De Tweede Kamer een „doofpotkamer" Een centraal vliegveld Britsch diplomatiek succes was bluf Wat de Japansche kindertjes leeren Postvluchten op Indië Door vragen wordt men wijs***** Nieuw Ned* record van Scbeffer Heden interpellatie van Gelderen Dc Duifsche kleine auto verovert Zuid Afrika Kerkcoaflict ook in Dantzig Knooppunf van den Loenghai- spoorweg bedreigd Weeners eischen brood Belangrijke order van de Ned* Spoorwegen Géén Engelsch meer, maar moraal! De Stromboli werkt weer De Oostenrijkers ook op ras getoetst Scherpe artikelen INTERPELLATIE OVER OSS GEWEIGERD. De Tweede Kamer heelt gistermid dag overeenkomstig het advies van haar voorzitter, mr. Van Schalk, de aanvrage van den heer Rost van Tonningen voor het houden van een interpellatie over de marechaussee te Oss, met 79 tegen 7 stemmen al gewezen (tegen afwijking stemden N.S.B., de Staatk. Ger. en bij vergis sing de heer Duymaer van Twist). De voorzitter was van meening, dat aan deze interpellatie, welke was aangevraagd, nadat de heer Wende- laar het voorstel tot het houden eener enquête had ingediend, de lei telijke grondslag ontbrak. Het debat, dat de stemming over de aan vrage van den beer Rost van Tonningen voorafging, droeg een vrij heftig karakter. Meermalen moest de voorzitter het N.S.B.-lid tot de orde roepen. De heer Rost van Tonningen merk te o.m. op, dat de voorzitter hem het ■woord niet mag ontnemen, daar het hier geen inquisitie-staat is. (Geroep: nog niet!) Het Nedcrlandsche volk acht, aldus spr., de Kamer niet meer competent voor het instellen eener enquête. De brigade te Oss moet in haar recht hersteld worden, men moet een strafvervolging tegen den minister beginnen en burgemeester Ploegmakers afzetten. Steunt de Ka mer deze verlangens niet, dan dekt zij de onverlaten van Oss! Tenslotte verlaat het opstandige Kamer lid het spreekgestoelte met de woorden: „dan constateer ik, dat deze Kamer een doof pot kamer is!" De heer Oud (V.D.), daarbij ondersteund door den heer De Geer C.H.), stelde voor de interpellatie-aanvrage aan te houden totdat over de enquête zou zijn beslist, doch de voorzitter noemde dit een voorwaardelijke interpellatie-aanvrage en een bedenkelijk precedent. Het voorstel-Oud werd met 64 te gen 23 stemmen verworpen. De interpellatie-aanvrage werd afgewezen niet 70 tegen 7 stemmen. De Kamer is tenslotte blijven steken in de behandeling van het wetsontwerp tot wijzi ging van de Bedrijfsradenwct, welke behan deling zij lieden zal voortzetten. In den aanvang van de vergadering van heden zal beslist worden over een tweetal interpellatie-aanvragen. De heer De Visser (comm.) heeft namelijk gevraagd den mi nister van justitie te mogen interpelleeren over de toelating, uitzetting en behandeling van vreemdelingen De heer Dieters (N.S.B.) wil de regeering interpelleeren over haar beleid ten opzichte van boeren en tuinders. De interpellatie van Gelderen en het wets ontwerp tot verhooging van het crediet voor werkverruiming staan eveneens voor heden op de agenda. liet belooft vandaag dus weer een zeer le vendige vergadering te worden. De Voorzitter heeft gistermiddag nog me degedeeld, dat het enquête-voorstel inzake Oss van den heer Wendelaar lieden in de afdeelingen zal worden behandeld. De Engelsche wagens worden verdrongen. In Zuid-Afrika heerscht groote bezorgd heid over de dumping van Duitsche auto's in de Unie. Terwijl de invoer van Britsche auto's in de afgeloopen drie jaar min of meer sta- tionnair is gebleven, heeft de markt een aanzienlijke uitbreiding ondergaan, welke uitbreiding practisch geheel door den klei nen Duitschen wagen in beslag is geno men De aulomobielhandelaren in Kaapstad hebben het vraagstuk hesproken en de in lichtingen welke zij hebben ingewonnen, steunen hun bewering dat Duitschland tracht Engeland wat dezen handel betreft, te verdringen. In 1035 bedroeg dc invoer van Duitsche auto's in totaal 516, in 1930 1073,en in 1937 2196 stuks, met een resp. waarde van 1.766 pond sterling, 191.056 en 43S.612 pond sterling. Roomsch-katholieke scholen ge sloten. Het conflict tusschen den bisschop van Dantzig. Rourke, en den Dantziger Senaat, is verscherpt. De Senaat heeft het gods dienstonderwijs op bepaalde lagere scholen verboden. Roomsch-katholieke scholen zijn gesloten en vervangen door scholen, waarin alle godsdiensten op summiere wijze onder wezen worden. Rourke heeft den Senaat verzocht op dit besluit terug te komen, doch liij heeft nog geen antwoord ontvangen. Lanfeng bezet. De Japansche troepen trekken thans samen rondom Tsjengtsjan, het knooppunt van de Loenghai en de Peiping-Hankauspoorlijnen, dat hun volgende groote doel vormt na de verovering van Soetsjau. Naar het legerbericht uit Lanfeng meldt, hebben de Japansche strijdkrachten gister middag dc stad volkomen bezet. De hoofd macht van het centrale Chinecsche leger, die Lanfeng verdedigd heeft, wordt in wes telijke richting door de Japansche troepen achtervolgd. Het legerbericht noemt Lan feng een belangrijke post van Hankau. In de stad wordt hevig gevochten. De Japansche troepen hebben gisteroch tend Tsjenlioekau, aan den zuidelijken oever van de Gele Rivier, ten NAV. van Lan feng, ingenomen. De positie der Chincezen te Kaifeng critiek. De Chineezen bevinden zich te Kaifeng, de hoofdstad van Honan, in een critieke po sitie, daar twee Japansche colonnes in de richting dezer stad niarchcercn. De Chineezen hebben een wanhopigen tegenaanval ondernomen. Zij maken daar bij gebruik van tanks en treden op in mas- saformatic om te trachten den Japanschen opmarsch tot staan te brengen. Het bloedbad bij Soetsjau Tijdens het bloedbad, bij Soetsjau, dat door dc Japanners zou zijn in genomen, hebben dc Chineezen niet minder dan 200.000 man verlo ren, vier pantsertrcinen cn 2000 wa gons. Belgische missionaris ontvoerd. Volgens een te Tientsin ontvangen be richt is te Maitasjao aan den spoorweg Pe- king-Socijoean de Belgische missionaris de Wilde ontvoerd door acht bandieten, die een Japansche vlag droegen. De bandieten zijn in de bergen gevlucht. Duizenden Chineezen, die te Sjang hai een toevlucht hebben gezocht, pogen hun ellende te vergeten door het gebruik van verdoovende midde len. De handel in narcotica heeft on gekende vormen aangenomen. Men schat dat in de afgeloopen vier maan den ter waarde van vier millioen gulden aan verdoovende middelen, meest ruwe opium zijn weg naar Sjanghai heeft gevonden. De douane autoriteiten hebben een hoe veelheid ter waarde van ruim een half mil lioen gulden aangehaald, doch de rest is in handen van het publiek gekomen. Ook heroine en morphine, welke vrijwel verdwenen waren, worden weer aangevoerd. Ilongcroptochtcn trekken door de stad. Een particuliere" corespondent van Havas deelt mede van reizigers uit Weenen te hebben vernomen, dat Maandag daar op tochten door de straten zijn getrokken. De deelnemers eischien brood. De politie, versterkt met militairen, zou den de orde hebben hersteld cn vijfhonderd personen zouden naar een concentratiekamp zijn gezonden. Plannen van de Regeering. Amsterdam zal Schiphol met hand en tand verdedigenl Militaire en burgerlijke belan gen. De lang overwogen plannen tot stichting van een nieuw vliegveld zijn thans ln een vergevorderd sta dium gekomen, nu de regeering het besluit genomen blijkt te hebben over te gaan tot de stichting van een groote luchtvaarthaven, die on der Leiden zou moeten komen te liggen en het centrale vliegveld van Nederland zou moeten worden. Nu Amsterdam met andere groote ge meenten een plan thuisgezonden heeft ge kregen, met het verzoek, zich er bij te in teresseeren, heerschte er, aldus ie Msb., op het hoofdstedelijk stadhuis een stemming, die niet te sterk gekenschetst is als men zegt, dat zij van ernstige verontwaardiging en zelf verbittering getuigde. Men had zich den laatsten tijd te Amsterdam gevleid met de hoop, dat de plannen tot stichting van een nieuwe centrale luchtvaarthaven wel op gegeven zouden worden na de duidelijke ar gumentatie, die Amsterdam zoowel binnens kamers, als in het openbaar had laten hoo- ren ten gunste van het ten koste van groote finantieele offers tot op internationaal peil geoutilleerd Schiphol. Het bekend worden van het in Den Haag gekoesterde voornemen, om deze plannen toch ten uitvoer te brengen is dan ook te Amsterdam als een ernstige slag gevoeld. Op on ze vraag: Wat nu? bleek ons, dat men geenszins van plan is 't hoofd in den schoot te leggen, doch vast besloten is, Schiphol tot het uiterste te verdedigen en geencrlei voorstel tot het stichten van een nieuw cen traal vliegveld in behandeling te ne men. Argumenten. De regeering noemt voor haar plan de volgende argumenten: Er is een economisch argument, volgens hetwelk de K.L.M. het vervoer naar en van een centraal vliegveld op minder hooge kos ten zou komen, terwijl voor het rijk een over weging is, dat men door de stichting van een zoodanige luchtvaarthaven de vorming van een tweeden staf van overheidsperso neel, naast den staf, die thans op Schip- bol werkzaam is, zou kunnen uitsparen. Vervolgens verwacht men, dat een centraal vliegveld attractiever is voor de groote in ternationale luchtlijnen, die eerder dit vlieg veld zullen willen aandoen, dan wanneer het vervoer over verscheidene minder groo te luchtvaarthavens verdeeld zou zijn. Het derde argument brengt defen sie-belangen in het geding. Er is be hoefte aan een nieuw militair vlieg veld. waarvoor de regeering thans Schiphol wenscht te gaan gebrui ken. Thans kan Schiphol zich als militair vliegveld niet ontplooien om dat de militaire luchtvaart door de burgerluchtvaart gehinderd wordt. Zou Schiphol als burgerluchtvaarthaven in zijn tegenwoordigen omvang gehandhaafd blijven, dan zou men gedwongen zijn een nieuw militair vliegveld te stichten, waar voor men dan een terrein onder Katwijk op het oog heeft. Doch ten departemente blijkt men er de voorkeur aan te geven Schiphol voor de militaire luchtvaart te bestemmen. Amsterdam vindt ook, dat één centraal vliegveld voor Nederland ideaal is, doch dit is volgens de hoofdstad Schiphol! De Tel. merkt op, dat achter heel dit streven der regeering om Schiphol te doen plaats maken voor een centraal vliegveld onder Den Haag staat de K.L.M. Het is geen geheim, dat de lel(^®r v®£ onze luchtvaartmaatschappij ste®p f streefd heeft naar de stichting van vliegveld onder Den Haag, waar dan centrum van luchtverkeer zou worden ge Men''is het er, volgens het blad, boven dien in de kringen der hoogere mihta re autoriteiten en bij onze luchtvaartdeskun digen aan Waterstaat over eens, dat nei gevaarlijk is militaire oefeningen toe te staan binnen een kring van 25 kilometers van de plaats, waar een burger luchthaven, zich bevindt. Naar de Msb. verneemt, moet ook net gemeentebestuur van Rotterdam allermins sympathiseeren met de gedachte van een centraal vliegveld. Evenmin als Amsterdam Schiphol, zou Rotterdam Waalhaven willen prijsgeven. De verkoop van Waalhaven aan het Rijk voor militaire doeleinden, is dan ook alleen voorwaardelijk goedgekeurd. OPDRACHTEN TOT EEN BEDRAG VAN RUIM ANDERHALF MILLI OEN GULDEN. Naar wij vernemen, heeft de di rectie van de Nederlandsche Spoor wegen thans een tweetal belang rijke orders geplaatst. Bij Werk spoor heelt zij besteld vierhonderd 20-tons kolenwagens en bij Beynes honderd 17V2-tons rongenwagens, (platte goederenwagens, van op staande ijzeren stangen voorzien). Met deze beide opdrachten is een bedrag van ruim anderhalf millioen gulden gemoeid. Omtrent den verderen aanschaf van rollend materiaal door de Spoorwe gen konden tot dusver geen nadere mededeelingen worden gedaan. Vragen van Kamerleden. De ministers krijgen weer talrijke vragen van Kamerleden over de meest uitecnloopen- de onderwerpen te beantwoorden. Liet Tweede Kamerlid van der Sluis wil weten waarom de werkverschaffing te Blok zijl is stopgezet en vraagt voor de werkloo- zen plaatsing bij de Zuiderzeewerken. De heer Woudenberg vindt het niet juist, dat rijksverhuizingen niet door bonafide verhui zers geschiedt, en zegt dat er onregelmatig heden voorkomen. De afgevaardigde der N.S.B.de heer Rost van Tonningen wil het spreekverbod voor den „florimond" Grammens opheffen, omdat de Katholieke Vlaming Dr. van Couwelaert te Leiden vrij zijn grieven mocht uiten te gen het „nazisme". De heer Rost van Tonningen vraagt verder of het spreekverbod voor Grammens, die vol gens hem, alleen cultureelo doeleinden na streeft, is uitgevaardigd, nadat van officieele Belgische zijde was verzocht den heer Grammens niet in Nederland toe te laten. De heer Andriesen wil weten waarom de aannemers van onderhoudswerken te Utrecht cn nieuwe werken te Amsterdam, in verband met kazernebouw, loonen betalen beneden de bij collectief contract vastgestelde. De af gevaardigde wil in de bestekken de collec tieve loonvoorwaarden laten opnemen. Tenslotte vraagt de heer Van Lidth de Jeude of de minister de groot- en kleinhandel wil betrekken bij de distributie van visch aan werkloozen. De afgevaardigde meent dat inschakeling van den handel voordeelig zal werken. Verder vraagt de heer van Lidth de Jeude maatregelen te treffen tot voorziening in het tekort in den aanvoer van zeevisch, speciaal volksvisch. De afge vaardigde wil dat exporteurs van visch, die niet over zoogenaamde basisjaren beschik ken, ook in dc gelegenheid worden gesteld, aan den export deel te nemen, vooral indien het toegestane exportquotum door de „er kende" exporteurs niet wordt benut. EEN NEDERLANDER ALS TAALGENIE IN TOKIO. Van een bijzonderen correspondent.) De Japansche kinderen zijn niet te benijden, want zij moeten naast de Chinecsche schriftteekens, waar van er zooals bekend duizenden zijn, ook de beide Japansche syste men Katakana cn Ilirakana met ieder ongeveer 50 teekens (het zoogenaamd „vereenvoudigde schrift") leeren: bovendien wordt in een aan tal scholen ook het Europeesclie schrift onderwezen. Ons buitenlanders schijnt dit wel wat al te veel van het goede te zijn. Weliswaar beweert sir Basil Hall Chamberlain in zijn zeer interessant boek „Things Japanese", dat kinderen dergelijke dingen spelend leeren, maar ten eerste gelooven wij toch, dat hier de geleerde aan het woord is, die een buitengewone begaafdheid voor talen bezit en verder was het onderwijsprogram ma van een scholier van jaren geleden aanzienlijk minder omvangrijk, dan zulks op het oogenblik het geval is. Ook uit Ja pansche onderwijskringen worden klachten vernomen over dpn omvang van het onder wijsprogramma. En dikwijls kan men niet aan den indruk ontkomen, dat het aan het leeren van de vele schriftteekens verbon den goclachtewerk bij de Japanners le zeer dc neiging bevordert, eenvoudig alles uit 't hoofd te loeren. Een onverstandige maatregel. Dezer dagen was in de bladen te lezen, dat Engelsch van het pro gramma der adctscholen geschrapt zal worden. Dit zou men natuurlijk uit de overlading van 't onderwijs programma kunnen verklaren, maar in het onderhavige geval moet toch een andere verklaring voor dit besluit gevonden worden, daar andere vakken in de plaats van het Engelsche onderwijs zullen komen, in het hijzonder de Japan sche leer van de moraal Men moet dus tot dc conclusie komen, dat niet-pedagogische, maar patriotti sche overwegingen den doorslag ge geven hebben. In het oude Japan van de Tokoega- wa's heeft men ook geen vreemde talen ge leerd en derhalve meent men daarvan ook op het oogenblik te kunnen afzien, waarhij men echter vergeet, dat de omstandigheden thans toch wel eenigszins anders zijn. Want wat zal er b.v. in de toe komst uit het Japansche handels verkeer worden, wanneer inderdaad in de toekomst, geen Japanner meer een vreemde taal belieerscht? Men hoort weliswaar de opmerking ma ken, dat het buitenland dan de Japansche taal zou gaan leeren, maar deze gedachte kan men rustig van zich afzetten. Want de practijk heeft wel bewezen, dat het aan tal vreemdelingen, dat .Tapansch geleerd heeft, uiterst klein is, niet in de laatste plaats, wijl dc bestudeering van deze taal jaren eischt. Een geleerde Nederlander. Er zijn natuurlijk uitzonderingen. Zoo vindt men in Tokio een Nederlander, die 16 talen beheerscht. Deze man kent Chineesch en Japansch en wanneer ik mij niet vergis, ook Mon- goolsch en beheerscht meer schriftteekens dan de meeste Chineezen of Japanners, wat niet te onderschatten is. Want het gaat er niet slechts om, dat men een groot aantal teekens geleerd heeft, maar men rfioct ook de verschillende beteekenissen weten te on derscheiden. Voor de Japanners is dit laatste nog moei lijker dan voor de Chineezen, want deze menschen houden er nu eenmaal van, alles nog ingewikkelder te maken, dan het is en hebben uit het Chinecsche schrift een wa ren doolhof gemaakt, waarin zij zelf slechts niet de grootste moeite den weg kunnen Vinden. Japan nam China ten voorbeeld. De Japanners bezaten n.1. nog geen schrift, (oen zij een goede duizend jaar ge leden met de invoering van het Chineesche schrift begonnen. Zij hebben daarop ge tracht, dit uit den vreemde overgenomen schrift aan de eigen taal aan ie passen Het ontbrak hun echter aan de noodige des kundigheid om dit behoorlijk te doen en bovendien vormt 't feit, dat Japansch en Chineesch twee geheel verschillende talen zijn, een bijna onoverkomenlijke moeilijk heid. Daarbij komt nog, dat men in China vele dialecten vindt en de uitspraak voor hetzelfde teeken derhalve zeer varieert. Zoo wordt hot. Chineesche toeken voor „mensch" nu eens als „jin", dan weer als „nin" uit gesproken. De Japanners echter spreken het uit als „hito" (het Japansche woord voor mensch). Kortom, wanneer men welbewust een cha os had willen scheppen, had men niet gron diger te werk kunnen gaan. Dit hebben de Japanners zelf ook reeds ontdekt en in den loop der eeuwen hebben zij getracht, orde te scheppen en tot vereenvoudiging te ko men, tot nog toe intusscheu zonder veel succes. Vertrek ran Aankomst t, Wielewaal 1 singap. 24 Mei Band. 24 Mei (heenreis) I 1 Oehoe Athene '24 Mei A'dam 24 Mei (terugreis) l Nandoe (heenreis) Emoe (terugreis) Ibis (heenreis) Gier (terugreis) Pelikaan (heenreis) Jodhp. 24 Mei JRang. 24 Jodhp. 24 Mei jBasra 24 Mei A'dam 24 Mei Athene 24 Mei Band. 24 Mei Afedan 24 Mei I A'dam 26 Mei Nog geen slachtofferS) Gisterochtend is plotseling de vulkaan Stromboli in werking getreden. Hevige ont- ploffingcn werden gehoord, gevolgd doop 'n aschrcgen en het uitstooten van lava Etiq aardbeving werd evenwel niet waargeno. men Tot nu toe is nog geen materieel» schade aangericht en zijn geen slachtoffer» te betreuren. Neurenberger rassenwetten toepassing. De Duitsche Staatscourant behelst een verordening, waarbij de Neurenberger ras senwetten ook in Oostenrijk worden inge. voerd. Hiermede worden de rijksburger., wet, de wet tot bescherming van het Duitsche bloed en de wet tot bescherming van de Duitsche eer van 10 September 1935 thans ook in Oostenrijk van kracht. Duitschland bewaarde den vre« de, zeggen de Duitsche bladen. i Op buitengewoon feilen toon gaan de Duitsche bladen door bijzonderheden te pu- bliceeren over nieuwe incidenten in Sude- ten-Duitschland. liet Berliner Tageblatt drukt op de voorpagina het verhaal af van een reiziger, die vertelt dat Praag Zaterdag en Zondag door een ring van troepen inge- sloten is geweest. Onder bedreiging der bajonetten, zou Henlcin, volgons de Duitsche bladen volkomen terecht geweigerd hebben te on derhandelen, zegt het IJsb. In dit verband is een nieuwe algemeens aanval der Duitsche bladen belangwekkend, die gericht is tegen die buitenlandsche pers organen en politieke kringen, die heden en gisteren de lezing verbreid hebben, dat Duitschland wel degelijk aggressieve bedoe lingen had, maar het heeft niet gewaagd deze - in daden om te zetten, nadat Berlijn zich er van had overtuigd, dat de westelijke democratieën paraat waren en zich ditmaal geen verrassingen en voldongen feiten zou den laten welgevallen. Tn lange hoofdarti kelen, die in hefitgen stijl gesteld zijn pro testeert de Berlijnsche pers tegen deze in terpretatie, waarbij weer eens zeer scherpe woorden aan het adres van een deel der buitenlandsche bladen vallen cn opnieuw; met nadruk wordt verzekerd dat alle ge ruchten over Duitsche troepenconcentraties en Duitsche plannen om Tsjechoslowakije binnen te marcheeren. op fantasie berusten. Onder het opschrift De Engelsche „bluff" bespreekt het „Hamburger Fremdenblatt" de instructie aan eenige te Berlijn woonachtige families, te vertrekken. Men heeft, zoo gaal het blad voort, met een oorlogsgevaar geope reerd, dat geen oogenblik heeft bestaan. Een „bluff" van de Engelsche instanties, een ma noeuvre met legenden, die tot het rijk der fantasie behooren, worden thans gebezigd om een diplomatiek succes voor te wenden, dat naar wordt beweerd bereikt werd op bat oogenblik, dat Europa tengevolge van Duit sche bedoelingen die nooit hebben bestaan, aan den rand van een oorlog stond. 400 Af. rugslag in 5 min. 33' sec. Verbetering met n'e' minder dan 7,7 sec. Tijdens do onderlinge wedstrijden van de Amsterdamsche Dames Zwcmclub, welke gisteravond in het A.M.V.J.-zwemhad te Amsterdam werden gehouden, heeft de D.J.K.-er J. C. Schoffer, een poging gedaan liet Nederlnndsch record op de 400 meter rugslag, dat sedert 4 Juni 1936 mot een tijd van 5 min. 41 sec. op zijn naam stond, te verbeteren, een poging, welke met succes be kroond werd. Niet minder dan 7,7 sec. haalde hij van het record af cn bracht het dus op 5 min. 33,3 sec. Tn don tij cl van een maand heeft Schoffel", drie records verbeterd: eind April het Ae- derlandsch record 190 m. rugslag, enke le dagen later het record 200 m. rugslag °u hans hot record 400 m. rugslag! Dit laat ste record stond trouwens geenszins scherp :)..min. 41 sec. en nu Scheffer den laat sten tijd zoo goed in vorm is. vooral op den rugslag, was zijn recordpoging volkomen verklaarbaar. Niettemin ligt liet nieuwe edi'idandsche record nog altijd 20 socon' den boven hot wereldrecord van Kiefer.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2