Sudetenland fatoki. öudetenhand Spaansche regeering roept meer mannen op Geheimzinnige vliegtuigen boven Japan DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN-HOLLANDS NOORDERKWARTIER Volledig zelfbestuur eerste voorwaarde Engelands „Vliegende Vesting" in actie Een Zuidwester raast over Nederland UJeerbericht Nederlandsche gasmaskers goedgekeurd dinsdag voorstellen J v 1 "I Dit nummer bevat 8 pagina's De opstandelingen in Mexico geven zich over Welke lading had de Stancroft? DE BILT SEINT: N.V. W.A.C.O.-Aufobusdiensfen Dienst- en Tariefregeling heldersche courant Ut*gcrv« d*r Koëamk Noorderkwartier I» Den 31 M E I 1938 66e JAARG. No. 8322 In veertien punten heeft de afgevaardigde Kundt op het congres te Karlsbad de eischen der Sudeten Duitsche partij uiteengezet. De inhoud van zijn rede, tot dusverre geheim gehouden is thans gepubliceerd. De juridische positie der Sude ten, aldus Kundt, is noch" in overeenstemming met de door de Tsjechen gedane beloften bij de stichting van den staat noch met de be- beginselen van rechtvaardigheid en blijven de natuurlijke orde. De volksgroep heeft niet deelgenomen aan het tot stand bren gen van dezen toestand en haar eischen be treffende haar positie worden dus niet be perkt. Uit de onderhandelingen bij de vre desconferentie en uit de memoires der Tsje chische gedelegeerden ter conferentie blijkt, dat het recht der groep, over zichzelf te be- beschikken, formeel erkend werd. Zelfbestuur. Kundt eischt, 'dat het Tsjechische volk zijn beloften zoo spoedig mo gelijk nakomt door bevredigende maatregelen. In de eerste plaats moet men de Duitsche volksgroep het juridische en moreele recht op een gelijke positie binnen den staat waarborgen en dit recht in de wet vastleggen. Daarvoor is een uitge breid zelfbestuur noodig. Juridische gelijkheid. Juridische gelijkheid moet de Duitsche minderheid worden gegeven door erken ning van de rechtspersoonlijkheid der groep en erkenning van het grondgebied, evenals het gemeenschappelijke bezit i nhet alge meen zou moeten worden beschouwd als onvervreemdbare volkseigendom, beheerd door de Sudetenduifschers zelf en gewaar borgd door de wet. De Duitsche eilandjes in de door andere nationaliteiten bewoonde streken moeten ook juridisch als door vreemd gebied omsloten grond worden er kend. „Derhalve, aldus Kundt, moet ons zelf bestuur zich uitstrekken over den persoon lijken eigendom van onze groep. Wij verdedigen onvoorwaardelijk het beginsel der volkssouvereiniteit. Staatssou- vereiniteit bestaat slechts als functie der souvereiniteit van de volksgroepen. Het is derhalve niet de meerder heid der burgers. maar bet ziin de volken en de taalverwante groenen, die in geliike samenwerkïnq de po litiek en het bestuur van den staat moeten regelen." Kundt zegt verder, dat de staat gereor ganiseerd zal moeten worden op den grond slag van een nationaal kadaster der volks gemeenschappen en van de volksgrenzen. De Duitsche groep moot in een gesloten groep vereenigd Worden. „Wij moeten zen beslissen over onze geestelijke opvoeding, ons cultureel leven, ons bestuur en rïe^ont wikkeling der krachten van ons volk. Uitoefening der macht gedeeld- De uitoefening der macht zal gedeeld moeten worden. De Duitsche taal moet a s staatstaak met het Tsjechisch gelijkgesteld worden. In de verschillende volksgebieden moeten de minderheden door minderheu s- rechtcn beschermd worden. De volksgroep moet rechtsgelijkheid bezitten^ ten aanzien van de leiding en de opvatting der han delspolitiek. Het ambtenarencorps der staatsbedrijven moet worden aangepast aan het gebied .waar het werkzaam is. in de centrale bestuursorganen van welken eard ook moet het beginsel van evenredigheid worden toegepast. Bij het aanleggen van nieuwe verbindingswegen, wegen, kanalen, vliegvelden, moet rekening gehouden wor den met de behoeften van ieder taalverwant gebied. Voor de handhaving van orde en rust binnen de volksgroepen moet iedere groep alleen bevoegd zijn in haar eigen gebied. Het centrale veiligheidsorgaan moet voor alles waken voor de handhaving der orde tusschen de verschillende groepen en tegenover het buitenland. Iedere volksge meenschap kan slechts bestuurd worden door ambtenaren, behoorende tot dezelfde nationaliteit, en dit tot op de hoogste posten. Hetzelfde moet voor de justiie gelden. Voor de centrale regeling van vraagstuk ken en instellingen, die geheel onder den staat ressorteeren, zal het beginsel van verdeeling moeten worden toegepast: natio nale staatssecretarissen met autonome ver antwoordelijkheid moeten benoemd worden. Tenslotte mag door de buitenlandsche poli tiek geen enkele volksgroep tegenover de geheele natie gesteld worden. Zij moet blij ven streven naar samenwerking tusschen de „moedernaties" en den staat, zoodat de vriendschap der volksgroepen voor de „moe dernatie" de onveranderlijke basis der bui tenlandsche politiek is. - Minister verstrekt twee vergun ningen. Naar het Hsb. verneemt, heeft de minister van Sociale Zaken, thans gelet op de bepalingen avn het Gas- maskerbesluit. vergunningen ver leend aan het Staatsbedrijf der Artil lerie-inrichtingen aan de Hembrug en aan de N.V. „Electro" Zuur- en Waterstoffabriek, te Amsterdam, om een gasmasker te vervaardigen, over eenkomstig de ingediende aanvrage en de daarbij behoorende bescheiden. eHt nummer in het merk van het gasmasker van de „Hembrug" zal 006 zijn, dat van de N.V. „Electro" 004. Wat de fabrikatie van de gasmaskers op de „Hembrug" betreft, wijzen we er nog op dat deze niet daar ter plaatse geschiedt. De „Hembrug" krijgt van onderscheidene fabrieken afzonderlijk het rubber gelaatstuk, de filterbus en de vulling voor deze bus en zet dan enkele met deze onderdeelen het masker in elkaar. Met inbegrip van het Belgische gasmasker zal het aantal, in Nederland verkrijgbare volksgasmaskers, dus drie bedragen. Oproep tot steun aan defensie. Iedere man zijn eigen post. De eerste vliegboot van het nieu we type van het Britsche luchtwa- pen, dat als „vliegende ves ting" bekend staat, heeft met goed gevolg zijn eerste proefvlucht ge maakt. Deze boot is de eenige op de wereld, die meerdere gevechtstorens met snelvuurkanon nen bezit. Men ziet op den neus van het vliegtuig deze toren duidelijk. Oproep defensie te steunen. Minister Inskip heeft gisteravond voor de radio een toespraak gericht tot alle burgers, waain hij hen opwekte steun te verleenen bij de voorbereiding voor de defensie van het land en 't rijk. „Jonge mannen, zoo zeide hij o.m., gij hebt de keus tusschen de gere gelde troepen en achter hen de hulptroe pen, voor hen, die niet in staat zijn toe te treden tot de actieve troepen, in het bijzonder voor de oudere mannen, zijn er de luchtbe schermingsdiensten". Iedere man een eigen post. Tijdens een debat over de defensie in het Lagerhuis heeft minister Inskip ondermeer gezegd, dat er in vredestijd geen dwang kan zijn, doch dat in oorlogstijd tenslotte iedere man een eigen post toegewezen moet krij gen in overeenstemming met zijn leeftijd en zijn aanleg. Generaal Cedillo niet te vinden. Sinds 27 Mei hebben de vrienden van generaal Cedillo geen direct contact me m|oohalTmfnawent, heeft de generaal toen *smiddags uit El Salto moeten vluchten voor de federale troepen. Men weet niet of Cedillo Pr°b(^re" hit te wijken naar ,,Vf,.r071'nnen voort- of dat hij hoopt de guenlla te t zetten. Het avontuur van Cedillo nadert zijn einde. De laatste groepen gen geven zich over aan de e pen. Ondanks alle naspoT-incron Cedillo nosr niet ontdekt. Hu besch over een vliegtuig en zal moeihk knnnen vluchten. Men veronderstelt, «Lui Dlaats een tevoren gereed gemaakte "z^doïïer heeft verklaard een hartaandoening heeft en me tijd een zwervend leven kan L De minister van oorloe overweegt ee lang de naar San Luis gezonden contingen ten terug te trekken; Valencia vier malen gebombar deerd. Fansch koopvaardij schip in brand gevlogen. - Her leefde actie aan de fronten. De regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij de lichtingen 1925 en 1926 onder de wapenen wor den geroepen. Een tweede decreet behelst, dat alle olficieren minstens zes maanden aan het front moeten dienen, terwijl voorts alle artsen van de lichtingen 1923 tot 1927 worden opgeroepen en alle specialisten van openbare werken beneden de 45 jaar. De autoriteiten zullen te Barce- lona 16 en te Valencia 7 bomvrije kelders laten bouwen. In Catalonië zullen tabaksfabrieken worden op gericht, om in het tekort aan sigaren en sigaretten te voorzien. Valencia vier maal gebombar deerd. Valencia is gisteren vier maal gebombar deerd. Hierbij is het Fransche koopvaardij schip El Djem, dat in de haven lag, door een bom getroffen en is in brand gevlogen. Men heeft het schip buiten de haven moe ten sleepen. De helft van de lading was gelost, een lid der bemanning is gedood, verscheidene andere personen zijn gewond, Vliegtuigen hebben voorts Sagunto en Culc- ra bestookt, echter zonder slachtoffers te ma- keD" Bij Teruel duurt volgens berichten uit Valencia de druk der opstandelingen op het gebied ten Zuidoosten van Teruel voort. In den sector van Escandon wordt hevig gevochten. De frontlinie heeft daar eenige wijziging onder gaan. Uit een bericht uit Saragossa valt af te leiden, dat de rechtsche troepen tot den aanval zijn overgegaan tusschen Albocacer en Teruel. Op den uitersten rechtervleugel zijn gemotoriseerde troepen krachtig vooruit gedrongen, waardoor Teruel geheel bevrijd is van het vuur der regeeringsartillerie. Tegen het einde van den avond hebben de regeeringsbatterijen de stellingen der op standelingen in de buurt van de hoofdstad hevig onder vuur genomen. Bareelona deelt verder mede, dat de re- geeringstroepen in den sector Sort, La Masia ten zuidwesten van Roni bezet hebben, even als stellingen ten westen van Serrat de la Cunilla en bij Roca Penavada. Aan het oostelijk front wordt overal heftig gevoch ten. De regeeringstroepen hebben hier Bor- ral BIanc< en Al de Huela heroverd en vele gevangenen gemaakt. Ook de top Coronillas werd genomen. Vier toestellen van Franco, die gisterochtend een luchtaanval op Baree lona wilden ondernemen, werden verjaagd. Welke lading had de Stancroft? In het Engelsche Lagerhuis heeft Butler medegedeeld, dat er verluid de, dat, ofschoon de geheele lading van het s.s. „Stancroft" nog niet ge lost is, toch gebleken is, dat zich daaronder vliegtuigmotoren en kis ten patronen bevonden. Men zal zich herinneren dat dit Engelsche schip in .Spaansche wate ren door een Engelsche destroyer naar Gibraltar werd gebracht Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de Duitsche nietinmengingswaame- nfer, kapitein Ilintze, uit zijn functie is afgetreden om niet hekend ge maakte redenen. Er wordt verklaard, dat Hintze de voornaamste getuige zal zijn in de vervolging van Stan ley Scott, den gezagvoerder van de Stancroft Geen Fransch oorlogsmateriaal gezonden! In verband met berichten uit buitenland sche bron deelt het ministerie van oorlog mede, categorisch deze berichten tegen te spreken. Geen enkele aanvalswagen, geener lei oorlogstuig van het Fransche leger, werd naar Spajije gezonden* Ongerustheid te Tokio. Chi- neesch verzet in Zuid Sjansi neemt toe. Bombardement op Kanton. Zondagnacht heeft het verschijnen van Chineesche vliegtuigen boven West Japan groote verwarring ge wekt in Tokio. Te Foekoeoka, in het noorden van Kioesjoe, ontvangen inlichtingen meldden, dat omstreeks midder nacht vliegtuigen, welker aantal niet vaststaat, gehoord waren bo ven het eiland Iki, tusschen Korea en Kioesjoe. Tegen dezelfde tijd vloog een toestel boven Foekoeoka. Uit het geheel der ontvangen be richten blijkt, dat de vliegtuigen, wier aantal minstens drie heeft be dragen, kwamen uit het Zuid-Wes ten, waarschijnlijk van Kanton. Zi vlogen boven Kioesjoe, van het zui den naar het noorden, over de ge heele lengte van het eiland en ver wijderden zich vervolgens naar Ko rea. Men geeft niet aan of er bom men neergeworpen zijn. Een regeeringscommuniqué zegt, dat de onbekende vliegtuigen, die ho ven Japan gevlogen hebben, gezien zijn, toen zij vlogen boven het zuidelijk deel van de provincie Kagosjima. De twee toestellen vlogen in noordelijke richting. Een telegram uit Koemamoto meldt, dat de toestellen de ze stad om 22 uur 30 in het noorden pas seerden. Zij hebben dus van het zuiden naar het noorden boven de helft van het eiland Kioesjoe gevlogen. De aanvallen op Kanton. Volgens schattingen van de Chineesche autoriteiten zijn bij de drie Japansche lucht aanvallen op Kanton 1100 personen gedood en 1600 gewond. Britsche zendelingen te Kanton hebben den aartsbisschop van Canterbury verzocht de openbare meening te vestigen op het bombardeeren van de burgerbevolking en de Britsche regeering te vragen bij Japan te protesteeren. De vereeniging van Amerikaansche bewo ners van Kanton heeft een gelijk verzoek gericht tot Cordell Huil. De strijd aan den Loenghai- spoorweg. Naar Domei meldt, is hel Japan sche oppercommando voornemens het offensief aan den Loennhai- spoorweg uit te strekken tot Han- kau. Volqens do laatste berichten van het front neemt de Japansrbe druk in bet hijzonder toe op den rechter vleuqel. met als doel Kal- feng en Tsienhsien, bet kruispunt van den spoorwen PekingHankau met de Loenghailijn. Omtrent het offensief der Japanneezen aan den I.oenghai-spoorweg wordt van Ja pansche zijde gemeld, dat de in het Zui den onereerende troepen na een kort ce- veeht de versterkte stad Pohsien veroverd hehhen en tot 60 K AT. voorhij Kweiteh in de richting van T.anfeng ziin opgerukt. Van Chineesche 7.1'ide wordt medegedeeld, dat nahii T.anfeng een Tanansehe afdeeline omsingeld en tot de Gele Rivier terugge dreven is. Van .Tapansehe zijde is hier omtrent niets naders medegedeeld. In het door bet keizerlijk hoofdkwartier gepu .eerde bericht, aldus Domei, wordt toegegeven, dat bet verzet der Pbineescbe trom-on in Zuid Sjans! opmerkelijk is toe genomen, doch de Chineezen zijn volgens dit communiqué overal verslagen. V erwachting: Afnemende Noord westelijke tot Westelijke wind, half tot zwaar be wolkt, weinig of geen regen- koude nacht, overdag wei nig verandering in tempe ratuur. Verdere vooruitzichten: Opkla rend met afnemende wind Tusschen 8 Mei en 28 Mei hebben zich in Zuid Sjansi veertig gevechten van beteeke- nis afgespeeld. De sterkte der Chineesche troepen bedroeg tezamen 97.000 man, waar onder 15.000 man, die door de Japanneezen te Koewo in ZAV.-Sjansi zijn verslagen. Het communiqué vermeldt ten slotte, dat aan Chineesche zijde 5.650 man sneuvelden, terwijl heb aantal dooden en gewonden bij de Japanneezen 585 bedroeg. Een maximum windstoot van 83 kg. per vierkante meter. Landbouwer tegen een auto ge worpen. Blijkens de gegevens van de filiaalin richting van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut bereikte de Zuid wester voorjaarsstorm zijn hoogtepunt gis teren omstreeks twee uur. Om 13.55 uur be droeg de gemiddelde windsnelheid (over vijf minuten) 19.8 meter per seconde", d.i. ruim 70 k.m. per uur. Tezelfder tijd werd een maximum windstoot geregistreerd van 83 kg. per vierkante meter. De storm is veroorzaakt door de depressie ten noorden van ons land boven de Noord zee en den hoogen druk in bet Zuiden. Ook de ongelukken zijn niet uitgebleven. Helaas valt een mensehenleven te betreu ren benevens drie, gewonden. Overigens be perkte de schade zich tot losgeraakte dak pannen, standpijpen, schoorsteenen, toren tjes, dakkapelletjes en andere wankele bouwsels, terwijl ook hoornen het moesten ontgelden. Een boom velde een voetganger Een zware, hooge hoorn op het Museum plein te Amsterdam sleurde in haar val een lantaarnpaal mede en kwam bovendien terecht op een voetganger, die niet zoo snel uit de voeten kon komen. De man werd met een gecompliceerde beenbreuk opgeno men en vervoerd naar het Nederlandsch Israëlitisch Gasthuis. Door den storm, den trein niet gehoord. Gistermiddag omstreeks één uur is op den nnhewaakten overweg te T.Tsselmonde de 55-jarige W. Westerik uit IJsselmonde, die te voet de spoorbaan wilde oversteken, door den trein uit Dordrecht gegrepen en op slag gedood. Het uitzicht ter plaatse is vrij .zoodat ver moed wordt, dat de m.an door den loeien- den storm den trein niet heeft hooren aan komen. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar de algemeene begraafplaats te IJsselmonde overgebracht. Landbouwer door rukwind tegen auto geworpen. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft zieh op den Rijksstraatweg Den Bosch Tilburg, veroorzaakt door den storm, een1 ongeluk voorgedaan, waarbij drie personen werden gewond. De landbouwer M. klaas uit Haren (N. B)., die van een zijweg per rijwiel den straatweg wilde oprijden, werd door een rukwind tegen een passeerende auto ge worpen. De bestuurder van de auto meende nog op het laatste oogenblik te kunnen uitwijken en reed tegen een langs den weg staanden boom. Twee inzittende dames uit Tilburg bekwamen verwondingen aan het hoofd en konden, na verhonden te zijn, naar hun woonplaats worden overgebracht- De landbouwer liep ernstige wonden op en kreeg bovendien inwendige kneuzingen. Na verbonden te zijn werd hij naar zijn vvonine vprvoerd. Vanaf 15 MEI geheel gewijzigde k fO.05 verkrijgbaar bij onze chauffeurs en aan onze kantoren. -

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1