Gruwelijk bombardement op Kanton DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN-HOLLANDS NOORDERKWARTIER Het gist in Franco's gelederen Nog onrust in Mexico DE STAD KANTON HO N AN Bijzondere zweefvlucht Moordaanslag op zijn gescheiden vrouw Een Britsch-Amerikaansch vlootverdrag KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) D I N S DAG Buitenlandsche protesten sarcastisch van de hand gewezen „De Vliegende Hollander" naar Australië toktsai hosp. victoria hotel douane gerechtshof r. k, fransc he kerk Spanning tusschen de Italiaansehe en Spaansche officieren De kinderroof in Amerika Het Koninklijk Huis ter kerke Dn Colijn onderscheiden Honderd predikanten weigeren eedsaflegging Pantserschepen van 45000 ton Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DB BILT SEINTi Terreurdaden in Palestina Drankbestrijders congresseeren N.V» W.A.GO.-Autobusdiensten Dienst- en Tariefregeling heldersche courant Uftgave der Uitg.-Mlj, Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 7 J U N I 1938 66e JAARG. No. 8327 0 Honderden dooden. Lijken liggen in lange rijen. Ook een ziekenhuis niet ontzien. Opnieuw is de Chineesche stad Kanton gisteren het slachtoffer ge worden van twee gruwelijke Japan- sche luchtbombardementen. Vol gens Engelsche berichten zijn 1000 dooden gevallen en 1000 personen gewond. Een ander bericht spreekt van 1500 dooden. Vijftig vliegtuigen wierpen ongeveer honderd bommen. Groote verontwaardiging wekt het feit, dat ook een Fransch zieken huis is gebombardeerd. Lijken liggen op een rij, die verscheidene honderden meters lang is, uitgestrekt. De wijken waar de gootste ver woestingen zijn aangericht, zijn die der Tai Hong en Wing Hong straten, waar een gaanderij is ingestort die verscheidene hon derden Chineezen bedolf. Den geheelen dag werden uit het puin der ingestorte gebouwen en huizen dooden en gewonden te voorschijn gebracht. De schade aan het Fransche ziekenhuis toegebracht beloopt 3 millioen Chineesche dollars. De grootste slachting is aangericht op den hoek van Winghon en Tailiing Road, waar een gebouw van vier verdiepingen is ingestort boven op eenige honderden per sonen, die dekking zochten. De corespondent van Reuter seinde, dat hij nooit zal vergeten hoe een stervende moeder, wie beenen onder een steenblok waren verbrijzeld, water kreeg van haar zoon. De Chineesche boodschapper, die door den correspondent van Reuter gebruikt wordt, vond gisteren het stoffelijk overschot van zijn moeder, vrouw en dochter onder de doo den. Zij waren onherkenbaar verminkt. Op de lichamen waren briefjes met de namen gespeld. Sarcasme in Japan. Japan wijst alle buitenlandsche protesten categorisch van de hand, onder het motief, dat luchtaanvallen niet in strijd zijn met het internationale recht, daar Kanton be schouwd moet worden als een versterkte stad en basis voor militaire operaties. Zoo wel de Fransche als de Engelsche ambassa deurs hebben geprotesteerd. De eerste heeft er op gewezen, dat een voortzetting het gevaar zou scheppen van een anti-Japansche stemming in Frankrijk en haar invloed zou hebben op de betrekkingen tusschen de beide regeeringen. De Japansclie bladen geven een sarcastisch commentaar op de verklaring van Chamber- lain, die in het Britsche Lagerhuis heeft aangekondigd, dat bij Japan zou worden ge protesteerd wegens de bombardeering van Kanton door Japansche vliegtuigen. Hankau verwacht strijd. Bij wijze van voorzorgsmaatregel tegen het openen van vijandelijkheden hebben de Britsche, Amerikaansche en andere buiten landers concentratiekampen ingericht in de niet Chineesche wijken. De Chineezen van hun kant hebben een massalen uittocht be volen van alle noncombattanten, wier aan tal geraamd wordt op ruim een millioen. Frontberichten. De Japanners hebben hun opmarsch voortgezet: Na een gevecht van een nacht is Kai Feng veroverd. Het gebied tussclTen Ivai Feng en Tsjengtsjau staat thans onder water als gevolg van de schade, die aan de dijken van de Gele Rivier is toegebracht. Eindelijk wordt het „echt" oorlog! De Chineesche zaakgelastigde te Tokio, toe .Tang. zal Zaterdag a.s. Tokio verlaten om naar zijn vaderland terug te keeren. Hij zal vergezeld worden door zijn secretaris sen en na dien dag zal de Chineesche am bassade te Tokio gesloten zijn. Ook de diplomatieke betrekkingen worden dus nu verbroken. Generaal Oegaki, de nieuwe minister van buitenlandsche zaken, heeft in een te Tokio afgelegde verklaring de buitenlandsche mo gendheden categorisch gewaarschuwd Chi na te hulp te komen. „Japan is vastgeslo- ten de vijandelijkheden, die het tegen Chi na is begonnen, tot het einde voort te zetten China te hulp komen zou als eenig gevolg hebben den toestand ernstiger te maken." Gemeenschappelijke dienst van K.N.I.L.M. en K.L.M. De proefvlucht van de K.N.I.L.M. naar Australië zal worden gehouden op 12 Juni a.s. Naar de N.R.Ct. verneemt, zal, nadat de luchtlijn op Australië gedurende drie maan den alleen door de K.N.I.L.M. zal zijn bevlo gen, van 1 Octoher al een gemeenschappe lijke dienst van de K.N.I.L.M. en K.L.M. aan vangen onder den naam van „de Vliegen de Hollander". Beide luchtvaart-maatschap- pijen zullen dan ieder per week een vlucht maken, op de basis dat iedere maatschappij haar eigen kosten betaalt en de inkomsten buiten Ned. Indiö gelijkelijk worden ver deeld. K.P.M. en luchtvaart. Ten aanzien van de geruchten omtrent een bemoeienis van de K.P.M. met lucht vaart-aangelegenheden. deelde ir. Blacksto- ne mede, dat slechts kan worden verklaard, dat de K.P.M. zoekt naar een inniger sa menwerking met de luchtvaart-maatschap pijen, hetgeen thans in overweging is. TELEGRAAF KWOM1NGTANG MUNT, 5.GODEN TEMPEL 10,CHIN.RIVIER I POt-tTtE EILAN D KWAUGTOENG ANTON SJEKLOENG '■'BïR>rscH- - KA ULO Et ONGKONG. Hoewel de berichten zeer schaarsch zijn, en bevestiging nog niet is te verkrijgen, mag worden aangenomen dat er onrust heerscht in Franco's kamp. Men zou in Sevilla een op standige beweging hebben willen ontketenen en deze heeft reeds weer klank gevonden in de garnizoenen van Cadix en Malaga. De directe aanleiding van een en ander zou een diepgaand meeningsverschil tus schen Spaansche en Italiaansehe officieren zijn. De eerste berichten Over onrust in Sevilla zijn bekend gewor den door rechtsche legerofficieren, die een bezoek brachten aan Gibraltar om daar medicamenten in te koopen. Men heeft gesproken over terechtstellin gen te La Linea na de ontdekking van vlug schriften tegen generaal Franco. Het is evenmin mogelijk bevestiging te krijgen over de juistheid der geruchten in zake de terechtstellingen. „Dood aan het fascisme, en leve de republiek," is de inhoud van de opschriften op vele gebouwen in La Linea. De rechtschen verrichten er een groot aantal arrestaties. Ook uit La Linea is bericht ontvangen over onrust onder de de troepen van generaal Queipo de Llano in Sevilla. Te Londen ontving men reeds Za terdagavond een telegram van het Spaan sche persagentschap, waarin o.a. gezegd werd: Hoewel het onmogelijk is eenigerlei bij zonderheden bevestigd te krijgen schijnen de geruchten over een mislukten opstand in Andalusie in hoofdzaak wel gegrond. Hieraan voegt het ageptschap toe, dat de moeilijkheden haar oorsprong vonden in de aanwezigheid van Duitsche en Italiaansehe troepen en dat een groot aantal officieren in de laatste 48 uur gearresteerd zijn op be velen van Burgos. Voorts meent men te weten, dat tijdens de feestelijkheden te Sara- gossa en Malaga Italiaansehe en Spaansche officieren op dezen dag der Itaiiaansch-Spaansche solidari teit slaags zijn geraakt. Er zouden - zelfs schoten zijn gelost. De heer Sacks liet zich niet door een vliegtuig optrekken, doch startte met een lier. De heer II. H. Sachs, instructeur van de Twentsche Zweefvliegclub heeft gisteren met succes zijn laatste proeven gedaan voor het zilveren C-brevet, het hoogste voor de zweefvliegerij. Hij heeft de drie daarvoor vereischte vluchten alle volbracht na een lier start. Voor zoover kan worden nagegaan is zulk een prestatie nog niet eerder verricht, ook niet in liet buitenland. Voor de laatste proef, een vlucht van minstens 50 K.M., steeg de heer Sachs orn 12.40 uur van het vliegveld Twente op. On danks den afdrijvenden wind, die hem bo ven Duitschland bracht, slaagde de vlie ger er in het vliegveld Eelde le bereiken, waar hij om vijf uur voor de publieke tri bune landde. De afstand TwenteEelde bedraagt hemelsbreeds 98 K.M., doch door den -gedwongen omweg heeft de heer Sachs eenige tientallen kilometers meer afgelegd. Tot dusver was er slechts één landge noot, die aan de eischen van het C-brevet heeft voldaan, namelijk de heer J. Hoek stra. Deze liet zich evenwel bij de drie proeven door een vliegtuig tot voldoende hoogte optrekken, terwijl de heer Sachs, zooals gezegd al zijn proeven deed na den start men een lier en dus zelf moest pro- beeren hoogte te krijg«n. De heer Sachs verklaarde een moeilijke vlucht te hebben gehad, hoewel de start prachtig was. Door het af en toe ontbre ken van stijgwinden verloor hij veel hoog te en voor Coevorden en even voor het vliegveld Eelde dacht hij te moeten dalen. Op het laatste oogenhlik toen hij tot 200 meter was gedaald, bracht een stijg wind hem weer op 1350 meter, zoodat hij een prachtige landing kon verrichten, precies voor de tribunes. Hoop, hef knaapje levend te vinden, opgegeven. Vrijwilligers staken de nasporingen. Men heeft de hoop opgegeven, den klei nen Skeegie Cash nog levend terug te vin den. De vrijwilligers hebben derhalve de nasporingen gestaakt. De marinevliegtui- gen blijven evenwel boven het moerasgebied rondvliegen teneinde zoo mogelijk het lijk je te vinden. Prinses en Prins na afloop van den dienst aan boord van de „Piet Hein". H.M. de Koningin heeft op den avond van eersten Pinksterdag den kerkdienst bijge woond in de groote kerk te Apeldoorn. De dienst stond onder leiding van Ds. J. J. C. Karres. Zondagochtend, woonden Hunne Konink lijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard den kerkdienst bij in de Ned. Her vormde Kerk te Baarn, waar zij onder het gehoor waren van Ds. E. H. Blaauwendraad. Na afloop van den kerkdienst hebben HH. KK HII. zich aanb oord van de „Piet Hein" begeven. Minister-president ontvangt Chi neesche orde.1 De Chineesche gezant te 's-Gravenhage,' de heer Wunsz King heeft Zaterdag in het legatiegebouw aan minister Colijn het grootkruis der orde van de Jade van China overhandigd. Familiedrama te Huizum. Da der doodt man van zijn vroegere vrouw en zichzelf. Gistermorgen heeft een zekere Van dei- Veen te Leeuwarden, een moordaanslag ge pleegd op zijn gescheiden vrouw, die een jaar geleden opnieuw in het huwelijk was getreden met een zekeren II. Tegen dit hu welijk had Van der Veen veel bezwaar, en dikwijls zag men hem, zonder eenige reden, voor het huis van zijn vroegere echtgenooto heen en weer loopen. Gistermorgen zouden de echtelieden II. naar een feestje te Huizum gaan. Toen zij in de Gymnasiumstraat liepen, kwam van dei- Veen hen achterna. Met een browning van zwaar kaliber loste hij plotseling eenige schoten, waardoor beiden werden getroffen. In zorgwekkenden toestand moesten zij over gebracht worden naar het Diakonessen zie kenhuis te Leeuwarden, waar de man spoe dig overleed. De dader, van der Veen, joeg zich ver volgens een kogel door het hoofd. De Officier van Justitie, alsmede de ge- meente-politie van Leeuwarderadeel, die het onderzoek leidt, waren spoedig ter plaatse. Het lijk van den dader is in beslag geno men. Nog een kort uitstel. Bijna honderd predikanten zouden gewei gerd hebben te voldoen aan den eisch, voor 31 Mei den eed van trouw aan Hitier af te leggen. Het gerucht gaat, dat hun nog uit stel is verleend. In Mecklenburg zijn drie leden van de synode der Evangelische kerk afgezet, doch men weet niet zeker, of deze maatregel ge nomen is in verband met hun weigering, den eed af te leggen. Men heeft op het oogenblik den indruk, dat de nationaai-socialistische autoriteiten streven naar ontspanning met de belijdenis- kerk. Zondag is te Londen een over eenkomst tot stand gekomen tus schen Engeland en de Vereenigde Staten betreffende de tonnage der pantserschepen. De nieuwe hoogste limiet zou 45.000 ton zijn. Het officieele communiqué zal wel nadere bijzonderheden brengen, maar men kan er zeker van zijn, dat Engeland voor het oogen hlik geen plannen heeft tot die limiet te gaan. De waterverplaatsing van de beide bo dems. die dit jaar op stapel gezet zijn, zal varieeren tusschen 35 en 45 duizend ton. Hoewel krachtens het accoord deze schepen bewapend kunnen worden met geschut van zestien duim maximaal, is het weinig waarschijnlijk, dat Engeland tot die grens zal gaan. Frankrijk van zijn kant, heeft te kennen gegeven, dat het zou voortgaan zich te houden aan een tonnage van 35.000 ton, zoolang de Europeesehe landen, met uit zondering van Engeland, deze grens zullen eerbiedigen. Duitschland. Rusland en Polen, waarmede Engeland verdragen heeft gesloten, krach tens de verdragen van Londen, zijn in ken nis gesteld van het nieuwe Britsch-Ameri kaansche accoord. Verwachting: Zwakke tot mati ge, meest Zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde tem peratuur. Verdere vooruitzichten Onzeker OPSTAND VAN CEDILLO NOG NIET GEHEEL ONDERDRUKT. Volgens berichten uit Mexico zou de op standige beweging der aanhangers van generaal Cedillo in de staten Tamaulipas en Chi huahua weer het hoofd hebben op gestoken. Het bondsgarnizoen te Carrera Torres in den staat Tamaulipas zou gevan gen genomen zijn. Bovendien schijnen de verbindingen van Cedillo met de voorpos ten aan de grens hersteld te zijn. De ge neraal zelf, wiens gezondheid hersteld is, zou gereed staan om zijn actie te hervat ten- Een divisie cavalerie in den staat- Tamaulipas zou geweigerd hebben tegen de aanhangers van Cedillo op te trekken. Te Mexico verklaart men dat de berich ten over een nieuwe actie der Cedillistcn niet meer dan de laatste stuiptrekkingen van den rebelleerenden generaal zijn. F.en daarvan heeft tot een ongeluk geleid. Za terdagmorgen hebben de opstandelingen nl. een spoorweglijn te San Luis Tampico in den staat Tamaulipas met dynamiet opga blazen. Hierdoor is een trein ontspoord, waarbij een reiziger om het leven kwam en twee personen gewond werden. Troepen der federale regeering hebben Zondag een aanval gedaan op het hoofd kwartier van generaal Cedillo. Zij maak ten verscheidene gevangenen, doch slaag den er niet in Cedillo in handen te krijigen, die nog juist wist te ontsnappen. Radio-rede van Cardenas. President Cardenas heeft een radio-bood schap tot het volk gericht, waarin hij heeft gezegd zijn politiek ten gunste van de ar- beders voort te zullen zetten. Duidende op de oppositie in het binnen- en buitenland zeide Cardenas, dat zijn tegenstanders in het buitenland een geest willen scheppen welke vijandig is aan het sociaal program ma van de regeering en hij spoorde zijn hoorders aan eensgezind het programma van industrialisatie, welke het land zal redden, te steunen. Regeling van de petroleum-indu- strie en van den verkoop. De Mexicaansche Kamer heeft Zaterdag een reeds door den Senaat goedgekeurd ontwerp tot het oprichten van een petrole- ummaatschappij waargenomen Deze maat schappij zal het geheele op 19 Maart ont eigende kapitaal van de petroleum-maat- schappijcn over nemen. Zes leden van den raad van beheer behooren tot de regeering, de drie overigen tot den bond van arbei ders in de petroleumindustrie. Verder heeft de Kamer een ontwerp aan genomen tot het oprichten van een maat schappij tot verdeeling van de petroleum, welke ten doel heeft de petroleum en de bijproducten te verkoopen. In het dorp Araba in Palestina heeft een bende gewapende lieden het huis van een der notabelen omsingeld en vervolgens den eigenaar en zijn zoon vermoord. Voorts is een bom ontploft onder een mi litaire transportauto, die op weg was naar Toelkarem, tengevolge waarvan een Brit sche soldaat werd gedood, terwijl twee an deren verwondingen opliepen. De politie verrichtte tal van arrestaties. Jaarvergadering van de „Neder- Iandsche Vereeniging". In de jaarvergadering van de Nederland- sche vereeniging tot afschaffing van alco holische dranken, eersten Pinksterdag te Rotterdam gehouden, is het beleid van het Hoofdbestuur en de wijze van redactie van het bondsorgaan goedgekeurd. Een ei gen kamphuis zal niet worden gesticht. De drie aftredende hoofdbestuursleden, Dr. Ilorreus de Haas, J. J. Wepster en Dr. Wie- ringa werden herkozen. Ook de redactie van „De Blauwe Vaan" en de samenstel ling van vereenigingsraad en reclassec- ringsraad blijft ongewijzigd. Vanaf 15 MEI geheel gewijzigde 4 f 0.05 verkrijgbaar bij onze chauffeurs en aan onze kantoren.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1