BEVREDIG Gazelle Rijwielen UW SMAAK ROOK TRIUMPH 1 CENT VIRGINIA Agenda i*«" v*r.v VANAF F 48 - E. N. Heijligenberg Zaterdag 28 Mei 1938 Tweede Blad De excursie voor onze jonge werklooze vrienden Luilak 1938 Burgerlijke Stand van Den Helder ,*«<y Keizerstraat 118 - Tel. 234 Pluimveekennis onder de jeugd Steunverleening aan kleine Tuinders Tiendaagsche tentcampagnc Verkoop van de Marine inrichting opTiengemeten 3c Periodieke zeilwedstrijd der Koninklijke Marine Dc strijd in het verre Oosten Zomersproeten SPRUTOL ^adónieuwj Maandag naar Yolendam, Krom hout en Schiphol. Maandag a.s. zullen we het uitstapje met onze jonge werklooze vrienden maken. Reeds om zeven uur zal de autobus voor ons kan toor wegrijden en dan gaat het door de jjloeiende Beemster naar het typische Volen dam, waar een rondwandeling wordt gemaakt en vandaar naar de motorenfabriek Krom hout, te Amsterdam. Een bezoek, dat de jonge menschen ook wat zal leeren. De Kromhout motorenfabriek is niet alleen uit nemend geoutilleerd, maar ook hoogst inte ressant. Hier worden de machines niet slechts gemonteerd, zooals dat bij Ford het geval is, maar hier worden ook de onder- deelen gemaakt, waardoor het bezoek vooral voor eenigszins technisch onderlegde men schen hoogst interessant is. Van 10 tot 12 uur zal de rondgang duren. De directie van de Kromhout motorenfabriek zorgt voor een gratis kop koffie. Om twaalf uur rijden we dan naar de City Hall, bij het Leidsche Plein, waar een uitstekend diner wacht. En na dezen maaltijd gaat de reis verder naar Schiphol en vandaar via Bloe- mendaal en Bergen naar Den Helder. Het hoofd van de Centrale werkplaats, de directeur van de G.M. en Plantsoenen, de heer P. H. L. Maas, zal den tocht mede maken. Wij twijfelen er niet aan of onze jonge vrienden zullen, als het weer meewerkt, een genoeglijken en leerzamen dag hebben. Men schrijft ons: Nog enkele dagen scheiden ons van de jaar lijks terugkeerende luilakviering. Mocht voor enkele jaren terug, deze viering zich uiten in vandalisme der jeugd, dank zij de organisatie der Speeltuinver. „Den Helder", is deze vie ring geworden een geordende viering, alleen ten doel hebbende het oude gebruik „De Lui lak" te 5oen voortbestaan. Ook dit jaar zal door de speeltuinvereen. het feest worden ge vierd. Zaterdagmorgen, voorafgaande aan het Pinksterfeest zullen te drie uur op den tuin der afdeeling Tuindorp zich de fietsers ver zamelen om vandaar, onder goede leiding te vertrekken naar het vastgestelde punt aan het strand of de düinen. Te 4 uur verzamelen zich de wandelende luilakvierders op de vier tui nen der speeltuinvereen., om vandaar naar de Niasstraat te trekken, waar de centrale groep wordt geformeerd voor vertrek naar strand of duin. Niet illeen voor de leden der speel- tuinvereeniging wordt dit georganiseerd, neen, het bestuur rekent en vertrouwt er op, dat alle kinderen aan deze viering zullen deel nemen. Vanaf deze plaats doet het bestuur dan ook een beroep op de ouders om hun kinderen er op te wijzen alleen deel te nemen aan bovenstaande viering. Dank zij de medewerking van het Gemaente- bestuur kan en zal er weer voor tractaties worden gezorgd, eveneens een auto voor even- tueele uitvallers. GETROUWD: G. van Rijsen en B. Klein; W. M. von Aesch en M. Grimme. BEVALLEN: P. Blokker—Bakker, d.; D. de VetCarlebur, d. OVERLEDEN: P. Lengers (m.), 67 jaar; A. Ruiten (v.), 2 jaar; W. Wegman (m.), 81 jaar OEFENINGEN TE DEN HELDER. Te Den Helder is een detachement van de School voor Reserve-officieren der Onbere den artillerie uit Utrecht aangekomen voor het houden van oefeningen. 00 o«° Vn 0.t HOOFDAGENT Het moet in een plaats als Den Helder, waar tal van inwoners kippen, duiven, kanaries en konijnen houden, zijn opgevallen, dat er zoo weinig wordt gedaan, om de animo aan te moedigen. De Pluimveevereeniging „Den Helder en Omstreken" heeft aan dit vraagstuk haar aan dacht geschonken en is er in geslaagd een commissie samen te stellen, welke enkel en alleen met de uitvoering van plannen voor en onder de jeugd is belast. Er zullen excursies worden georganiseerd naar hoenderparken en fokkerijen. Lezingen met lichtbeelden zullen worden gehouden over huisvesting en voedering van alle rassen onzer pluimveewereld, het houden van konijnen, enz. Om de jeugd nu gemakkelijk voor dit alles te bereiken, is als onderafdeeling van H. en O. opgericht een jeugdafdeeling, direct staande onder leiding van de gevormde commissie. De contributie voor deze jeugdafdeeling bedraagt 10 cent per maand. Waar zoowel onder de meisjes als onder de jongens animo bestaat tot het houden van pluimvee en konijnen, kunnen dan ook beiden lid worden dezer afdee ling. Om de animo onder de jeugd aan te kweeken, zijn door tal van leden exemplaren hunner dieren beschikbaar gesteld voor de jeugd, welke gratis worden uitgereikt. Na het, onder leiding, maken van hokken, zal ook door de commissie worden gelet op de verzorging der dieren, opdat de jeugd zoo zal worden gevormd tot enthousiaste pluim veeliefhebbers. Het Gemeentebestuur van Den Helder heeft besloten met ingang van 1 Juni a.s. de regeling voor de steunverleening aan kleine tuinders in deze gemeente in te voeren. Deze regeling is gebaseerd op de onder scheiding in 3 groepen, t.w.: Groep A. omvattend de kleine tuinders, wier bedrijfjes volgens de daartoe voorge schreven berekening theoretisch per week 4.of minder netto-bedrijfsinkomsten op leveren. Deze tuinders vallen buiten de nieuwe regeling en kunnen eventueel, voor zoover daarvoor overigens in aanmerking komende, volgens de bestaande regelen der werkverschaffing of steunverleening worden geholpen. Groep B. Hieronder vallen de kleine tuin ders, die uit hun bedrijfje theoretisch per week meer dan 4.doch minder dan 7.netto bedrijfsinkomsten ontvangen. Deze groep valt onder de nieuwe regeling, evenals, Groep C., waartoe behooren de tuinders, wier bedrijfjes volgens de terzake voorge schreven berekening theoretisch per week 7.of meer aan netto-bedrijfsinkomsten opbrengen. Beide laatstgenoemde groepen mogen voortaan, voor zoover zij tenminste aan de daartoe gestelde voorwaarden voldoen, uit sluitend door middel van de steunregeling voor kleine tuinders worden gesteund. Zij, die meenen,voor steun ingevolge bedoelde regeling In aanmerking te kun nen komen, kunnen zich daartoe opgeven bjj de Arbeidsbeurs, Kanaalweg 92-93, alhier, vóór 2 Juni a.s., alwaar tevens nadere inlichtingen worden verstrekt. Van het Leger des Heils. Volgende maand zal het Leger des Heils in onze stad een tiendaagsche tentcampagne houden, die door onzen Burgemeester en den chef-secretaris van het L. d. H. zal worden geopend en waarbij verschillende plaatse lijke predikanten het woord zullen voeren. O m. zullen daar spreken Ds. W. J. F. Mei- ners, Ds. F. W. J. v. d. Poel, Ds. F. Tollenaar en Ds. D. T. Bartlema. Tevens zullen vele hoofdofficieren van het Leger des Heils gedurende deze tien dagen het woord voeren. De tent zal geplaatst wor den aan de Madoerastraat en biedt plaats aan 600 personen. In advertenties in dit nummer zullen verschillende bizonderheden over de samenkomsten worden bekend gemaakt. Het „Stedelijk muziekkorps" en de „Oranje- Harmoniekapel" hebben bereids hun mede werking toegezegd en zullen dQor de stad eenige rondgangen maken. De programma's voor deze samenkomsten zullen dezer dagen worden aangeboden. Bti de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot goedkeuring van den onderhand- schen verkoop van de voormalige quarantaine- plaats en marine-inrichting op het eiland Tiengemeten aan de n.v. Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen Eiland de Tiengemeten, gevestigd te 's-Gravenhage In de memorie van toelichting merkt de minister van defensie op. dat na de opheffing van de marinehaven en de rijkswerf te Helle- voetsluis, de opslagplaats op het eiland Tien- gemeeten, dienende tot berging van munitie In brandstofolie, voor den dienst van het departement van defensie niet meer noodig was. Aangezien aan de inrichting ook geen andere toestemming kon worden gegeven, kon alles, gronden, gebouwen, tanks en verdere installaties worden verkocht. De gronden zijn aangekocht in 1836. pij den verkoop heeft de toenmalige verkooper, ingeval van vervreemding door den staat, een recht van voorkeur op een gedeelte van die gronden voorbehouden. Hier ziet men het kranige elftal van Atlas I, dat een schitterend seizoen achter den rug heeft. Achtereenvolgens werd het kampioenschap van de erste klasse D en van den geheelen Noord-Hollandschen Voetbalbond behaald. In het nieuwe seizoen hopen de zwartwitten in den grooten K.N.V.B. uit te komen. (Foto Modern.) De bedoelde rechtsopvolger, de n.v. maat schappij tot exploitatie van onroerende goe deren Eiland de Tiengemeten, werd bereid gevonden een koopsom te betalen, welke in verband met den onderhoudslast en gezien de schatting van twee deskundigen, als voldoende kan worden aangemerkt. Onder voor strandbezoekers ldea'.e weersomstandigheden (werd gisterenoch tend de derde der periodieke wedstrijden verzeild. Een succes is het niet geworden, zeilers hebben nu éénmaal liever een beetje meer wind dan de lichte Z.O. windkracht 1 k 2, die in het begin van den wedstrijd doorstond. Er liep een zware eb, zoodat de sloepen tegen wind en tij moesten starten. De stroom speelde vele stuurlieden dan ook parten en vrij wel allen maakten de fout bovenstrooms te blijven. Toen om 8.30 u. het startschot viel voor de modelsloepen waren de mees ten dan ook al zoover door de eb weggezet dat zij, schrik niet lezer, 4 i 5 uur noo dig hadden om althans de startlijn te pas- se eren. Slechts de luitenant ter zee Ritsema van Eek had het goed bekeken en startte na precies drie minuten om rustig in zijn eentje de baan af te zeilen. Vanzelfsprekend werd onder deze omstan digheden de baan afgekort tot één ronde en Ritsema van Eek was al hoog en breed bin nen vóór eindelijk no. 2 door de start ging. Van strijd was geen sprake, het werd zuiver stroom zeilen. Vele modelsloepen gaven de ongelijke strijd tegen wind en stroom op en lieten zich na uren naar binnen sleepen. In totaal legden slechts 7 van de 13 sloepen de baan af en de laatsten waren juist op tijd om Hm. Ms. „Johan Maurits van Nassau" om twee uur uitgeleide te doen, dit ter beloo ning van hun volharding. De stuurlui aan den wal, zooals U weet zijn dit de beste, hadden de laatkomers al beloofd om ketelaar te laten houden voor theewater, maar zoover kwam het gelukkig niet. Bij de fantasiesloepen, die om kwart voor negen starten hadden bootsman van Aperen en Luiting leering getrokken uit het voorbeeld van de modelsloepen en zij starten fraai. Ook hier werd het een kwestie van stroom zeilen en vooral het ronden van de Malzwinton was een wedstrijd op zichzelf, waarin Luiting uiteindelijk overwon. De overige fantasiesloepen hadden eveneens hun heil gezocht in Texelstroom en Molengat en boksten daar moeizaam tegen den stroom op. Het wedstrijdcomité slaakte een zucht van verlichting toen om twee uur alle verloren schaapjes weer veilig binnen waren. Ten slotte werd de uitslag als volgt: Modelsloepen: 1. Luitenant ter zee S. C. Ritsema van Eek Hr. Ms. „Wachtschip" (26 pnt.). 2. Luitenant ter zee J. F. Drijfhout van Hooff, Onderzeedienst (20 pnt.); 3. Matr. der le kl. A. Moor, Hr. Ms. „van Speyk" (17 pnt.). 4. Opperschipper A. Overduin, Hr. Ms. „Wachtschip" (13 pnt.), Fantasiesloepen 1. Bootsman H. Luiting, Hr. Ms. „Wacht schip" (18 pnt.)' 2. Bootsman van Aperen, Hr. Ms. „Schor pioen" (12 pnt.). LUTHERSCHE KERK. Zondagmorgen 10.30 uur zal er een Jeugd dienst plaats vinden, alwaar pred. Ds. W. J. F. Meiners een onderwerp zal behandelen gedachtig aan de komende Pinksterdagen. De heer D. Makelaar heeft zijn belang- looze medewerking toegezegd. Aan het orgel mej. A. Kamp. Deze dienst is voor een ieder toegankelijk. Zie advertentie in dit blad. iu-teJk in luiten en JjintaAieJèn &l ging. een Mande uAouw. aaoAJbij, Het is bijna zomer en met de zomer komen de dwaasheden weer. Met name de mode-dwaasheden, waar iedereen de mond vol van heeft en waar ieder onzer eigenlijk toch ook weer debet aan is. De mode van de strandpyama's, die der korte rokken, van sokjes, halve en heelemaal geen kousen, kortom: het ultra-luchtig habijt der vrouw van 1938. Hoewel het seizoen nog niet officieel geopend is, was daar van de week toch een dame, die zich van seizoenopening niets aantrok, en reeds door de straten der city flaneerde als gold het een tropendag aan de Cóte d'Azur. En wat voor een vrouw: voorwaar geen inheemsche van deze stad. Hoe zou het mogelijk zijn Allereerst haar houding. Als een Vestaalsche zoo recht, als een godin zoo rank, als een Diana zoo rijzig. Haar loopen was een super- vorm van schrijden, het was een rhyth- misch voortwiegen op welhaast zweven de voeten. Welk een vrouween hoedje, dat bestond uit veel open s en een klein stukje zwarte zijde, hing op één oolijk oor, en liet aan de andere zijde een weelde van lichtblond haar de vrijheid om brutaal mee te dansen op het menuet van het schrijden. Een pikant bij-gerou- geerde mond. wimpers die niet meer waren dan twee schaduwige penseel streken en een paar oogen die brutaal de wereld inzagen als was deze stad met derzelver bewoners haar erfbezit. Het j zijige rokje danste mee en liet de beenen voor 7j8 vrij. De hakken waren van I minstens 10 centimeters. Deze vrouw bracht het seizoen in Nieuwediep. Zoo liep zij in de Spoor- straat op een avond, om 8 uur Alles bleef staan. Gepensionneerden en vrijgezellen, bejaarde en corpulente huismoeders, en neringdoeners die ijlings van achter hun toonbank kwa- men. Politie-agenten en matrozen, H. B. S.-ers en slagersjongens van allen j viel de mond open. En men bleef staan en keek het na: deze droom van gratie en rhythme, deze i super-verschijning. En men sprak kwaad of prees de moed om zooveel negatie van het begrip „doe nou maar gewoon, dan doe je al gek genoeg aan den dag te leggen. Alles stopte, alles zweeg, alles was met stomheid geslagen over deze jonge vrouw, die als het ware zóó was over- gewaaid van Juan les Pins, van Men- tone of de Californische stranden. Een uur later was men z'n ontzetting eerst te boven en constateerde men dat het hoog tijd werd het seizoen te ope- nen. Een afscheid te nemen van wolle- tjes. gewatteerde onderbroeken en ka- j toenen kousen. Waarmee de zomer-revolutie een aan- vang nam, dank zij de mysterieuze vrouw in 't zwart en blond, die voorbij- ging in de woestijn der nuchterheid. IKIJ1IMMMH I De tegenslagen voor China. De strijd in het Verre Oosten gaat onver droten voort. De Japanners hebben daarbij vrij belangrijke successen geboekt, zoodat de positie voor de Chineezen vrij ongunstig ia geworden. Bij alle narigheid, die de Chineezen in deze dagen ondervinden, kunnen zij zich met een gedachte troosten: het is in Europa niet tot een oorlog gekomen. Dit feit oogenschijnlijk voor de Chineezen van niet veel belang is voor hen uiteinde lijk meer waard dan de nederlaag aan den Loenghai-spoorweg. Want zou het in Europa tot een oorlog komen, dan zou China daarvan het eerste slachtoffer zijn. Het zou beroofd worden van vrijwel allen materieelen steun, welke tot dusverre uit Duitschland en Rus land en in mindere mate uit andere landen is gevloeid. Want al diegenen, die nu de be hulpzame hand bieden, zouden dan hun aan dacht van het Oosten afwenden en deze con- centreeren op de gebeurtenissen in eigen kring. Om dezelfde reden ook is dit voor de Ja panners een pech bij het succes van de laatste dagen. Niets zou voor hen gunstiger zijn dan een Europeeschen oorlog. Niet alleen, omdat ze dan zouden komen te staan tegenover een China zonder of vrijwel zonder buitenlandsche hulp, maar omdat ze dan den tijd zouden hebben zich te herstellen van de uitputting, welke het avontuur in China over het land heeft gebracht. En a! mocht dan dat herstel niet volmaakt zijn, bij de uitputting, welke zich van de anderen meester zou maken, zou er toch een grocte verbetering in de relatieve positie zijn geko men. Al is het evenwicht tijdelijk verschoven, al hebben de Japanners een belangrijke verbe tering verkregen door de bezetting van den Loenghai-spoorweg en de vereeniging van hun legers, de Chineezen beschikken nog over factoren, waarvan de invloed bij geen bena dering is te schatten. Zoo zullen zij gebruik gaan maken van het middel van de overstroo mingen, tot welk doel zij de dijken var. de Gele rivier op verschillende plaatsen hebben vernield. Deze rivier, die haar water ont leent aan de bergen van Midden-Azië, begint in Juni altijd te wasschen als gevolg van de smeltende sneeuwmassa's. De Chineezen had den gehoopt de Japanners aan den Loenghai- spoorweg tot dien tijd te kunnen bezighouden en hun te verhinderen vóór Juni voldoende zuidelijk van de Gele rivier te komen. Nu 't front ineen is gestort, kan niemand voor spellen, welken invloed de overstroomingen op de verhouding van de krachten der strij dende partijen zal hebben. Daarbij voegt zich op het oogenblik een andere factor. Het Chineesche front mag doorbroken zijn, de Chineesche weerstand is daarmede niet vernietigd. Al hooren wij tot dusverre weinig van de Chineesche legers en al zullen de verliezen groot zijn geweest, toch ziet het er naar uit, dat het gros van de troepen op regelmatige wijze uit den strijd is teruggetrokken. Dit zal zonder twijfel opnieuw gegroepeerd worden en dan staan de Japanners voor een nieuwen muur en kan de strijd op nieuw beginnen. verdwijnen spoedig door een pot Bij olie Drogisten Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Wereldstad" en „Paniek in Filmstudio". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Kid Galahad" en „Een meisjes over boord" Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Heidi, het Stiefkind". Zondag 29 Mei. Casino 3.30 en 8 uur. Jazz-band „Jack de Vries' Internationals. Duinoord (Donkere Duinen) 3.30 uur „The four tango serenaders". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 751.3 Temperatuur zeewater 13.9 Temperatuur lucht 13.9 Licht °P 9 u. 37 m. Hoogste temp. lucht gisteren 22.2 Laagste temp. lucht gisteren 13.4 Hoogwater (heden) 19.20 Laag water (heden) Hoogwater (morgen) 8.0020.10 Laagwater (morgen) 1.40—17.05

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5