De politieke moord De te Rotterdam Drie millioen dooien voor drie millioen bevrijden „Slechts een rijk land kan koloniën bezitten Japan zet alles op alles DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Het Eucharistisch congres UJeerbericht politie zwijgt KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 28 MII 1938 66e JAARG. No. 8320 Chincczcn heroveren Langfeng N.V* W.A.C.0.-Autobusdiensfen Dienst- en Tariefregeling Hitier vond de prijs te dnur Dit nummer bevat 16 pagina's DB BILT SEINT» «Jong Holland snakt naar werk" Caseïne-coöperatie 1 Uit Duitsche gevangenschap ontslagen HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml(. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder EEN NIEUW SPOOR? Gisteren gaven wij een aan de N.R.Ct. ont leende verklaring van het ontploffingsdra- jna aan de Coolsingel te Rotterdam. De politie echter beweert, dat de veron derstelling als zou Novack op last van de Gepoe uit uit den weg geruimd, in dit sta dium der onderzoeking nog als een fanta- jie moet worden beschouwd. Echter berichtte de N.R.Ct. gisteren, dat 'de autoriteiten niet konden tegenspreken, dat de zoogenaamde Novak een rol heeft gespeeld in een beweging, welke tegen de regeering van de Sovjet was gericht. De politie neemt thans aan dat het slachtoffer te Rotterdam in een lis tig opgestelde val is geloopen. Het Hsbl. verneemt van gezaghebbende fcijde, dat het als volkomen uitgesloten wordt beschouwd, dat Novacks na het verlaten ivan zijn hotel in een café met andere per sonen heeft gesproken. De politie heeft gis termorgen onderzocht hoeveel tijd Novalcs heeft noodig gehad voor het traject D.P. stationhotel Centraal, dat aan de Kruis kade gelegen is, Novaks is 11.24 aan het D.P.-station gearriveerd. Hij kan dus niet ,voor half twaalf het hotel hebben bereikt. De vreemdeling heeft ruim een half uur Sn het hotel vertoefd, hetgeen door het per soneel wordt bevestigd. In het hotelregis- ter stond hij ingeschreven onder den naam Norwak. De portier van het hotel, die de zen naam heeft opgeschreven zal den vreean deling, die slechts gebroken Duitsch sprak, vermoedelijk niet goed hebben verstaan, zoo 'dat kan worden aangenomen, dat de man hij aankomst in het hotel den naam heeft genoemd die op den pas stond vernield. .Novaks heeft een eenvoudige kamer besteld die geheel achter in het hotel ligt. Deze ka mer kan hij nooit voor kwart voor twaal ven hebben bereikt. Geizen de situatie in het vertrek' moet. Novaks er ongeveer een kwartier hebben vertoefd, want hij heeft bij aankomst een igroote handkoffer, die in een reisdeken was gewikkeld, uitgepakt. De koffer stond, toen de politie des middags het vertrek betrad, op een schraag, geheel geledigd. De schriif machine stond op een tafeltje voor 't raam. Op een nachtkastje stond een klokje en een crucifix. Op 't bed lag een pyama. Scheer zeep, kwast, en andere toiletartikelen ston den ordelijk uitgestald op de waschtafel. Op een andere tafel lag een pakje gegom de pamfletten, welke in de Slavische taal waren geschreven. Daarnaast lag het hoek: „Die Geschichte der fascistische Be- wegung". Voorts is gebleken, dat Novaks alvorens hij de kamer verliet, toilet ge maakt. heeft. Alle handelingen, die Novaks in de kamer heeft verricht vergden ruim 'n kwartier tijd. Het personeel' van het hotel heeft verklaard, dat Novaks alvorens hij het hote'l verliet nog eenigen tijd op de gan~ heen en weer heeft geloopen, waarbij hii uiting gaf van zenuwachtigheid. Na nog even naar zijn kamer te zijn te ruggekeerd hééft Novaks in colbertcostuum gekleed, het hotel verlaten. Naar het hotel personeel zich thans herinnert droeg hij een opvallend mooie geel gekleurde acte- tasch onder den arm. Slechts enkel minuten later heeft Novacks ®P den Coolsingel den dood gevonden. Wat is er in die korte spanne tijds ge beurd? Zat er reeds een tijdbom in de mooie actetasch toen Novack het hotel verliet en is dus het slachtoffer de dupe geworden ivan eigen duistere plannen, of heeft hij iV'an den een of ander een onschuldig uit ziend pakje, waarin hij een geheel andere inhoud vermoedde, in ontvangst genomen en bevatte dit pakje het helsche moord tuig, dat zulk een noodlottige uitwerking had? De mogelijkheid wordt overwogen, zegt de N.R.Crt., dat Novack naar Rotterdam is gelokt, onder het voorwendsel, dat hij daar een hem zeer goed gezinde relatie zou ontmoeten, die hem een of ander pakje, hei- tvelk geld of geldswaarden zou bevatten zou geven. Dit zou geschieden op een oor- of vastgestelde plaats en op een eveneens Vooraf vastgesteld tijdstip. In plaats van den eigen partijgenoot (dien hij dan n ijK- haar niet van aanzien heeft gekend) hee do zoogenaamde Novack evenwel een agent van de tegenpartij - volgens de inlichtin gen van de N.R.Crt.. een agent dus van ae Gepeoe ontmoet, die hem een pakie neet overhandigd, dat een tijdbom bevatte. Een nieuw s?oor? Volgens de Msb. moeten op den morgen Van de noodlottige ontploffing op het ter r?s van. een café-restaurant aan den Cool singel twee vreemdelingen hebben Van uitgesproken Slavisch t>pe. 1 Vreemdelingen spraken alleen wat gebio- *pn Duitsch. Toen de ontploffing plaais had en een ieder op bet terras en ompeMi werd opgeschrikt door den gewe t gen knal, en zich haastte om zien, wat er was gebeurd, bleten beide vreemdelingen rustig zitten en een kellncr hoorde een der vreem delingen zeggen „Attentat", waarop de ander antwoordde: „Jetzt wird man sehen was es gibt wenn es Krieg ist". Spoedig daarop zijn zij verdwenen. Het personeel van bedoeld café-restaurant is gehoord, teneinde een zoo nauwkeurig mo- gelij-k signalement van deze beide vreem delingen te krijgen. De geheimzinnige derde. Wat de politie vooral bezig houdt is de vaststelling van de identiteit van den ge- heimzinnigen derde. Het kan niet anders of of zoowel Novack als de gearresteerde Bora moeten iemand in Rotterdam hebben ont moet. Beiden beschikten niet over voldoende geldmiddelen, terwijl zij bij het binnenko men van ons land daarvan ruimer voorzien moeten zijn geweest, anders had de vreem delingenpolitie ze niet doorgelaten. Uit de geheimzinnige Bora is niets los te krijgen. Hij blijft zwijgen en het is dui delijk, dat hij aanvoelt dat wanneer hij spreekt, zijn leven niet meer zeker is. En zoo stoot de politie bij de ontwarring van deze moordzaak op tallooze moeilijk heden. Versterkingen op groote schaal. Een oorlogskabinet. Naar aanleiding van de kabinets reorganisatie heeft de woordvoerder der Japanneezen gisteren verklaard, dat niet meer, zooals tot nu toe, van tijd tot tijd eens enkele troe- penafdeelingen in het veld zullen worden gebracht, doch dat van nu af aan alle machtsmiddelen in den strijd zullen worden geworpen om een definitieve beslissing in het Chi- neesche conflict te bewerkstelligen. Een oorlogskabinet, maar geen kabinet van militaire dictatuur, zoo ziet men het nieuwe kabinet Konoje in Tokio. De aanwezigheid van vijf militairen in het kabinet beteekent, dat het kabinet van nu af aan zijn gezag over het leger zal doen gelden en niet het leger over het ka binet. Zal Soegiyama aftreden? Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Soegiyama, de Japansche minister van oorlog, zijn ontslag heeft aangeboden. Versterkingen naar China. Dat Japan thans inderdaad alles op alles zet, blijkt uit het feit dat eiken dag nieuwe versterkingen naar China worden gezonden. In Shanghai voorspellen militaire attaché's dat Japan ministens twaalf aanvullende di visies, ter gezamenlijke sterkte van 150.000 man, naar China zal sturen, als gevolg van de reorganisatie der regeering in Tokio. Schepen, tal van gewapende trawlers en kleine bootjes, die gemakkelijk zijn voor de ontscheping van troepen, bevinden zich in Zuid-China, de meeste te Tsjoeng Sjan bij Macao, de andere in de Biosbaai bij Swatau. Men acht het veelbcteekenend, dat tien strijdwagens ontscheept zijn op de eilanden, waarvan Japan zich eenige maanden ge leden heeft meester gemaakt. Het schijnt, dat een aanval op Kanton bin nenkort te verwachten is. In deze stad worden althans voorbereidin gen getroffen om een aanval het hoofd te kunnen bieden. Chineezen heroveren Langfeng. Van Chineeschc zijde wordt medegedeeld, dat Chineeschc troepen gisteren na een dag strijden Langfeng hebben heroverd. Zij be dreigen thans de achterhoede van de Japan sche troepen, die oprukken naar den Lung- haispoorweg. Van drie zijden rukken de Chineezen op. De Japansche troepen pogen zich aan te sluiten bij de Japansche troepen bij Koean- tai ten noorden van de Gele Rivier, doch «ij zijn hierin nog niet geslaagd. Aan den Loenghaispoorweg is de positie van de Chi neezen verbeterd. Aan het front ten westen van Soetsiau is de toestand nog onoverzichtelijk. Hier en daar wordt nog gevochten, maar het zwaar tepunt der gevechten is verplaatst naar de buurt van Kai Feng. waar de Chineesche troepen volgens berichten uit Chineesche bron hardnekkig tegenstand bieden aan den .Tapanschen opmai-sch naar het knooppunt .van spoorwegen Tsjeng Tsjau. Harde woorden van Kardinaal Pacelli. „Het ia uit den booze om zonder God het communisme te willen bestrijden". De middagbijeenkomst van het Eucharis tische congres bracht gisteren een lange reeks getuigenissen voor de alzijdigheid der kerk. In alle talen brachten de bedevaart gangers hulde aan de Eucharistie. Minister president Imi*edy hield een voordracht over de Eucharistie ("het H. Sacrament), de band van liefde in het gezin. Hij zeide in zijn voordracht, die ook door den kardinaal-le gaat., mevrouw Horthy en aartshertog Jozef von Habsburg werd aangehoord, dat de eu charistie bestaat zoowel in de eene als in de andere gemeenschap van het bloed. Het woord bloed is hier geen vervloeking, maar een zegening. De aartsbisschop van Poznan, kardinaal Hlond, zeide: „Het middelpunt van Europa, Hongarije, is een bolwerk, dat tegelijkertijd sterk blijft tegen 't communis me en tegen ander vijanden van het christen dom." De Italiaansche pers niet enthou siast. De Italiaansche pers maakt slechts met enkele regels melding van het eucharistisch congres te Boedapest. De rede van kardinaal legaat, Pacelli, is men stilzwijgend voorbij gegaan. Kardinaal Pacelli zeide in zijn ope ningsrede o.m.: „Ziet de wereld, heeft, zij ooit een derge lijke opzweping van haat, verdeeldheid en eenheid gekend? Is de waarde van het ge geven woord ooit meer geminacht dan thans? Het wantrouwen regeert van mensch tot mensch, van klasse tot klasse, van land tot land. van volk tot volk. het wantrouwen is tot zulk een graad gestegen, dat zijn brute kracht elk oogenblik tot een ramp dreigt te worden. „Tegenover de wanorde, ^dic de pioniers van het godlooze commu nisme over de wereld trachten te verbreiden, is het het recht en de plicht van de bedreigde naties, zich voor eigen rekening hiertegen te verzetten en niet toe te laten, dat de vernielers van de chr. samenle ving hun brandfakkels in andere na ties werpen. Doch Keen enkele illu sie zou meer uit den booze zijn, of vroeg of laat meer funest, dan het onder het mom van deze reactie zon der de geestelijke krachten te willen stellen". Vanaf 15 MEI geheel gewijzigde f 0.05 verkrijgbaar bij onze chauffeurs en aan onze kantoren. TSJECHO-SLOWAAKSCHE KWESTIE. HET MINDERHEDENSTATUUT VOOR BEIDE PARTIJEN EEN TELEUR. STELLING. Hoewel officieel ontkend wordt, dat de reis van den Britschen afoe- zant van Downingstreet, Willlam Strang, naar Tsjecho-SIowakije be paalde politieke bedoelingen heeft, leggen welingelichte kringen ver band tusschen deze reis en de ge dachte van uitzending van Brit- sche waarnemers naar Tsjecho-SIo wakije ter gelegenheid van de ver kiezingen. Nog waarschijnlijker is het, dat Strang zal trachten met de Tsjechische regeering en de leider der Sudetenduitschers een uit weg te zoeken uit de moeilijkheden met het minderhedenstatuut. Een teleurstelling? Het statuut, aldus het Hsb., dreigt een groote deceptie te zullen worden voor beide partijen. Ten eerste natuurlijk voor de Tsjechen, die jarenlang een heerschersvolk waren in den staat, die het leeuwenaandeel hadden in de administratie, bij het onder wijs enz. en die thans plotseling het oogen blik zien aangebroken, waarop de anderen, hoe dan ook, in ieder geval gelijke rechten zullen krijgen en dus een groot deel van al die functies en machtsposities zullen op- eischen. De deceptie over deze oplossing van het minderhedenstatuut zal echter niet minder groot zijn bij het grootste gedeelte der Su detenduitschers, die, vooral de jeugdigen, nog slechts enkele dagen geleden overtuigd waren, dat het uur van de aansluiting bij het Duitsche Rijk, thans, zoo kort al na de Oostenrijkers, ook voor hen geslagen had: die er van overtuigd waren, dat het niet eens meer tot gemeenteraadsverkiezingen zou komen daar ze nog vóór Zondag j.1. be vrijd zouden zijn. Hitier had er veel, maar niet élles voor over! Toch wisten de leiders der Sudetenduit schers, dat Duitschland niet bereid was thans een wereldoorlog voor hun bevrijding te voeren. De zaak waar het buitenland 't meest over praat, is de gulden! De directeur van de Amsterdamsche bank Mr. H. A. van Nierop, heeft gisteren in den Haag een causerie gehouden voor de ver- eeniging „Nederland in den vreemde", over „Het vreemde in Nederland." Wie veel met buitenlanders in aanraking komt, aldus Mr. van Nierop, krijgt steeds den indruk, dat het buitenland zich sterk voor Nederland interesseert. De een spreekt over Philipslampen, de ander over bloem bollen, een derde over het Nederlandsche muziekleven en een heel enkele over het absolute nulpunt Maar de zaak waarover men het meest spreekt en die de algemeene belangstelling heeft, is: de gulden. Men heeft sterk ver trouwen in den Nederlandschen cconomi- schen toestand en beschouwt Nederland, zooals vanouds, als een rijk en welvarend land. Onjuiste opvattingen. Men legt een oorzakelijk' verband tusschen den rijkdom van Nederland en de waarde van zijn ruilmiddel. Dit verband ontbreekt echter naar spr.'s oordeel ten eenen male. De waarde van het geld is afhankelijk van den omvanc van den geldvoor raad en de geldbehoefte. Is die om vang te groot, dan daalt de valuta. Het rijkste land kan een slechte va luta hebben, de voluta van het armste land. mits het orde op zijn zaken stelt, kan goed zijn. De toe stand van het ruilmiddel is derhal ve afhankelijk van het beheer van zaken. Wat voor een particulier geldt, geldt ook voor een land. Wanneer men het zooeven geciteerde oor zakelijk verband legt tusschen den rijkdom van ons land en den toestand van het geld wezen. dan wordt vaak gezegd, dat. onze koloniën bron van onze welvaart zijn, Ook deze meening, deelt spr. mede, wordt naar veler opvatting niet juist geacht. Bij een economisch-koloniale politiek als Ne derland voert, die in het algemeen elk land vrij laat met de koloniën handel te drijven en dezen toestaat de beste markt voor im- en export te zoeken, kunnen alle landen der wereld van de koloniën voordeel trek ken. Echter vele landen zijn niet kapitaalkrach tig genoeg met overzeesche gewesten han del te drijven. Hier gaat de kost voor den baat nit en is veel kapitaal noodig om later winst te maken. Het schijnt paradoxaal: de kolo niën zijn niet de oorzaak van den rijkdom van het land, maar slechts een rijk land kan zich de weelde veroorloven koloniën te bezitten. Door de eeuwen heen zond Nederland steeds zijn beste waren naar 't buitenland en stelde zich zelf tevreden met minder waardige buitcnlandsche import Dit geldt ook heden nog en daardoor is Nederland welvarend geworden. Nederland is een land, waar de scherpe contrasten ontbreken. Niet alleen het kli maat, ook het Nederlandsche volkskarak ter en bestuur is gematigd. Het kapitaal is zeer verdeeld. Er heersrht geen tegenstelling tusschen grooten rijk dom en groote armoede. Het is. aldus spr., vreemd, dat menig Nederlander zich te weinig rekenschap geeft in welk een gezegend land, in verge lijking met andere landen, hij leeft. Het is verbazend, dat vele Nederlanders niet in zien, dat elders de welvaart aanzienlük la ger is dan in ons land is en dat aldaar de gemiddelde levensstandaard van het indivi du belangrijk beneden dien van den Ne derlander ligt» Verwachting: Zwakke tot mati ge veranderlijke wind, zwaar (bewolkt tot betrokken met kans op regen of onweer, koeler. Verdere vooruitzichten1? weer. Koel Een naar Duitschland uitgeweken Sudetenduitsch hoogleeraar moet, volgens geloofwaardige mededee- iingen van een der aanwezigen, o.a. hebben gewaarschuwd, dat de Füh- rer wel alles zou doen om de 354 millioen Duitschers van Bohemen te bevrijden, maar dat hij er niet aan dacht het leven van 3 millioen an dere Duitschers op te offeren om dit resultaat te bereiken. Zoo is het dan ook geloopen zooals toen degenen onder de Sudetenduitschers, die de Tsjechen en die de stemming in Frankrijk en Engeland beter kenden, al wel verwacht ten, maar hun zoo geestdriftig geworden volgelingen niet durfden zeggen. Terwijl het er dus naar uit ziet, dat het gevaar van een oorlog over Tsjechoslowakije voorloopig Is bezworen o.a. omdat de Füh- rer geen drie millioen Duitschers bevrijden, wil met opoffering van evenveel anderen, blijkt het ontzettend ingewikkeld de kwestie op vreedzame wijze te regelen. De Tsjechen kunnen, uit economische redenen, de Su detenduitschers niet uit hun staatsverband loslaten. Verstandige Tsjechen geven wel toe, dat er indertijd hij het vaststellen van de grenzen fouten zijn gemaakt. Zelfs Massarvk was er niet voor, dat zuiver Duitsche gebiedèn, die ook historisch niet tot Bohemen behoorden, zooals de driehoek bij Eger en Asch, in den jongen staat werden opgenomen. Maar wat ware Tsjechoslowakije zonder de industrie van die streek? Zonder de kolen, de glas- en textielfabrieken, heel de industrie van Su- deten-Duitschland? Een arm land! Zij willen er thans en zij zullen er dus waarschijnlijk steeds voor vechten! De Centrale voor werkloozen- zorg heeft nieuwe plannen. Onder de leuze „Jong Holland snakt naar werk" werd reeds f 300.000 bijeenge bracht voor de centrale voor werkloosheids- zorg. De voortduur der werkloosheid noopt de centrale het werk voort te zetten en uit te breiden. Met de nieuwe plannen is een ton gemoeid. Men stelt zich voor meer jeugd werkkampen te houden en een internaat voor werklooze meisjes te openen. Voor vol wassen werkloozen hoopt men het werk der „korte kampen" krachtig voort te zetten. „Centrale vacantiedagen" voor vrouwen van werkloozen zullen weer worden georgani seerd. Plannen tot oprichting. De door het bestuur van den Alg. Ned. Zuivelbond fF.N.Z.) ingestelde commissie ter bestudeering van het vraagstuk der textiel-caseïne heeft statuten en een huishoudelijk regle ment eener op te richten centrale coöperatieve- vereeniging voor de be reiding en den verkoop van caseïne, imelkwol, andere caseïne-producten en weiproducten ontworpen en deze met de fabrieken, die zich voor dit vraagstuk interesseeren, besproken. Daar het, aldus de N. R. Ct., de bedoeling is, dat zich bij deze centrale organisatie zoo wel individueele fabrieken, als vereenigin- gen van fabrieken zullen kunnen aanslui ten, zijn door de commissie ook concept-sta tuten ontworpen voor een gewestelijke case* ïne-organisatie. Nederlander overtrad deviezen- bepalingen. Dc heer II. H. Beltman te Enschedé, die op 19 Maart te Munster is gearresteerd, be schuldigd van overtreding van zekere de- viezenbepalingen, is, naar de N.R.Crt. meldt, op 25 Mei in zijn woonplaats teruggekeerd, Er stond hem de keuze open, nog eenige maanden in de gevangenis te blijven, of de verdere behandeling prijs te geven en een bedrag in geld te storten. Dit laatste is ge schied met het oog op den leeftijd en den gezondheidstoestand van den heer B., die over de behandeling gedurende zijn gevan genschap niet veel' te klagen heeft gehad.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1