prebihbeurteti Brieven van Hr* Ms» „Java" Woensdag 25 M<>ï 1935 Kantongerecht Weer eens de „Uitverkoopen" en Opruimingenu Derde Blad Met kaartjes 3e kU in coupé's le kl, gaan zitten Hemelva arts dag In verband met den Hemelvaartsdag zal de Heldersche Courant morgen niet verschij nen. Dir. Heldersche Courant De „Tromp" dit jaar niet naar Indië Uitslag verloting Meisjesnaaikring Burgerlijke Stand van Den Helder Uit het. politierapport Blau we Week t De doopplechtigheid te Napels gevierd door geheel Nederland onder garantie VAKKUNDIGE UITVOERING Spoorgracht I - Telefoon 249 Vraagt vrijblijvend prijsopgaaf Een kenmerkende Italiaansche uitspraak Bewapening van Handelsschepen /Lqmcia J Vlug en goed vervoer gaat samen per „ESONA" Als eerste der serie zaken stond gistermid dag voor de Kantonrechterlijke balie terecht de jongeman S. J. van Z. uit Den Helder ter zake het feit dat hij 14 Februari met ^n kaartje derde klas in z'n zak in een eerste kils coupe is gaan zitten van den trein Schagen- b£lUT°Tan de getuigenverklaring van den heer J. de Bruin, den conducteur, die deze overtreding constateerde, .blijkt, dat ook tal van Schager burgers zich den laatsten tijd aan /t f S overtreding schuldig maakten, zoodat de N.S. besloten er eens en voor altijd een stokje voor te gaan steken. Toen de con ducteur dien avond dan ook controleerde, bleek dat er niet minder dan een 13-tal knapen in de 2e en le klasse wagens zaten. Uiteraard waren ze allen „zuur" temeer waar er volgens getuige ruimschoots plaats was en de heeren de gordijntjes voor het raam geschoven hadden. De Kantonrechter, Mr. Sickenga, noemt het Zonder meer een schandalige streek, waartegen behoorlijk dient te worden opgetreden en waar schuwt bij voorbaat even tueele navolgers, Verd. zelf doet een poging van de boete af te komen door eerlijk op te biechten en in het midden te brengen, dat ze laatst mot z'n veer tigen in een goederenwagen gestopt zijn..< 10.of 3 dagen. A. Z. te Anna Paulowna krijgt voor hetzelfde euvel dezelfde straf, evenals G. van N. aldaar. Om te leeren! De volgende kwestie ging tusschen de heeren J. J. K. (niet verschenen) en C. v. d. P. De laatste, rijdende op z'n driewieler, werd bij den overweg op den Ruijghweg bijna aangereden door K., die in zijn auto met levensgevaarlijke snelheid de bocht invloog, over het trottoir scheerde en... doorreed. Op een haartje na werd get. te pletter gereden. De niet aanwezige beklaagde werd 25.subs. 10 dagen toege wezen. Gen manier. Klaas Langedijk reed 30 Maart rustig met zijn auto op de Nieuwstraat te Wieringen toen liij even voor de bocht plotseling den vracht rijder J. de H. zag aankomen, die met een be hoorlijke spurt over den weg reed. Zoo hard, dat Langedijk het voor 't veiligste hield 12 meter voor de bocht te stoppen. Helaas... de ander nam in de vaart zoowel portier, als spat- en nummerbord mee, hetgeen tengevolge had, dat beiden gistermiddag voor het Kantonrechterlijk gestoelte paradeerden. De H. deed pogingen den dans te ontspringen, welke pogingen niet met succes bekroond werden, 15.subs. 3 dagen. Jagen zonder acte. Getuige J. D. van Wieringen komt vertellen, dat G. K., die min of meer als strooper te boek staat, op zijn land kwam, een schot loste, waar na 2 hazen naar de eeuwige jachtvelden ver huisd bleken te zijn. Hoewel K. niet aanwezig is, blijkt dit voor den Kantonrechter niet in het minst bezwaar te zijn dezen Nimrod 25. of 5 dagen poene op te leggen. Het geweer zal in beslag genomen worden, tenzij de man er liever 10 pegulanten boete voor betaalt subs. .3 dagen. Dat hij kieze. Afgekeurde hengst laten dekken. Hierna volgde eindelijk een zaak van èenig kaliber. 31. van W. uit Anna Pau lowna staat terecht voor een heel leelijke overtreding. Hem is ten laste gelegd, dat hü in de periode, liggende tusschen 26 Mei en 11 Juni 1936 (zoolang is deze affaire reeds in onderzoek) een afgekeurde hengst gebruikt heeft als dekhengst en dat tal van malen. De ambtenaar van het O.M., Mr. H. B. de Brueys Tack, geeft toe, dat hier de kwestie van het afgeven van dekbewijzen niet bewezen is, doch het dekken zelf wel. Hij acht dit een zeer ernstige overtreding, waarbij het ge- wenscht is, ten behoeve van het paardenfok- ken, streng op te treden. Nauwkeurig zal hier op, ook in de toekomst, worden toegezien, op dat de mogelijkheid, winsten te maken met afgekeurde hengsten, zooveel mogelijk beperkt worde. Ter wille der preventie is hier z.i. een zware les noodzakelijk en vordert hij 250.— boete subs. 150 dagen hechtenis. „Dat kan ik nooit betalen!" zucht het slacht offer 'P'U R L gjvnee-ït cn ïuiVcit de huid „Dan verkoop je „De Zwarte" maar", de Kantonrechter. Uitspraak: 150.boete of 50 dagen. zegt Getuige Mulder uit Anna Paulowna vertelt, zij het met diverse hiaten, enkele bijzonder heden, waaruit blijkt, dat Van W. gewoonlijk laat dekken met zijn hengst Ritmeester, doch daar het dier niet in orde was, gebruik ge maakt heeft van een andere. Dat er dekbewij zen zouden zijn verstrekt door Van W. weet Veldwachter Van Erpe, die met prijzens- get. niet. waardigen ijver deze zaak uitgezocht heeft en daarbij voor schier onoplosbare puzzles kwam te staan, daar zoowel Van W. als de paarden- houders, die lieten dekken, zich niets meer kon den herinnerenvertelt nadere bijzonder heden. Voor hem staat het als een paal boven water, dat Van W. genoemde dekbewijzen af gaf, maar verdachte is als een haas zoo spoe dig er gevaar dreigde al z'n klanten afgegaan met als gevolg dat de dekbewijzen van het aardrijk verdwenen. Trouwens, get. M. heeft dit alles toegegeven en het is alleen maar jam mer, dat diens dekbewijs zoek geraakt is. Want nu beweert Van W., dat hij deze niet afgaf en het tegendeel te bewijzen is geen sinecure. In deze zaak worden nog eenige getuigen ge hoord, waarbij vooral de verklaringen van den knecht van Van W. bezwarend zijn. Deze heeft namelijk gezien, dat „De Zwarte" wel eens dekte, terwijl hij ook mee op reis is geweest met verd. langs de oude klanten. Weer eens de „uitverkoopen" en „opruimingen". Volgt een verzetzaak. Reeds eerder is de heer B., kolenhandel in Den Helder, ver oordeeld tot 25 boete terzake het heb ben in zijn bedrijf van een bord, waarop stond geschreven: „Opruimen kunnen wij niet,... maar wel de uiterste zorg beste den aan... enz." De heer Biersteker treedt als woordvoer der van den heer B. op en tracht de kan tonrechterlijke zienswijze te veranderen. Hij merkt op, dat de heer B. geen koopman is, doch brandstoffenhandelaar, en geen winkel bezit. Slechts een kantoortje met een opslag plaats. Vooqts wilde de man zijn brandstoffen in geen geval tegen een lageren prijs verkoopen dan de anderen, daar deze in onderling over leg vastgesteld zijn. Volgens den heer Biersteker zal hier vrij spraak moeten volgen, of minstens een zeer gereduceerde straf opgelegd. De ambtenaar van het O.M. merkt op, dat hier wel degelijk sprake is van een winkelbedrijf, waarbij komt, dat de woor den uitverkoop en opruiming nu eenmaal niet meer gebruikt mogen wor den. Ook niet in combinatie met andere woorden. Ook dit heeft een oneerlijke con currentie tengevolge, waartegen opgetreden dient te worden. Hij adviseert het vonnis te bekrachtigen. Na repliek van den heer Biersteker blijkt, dat de Kantonrechter bij het vonnis persisteert. Klein goed. J. W. fietste zonder brandend achterlicht. 3.of 2 dagen. M. K. uit Den Haag toonde op verlangen der politie zijn rijbewijs, waarbij bleek, dat dit reeds eenige dagen verloopen was. 5.of 2 dagen. C. J. W. heeft motor gereden zonder rijbe wijs. 5.of 3 dagen. J. O., landbouwer in de Wieringermeer, liet 30 Maart zijn hond op een stuk land loopen, teneinde een haas te achterhalen. Hij heeft de hond niet teruggeroepen, waarop de eigenaar een bekeuring liet vervaardigen, 10.of 3- dagen. G. H. M. heeft de vuilnisbakken nagekeken, omdat hij te weinig steun krijgt. Een vriende lijk manneke, met wiens lot zoowel balie als schelling begaan zijn. Twee kwartjes boete. In tegenspraak met loopende geruchten, dat de flottieljeleider „Tromp" dit jaar nog naar Indië zou gaan, kunnen we uit bevoegde bron mededeelen, dat hiervan geen sprake is. Volgens de thans bestaan de plannen zal de „Tromp" na afbouw minstens een jaar in Holland blijven. Daarna is de mogelijkheid groot, dat de leider een reis naar Indië gaat maken en aldaar eenigen tijd zal verblijven. Prijsno. Lotno. 1 14 Slacouvert. 2 727 flacon Eau de Cologne. 3 222 Cactuspotje. 4 702 Heerendas, 5 600 Kleedje. 6 763 Bonbonschaaltje. 7 94 Bloemkannetje. 8 401 Heerendas. 9 737 Cactuspotje. 10 176 Bloemvaas. 11 817 Schilderij. 12 610 Citroenlimonade. 13 319 Kleedje. 14 675 Theemeubel. 15 197 Schilderij (Prinselijk paar) 16 844 Nest schalen. 17 657 Doos zakdoekjes. 18 8 Sprei. 19 708 Rond kleedje. 20 859 flesch advocaat. 21 227 Fluitketel. 22 592 Bloemvaasje. 23 211 Bonbonnière. 24 73 Bus cacao. 25 201 Rol chocolade. 26 606 flesch limonade. 27 404 Doos bonbons. 28 148 Bloemvaasje. 29 748 Bloempot. 30 502 Bonbonnière. 31 294 Kleedje. 32 342 Babymutsje. 33 956 Handschoenen. 34 664 Babytruitje. 35 679 Doos bonbons. 36 355 Babytruitje. 37 811 Rookstel. 38 952 Kleedje. 39 676 Ovaal kleedje. 40 330 Likeurstel. Bevordering in Nederiandsch-Indië. tot korporaal- 1 November 1.937: Konstabel M. F. Philippus konstabel. 1 Januari 193b*" Korp.-konstabel A. H. Jonker tot sergeant konstabel. Mariniers 2e kL A. L. Meiland, T. A. J. Teuth, J. A. W. "Sit. van Roosen, F. H. Kievit, J. Blok, J. Dei:k< r, J. Derksen, C. Muller, A. P. de Graaf', G. J. A. Kreffer, J. G. v. 't Noordende tolt; mariniers le kl. 1 Februari 13CS: Matrozen 2e fel. D. Dekker en C. Lesius tot matroos le kl. Stoker le kl., P. J. v. Dierendonck tot stoker-olieman. Matroos 2e k 1. matroos le kl. Stoker 2e kl. (3 J. J. M. Spiekerman tot J. Glastra tot stoker le kl. Konstabelsmaad A. J. Parrin tot korporaal konstabel. Marinier 3e kl- .A, D. den Bak, C. J. de Ko ning, W. Tellier, «7. R. Kleinpaste, G. Pronk, A. v. d. Giezen, A. Verzeilberg, G. v. Beijeren Bergen en Henegouwen, P. J. Baars, D. Stolk, H. C. de Boer, A. v. d. Boogert, A. A. de Bruin, J. J. Bee'lman, L. Burggraaf, B. Case- mier, J. L. M. Dijkgraaf, L. Friesema, A. van Galen, P. v. d. Graaf, M. Overbeeke, J. M. Groenewoud, H. Stremming, H. de Jager, C. Stuurman en J. 'H. W. Verjans tot marinier 2e klasse. 1 Maart 19381 Sergeant-telegu bXist C. B. Rosielle tot maj.- telegrafist. Korporaal-konfits ibel J. A. v. d. Hooven tot sergt.-konstabel Mariniers 2e kl: J. A. B. Busken en G. Bos- ma tot marniieri-i le kl. Prijzen kunnen afgehaald worden groote zaal R. K. Volksbond, Woensdag van 3 tot 4.30 uur. Het schilderij is gewonnen door Cobi van Os, Koningstraat. Van 24 Mei 1938. BEVALLEN: M. W. Vos—van den Berg, d.; C. S. Erasmusvan Hoeve, z. OORLOGSBODEMS BUITEN NIEUWEDIEP. Naar wij vernemen zal Hr. Ms. „Gelder land" het weekend in Amsterdam liggen, ter wijl Hr. Ms. „Gruno" in Rotterdam zal zijn. Hr. Ms. „Brinio" is vertrokken naar zijn standplaats Vlissingen en ook Hr. Ms. „Hydra" zal een dezer dagen daarheen ver trekken. RECAL CITRANTE HOND. Een bewoner USm de Reigerstraat deed aangifte, dat een 'hond hem had aangevallen, aan het been vei "wond en zijn broek stukge scheurd. Een ond ërzoek wordt insgeteld. VERLÏEKRS3IISÊRK. Een bewonosb er van de Keizersgracht kwam haar nood bij de politie klagen over een automobilist, die haar op den hoek Sluis dijkstraatParall. slweg getorpedeerd had, Het rijwiel werd 'Jttarbjj zwaar beschadigd, OP RECES. Een persoon, die weigerde een boete yan 6.te betalen, iverd door de politie aange houden en is hedenochtend naar Alkmaar overgebracht vöor ihiet ondergaan van 5 da gen lié'Èhtèïiis; -i (Nw. Kerk, Weststraat), Men schrijft ons|: De tijd -is thans weder aangebroken, dat de drankbestrijders zi ch opmaken voor het uit voeren van de telk enjare plaats hebbende ge meenschappelijke oropaganda-actie, de z.g. Blauwe Week, wel; 'se als steeds plaats vindt van Hemelvaartsdag tot en met Pinksteren. Aangezien het Centr; val Comité voor Drankbe strijding „Helder", da t de leiding in deze actie heeft, wegens de steed 's minder toebedeelde ge meente-subsidies niet i. p staat is tot het voeren eener grootsche propog pinda-actie, moet het zich beperken tot eep colportage door de ge- heele stad met het speciaal voor deze gelegen heid uitgegeven blad ,.,Onze Blauwe Week", wélk blad voor den piuijis wan 3 cent wordt aan geboden. Wij twijfelen!, niet of velen zullen van hun sympathie met Let mooie streven willen doen blijken door het. koopt :n van het blad, dat er als steeds aantrekkelijk uitziet. VERHUIZINGEN Fa. C. Kiesewetter Het zou eentoonig klinken nog meer te schrijven over den convooidienst in de Straat. Zoo langzamerhand zijn wjj er aan gewend loods te zijn in de Straat. De reis was wel zeer vlug. Heel wat anders dan met de oude Henk. Ook voor de verschillende opleidingen, die hier aan boord geplaatst zijn, moet het een groote voldoening zijn te dienen op mo dern materieel. De adelborsten b.v. hebben tijd te kort, want zij zijn den geheelen dag en een gedeelte van den nacht bezig met het uitsnorren van alle mogelijke technische nieuwigheden, dife zij op de andere schepen nooit zouden gezien hebben. Het is voor hen een groote vooruitgang nu reeds kennis te maken met de ingewikkeldheid van de hui dige techniek, dat is heel wat op een modern schip. Het is een verschil, die men bij een eenvoudige camera van het vierkant-doos model en de Leico aantreft. Op den dag van de doop van Prinses Beatrix lagen wij 's avonds in Tanger. De Comman dant maakte van deze gedenkwaardige ge legenheid gebruik om den Gezant met eenige crenoodigden aan boord uit te noodigen en zoo werd dit feit in den vreemde op waardige w(jze herdacht, en konden Nederlanders, die ver van Holland hun plicht voor ons land doen, gelegenheid gegeven worden, dit Natio nale feest op Vaderlandschen bodem te vieren. Nu zijn wij hier dan in Napels aangekomen en trachten te vinden wat men zoo dikwijls zegt: „See Napels and die" Maar zoo mooi is het niet als men het verwacht. Het is een groote stad en voor - - 12 Mei bezoek aan boord in Tanger en de muziekkapel luistert het samenzijn op met eenige marschen. hen. die met alle geweld iets willen hooren of zien van de omgeving, wel, die neme een Beadeker en een serie aanzichtskaarten of een 2de klasse kaart bij den trein of K.LM. en overtuige zich zelf van het een en ander. Wel heb ik hier zoo het een en ander ge hoord uit den mond van eenige Italianen, dat waard is opgeteekend te worden. Wij spraken een oud-strijder uit Abes- sinië en vroegen hem hoe of hij nu over den laatsten veldtocht dacht en wat voor toekomst men in dat land verwachtte. Over het algemeen zijn wij eenzijdig inge licht. Hoogstwaarschijnlijk spreekt onze zegsman niet de volle waarheid, omdat zij nu niet direct te veel willen vertellen aan een vreemdell ng. Het komt tenslotte hierop neer, dat Ktatië zelf in dit land geen toekomstmoj gelijkheid ziet. Indien het land zelf grootu mogelijkheden ver borg, wel, zoo dachrt onze gastheer daar over, en zoo denken vele Italianen daar over, dan had Engeland dit land 20 jaar geleden reeds ingenomen. Als een publiek g el xeim wordt hier rond verteld, dat Italië duizenden kilo's „Abes- sijnsche" koffie leve; rt uitBrazilië. Een andere reden, die ons antwoord zal geven op de vraag vraarom deed of waarom besloot Italië tot de: se daad van agressie. Ook daarop is het a ntwoord simpel. Musso- lini gaf Italië het fascisme en daarmede een ideaal en dat ideaal-vmoest gewoed worden. Het volk moest een daad zien en voilé., daar is er een. Het kost ll'talllië zeer veel geld, om niet te spreken van de menschenlevens, die nu eenmaal niet in g eld kunnen worden om gezet. Men is er ni<et bitter over gestemd, maar men weet ook, dat het naast de woes tijnverzameling er ook nog een andere woestenij heeft bijgek regen. Overigens moet ik op merken, dat wij hier eerder in den zomer zijgi dan jullie daar in Holland. Natuurlijk wordt va p de gelegenheid ge bruik gemaakt om velschillende tochten te maken naar plaatsen ïtneit oude cultuur, zoo als Pompei en het bez< léken van musea en andere bezienswaardigi heden. Eiken dag gaat er ei in divisie, die niet door wacht verhinderd wori Jt, onder leiding van gidsen naar een of ant 3ere gelegenheid toe. Het is dan ook vooi- velen van de beman ning een buitenkansje, dat zij niet licht voorbij laten gaan. Nu Jan. de groeten «ran allen en tot kijk over vier jaar. Sa lq ut, KEES. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst. Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 10 uur Ds. Veenhuizen. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur Ds. H. Dekker, van Amsterdam. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 7.30 uur v.m. Bidstond 10 uur v.m. Heiligingsdienst 8 uur n.m Verlossingssamenkomst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 6 uur Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. HUISDUINEN Geen dienst. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10.30 uur Ds. M. van Wichen, Bij de laatste begrooting is door de Regee ring een bedrag van twee millioen uitgetrok ken voor bewapening van koopvaardijschepen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is het de bedoeling daarvoor in aanmerking komende koopvaardijschepen een defensieve bewapening te geven, bestaande uit eenig licht- of middel baar geschut en enkele luchtafweermitrail- leurs. Bij het bouwen van sommige nieuwe schepen wórdt met de fundatie voor dit ge schut reeds rekening gehouden. De bedoeling van deze bewapening is om de voedselvoorziening in tijd van nood open te houden en de grondstoffen voor de industrie aan te kunnen voeren. CASINO-DANCING. Morgen (Hemelvaartsdag) treden Jack de Vries' Internationals, het zoo vermaarde dans- orchest van Gaité, Tuchinski, weer in Casino op en Zondag a.s. geven zij daar hun af- scheidsmiddag en -avond, waarna ze in enga gement gaan in Hamdorff, Laren. Zeer zeker zal voor deze laatste gelegen heid om van deze perfecte band te kunnen profiteeren, veel animo zijn. Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Gevaar in den Tunnel" en „Een Avontuur lijk Meisje". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Saratoga" en „Go West young man". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Schandaal om een vleermuis" en „Pers schandalen". Donderdag 26 3Iei. Casino 3.30 en 8 uur. Jazz-band „Jack de Vries' Internationals". Duinoord (Donkere Duinen) 3.30 tot 6.30 uiyi: „The four Tango Serenaders". Zondag 29 Mei. Casino 3.30 en 8 uur. Jazz-band „Jack de Vries' Internationals. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 759.3 Temperatuur zeewater 12.4 Temperatuur lucht 10.5 Licht op 9 u. 31 m. Hoogste temp. lucht gisteren 12.4 laagste temp. lucht gisteren 9.5 Hoogwater (heden) 15.55 Laagwater (heden) 22.40 Hoogwater (morgen) 5.05 17.15 Laagwater (morgen) 10.50 23.45

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9