Noodweer Minister verdedigt Duitsche vleesch- invoer ènteeltbeperking boven ons land Recordvlucht Post vluchten op Indi e Reserve-boutjes in blik Schillenwagen door stoomtram verbrijzeld met bommenwerper Schulfe ook achtcrvolgiogs- specialist HHHMPI 5 K3k Tweede Kamer PUBLICATIE. Onthouden medewerking bij luchtbeschermingsoefening Twee boerderijen verbrand fxJiakm Tournooi te Noordwijk begonnen WidAwntA HET OUDERE VEE MOET ER UIT! - STELSEL VAN HEF FING AAN DE GRENS VER WORPEN. WERKLOOZEN MOETEN MAAR SCHAPEN- VLEESCH ETEN! Alvorens over te gaan lot de inter pellatieDieters over den invoer van groote hoeveelheden buitenlandsch vleesch die hier te lande ten behoeve van de werkloozen zullen worden in geblikt, nam de T. K. zonder debat en zonder hoofdelijke stemming de wetsontwerpen aan tot verhooging, resp. wijziging van hoofdstuk I der Rijksbegrooting ("inkomens van liet Koninklijk Huis). De lieer Dieters fN.S.B.) oefent ernstige critiek op de crisismaatregelen, inzonderheid op die welke den melkstroom beperken. De veeboeren verkeeren in moeilijkheden, doch de groote margarineproducenten verdienen tnillioenen! De kalvertecltbeperking is volkomen mis lukt. Spr. constateert dat de minister wei nig verstand heeft van de vleeschhouderij. Invoer van vleesch van buitenaf is niet noo- dig, ook niet ter wille van de prijsvorming. Spr. stelt zich op het standpunt dat de teeltbeperking behoort te worden afgeschaft en door een stelsel van heffing aan de grens behoort te worden vervangen. Eventueel overtollig vee kan dienen voor de selectie, voor de tuberculosebestrijding onder het rundvee en voor verdeeling onder de werk loozen. De margarineproductie dient be perkt. Sur. beveelt de maatregelen aan van den nationalen bond Land bouw en Maatschappij. De minister antwoordt. De minister van Economische Za ken, de heer Steenberghe, merkt in zijn antwoord op, dat het doel der tceltbeperking allereerst was: melk- beperking en de melkstroom inmid dels niet verder is gestegen. Het houden van mestkalveren wordt niet belemmerd. De minister zegt, dat de vele maatregelen de vlceschprijzen op een loo- nend peil hebben gebracht: er is meer even wicht gekomen tusschen productie en con sumptie. Den invoer van buitenlandsch vleesch moet men als een reserve be schouwen. Zouden de werkloozen, als men den steun ging verhoogen, het extra-bedrag inderdaad besteden voor het koopen van vleesch? Op de eerste vraag van den heer Dieters, over te gaan tot opheffing van de kalver- teeltbeperking, antwoordt de minister, dat hij zulks funest voor de rundveehouderij zou achten. Dat de melkproductie ondanks de teeltregeling niet is afgenomen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de melkkoeien eenigszins langer worden aangehouden, maar veel meer, doordat door een rationalisee ring van de veehouderij, gepaard gaande met meer rationeele be mesting zelfs bij minder kracht- voergebruik een vermindering van de productiekosten kon worden be reikt. Ten stelligste moet worden ont kend, dat de kalverteeltbeperking voor wat betreft de vlecschproduc- tie haar doel niet zou hebben be reikt. Zijne Excellentie noemt de melk- en vleeschprijzen van 1937 geenszins onbevre digend. De regcering bevordert voorts een redelijke belooning van veehouders en land- bouwarbeiders. De productie van onzen eigen bo dem moet dienen tot voorziening van ons volk en voor den export. Hiervoor is echter noodig zekere importen toe te laten. Voorts zal beperking geboden zijn voor sommige producten, waarvan zooveel meer wordt voortgebracht dan geplaatst kan worden voor eigen consumptie en export, wil niet opnieuw een catastrophale prijs daling, met alle gevolgen van dien, intreden. Motie van den heer Dieters krijgt geen steun. De heer Dieters repliceert. De transactie met Duitschland komt niet aan de tuinbou wers ten goede. Ook zonder dat was er ge legenheid stroo, groente en boter uit te voeren. Spr. dient een motie in, zich uitspre kende voor het stelsel van Landbouw en Maatschappij (heffing aan de grens), welke echter niet voldoende wordt ondersteund en dus niet in behandeling komt. Hierna luchten tal van sprekers hun hart over de kwestie. Hoewel sommigen hunner ('van der Sluis, S.D. en van der Weyden, B.K.), de transactie met Duitsch land goedkeuren, \oelt men er in het algemeen meer \oor dat de Nc- derlandsrhe werklooze goedkoop vleesch van eigen bodem eet! In dit verhand wordt aangedrongen op uitbreiding van de teeltvergunningen. „Men blikke dan het teveel aan vleesch voor den werklooze in!", adviseert de heer van der Weyden (r.k.) Aan algchcele afschaffing van de tceltbe perking wil de Kamer echter niet en de mo tieWijnkoop (comm.) tot opheffing der rundveeteeltbcperking wordt dan ook met 52 tegen 8 stemmen verworpen. Vóór de Comm., de Chr.-Dem., de N.S.B. en de Staatk. Ger. Men ziet in de verwijdering van het ouder vee de kans, om den melkstroom, die, tegen de bedoel' ïg der regcering in, mild bleef vloeien, te stuiten. Overigens worden scherpe dingen gezegd over den Duitschen vleeschinvocr en de re sultaten der crisismaatregelen. Wij laten hier een kleine bloemlezing uit de ontboe zemingen volgen: „We zijn met de melk verder van huis dan in 1931. De toestand van de boter moet catastrophaal worden! Vóór de crisis voer den we in elf millioen kilogram rund- vleesch, in 1937 22 millioen, dat is de omge keerde verhouding. (S.D.). „Het doet den boer pijnlijk aan, dat er zooveel vleesch uit het buitenland komt" (Chr. Dem.) „Het is schandelijk dat het buitenland ons van vleesch moet voorzien, dat op eigen bodem had kunnen worden geteeld! Een oer-oud privilege van den boerenstand, de vrijheid, is door de regeeringsmaatregelen aangetast!" (Staatk. Ger.). Dan maar schapenvleesch De anti-revolutionnair Van den Heuvel noemt het daarentegen een ramp, als de teeltbeperking zou worden weggelaten. Hij is het evenmin eens met de komst van de Duit sche koetjes in ons land, en beveelt, om toch maar een oplossing aan de hand te doen, dat de werkloozen schapenvleesch zullen eten; dat is goedkoop. Er vallen nog een paar harde vtxmden over het feit. dat de minis ter met het openbaar maken van de gewraakte transactie zoo onver wachts gekomen is, doch Zijne Ex cellentie zegt in zijn repliek, dat hij moeilijk een belofte kan afleggen over het publiceeren van transac ties. De minister merkt verder op, dat van den vleeschcxport 1937 het grootste deel voor den doorvoer bestemd was. De regeering ging overigens tot de Duitsche transactie over, omdat zij niet wil, dat de Nederlandsche veehouder beneden kostprijs levert. Er zal geen sprake van zijn, dat de naar Duitschland te exploiteeren groente blik- groente zal zijn. Mocht uit onderhandelin gen met Argentinië vergrooting van den invoer van Argentijnsch vleesch het ge volg zijn, dan zal die hoeveelheid op den Duitschen import in vermindering wor den gebracht. Zoodra het te verantwoorden is, zal spr. de kalverteeltbeperking verruimen. Natuurlijk is de heer Dieters, de interpel- lant, niet tevreden met 's ministers ant woord. Hij zegt, lang niet er van overtuigd te zijn, dat de belangen Van den landbouw boven de buitenlandschc belangen worden gesteld en met deze sombere woorden nog in de ooren gaan de Kamerleden huis waarts. Twee meerijdende jongens ver morzeld. Gistermiddag omstreeks half vijf is te Rotterdam een schillenwagen, waarop behalve de voerman nog drie jeugdige knapen meereden, ge grepen door een stoomtram. Het ongeluk gebeurde, doordat het paard schrok van de stoomfluit der tram en op zijsprong. Twee jongens wer den bij deze botsing gedood, de der de kreeg lichte verwondingen. De stoomtram kwam van Barendrecht en was op weg naar zijn eindpunt in de Rose- straat. Van de Dreef kwam de met een paard be spannen schillenwagen, waarop drie jon gens mochten meerijden, achterop. Een tienjarige knaap zat naast den voer man op den bok, een achtjarige en een tl-jarigc meerijder zaten achter op den wa gen. Op het oogenblik, dat de schillenwagen den Groene Hilledijk opreed, gilde de fluit van de stoomtram bij den overweg zoo hevig, dat het paard er van schrok en op zij sprong. Meteen wipte de voerman van den bok om het dier tegen te houden. Dit lukte echter niet. Het dier kwam op de trambaan te recht, terwijl de tram met normale snelheid naderde. De voerman trachtte nog te redden wat er te redden viel en probeerde het ge span over de trambaan in veiligheid te stellen. Het paard en het grootste gedeelte van den wagen waren dan ook reeds de baan gepasseerd toen de wielen van de kar tegen een verhoogden steencn rand stootten. Een botsing kon toen niet meer worden vermeden. De schillenwagen werd aan de achterzijde gegrepen en circa -50 me ter meegesleurd tot de tram tot stilstand kwam. De gevolgen waren ontzettend. De beide jongens, die achterop hadden gezeten, waren on der de locomotief terecht gekomen en totaal vermorzeld. De derde jon gen, die op den bok had gezeten werd tegen de straat geslingerd. Hij liep tal van verwondingen op maar kon na behandeling naar huis wor den vervoerd. Per auto van den geneeskundigen dienst werd het stoffelijk overschot van beide slachtoffers naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De wagen werd ver brijzeld. De voerman kwam met den schrik vrij. Hij verkeerde echter zooals te begrij pen valt in zeer overspannen toestand. Ook het paard bleef ongedeerd. STEUN DRIJFWA.NT- EN ZOETWATER- VISSCHERIJ. Do Nederlandsche Visscherijcentrale maakt bekend, dat de steunaanvragen in duplo ter verkrijging van steun over het eerste halfjaar 1938 ingevolge de Crisis-Steunbe schikking 1938 (drijfwantvisscherij) en in gevolge de Crisis-Steunheschikking 1938 (zoetwatervisscherij) bij de Centrale moeten zijn ingediend vóór 15 Juli 1938. De aandacht wordt er op gevestigd, dat na dezen datum ingekomen aanvragen niet in behandeling kunnen worden ge nomen. 's Gravenhage. 8 Juni 1938. (Adv.) Uit berichten, die wij uit alle dee- len van het land ontvangen hebben, blijkt, dat niet alleen zich boven on ze omgeving een hevig onweer heeft ontlast, maar ook boven andere plaatsen. In sommige gevallen kan bepaald van noodweer worden ge sproken. Tc Oss is een 56-jarige landbouwer, toen hij zich op weg naar het land bevond, dooi den bliksem gedood. Hij laat een vrouw en acht kinderen na. Te Voorschoten werd een inwoner getrof fen. terwijl hij zich in zijn schuurtje be vond. Zijn rechterarm was verlamd en uit zijn linkeroog kon hij niet meer normaal zien. In het schuurtje, waarin vele meta len voorwerpen en een rol gaas waren ge borgen, zijn duidelijk de sporen van den bliksem te zien. Het mag een geluk heetcn dat de heer B. gummilaarzen met dikke zolen aan had. waardoor vrij zeker zijn le ven gespaard is gebleven. Te Beilcn in Drente heeft de bliksem 2 boerderijen getroffen. Zij gingen in vlam men op. Ook te Langevcer werd een boer derij door het hemelvuur getroffen en ook deze plaats verbrandde geheel. Boven Amsterdam woedde gister middag een kort, doch hevig onweer. Ernstige schade is niet veroorzaakt, hoewel de bliksem op verschillende plaatsen insloeg. Enkele malen \Verd de brandweer gealarmeerd. Hagelsteenen als duiveneieren. Boven Leersum in Utrecht is een hoos geweest, gepaard met zware regen en hagel buien, die de grootte van duiveneieren had den. Verschillende tuinen moesten het ont gelden in de geheele omgeving belemmer den omgewaaide hoornen het verkeer. Ook in Baarn heeft het tijdens een onweer ont zettend gehageld en geregend. Het verkeer ondervond van een en ander veel hinder. Het rijwielverkeer was er het minst prettig aan toe. Ilct water reikte op enkele punten tot aan de as van de fietsen. NOODWEER BOVEN HET WESTLAND. Het Westland is gistermiddag door een hevig onweer, gepaard gaande met krachtige slagregens en een windhoos geteisterd. Aan verschillende te velde staan de gewassen werd groote schade toegebracht. Op eenige tuinderijen in de omgeving 'an Naaldwijk werd door een windhoos groote schade aan de kassen aangericht. Een groote schoorsteen woei om, ter wijl meer dan vijftig eenruiters door het noodweer werden vernield. Met een slag, welke ver in den omtrek werd gehoord, sloeg de bliksem in den nok van een groote druivenkas van den kweeker P. de K. te Naaldwijk. Het hemelvuur verbrijzelde beide deuren, welke toegang tot de kas geven, stukken hout werden meters ver weggeslin gerd en tal van ruiten werden ge heel vernield. Een arbeider, die in de nabijheid van de kas werkzaam was, sloeg tegen den grond, doch bekwam geen letsel. Ook in den Achterhoek van Gelderland is het een verschrikkelijk weer geweest. Hier en daar veroorzaakte het treffen van elee trische geleidingen groot ongemak. Te Hengelo in de Graafschap deed zich een merkwaardig onge val voor. Hier sloeg de bliksem op een rijksdaalder, welke de groentehandelaar K., die juist aan het afrekenen was, in de hand had. De rijksdaalder werd geheel verbo gen en K. sloeg tegen den grond, doch bekwam geen letsel. Tijdens het onweer, dat gistermorgen omstreeks half zes boven de stad Utrecht woedde, sloeg de bliksem in een huis in de Vlierboomstraat. Een groot gat werd in 't dak geslagen, terwijl de schoorsteen met vele dakpannen werden afgerukt. Versehei dene personen bevonden zich in het perceel doch geen van hen werd gewond. Wel schrokken allen erg. vooral degene, die on der hef dak lag te slanen. Een begin van brand ontstond, welke evenwel spoedig door de brandweer kon worden geblusrht Voor onweersbuien uit onze omgeving verwijzen wij naar de plaatselijke bcrich ten» Nieuwe poging van Rossi. Gisterochtend is majoor Rossi, ver gezeld van den mecanicien 5 i- groux, opgestegen met een Amiot 370, om te pogen het internationaal snelheidsrecord Over 5.000 kilome ter met een nutti ge last van 1.000 kg. te verbeteren. De eerste 2.000 km. werden afge legd met een ge middelde snelheid van 390 km. per uur. De Amiot 370 is een bombarde mentsvliegtuig, uitgerust met ge wone motoren. Het record staat nu nog op naam van de Russen Kokkimaki en Briandinsky met een gemiddelde snelheid van 325 km. per uur. Commandant Rossi is gistermiddag om 5 uur 42 op het vliegveld van Istres gedaald na een tocht van 5000 K.M. De gemiddelde uursnelheid bedroeg 401 K.M., waarmede hij drie internationale re cords op zijn naam heeft gebracht, n.1. de 5000 K.M. zonder last, de 500 K.M. met 500 K.G. nuttige last en de 5000 K.M. met 1000 K.G. nuttige last. ROSSI 'Alle vertonen veroordeeld tot boete. Voor den politierechter te Assen hadden zich gisteren wederom een aantal personen te verantwoorden, dat zij zich tijdens de op 4 April j.1. gehouden luchtbeschermingsoe fening niet aan de voorschriften hadder gehouden Een 32-tal personen, meestal uit Mcppel afkomstig en enkelen uit de omge ving stonden terecht. Al deze personen had den zich des avonds tusschen 9 en half twaalf in welken tijd men zich zonder noodzaak niet op straat mocht bevinden aan deze overtreding schuldig gemaakt. Bij het meerendeel was opzet niet aanwezig en werden zij voor de overtreding tot geldboe ten tusschen f 15 en f 25 subs. evenzooveel dagen hechtenis veroordeeld. De personen, die boven f 15 boete kregen, waren minder welwillend tegen het gezag opgetreden. Dubbele boerderij te Waalre af gebrand. In de Hoogstraat te Waalre is gister avond door onbekende oorzaak brand uit gebroken in een dubbele boerderij. De hoeve, die met riet gedekt was, brand de in minder dan geen tijd als een fakkel De brandweer van Waalre stond machteloos tegenover de vlammen. Na anderhalf uur restten nog slechts de püinhoopen der boerderijen. De schade wordt door verzekering gedekt Dertien varkens verbrand te XJden. Door onbekende oorzaak is gistermiddag brand ontstaan in de kapitale boerderij van den landbouwer van der Heyden te Üden. Het vuur greep snel om zich heen en vatte spoedig het woongedeelte aan. Der tien varkens, die zich in een schuur bevon den. kwamen in de vlammen om. De boer derij met woonhuis brandde geheel af. De schade wordt door verzekering gedekt. NRDL. NRD-HOLLAND GAAT TRAINEN Naar wij vernemen zal het bestuur van den kring Nrdl. Nrdholland v. den K.N.Z.B. eerstdaags uitvoering kunnen geven aan zijn besluit van 24 April j.1. om het zwempeil door gezamenlijke trainingsdagen op te voeren. Op een speciaal daartoe belegde vergade ring van de afdecling Noordholland, in Alkmaar gehouden, heeft het wel en wee van Nrdl. Nrd.-Holland een punt van uit voerige bespreking uitgemaakt. De heer Jonker, die de kring aldaar vertegenwoor digde heeft uiteengezet hoe de zwemsport er in zijn gebied voorstond. Hij kon daar bii afrekenen met de misstanden, en er scherp de aandacht op vestigen, dat spe ciaal de uitmiddelpuntigheid de grootste rem is om den achterstand bij andere kringen sneller uit te wisschen. Spr. brak een lans voor gemeenschappelijke training in zijn kring onder leiding van een des kundigen respect-afdwingenden zwemsport voorman van elders, doch wees er op dat hiervoor geen groote sommen konden wor den uitgetrokken. De afdecling was tenslotte overtuigd dat Noordholland van het Zuiden af bezien, achter Alkmaar niet „dichtgeplakt zat met oude kranten" en beloofde steun. Dezer dagen ontving Nrdl. Nrd.- Holland bericht dat het afdeelings- bestuur iemand bereid gevonden had, de leiding van de training op zich te nemen, ml. de beer P. Rol Vertrek ran Aankom* te Rang. 8 Juni [singap. jUn- Athene 8 JUuj Oehoe (heenreis) IWs iBasra 8 Juni itcrugreis) I Gier - Athene 8 Juni (heenreis) I HeiBer iMedan 8 Juni jRang. 8 Juni (terugreis) iuni Basra 8 Junt te Haarlem, die zijn opleiding noten heeft aan de Academie voor Lich. Oef. te Amsterdam en een des kundige op zwem- en pologebied genoemd mag worden. Het kringbestuur treedt op het oogenbliK in overleg omtrent dag en uur van de zj. zamenlijkc training, die vermoedelijk iD Anna Paulowna zal worden gehouden. KOMENDE WEDSTRIJDEN. !G De eerstvolgende groote kring wedstrijd van Nrdl. Nrd-Holland zal op Zondag's Juli in het Natuurbad te Winkel worden gehouden. Verder staat vast dat 't Oude Veer te An na Paulowna op Zondag 21 Augustus wed- strijden houdt. Het ligt in de bedoeling van 't Oude Veer aan het kringbestuur te verzoeken deze wedstrijden als kringkam- pioenschappen te laten gelden. „De Wiel" te Schagcn zal, naar wij ver nemen, dit jaar van een wedstrijd afzien wegens de kosten. „ZEEAREND" WINT DEN WEDSTRIJD ROND HELGOLAND. Wisselbeker voorgoed in 1 be zit van den heer Bruynzeei. In de race BurnhamHelgoland is het Nederlandsche jacht „De Zeearend" van den heer C. Bruynzeei Jr. te Zaandam vijf. de geworden. Winnaar werd Ortac, een En- gelsch jacht, voor het Duitsche „Westwind", De Dinsdag gehouden wedstrijd „Rond Helgoland" is een schitterend succes ge worden voor de „Zeearend". In zijn klasse werd het Nederlansche schip eerste, waar mede de heer Bruynzeei definitief in het bezit kwam van den Hog Steanprijs, uitge loofd door den burgemeester van Helgoland, die ook het vorige jaar door onzen landge noot werd gewonnen. Gisteren is „De Zeearend" voor den wed strijd naar Cuxhafen gestart. De „Zilvermeeuw" van den heer De Goede, welk schip ook heeft deelgenomen aan „Rond Helgoland' is naar Nederland teruggekeerd "I SchmidtEuwe remise, even als LandauTartakower. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de eerste ronde van h,et internationale, schaaktournooi te Noordwijk luiden: Keres—Bogoljubov afgebroken in gelijken stand; Landaudr. Tartakower V21/2; sir G. A. ThomasPirc Eliskases— Spielmann afgebroken in beteren stand voor Eliskases, die een pion voor is. Schmidtdr. Euwe a/2- Eerstgenoemden speelden met wit. Heden wordt de tweede ronde gespeeld met de volgende partijen: Bogoljubovdr. Euwe; Spielmann— Schmidt; PircEliskases, dr. Tartakower sir G. A. Thomas en KeresLandau. MEJ. ROLLIN COUQUERQUE IN DE HALVE EINDSTRIJDEN. De internationale Fransche kam pioenschappen. Onze landgenoote Mej. Rollin Couqucrciue> die deelneemt aan de internationale Fran sche tenniskampioenschappen, heeft weder om een uitstekende prestatie verricht door in den kwart-eindstrijd haar Fransche tegen standster nrej. Goldschmidt zonder veel moeite te verslaan. Door een 62, 61 zege, plaatste zij zich in de halve eindwedstrijden, waar zij de eenige niet-Fransche speler is- Archambaud en Slaats gedeci deerd geslagen. Voor een groot aantal toeschouwers zij" op de Vekabaan te Duivendrecht gisteravond internationale wielerwedstrijden gehouden. Gerrit Schulte bewees, dat hij, be halve een der beste Nederlandsche wegrenners, ook een der meest voor aanstaande achtervolgers is. Nadat hij nog onlangs op de Vekabaan Pij nenburg in een achtervolgingswed strijd had verslagen, won hij gister avond in een dergelijke race zoowel van den Franschen werelduurrecord houder Archambaud als van Frans Slaats. Had Schulte slechts 1900 M. noodig 0I? Archambaud in te halen (tijd 2 min. 0.4 sec. Slaats toonde zich taaier dan de Fransen Rian, maar ook hij moest na 3600 m. h hoofd huigen voor onzen reus van "e weg (tijd 4 min. 53 sec.) Een klassementswedstrijd over werd gewonnen'door Richard, "voor slaatS ea Archambaud.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2