Japanonverbiddelijk Regeling der electriciteits- voorziening Twee keizers willen Europa verdeelen! Vooraanstaande Amsterdammers protesteeren DAGBLAD VOOR DEN-HELDER EN-HOLLANDS NOORDERKWARTIER Het zal zijn luchtstrijd- methoden niet wijzigen De Pachtwet treedt nog niet in werking Lugubere proeven van Duitschland en Italië KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER." TELEFOON 50 (2 LIJNEN) v' WOENSDAG 8 JUNI 1938 66e JAARG. No. 8328 Dit nummer bevat 8 pagina's Het Volksfront zond geen soldaten naar Spanje EERBERICHT DB BILT SEINT. Uftgave dt öit^. Mé(. KoHacdf M V/V Vtt H^ét HELDERSCHE COURANT Terwijl wij zullen voortgaan er grooten zorg aan te besteden ,dat een maximumgraad van nauwken- righeid in het doelen onzer lucht strijdkrachten verzekerd wordt, is het tevens ons voornemen de lucht aanvallen met zelfs nog grootere kracht voort te zetten, teneinde de Chineesche autoriteiten te doen be grijpen, dat hun tegenwoordige hou ding nutteloos is, en om zoo spoe dig mogelijk een einde te maken aan de vijandelijkheden, waarvan deze bombardementen een begelei dend onderdeel vormen, aldus de Japansche schout bij nacht Nomoe- ra, die daar dus kort en duidelijk mee zegt, dat Japan alle buiten- landsche verontwaardiging en waar schuwingen aan zijn laars lapt en den luchtoorlog onverbiddellijk zal voortzetten. ^Verdedigde steden", waren Kanton enz. zeide Nomoera, geen „open steden". Het is derhalve de wensch van de Japansche vloot autoriteiten, dat de onderdanen van derde mogendheden, die in die steden verblijf hou den, niet alleen zelve de gebieden zullen vermijden, waar Chineesch luchtafweerma- teriaal is geplaatst, maar ook onwetende Chineezen den raad geven beschutting te zoeken buiten dergelijke gevarenzones." Japansche soldaten zijn edel moedig. Iri een hoofdartikel wijst de Japan Times op de „verre van vleiende belangstelling ivoor de Japansche methoden van oorlog voering in China", en de krachtige protesten hij de Japansche regeering tegen de bom bardementen van Kanton van den kant van „zekere Westersche mogendheden". Het blad schrijft verder: Wij zullen ons best doen onze na tuurlijke verontwaardiging in be dwang te houden. Onze gevoelens komen in opstand tegen deze pro testen, die inhouden, dat onze dap- dere soldaten schuldig zouden zijn aan ernstige onmenschelijkheid. De Japansche soldaten en vliegers be- hooren tot de ridderlijkste en edel moedigste krijgslieden ter wereld." Nieuwe stap van Frankrijk. De ambassadeur van Frankrijk heeft gis teren opnieuw een stap ondernomen bij den Japanschen onder-minister van bui- tenlandsche zaken, Horinoetsji, om krachtig te protesteeren tegen het bombardement door Japansche vliegtuigen van het Fran- sche ziekenhuis Paul Doumer. De ambassadeur heeft er op gewezen, dat het ziekenhuis kenbaar was aan Fransche vlaggen. Men merkt op, dat het bericht over bet bombadement te Tokio niet werd gepubli ceerd. Tweeduizend bombardementen. Het Chineesche telegraafagentsohap Cen tral News meldt, dat volgens de tot dusver re opgestelde Statistieken de Japansche luchtmacht ruim 2000 bombardementen uit gevoerd heeft alleen in de provincie Kwan- toeng, sedert het begin der vijandelijkheden. De hoofdstad der provincie, Kanton, werd reeds 800 maal bestookt en sedert 28 Mei zijn 5000 burgers gedood of gewond. Volgens de laatste uit Hankau ontvangen berichten hebben 41 Japansche bombarde mentsvliegtuigen opnieuw een vlucht ge maakt boven Toengsjan en Saitsjoean, de aristocratenwijken van Kanton, waar zij ongeveer 80 bommen neerwierpen, die bran den veroorzaakten en slachtoffers deden val len. Op instructies van de autoriteiten van Kanton evacueeren duizenden burgers de stad. Hankau versterkt. De Chineezen treffen koortsachtig voorbe reidingen om Hankau te verdedigen in een nieuwe versterkte linie, welke naar men gelooft ongeveer 110 mijl ten noorden van Hankau ligt en waar men verwacht, dat nieuwe Chineesche troepen, die thans gedu rende tien maanden geoefend zijn, gebruikt zullen worden, waarschijnlijk gesteund door de pas verkregen oorlogsuitrusting, die tot dusverre spaarzaam gebruikt is. Tariefsverlaging op den voor grond. Het koppelvraagstuk dient in vredestijd reeds te wor den opgelost. Naar aanleiding van het verslag der com missie van voorbereiding i.z. algemeene re gelen ter zake van de electriciteitsvoorzie- ning heeft de minister van Waterstaat aan de Tweede Kamer een nota gezonden, waar aan het volgende is ontleend: Indien tegen de verwachting in, do uit de stroomlevering voor de ge meentekas voortvloeiende baten het door den minister vastgestelde be drag overschrijden, zal daarvan een extra-reserve behooren te worden gevormd welke zoo spoedig mogelijk voor tariefsverlaging zal dienen te worden aangewend. Het zou niet juist zijn deze extra-reserve als compensatie te doen dienen oor jaren, waarin de baten onverwacht lager zijn dan bet vastgestelde bedrag. De strekking van het betreffende voorschrift is toch geenszins om de baten voor de gemeentekas te stabi- liseeren, maar om daaraan een grens t stellen met het oog op de groote economi sche en sociale belangen, aan een zoo goed koop mogelijke electriciteitslevering \eibon- Op de vraag, welke maatregelen de regee ring reeds in vollen vredestijd denkt te treffen om de stroomvoorziening in oor logstijd zooveel mogelijk voor storingen e vrijwaren, luidt het antwoord, dat hierbij van groote principieele beteekenis is de p- lossing van het koppelvraagstuk. De vraag kan rijzen, of naast de totstand brenging van eigenlijke koppelingen, d. z. rechtstreeksche hoogspanningsverbindingen tusschen verschillende centraalsta.tions, be paaldelijk ten doel hebbende om tot onder linge stroomlevering, dus uitwisseling energie, in staat te stellen, niet nog dere maatregelen, en wel van hRPp'k omvang, mogelijk zijn. welke er toe kun strekken om zekerheid van stroomvoorzie ning in oorlogstijd te bevorderen, hiken- nend, dat in sommige gevallen een dergelij ke mogelijkheid aanwezig kan zijn, merkt de minister op, dat in die gevallen ver trouwd mag worden, dat de concessionaris sen hun algemeenen leveringsplicht in dien zin zullen nakomen, dat zij redelijk de voor het beoogde doel noodige energie tegen aannemelijke voorwaarden verkrijgbaar zul len stellen of houden. Het opleggen van de yerplichting tot het beschikbaar stellen of houden van energie onder door den minister vast te stellen voorwaarden, is bedoeld voor dringende ge vallen, waarin de weg van voorafgaand overleg tot niet te gedoogen uitstel zou lei den. NA HET LUCHTBOMBARDEMENT Het Fransche volksfront wil de huidige regeering handhaven. Geen bloedig antwoord op de Spaansche grensincidenten. In zijn rede op het socialistisch congres te Royan (Frankrijk) heeft Leon Blum de niet-inmengingspolitiek gerechtvaardigd. Het is een leugen, zeide Blum, dat het Volksfront drie divisies naar Katalonië wil de zenden. Inmenging beteekent een alge meenen oorlog, niet-inmenging het eenige middel om Spanje over eigen lot te laten beslissen. Ernstige incidenten hebben zich voorgedaan aan de grens tus schen Frankrijk en Spanje. Niemand zal aan de Fransche regeering vragen op de inci denten in de Ariege-vallei te antwoorden, zooals Duitschland heeft geantwoord op het incident met de Deutschland. Geen bloedig antwoord, doch het eenige antwoord, een vreedzaam antwoord van Frankrijk kan thans bestaan in het officieel hernemen van zijn vrijheid". Vervolgens toonde Blum de noodzakelijk heid van de devaluatie aan. Ten aanzien van den algemeenen toestand zei Blum nog, dat er wel fouten kunnen zijn in het verdrag van Versailles en vele moei lijkheden zouden voorkomen zijn, wanneer te juister tijd de verdragen waren herzien door de mogendhe den, welke de overwinning hebben behaald. Doch op het oogenblik staat men voor .imperialistische plannen om Europa te verdeelen tusschen „keizers". Hitier streeft het schep pen van een Gerinaansche gemeen schap na en Mussolini denkt aan een keizerrijk, dat bestaan heeft, Moet de hoofdstad Schiphol mis sen, dan ontstaan er luchtver- keerstoestancien van vijf jaar ge leden! Honderd leiders van groote Am- sferdamsche ondernemingen, voor aanstaande persoonlijkheden uit de vrije beroepen en het cultureele le- van van Amsterdam, hebben een request gezonden aan den minister van Waterstaat, warin zij aandrin gen op het behoud van Schiphol. De requestranten noemen de volvoering van het plan der regeering, Amsterdam haar burgerlijke luchthaven te ontnemen en in plaats daarvan een landelijk vlieg veld te stichten, bij Leidersdorp, fnuikend voor de luchtvaart van Nederland en in het bijzonder voor het aandeel dat Amsterdam daarin heeft. Om het luchtverkeer werke lijk populair te maken, kan een luchthaven niet dicht genoeg bij het hart van de stad liggen. De reiziger gebruikt een vliegtuig om tijd te winnen en komt er nu een cen traal vliegveld bij Leiderdorp, dan duuid de verbinding met Amsterdam twintig mi nuten langer! Aan de hand van cijfers, foonen de Amsterdammers dan aan. dat het voorgenomen plan feitelijk neer komt op overtochtstijden, welke vijf jaar geleden golden, toen de vlieg tuigen nog niet. zoon groote snel heid hadden, Het request dringt er met klem bij den minister op aan, de ontworpen plannen niet verder uit te voeren en besluit- De ter verdediging van een centraal Hol- landsch vliegveld aangevoerde argumenten hebben de bevolking van Amsterdam niet kunnen overtuigen, dat de ontwikkeling van de luchtvaart het onvermijdelijk maakt, dat de hoofdstad haar luchthaven zou moe ten missen, doorvoering van die plannen zou hier dan ook als een grievende misken ning van het belang van Amsterdam wor den gevoeld". Tot zoover de Amsterdamsche verdedi ging van Schiphol. Bij het kaartje. De regecring stelt zich, zooals met weet, op het standpunt, dat een cen traal vliegveld moet worden aange legd tusschen de vier grootste plaat sen van ons land; dit zou volgens haar uit een oogpunt van bevolkings dichtheid de beste oplossing zijn. In de onmiddellijke nabijheid van het cen trale vliegveld zijn de meest moderne rijks- snelverkeerswegen ontworpen of in aanleg. De 4 groote steden zullen in afzienbaren tijd door snelverkeerswegen, zoowel met het nieuwe vliegveld als onderling verbonden zijn. Men ziet op bovenstaande kaart de ver binding Rotterdam via Ypenhurg en vandaar langs Schiphol naar Amsterdam; deze hoofd- snelverkeersweg. welke geprojecteerd is bui ten Delft, Den Haag en Leiden om, zal in van hij zich de wettige erfgenaam acht. Toen zei Blum nog, dat alle bestaande verdragen gehandhaafd moeten blijven, ook het verdrag met de Sovjet Unie. Op het oogenblik, evenals in 1914, moet de Fransche diplomatie de tusschenpersoon zijn tusschen Londen en Moskou. Wanneer wederom een oorlog uit zou breken, zal niemand het recht hebben te zeggen, dat de socialistische partij zich buiten een nationaal kabinet zou houden. Een regeeringscrisis is niet in het belang van de arbeidersklasse. De regeering Dala- dier heeft pogingen gedaan om de nationale economie weer leven in te blazen. Ook zijn Reynaud en Mandel, de vertegenwoordigers van het centrum, geen fascisten. Zij zullen niets ondernemen tegen de republiek. Ook verdedigde Leon Blum de buitenland- sche politiek van de regeering Daladier. Het is in het belang van het volksfront dat de huidige regeering blijft. Voorbereidingen In vollen gang. Op de vragen van den heer Van der Sluis betreffende het tij dstip van inwerkingtre ding van de Pachtwet, heeft de minister van justitie het volgende geantwoord: De voorbereiding van de invoering van de Pachtwet is door den minister steeds voor zooveel doenlijk bespoedigd. Zooals evenwel te verwachten viel. is met de samenstelling van de pachtkamers bij liet gerechtshof te Arnhem en bij de kantongerechten gerui- men tijd gemoeid. Daar bij de uitvoering van de nieuwe wettelijke bepalingen zeer veel afhangt van de wijze, waarop de rechters in pachtzaken hun taak vervullen, is het geboden bij de be noeming der nieuwe functionarissen met groote nauwgezetheid te werk te gaan. De minister is er daarbij op be dacht, het nieuwe recht zoo spoedig als redelijkerwijze mogelijk is in werking te doen treden. Verwachting: Meest zwakke wind uit Zuidelijke richtin gen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog warm weer. Verdere vooruitzichten»: Nog weinig verandering. Ovfr het tijdstip, waarop de inwerkingtre ding tegemoet kan worden gezien, kunnen, nog geen mededeelingen worden gedaan. Wel is te verwachten, dat thans binnenkort alle adviezen van Gedeputeerde Staten, overeen komstig artikel 47, derde lid, der wet, zul len zijn ontvangen. Alsdan zal een moeilijke étappe, van de voorbereidingsmaatregelen zijn beëindigd. Protesteer niet bij Franco! Rome en Berlijn experimenteeren met nieuw materiaal! „Onlangs vroeg een vooraanstaand Spanjaard aan een redacteur van een Engelsch blad, waarom bij Fran co protesteeren? Hij kan niets doen. De Britsche regeering kan er niet onkundig van zijn, dat de bombar dementen worden uitgevoerd door Duitsche en Italiaansche vliegers op last van hun eigen regeeringen, die op het Spaansche volk nieuwe ty pen vliegtuigen probeeren en nieu we projectielen alsmede het etteot van bombardementen uit de lucht op de burgerbevolking. De rappor ten hierover worden geregeld opge zonden, niet naar Franco, doch naar Rome en Berlijn." Het buitenldnd, steeds meer getroffen door de bombardementen op open steden in Spanje en China overweegt in geza menlijk overleg middelen hier een einde aan te maken. Amerikanasche ambtenaren van het de partement van buitenlandsche zaken, heb ben verklaard, dat zij een voorstel in studie hadden van de Britsche regeering, om de Vereenigde Staten, tezamen met Groot- Brittannië en andere neutrale staten een. onderzoek te doen instellen naar de lucht bombardementen op de burgervolking. De regeeringen van Zweden en Noorwe gen hebben erin toegestemd in een desbe treffende commissie zitting te nemen. Frankrijk, Italië en Duitschland zijn van het Britsche voornemen is kennis gesteld. de naaste toekomst de directe kortste weg tusschen Amsterdam, Rotterdam en Den Haag worden, Amsterdam en Rotterdam zul len evenver van het nieuwe vliegveld ver wijderd liggen, n.1. 32 K.M., Den Haag zou hiervan slechts 20 K.M. verwijderd zijn. Pro vinciale wegen zijn aangelegd, onmiddellijk aansluitend op het rijkswegennet, zoodat voor de tusschenliggende plaatsen gelegen heid bestaat, liet centrale vliegveld langs alle zijden te bereiken. Het is een feit, dat de meeste bevolkings centra van ons land gelegen zijn in de oiu- I geving van het nieuwe vliegveld. De dichtste bevolkingscentra liggen binnen een straal van 36 K.M. naar Noord en Zuid en pl.m. 40 K.M. naar het Oosten, gemeten üit het nieuwe vliegveld (zie het kaartje). Het totale cijfer der inwoners (op de kaart onder iedere stad aangegeven) bedraagt 2.461.160; wanneer wij hierbij de bevolking voegen van plaatsen, eveneens in deze rayons gelegen boven de 10.000 inwoners, dan komt men tot een totaal van 2.700.000 inwoners, hetwelk een derde van de totale bevolking van Nederland uitmaakt.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1