PARIJS! Kan Mexico den vreemdeling missen Interview met den K.LM.-directeur Wat zal Mexico's toekomst zijn Het tweeploegenstelsel bij de „Arnaud" Onnoozele lieden bedrogen Vee gesmokkeld Eerst de spaarduitjes infeeren Lage waterstand op het IJsselmeer Inbraak in Londensch station Luisteren naar Sovjet- uitzendingen strafbaar Ver» Staten moeten gereed zijn! De Mexicaan, door de eeuwen slachtoffer van hardvochtige heer- schers, meent als de leuze „Mexi co voor de Mexicanen" werkelijk heid is geworden, het spel gewon nen te hebben HET GEJUICH OM DEN PRESI DENT, DIE DE MOGENDHEDEN TARTTE, KLINKT NIET MEER ZOO LUIDRUCHTIG! Jaren geleden ontnamen de Spanjaarden den Indiaansclien peon zijn grond. Zij dwongen hem te werken in de mijnen, hij leed honger In den loop der eeuwen heeft hij geleerd honger te hebben. Telkens was het noodig den buikriem nauwer aan te halen. Toen Mexico onafhankelijk werd, lieten de hacienderos hem werken als lijf eigene. Toen de dictator Porfirio Diaz van 1877 tot 1911 met ijzeren hand regeerde, was zijnl ot erbarmelijk. Na Diaz kwam Madero, na Madero kwam C.aranza, na Caranza kwam Calles en na Calles kwam Cardénas Langzamerhand zijn de presi denten tot de conclusie gekomen, dat wilden zij een Mexico vormen onafhankelijk van het buitenland, zij zich aan het hoofd hadden te stellen van de bezitlooze massa van ontevredenen Een nieuwe macht is gevormd, die, eenmaal geconsolideerd, 'de ontwikkeling steeds verder stuwt, maar ook gestuwd wordt! „La tierra es para quien la trabaja" de grond is voor dengene, die hem. be werkt is de leuze geworden, die, een maal in de practijk gebracht, de ontwikke ling van Mexico steeds verder naar links heeft gestuwd, zoodat men tegenwoordig spreekt van socialisme. Mexico para los Mexicanos, Mexico voor de Mexicanen, is een twee de parool, en toen Mexico groote schulden kreeg te betalen, als schadevergoeding aan vreemdelingen voor onteigende olievelden, stond het Mexicaansche volk achter zijn regeering Duizenden hebben in de straten van Mexico-City voor hun president gedemon streerd; duizenden, arbeiders van de pe- troleumvelden, kantoor- en winkelbedien den, sombere Indiaansche peones, hebben gezongen, gejuicht, hoog de wuivende ba nieren en spandoeken met national en re- volutionnaire leuzen boven zich uit gedra gen; de vrouwen hebben hun juweelen, ringen en andere sieraden, ja zelfs potten en pannen, kippen en kuikens aan het vaderland „geofferd", als bijdragen voor de regeering, zegt het Handelsblad. Mexico is trotsch, Mexico juicht, maar... Mexico is ook bevreesd, want wat zal de toekomst brengen? Mexico is een rijk land. Het goud en zil ver in de bergen is grootendeels noa- niet opgedolven; de vlakten zijn vruchtbaar en kunnen overvloedigen oogst leveren; langs de kust liggen uitgestrekte petroleumvel- den, gedeeltelijk nog onontgonnen, maar de r':kdom vloeide naar overzee en het was geen wonder dat de ontwikkelde Mexicanen zich daartegen verzetten. Waar om de winsten niet in het vaderland ge ïnvesteerd? De gematigden bepleitten sa menwerking met het buitenlandsche kapi taal, de radicalen eischten nationaliseering der bedrijven. Wij weten (hans, welke sirooming het pleit heeft gewonnen. Onder den druk van links heeft Cardenas toegegeven. De petro- leummaatschappijen zijn onteigend, suiker- spoorweg- en andere belangen worden ge nationaliseerd. Wij weten ook, hoe het buitenland hierop heeft gereageerd. De zilveraankoopen zijn stopgezet. De productie der petroleumvel- den is sterk gedaald, de uitvoer wordt be moeilijkt. Langzaam dringt het tot Mexi- co's bevolking door, dat nu de belastingen der buitenlandsche maatschappijen niet meer in de schatkist vloeien, de nationale opbouw wordt bedreigd. Het gejuich voor „el presidente", die het gewaagd heeft de groote mogendheden te weerstaan, is niet zoo luidruchtig. De vreemdeling wordt gehaat; men be schuldigt hem van de zwaarste misdaen, doch blijkt thans niet, dat Mexico het zon der dezen vreemdeling niet kan stellen? Nog gaat het leven zijn ge wonen gang in de hoofdstad. De zakenman doet zijn zaken, de winkelier verkoopt, doch er hangt spanning in de lucht. De toekomst is onzeker geworden; de prijzen zijn geste gen door de snel verslechterende economi sche situatie, door de hoogc, beschermende tariefmuren, door de daling van de peso. Uit den staat San Luis Potosi komen ver ontrustende berichten over den opstand van Cedillo. De winkelier verkoopt, doch zijn omzet wordt steeds kleiner. Op de petroleumvelden langs de kust, van Texas tot Tehuantepec, wordt bijna niet gewerkt. Maar moet de olie heen? Waar zijn de technische leiders? De arbeiders hebben steeds hooger loon geèischt: zij verdienden reeds meer dan waar elders in Mexico. Thans eischt de re geering offers. De extra pesos, die de bui tenlandsche maatschappijen moesten op brengen, komen niet meer in de loonzakjes Nu de bedrijven zijn onteigend, is er van loonsverhoogingen geen sprake meer. In het katoen-district van La Lagua wer ken dertigduizend arbeiders: vaste, behoor lijke loonen, onder toezicht van den staat De vakvereeniging heeft thans aangekon digd, dat voor 15.000 man geen geld meer is. Ver van de bestofte wegen liggen de pro ducten van het zesjaarplan, de nieuwe enorme krachtstations en irrigatiewerken voor de bevloeiing van de veldenhalf afgewerkte. De betonmolens staan stil, de spaden zijn achteloos in den grond gezet en voor hun hutten zitten de arbeiders, die nietf begrijpen, waarom zij plotseling zijn ont slagen. En Cardenas? De president handelt; hi. verbreekt de betrekkingen met Engeland México para los Mexicanos!" Nog staat het volk achter hem, doch de toekomst is onze ker. DE VLIEGVELD-KWESTIE „EéN VLIEGVELD IS VOOR ONS LAND MEER DAN GENOEG." De meeningen over de regeerings- iplannen tot het stichten van eeni centraal vliegveld loopen wel zeer Sterk uiteen. Het scherpst tegenover elkaar staan wel de weth. van Amsterdam, on der wien Schiphol ressorteert, mr. G. C. .1. D. Kropman en de direc teur van de K.L.M. de heer A. Plesman. Beide heeren hebben wij naar hun meening gevraagd. „Het is een plan, waarmede Amsterdam zich onder geen beding kan vereenigen zoo zeide de heer Kropman. De houding van de Regeering is onbegrijpelijk. Nog dezer dagen hebben wij een aanbesteding gehouden van f 500.000.— voor de voltooi ing der startbanen en van de zijde der regeering is niet de geringste waarschu wing gekomen. Nog sterker vond de heer Kropman het echter, dat de gemeente nog zeer kort geleden op zeer vriendschappe lijke wijze met de Regeering heeft onder handeld over den aankoop van Rijksgrond ten behoeve van Schiphol. De heer Krop man gaf voorts als zijn meening te kennen, dat het luchtvaartverkeer onherroepelijk in dalende lijn zal gaan als het vliegveld op zoo grooten afstand van Aimsterdain komt te liggen. Lijnrecht hiertegenover Staat de meening van den heer Plesman, dien wij eveneens over de plannen met de negeering spraken. De heer Plesman kon en wilde zich echter niet over deze plannen uitlaten en hij betreurde het, dat de gemeen ten Amsterdam en Rotterdam zich op zulk een eng en plaatselijk chauvinistisch standpunt stelden. De heer Plesman wees er op, dat één vliegveld voor ons land meer dan genoeg is en zeker te verkie zen boven twee voor het interna tionale luchtverkeer. Amsterdam zou nu dat ééne centrale vliegveld tot zich willen trekken, zooals het alles tot zich wil trekken, maar de moderne organisatie van eeni staat vereischt, dat men belangrijke instellingen en lichamen over het geheele land verdeelt, aldus de heer Plesman. „Neemt U eens een kaart van Nederland cn bestudeert U eens grondig de ligging \an Leiderdorp ten opzichte van de groote steden, zoo zeide de heer Plesman ons. Ver gelijkt U deze ligging eens met de nieuw st wegenplannen, cn trekt U dan zelf Uw conclusie." Wij hebben zulks gedaan en die conclu sie is, dat de ligging van Leiderdorp als centraal vliegveld zeer gunstig moet zijn De groote verkeerswegen Den Haag—Am sterdam—Utrecht zorgen voor voortreffelij ke verbindingen met de groote steden. Iets anders is echter, dat Amsterdam op het oogenblik voor het luchtvaartverkeer van verreweg de grootste beteekenis is. Zoo be liep het personenvervoer het' vorig jaar °j)'000 Personen, tegen Waalhaven slechts Het argument van kapitaalverlies, acht te de heer Plesman niet van beteekenis. De acht millioen, die in Schiphol zijn belegd, gaan natuurlijk niet verloren. Defensie heeft een goed vliegveld in do nabijheid van Amsterdam noodig en het zal dat in Schiphol ongetwijfeld vinden, waar bij Amsterdam zeer zeker een behoorlijken koopprijs zal kunnen bedingen. (Defensie hoeft, de hoofdstad inmiddels doen weten dat het Schiphol als militair vliegveld van geen beteekenis acht. Red.) Zoo staan de opvattingen scherp tegen over elkaar en er dreigt een onverkwikke lijke strijd tusschen plaatselijke en alge- meene belangen. Overtreding Arbeidswet? Gisteren werd de bekende arbeids- kwestie bij de kalkzandsteenfabriek „Arnaud" te Bloemendaal door den Hoogen Raad behandeld. Zooals men weet, werd de directeur dezer fabriek, A. H. baron van Harden- broek van Ammerstol, die beschul digd werd van overtreding der Ar beidswet hij had n.1. in strijd met deze wet nachtarbeid laten ver richten door de Haagsche recht bank ontslagen van rechtsvervol ging. Tegen deze beslissing ging de officier van Justitie in hooger beroep en gisteren werd dit cassatieberoep voor den Hoogen Raad bestreden door Mr. S. van Oven en Mr. de Groot uit Haarlem. Mr. van Oven wees er op, dat de Arbeids wet diende tot bescherming van de belan gen der arbeiders en deze belangen zeer goed bij de „Arnaud" worden behartigd. Bo vendien heeft de minister in 1929 zijn goed keuring aan het in de fabriek toegepaste tweeploegenstelsel gehecht. De instelling van het tweeploegenstelsel bracht een grondige reorganisatie van het bedrijf mede, welke de „Arnaud" 1.2 mil lioen gulden kostte. De directeur meende, ook na het Werktijdenbesluit van 1937, uit de gedane toezeggingen te mogen conclu- deeren, dat hij niet in overtreding was en zegt alsnog recht te hebben op een vergun ning voor nachtarbeid. De „Arnaud" kan thans niet meer terug uit den toestand, welke met medewerking der regeering ten koste van buitensporige offers is geschapen, betoogde mr. O. de Groot, e fabriek zou anders niet loonend meer kunnen werken en te gronde gaan. Een verzet daarte gen is volgen® pleiter dan ook zeer zeker volkomen gerechtvaardigd. Pleiter is derhalve van oordeel, dat met vrucht ten deze een beroep op art. 83 der Arbeidswet kan worden gedaan. Volgens dit artikel is een handeling niet strafbaar, indien deze onder de gegeven omstandig heden als gerechtvaardigd is te beschou wen. De rechter heeft volgens pl. deze be paling met juistheid toegeipast. De procureur-generaal zal op 7 Juni con clusie nemen. Nedcrlandsche Bcleqqinqs XJnie bleek een slechte beleqqinq. Staats-aandeelenkwamen niet van den Staat. Van het feit ,dat twee inwoners van Bo degraven van de aandeelen in de „Neder- landsche Beleggings Unie" niets dan narig heid hebben gehad, heeft een slim Hilver- sumsch koopman gebruik gemaakt om de onnoozele lieden op afbetaling er nog eenige premieloten legen veel te hoogen prijs en op zeer onvoordeelige voorwaar den bij te laten koopen. Hij zeide namens den Staat der Nederlan den te komen, want de staat had zich het lot va nde gedupeerden der NBU aange trokken en wilde hen schadeloosstellen. De koopman loonde groote papieren met de kop „Hollandsche Commissie-bank voor Staatsaandeelen." Dat wekte vertrouwen en de een voudige Bodegravers gingen op de transactie met den slimmen koop man in. Zij betaalden f 50.en teekenden een stuk, waarop zij zich verplichtten elke drie maande nnog f 10 te storten, totdat er in totaal f 300 was betaald. Voor die f 300. kregen ze Belgische premieloten ter waarde van... plm. f 217. Bovendien ontvingen ze, voordat de f 300 geheel betaald was, geen rente en hadden slechts een beperkte trekkingskans. De zaak kwam vor den rechter en de oplichter werd tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. Gisteren stond de man in hoo ger beroep voor het Haagsche gerechtshof terecht. Wat de qcdupeerden was voor- qespieqeld. De beide -gedupeerden, als getuigen ge hoord, verklaarden, dat, verdachten het voorgesteld had, alsof zij de f 50, welke zij dadelijk stortten, later terugkregen, dat ze jaarlijks f 12 rente zouden ontvangen en dat ze op den duur hun f 300 welke zij bij de beleggings-iinie hadden verloren, zouden terugkrijgen. Als waarborg kregen ze dan zoolang de Belgische premieloten. De procureur-generaal achtte de oplichting bewezen. Het is weer liet oude liedje, aldus de proc.generaal, slimme colporteurs komen bij eenvoudige lieden met zeer ingewikkel de verbalen. Het feit is zeer ernstig. Spr. vorderde bevestiging van het vonnis an de rechtbank (een jaar gevangenisstraf) De verdediger achtte de oplichting niet be wezen, en concludeerde tot vrijspraak, Uitspraak 13 Juni. PARIJZENAARS ZIJN VERWEND! Met een lichtstoet is het seizoen te Parijs geopend. De laatste jaren gevoelt men er behoefte aan de voor- jaarsweken tot ongeveer midden Ju li luister bij te zetten door de or ganisatie van feesten voor den ge wonen man. Het comité had, aldus de N.R.Ct., tot dus ver niet veel genoegen van zijn werk, al mocht het 't vorig jaar met de groote ten toonstelling niet klagen. Maar in '36 ver stoorden de politieke gebeurtenissen de on misbare rust, al voerde de kroning te Lon den weer veel toeristen mede naar Parijs. Het bleef een tasten om de juiste formule te vinden, elke greep mocht niet gelukkig heeten. De nog korte ervaring heeft uitge wezen, dat zoowel de vertooning van het mysteriespel vóór de Notre Dame als de nachtelijke paarderennen te Longchamp in iets als een behoefte voorzien. Deze num mers zijn een blijvend gedeelte van het pro gramma, waarvan andere in'uitzicht geno men moesten worden opgegeven. Verheerlijking van de electrici- teit. Het ongeluk wil, dat de beste voorne mens, in een omgeving als Parijs uitgevoerd, onvoldoende tot hun recht komen, aan ve len onnoozel voorkomen en een mislukking blijken tot schade van de mannen, die er het initiatief toe nemen evenals voor den opzet der feestweken in het algemeen. De verheerlijking van de electri- citeit in den vorm van 26 praalwa gens en figuranten, door muziekka pellen afgewisseld, heeft daarop Door de Parijsche straten trok de zer daqen een Carnavals-achtige optocht, waarin tal van oriqineelq waqens werden meeqevoerd. Hierboven een waqenwaarop men Montmartre-bij-avond in mi niatuur had aanqebracht. 1 geen uitzondering gemaakt. Het Pa rijsche publiek is kinderlijk en toe gevend, maar de koude avond, het verlate vertrek en de trage gang be moeilijkten de waardeering voor wat in het variété indruk had kun nen maken, maar in de openlucht te weinig monumentaal aandeed. De mannen van het geleide liepen er maar verveeld bij de arme kerels bibberden en de muziek was on voldoende. Er had met luidsprekers gewerkt moeten worden en verder onthulde zich dit alles te nietig in verhand met de breedte van de straten en de afmetingen van de huizen, Er waren vernuftige vondsten en van het z.g. zwarte licht was met beleid partij ge trokken, zoodat deze gevaarten een fee- ërieken indruk maakten, maar nabootsin gen van Sacré Coeur en andere stadstate' reelen bleven te dicht hij de werkelijkheid In elk geval kan dit alles fantastischer in! den trant van reusachtige blaaspoppen zoo als men die in het Zuiden kent of waartoe Amerika het voorbeeld gegeven heeft. Maar het is onnoodig kritiek te gaan oefenen, heli was een poging, die eenige beweging ge bracht heeft, al werd het publiek er eer door van de wijs gebracht dan tot bewon dering gestemd. Men ziet het a.s. Seizoen' met vertrouwen tegemoet in verband met de nieuwe deva luatie en het feit, dat vele niet-Franscheni, die het vorige jaar den weg naar Parijs leerden, weer om kamers geschreven heb ben. Als de hotelbedienden nu maar niet gaan staken! De smokkelaars ontkomen. Na een opwindende achtervolging zijn douanebeambten erin geslaagd tusschen Ze- le en Overmeire (België) een vrachtauto met gesmokkeld vee uit het buitenland aan te houden. Dank zij de duisternis zijn de beide inzittenden van de auto erin geslaagd naar de Nederlandsche grens te vluchten. De auto met het gesmokkelde vee, vaarden en kalveren, werd in beslag genomen. Dan steun. Bij het gemeentebestuur van Vriezenveen is gisteren van den minister van Sociale Zaken het bericht ingekomen, dat de minis ter geen termen kan vinden om een soepe ler regeling te stellen voor die arbeiders, die de komende weken geheel of gedeeltelijk werkloos zullen worden op de weverij van de firma Jansen en Tilanus en die door het bezit van overgespaard geld voorshands niet voor overheidssteun in aanmerking komen. Het gemeentebestuur had begin van deze maand verzocht, voor dergelijke gevallen voor het geheele land oen regeling vast te stellen, waarbij de colleges van B. en W. elk geval op zich zelf konden beoordeelen, zoodat niet meer, zooals nu, personen, die hun bezit niet voldoende te gelde gemaakt hebben, helaas buiten steun moeten blijven. Vele schepen liqqen qeheel drooq. Door den Zuidwesterstorm is het water op het IJsselmeer en het buiten-IJ zoo ver gedaald, dat het schutten door de Oranje sluizen gestaakt is. Vele «schepen op het buiten-IJ liggen geheel droog, evenals alle fuiken van_de visschers. Het water is ge daald tot 1.75 nieter beneden Amsterdamsch peil, d.i. ong. 1.50 m. lager dan normaal. De scheepvaart is geheel stilgelegd. 374 pond sterling verduisterd. f" den nacht, van Zaterdag op Zondag zijn inbrekers binnengedrongen in het Edgware luhc station te Londen.. Zij verschaften zich toegang door het verbreken van een ruit Zij slaagden erin met een steekvlam de brandkast te openen en verdwenen on gehinderd met een bedrag van 374 pond sterling in bankbiljetten van een pond en tien shilling. Een bedrag van 370 pond in zilver en koper lieten zij onaangeroerd. De diefstal werd eerst ontdekt, toen eeni ge uren later het personeel het kantoor binnentrad, Streng verbod van de Duilsché Justitie. Het luisteren naar Russische radio uitzendingen kan in Duitschland be schouwd worden als „voorbereiding tot samenzwering tegen de veilig heid van den staat" en kan aanlei ding geven tot veroordeelingen tot de doodstraf. De „Deutsche Justiz", het orgaan van bet Rijksministerie van Justitie, levert commen taar op een onlangs op een dergelijke over treding uitgesproken vonnis en preciseert, dat allen, die naar Sovjetuitzendingen luis teren dit als een misdaad kan worden aan gerekend. De kwestie is daarbij te weten of voorbedachte rade aanwezig is. Om dit 19 kunnen bepalen, zal rekening dienen te worden gehouden met het politieke verle den en het algemeene optreden van den b®'1 schuldigde. Nfet om oorlog te voeren, docfi om zich bnlten een oorlog 1® honden! Tijdens de plechtige viering op Long T9,1 land van den Memorial Day, ter herdenking van de in den wereldoorlog gesneuvelde Amerikaansche soldaten, heeft de onder staatssecretaris van oorlog, Johnson, c*11 rede gehouden, waarin hij o.a. heeft gezegd, dat de Vereenigde Staten op hun hoede moeten zijn, zoolang zekere leden van de familie der mogendheden gebruik maken van geweld in hun politiek. De vrede wordt! bedreigd door enkele aanvallende landen, die zijn teruggekeerd tot de barbaarsche wet, welke van kracht recht maakt. Johnson besloot zijn rede met de verkla ring, dat de Vereenigde Staten wel gewa pend moeten blijven, niet om aan te vallen, doch om te verdedigen. Zij moeten gereed zijn, niet om oorlog te voeren, doch om zich buiten een oorlog te houden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8