Geuzenbaai Jtqenda flewiA Nieuwediep zeilt weer _IA/ie baai zegt, zegt: GEUZENBAAI; wie Geuzenbaai zegt, zegt: REUZE-BAAI! tanden, gezond tandvleesch, schoone tong en ffrissche mond, Tweede Blad &icuürueuut4 Jongen bijna verdronken De drieling verjaarde Een vertrouwd en zorgvuldig expediteur: „ESONA" Uitslag verkooping Jan van Dok 40 jaar getrouwd Burgerlijke Stand van Den Helder Weer sabotage-geval op de „Soerabaja' Het conflict in het haring- visscherijbedrijf Nederland en Denemarken van de partij Uoei&at Vischafslag IJmuiden Vroegere athleet bijna hulpeloos door rheumatische pijnen De H. W.N. hijscht vlag en wimpel De storm geluwd L. Met de fiets op de Keizersgracht te water gereden. Gisteren is de 11-jarige Jan Koopman wan de Weststraat, met zjjn fiets, rijdende ep de Keizersgracht, te water geraakt en slechts met moeite door een tweetal per sonen, die den drenkeling waren nage sprongen, gered. Te ongeveer kwart voor 11 reed de jongen Spelenderwijs met zijn fiets bij de boomen aan tien kant van de gracht en daar hij de rij kunst nog niet bijzonder machtig was is hij op een gegeven moment de macht over z'n stuur kwijtgeraakt, met als noodlottig gevolg, dat hij den kant af reed en in het kanaal te recht kwam. Jan Koopman was al spoedig naar het midden van de gracht afgedreven en ver keerde in groot gevaar, temeer daar er op dat moment juist geen voorbijgangers op de Keizersgracht aanwezig waren. Het was een bijzonder gelukkige omstandig heid, dat dit wel het geval was op de Molengracht. Hier passeerden juist de heeren Buurmeester en Huyg. Dezen aar zelden geen moment en sprongen te wa ter om den knaap, die reeds wegzonk, te redden. Ze mochten zich zoo gelukkig prij zen het jongetje nog tijdig te kunnen be reiken en hem op de Keizergracht aan wal te brengen. Hij werd binnengebracht in de banketbak kerij van den heer Bos op de Weststraat. In middels was de politie gewaarschuwd en even eens geneeskundige hulp gerequireerd. Met lofwaardigen spoed verschenen dokter van den Nieuwenhuizen en dr. Rienks ter plaatse, die er voor zorgden, dat de drenkeling, die aan vankelijk buiten kennis was, weer bijgebracht Werd. Door de motorbrigade is Jan, die door het gebeurde natuurlijk zeer van streek was, naar Zjjn woning gebracht. Een woord van hulde aan de heeren Huyg en Buurmeester is hier o.i. zeker wel op zyn plaats. Neen, aan belangstelling heeft het Jantje, Kees en Annie gisteren niet ontbroken en dat deze belangstelling ook verstoffelijkt zou Worden, wel, ook dat was te verwachten. Reeds 's-morgens gaven mevr. Ritmeester, mevr. van den Nieuwenhuyzen en dr. Buchli Fest acte de présence en natuurlijk kwamen ze niet met leege handen. Het drietal was als gewoonlijk puikbest geluimd en vonden liet opperbest dien dag ontelbare malen op de arm of schoot der belangstellenden te kruipen. Dat zijn ze al gewoon... Naarmate de dag verstreek steeg het stapeltje cadeautje's,, die van den meest ver scheiden aard waren. Van teddybeeren tot pakken toiletzeep en van snoep tot degelijke kleertjes. Boven de 3 ledikantjes hing een gekleurde guirlande, de zon scheen zoo wat den heelen dag en Jansje, Kees en Annie lachten en kraaiden maar. En vierden zoo, met de familie, blijmoedig hun eerste jaar wereldburgerschap. Notaris A. M. Engelmann heeft Woensdag avond in Musis Sacrum publiek verkocht de volgende perceelen: Huis en erf aan de Draaisteeg no. 12, groot 53 centiaren, waarvan 6 c.a. staan ten name van de Gemeente Den Helder. Kooper de heer A. Lastdrager q.q., te Den Helder, voor 916. Huis en erf aan de Middenstraat no. 8, groot 87 centiaren. Kooper de heer A. Lastdrager q.q., te Den Helder, voor 1913. Huis en erf aan de Brandkraansteeg no. 1, groot 43 centiaren. Kooper de heer P. de Groot, q.q., te Den Helder, voor 1010. Huis en erf aan de Brandkraansteeg no. 3, groot 43 centiaren. Kooper de heer P. de Groot, q.q., te Den Helder, voor 955. Huis met erf en steeg aan de Brandkraan steeg no. 5, groot 48 centiaren. Koopster firma D. Bethlehcm en Zonen, q.q., Voor 1035. Huis en erf aan de 2e Vroonstraat no. 41, groot 42 centiaren. Kooper de heer W. de Groot, q.q., te Den Helder, voor 820. Huis en erf aan de 2e Vroonstraat no. 43, groot 87 centiaren. Kooper de heer L. Riemers, q.q., te Den Helder, voor 920. Huis en erf aan de Loodsgracht no. 24, groot 86 centiaren. n Kooper de heer H. Riemers, q.q., Helder, voor 2126. 9 Juni a.s. zal het precies 40 jaar geleden zijn, dat Jan van Dok, de populaire voor zitter van „Moed, Volharding, Zelfopoffering", in het huwelijk trad. Jan van Dok, het kranige bestuurslid der vereeniging, die gedurende zooveel jaren zoo veel gedaan heeft voor de redders en oud redders. Die er met hen op uittrok, als de jaarlijksche excursie door Nederland gehou den werd, die zorgde dat de leden van zijn vereeniging niet vergeten werden, die voor hen in den bres stond, kortom, een van de steunpilaren der vereeniging. Het zal Jan van Dok op den 9den Juni en ook gedurende de bruidsdagen, ongetwijfeld aan belangstelling niet ontbreken. Van 25 Mei 1938. ONDERTROUWD: J. de Wijn en H. C. de Moor. GETROUWD: J. Vermeulen en E. M. Brink man; J. J. Zoetlief en M. H. Snel; R. Clow- ting en J. J. P. Christiani; J. P. C. Strang en C. Krijnen; A. Riedeman en E. A. de Jong. BEVALLEN: A. GerssenKapitein, d; H. Bontes—Kralt, z.; A. Ernst—Kossen, d.; J. RookerBrinkman, d. OVERLEDENWed. J. van den Akker, geb. A. Kupeerus, 84 jaar. Speciale commissie van onderzoek. Aan boord van de „Soerabaja", de vroegere „De Zeven Provinciën", is een nieuw sabotage- geval ontdekt, dat van marinewege minder ernstig wordt opgevat dan het vorige, wijl ver moedelijk wordt bedoeld de aandacht af te leiden van den gearresteerden verdachte in het eerste geval. Een speciale commissie onder zoekt de zaak. Het schip, waarop zich dus thans ook het tweede sabotage-geval heeft voorgedaan, is het nieuwe opleidingsschip der Marine voor In- landsche schepelingen, de „Soerabaja". Het is dq verbouwde „De Zeven Provinciën". Deze verbouwing is op de werf van het Marine-eta blissement te Soerabaja uitgevoerd. Het voor malige oorlogsschip heeft thans geheel het karakter van een opleidingsschip. Op het mid- den-tusschendek is het ruime logies voor de Inlandsche jongens, die in opleiding zijn. De Europeesche bemanning heeft haar logies bo ven. Beneden is dat van de Inlandsche vaste bemanning en op het achterdek huist de mili tie. De état-major bestaat uit 12 officieren. Het aantal onderofficieren bedraagt 32. De bemanning bestaat met volledige militie en in landsche schepelingen uit een 480 man. Er is ook een burgerschoolhoofd aan boord. („De Telegraaf"), De houding van de christelijke orga nisatie tegenover haar leden. Het hoofdbestuur van den Nederl. bond van christelijke fabrieks- en transportarbeiders deelt mede, dat de bond bereid is om alle leden, die zich achter de leiding plaatsen en gaan varen op het oogenblik, waarop dit naar het oordeel van het hoofdbestuur mogelijk is, moreel en financieel te steunen. Het conflict in de Scheveningsche visscherij heeft, zoo meldt men, een sterken invloed ge oefend op de ledentallen van de verschillende vakorganisaties. Sinds het begin van de sta king zijn er een 500 leden overgeschreven van den christelijken bond naar den centralen bond van transportarbeiders, en voorts zijn nog een 100 visschers, die tot nu toe niet waren aan gesloten, in de ledenlijsten van den centralen bond ingeschreven. GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING SCHOOLARTSENDIEN ST. De Europeesche zwemkampioen- schappen. De kans bestaat, dat zoowel Nederland als Denemarken om financieele redenen niet zal deelnemen aan de Europeesche zwemkampioen- schappen, die van 613 Augustus a.s. te Lon den gehouden worden. Het behoeft wel geen betoog, dat deze kampioenschappen dan veel van hun beteekenis zullen verliezen, aangezien, wat de zwemsters betreft, Denemarken en ons land de sterkste naties van Europa zijn. („De Telegraaf"). In de raadsvergadering van 10 Mei j..l be sloot de raad tot uitbreiding van den ge- meenschappelijken schoolartsendienst. Aan het slot van het door B. en W. gedaan voor stel deelden zij mede, adt een nieuwe gemeen schappelijke regeling te zijner tijd ter vast stelling zou worden aangeboden. Nu de Commissie van Beheer voor den dienst heeft medegedeeld, dat van Gedepu teerde Staten dezer provincie het bericht is ontvangen, dat de schoolartsendienst, ook na dat deze zal zijn uitgebreid, voor provinciaal subsidie in aanmerking zal kunnen komen, bestaat er geen bezwaar tot vaststelling van de gemeenschappelijke regeling over te gaan. In verband daarmede stellen B. en W. voor, vast te stellen uw bijgevoegd besluit. WIJZIGING SALARISVERORDENING 1935 (WATER- EN LICHTBEDRIJVEN). NOG ZOO N HOND. Een bewoonster van de Hoogstraat deed bij de politie aangife, dat zij was gebeten door een hond, thuisbehoorende aan een be woner van de Spoorstraat. ALWEER EEN AUTOPED VERDWENEN. Een jongen, die bij een kapper in de Van Galenstraat was en zijn autoped even voor de deur gezet had kwam tot de ontdekking dat het rijwiel verdwenen was. B. en W. stellen voor, de salarisverordening 1935 zoodanig te wijzigen, dat I. in de loontabel voor de ambtenaren op weekloon, achter „Water- en Lichtbedrijven" a. iri groep 3 wordt opgenomen de functie motordrijver; b. in groep 4 worden opgenomen de functies ovenmetselaar le klasse en smid-bankwer ker le klasse; c. de titel „voorman-machinist", opgenomen in groep 5, wordt vervangen door den titel „voorman"; d. de titel „smid", opgenomen in groep 3, wordt vervangen door den titel „smid bankwerker". e. de titel „bankwerker" opgenomen in groep 3 vervalt. II. in de loontabel voor de ambtenaren op jaarloon, achter „Water- en Lichtbedrijven" in groep 8 wordt opgenomen de titel „tëch- nisch-ambtenaar le klasse". HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Nederlandsche motor schip „Regejh". Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Engelsche s.s. Leeuwar den. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen, het Eng. s.s. „Falcon". OUD-HELDER 1—SCHEIDSRECHTERS. De aangekondigde wedstrijd oud-Helder 1 oud-Alcmaria 1 is een week uitgesteld en wordt nu gespeeld Vrijdagavond 3 Juni a.s. Toch komt oud-Helder 1 vanavond in het veld en wel tegen het elftal der scheidsrechters. Aan vang 7.15 uur. IJmuiden, 25 Mei. De prijzen aan den Rijksvischafslag waren heden: tarbot 8452 ct., tong 9052 ct., heilbot 92—72 ct. per kg, groote schol 28 25.50, middel schol 2523, zetschol 32 23, kleine schol 21—8, bot 133.80, schar 11L65, tongschar 24—14, poontjes 5.103.60, groote schelvisch 22—18, mid del schelvisch 1815, kleinmiddel schel visch 94.50, groote gul 10.506.60, kleine 11.504.80, wijting 4.902.40, ma kreel 7.501.80, versche haring 4.10 1.90 per 50 kg, kabeljauw 3210.50 per 125 kg, vleet 1.501.30, leng 1.300.80, kool- visch 3024, Nu weer zoo lenig als een kat. Hij schrijft ons o.a.: Mijn knieën waren door een rheumatische aandoening zoo stijf, dat ik slechts met veel pijn en moeite uit een stoel kon opstaan. In mijn jonge jaren had ik nog wel in twee elftallen gevoetbald en hield ik het schoolrecord op de 100 en 200 meter. Nadat ik zonder resultaat verschillende wrijf- middelen had geprobeerd, nam ik een proef met Kruschen Salts en om kort te gaan, ik ben nu weer zoo lenig als een kat". W.S.F. Kruschen Salts spoort Uw afvoerorganen aan tot actieve geregelde werking, waardoor Uw lichaam gezuiverd wordt van alle scha delijke stoffen, o.a. het gevaarlijk urinezuur, wat in de meeste gevallen de oorzaak is van Uw rheumatische pijnen. Geleidelijk maar zeker zullen de pijnen ophouden en U zult zich zoo goed voelen als in de beste dagen Uwer jeugd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apotl ekers en erkende drogisten. Hemelvaartsdag is voor de leden der Heldersehe Watersportvereeniging altijd een belangrijke dag. Reeds eenige weken van te voren is er bedrijvigheid aan de jachthaven te bespeuren; dan gaan de boo ten, van een nieuw verfje voorzien, van de helling. De heer C. Bot opent het seizoen. Gisterenmorgen was het de voorzitter der H.W.N., de heer C. Bot, die het watersport seizoen officieel opende. In zijn openingswoord richtte spr. een bij zonder woord van welkom tot Zijne Excellentie Vice-admiraal T. L. Kruys, Kolonel Van As- beck, den heer Middendorp, directeur der Zee vaartschool, en het eerelid der Vereeniging, den heer Langerak. De Burgemeester was tot zijn spijt verhinderd. Hierna herdacht spr. het lid en adviseur, den heer Starrenburg, wiens steun de Vereeniging dit jaar ontvallen was. De laatste jaren mag de H.W.N. zich in een buitengewoon groote belangstelling verheugen en het eerste wat het bestuur zich dan ook nu ten doel zal stellen, zoo gaat de voorz. verder, is het verkrijgen van een grootere accommo datie met een mooi clubhuis. Vlag en wimpel geheschen. De heer Langerak voldoet nu aan het ver zoek van den voorz. om vlag en wimpel te hijschen. Dan wordt de tocht naar het „Amstel- meer", waar de Openingswedstrijden zullen plaats vinden, aanvangen. De wedstrijden. Om ongeveer half één ging de eerste groep, de Staversche jollen, door de startlijn. Door de groote deelname in alle klassen en door het meezeilen o.m. van de adelborsten is het een buitengewoon spannende race geworden. Vooral in de B.M.-klasse, waar A. Veenstra met „Vraagteeken" geruimen tijd voor was. Slechts na de laatste ton wist P. Bot met „de Jutter" voor te komen en als eerste de finish te passeeren. Ook bij de vergroote B.M.'s bleef de spanning er tot het laatst in, het verschil tusschen de nummers één en twee bedroeg hier slechts vijf- en-twintig seconden. Verschillende deelnemers werden het slacht offer van den draaienden wind, die af en toe „nergens" was. Na deze officieele wedstrijden werd nog een open race gehouden voor alle vaartuigen, om de tijden te constateeren en zoo bij andere ge legenheden een andere indeeling te krijgen. De prijs-uitreiking. Des avond om half acht waren allen weer in de jachthaven vereenigd voor het uitreiken der prijzen en het was wederom de heer Bot, die het woord voerde. Door de weersomstandigheden konden de laatste twee jaren de openingswedstrijden niet op het „Amstelmeer" gehouden worden, maar dit keer heeft men het wel buitengewoon ge troffen: zon en wind. De voorzitter stelde het op hoogen prijs, dat de adelborsten ook hadden ingeschreven, waar door verrassingen niet uitgesloten waren, en men zoodoende ook eens tegen menschen bui ten onzen eigen kring kon zeilen. Een dankwoord richtte spr. vervolgens nog tot de weds'rijd-commissie, in 't bijzonder den heer Langerak. Ook schipper Zegel (van de „Coenraad Pieter") werd niet vergeten. Hierna werd tot de prijsuitreiking overge gaan. Uitslagen. I. Staversche jollen: 1. Barents, 2 u. 32 min., een bronzen medaille. 2. Jonker (gediskwalif.). II. Jollenklasse. 1. Krijn Langerak, 2-4-47, een bronzen med. 2. Harms (gediskwalif.). III. Gemengde klasse. 1. „Tanneke" (N. Kil jan), 1-35-42, zilveren sportmedaille. 2. „Windekind" (P. C. Groot), 1-56-15, bron zen medaille. 3. „Dicky" (Koorn), 1-58-18. IV. Sloepen Z.V.S. 1. Sloep I (stuurm. Pont), 1-42-11, bronzen medaille. 2. Sloep II (stuurm. Mens), 1-54-45. V. Kleine B.M. 1. P. Bot, 1-19-20, zilveren medaille. 2. A. Veenstra, 1-20-27, bronzen medaille. 3. Jonkmans („Tjisalak"), 1-20-45. VI. IJsselmeer-Vogelklasse. 1. R. Gravenmaker („Prik"), 1-31-35, zilveren medaille. 2. H. Roovers („Greet"), 1-36-14. VII. Vergroote B.M. 1. B.M. 476 („Ragpoot"), Jonker Schram, 1-13-30, zilveren medaille. Dit was ook de kortste wedstrijdtijd. 2. B.M. 526 („Dux"), Jonker Vinke, 1-13-55, bronzen medaille. Beiden waren leden van de Adelborsten Roei en Zeilvereeniging. Hierna vonden nog kanowedstrijden plaats, die een geanimeerd verloop hadden. Rest ons nog te vermelden, dat Vice- admiraal Kruys de wedstrijden geheel heeft bijgewoond. volgens nieuw recept). Deze geeft een ware mondwassching. Heerlijk schuimend. Frisch van smaak enzeer zuinig, Tube 60, 40 ct, Doos 20 ct, indien U poetst met ivoroi j,vu g Europa heeft de vorige week onder hoog spanning geleefd en we mogen ons wel zeer gelukkig prijzen, dat de storm geluwd is. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat hij niet op nieuw op kan steken al zijn er dan ook ge lukkig teekenen, die er op wijzen, dat er in derdaad een periode van rust voor de deur staat. Duitschland weet opnieuw waar het aan toe is als het zijn hand naar Tsjecho- Slowakije uitsteekt. Engeland heeft zich te duidelijk uitgesproken om misverslaan te worden. De meening van Frankrijk was reeds bekend. Polen heeft daarbij zijn vriendschap voor Frankrijk nog eens uit gesproken, terwijl Rusland, Frankrijks bondgenoot, zich zeker niet afzijdig zou houden als Duitschland opnieuw de gren zen van een zelfstandige mogendheid zou overschrijden. Die overmacht is zelfs Duitschland te sterk en het volstaat nu met zijn pers tegen Tsjechoslowakije en Engeland te laten ageeren. Zoo schreef de Msbd. o.m. in een beschou wing: Terwijl in Tsjecho-Slowakije zelf ongetwij feld' de merkbare ontspanning blijft aanhou den vooral onder den invloed van de voort durende besprekingen tusschen de Praagsche regeering en de Sudeten-Duitsche partij, is in Duitschland een perscampagne opgelaaid, welke zoowel tegen Tsjecho-Slowakije als te gen laatstgenoemd land misschien nog scher per, gericht is. Een nadere bestudeering toch van Cham- berlain's rede toonde Duitschland al heel spoe dig, dat Engeland zich heel sterk in het Tsjechoslowaaksche conflict had vastgelegd. Dat het, tegenover Berlijn, duidelijk had uit gesproken, dat een Duitsch militair ingrijpen in Tsjecho-Slowakije niet gelocaliseerd zou kunnen blijven, maar den vrede in geheel Europa zou vernietigen. Een dergelijke ver klaring beteekende voor Duitschland, dat dit land, als het werkelijk militaire plannen te gen het Sudeten-Duitsche gebied had, er op kon rekenen, dat het practisch geheel Europa tegen zich zou krijgen. Dat derhalve de strijd om Duitsch-Bohemen een onmetelijk risico zou worden. Volgens een andere lezing, welke in bevoeg de kringen veel aanhangers heeft, heeft Duitschland, welk gevaarlijk spel het ook speelde, geen militaire actie gewild en heeft Duitschland derhalve ook den vrede niet wil len verstoren. Het bedoelde slechts een aftasten, met als nevendoel een uiterst sterken druk op Praag uit te oefenen om het tot de grootst mogelijke concessies te bewegen. Zoo is er zelfs iets waar in de beweringen der Duitsche pers, dat niet de Engelsche druk de Europeesche situa tie gered heeft. Maar ondertusschen weet Ber lijn precies, waaraan het zich te houden heeft en die wetenschap is niet meegevallen. Opvallend is het groote verschil tusschen de bitter-felle houding van de Duitsche pers, welke onder de rechtstreeksche beïnvloeding, zelfs dictatuur van het nationaal-socialistische propaganda-ministerie van Goebbels staat en het rustige en kalme optreden van de voor de groote politieke verantwoordelijke hoogste instanties. Wij willen daaruit geen verdere conclusies trekken; het is de zeer natuurlijke tegenstelling tusschen theorie en practijk, waarbij men slechts de hoop kan uitspreken, dat de nuchtere practijk het op den duur zal winnen. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Wereldstad" en „Paniek in Filmstudio". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Kid Galahad" en „Een meisjes over boord" Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Heidi, het Stiefkind". Zondag 29 Mei. Casino 3.30 en 8 uur. Jazz-band „Jack de Vries' Internationals. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 754.8 Temperatuur zeewater 13.4 Temperatuur lucht 14.2 Licht op 9 u. 84 m. Hoogste temp. lucht gisteren 14,2 Laagste temp. lucht gisteren 9.6 Hoogwater (heden 18.25 Laagwater (lieden) 8.40 Hoogwater (morgen) 7.10 19.20 Laagwater (morgen) 0.00

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5