Plantages in Abessinië c Prachtige inzet van het muziekconcours KTB A. A. Langelaan, 2e prijs T. Komen, 9e prijs Kortekaas. 6e klas le prijs A. Alders. 5e klas: le prijs M. Liefting, 2e prijs T aars, 3e prijs L. van Kimmenaede. 4e klas: ie prijs C. Steenvoorden, 2e prijs M. Langelaan 3e prijs M. Nieuwenhuizen. 3e klas: le prijs N. Braam, 2e prijs J. van Herpen. 2e klas: le prijs N. Vaars, 2e prijs A. Jan- son, 3e prijs B. van Grieken. Spreien: le prijs de heer J. Jelierse, ~e pnjs Gr. Kager. Gehaakte kleedjes: le, 2e en 3e pnjs de Vippr T Tplipr«;p Pull-over en capes: le prijs Weyers— Spreeuw. Fraaie handwerken: le prijs Van Loon Oudejans; 2e prijs Dora Alders. Vrije inzendingen: Schoolkinderen 13 14 jaar, le prijs M. Schenkels, 2e prijs Jopie v. d. Berg, 3e prijs Annie Alders. Schoolkinderen 10—12 jaar: le prijs M. Schenkels, 2e prijs Jeantje van Herpen. De inzending van de R.K. Kleuterschool verkreeg een eersten prijs met lof van de jury. Voor het huisvlijtwerk en de ingezonden teekeningen vormden de heeren v. d. Park, Teeuwen en De Wilde de jury. Hun uit spraak was: Houtzaagwerk: le prijs P. de Haas, stoel; 2e prijs A. van Loon, schemerlamp; 3e prijs P. van Loon, draaimolen. Houtzaagwerk, jongens 13—14 jaar: le prijs H. van Lierop, krantenhanger: 2e pr. C. Steenvoorden, molen, jongens 10-12 j.: le prijs J. Langelaan, bloembakje; 2e prijs J. Langelaan, krantenhanger. Teekeningen. Schoolinzending: le_ prijs Gerard v. d. Park; 2e prijs Antje Komen, 3e prijs Jaap de Lange, 4e prijs Antje Ko men, 5e prijs Henk van Wees. Vrije inzen ding: H. van Wees, 3e prijs. Ter opluistering was er een zeer mooie inzending linoleumsneden van den heer G. Goes te Den Helder; met frissche kleuren geverfd zaagwerk van N. Brinkmann, J. Jelierse en J. Koopman en teekeningen van M. en C. Kaak, J. C. Koning en J. Westdorp. ïtaliaansche kolonisatie-plannen Volksplantingen door blanken in de tropen? Men schrijft ons| De mogelijkheid van volksplantin gen door blanken in de tropen is weer een zeer actueel onderwerp, aangezien tal van individuen en groepen heden ten dage om econo mische of politieke redenen emigra tiemogelijkheden zoeken, terwijl juist de bekende immigratie-gebie den de Ver. Staten, Australië, enz. vrijwel gesloten zijn. Dit verklaart dan ooi? de groote belang stelling uit het buitenland voor dit on derwerp, dat op het a.s. Internationaal Aardrijkskundig Congres te Amsterdam (18—28 Juli) zal worden behandeld, aldus verklaarde ons prof. Dr. B. Schrieke, orga nisator dier sectie. De kwestie der blanke kolonisatie iri de tropen is niet zoozeer een koloniaal als wel een tropisch onderwerp. Want het zelfde vraagstuk doet zich buiten de feitelijke ko loniale gebieden ook voor in dominions, ge lijk Australië, en in geheel zelfstandige po litieke gebieden als Zuid-Amerika. De vraag bestrijkt dus de blanke kolonisatie in alle gebieden tusschen de keerkringen. Mede door de omstandigheid dat de troepenhy- giëne groote vorderingen heeft gemaakt, richten velen het, oog op de tropen als nieuw kolonisatiegebied voor Europeanen. Een groot aantal geleerden houdt zich met dit probleem bezig, en het ligt hun na aan het hart. Niet minder dan 41 verhandelingen over dit onderwerp worden bij het congres ingediend (de zoon van een Amerikaansch geleerde schreef lakoniek: mijn vader zou heel graag een bijdrage geleverd .hebben, ware het niet, dat, hij in 1933 bij een expe ditie in Peru verdronken was Het spreekt vanzelf dat het probleem hier buiten de emotioneele sfeer op zuiver weten schappelijke wijze zal worden besproken. Wat Italië van plan is. Zeer interessant is dat van Itali aansche zijde een bijdrage geleverd wordt over de plannen voor de ko lonisatie in Abessinië. Hieruit blijkt, dat de Italianen zich voorstellen H.M. de Koningin sloeg Woensdag voor het paleis 't Loo het défilé gade van de derde compagnie motordienst, welke voor het nieuwe garnizoen te Apeldoorn gelegerd is. aan blanke kolonisten gebieden van 60 H.A. uit te geven. Deze blanken gaan zulke uitgestrekte gebieden dan exploiteeren met behulp van inlandsche werkkrachten. Op deze wijze worden he't dus plantages, vol gens het oude koloniale systeem. Allerlei vragen rijzen bij de bestudeering van de mogelijkheden der blanke kolonisa tie. Zoo bijvoorbeeld is kolonisatie medisch mogelijk? Is het economisch mogelijk? \vat moeten de kolonisten gaan doen? Is het ge- rechtvaardigd het productiesurplus der tro pische cultures nog te gaan vergrooten? en kan de kleine blanke landbouwer concur- reeren met de inlandsche producenten? Hoe zijn de transportkosten? Men vindt onder de geleerden nog steeds gedocumenteerde tegenstanders en voor standers (Australiërs) van de mogelijkheid van blanke kolonisatie in de tropen. Dit bewijst wel, dat het materieel waarover wij beschikken nog altijd gebrekkig is en dat wij nog heel wat geografische, historische en medische onderzoekingen zoowel in het laboratorium als in de werkelijkheid, be hoeven, voor men tot definitieve conclusies kan komen en de groote locale verschillen kan overzien. Hopelijk, aldus verklaarde prof. Schrieke, zal dit, congres door het bij. eenbrengen van nieuwe gegevens en het wij zen van nieuwe richtlijnen er het zijne toe bijdragen. Bevolkingsdichtheid en landge, bruik. Het, tweede vraagpunt ïri 'de seetfer der koloniale aardrijkskunde betreft de verhouding tusschen de bevol kingsdichtheid en het landgebruik' in koloniale gebieden. Leidt inten siever landgebruik tot dichter bevol king of omgekeerd, leidt dichter be volking tot .intensiever landgebruik? en welke rol speelt de koloniale ver houding in deze kwestie, ligt dit probleem hier anders, dan in poli tiek zelfstandige gebieden? In den laatsteri tijd ziet men ïn vele lan den met groeiende bevolkingen dat de overheid alles doet om de bevolking betere landbouwmethoden te leeren (proefstations, zaadsclectie, landbouwscholen, enz.) Is nu de houding van de overheid in koloniale gebieden anders dan in zelfstandige gebie den' De rapporteur van dit onderwerp is prof, J. Wesly Coulter, van Honolulu (Hawai), die een studiereis naar Samao, Nieuw Zee land, Ned. Indië en Britsch Indië, gemaakt heeft, waar hij de verschillende kwesties die hiermede samenhangen, heeft bestudeerd. Industrialisatie. Het derde onderwerp fri de sectie der ko loniale aardrijkskunde is al evenzeer actu eel. Het betreft de industrialisatie als nood zakelijke voorwaarde voor het behoud van' het welvaartspeil in dichtbevolkte koloniale gebieden. Zooals blijkt, behandelt het congres on derwerpen, welke niet slechts de belangstel ling van aardrijkskundige geleerden heb ben, doch van algemeen actueele strekking zijn. HELDERSCHE EIERVEILING, 25 Mei. Aanvoer: 21650 kipeieren: 55—57 Kg. 3— 3.40, 58—60 Kg. 3-3.50, 61—63 Kg. 3.2(4- 3.60, 64—70 Kg. 3.60—4, 200 eendeieren 2.99- 3, per 100 stuks. SCHAGEN, 25 Mei 1938. Eierveiling. Aangevoerd 65000 kipeieren. Prijs 5658 kg. 2.90—3; 58—60 kg. 3—3.10; 60—62 kg. 3.10—3.25; 62—65 kg. 3.25—345 per 100, AMSTERDAM, 25 Mei 1938. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd! 214 Vette kalveren: le kwaliteit 6470: 2e kwaliteit 5462; 3e kwaliteit 4252; 108 nuchtere kalveren 711.50; 108 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 kg. 6162; zware varkens 5960; vette varkens 5859; Aangevoerd 3 wagons geslachte run deren uit Denemarken. Marktoverzicht: Vette kalveren: aanvoel! mafiig, handel gedrukts prijzen hooger. Nuchtere kalveren: matige aanvoer, vlugge handel, constante prijzen. Varkens: zeer matige aanvoer, handel gedrukt, prijzen onveranderd. BROEK OP LANGENDI.TK, 27 Mei. Aanvoer: 374 Kg. aardappelen: SchofscK® muizen 18.80—19.40, drielingen 23.70—24, kb 20-20.90, 500 krop sla f 2.—, 4900 Kg. ra barber f 5.60—8. 233 kg. bloemkool f 1710; dito 2e soort f ld f 1350; 5175 kg. tomaten A f 19.30—21.90; B f 23.80; C 16.90—17.50; CC f16.— NOORDSCHARWOUDE, 27 Mei, Geen aanvoer. De eerste concoursdag is begunstigd door fraai weer uitstekend verloopen. Er werk vaak zeer goed werk door de corpsen geleverd, waarnaar met genoegen is geluis terd. De puntentelling is thans zoo dat het hoogst aantal punten 420 is; voor den derden prijs zijn noodig 252 p.; voor een tweeden 294 en voor een eersten 336. De uitslagen luidden als volgtf Derde afd. Fanfare: Wieringermeer Fan fare. Wieringcrmeer, le prijs 343V4 punt; Vooruitgang is ons streven, Texel, 2e prijs 300 p.; Harmonie, Bcnningbroek le pr. 363 punten.. 2e afd. Fanfare: Ons Genoegen, Wierin- gerwaanl 2e prijs 303p.; Afd. Uitmuntendheid Fanfare: Excelsior. N. Niedorp 2e pr. 321 p.. Eere-afd. Harmonie: Crescendo, Medem- blik 2e pr. 299 p. Eere-afd. Fanfare: Tavenu, Opperdoes, 1c prijs 348 p.; De Herleving, Zwaag, met lof voor den directeur. 1c prijs 378 p.: Excelsior Andijk. le pr. 335i/2 p-: Kunst na Arbeid. Zuidscharwoude, met lof voor den directeur le pr. 376V2 P-> Harmonie, Wieringen, le prijs 360 p, WIERINGEN Openingsconcert. Woensdagavond togen we met vele ande ren naar het concoursterrein van onze Kon. Muziekver. „Harmonie", dir. P. Kreijger, om het openingsconcert bij te wonen. Bij den ingang werd ons door een fraai verlichte en versierde poort het „Welkom" toegeroepen, welk woord was geflankeerd door de jaartallen 1887 en 1938. Op het terrein was het al een gezellige drukte. Om acht uur werd het concert be gonnen door het kinderkoor van de zangver- eeniging „Zang en Vriendschap", dir. Jb. I. Hovenier, dat cenige gedeelten zong uit het eerste bedrijf van de operette „Heidekind". De mandolinevereeniging „O.K.K.", dir. P. Jongkind was vervolgens aan de beurt en oogstte veel succes. De clubpakjes der da mes maakten een goeden indruk. Het groote koor van „Zang en Vriend schap", dir. Jb. I. Hovenier, liet hierna hooren eenige gedeelten uit de operette Eranchemont, de Marskramer. De voorzit ter dezer vereeniging, de heer J. C. de Haan, complimenteerde de Muziekvereeni- ging nog met het verkregen praedicaat. Tot slot speelde „Harmonie" zelf eenige nummers, n.1. Symfonia Picciola van Felix Bover, Finlandia van J. Sibelius; dit zijn de beide concoursnummers en dan nog: My Regiment van Blankenburg en With, Sword and Lance van Starke. Hiermede was het openingsconcert afge- loopen en verspreidde het talrijke publiek zich over het terrein. De zweefmolen draaide, de schommelschuitjes vlogen in de lucht, er werd geschoten, en men at natuur lijk oliebollen; in de danstent vermaakten zirh de danslustigen. Bij het concert trof ons de feeërieke ver lichting der muziektent, op welke men een gekroonde H zag, ook geheel met kleine lampjes verlicht en verder voor de tent het koninklijk wapen; beneden ,de bloemen- aanleg, werkelijk, het geheel was keurig verzorgd! De officieele opening. Hemelvaartsdag, 's morgens om 11 uur, had in de feesttent de officieele ontvangst plaats door het Eere-comité; bij monde van burgemeester L. C. Kolff. Deze sprak een welkomstwoord, waarna een driewerf hoera werd uitgebracht. De bondsvoorzit ter, de heer W. Bruul, verkreeg hierop het woord. Spr. zeide het een eer te vinden een Koninklijke vereeniging in den Bond te hebben en hoopte dat dit concours voor den Bond, maar daarnaast ook voor Harmonie zou slagen. Om de verknochtheid en dank aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina te foonen, verzocht spr. het Wilhelmus te spelen. Dadelijk gaf onze Kon. Muziekver- een. daaraan gehoor en staande werd ons volkslied door alle aanwezigen aangehoord. Tots lot sprak dan de Harmonicvoorzittcr, de heer C. J. Bosker. Spr. dankte de beide vorige sprekers voor hun wcnschen en woor den en ook den Bond. Spr. stelde voor een dronk te wijden aan het welslagen van dit concours. Onder wijl speelde Harmonie „Officer of the day", Waarna het concours een aanvang nam. Uitslagen eersten dag. Op enthousiaste wijze werden de spelers van Feijenoord na afloop van den beslissen- den wedstrijd tegen Heracles, waarin de Rotterdammers door een 20 overwinning den nationalen titel veroverden, gehuldigd. De puntentoekenning van den eere-wed- strijd was als volgt: Wieringermeer Fanfare 126 p.; Harmonie, Benningbroek 135 p.; Tavenu, Opperdoes 168 p.; Excelsior, Andijk 180 p.; De Herle ving, Zwaag 174 p.; Kunst na Arbeid, Ztlid- scharwoude 171 p.; Harmonie, Wieringen, 177 p.: In deri eere-wedstrijd speelde Harmonie „Dichter und Bauer". De medaille door H.K.H. Prinses Juliana beschikbaar gesteld werd toegewezen aan de vereeniging, die het grootste aantal punten had behaald in den middagwedstrijd, zoodat De Herleving deze in haar bezit kreeg. Na den eerewedstrijd bleef hetnog een heelen fijd, ja tot diep in den naëht een ge zellige drukte op terrein zoowel als in de danstent. Deze dag is prachtig verloopen, het aan tal bezoekers overtrof verre de verwachtin gen; het terrein was overvol! Buitengewoon feestelijk deden de vlag gen aan, welke door vele burgers waren uit gestoken. Als de tweede concoursdag even goed slaagt als deze eerste, kan men tevreden zijn. Heemraadschap Wieringen. In ons verslag van de vergadering van het Heemraadschap Wieringen, vermeldden wij, dat de begrooting sloot met een bedrag van f 18.605.54 aan ontvangsten en uitgaven. Dit is onjuist en moet zijn f 29.086.93V2- Het bedrag van f 18.605.54 is dat der ge raamde opbrengst polderlasten. Aanbesteding. Namens den Keer C. 't. Bosker alhier, had Woensdag in hotel De Haan een aan besteding plaats van het verbouwen van het winkelhuis Hoofdstraat 14, onder ar chitectuur van den heer Joh. A. Peters. De uitslag was als volgt: J. C. Klein f2950, Gebr. Boersen f2965, Jac. Smit f2992; P. Bakker f3030.30. J. C. de Vries f3060, Dekker en Lont f3100, D. Bakker f3200, P. Portegijs f3250. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. AANBESTEDING. Namens de heeren P. Jongkind en T. Takes is Woensdag door architect B. G. Zanstra aanbesteed het verbouwen van een woonhuis in de Hoofdstraat te Hip- polytushoef tot een winkelwoonhuis en een woning. De uitslag is als volgt: Timmerwerk: P. Portegijs f 2916. J. C. de Vries 2998. D. Bakker en Zn. 3025. Dekker en Lont 3100. J. C. Klein 3150.— P. Bakker 3200.— Jac. Smit 3223. Gcbr. Boersen 3250. Allen aannemers alhier. Schilderwerk: Fa. Kraak f 660. Gebr. S. en J. Lont 675. W. Lont 760. Gunning is aangehouden. POLITIE Aan komen vliegen een postduif gemerkt aan rechterpoot 3—36—C. 19.555. Aan lin kerpoot 570 C.W.1. Inl. bij den Gem.-bodc. 'ANNA PAULOWNA „VISCHLUST." De liengelaarsvereeniging „Vischlust", vergaderde bij den heer W. Kossen. De heer P. Smit sprak het openingswoord en na goedkeuring der notulen, volgde be stuursverkiezing, wegens bedanken van de heeren Siebenga en Rozenbroek. In hun plaats werden de heeren K. Verver en J. Daalder tot commissarissen gekozen. Als nieuwe leden van de aankoop-com missie voor wedstrijd-prijzen koos men de heeren P. Glim en P. Smit. Hierna nam men de volgende besluiten: De eerste wedstrijd van dit seizoen wordt op 12 Juni in de Molenvaart gehouden. De seizoenprijs voor het grootste aantal gevan gen baarzen zal een beker zijn, zoo ook voor den grootsten baars. Wie de meeste bovenmaatsche baarzen vangt krijgt een medaille. De heer J. Daalder, stelt een rol lade beschikbaar voor hem of haar, die in de meeste wedstrijden de minste baarzen vangt! Met het oog op de financiën zal men niet deelnemen aan het concours van Vischlust te Alkmaar. Tenslotte nog een belangrijke mededee- ling: „Vischlust" heeft van den heer R. Keppel 't Razend Zwin, als vischwater ge pacht, AANBESTEDING 'SCHILDERWERK WONINGBOUW, Bij de aanbesteding van het buitenschil derwerk der dertig eerstgezette woningbouw huizen kwamen de volgende inschrijvingen binnen: A. Harder f 1620, E. Groet f 1590, A. Blok f 1580, H. Zeinstra f 1580, Th. C. Smiers f 1510, J. Benema f 1470, L. Pieter- se f 1415, G. van Kimmenaede f 1399, J. Peute f 1380. Het werk is aan den laagsten inschrijver, dus den heer J. Peute gegund. EXTRA LEERKRACHT SCHOOL I. Bij beschikking van den Minister van O. K. en W. is de Gemeenteraad gemachtigd, ingevolge art. 56, (2e lid) der L.O.-Wet voor rijksrekening een leerkrachtaan te stellen aan School I, onder voorwaarde, dat alleen een wachtgelder mag worden benoemd. BREEZAND. Een nieuw lokaal en extra leer kracht aan de R.K. school. Ook het Schoolbestuur der R.K. school te Breezand heeft, op grond van art. 56, 2e lid der 1. o. wet en met de beperkende bepaling, als hiervoor genoemd, verlof gekregen tot aanstelling van een extra-leerkracht voor rijksrekening. Daar het aantal leerlingen de zer school weldra zoo groot zal zijn dat weer een nieuw lokaal aangebouwd moet wor den, heeft het schoolbestuur aan den ge meenteraad verzocht hiervoor de benoodigde gelden beschikbaar te stellen. Huisvlijt- en handwerktentoonstelling. In het R.K. Gezellenhuis te Breezand is op Hemelvaartsdag een huisvlijt- en hand werktentoonstelling geopend. De dames HuijgDe Vos, Kolstervan Emmerik en Rooyakkersvan Grieken, vormden de jury voor de handwerken en kenden de volgende prijzen toe: Inzending schoolkinderen: 7e klas: le prijs DEN OEVER. Aanbesteding. Woensdag 8 Juni a.s. zal door den Dienst der Zuiderzeewerken worden aanbesteed 't baggeren van een kanaal met het aanleg gen van een dam er naast nabij Vollen- hove. Een en ander houdt verband met den N.O. Polder. Haai aangebracht. Woensdagmorgen ontdekten de vissohers N. en S. Tijsen van de W.R. 164 een jonge haai in hun vischkamer. Het dier dat een lengte van ongeveer 2 M. had, werd met vereende krachten aan boord geheschen. t eel handelswaarde had het dier niet, daar het aan den afslag slechts vijftien cent op bracht. Het gebeurt zelden dat een haai in dc Waddenzee gevangen wordt. „Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter,dien balk en uw oog?...)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8