Nog deze week Oss in de Tweede Kamer Waluck door de GPOe opgeleid? Incident in haven van Vlaardingen Voor verbetering van de Noordzeevischstand Koning van Zweden tachtig jaar Het relaas van den kinderroover Omzetbelasting moet geen bedrijfsbelasting worden Amsferdamscbe taxichauffeurs worden lastig Wissellooper overvallen Dc wachtmeester vrijgesproken Beëediging van Berlijnsche predikanten Programma Duitscbe Nationale Kerk is fopperij T.T. -races op het eiland Man De Tweede Kamer heeft besloten het voorstel-Wendelaar tot het honden van een parlementaire enquete inzake Oss aan de agenda toe te voegen. Men kan dus behandeling van deze zaak nog deze week tegemoet zien. Geruimen tijd heeft de Tweede Kamer gis termiddag gediscussieerd over het eerste agendapunt: Herziening omzetbelasting 1933 en wijziging van de algemeene wet van 1882. Bij dit wetsontwerp wordt de werking van de omzetbelasting met 5 jaar verlengd en worden eenige technische herzieningen aan gebracht, waarvan de voornaamste is dat het bijzonder invoerrecht, berekend over de '.waarde en vermeerderd met de gewone in voerrechten, met Yt wordt verhoogd. Deze wijziging zal een bate opleveren van 5 mi- lioen gulden. Voorts zullen nog 21/2 millioen gulden worden opgebracht door eenige an dere wijzigingen, onder welke de bepaling, dat het bewerken van stof, niet door den fa brikant geleverd, onder de wet komt te val len en de bepaling, dat omzetbelasting zal worden betaald voor eigen bedrijf gebruikte eigen producten. Voorts zijn een aantal vrij stellingen geschrapt. De Roomsch-Katholieken achtten de her ziening een verzwaring van de lasten voor groote gezinnen en hadden over het alge meen liever positiever mededeelingen gezien. De omzetbelasting worde vooral geen bedrijfsbelasting zeide de heer Andriessen. Van Sociaal-Demo cratische zijde werd betoogd, dat in ieder geval verschillende vrijstellingen noodig zijn, bijvoorbeeld van bokking. Een bijzon der invoerrecht van het volksartikel thee, achtte de fractie zeer gewenscht. De kleinhandel komt in een ongunstige positie, meende de heer Schilthuis (V.D.), doordat deze de belasting betalen over kleinhandelsprijzen, terwijl de groothandel zijn offer brengt met als norm de veel lagere grootliandelsprijzen. Bovendien kunnen kleinbedrijven niet afwentelen op kleinverbruikers, waaraan zij leveren; waarbij spr. het voorbeeld van den banket bakker aanhaalde. De antirevolutionnairen bleken nog steeds over de omzetbelasting als geheel zeer slecht te spreken. Bepalingen omtrent eigen gebruik zullen de verwarring doen toenemen, zeide de heer Wagenaar. Dominéé tair. Kersten onparlemen- Toen werd dominéé Kersten onparlemen tair. De afgevaardigde van de Staatkundig Gereformeerde partij meende, dat men be zig was de kip met de gouden eieren te slachten. Zoolang de regeering niet verder bezui nigt en subsidies voor opera's en dergelijke handhaaft, alsook bijdragen aan den be- driegelijken Volkenbond De voorzitter: Ik kan dat woord niet toe laten. De heer Kersten: Onbetrouwbare Volken bond. De voorzitter: Schrapt u dat woord maar. De heer Kersten drong ten slotte aan op afschaffing van de omzetbelasting. Spr. was tegen het wetsontwerp. Van liberale zijde werd opgemerkt, dat landbouwmachines e.a. vrijgesteld diendcw te worden. Men is het eens met den heer Ter Laan. die de zware lasten op de thee niet juist vond. De omzetbelasting is een verteringsbelas ting die niet mag drukken op het bedrijf. Dit moet haar afwentelen op den verbrui ker. Het is goed, dat in dit opzicht een eind wordt gemaakt aan unfaire concurrentie. Restitutie moet mogelijk zijn, waar voor het bedrijf geen verhaal op den verbrui ker mogelijk is. De heer van den Heuvel (A.R.) verklaar de zich tegen verlenging der omzetbelasting Ook van de zijde der NS.B. kwam tegen kanting bij monde van den heer Nouden- berg, die het ontwerp zuiver fiscaal achtte. Spr. was tegen verlenging, voor afschaffing maar ook voor de amendementen. De heer de Visser (Comm.) was van oor deel, dat boeren en middenstand reeds te zwaar gebukt gaan onder de lasten en had liever dat de minister uitkeek naar andere objecten als achterhaling van devaluatie winsten en winsten tengevolge van defensie uitgaven. De minister heeft bij de schriftelijke ge- dachtenwisseling het voornemen te kennen gegeven, het heffingspercentage der omzet belasting van vier tot vijf procent te ver- hoogen. Hiertegen rees van vele zijden ver zet. De katholiakei, sociaal-democratische en vrijzinnig-democratische sprekers o.a. die in het algemeen dit wetsontwerp wel steunden, verklaarden zich tegen een derge lijke verhooging. Ook de heeren Wagenaar (A.R.) en Bierema (Lib.) toonden zich geenszins met het denkbeeld ingenomen. De minister breekt zijn ant woord af. In zijn rede, welke de minister van finan ciën, de heer de Wilde, aan het einde der vergadering aanving om haar bijna terstond weder af te breken, antwoordde de be windsman, dat hij geen vrijstelling kan verleenen onafhankelijk van de belastingop brengst, Dat derhalve dit vraagstuk niet thans, maar eerst bij het ontwerp tot ver hooging van het heffingspercentage behan deld dient te worden. Morgen gaat de kamer verder. Tegen noodeloos vernietigen van ondermaatsche visch. Kleinere aanvoer van puf geen bezwaar. Teneinde den stand van consumptievisch in de Noordzee te beschermen is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 23 Maart 1937 te Londen gesloten verdrag nopens het vaststellen van een maaswijdte van vischnetten en van minimum-maten op sommige vischsoorten. Internationale overeenstemming aangaan de zoodanige beschermingsmaatregelen werd herhaaldelijk door den internationalen raad voor het onderzoek der zee krachtig be pleit, vooral nadat Groot Brittannië, Duitsch- land en Denemarken reeds tot het nemen van zulke maatregelen waren overgegaan. Ook van de zijde van belanghebbenden bij het stoomtrawl-visscherijbedrijf is herhaal delijk aangedrongen op het nemen van maatregelen tegen vernietiging van onder maatsche visch. Vele omstandigheden hebben geleid tot de overtuiging, dat ons land niet langer achter mag blijven bij de beschermingsmaat regelen, reeds genomen door andere landen, wier visschers de Noordzee bevisschen. Laat men den tegenwoordigen toe stand bestaan, dan is voor de Ne- derlandsche visscherij met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijk heid te voorspellen, dat het bedrijf nog verder zal achteruitgaan, om dat er practisch alleen kleine visch zal overblijven, terwijl er tenslotte ook geen puf meer te vangen zal zijn. De regeering ontveinst zich niet, dat maat regelen ter vermindering der bevisschings- intensiteit der Noordzee in den aanvang, althans bij sommige categorieën van vis schers, bestrijding zullen vinden en voor hen eenigermate storend zullen zijn. Dit aanvankelijk nadeel zal echter, indien de voorgestelde maatregelen het verwachte ef fect sorteeren, in voordeel veranderd wor den, daar alle visschers van de verbetering .van den vischstand profijt zullen trekken. In het algemeen belang zal men daarom moeten vasthouden aan de door den in ternationalen rand voor het onderzoek der zee voorgestelde maatregelen. Twee maatregelen zullen in aanmerking komen. 1. Regionaal beperken of geheel verbie den van iedere trawlvisscherij; 2. Maaswijdte van het trawlnet vergroo- ten en minirmummaten voor bepaalde be langrijke vischsoorten vaststellen, beneden welke maten de betrokken visch niet aan gevoerd mag worden. De eerste maatregel, is in den raad 'uit voerig besproken, maar door beslisten te genstand van de B.T.F. (British Trawler Federation) heeft men van dien maatregel ten slotte moeten afzien. Ook een deel van onze visscherij zou door zoodanigen maat regel ernstig worden geschaad. Tenslotte is men het eens geworden over de tweede maatregel, waarvan uiteindelijk allen, die de visscherij uitoefenen,, profijt zullen trekken. De kleine kustvisschers zullen van deze maatregelen profiteeren, daar zij meer marktwaardige visch zullen vangen en dus een hoogere besomming dan voorheen zul len maken. Dat de puf, welke thans wordt aange voerd, voor de instandhouding der visc'h- meelfabrieken en der eendenihouderiien noodzakelijk zou zijn, kan de regeering niet onderschrijven. De eendenhouderijen kun nen ook andere voederstoffen dan puf ge bruiken, evenals de vischimeelfabrieken. De vischmeelfahrieken in Duitschland en Groot-Brittannië betrekken haar grondstof uit afval van marktvisch en de regeering ziet niet in, waarom dit hier te lande niet evenzeer mogelijk zou zijn. Politie voert charges uit op het Bellamyplein. Gisteravond tusschcn half acht en half tien is het op het Bellamyplein te Amsterdam rumoerig geweest, zoodat de politie herhaaldelijk moest chargeeren. De aanleiding hiervan was het nog steeds voortdurende taxiconflict. Groote groepen taxichauffeurs in totaal waren er meer dan twee honderd op het plein bij elkaar vielen eenige werkwilligen lastig, die daar in de buurt wonen. De politie moest herhaal de malen met de gummistok de menigte ver spreiden. Ook het publick mengde zich in het geval, wat het werk der politie aan zienlijk bemoeilijkte. Motorrijders en ruiters hadden betrekkelijk spoedig de orde her steld. Ook leden van de hondenbrigade wa ren met hun dieren aanwezig. Een man liep een beet op van een der honden. Een agqnt, is, doordat hij een duw kreeg, gevallen. Hij bezeerde zijn knie. Er zijn geen arrestaties verricht en niemand heeft ernstige verwon dingen opgeloopen. Tegen half tien was de rust in dit stadsgedeelte teruggekeerd. Politie moet ingrijpen bij ver trek van een logger. Conflict in het haringvisscherijbedrijf duurt voort. Ondanks de staking, welke de Roomsch-katholieke en de Centrale Bond van Transportarbeiders in het haringvisscherijbedrijf hebben ge proclameerd, nemen ruim dertig Katwijksche loggers aan de drijfnet- haringvisscherij deel. De bemanningen van deze schepen varen op een loonregeling, welke is vastgesteld door de Reedersvereeniging voor de Neder- landsche Haringvisscherij en verdienen in verband met den geringen aanvoer van de „Hollandsche nieuwe", hooge gages, terwijl de betrokken reederijen den winst in een gemeenschappelijken kas storten. De stakers stellen bij het binnenkomen of vertrek der loggers steeds pogingen in het werk de bemanning der schepen over te halen het werk neer te leggen. Wanneer zulks niet gelukt, tracht men meestal langs minder vriendschappelijken weg dit doel te bereiken, dit is ook gistermiddag geschied. Toen de „Katwijk 58" naar zee wil de vertrekken, hadden zich ruim 200 stakers bij dit schip verzameld. Zij trachtten door scheldwoorden en het werpen met steenen de opvarenden tot andere gedachten te brengen. De politie greep evenwel in en veegde met gummistokken en sa bels de haven schoon, waarna de logger ongemoeid de reis naar zee kon aanvaarden. Vereeniging van haringhande laren vergadert. Telegram aan den minister. In een gistermiddag te Vlaardingen ge houden spoedeischende vergadering, bij eengeroepen van de Vereeniging van Ha ringhandelaren te Vlaardingen, is na lang durige bespreking besloten het volgende telegram te zenden aan den minister van Economische Zaken: „De Vereeniging van Haringhandelaren te Vlaardingen, in vergadering bijeen, ver zoekt ter bevordering van ruimere aan- voerenv an haring, waaraan groot gebrek is, voorloopig toestemming te verleunen aan alle ter visscherij uitvarende sche pen volledig vischtuig aan boord te nemen. Indien geen grootere aanvoeren komen subsidiair vrije invoer van buitenlandsche haring toe te staan. Handelaren anders genoodzaakt bedrijven te sluiten met ont slag van alle betrokken werknemers. Ver zoeke dringend audiëntie ter nadere toe lichting. Banditisme ln Limburg. Gisteren omstreeks half twee is in het Putterveld nabij Puth de 19-jarige wissel loper Maessen van de middenstandsbank te Sittard door twee onbekende personen overvallen en van zijn ingezamelde gelden beroofd. M. werd zoodanig toegetakeld, dat hij in bewusteloozen toestand naar het zieken huis te Sittard is overgebracht. De marechaussee heeft de zaak in on derzoek. Nader vernemen wij, dat het slachtoffer van den overval met berooving, de om streeks 30-jarige J. H. Schaekens, wisselloo per van het bijkantoor der Twentsche Bank te Sittard is. Hij had den geheelen morgen in Amstenrade en Schinnen wissels geïnd en reed per rijwiel op een binnenweg te Puth (gem. Schinnen), toen hij plotseling door een gemaskerden man, die uit het struikgewas te voorschijn kwam, werd overvallen. Deze gaf hem met een gummi stok een slag op het hoofd, waarop het slachtoffer van zijn rijwiel sloeg. Een twee de persoon van kleinere gestalte kwam hierop toesnellen en bracht een snede toe, in den achterband van de fiets van den wissellooper, waarop hij de tasch met geld, welke tusschen het frame hing, greep om er mede van door te gaan. S. richtte zich van de straat op, doch nauwelijks stond hij weer of een der onverlaten bracht hem een tweeden slag toe, waarbij een diepe wonde aan het hoofd ontstond. S. viel neer, terwijl de daders zich uit de voeten maak ten. Korten tijd later strompelde de wissel looper met de fiets aan de hand naar de .in de onmiddellijke omgeving gelegen woning van een pastoor. Deze stelde zich in verbin ding met de politie en een geneesheer, die eenigen tijd later aankwam en de wonden van het slachtoffer verbond. S. werd ver volgens naar zijn woning overgebracht. De politie heeft dadelijk de omgeving af gezet en overal gespeurd doch tot nog toe zonder succes. Het bedrag, dat vermist wordt, bedraagt omstreeks vier honderd gulden. Bij gebrek aan bewijs. De Krijgsraad heeft gisteren vonnis ge wezen in de zaak tegen den wachtmeester der Koninklijke Marechaussee, A. v. d. W. te Terneuzen, beschuldigd van het misdrijf, bedoeld bij art. 248bis van het wetboek van strafrecht. De Krijgsraad verklaarde het ten laste ge legde niet wettig en overtuigend bewezen en sprak den beklaagde vrij, daarbij de zaak verwijzende naar den tot straffen bevoegden commandeerenden officier. Vorige week Woensdag eischte de audi teur-militair tegen beklaagde drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van .voorarrest. Zijn leuze is: „i voor het vaderland. Vandaag zal koning Gustaaf V Adolf van Zweden zijn tachtigsten verjaardag vieren en het geheele volk van groot tot klein en van arm tot rijk, zal hem een spontane hulde toebrengen, zooals wellicht nog nimmer in Zweden aan iemand ten deel zal zijn gevallen, KONING GUSTAAF V VAN ZWEDEN. Gisteren is na een diner bij den kroon prins op het koninklijk slot een soiree ge geven, waar 1500 personen tegenwoordig waren. Daarna vond in de statenzaal een concert plaats, dat werd bijgewoond door de koningen van Zweden, Denemarken en Noorwegen en den president van Finland. Bij het daaropvolgende souper bracht de kroonprins een toast uit op den koning Deze moest onder stormachtige toejuichin gen verscheidene malen op het balkon ver schijnen. Bijzonderheden over den vermoe- delijken dader van den aanslag te Rotterdam. Over de geheimzinnige figuur van Waluck, den vermoedelijiken moor denaar van Konovalec is reeds heel wat te doen geweest Wie is Waluck? De Rottcrdamsche politie staat nog steeds voor een raadsel. Zij heeft zelfs haar toevlucht genomen tot de zwarte kunst, do8r een helderziende. Fred Marion in den arm te nemen. Ook deze bracht geen licht in de zaak. Een Poolsch blad geeft nu eenige bijzonderheden, zegt het Hbl., welke wij natuurlijk geheel voor re kening van dit orgaan laten. Van welingelichte zijde, aldus het blad, kunnen wij mededeelen, dat de geheimzin nige Waluck door anderen ook wel Wan- toech genaamd, een reeks van jaren een be ruchte figuur in Polen is geweest. Als secre taris van het Jeugd verbond der Communis ten heeft hij ettelijke malen met dc politie kennis gemaakt. Het gerechtshof veroordeel de hem wegens staatsgevaarlijke actie tot eenige jaren gevangenisstraf. Een vrouw in het spel... Uit dien tijd dateeren ook zijn betrekkin gen met de bekende communiste Steinow- na (mej. Stein), die uit Przemysl afkomstig is en later in Lemberg kennis maakte met Waloech, waar beiden een groote bedrijvig heid aan den dag legden binnen het kader van de K.P.Z.U. (Communistische Partij der West-Oekraïners) en de K.Z.M.Z.U. (Communistisch Jeu^dverbond van de West Oekrainers). Van de twee gezusters Stem, die van Premsyl naar Lemberg ver huisden, was de oudste bevriend met den beruchten communist Pawlik in Oost-Po len en de jongste met Jan Waloech. De oudste van de gezusters Stein was meer malen candidaat, gesteld voor de commu nistische partij bij de districts- en Sejm- verkiezingen. De jongste werd wegens communistische actie te Lemberg gearres teerd en onderging gevangenisstraf respec tievelijk in Lemberg en Loedzik (district Wolhynie). Na haar invrijheidsstelling keerde zij naar Lemberg terug en vluchtte tezamen met Waloech over de Poolsche grens naar Sowjet-Rusland. Waloech G.P.Oe-cursist. Volgens later ontvangen berichten uit Moskou had deze communiste een betrek king als employé aan een automobïplenfa- briek te Moskou gekregen, terwijl Waloech in staat werd gesteld den cursus voor inter nationale GePeOe-agenten te volgen. Deze cursus duurde ruim twee jaar. Daarna werd Waloech met opdrachten naar het buitenland gezonden. Zijn activiteit in het buitenland werd voorloopig bekroond met den bomaanslag op Konovalec. Over het tegenwoordige lot van de vrien din van Waloech loopen de meeningen uit een. Volgens sommigen zou zij nog steeds werkzaam zijn op deze automobielenfa- briek te Moskou, doch volgens anderen werd zij op last van de autoriteiten gefusil leerd daar men haar van contra-revoluti- onnaire actie verdacht. De door de Sowjets aangeduide West Oekrainers zijn volgens onze begrippen natuurlijk de z.g.n Oost-Oekraïners. McCall wordt zeker ter dood ver- oordeeld. De behandeling van de zaak te gen McCall, den kinderroover, heeft gisteren plaats gehad. De rechter, Atkinson, bevond zich schuldig we gens kinderroof. Hedenmorgen zal het vonnis worden uitgesproken. McCall heeft, volgens U.P., zelf nog het volgende verhaald: Ik heb het kind ontvoerd, ik heb twee zakdoeken over zijn mond gebonden. Zoo ben ik door het bosch naar mijn huis ge- loopen. Daar legde ik hem op bed en schudde hem heen en weer Het kind gaf geen antwoord meer. Ik dacht, dat hij be wusteloos was en trachtte hem bij te bren gen met kunstmatige ademhaling. Het gaf niets Ik heb hem een natten doek op het voorhoofd gelegd, maar hij gaf geen teeken van leven meer. Ik wist toen, dat hij dood was". McCall zal, volgens voorspelling van be voegde zijde, zeker ter dood veroordeeld worden, daar ontvoering een halsmisdaad is. Gebonden aan Hitler en de Nazileer Gisteren zijn de Berlijnsche predi kanten beëedigd. Van de zeshonderd predikanten, die waren opgeroepen, zijn 158 niet opgekomen. Voor de plechtigheid heeft een rechtsge leerde de aandacht der predikanten geves tigd op het karakter van den eed, welke hun niet alleen aan den Führer bindt, doch ook aan de nationaal-socialistische ideolo gie en de wetten, welke deze heeft ingege ven. De predikanten legden vervolgens den eed af. Zij, die niet verschenen waren, zullen nog eens worden uitgenoodigd, indien zij dan weer niet zullen komen, zullen zij worden geschorst. De belijdeniskcrk heeft zich bereid verklaard de eedsformule te doen uitspreken op voorwaarde, dat zij door den staat zou worden geëischt en niet door het ministerie van eeredienst en dat, zij verbonden zou zijn aan de ordinatiewenschen. Bij de plechtigheid werd echter gezegd, dat de predikanten geen enkele verklaring behoefden af te leggen. Verspreider in arrest gesteld. Ten aanzien van het program der Duitsche Nationale kerk, dat Dins dag werd gepubliceerd, verklaren be voegde kringen, dat het hier het werk betreft van een zekeren Fritz Bieldt, een verzekeringsagent te Stettin, die gisteren werd gearres teerd onder beschuldiging een kerkdienst te hebben verstoord. Men herinnert er aan, dat deze persoon zes weken geleden te Stettin de dertig pun ten van zijn program had verkondigd en van den kansel een uiteenzetting er van had gegeven. Het Duitsche ministerie van Eeredienst verklaart van deze beweging slechts kennis te hebben gekregen door schotschriften, die door den- stichter en het eenige lid van deze beweging waren verzonden aan alle rijskbesturen. ÏÏloloMftoAt De Tourist Trophy-races op het Engelsche eiland Man zijn gisteren voortgezet met den wedstrijd voor de 200 c.c. machines. Van het begin af nam de Duitsche kampioen Ewald Kluge op D.K.W. de leiding, om die niet meer af te staan. Geheel onbedreigd, met een voorsprong van 11 minuten op nr. 2, pas seerde hij de finish. Het was de eerste maal, dat een Duitsche renner op een Duitscbe machine winnaar werd. Kluge legde de K.M. af met een gemiddelde uursnelheid van 120.301 K.M., wat een nieuw record bo- teekende. Miahri Euwe wint van Tartakowcr Landau verliest- De uitslagen van de pal-tijen, welke R's' teren in de vijfde ronde van het interna tionaal schaaktournooi te Noordwijk Se' speeld zijn, luiden: Sir G. A. Thomas—Bogoljubov, afgebro ken. F.liskases wint van Landau. Schmidt-~ Kcres afgebroken. Euwe wint van Tartako- wer. Spielmann verliest van Pirc. De stand van het tournooi is thans: 1. Eliskases, 4 punten; 2. Euwe, 3A P-t A en 4. Keres en Sir G. A. Thomas, ieder'2» pnt, plus 1 afgebroken partij. 5. Pirc 2h 0 Bogoljubov 2 pnt. plus 1 afgebroken P'"' tij; 7. Schmidt VA pnt phis 1 afgebroken Partij; 8. 9 en 10. Landau, Spielmann en Tartakower, ieder VA pnt.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6