Een net van Terroristen om Europa! Onlusten op Jamaica Revolutie in Mexico breidt zich uit DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS-NOORDERKWARTIER Politie op het geheele vasteland speurt naar de draden Rcgccringsoffensief aan het Pyreneeënfront KONINGSTRAAT 78, DEN "HELDER* TELEFOON" 90 f5 LIJNEN) WOENSDAG 25 MEI 1938 66e JAARG. No. 8318 SPANJE Voorloopige successen Cedillo krijgt meer aanhang Dit nummer bevat 12 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT; Een geheimzinnig onderhoud Twee en twintig millioen voor kazernebouw KELDERSCHE COURANT Ult^tnre ét ÜK$ MU Mafaedt Wwiüt'iniw Dtaa HiwW Het ontploffen van het pakje licht een tip op van den sluier van het internationaal terroristenwezen. Een der theorieën van de politie omtrent de geheim zinnige ontploffing in het hart van Rotterdam, namelijk dat de gedoode Novacs een schakel vormde in een inter nationale spionnage of terroristenaffaire is bevestigd door de arrestatie van een vermoedelijk medeplichtige. Interna tionaal speurt de politie thans naar dl draden van een net van terrorisme, dat zich over Europa schijnt uit te strekken. Reeds gisteren maakten wij melding van de arrestatie van een vreemdeling in ver hand met deze zaak. Het is de dertigjarige, zich noe mende Ladislav Bora, die bij aan komst in een hotel in de binnenstad werd gearresteerd. Hij had geïnfor meerd of Novacs in het hotel was aangekomen. Terwijl men den man even aan de praat hield werd de politie gewaarschuwd. Bij horten en stooten kwam het verhaal eruit dat Bora van No vacs een groote som gelds moest ontvangen, waardoor de politie de bevestiging kreeg, dat Bora Novacs inderdaad kende. Het is niet onwaarschijnlijk dat Bora de man achter de schermen is, die Novacs opdrachten gaf. Merk waardig is het echter, dat zoowel Novacs als Bora met weinig geld reisden, terwijl zij toch op hun in ternationale kruistochten niet van den wind konden leven. Men vraagt zich daarom af of er nog een derde man in het spel is, iemand die dan in Rotterdam moet wonen en de vreemdelingen van geld voorziet. Wie is Novacs. Over de identiteit van het slachtoffer No vacs tast men nog in 't duister. Het signale ment is over geheel Europa verspreid. Aan alle politiebureau's gevraagd: Kent gij No vacs. Er moet toch iemand zijn, die deze geheimzinnige figuur thuis kan brengen! Vast staat dat de man niet eerder in Nederland ie geweest. Ook met het onderzoek naar den aard van de springstof is de politie nog weinig verder gekomen. In Den Haag is ecnigen tijd geleden een persoon aange houden, die in het bezit was van een klein pakje springstof met zeer explosie ve eigenschappen. Het schijnt overigens dat wel meer ontplofbare stof via Nederland wordt vervoerd. Geenszins staat het dan ook vast, dat N. en B. een aanslag in ons land wilden plegen. Wellicht wilden zij de stof in een ander land invoeren, maar had hun voornemen de bekende tragi sche gevolgen. Complicaties... Om de figuur van Bora is nog iets, dat vreemd is, zegt de N. B. Ct. Hij is, zooals wij reeds hebben gemeld, Maandagmiddag op het vliegveld Waalha ven in Rotterdam uit Praag aangekomen. Op het vliegveld is hij den zoogenaamden doorlaatpost gepasseerd in dit seval ambtenaren van de rivierpolitie welke Post tot opdracht heeft, toezicht uit te oe fenen op de ons land binnenkomende vreemdelingen, o.a. ook wat hun middelen van bestaan betreft. Op plaatsen, waa,r vreemdelingen in grooten getale tegelijk aankomen, bijvoorbeeld aan grensstations, moet men bij deze controle volstaan met het nemen van steekproeven, Bora moest zich hier ter stede bij de poli tie, afdeelinc vreemdelingendienst, gaan melden. Tlij heeft dit niet eedaan. omdat hij vóór hij daar eigenlijk selegenheid toe had gehad, reeds was aangehouden, aange zien bij bij ziin hotel informeerde naar den verongelukten vreemdelinsr. De ambtenaren van de rivierpolitie ui ten evenwel, dat zij Iemand voor zich hadden, die meldingsplichtig was, zn wis ten ook. dat juist op vreemdelingen, at- komstip. uit dergelijke landen hier ter stede extra nauwlettend wordt toegezien, v an fcen glippen door de mazen van net net kan geen sprake zijn geweest, omdat de des betreffende ambtenaren geen steekproef be hoefden te nemen. Zij hadden maar met zegge één vreemdeling te maken. De veronderstelling ligt dus voor de hand dat Bora op het moment, dat hij hier landde? wél in het bezit van de noodige contanten, een chèqueboek of iets derge lijks is geweest", waardoor hij het den des- betreffenden ambtenaren aannemelijk heeft kunnen maken, dat hij over voldoende middelen van bestaan beschikte om hier te kunnen worden toegelaten. Toen hij vrij kort daarna in zijn hotel werd aangehouden, ontbraken deze over tuigingsstukken heelemaal. De groote vraag is dan, waar hij deze in dien tusschentijd moet hebben gelaten. En in dit verband zij nog eens herinnerd aan de verklaringen van getuigen, die op de Kruiskade dat is dicht bij het desbetreffende hotel twee vreemdelingen met elkaar hebben zien praten. Eén van die twee zou vermoe delijk de later verongelukte zoogenaam de Novack zijn geweest. De andere kan Bo ra niet geweest zijn, want die was op dat moment nog niet te dezer stede. Het is mogelijk, dat deze onbekende derde ook degeen is, die de genoemde overtuigings stukken van Bora in ontvangst heeft ge nomen. Het is te begrijpen, dat de politie thans ijverig naar dezen derden man zoekt. Merkwaardige verklaring van een portier. Nog een merkwaardigheid is, dat de por tier van het hotel, waar de zoogenaamde Novack zijn intrek heeft willen nemen, thans heeft verklaard zich te herinneren, den man al eens eerder te hebben gezien. Blijkbaar heeft het internationale complot dus al eens eerder enkele raderen uit zijn mysterieuze machinerie te dezer stede sa men laten komen. Toestand der gewonden. Omtrent den toestand van de in het groo te ziekenhuis opgenomen gewonden bij de explosie vernemen wij, dat de toestand van allen naar omstandigheden redelijk was. De opmarsch der regeerings- troepen, die gisteren is aangevan gen aan het front van de Pyrenee ën, is op andere punten voortgezet O.m. werd Piedras de Aolo vero verd, terwijl in den sector van Santaroma de Abella, ten Oosten van Tremp, het bergmassief van San Cornelios in handen der regee- ringstroepen viel. In den sector van Balaguer sloegen de regee- ringstroepen aanvallen hunner te genstanders. die poogden verloren stellingen te heroveren, af. Krachtig in den aanval. zijn thans de republikeinen aan het ge heele front der Pyreneeën, van Balaguer tot Lavarsi. Hun eerste vorderingen heb ben de rechtschen reeds gedwongen hun reserves in het veld te brengen. Dit is een feit van belang. De regeeringstroepen nemen hun gevechts stellingen in voor Pallaresa en versterken hun posities in de bergen. De artillerie heeft dezen eersten dag van het regeerinesoffensief de belangrijk ste rol gespeeld. De infanterie is nauwelijks in het veld gekomen. Het optreden der luchtmacht was zeer actief. Tijdens een luchtgevecht waren een honderdtal vliegtui gen met elkander in strijd gewikkeld; Franco ontkent dat de regeeringstroepen groote vorderingen hebben gemaakt. Een bericht uit Saragossa zegt dat de regeeringstroepen de aanvallen bij Balaguer hebben gestaakt en' thans tot den aanval overgegaan zijn bij La Baronia. Dé artillerie en de luchtmacht van Franco hebben den geheelen ochtend de concentra ties van den vijand tusschen Bellcaire en Cervera gebombardeerd. Het hoofdkwartier van Franco deelt me de, dat de linksche troepen bij een aanval in de sectoren Tremp en Balaguer een nieuw echec hebben geleden, waarbij zij meer dan 4000 man hebben verloren. Bombardement. Vliegtuigen der opstandelingen hebben van half vijf tot half zeven de stad en de haven van Valencia gebombardeerd. Op de voorsteden werden verscheidene bommen geworpen. Er zouden weinig doo- den te betreuren zijn. Er werden 15 per sonen gewond. Gistermorgen verschenen vijf vliegtuigen van de luchtmacht van Franco boven Port Bou en wierpen twintig bommen omlaag Men weet niet of slachtoffers te betreuren zijn. Britsche kruisers onderweg. Op Jamaica is een staking op de plantages uitgebroken en er zijn rel letjes en brandstichtingen geweest, zoodat de gouverneur de politie door soldaten heeft moeten versterken. Twee arbeidersleiders zijn in hechte nis genomen naar de N. Rott. Crt, meldt. Bij een relletje te King ston, de hoofdstad van het eiland zijn een oude negerin en haar zoon gedood die stonden te kijken naar het uiteendrijven van een troep sta kers door de militairen. De gouver neur heeft bemiddeling aangeboden op voorwaarde dat de stakers eerst den arbeid zullen hervatten. Drie personen zijn gestorven aan hun ver wondingen. Zeventig personen, die zouden hebben deelgenomen aan de betooging van gistermorgen, worden vastg"houdcn. Naar verluidt, worden er pogingen in het werk gesteld om een algemeene staking te bewerk stelligen, teneinde een algemeene loonsver- hooging te verkrijgen, zonder de resultaten van het thans aan den gang zijnde onder zoek af te wachten. De Britsche kruiser Ajax is op weg van de Bermuda-eilanden naar Kingston. Het schijnt, dat de toestand als gevolg van de stakingsbeweging, die haar oorsprong vond in de staking der bootwerkers, ern stiger wordt. Gistermiddag moesten de tramdiensten worden gestaakt Ook het personeel van den reinigingsdienst is in staking gegaan. Des morgens hadden stakers een aanval ondernomen op het pompstation, de electri- sche centrale en de gasfabriek. Zij dwongen de arbeiders eveneens het werk neer te leg gen. De voedselvoorziening zou in het ge drang kunnen komen. De toestand is ern stig geworden, aangezien niets uit de lan delijke districten of uit de, dokken, waar vier schepen liggen, welke nog gelost moeten worden, is aangevoerd. De regeering heeft beroep gedaan op alle burgers, die daartoe in staat zijn, dienst te nemen als hulppolitieheambten en bij te dragen tot de voortzetting der voornaamste overheidsdiensten. In verband met den ernst van den toe stand, aldus meldt „United Press" zijn twee Britsche kruisers naar Jamaica onderweg. Gouverneur sir Edward Denhem zou, na met de militaire en politie-autoriteiten te hebben geconfereerd,om m»rinetroepei^ ter bescher ming hebben verzocht. Gisteren hebben nimiwe botsingen plaats gehad. De ernst van den toestand heeft de regee ring en burgers aanleiding gegeven, om een burgerwacht te vormen en eenige groote maatschappijen hebben hun employé's van wapenen voorzien, teneinde de eigendom men der mijen tegen aanvallen te kunnen verdedigen. Dooden en gewonden. Toen de militairen gisteravond te King ston gedwongen waren van de vuurwape nen gebruik te maken, werden twee vrou wen gewond. In de ziekenhuizen werden tweehonderd personen behandeld, die door slagen met de wapenstokken van de poli tie gewond waren. Soldaten in volledige uitrusting en politie patrouilleerden door de straten en vertrooi- den groepen betoogers door in de lucht te vuren. Spoorweg afgesneden. Naar gisterochtend bekend werd, hebben regeeringsvliegers te Monte Bello in de Siërra Huasteca het hoofdkwartier van generaal Cedillo ontdekt. Opgevangen radioberichten van Cedillo wijzen erop, dat hij voorne mens is, den opstand met alle mid delen voort te zetten. Het kamp van Cedillo werd door de vliegers ge bombardeerd. In verscheidene ste den van San Luis Potosi zijn poli tiebeambten als aanhangers van Ce- ,-dillo gearresteerd. Men krijgt den indruk dat de generaal steeds meer aanhang krijgt. Een besluit van de regeering van San Luis. Het Mexicaansche dagblad La Prensa verneemt pas nu, dat het parlement van den staat San Luis de Potosi op 15 Mei een besluit heeft genomen, waarbij de politiek van Cardenas ongrondwettig wordt ver klaard en de staat bij proclamatie mede deelt van zijn verplichtingen jegens de centrale regeering ontheven te zijn. Het parlement heeft gedecreteerd, dat alleen het leger van San Luis grondwettig is. Het opperbevel werd opgedragen aan generaal Cedillo, die machtiging kreeg over de openbare geldmiddelen te beschikken om de campagne tegen Cardenas te steu nen. Het parlement van San Luis heeft alle andere staten der federatie opgewekt in verzete te komen tegen het bestuur van Cardenas. D« geheele regeering van San Luis daarna afgezet. President Cardenas heeftd en Senaat in bijzondere zitting bijeengeroepen, om de geheele reegering van den staat San Luis Potiso af te zetten, daar zij uitsluitend uit aanhangers van generaal Cedillo be staat. In de boodschap van den president tot den Senaat wordt gezegd, dat Cardenas vóór het uitbreken van den opstand het op treden van den generaal, die zijn macht ten eigen bate wilde versterken, -had ge- Verwachting: Zwakke tot ma tige, Noordelijke tot Weste lijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen;, nog eenige kans op regen buien, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Geleide- lijk warmer. duld, omdat hij steeds nog gehoopt had, dat Cedillo zijn houding zou wijzigen. Vernomen wordt, dat de aanhangers van Cedillo den spoorweg van San Luis naar Dampico hebben afgesneden bijGuadalcazar op 100 k.m. ten N.O. van San Luis. De regeering heeft troepen naar Dam pico gestuurd om den spoorweg te be schermen. De minister van defensie deelt mede, dat zich meer dan 1200 aanhangers van Ce dillo aan de regeeringstroepen hebben overgegeven. Kolonel Netro, oud-gouver neur van San Luis en alle officieren, die Cedillo gevolgd zijn, zijn uit het kader geschrapt. Ernstige ongerustheid in Amerika. In Amerikaansche regeeringskringen heeft de opstand van generaal Cedillo groote bezorgdheid gewekt. Zoowel president Roosevelt als de minister van buitenland- sche zaken, IIull. die een bespreking hiel den, hebben geweigerd de pers inlichtingen te versterkken. Sommige bladen eischen inkrijpen der Ver. Staten ten gunste van de Mexicaan sche regcering. ENGELAND EN ITALIË PRATEN. Graaf Ciano, de Italiaansche minis ter van buitenlandsche zaken, heeft den Britschen ambassadeur Lord Perth ontvangen. Men meent dat het onderhoud betrekking heeft gehad op de toestanden in Midden-Europa, maar er ontbreken nadere bijzonder heden. Over het onderhoud wordt na melijk de grootste terughoudendheid betracht. Defensie vraagt groote offers! Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938, in verband met defensie-uitgaven. De gewone dienst zou verhoogd moeten worden met f 9.427.644. Voor verhooging van den kapitaaldienst voor kazernebouw is een bedrag van f 22,000.000 opgebracht

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1