertentie in dit nummer, vrij. DE DUITSCHE KOLONIE IN EERE HERSTELD. In „De Week in Feiten en Fantasieën" van Zaterdag j.1. komt een misvatting voor, die wij gaarne wenschen recht te zetten. Er werd een smet geworpen op de reputatie van de plaatselijke Duitsche kolonie terzake het ver spreiden van fascistische lectuur, doch het blijkt, dat de kolonie daaraan part noch deel gehad heeft. De actie blijkt van andere zijde afkomstig te zijn. van 23 Mei 1938. BEVALLEN: H. BroerPeters, d. M. Be- ninkHakkert, z. W. Verhage—Hartman, d. P. Smitvan Ooijen, z. E. van der Made- Vaartjes, d. G. Rendenvan der Sloot, z. K. C. BaisVink, d. OVERLEDEN: A. van der VetSchouten, 49 jaar. M. C. van Spelden, (m.), 1 dag. 17—24 Mei 1938. Nieuwe zaken. Den Heldert J. W. Rietveld, Stationsstraat 3, dameskap- persbedrijf. Den Helder! A. J. Klein, Badhuisstraat 11, Huisduinen, winkel in kruidenierswaren; overgegaan aan L. Th. Mahieu. Wijzigingen. RUIT INGEKOGELD. Een bewoner van den Ouden Helder deed bij het Hoofdbureau van Politie aangifte dat een der ruiten van zijn woning was ingekogeld. VENTEN ZONDER VERGUNNING. Diverse personen werden bekeurd terzake het venten zonder de voorgeschreven ver gunning. OVERTREDING ARBEIDSWET. Enkele stadgenooten gingen op de bon we gens het saboteeren van de Arbeidswet. LANTAARNPAAL GEMOLESTEERD. Een bewoner van de Vischstraat deed aan gifte, dat hij gezien had hoe een automobilist een lantaarnpaal, staande in die straat, aan gereden en beschadigd had. Mijnhardtjes (in hartvorm) helpen snel, want.Wat Mijnhardt maakt is goed. Doos 10 en 50 ct. J. W. van Beijnum, van Nymegen naar Goudsbloemstraat 21. W. Brouwer, kantoorbed., van Eindhoven naar Jan in 't Velstraat 43. Bastiaantje Hendrika de Gast, N.H., van Rotterdam naar Julianadorp, v. Foreestweg 11. Faakje Oost, dienstbode, van Bergen (N.-H.) naar le Wilhelminadwarsstraat 5. Antje Piers, dienstbode, N.H., van Zijpe naar Langevliet 21. A. Prins, officier-vlieger, van Heemstede naar Singel 65. M. Claassen, van Uitgeest naar Bassin gracht 3. J. Ruighaver, motordrijver, Ger. K., van Maassluis, naar Weststraat 72. F. van der Schuur, vrachtrijder. Ger. K., van Wieringen naar Oostslootstraat 26. F. A. T. Terstappen, teekenaar R.W., N.H., van Voorburg naar Huygensstraat 49. T. J. Zwanenburg, van Delfzijl naar Ooie vaarstraat 48. A. M. L. M. SickengaWaalewijn, van Vel- sen naar Timorlaan 1. F. B. J. van Straaten, bakker, R.K., van Obdam naar Weezenstraat 27. C. van der Toorrende Vries, N.H., van Utrecht naar Bloemstraat 20. L. de Weerdt, kruidenier, N.H., van Utrecht naar Jonkerstraat 51. D. OvermarsRietveld, R.K., van Vlissingen naar Wilhelminastraat 102. Wed. A. A. AlbertsTorleij, N.H., van Assen naar Balistraat 31. W. Alles, winkelbed., van Assen naar Bali straat 31. P. van BaarleBergwerf, N.H., van Vlaar- dingen naar Brakkeveldweg 116. J. C. BakkerPol, HAZEA, van Velsen naar Ooievaarstraat 57. J. Bax, Ger. K., van Amsterdam naar Hoofd gracht 3a. J. BosmanHol, N.H., van Dordrecht naar Cronjéstraat 8. D. Bruijn en echtgen., van Zevenhoven(Z.H.) naar Molenstraat 176. D. J. Cornielje, N.H., van Arnhem naar Bas- straat 47. J. Hartsuiker, landarbeider, N.H., van Zijpe naar Langevliet 23. T. J. Hoffman, stoffeerder, van Amsterdam naar Dahliastraat 29. P. Hoogschagen, veehouder, van Zijpe naar Langevliet 21. Tj. Jaasma, mach.-bankwerker, N.H., van Sneek naar Oude Kerkstraat 23. H. Jongmanvan 't Riet, N.H., van Leiden naar Wachtstraat 59. K. Kaptijn, Ger. K., van Urk naar v. Limb. Stirumstraat 4. Berta Klein, R.K., van 's-Gravenhage naar Bothastraat 21. C. en H. Klein van Soest naar de la Rey- straat 10. H. Koen, bankwerker R.W., van Haskerland naar Binnenhaven, woonschip Frisia, liggende tegenover de Atjehloods. H. W. M. Meeuwsen, koperslager, R.K., van Helmond naar Violenstraat 103. A. Merkx—Zeilmaker, R.K., van Harlingen naar Spoorgracht 36. T. W. Niesthoven. matr. le kl., R.K., van O. en W.-Souburg naar Javastraat 54. J. van Noort, vertegenw. „Protos", R.K., van Haarlem naar Joubertstraat 91. J. van Rijnvan Sprew, R.K., van Eind hoven naar Nwe. Brugstraat 5. H. D. SluijterHeere, N.H., van Amsterdam naar v. Hogendorpstraat 65hs. Wed. J. Slijkerman—Bruin, R.K., van Breda naar Middenweg 140. L. Smak, landbouwer, N.H., van Lutjewinkel naar Oudekerkstraat 43. Simonetta van Vegten, R.K., van Alkmaar naar J. in 't Veltstraat 11. E. VenemaKuberna, R.K., van Barneveld naar Spuistraat 5. J. C. de Wit, bakker, R.K., van Harenkarspel naar Wqezenstraat 27. Cornelia Wonder, hulp i. d. huish., van Win kel naar Kanaalweg 60. W. ZwartJansen, R.K., van Soerabaja naar Diaconiestraat 19. A. van Anraat, kruidenier, N.H., van Texel naar Reigerstraat 6. Jannetje Bouwens, dienstbode, N.H., van Callantsoog naar Rijksweg 78. J. A. Brouwer, van Amsterdam naar Stern- strE3>t 9. E. W. CarmajooleHaarleveld, N.H., van Amsterdam naar Nieuwstraat 78. H. Drenth, matr. le kl., N.H., van Vlissin gen naar Balistraat 18. K. van der LindenLokker, N.H., van Goedereede, naar Oude Kerkstraat 53. A. van den Berg, E.V.L., van Schiedam naar Rozenstraat 20. Pleuntje Buitelaar, N.H„ van Curagao naar Balistraat 29. H. J. Evertze, stokerolieman, N.H., van Nijmegen naar Violenstraat 72. N. van GeeresteinDonker, N.H., van Hil versum naar Joubertstraat 61. J. C. Hemelrijk van Leiden naar Nias- straat 25. A. Kattouw, stoker gr. vaart, N.H., van Zwolle naar Sternstraat 37. A. de Knegt, serg.t-vlieger K.M., Ger. K„ van Rotterdam naar Zeeweg 8, Huisduinen. J. Remkes, R.K., van Haarlem naar J. Blankenstraat 3. C. E. M. RomboutsRemkes, R.K., van Haarlem naar J. Blankenstraat 3. J. Smit, veehouder, van Callantsoog naar Langevliet 16. C. Vleugel, matr. le kl., N.H., van Amster dam naar Ankerpark 11. P. J. van der Vliet, teekenaar, R.K., van Bergen op Zoom naar Ooievaarstraat 105 b. K. C. Wegman, voetspecialist, N.H., van Dordrecht naar Ruyghweg 170. T. Zevenbergen, scheepmaker, N.H., van Rotterdam naar Hertzogstraat 24. G. Biersteker, N.H., van Callantsoog naar Schoolweg 28. N. F. Ekbel, bew. mynenmagazyn, van Hel- levoetsluis naar Spuistraat 2. F. J. ten Hoope, ketelmaker R.W., R.K., van Amsterdam naar Anemonenstraat 1. D. Kuipers, matr. loodswezen, N.H., van Weststelingwerf, naar Bloemstraat 30. Wed. M. Minnes—Biersteker, N.H., van Callantsoog naar Schoolweg 28. Jeanne Nagengast, R.K., van Maartens dijk naar Hoofdgracht 13. J. J. A. van der Nout, korporaal der mari niers, N.H., van Rotterdam naar Sternstr. 45. Wed. M. T. PietsHoogendoorn, N.H., van Amsterdam naar Ruyghweg 40. Trien Roos. db.. N.H., van Callantsoog naar Van Galenstraat 76. - - Zondagmiddag zijn vier jongens van 9 en 10 jaar, die hun rijwielen by het Westerslag had den achtergelaten, in de duinen verdwaald geraakt. Reeds om 2 uur zyn ze de duinen in gegaan en des avonds te ruim 10 uur werden dc knapen eerst teruggevonden bij De Mok. Men kan zich de ongerustheid der ouders voor stellen, toen de jongens niet op tijd tefugkeer- den. Een groot aantal personen nam onder leiding van de politie deel aan het opsporings werk. Zaterdagavond kreeg de heer P. Hin te Spang, die in den stal werkzaam was nabij een paard, dat pas een veulen had gekregen, door dat dit paard schrok van een omvallend schot, een trap van dit dier. De heer H. werd hierbij zoo hevig aan den kaak getroffen, dat deze op twee plaatsen gebroken was, en overbrenging naar een ziekenhuis te Den Helder noodzake lijk was. Voor behandeling van dit kwetsuur zal een verblijf aldaar van ongeveer zes weken noodzakelijk zijn. J. G. Snip, smid-bankwerker, N.H., van Alkmaar naar Smidstraat 39. Wed. J. M. J. Wiebusvan der Hout, R.K., van Amsterdam naar Bassingracht 5. P. J. Bravenboer—Boon, N.H., van Oost- voorne naar Sternstraat 50. D. KosterVaes, R.K., van Amsterdam naar Schagenstraat 103. C. LüningKoningstein, Chof Engl, van Velzen naar Stationstraat 9. P. J. van der Sloot, korporaal-schrijver K.M,. van Amsterdam naar Kanaalweg 18. A. van Bladel, R.K., van Amsterdam naar Soembastraat 29. M. A. HardersRagelie, D.G., van Medan N.-I., naar Kerkgracht 58. J. Possel, HAZEA, van Groningen naar Goudsbloemstraat 6. J. L. B. Louwaard, R.K., van Amsterdam naar Bassingracht 5. J. Jumelet, bankwerker, N.H., van Rotter dam naar Spoorgracht 40. H. PauwelsKienbacher, R.K., van Rotter dam naar Breewaterstraat 27. H. Phielix, sergt. der mariniers, N.H., van Rotterdam naar Soembastraat 33. D. M. de Regt, mach.-bankwerker, Ger. K.; van Vlissingen, naar Spoorgracht 40. J. F. Romar, landbouwer, N.H., van A. Pau- lowna naar Middenvliet 7. P. SpoelstraLiefheid, van Amsterdam naar Joubertstraat 46. J. Tames, landarbeider, N.H., van Zijpe naar Doggersvaart 9. D. W. Wieringa, chauffeur, N.H., van Leeu- warderadeel naar Langesteeg 6. K. van den Akker, kellner, N.H., van Wor- kum! naTn-'HkVe'npl'eih' 20. A. J. G. Boelenvan Borselen, W.Gem., van Curaqho naar Sihgel 136. J. S. van Citteren, db., van Oostvoorne naar Goudsbloemstraat 25. H. Heuving, van Assen, naar Bassingracht 143. C. Minnebreker, korpl.-macnt., N.H., van Vlissingen naar Bloemstraat 17. Petronelle Martha Schlamilcli van Utrecht naar Spoorstraat 94. Zeer groote belangstelling op Nieuw Eik-en-Duinen. Onder zeer groote belangstelling, zoowel van militaire als van burgerlijke zijde, is op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te 's-Gravenhage het stoffelijk overschot ter aarde besteld van luitenant-generaal Ph. W. Weber, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin en oud-commandant van de Haagsche Burgerwacht. De Minister van Defensie was*by de plech tigheid vertegenwoordigd door kolonel Van den Berg van Saparoea, de commandant van het veldleger door den kolonel van den gene- ralen staf Schimmel en den commandant van de eerste divisie, kapitein Pape. Donderdag 26 Mei (Hemelvaartsdag) wor den door de cenUale jeugdcommissie van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart op de terreinen te Noordwijkerhout, Utrecht, Arnhem, Woens- drecht en Roermond de selectiewedstrijden ge houden met zweef- en motormodelvliegtuigen. In deze wedstrijden zullen de clubploegen uit komen, welke bij de onlangs gehouden wed strijden der plaatselijke jeugd luchtvaart clubs de beste prestaties met hun modelvliegtuigen hebben bereikt. Zij, die in deze selectiewedstrij den de beste resultaten bereiken, zullen over eenigen tijd uitkomen in een landelijken wed strijd, welke op een nader bekend te maken terrein zal worden gehouden. Reeds thans wordt door de jeugdleden der K.N.V.V.L. ijverig gewerkt aan de modelvlieg tuigen, waarmede zij spoedig zullen moeten uitkomen, om de ploeg vast te stellen, die aan de dit jaar in Frankrijk en België te houden internationale wedstrijden zullen deelnemen. Voor de selectie- en voor de landelijke wed strijden worden in totaal pl.m. 200 prijzen be schikbaar gesteld, bestaande uit waardebons van 2.50 tot 5.waarvoor bouwmateriaal kan worden aangeschaft. Verder zal nog om een viertal bekers gekampt moeten worden. ££g£A&e\icAlen RANTSOENPRIJS SOLDATEN-MENAGES TE DEN HELDER. De rantsoenprys voor de soldaten-menages te Den Helder wordt gedurende de maanden Juni en Juli 1938 vastgesteld op een bedrag van 0.42: terwijl de vergoeding wegens gemis van levensmiddelen 0.40 per rantsoen zal be dragen, Er zyn voor ons werelddeel eenige span nende dagen voorbij en nog is de sombere dreiging boven Europa niet weg en weten we niet of de bui nog over zal drijven of dat hij toch nog ter elfder ure zal los barsten. Een van de groote bladen vergeleek den Zondag, wat de diplomatieke activiteit betreft, met de dagen, welke in Juli 1914 aan den grooten oorlog voorafgingen. De Engelsche ministers bleven in Londen of keerden daar heen terug om nog in den loop van den voor avond een kabinetsraad te houden; dringen de politieke stappen werden ondernomen met het doel inlichtingen of geruststellende ver zekeringen te ontvangen over de troepenbe wegingen. Alle teekenen, welke gemeenlijk het voorspel zijn van ernstige dingen. Maar voorloopig schijnt de uitbarsting af gewend. Wat de feiten betreft, zijn er vooral twee punten, welke een geruststellend gevoel kunnen geven, schreef de N.R.Crt. gisteren avond. Het eerste is, dat de verkiezingen van Zondag zoo rustig verloopen zijn, en een tweede geruststellende omstandigheid is het feit, dat Duitschland een grensincident, waar van de Tsjechen ook zelf hun schuld beken nen, niet heeft gemaakt tot een argument voor krachtige daden. Weliswaar is het incident op zichzelf tame lijk onbelangrijk en zou het in gewone tijden niet veel opzien verwekken, maar onder deze omstandigheden krijgen ook kleinigheden groote beteekenis. Het is stellig geruststel lend, dat Berlijn tot op dit oogenblik dit in cident niet heeft aangegrepen. Dit punt zou er op kunnen wijzen, dat ook Berlijn niet wil. Dat de ernst desondanks niet verminderd is, zal iedereen duidelijk zijn. In Duitschland hebben troepenverplaatsingen plaats gehad, al is het niet noodzakelijk, dat hieraan een bijzondere beteekenis moet worden toegekend, omdat aan de hand van de feiten is aan te toonen, dat zij los staan van de incidenten te Eger. Het verband, dat men gemakkelijk geneigd zou zijn te leggen, bestaat in dit ge val niet. In Tsjechoslowakije zijn twee lichtingen on der de wapenen geroepen en voorts het tech nische personeel. De mobilisatie van het laat ste duurt op het oogenblik nog voort. Met dit onder de wapenen roepen zijn ook in Tsje choslowakije troepenverplaatsingen gepaard gegaan. Belangrijker dan de feiten, waarvan de voornaamste hierboven in het kort zijn samen gevat, is het diplomatieke overleg. Daarin neemt Engeland de centrale plaats in en wordt een conflict vermeden, dan kan het grootste deel van het succes zonder twij fel op Engelsche rekening worden geschreven. De Engelsche regeering heeft verschillende krachtige démarches te Berlijn ondernomen om de Duitsche regeering de gevaren onder de aandacht te brengen, welke uit een Duit sche actie zouden kunnen voortvloeien. Het schijnt, dat deze argumenten te Berlijn wel eenigen indruk hebben gemaakt, te meer om dat waarnemers het gevoel hebben, dat de Duitsche regeering haar politiek nog niet de finitief heeft bepaald. Wel moet men groote beteekenis toekennen aan het standpunt van Hitier, dat geen onderdrukking van Duit- schers, buiten de grens kan worden toege staan. Dit neemt echter niet weg, dat nu de incidenten verminderen, hieruit voor de Duit sche regeering naar haar inzicht misschien geen reden voort zal vloeien, welke haar tot actief ingrijpen zou nopen. Parallel met de stappen te Berlijn heeft En geland in Praag stappen ondernomen. Het tracht als vredestichter op te treden tusschen de beide partijen en wil zich daarbij en daar om zoo neutraal mogelijk gedragen. Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Gevaar in den Tunnel" en „Een Avontuur* lijk Meisje". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Saratoga" en „Go West young man". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Schandaal om een vleermuis" en „Per»* schandalen". Donderdag 26 Blei. Casino 3.30 en 8 uur. Jazz-band „Jack de Vries' Internationals". Zondag 29 Mei. Casino 3.30 en 8 uur. Jazz-band „Jack da Vries' Internationals. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 766.4 Temperatuur zeewater 12.5 Temperatuur lucht 11.0 Licht op 9u.30m. Hoogste temp. lucht gisteren 16.4 Laagste temp. lucht gisteren 10.0 Hoogwater (heden) 14.S5 Laagwater (heden) 21.20 Hoogwater (morgen) S 55—15.55 Laagwater (morgen) 9 25—22.40 BOEKHOUDEXABIENS. De Vereeniging van Leeraren in Boekhouden bericht ons, dat er geen examen te Hengel» (O.) zal worden afgenomen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5