Drama in een hotelkamer Wat zullen wij een knappe bakkers krijgen! De zaak Hansen in hooger beroep Postvluchten op Indië voor V.V.V. Noordholland Drankdrama te Hilvarenbeek Achttienhonderd gulden Het Bijbelgenootschap is optimistisch Kelder verborg een schat „Nachtegaal" sterft smadelijken dood Aangereden en gedood Dat was een dikkerd Opnieuw honderd gulden boete geëischt Het roer brak af Drie arrestaties in de hoofdstad Een noodlottig stukje vleesch Hij liet 86 millioen na Vrouw onder den valbijl Joodsche leerlingen afzonderlijk De leeuw van Juda was meegenomen Boerengeneraal overleden Zeer veel vruchtdragend werk Marechaussée's trokken de re volver In 'n café te Hilvarenbeek, waar op het oogenblik kermis wordt gevierd, Is het tot een ernstige vechtpartij gekomen, waarbij de marechaussee van de revolver gebruik moest ma ken. Hierbij werden een man ge dood, een vrouw en een der politie mannen zwaar en vier anderen licht gewond. Drank Omstreeks half elf 's avonds werd in het café van den heer Goes de hulp van de ma rechaussee ingeroenen voor het verwijderen van een viertal Tilburgenaars, die naar Hilvarenbeek waren gekomen, om daar kermis te vieren, en flink aangeschoten en lastig waren. Plotseling gaf een der mannen den opper wachtmeester der marechaussee een klap ln hpt gezicht. Hierdoor ontstond een vecht partij. welke buiten het café werd voortge zet. De marechaussees trokken de sabel. Den van de beschonken mannen zag kans, het wapen af te nemen en sloeg daarmede naar de marechaussees, die hierop genood zaakt waren, hun revolvers te trekken. Door de schoten werd een der Tilburge naars, een zekere Verhagen, onmiddellijk gedood. Een vrouw werd geraakt, terwijl een der politiemannen en nog vier andere bezoekers eveneens door de schoten werden getroffen. De gewonden werden naar het ziekenhuis overgebracht en bevinden zich, naar om standigheden redelijk wel. De gewonden blijken te zijn: mejuffrouw Verhagen, echt- genoote van den gedooden man, en de ma rechaussee Vlemingh uit Hilvarenbeek. De opperwachtmeester werd niet gewond. Uit het onderzoek is gebleken, dat de ma rechaussees uit zelfverdediging hebben ge handeld. Eenigc mannen zijn van hun bed gelicht. Het slachtoffer Verhagen was vader van acht kinderen. f 3700 in bouwvallig huis ge vonden. In Wolvega hij het afbreken van een bouwvallige woning is in een kelder in een oude bus een bedrag van f 3700 aan bank papier gevonden. Het geld bestond hoofd zakelijk Vut briefjes van f 10.- Hét was al lemaal nieuw banknapier, zoodat hieruit opgemaakt kan worden, dat de eigenaar re gelmatig zijn schat heeft nagezien. Tegen de mot had hij kamfer in de bus gedaan. De woning was het laatst bewoond door den 65-jarigeri W. van der Molen, die altijd in behoeftige omstandigheden had verkeerd maar zich wel steeds zelf had gered. Hij was in Maart overleden. Na den dood van van der Molen is de woning, die zijn eigendom was, verkocht en aanvankelijk zou deze worden bewoond, doch op last van bet gemeentebestuur móest zij worden afgebroken. Toen werklui hiermede gisteren bezig wa ren, vonden zij de bewuste schat in den kelder, welke aan de rechtmatige erfgena men, die dit geld best kunnen gebruiken, ter hand zal worden gesteld. Geheime zender vernietigd, de exploitant drie maanden afzon dering! De exploitant van de clandestiene radiozenders, „de Nachtegaal" en „het volle profijt", heeft van den Enschedéschen kantonrechter het volle profijt te genieten gekregen, namelijk een vcroordceling tot drie maanden gevangenisstraf! Men zal zich herinneren, dat deze zender geruimen tijd gewerkt heeft. Op 15 Mei werd de exploitant door de Ensehedésche politie echter op heeterdaad betrapt. Verdachte wenschte ondanks dit feit. het in de dagvaarding ten laste gelegde (het leveren van geheime radiouitzendingen) niet toe te geven. Wel gaf hij loe, den zender gebouwd te hebben. Vroeger had hij er ook wel uitzendingen mee gegeven, niet echter op 15 Mei. Uit de getuigen verklaringen kwam echter het tegendeel vast te staan. Rii de ontdekking was het apparaat voor uitzending gereed. Verdachte stond voor een microfoon te spreken! De ambtenaar van het O.M. achtte een strenge straf op haar plaats. Hij eischte zes maanden gevangenisstraf. De kantonrechter veroordeelde den man tot drie maanden gevangenisstraf, en vor derde vernietiging van het zendapparaat. Verkeersongeval te Leiden. Gisterochtend is de 56-jarige metselaar M. M. op den Stationsweg te Leiden door een hem achterop rijdende personenauto, bestuurd door een 27-jarigen inwoner van Voorhout, aangereden. M. werd zwaar eewond naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht, waar hij na aankomst is overleden. Man, die zijn vrouw trachtte te vermoorden, hoort vier Jaar te gen zich eischen. „Ik dacht niet anders, dan dat er een moord gebeurd was, vertelde een advocaat, die als getuige werd gehoord in een zaak te gen een rijwielhersteller, die getracht had zijn vrouw te vermoorden, en gisteren voor de Amsterdamsche rechtbank terechtstond. De advocaat bevond zich met don dader en zijn vrouw op een hotelkamer, waar ze sa men zouden confcreeren over een echtschei dingsproces, dat de vrouw aanhangig wilde maken, omdat de man een straf voor een zedenmisdrijf had ondergaan. „Doe wat ik zeg, of ik schiet je dood", was de inhoud van een papiertje, dat de man op zijn colbertjasje onder zijn regenjas had gespeld. Niets wees echter op booze be doelingen, maar zooals de dader ter zit ting verklaarde, dol geworden door de kalm te van zijn vrouw, die onverschillig zat te rooken, sloeg hij plotseling zijn regenjas open, waardoor bet papier te zien kwam. Doodelijk verschrikt sprong de vrouw op, maar op hetzelfde oogenblik wierp dc man zich met getrokken dolk op de vrouw. „Tk zal Je vermoorden, je komt hier niet lovend vandaan", schreeuw de hij haar toe. Bij het begin van de vecht partij was de advocaat de kamer uitgevlucht om hulp te halen. De vrouw verweerde zich krachtig en tenslotte gelukte het haar te vluchten. Zij bleek ernstig gewond, met zes steek- en snijwonden in rug, hals en hoofd moest zij in het Wilhelminagasthuis wor den opgenomen. De wonden bleken niet le vensgevaarlijk te zijn en na tien dagen ver pleegd te zijn, kon zij uit het ziekenhuis worden ontslagen. Het bleek, dat de man, direct na zijn ont slag uit de gevangenis te Alkmaar, een groote scherpe dolk had gekocht. Het reclasseeringsrapport luidt niet gun stig, verdachte wordt geschetst als driftig, hardhandig, onverschillig en onevenwich tig. „In dit oude rapport, uitgebracht naar aanleiding van een vroegere strafzaak tegen verd. ligt reeds opgesloten wat zou gebeu ren" merkte de president op. De officier eischte wegens poging tot doodslag een gevangenisstraf van vier Jaar. De verdediger, Mr. Bob. Kokoskv, schetste in een uitvoerig pleidooi het leven van ver dachte. Hij bracht naar voren, dat de man zeer op de vrouw gesteld was; hij wilde haar bij zich houden en dacht dit door dreigementen te bereiken. Na zijn ontslag uit de gevangenis wilde hij een geheel nieuw leven met zijn vrouw beginnen. Ook familiekwesties spelen in deze zaak een rol en hadden verdachte zeer opgewonden. Uit brieven, die pl. overlegde, zou z.i. zonne klaar blijken, dat verd. nooit de bedoeling had zijn vrouw kwaad te doen, hij wilde haar slechts terugwinnen. Met klem drong Mr. Kokosky op de uiterste clementie aan en op veroordeeling wegens eenvoudige mis handeling. Het verzoek tot onmiddellijke invrijheid stelling wijst de rechtbank af. Vonnis 29 Juni. Visscliers hadden geluk. Door den motorschokkcr Sch. 291, schip per C. de Jong is gisterochtend een zeer zeldzaam groote steur aangevoerd van een gewicht van circa 125 kilo. De visch leefde nog en door het enorme gewicht moest het beest door middel van een takel op den wal gelost worden. Deze visschen van zulk ge wicht worden zeer zeldzaam gevangen. De- steur is gekocht door den heer M. de Mos Hzn. te Scheveningen. Onbehoorlijkzegt dc President „Algemeen belang," meent ver dachte. Ik meen, dat ik het recht heb, mij te verschoonen, en ik acht het vonnis van de rechtbank onjuist gewezen, voegde de veel besproken journalist Hansen den president van het Haagsche Gerechtshof toe, op diens vraag waarom hij in hoo ger beroep was gekomen... Dit „verschoonen" sloeg op artikel 218 van het wetboek van strafvordering (het verschooningsrecht), waarop do verdediger van beklaagde een beroep had gedaan, toon de Officier van Justitie fl. 300.boete had geëischt. Veertien dagen later sprak de rechtbank een veroordecling uit en wel een geldboete van fl 100.— subs. 50 dagen hechtenis. Hoe wel de Officier van Justitie de zaak niet als een principieelc beschouwde, tcekende hij toch hooger beroep aan. hetgeen eenige dagen later gevolgd werd door appèl van verdachte. Er waren geen getuigen gedagvaard, bii de behandeling, die gisteren plaats vond. Deze zaak men zal zieh herinneren dat do heer Hansen destijds geweigerd heeft als journalist zijn bron te noemen, waarop gijzeling en een aanklacht volgde. had ook nu weer veel belangstelling van In een zeer optimistisch jaarverslag deed de secretaris van het Ned. Bijbelgenoot schap uitkomen, dat het werk der vereeni- ging in 1937 zeer vruchtdragend is geweest. Het aantal begunstigers en leden steeg bó ven de dertigduizend. In Indië kwam de samenstelling van den arbeid met dien van het Britsch- en buitenlandsch bijbelgenootschap tot stand, waardoor een veel betere organisatie van de bijbelverspreiding mogelijk werd. Het aantal verspreide bijbels over 1937 was ongeveer 30 procent meer dan het daar aan voorafgaande jaar, zoodat de achteruit gang der laatste jaren geheel werd inge haald. In den zomer werd de Friesche vertaling van het O. Testament ter perse gelegd. Deze is thans tot Numeri gereed, doch het zal nog wel een jaar duren eer deze uitgaaf zal kunnen verschijnen. De nieuwe Nederlandsche vertaling van het N. Testament nadert thans haar vol tooiing, maar het is toch nog twijfelachtig, of zij dit jaar nog zal kunnen verschijnen. De nieuwe vertaling van het O. Testament vordert thans vlugger na de veranderde werkwijze, maar het zal toch nog wel eenige jaren duren, voordat zij uitgegeven kan worden. Het verkrijgbaar stellen van zeer goed- koope bijbels (f 0.80 en f 0.60) heeft in een behoefte voorzien. Meer dan 3000 exempla ren van elk dier uitgaven werden ver kocht, terwijl van de uitgave van f 1.niet minder werden verkocht dan in 1936. Een tekort. Een nader onderzoek aangaande de Bij belverspreiding heeft uitgewezen, dat er een tekort is, zoowel aan vertalingen als aan uitgaven. Het Hoofdbestuur heeft thans ter tafel een lijst van bijbeluitgaven in 26 verschillende talen, die in de eerst volgende jaren dringend noodig zijn. Do rekening over 1937 wijst een tekort aan van f 32.100. Schipper verdronken. Doordat het roer van het schip, waartegen hij geleund stond, plotseling" afbrak, ge raakte gistermorgen dc 26-jarige ongehuwde schipper E. H. in het Winschoterdiep. Een passeerende melkrijder, die het on geluk zag gebeuren, kwam den drenkeling met een bootje te hulp, doch hoewel het hem gelukte den schipper spoedig op het droge te krijgen, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. „Boekenliefhebbers" achter slot en grendeL Sinds eenigen tijd verdwenen hij een uit geverij aan het Rokin te Amsterdam regel matig uit het magazijn partijtjes boeken. Er waren geen sporen van braak, zoodat men moest aannemen, dat, er diefstal werd gepleegd door personen, die vaak in het magazijn kwamen. De zaak werd in handen van de politie gegeven, die al spoedig twee bedienden van deze firma als verdacht van deze diefstallen kon aanhouden. Voorts is nog te Laren een gewezen be diende, verdacht van heling van deize boe ken, gearresteerd. Gestikt. De vijftigjarige C. van Vliet, te Rotter dam. kreeg in zijn woning bij het eten een stuk vleesch in hét keelgat. Een onmiddel lijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateercn. advocaten, pers en publiek. Tusschon pre sident en verdachte ontspon zich al gauw een fel debat. Onbehoorlijk of algemeen belang? President: „Het verschoonings recht heeft de rechtbank verworpen vindt u bet zelf niet onbehoorlijk iets uit een geheime raadszitting te publiceeren?" Hansen: „Ik achtte die publica tie in het algemeen belang." President: „Dat kunt u niet altijd beoordeelen, het gaat hier om een beginsel, ik acht het geen goede persmanier geheime gegevens te pu bliceeren." Hierna was het woord aan hot O. M. waargenomen door den Advocaat-generaal mr. L. B. J. Vermeulen. Requisitoir. Mr. Vermeulen meende, dal het niet gaat over de wenschelijkheid van het verschoo ningsrecht maar nagaan, of onze wet dit recht kont. Als de wet aan den journalist een verschooningsrecht wilde toekennen, dan moet dat beroep ook wettelijk omschre ven zijn. Dit is niet het geval. Vast staat, wie dokter, geestelijke, advocaat, enz., niet w'*o journalist is. Spr. beschouwde den heer Hansen wel als een 100% journalist, maar daarmee is geen antwoord op de vraag gegeven, wie als journalist kan worden beschouwd. Vei heeft.de Ned. iuristen vcreeniging in 1005 vor de wenschelijkheid van het ver- schooninesrecht van den journalist zich uitgesproken, doch men achtte het niet wensehelijk aan dezen wensch te voldoen. Minderwaardige bladen zouden zich dan achter hun versebooningsreebt kunnen ver schuilen bij bedenkpl'ike publicaties. Men kon zegen, de iournalist wil zijn zegsman niet in moeilijkheden brengen, maar zij die zoo redeneeren, vergeten, dat hier een misdrijf is gepleegd. Een krant mag dan wel gaarne een primeur of bij- Als de bakker een M-O.-acte heelt, voldoet hij aan de minl- mum-elschen van handelsken nis. De minister van Economische Zaken heeft op grond van het Vestigingsbesluit broodbedrijven, hetwelk op 9 Juni j.l. m werking is getreden, bij beschikking van 15 Juni 1938 de diploma's vastgesteld, welke algeheele vrijstelling geven van het examen handelskennis, gepubliceerd in de Ned. Staatscourant van 15 Juni 1938. Deze zijn: einddiploma H.B.S. a of b 5-J. cursus, einddiploma gymnasium; einddiploma 5-j. hoogere handelsschool; staatspractijk-diploma boekhouden; acte M.O. boekhouden; acte L.O. handelskennnis; het einddiploma eener door den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen erkende 3-of 4-j. handelsdagschool. Degenen die over een dezer diploma s beschikken worden geacht te voldoen aan de minimumeischen van handelskennis. Gedeeltelijke vrijstelling. In de tweede plaats is thans vastgesteld dat de volgende diploma's, enz. op examen handelskennis gedeeltelijke vrijstelling zul len geven. Voor boekhouden en handelsrekenen: liet practijk-diploma boekhouden, afgege ven door; de federatie van handels- en kantoorbe- diendenvereeniging; de vereeniging van leeraren in de han delswetenschappen; de vereeniging van leeraren in taler» en handelscorrespondentie genaamd „Liteh"; de vereeniging van leeraren in het boek houden; de stichting handelsexamens, tot. 1935 af genomen door de R.K. vereeniging van leeraren tot bevordering van het handels onderwijs. Voor Nederlandsche taal en handelscor respondentie: het overgangshewijs naar de 4e klasse H.B.S. diploma 3-jarige H.B.S.; praktijken voor een der talen, afgegeven door de onder 1. genoemde vereenigingen, federaties of stichtingen; einddiploma (M.)U.L.O. school; overgangshewijs naar de 4e klasse gym nasium of lyceum, acte L. O. Voorts is bepaald dat het bezit van het einddiploma van het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen vrijstelling voor het examen handelskennis geeft, voor de onderdeden boekhouden en handelsrekenen, Ned. taal en handelscorrespondentie. Ten slotte is als diploma vakbekwaam heid voor de broodbakkers aangewezen het diploma vakbekwaamheid voor broodbak kers van de stichting voor vakopleiding en examens in het bakkersbedrijf, voor welk diploma op ongeveer 70 cursussen in het ge- heele land wordt opgeleid. Voor broodverkoopers, (waaronder tevens zijn begrepen de beheerders(sters) van fi lialen, is als diploma vakbekwaamheid aan gewezen het diploma vakbekwaamheid voor broodverkoopers .eveneens afgegeven door bovengenoemde stichting. Gelijkertijd kan worden vermeld dat de minister de overgangsmaatregelen voor het bakkersbedrijf heeft vastgesteld. De minister maakt hierbij gebruik van de hem bij het vestigingsbesluit broodbedrijven gegeven bevoegdheid om een verklaring af te geven dat men aan de minimumeischen van handelskennis voldoet. Voor de verklaring, wat betreft handels kennis kunnen in aanmerking komen zij, die voor 1906 zijn geboren en aan bepaalde voorwaarden voldoen. Deze leeftijdsgrens is ook genomen ten aanzien van de vakbekwaamheid voor bak kers en broodverkoopers. zonderheid hebben, maar als dat gepaard moet gaan mot het plegen van een misdrijf, dan zal toch een behoorlijke iournalist zeg gen: dan wil ik het niet hebben. Nu het systeem van de wet even als de schrijvers afkeerig tegenover het verschooningsrecht van den journalist staan, kon spr. deze zaak geen principieelc waarde toeken nen en vorderde bevestiging van het vonnis van de rechtbank (f 100.- boete). Pleidooi. Pleiter vroeg geen absoluut verschoonings recht, ook geen zwijgplicht, slechts een re latief recht, waarbij in ieder geval apart do belangen tegenover elkaar moeten wor den afgewogen, nl. het belang van de rechtsorde, waarin ieder, die op de hoogte is, van een strafbaar feit, dit aan de Justi tie moet mededeelen en hot belang van de persvrijheid anderzijds. Wanneer er bv. een moord is genleegd, een journalist weet dit, dan moet hij hot mecdeelen, dat is zon der twijfel. Voorts heioogde pleiter, dat een doorgewinterd journalist als Han sen, ook wel zonder eenige inlich ting door doduceeren en combinee ren de gcïncrcmineerde passage over de geheime raadszitting had kun nen maken. Pleiter was van meening, dat hiqr een verkeerd geval was aangepakt, een futiel geval, dat honderden malen voorkomt. Het publiek be lang was niet geschaad, een vraag, die de journalist zich allereerst heeft af tyi vragen. En in de prac- tijk gebeurt dat ook, want de jour nalisten weten doorgaans heel wat geheimen, welke zij terwille van het publiek belang niet publi ceeren. Pleiter concludeerde tenslotte tot vrij spraak. Vertrek van Aankomet t« Jeenreis) lRan*' 15 ,UIÜ 15 Torenvalk |Basra 15 juni 'Athene 15 W (terugreis) I I utu- Wielewaal j Athpne 15 juni Basra 15 Juni (heenreis) I u Em0* iMcdan 15 Juni Rang. 15 Juni (terugreis) Ij Algcmecne vergadering van de Alg. Ver. voor Vreemdelingen, Verkeer. Uit het jaarverslag van de Algemeens vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, welke gisteren te Oisterwijk hare algemee, 11e vergadering hield, blijkt dat de A.N.V.V, over 1937 de beschikking had over f 127.000 Naar aanleiding van het financieel verslag vroeg de afgevaardigde Van. Bergen inlichtingen over de bijdrage van de Provincie Noordholland. De Directeur Mr. Planten zeide, dat Provinciale Staten van Noord- Holland de bijdrage groot 1800 gul den ter beschikking hebben gesteld van Ged. Staten ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Ged. Staten zouden wel bereid zijn dit bedrag ter beschikking te stellen van een provinciale organisatie van V.V.V., welker oprichting inmiddels in voorbereiding is. Nadat een nieuw hoofdbestuur was ven kozen, werd dit als volgt samengesteld: C. R. T. baron Krayenhoff, voorzitter, mr, H. A. H. Canter Cremers, onder-voorzitter, Th. de Meester, mr. E. Polis, H. W. do Monchy, mr. J. P. Bosman, dr. P. Th. Post- humes Meyes, D. Hudig, A. van der Paauw, S. van Zwanenbei'g. Directeur mr. H. M. Planter, onder-di< recteur binnenland M. C. Westerman, Den Haag, secretaris penningmeester jhr. C. L, H. Quarles van Ufford. Op voorstel van het hoofdbestuur wordt tot lid van het hoofdbe stuur benoemd mr. J. F. Hijmans. Vijfhonderd erfgenamen zullen de buit deelen. In Torum (Polen) is zoojuist een merk waardige bijeenkomst gehouden. 500 per sonen, die beweren familiebanden te heb ben met een twee jaar geleden gestorven millionnair in Chicago, Henryk Duszynski, hadden, een vergadering belegd om zich te verstaan over het nemen van gemeen schappelijke stappen, teneinde in het be zit te geraken van diens erfenis, ten bedra ge van niet minder dan 86 millioen dollar, ondergebracht bij Amerikaansche banken, Men besloot de Poolsche regeering te ver zoeken de erfgenamen te helpen bij het opeischen van de erfenis, opdat zij zou worden overgemaakt aan de Poolsche schat kist en deze het bedrag onder de recht hebbenden zou verdeelen. Men kwam over een, dat vijf procent van de erfenis gestort zal worden in het nationale verdedigings- fonds. Twee terechtstellingen itt Duitschland. De op 16 November van het vorige jaar door het volksgerechtshof wegens land verraad ter dood veroordeelde Georg en Anna Schwitzer zijn gistermorgen terecht gesteld. De veroordeelden waren huiten de Duit- sclie grens met den inlichtingendienst van een vreemde mogendheid in contact getre den en hebben ruim twee jaar lang in dienst van de buitenlandsche spionnage gestaan. Thans ook te Weenen. Gemeenschappelijk onderwijs aan Arische en Joodsche kinderen is met ingang van het volgende schooljaar verboden voor alle scholen buiten de verplichte scholen. Joden mogen ook eeon Opleiding ontvan gen aan kweekscholen en handelsacademie- en. Het aantal Joodsche leerlingen aan middelbare scholen wordt bepaald on twee procent van het totale aantal leerlingen. Daardoor zal het aantal Joodsche leer lingen dalen van 6000 tot 450. Abessinië maakt amok in d® straten van Rome. Bij het zien van den gouden leeuw van Juda, welke de Italianen in triomph van Addis Abeba naar Rome hebben gebracht is gisteren plotseling een Abessiniör amok gaan maken. Met zijn zwaard verwondde hij een aantal personen. Tenslotte werd hij door leden van de fascistische militie naei revolvers neergeschoten. Men verwacht niet, dat hij het leven zal behouden. Bekende figuur uit den Trans- vaalschen oorlog. De „Timos" meldt uit Nairobi, dat op 39- larigen leeftijd is overleden Jn. Jansen van Rensburg, een der boerengeneraals in den oorlog tegen Engeland. In 1906 vertrok hij van Rensburg naar Kenya, waar hij kolonie vestigde.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2