GERO VAN WILLIGEN SCHUDT UW LEVER WAKKER Aqendci koningstraat 1 Schipper Klaassen overleden Maandag 30 Mei 1938 Tweede Blad &<tadbniuuvJl Kanovaarder in de Binnenhaven verdronken Jongen in het water ALS U DENKT AAN vergeet dan niet dat in deze artikelen een grote sortering permanent in voor raad heeft Prof» Vening Meinesz voldaan over nieuw slingertoestel Uit het politie-rapport Vischafslag Den Helder Burgerlijke Stand van Den Helder Verzendt en ontvangt Uw goederen per„ESONA" Weer reddersfiguur verdwenen INGEZONDEN Betooging voor geheelonthouders te Rotterdam Goede Romans voor 35 ct per deel Het niet opgeloste probleem Tragische samenloop van omstan digheden. Gisterenmiddag is in de Binnenhaven een 23-jarige kanovaarder, Adriaan Phi- lipsen, door een zeer noodlottige samen loop van omstandigheden verdronken, doordat het vaartuigje omsloeg en de knaap bjj zyn pogingen om zwemmende den wal te bereiken, dermate door zjjn kleeding gehandicapt werd, dat hij in de diepte verdween en levenloos opgehaald is. Uit den aard der zaak verwekte het ongeval op de eerst sedert Donderdag ge opende jachthaven groote ontroering. Het was omstreeks half vier, dat Adriaan en Herman Philipsen in de Binnenhaven aan het varen waren met hun van een zeil voor ziene kano. Op een gegeven moment, toen zij ter hoogte waren van de Atjeh-loods, schoot de wind vrij hevig door, tengevolge waarvan [Herman, die het roer hield, de schoot achter zijn schouder kreeg. Hij wilde deze terugslaan, doch was bij de manoeuvre verplicht even het roer los te laten. Het noodlot \yilde, dat op dat oogenblik weer een windstoot op het vaar tuigje neerkwam en dit deed kapseizen. Hoewel er vrij veel personen op de jachthaven aanwezig waren, maakte men zich aanvankelijk niet ongerust. Beide broers stonden behalve als goede zeilers ook bekend als voortreffelijke zwemmers, zoodat men veronderstelde, dat ze zwem mende den kant wel zouden bereiken. Door een tragische samenloop van omstan digheden is dit echter met een der broers niet geschied. Ofschoon Herman aanvankelijk groote moeite had zich vrij te maken van het roer, waarin hij verward was, gelukte dit na enkele pogingen en kon hij zich zwemmende naar den wal begeven. Wat de ander betreft, deze besloot terug te zwemmen naar de jachthaven; na eerst de schoolslag en later de crawlslag ge bruikt te hebben, zagen de omstanders tot liun verbijstering, dat er plotseling iets scheen te gebeuren. De jongen zonk weg, kwam weer boven om hulp te roepen en zonk daarna wederom weg. Later bleek, dat zijn bovenbroek was gaan afzakken met als gevolg, dat lijj de bewegingsvrij heid over zijn beenen verloor. Van alle kanten schoot men thans direct te hulp. Aan de Binnenhaven maakte men een vlotje los, terwijl een drietal matrozen van vliegkamp De Kooij eveneens maatregelen tot redding namen. Een van hen, de matroos 3e klas Daalhuizen dook zelfs tot viermaal toe, zonder dat het hem echter mocht gelukken den drenkeling te vinden. Ook Frans Trap op de jachthaven dook, evenmin met resultaat. Toen al deze pogingen faalden, heeft men een dreglijn uitgebracht en al spoedig haalde men hiermede den broek van den jongen op, waaruit men begreep, hoe zich het ongeval voorgedaan had. Even later bereikte men het lichaam van het slachtoffer. Inmiddels was geneeskundige hulp op geroepen, zoodat de dokters Rienks en Vroom onmiddellijk begonnen met het pogen de levensgeesten nog op te wek ken. Daarbij werd gebruik gemaakt van het zuurstof-apparaat. Het bleek echter, dat hier geen menschelijke hulp meer kon helpen. Als tragische bijzonderheid moge nog gelden, dat het vaartuigje eerst kortelings door de beide broers was aangeschaft en dat men den broer slechts met groote moeite heeft kunnen tegenhouden om zich te water te begeven, ten einde bij cle reddingswerkzaamheden te helpen. Vanmorgen kwart voor achten had een jongeman, die op de Loodsgracht een schu- dershandkar duwde, een minder aangename ontmoeting. Op den hoek van de Hoogstraat gekomen, werd hij namelijk aangereden door een auto, die uit de Hoogstraat kwam, ten gevolge waarvan hij in het kanaal teiec kwam. Gelukkig wist hij er weer spoedig uit te krabbelen. Resultaten zijner reizen met Hr. Ms. O 12 en O 13. Zaterdag kwam in het Amsterdamsche Trippenhuis bjjeen de afdeeling Natuur kunde van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen, waarbij o.a. het woord werd gevoerd door professor dr. Vening Meinesz over „De resultaten van de reizen met Hr. Ms. O 12 en O 13. De in het vorige jaar ontworpen methode om de bewegingen in horizontalen zin van een ondergedoken onderzeeboot te meten, nl. door middel van een slinger met grooten slingertijd, is doeltreffend gebleken; reeds zijn vele resul taten aangaande de scheepsbewegingen ver kregen. De proef slinger, die tijdens de terug reis van Curagao aan boord van Hr. Ms. O 12 kon beproefd worden, gaf echter groote moei lijkheden; de ophanging aan veertjes voldeed niet. Na terugkomst is een nieuw model geconstrueerd met twee onderling loodrechte slingers, waarmede de beide componenten der beweging in het horizontale vlak tegelijker tijd gemeten kunnen worden, en deze slingers zijn op messen opgelegd. Door de medewer king van de Marine kon ook dit nieuwe toe stel, waaraan tevens verschillende andere ver beteringen waren aangebracht, geprobeerd worden; in den aanvang dezer maand werd daartoe met Hr. Ms. O 13 een reis van een week naar den Atlantischen Oceaan gemaakt. Het toestel heeft aan de Verwachtingen beantwoord, zoodat het, enkele kleine ver beteringen, die nog worden aangebracht, daargelaten, als de oplossing van het probleem kan beschouwd worden. De con structie werd met de welwillende goed keuring van prof. Van Evcrdingen in het Meteorologisch Instituut te De Bilt dooi den instrumentmaker D. van Lunteren ten uitvoer gebracht. Zijn toewijding om het in den korten beschikbaren tijd klaar te krijgen, mag met waardeering worden vermeld. De resultaten van de scheepsbewegings- metingen toonen, dat de oude golftheorie van Gerstner merkwaardig goed met de werkelijk heid overeenstemt. Spr. demonstreerde het nieuwe toestel en liet enkele registraties zien. Deze resultaten geven een basis om de storingen in de zwaartekrachtsbepalingen op zee door de met scheepsbewegingen samen hangende tweede orde termen, zooals die door Browne aan het licht gebracht zijn, ook voor alle vroegere waarnemingen te kunnen bere kenen. De gegevens daarvoor waren in het afgeloopen jaar reeds bij elkaar gebracht, zoodat de volledige lijst van correcties meteen kon opgesteld worden, en in de „Pro- ceeding" der Akademie gepubliceerd. In de toekomst zullen deze correcties met behulp van de door het nieuwe toestel te geven registraties nog nauwkeuriger berekend kun nen worden, zoodat de nauwkeurigheid der zwaartekrachtsbepalingen door deze correctie niet verminderd zal worden. Voor de vroegere waarnemingen is dit slechts voor enkele bij ruw weer verkregen resultaten in mindere of meerdere mate het geval, terwijl de toeneming van de middelbare fout voor de overgroote meerderheid onbeteekenend is. Spr. eindigt met een woord van dank aan de commandanten van O 12 en O 13, de luits. t. zee 1 kl. Moorman en Van Erkel, voor de medewerking, die z\j voor waarnemingen hebben willen verleenen en betrekt hierin mede de officieren van beide schepen. De iaatste reis is eveneens door dr. Nieuwenkamp medegemaakt, die bij de waarnemingen de behulpzame hand bood. VECHTPARTIJ. In den nacht van Zaterdag op Zondag had in de Spoorstraat een vechtpartij plaats. Voordat de vechtlustigen elkaar echter ern stig kwaad hadden kunnen doen, kwam de politie tusschenbeide. DAT WILDE HIJ NIET VOOR DE LENS HEBBEN. Een straatfotograaf kreeg gisterenavond om 7 uur ruzie over het feit, dat men hem in de uitoefening van zijn beroep belemmerde, door voor de lens te gaan staan. Nadat de rijke vocbulaire was afgewerkt en men tot handtastelijkheden wilde overgaan om woor den in daden om te zetten, kwam echter een van de dienaren der wet tusschenbeide en konden de toeschouwers, die hadden gedacht van een hoogst sensationeel gebeuren getuige te worden, onbevredigd huiswaarts keeren. Den Helder, 28 Mei. Aangebracht door korders: Tongen Slips Tarbot Schol le soort Sohol 2e soort Schar Door garnalenvisschers Levende garnalen Door haringvisschersi 400 kg ansjovis per kg 0.650.62 0.58—0.54 0.66 p. kist 5.004.00 3.20—2.00 2.20—1.50 per lit 1.35 p. kg 0.38—0.36 BEVALLEN: A. D. ZuidemaLepelaar, d.; J. StarinkMeijlink, d.; J. H. Bakkervan Dam, d. OVERLEDEN; W. Steeman (m.) 72 jaar. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen, het Ned. m.s. „Reveille". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Engelsche s.s. „Leewar- den". Aangekomen van Londen en vertrokken n. Harlingen, het Engelsche s.s. ..Falcon". Aangekomen van Sonsee en vertrokken n. Kampen, de Ned. m.s. .Angea". De „Oude Klaassen" is gestorven. Twee en tachtig jaar is deze kranige redder geworden. Een hard leven, vol glorierijke daden is afgesloten... C. J. Klaassen woonde de laatste jaren in Scheveningen. Zijn leven heeft hij echter grootendeels in Den Helder en op de zee schepen doorgebracht. Hij hoorde tot de dappere groep mannen, die grootsche da den op de kust, hebben verricht, tot de beroemde reddersploeg te Nieuwediep. Als dertienjarige jongen monsterde hij aan op den Groningschen schoener „Antje". Het kleine koksmaatje werd op die eerste reis al dadelijk ingewijd. Een barre storm havende het schip, dat ternauwernood met zware averij de haven kon binnenloopen. Ook als lichtmatroos op de „Aguita" kreeg Klaassen zijn portie, aldus ,,'t Volk". Hij werd tenslotte vletterman en gebruikte zijn zeeman schap door als roeier mee te gaan in de red dingboot, wanneer er weer een schip op de Razende Bol of de gevaarlijke Eierlandsche gronden was geslagen. In 1878 maakte Klaassen zjjn eerste red ding mee. Zes man haalden ze van een wrak op de Texelsche gronden. In zinkenden toe stan werd de reddingvlet door de sleepboot „Hercules" opgepikt. Vier tochten maakte Klaassen het volgende jaar naar den Duitschen bark „Oscar". Veertig man dankten daar hun leven aan. De waarde van een redding is niet altijd af te meten naar het aantal geredde schipbreu kelingen. Om drie man uit den mast van de Urker botter „Onrust" te halen, moesten de roeiers in 1880 de reddingboot verlaten om ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen ^|roomen. Eischt Carter's Leverpilletjes by apothekers en drogisten, f. 0.75. wadend over de ondiepe plaat het stukgesla gen wrak te bereiken. Uren lang zijn ze er mee bezig geweest. Midden in den nacht. In December..., Aan den vermaarden tocht naar de „Renown", die bovenmenschelijke eischen stelde aan de reddingbootbemanning, is Klaassen's naam eveneens verbonden. De „Hercules", die zwaar slagzij kreeg, moest de reddingboot in den steek laten. Op eigen kracht zijn ze toen naar Nieu wediep teruggeroeid. De eere-lijst van Klaassen is te lang om haar geheel te vermelden. Wij doen er slechts enkele grepen uit en vermelden dan den tocht naar de Razende Bol, waar het Engelsche stoomschip „Caron" gestrand was. Twee roeiers sloegen bij de zware stortzee overboord. Zij werden opgepikt en de tocht ging door. Twee en twintig man konden na herhaalde tochten gered worden. De onversaagde kerels hebben het zelfs aan gedurfd om zeilend naar een driemast-schoener te gaan, toen de zee te gevaarlijk bleek voor de „Hercules". De boot stootte lek. Toch gin gen zij verder. Zes schipbreukelingen werden van het wrak gehaald. Een gewonde stuurman bood bijna onoverkomelijke moeilijkheden. Den volgenden dag lieten ze zich met een lange lijn vieren van de „Hercules", die voor anker gign. Twaalf man konden uit den mast worden ge pikt. Bij de daarop volgenden tocht nog drie. Een schipbreukeling werd te pletter geslagen. Vijf man lieten ze achter. Die werden bij den iaatsten tocht gered. Helaas is een van die ongelukkigen direct van uitputting gestorven. Bij de stranding van de „Strathmore" voor Callantsoog sloeg de reddingboot om. Acht man verdronken. Den anderen dag werden de schipbreukelingen er af gehaald. In zijn Scheveningschen tijd heeft Klaassen nog een „moderne" redding meegemaakt, ui met de motorreddingboot „Rutgers van Rozen burg". Ze haalden zes man van de „Sch. 246," die op het Noorder hoofd vast zat. Uiterst riskant was het werk van de reddingboot, maar geen man is er bij omgekomen. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U een plaatsje in Uw veelgelezen blad voor onderstaande. Het ringen van de vogels. Dikwijls wordt er hier en daar een doode vogel gevonden, die om een der pooten een ring heeft, voorzien van een inscriptie. In heel veel gevallen wordt zoo'n vogel achteloos op de gevonden plaats gelaten. Men vergeet dan, of weet niet, de groote wetenschappe lijke waarde, die zoo'n ring heeft. Over de geheele wereld zijn z.g. ringsta- tions opgericht. In ons land heeft de Directeur van 's Rijksmuseum v. Natuurlijke Historie de leiding. De Nederlandsche ringen dragen dan ook de inscriptie: Museum Leiden Holland met een volgnummer. De grootere ringen: Museum Nat. Hist. Leiden Holland, benevens een volgnummer. Degenen, die meewerken aan deze ringproeven, noteeren op daarvoor speciaal verstrekte lijsten: het' nummer, de vogelsoort, de datum en de plaats waar de vogel geringd is. Nadat zoo'n lijst ingevuld is, wordt hij opgezonden naar 's Rijksmuseum te Leiden, waar de geheele administratie wordt bijgehouden. Deze ringproeven dienen: om een inzicht te krijgen omtrent de afstanden, die afgelegd worden: het bepalen van de trek- wegen; om een overzicht te krijgen van de leeftijden, enz., enz. Slechts een zeer klein percentage van de geringde vogels wordt echter teruggemeld. Er moet dan ook gerekend kunnen worden op de medewerking van iedereen, die toevallig zoo'n gering exemplaar in handen krijgt, hetzij dood of levend. Dus, vindt iemand zoo'n geringde vogel, stuurt dan een briefkaartje naar 's Rijks museum te Leiden, met vermelding van Vo gelsoort, inscriptie en nummer der ring, benevens vindplaats en datum. Brengt dat echter bezwaren met zich mede, zoo zal ondergeteekende zich daar gaarne mee be lasten. U, Redactie, bij voorbaat dankend voor de plaatsruimte, M. de Jong, Schagenstraat 98. Ter sluiting van de Blauwe Week heeft op den 2en Pinksterdag te Rotterdam een groote nationale betooging voor geheelonthouding plaats, waartoe met de N.S. een goedkoope reisgelegenheid getroffen is, om de deelnemers uit het geheele land op voordeelige wijze in de gelegenheid te stellen deze grootsche ge beurtenis in de drankbestrijding bij te wonen. Om nu ook hen, die niet tot de gelederen der drankbestrijders behooren, van deze goed koope gelegenheid te doen profiteeren, is in dit blad een oproep geplaatst, naar welke wij hierbij verwijzen. Prijzenswaardig initiatief van Andries Blitz. Ontelbare malen reeds werd er door de Ne derlandsche literaire critiek op gewezen, dat ons land met zijn betrekkelijk klein taal gebied de goedkoope uitgave moest ontberen, die tal van landen rondom ons reeds lang, en met profijt, op de markt brachten. Welnu, thans verschijnt de bekende Am sterdamsche uitgever Andries Blitz, te Amster dam met de A.B.C.-serie en is in feite aan de periode, waarin men zéér goedkoope werken van de beste romanciers der wereld-literatuur niet kan aanschaffen, een einde gekomen. Deze serie, die uiteraard geen luxe uitgave is, maar een uitgesproken goed verzorgd cachet draagt, bestaat uit romans in een om vang van 288 bladzijden, waarvan de prijs be draagt35 cent. In een brochure zegt Andries Blitz, dat men niet verheelt, dat deze uitgaven ook za kelijke oogmerken wil dienen. Natuurlijk. Men stelt er prijs op te mogen zeggen, dat men de overtuiging is toegedaan, dat een derge lijke exploitatie ook in ons land zakelijk ver antwoord moet zijn. Het behoeft geen betoog, dat deze eerste serie van 6 romans een proefneming is. Men zal het echter daarbij niet laten, doch het is begrijpelijk, dat het Nederlandsche lezende publiek dan daadwerkelijke steun heeft te verleenen aan een uitgave, die het boek in ieders bezit wenscht te brengen. Hieraan hoeft o.i. niet getwijfeld te worden, als men het resultaat der eerste serie voor zich ziet liggen; het zijn „De 7 sleutels van Baldpate", van E. D. Biggers; „De Bewaar school" van Leon Frapië: „Moederhart" van Helen Grace Carlisle; „Tooneelingang" van Vicky Baum; „Wij vlogen" van Viruly, en „Ariana" van Claude Anet. Ieder deel is ge bonden in een stevig en fraaigekleurd omslag en is een smaakvolle vulling voor de boeken kast. Het boek van Viruly bevat ook hoofdstuk ken uit zijn laatste werk, die nog niet gepu bliceerd werden. Met belangstelling zien wij de reactie van het publiek op de A.B.C.-boeken tegemoet. Duitschland is voorloopig het zwijgen op gelegd. We leggen den nadruk op het voorloo pig karakter van dit zwijgen, want men meene waarlijk niet, dat de Engelsch-Fran- sche eensgezindheid ten opzichte van het Tsjechoslowaaksche vraagstuk, Duitschland voorgoed van zijn wenschen zou doen afzien. Hitier zal het psychologisch moment afwach- toen, zooals hij dat gedaan heeft bij Oosten rijk. Intusschen tracht Engeland tot een oplos sing te komen. Heeft de Engelsche regeering tot nu toe kans gezien Duitschland in toom te houden, zij wil verder gaan en trachten de vraagstukken zoodanig te regelen, dat de vrede van Europa er door gediend is. Momen teel is de chef van de afd. Midden-Europa, van het Dept. v. buitenlandsche zaken te Praag, waar hij op het Britsche gezantschap logeert. De Msb. schreef o.m. naar aanleiding van dit bezoek: Wellicht hangt dit tamelijk onverwachte bezoek van William Strang niet onverbreke lijk samen met het interview, dat de leider der Sudeten-Dujtsche partij, Konrad Henlein, dezer dagen aan den specialen correspondent van de „Daily Mail" Ward Price, verleend heeft, en waarin hij verklaarde, dat tenzij uitgebreide concessies door de Tsjecho-Slo- waaksche regeering gedaan werden, er slechts één oplossing voor het Sudeten-Duitsche pro bleem zou overblijven: n.1. de aansluiting van de Duitsch-sprekende gebieden aan het Derde Rijk, zooals dat ook met Oostenrijk geschied is. Maar zelfs als er geen logisch en chrono logisch verband is. dan blijft toch het feit be staan, dat elke verdere bespreking en behan deling van het kritieke probleem onder den invloed van bedoeld interview zullen staan. Wij bedoelen hiermede niet, dat Henlein in het persgesprek eenig nieuw gezichtspunt naar voren heeft gebracht. Eigenlijk is er, wat van bepaalde zijde ook beweerd moge worden, sinds twintig jaar niets nieuws aan het Duitsch-Boheemsche probleem. Maar de wijze, waarop het nu in volle scherpte gefor muleerd werd, is toch te fel om er niet iet3 bijzonders in te zien, n.1. de onweerstaanbare drang naar een snelle en radicale oplossing. Het is mogelijk, dat deze nieuwe, kritieke faze niet zoo zeer in het probleem op zich als op invloeden van buiten af terug te voe ren is; dit neemt echter niet weg, dat Europa met den stand van zaken op den dag van heden rekening moet houden en daarnaar zijn handelen moet regelen. Men weet uit de door ons gepubliceerde telegrammen, dat Henlein drie oplossingen voor het Sudeten-Duitsche vraagstuk zag. De eerste mogelijkheid, welke Henlein ziet is een oplossing, welke de staatsgrenzen eerbie digt, maar binnen die grenzen een autonoom Duitsch volk en vanzelf een aantal andere autonome volken schept. De tweede methode, welke Henlein zich ge dacht heeft, was een plebisciet in Bohemen, onder buitenlandsche controle ,over de groote vraag, of de Sudeten-Duitschers burgers van Tsjechoslowakij, dan wel van het Derde Rijk willen zijn. Ernstiger zou de situatie worden, als Hen lein de derde mogelijkheid, welke tevens een ernstig dreigement inhoudt, zou willen vol voeren: rechtstreeksch militair ingrijpen van Duitschland ten gunste van de Sudeten-Duit schers. We gelooven echter niet. dat het voor loopig zoo ver zal komen; trouwens Duitsch land heeft nog een anderen stok achter de deur, welke minstens even doeltreffend en ra dicaal werkt: den economischen boycot te gen Tsjecho-Slowakije. Dit wapen zou Praag volkomen murw moeten maken, wijl het prac- tisch machteloos staat er zich tegen de ver- verdigen. Daartegen kan zelfs geen leening van drie milliard kronen tegen één procent iets uithalen, want Tsjecho-Slowakije is door zijn liggen r.u eenmaal economisch op Duitschland georiënteerd; zelfs het zuiver Tsjechische gebied. Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u„ Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Wereldstad" en „Paniek in Filmstudio". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Kid Galahad" en „Een meisje over boord". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Heidi, het Stiefkind", Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder 746.9 Temperatuur zeewater 13.5 lucht 13.0 Licht op 9 uur 37 min. Hoogste temp. lucht gisteren 13.4 Laagste temp. lucht gisteren 9.4 Wind Z.W. 7 Hoogwater (heden) 31 uur 5 min. Laagwater (heden) 14 uur 55 min. Hoogwater (morgen) 9.3033.05 u. Laagwater (morgen) 3.1515.50 u.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5