BEWARING VAN INBOEDELS WATT ©EWEM 0>i BDOSCOPEIFi? en fret puikje van de nieuwe Sumatra- Oogst is weer voor de Ritmeester-Rookers EEN GOED RECEPT VOOR VERKOUDHOUD icimujnsw©©MpyzziL fe preöthbeurten VEEL GELD „Wereldstad Kid Galahad Shirley Temple in „Heidi' het Stiefkind" Het vertrek van Hr Ms, Johan Maurits v* Nassau door geheel Nederland onder garantie 11 VAKKUNDIGE UITVOERING Spoorgracht I - Telefoon 249 m Vraagt vrijblijvend prijsopgaaf Commandant van de Luchtverdediging Vervoer naar alle plaatsen per „ESONA" De aardbeving in N*W* Celebes VAN DE WITTE KEIZER8TRAAT103 Tel. 575 7Au?ti-7AeaieAi Een opname uit „Wereldstad", de bijzonder geslaagde Metro Goldwayn Mayer-film. In I het midden Spencer Tracy. (Tivoli-theater). vaji een emotie, dat dan ook als bevrijdende climax door eiken toeschouwer zal worden toegejuicht. In het overige programma draait o.a. de film „Paniek in de Filmstudio", waarin men naast een summum van vaart en Ameri- kaansche sensatie ook van zeer behoorlijk spel kan genieten. tt In de hoofdrollen Spencer Tracy en Louise Rainer. Het is een der meest typeerende verschijn selen van den vooruitgang der filmkunst, dat schijnbaar oude onderwerpen eensklaps niet oud meer blijken te zijn, doch door de samenwerking van regisseur en scenario schrijver, gesteund door nieuwe inzichten in de productieleiding, een geheel ander licht op het gegeven werpen. „Werelstad", New Yorkonder dezen naam verborg zich tot dusverre véelal hetzij een gemakkelijk aansprekende, lichte fantasie op de neonreclames en het pretleven van Broadway, hetzij een min of meer sentimen- teele behandeling van het achterbuurtleven. Nimmer echter een sterke, moderne, overal dramatische verantwoording van een „Sym- phony of 6 millions". De strijd om het bestaan die wreed, maar nergens zonder glorie is, de liefde uit het dagelijksch leven, die op nobele wijze tot uiteindelijke overwinning van de persoonlijkheid tegenover het namelooze monster der wereldstad voert. Het is te danken aan het feit, dat Norman Krasna, de tooneelschrijevr met sterke ro mantische tendenzen, die door Fritz Lang werd uitgekozen om het scenario voor het onvergetelijke „Furie" te schrijven, thans niet alleen borg staat voor het oorspronke lijke verhaal van „Wereldstad", maar, door het van druf en initiatief getuigende inzicht der Metro-Goldwyn-Mayer, tevens aan de productiestaf dier maatschappij werd toege voegd en als zoodanig het niveau van „Wereld stad" zelf kon bepalen. Norman Krasna koos op zijn beurt de voor dramatische speelfilms reeds sinds „Seventh Heaven" tot internationalen roem geklommen Frank Borzage, op wiens naam ook Ernst Hemingway's sterke aanklacht tegen den oorlog, onder den titel „A Farewell to Arms", staat. Toen het gegeven van „Wereldstad" bekend geworden was en Hollywood wist, dat hier op genadelooze wijze een aan de realiteit ont leende „racket", een sluipoorlog tusschen de georganiseerde en niet georganiseerde taxi chauffeurs, onder de loupe genomen zou wor den, waren er twee sterren onder het corps der Metro-Goldwyn-Mayer spelers, die er om vroegen deze rol te spelen. Zij hadden nimmer samengespeeld, maar zij hadden eikaars werk bewonderd. Zij behooren beiden tot die acteurs van vleesch en bloed, voor wie een goedkoope rol niets, een rol met een probleem, een ach tergrond, met een waarachtig temperament, daarentegen alles is. Zelden- werd er voortreffelijker teamwerk, hartstochtelijker en doorleefder spel, fijnere schakeering van menschelijk lief en leed in een gesloten roman van 1 y2 uur gegeven. Zoo schrijnend is het onrecht, datde wereld dezen jongen, trouwhartigen taxichauffeur en diens lieftallige wereldvreemde Roemeensche, die op het oogenblik dat zij een baby verwacht, uit Amerika uitgewezen wordt, aandoet, dat men het als zijn bijna mystische bevrijding beschouwt, wanneer-de film eindigt in een zoo grandioze climax, die sinds „San Fran- cisco" niet vertoond is. Een Titanenstrijd tusschen de verschilende taxichauffeurs in de dokken van New-York, waarvoor trouwens om aan dit verhaal zijn realistische drama tiek te geven, niet minder dan 15 van de be roemdste boksers van Amerika onder aan voering van Jack Dempsey door Metro-Gold- wyn-Mayer werden opgeroepen. Het pleit voor deze film, dat zij zoo logisch via de groote intimiteit van het menscheljjk hart en de bescheiden liefde van de eenvoudigen der aarde, komt tot een „finale", waarin alles in den toeschouwer juicht om het recht, dat over het onrecht zegeviert. En hier durfde men zelfs den burgemeester van New-York, in de figuur van den fijnen Charles Grapewin, ten tooneele te voeren om getuige te zijn van een beslissenden strijd, waarin de macht van den staat zelf machteloos wordt! Een „free for all fight" op het hoogtepunt YlialtO'JAealeA.: Kid Galahad, de hoofdfilm, die deze week in het Rialto-theater draait, is een van de weinige sensationeele producten, waarvan men kan zeggen, dat ze zoowel rijk aan actie als romantiek zijn. Het is een film, die in de Amerikaansche Bokswereld speelt en het is te begrijpen, dat een dergelijk gegeven in handen van een goed regisseur, zooals Mi- chael Curtiz ontegenzeggelijk is, tot iets bij zonders is kunnen worden. Het is dan ook niet te verwonderen, dat deze film te Vene tië werd bekroond. Spanning zit er in van begin tot eind. De buitengewoon realistische opnamen van het boksen zelf en het sterke spel dragen er zorg voor dat men dit boeiende verhaal als het ware beleefd. Kid Galahad is als sensatiefilm dan ook zeker een van de besten van het jaar. Met zorg heeft Warner Bros zijn keuze ge daan uit de talrijke sterren. Niemand min der dan Bette Davis en Edward G. Robin- son hebben de hoofdrollen, terwijl Humphrey Bogart de rol van bokser vervult. Harry Carey geeft goed spel te zien als trainer. Namen, waarover we niet behoeven uit te weiden, maar die een garantie beteekenen voor een bijzonder goede film. We hebben gezegd, dat buiten de sensatie ook de romantiek een goed verzorgd deel in de film uitmaakt. Het verhaal is aantrekke lijk, maar daar de film liefst ruim 1V2 uur in beslag neemt, zou het wel eenigszins te ver voeren om er een beschrijving van te geven. Wanneer men echter een goed sen satieproduct weet te waardeeren, dan ver- zuime men niet om deze week een bezoek aan het Rialto-theater te brengen. De eerste film is eveneens in hetzelfde genre gehouden, dus sensationeel. „Meisje overboord", behandelt de tragedie van een scheepsbrand, die, doordat aan boord van het schip zich een meisje bevindt, verdacht van moord, tot diverse complicaties aanleiding geeft. Een in alle opzichten Amerikaansch filmwerk, veel handeling, een druk bewe gelijk spel en een happy end als besluit. x In een paar minuten zelf gemaakt Dit is een beproefd huismiddeltje, dat snel verlichting zal brengen, terwijl na korten tijd Uw verkoudheid of hoest geheel ver dwijnt. Koopt bij Uw apotheker of drogist 30 gram Vervus (dubbel geconcentreerd). Vermengt het thuis met een kwart liter heet water en een eetlepel suiker. Roert het goed door, tot het geheel is opgelost. Neemt vier maal daags een eetlepel. Het is buitengewoon ge schikt voor kinderen; ook bij volwassenen is de werking afdoend. Knipt dit recept uit. om U eraan te herinneren een 30 grams fleschje Vervus te halen. Een scène uit de Fox-film „Heidi, het Stiefkind", waarin de hoofdrol vertolkt wordt door Shirley Temple (Witte Bioscoop). Witte, ftioAcaaf): Het programma van de „Witte Bioscoop" vermeldt deze week als hoofdnummer de laatste Shirley Temple-flim, getiteld „Heidi, het Stiefkind". In dit 20th Century-product, waarin naast Amerika's wonderkind, Shirley Temple, in de eerste rollen opgetreden wordt door Jean Hersholt, Arthur Treacher, Helen Westleyy en Mady Christians, krijgt men de verfilming van een verhaal te zien, dat juist in het kader van „worlds sweetheart" past. Ditmaal vervult zij de rol van het weesje, dat bij haar grootvader gebracht wordt, teneinde aldaar haar jeugd door te brengen. Door diverse omstandigheden wordt zij. zonder medeweten van den bejaarden grootvader, die zielsveel van zijn kleindochter houdt, weggehaald, en in een ander milieu gebracht. Tal van avonturen maakt Shirley mede, en ook in deze film vindt zij weer gelegenheid van haar bijzonder kunnen te getuigen. Het is een publiek-film in de meest letterlijke betee- kenis van het woord en Zoowel te genieten door de ouderen onder ons als de jeugd. De „Nautilus" wordt afgelost. Gisterenmidag is de „Johan Maurits van Nassau" onze haven uitgevaren voor zijn reis naar de Spaansche wateren. Hr. Ms. „Nau tilus", die al wekenlang de convooidiensten waarneemt, zal naar Nieuwediep komen om daarna het toezicht op de visscherij uit te oefenen. Er was voor het vertrek nog vrij veel be> langstelling en ook de Kon. Marinekapel ont brak niet. Vice-admiraal Kruys met zijn adju dant, luit. ter zee der le kl. B. J. Yelderman, en verschillende hoofdofficieren, sloeg het ver trek van batterij Wierhoofd gade. Het reisplan. Het reisprogramma van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau", voor de reis naar de Straat van Gibraltar, luidt: aankomst Gibral tar 3 Juni, convooidienst 3 Juni8 Juli, Tanger 811 Juli, Casablanca 1216 Juli, overnemen convooidienst van Hr. Ms. „Sumatra" 17 Juli. Het schip wordt medio October a.s. terug verwacht. MAIL „JOHAN MAURITS VAN NASSAU. Op onderstaande data's kunnen brieven verzonden worden aan Hr. Ms, „Johan Mau rits v. Nassau" te Gibraltar. Laatste buslichting hoofdpostkantoor 16.15 n. Woensdag 1, 8, 15, 22 en 29 Juni. Maandag 4 Juli. Donderdag 7 Juli. Woensdag 13 Juli. De stukken moeten volgens het interna tionaal tarief worden gefrankeerd en aan de adreszijde voorzien zijn van twee schuine elkaar kruisende lijnen. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 30 Mei tot 6 Juni wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. Fa. G. Kiesewetter Gen.-majoor Best wordt benoemd met ingang van I November. Naar de N.R.Crt. verneemt, zal met ingang van 1 November tot commandant van de Luchtverdediging worden benoemd generaal- majoor P. W. Best, thans commandant van de IVe Divisie. Intusschen zal generaal Best reeds met in gang van 1 Juli eervol uit zijn tegenwoordige functie worden ontheven, teneinde gelegen heid te hebben zich geheel aan de bestudee ring van de bij de oprichting van het nieuwe commando zich voordoende problemen te kunnen wijden. Van groot belang zal de beslissing zijn of de commandant van de luchtverdediging slechts als coördinator tusschen de verschil lende luchtverdedigingsorganen zal optreden en deze verder onder hun eigen inspecteurs blijven ressorteeren dan wel of hij die organen onmiddellijk onder zijn bevelen zal krijgen. Uit zijn 12 Maart 1937 in de Vereeniging ter be oefening vin de krijgswetenschap gehouden voordracht over: Een en ander over gebruik en organisatie van Nederlandsche luchtstrijd krachten bij den landoorlog, valt af te leiden, dat de generaal zelf voorstander is van de opvatting, dat de commandant van de lucht verdediging bevel over die organen moet voeren. Als opvolger van generaal-majoor Best als commandant van de IVe divisie zal worden aangewezen kolonel A. R. van den Bent, adju dant in buitengewonen dienst van de Koningin, commandant van de brigade Grenadiers en Jagers. Te Parigi groote schade en 20 dooden. Aneta meldt uit Poso: In Parigi en omstreken zijn tot heden he vige aardschokken waargenomen, welke zware verwoestingen hebben aangericht. Slechts enkele gebouwen zijn staande geble ven. De schade kan nog niet worden be paald. Voor zoover bekend, zijn er twintig doo den gevonden. De kampongs langs de kust hebben het meest te lijden gehad. Wat met de uitdrukking „tot heden" be doeld wordt is niet geheel duidelijk. Moge lijk hebben de bevingen van de vorige week, die ook Parigi hebben geteisterd, tot nu toe voortgeduurd en is het bovenstaande dus als een samenvatting te beschouwen. Parigi ligt aan den voet van het noorde lijke schiereiland (Residentie Menado), aan de Oostkust van het daar zeer smalle land, dus aan de Westkust van de Golf van To- mini. Horizontaal. 1. 1369. 4. 1296. 8. 7, 8. 9. 10. 405. 11. 45. 13. 9. 8. 7. 15. 33. 16. 142. 17. 49. 18. 519. 19. 49. 23. 944. 24. 216. 25. 6921. 26. 1001. Verticaal, 1. 1764. 2. 38. 3. 690. 5. 2. 4. 8. 6. 90. 7. 6. 5. 4. 3. 9. 4084101. 12. 529. 13. 915. 14. 729. 15. 324. 17. 4096. 20. 9261. 21. 8. 4. 2. 22. 120 (of 720). 23a. 49. 24a. 10. De meest voorkomende fout was Verticaal 5, waar gevraagd werd een meetkundige reeks, terwijl de oplossers een rekenkundige reeks gaven. De prijs werd gewonnen door: Mej. FROUKJE JOH. MULLER, v. Galenstraat 59, Den Helder. CORRESPONDENTIE. Nogmaals moeten wij de aandacht van onze oplossers er op vestigen, dat inzendingen van oplossingen uiterlijk Donderdagmiddag 12 uur in ons bezit moeten zijn. Komen zij later, dan kunnen z(j niet in aan merking komen voor mededinging. J. P. v. B. Uw vermoeden was juist. Uw wensch zullen w>j ter harte nemen. KRUISWOORDRAADSEL. Horizontaal: 1. Titel. 3. Razend. 6. Muzieknoot. 8. Onbep. lidwoord. 10. Zeeroover. 12. Wolvlokje, pluis op wol'en stoffen 13. Nieuwigheid 15. Hol ijs. 17. Alvorens. 18. Rietgewas. 19. Godsdienst. 21. Hoofdstad van Z. Amerik. republ. (4 letters). Vertikaal: 1. Lidwoord. 2. Kippenloop. 3. Waterkeering. 4. Voorzetsel. 5. Kaasmaag. 6. Tooi, opschik. 7. Voorzetsel. 9. Kwast in hout. 10. Borstharnas. 11. Beroemd Fransch Beeldhouwer. 12. Gemelijke, onte vreden vent. 14. Huid. 16. Masker. 23. Europeaan. 24. Een der 7 wijzen van Griekenland. 26. Jongensnaam. 28. Dezelfde, hetz. 29. Soort hond, 30. Meisjesnaam (afkorting). 31. Deel v. e. schip. 33. Hemelwater. 35. Zwarte, kleverige stof. 36. Instrument om lawaai te maken. 38. Landschap in O. Afrika. 40. Schuldenaar. 41. Latwerk als droog- of bergpl. 42. Geel, geelachtig; (Zuid. Ned.). 44. Nauwelijks. 46. Door, bij, met 47. Gebergte in Ara- bië. 49. Deel v. e. boom. 51. Pers. voorn.w. 52. Fel, graag 53. Titel. 19. Elkeen. 20. Voorbeeld. 21. Leugen. 22. Volk. 23. Deel, persoon die deel uitmaakt. 25. Plomp en zwaar. 27. Paardenziekte, ook zeevogel. 32. Lijst, raam. 33. Soort raadsel. 34. Finsch hardlooper 35. Kaartspel. 37. Oogenblik. 39. Voornaam v. e. Ned. Bokser. 42. Idioot. 43. Kleur. 44. Platboomd vaart. 45. Herkauwer. 46. Onmeetbaar getal 48. Op dit oogenblik. 50. Munt. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur Ds. H. J. Witkop van Schagerbrug. Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 10 uur. Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 u.: Cand. Y. Feenstra. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 9 u.: Cand. Y. Feenstra. 's Morgens 10.45 u.: Cand. Y. Feenstra. 's Middags 5.30 uur Ds. Tollenaar, Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags half ft Leesdienst. Donderdagavond 7.30 uur. Ds. Kramp, van Enkhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur leesdienst. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). Jeugddienst 10.30 u.: Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u.: Cand. W. Wesseldijk. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u.,'Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmid. 4 u., straatprediking Molenpl, 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 7.30 uur v.m. Bidstond 10 uur v.m- Heiligingsdienst 8 uur n.m Verlossingssamenkomst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 6 uur Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeents Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Ned. Herv. Gemeente. HUISDUINEN Geen dienst. JULIANADORB Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 8 uur Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7.30 uur, de heer I. Kuiper, van Bilthoven. GEVEN WIJ VOOR bad youdenzilixk JUWELIER BEEMSTERBOER OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Zomertijd Zon op: ond.: Hoogwater 4.49 21.06 8.00 20.10 4.48 21.07 8.45 21.05 4.47 21.08 9.30 22.05 4.47 21.10 10.10 22.50 4.46 21.11 10.45 23.35 4.44 21.13 11.25 24.25 4.43 21.15 12.15 Laagwater 1.40 14.05 2.30 14.55 3.15 15.50 4.00 16.45 4.40 17.30 5.20 18.15 6.00 19.00 ZOMERPOSTZEGELS EN TUBERCULOSE BESTRIJDING. De extra-opbrengst van de Zomerpostzegels zal ook dit jaar weer voor de helft aan cultu- reele, en voor de helft aan sociale doeleinden ten goede komen. Van de laatste helft zal 50 voor de -bestrijding van de tuberculose worden bestemd. Een vierde gedeelte van de netto-opbrengst komt zoodoende ten goede aan de verpleging van on- of minvermogende tuberculoselijders van alle gezindten. In 1937 kon uit dien hoofde een bedrag van 25.175,84 in de verpleeg- fondsen van de Nederlandsche Centrale Ver eeniging tot bestrijding van tuberculose wor den gestort. Zonder twijfel wordt het geldt op de bil- hjkste en doelmatigste wijze verdeeld, ett komt het daar terecht, waar het het hardst noodig is en het meeste nut kan stichten. oa/nEs* EN fiEt BKS ÜRfnBANDHOBlQÜE? voor Uw gekeele leven.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6