Gerard Worm 2. 2 dagelijk Beperkingen voor opticiens en masseurs GOYARTS L. GEUS Zijden Dan Op reis naar IMCIËILSCInii Amsterdam en het Regeeringsjubileum •k loego-Slavië Keizerstraat J.M. DE VISSER viottcDamesmantel Da.D V iTlcin l 6 1 Jongaarsch café, om er Hongaarsche wijn J drinken. Nu drink ik zelden of nooit Tuinjaponnen, Matzijdcn Heer Nieuw vasteland in de Waddenzee van 10-4 uur. Maandag en Donderda 's avonds van 7-82 uu Tweede Kamer Door de wereld..... tmmmm Budapest BB Stad van licht en kleur, van mee- sleepende zigeunermuziek. Van fonkelende wijn, die de gemoede ren opzweept. Maar ook van wuit vermaak in wijken, waar gedege nereerden hun armzalig plezier zoeken. „Bezint, eer Gij begint". Dat is niet alleen een oud, maar ook een wijs woord, al meenen wij tegenwoordig dan vaak, dat we het in onze jach tige wereld veel te druk hebben om tijd te verliezen met ouderwetsch gezanik. Vóór ik dit jaar echter naar vreemde landen toog, ben ik toch eens voor den weefstoel mijner ge dachten gaan zitten, om de losse draden samen te weven tot één vast patroon, of, om 't nu maar gewoon te zeggen, om er eens over te pein zen, waarom ik toch altijd weer zoo graag naar onbekende streken trek. Niet, omdat ik 't in eigen omgeving niet naar m'n zin heb. En ook niet, omdat het elders beter is dan in eigen land; meestal moet ik me juist veel meer schikken en be krimpen. Waarom dan wel? Ik ben tot de slotsom gekomen, dat het mij gaat als de spreeuwen, die in het nestkastje wonen in onzen ouden, 11Ipo /T7„ ,vnnpn poo G-Daagsche reis Vogezen j l 4 7-Daagsche reis Vogezen 7-Daagsche reis Parijs G-Daagsche reis Ardennen met bezoek Luxemburg 7-Daagsche reis Zwarte Woud- i 8-Daagsche reis Beiersche Alpen 14-üaagscho reis naar de Fransclie Klvièra Vertrek 7 Augustus '38. 15-Daagsche reis, 6 landentocht (Nice-Venetië.) Vertrek 7 Aug. '38. Vraagt gratis programma 1938. Onze reiscorrespondente, mej. Boekei, die verleden jaar in een serie reisbrieven verhaalde van haar avonturen in Finland is thans onderweg naar Joego Slavië en zal onze lezers ook van dit, voor de meeste Nederlanders onbekende land vertellen. Wij geven hierbij haar eersten brief niet indrukken uit Budapest, welke stad zij op haar doorreis be zocht. zou zijn en waar je op elk pleintje en in ieder slopje de historie en romantiek zóudt kunnen voelen, ruiken, proeven en zien. Zóó is alleen liet hoogste gedeelte van Bu- da, waar het Koningsslot staat en de Krd- ningskerk en waar je ook echt ouwe straat jes vindt. Maar de rcgccringsgebomven daar, zijn meest voor pl.m. 50 jaar geheel ver nieuwd. Vanzelfsprekend heb ik in 4% dag niet alles kunnen bezoeken wat de moeite waard was, want er was juist die dagen ook op straat zooveel te zien, vooral aan kleurige uniformen en kleederdrachten. Eens heb ik pok een paar uur op een trottoir staan wachten, om de deputatie van hooge gees telijken uit Rome te zien arriveeren. Daar bij kwam ik in gesprek met een Hongaar- schen boer, die een Duitsch dialect sprak en die me bijna omhelsde toen hij vernam, dat ik één van „die guten Hoolander" was, die zoo goed waren geweest voor de Hon- gaarSehe kinderen. Op grond van dat feit wist hij de menigte te hPAVP FRAAI STADSGEZICHT LANGS DE DONAU. 47.50 53.50 m 60.— I 35. 1 47.50 il 65— 115.— 140- "I i 35ste WETTIGE HACO-TREKKING 5e KLASSE, 17e LIJST TREKKING VAN VRIJDAG 17 JUNI 1938 HOOGE FREMIËN 100.00016913 met premie van 30.000.—. 8743 met 70.en premie van 3.000. 1 400.— 2286 PREMIËN VAN ƒ70.— 887 1142 2842 3450 3980 4833 5381 5793 6872 10600 11158 11848 12354 13094 14649 14790 15200 16459 16896 17432 17837 18432 18498 19016 19257 19308 20641 GEEN PREMIËN 613 856 967 1187 1199 1537 1548 3019 3069 3890 3903 4465 4757 5063 6923 7237 7446 7601 7991 8060 8256 8682 8848 9130 10230 10286 10690 10719 12568 13041 13400 13820 14056 14336 15610 16503 16669 16751 16979 17632 17676 17941 18318 18420 18677 18729 19005 19750 20640 Verbeteringen vorige lijst18607 m.z. 8607 8649 16774 1786 1825 5858 6595 8373 8568 10766 12045 15641 15848 17969 18162 20797 18901 m.z. 8901. 2265 6680 8582 12077 15950 18262 geheel gevoerd met dezelfde popeline Deze jas, met zijn sportieve coupe, bij uitstek geschikt voor ons wisselvallig klimaat, voor slechts. jGEVEirsatApVs- r DEVOPDERI Mi DO» voorheen FILBRI, Opticien HOOFDGRACHT 20 Hofleverancier is en blij ft Uw oudste en vertrouwdste adres I Erkend door het genoodschap tot Bevordering der Wetenschappelijke Optiek. Speciale zaak voor moderne optiek. Eigen slijpinrichting. Alle glazen op voorschriften van H.H. Doctoren worden hier direct vervaar digd. Onze glazen munten uit wegens afwerking en groote lichtsterkte, te gen lage prijzen. Levering van brillen voor alle bestaande ziekenfondsen hier ter plaatse. Spoed reperatie-inrichting voor Brillen. Maar toch niet alleen hiervoor was het tolk naar de hoofdstad gekomen. Met ver baasde gezichten liepen de dorpsmenschen óok langs de mooie winkelramen en de aardige vrouwtjes in hun deinende rokken likten met lange tongen aan ijsco's, of stonden hand in hand voor de eethuizen, waar koks met groote vaardigheid flensjes in de lucht gooiden en weer in de pan opvingen; en het was maar goed, dat hij aan den anderen kant van het glas stond, anders had de heele pannekoek wel in de wijd-opengezakte monden kunnen vallen. Budapest is niet alleen bij nacht de moeite waard om te „zien", maar ook om te „beleven" en daarom heb ik me er ook met enkele andere aan een nachtelijke boemelpartij gewaagd. We vormden een zeer cosmopolitisch groepje, een Zweedsche jasfabrikant met zijn wederhelft, een pndaine dame uit Californië van onbere- fnfoaren leeftijd, een levenslustige Hon- nf Q TTTrj ar, die ons een beetje wegwijs zou maken UI VJWdyyCIöj jan n0g. zejf met een van verwach- in prima wollen m Qllg k'°PPencl hart. stoffen, geheel w|We reden allereerst op den Gellertberg U n te genieten van het uitzicht over de gevoerd a ja^ per gelegenheid van het Congres, wa- i) vele gebouwen nog extra geïllumineerd |i de droom van den avond van m'n aan- Wij brengen in verkooPmst herleefde weer. Maar een nachtelijke 1 serie Kcursie door Budapest maak je niet zoo- ber om buiten, maar vooral om binnen 1} I z 11 zijn en zoo verzeilden we weldra in een 9piritualiën en ondanks de algemeene he rring. dat Hongaarsche wijnen heelemaal pschuldig waren, steeg het edele vocht mij toch regelrecht naar het hoofd en Jiaide vandaar als een luchtige feeststem- ing weer in me neer. Trouwens, ook de pderen ondergingen den invloed van de nnige Balatonwijn, waardoor alle in zeer mooie stoffen, vlotte modellen Vlisco Dames- in knoop-en pa tentsluiting, fris- sche patronen zeer fijn weefsel, met lange mouwen stijve deftigheid verdween. Het bleek nu, dat de Hongaar mij had ngezien voor de dochter van den glas- |brikant, die op zijn beurt weer meende, t ik familiebetrekkingen onderhield met Amerikaansche en nu besloten we, die ermeende banden nog wat vaster aan trekken en als één gezin onze tocht te frvolgen, die daardoor zeer aan gemoede- Jkheid won. En waar we ook kwamen om zwarte kof- Ie te slurpen of iets kostelijkers te genie- Jn, overal was er de zigeunermuziek, met litengewone virtuositeit gespeeld door menschcn, die er eigenlijk heelemaal ïiio' als zigeuners uitzagen, zoodat je stecd: weer werd meegesleept, ondanks jezelf en je heele feeststemming. En toch hebben die mannen geen enkele noot op papier; maai als je den Primos om een speciaal lied vraagt en je het hem eerst nog moet voor zingen omdat hij niet kent, dan hoeft hii maar enkele streken te doen en het heele orkest valt hem bij en herhaalt de melodie in eindelooze variatie. Maar liet opwin dendst is het, wanneer de Primos met zijn viool door de zaal wandelt en achter je stoel blijft staan fiedelen. Wat voor ge voelens er daii tusschen je hoofd en voeten heen en weer stroomen, waag ik niet eens te beschrijven. Tot slot kwamen we terecht in een moderne nachtclub, zeer wuft en zeer gedegenereerd. Excentrie ke dames met gewaagd korte rokjes, of in sleepjaponnen, maar dan van boven niets, met onaangekleede beenen in neusloo/e Schoentjes, waardoor de roodgelakte teenen naar buiten staken, dames met valsche oogharen, kunstnagels, houten haar, ge schminkte gezichten en in ieder opzicht hy per-onnatuurlijk, dansten met daarbij pas sende heeren op een ronddraaiend dans- vloertje, dat af en toen in de hoogte ging, om als tooneel te dienen, waarop dan dan seresjes verschenen nagenoeg als ons aller moeder Eva in liet Paradijs. Op zeker mo ment kwam er zelfs een. heel paard met arreslee en meerdere honden van onder het orchest te voorschijn. En tusschen de nummers door danste het publiek. De Hon gaar bood galant aan, mij daar ook eens tusschen te voeren, wat ik beslist afsloeg, (mulat11k uw gevocht Zou hebben als een dikke wvandotfe kip tusschen een troep flamingo's Onze Amerikaansche echter, was wel voor zoo'n experiment te vinden. Maar toen ze op de ronde schijf stapte, begon die juist beurtelings vlug naar links en rechts te draaien, zoodat ze wild met haar handen om zich heen sloeg, maar steeds den ver keerden man greep. Ja, nog eens, het was zeer excentriek en zeer wuft en ik zat daar maar te kijken als een boertje van buiten, dronk Hongaarsche champanje en kon niet nalaten op te merken, dat wij zooiets in Delfzijl toch niet hadden. „Maar", zei de Amerikaansche, „daarom gaan we ook juist reizen, don 't we?" Nee" zei ik, „I don 'tl". Ik weet niet, of zij daarvoor heelemaal van Californië was gekomen, maar eerlijk ge zegd, ik was op reis gegaan op zoek naar belangwekkender dingen. M. T. BOEKEL. Bartlett besluit zijn artikel met de ver klaring, dat het belachelijk zou zijn te Vr.na. eweren, dat deze teleurstellingen zouden met korte mouwen tmncn ,eiden M een opsfand ,c(?cn de na lionaaI-socialisten, doch de leiders van het I l^lTTl rfiationaal-socialismc maken zich ongerust A-'Qlliv-vjfciCIA Alver het feit, dat Oostenrijk het centrum Hempje en Direct!811 CC)1 Jiherale oppositie zou kunnen wor kend merk Interlocl' fijne tinten, per gai in diverse nieuwe pracht kwaliteit TANDHEELKUNDIGE INRICHTING LOODSGRACHT 4 Spreek uren: SCHILDEREN BEHANGE EMMASTRAAT Beleefd aanbevele Dijken naar Schiermonnikoog en Rottemeroog zullen de aan slibbing bevorderen. Naar „Vooruit" verneemt, bestaan er plannen om door aanleg van dammen tusschen Schiermonnikoog en het vasteland en ook tusschen Rottemeroog en Groningen de aan slibbing daar ter plaatse in de Wad denzee te bevorderen, waardoor een vaste verbinding tusschen het el- land en het vaste land tot stand zal komen. Voor Schiermonnikoog openen zich daarmee ongetwijfeld belangrijke perspectieven. De Noordkust van Groningen en Fries land, die nagenoeg Oost-West loopt en zich langs de Duitsche kust. nog over vrij groo- ten afstand in denzelfden vorm voortzet, wordt onderbroken door sterke ombuigingen naar het Zuiden, waar de Lauwerzee en de Dollard ieder een soort van zak vormen. I.ang geleden waren er nog een drietal meer van dergelijke „zakken", n.1. de Middelzee in Friesland en de Hunze- en Fivelboezem in Groningen. Deze drie zijn dichtgeslibd en in vruchtbare landerijen herschapen. \Lau- uerszee en Dollard zijn in den loop der tij den aanmerkelijk kleiner geworden. Ook aan deze noordkust groeit het land voort durend aan en verplaatst de kustlijn zich in noordelijke richting door de inpolderin gen. die hebben plaats gehad. Hiermee zon dan de toestand hersetld zijn, dat de duinenrecks weer de noord grens van ons land vormt De landwinning daar gaat echter minder snel dan in de Lauwers^ee en de Dollard. De zee biedt dus echter de mogelijkheid tot herwinning van het verloren gegane. Haars terk bewogen wateren bevatten na melijk fijne zand- en slibdecien, fijn bo demmateriaal, dat onder gunstige omstan digheden aan de kust tot bezinking kan komen en aldus het land doen aanwassen. Hoe rustiger het water is, hoe meer fijne deeltjes bezinken. En zoo is te verklaren, de vluggere aanwas in de zoogenaamde zakken als Lauwerszec en Dollard, die ge deeltelijk en in de Middelzee en Hunze- en Fivelboezem, die geheel dichtgeslibd zijn Er bestaan, aldus het blad, plannen om de Wadden ten noorden Van Groningen in een paar groote „zakken" te veranderen, waardoor de aanslibbing bevorderd zal worden. Daartoe zijn een tweetal dammen ontworpen, waarvan de eene is geprojec teerd van Hornhu'izen naar Schiermonnik oog; de ander van Lauwerpolder achter Uithuizen naar Rottumcroog. Met den aanleg van den eersten dam zou spoedig kunnen worden aangevangen. Deze 8 kilometer lange dam vordert hoogstens 314 milliocn gulden voor aanlcgkostcn. Een nieuwe autoweg Mocht het zoover komen, dan opent zich voor de noordelijke hadplaats van ons land een schoon perspectief. Eenige verhooging en verzwaring van den ontworpen dam zou de mogelijkheid scheppen voor een schitte renden autoweg. f 65.000.— voor verlichting en versiering. B. en W.' van Amsterdam hebben den Raad diverse plannen voorgelegd voor ver siering en verlichting van gemeentewege, in verhand met het a.s. regeeringsjubileum van II. M. de Koningin. Er zal een bedrag van f95.000.— mee gemoeid zijn. Daartegenover staat echter een bedrag van f35.000.als geraamde ontvangsten van terreinhuur e.d. In de gisteren gehouden, vergadering de. Tweede Kamer werd als eerste van een •>6-tal ingediende wetsontwerpen bëhan. 'deld, dat, behelzende aanvulling van Art 1 van de wet, regelende de uitoefeningder geneeskunst, speciaal bepalingen bevattend ten aanzien van de werkzaamheid van op. ticicns en masseurs. Zoowel de heer Posthuma (e.d.) als d6 de heer Duymaer van Twist (a.r.) achten beperkende bepalingen zeer gewenscht. De heer Zijlstra (a.r.) ziet zwarigheden. Sprdkcr herinnert aan de moeilijkheden' welke vorige ministers hebben gehad met de tandtechnici. Laat, zegt spreker, de op. ticicns rustig hun gang gaan. De oogart. ,yn redden zichzelf wel. Dr. Vos acht deze redeneering niet juist Het gevaar van refractionneeren door onbe. voegden moet niet worden onderschat. Het oog is het eenige naar buiten waar. neembare onderdeel van de hersenen. Mevr. de Vries—Bruins (s.d.) juicht het ontwerp toe. Echter het woord „bedrijf ter aanduiding van de werkzaamheid van len arts acht spreekster niet juist en dient loor een beter woord te worden vervangen. De masseurs hebben, zegt spreekster, over het algemeen weinig bezwaar tegen het ontwerp gemaakt. De heer Rost van Tonningen (n.s.b.) zal tegenstemmen, omdat hij het ontwerp be schouwt als een ongemotiveerd ingrijpen van de regeering in een materie, waarvan zij geen verstand heeft. Minister Rorrxme antwoordt, dat het ont werp uitgaat van het bestaan van het art- senmonopolie en dat het moet worden be schouwd uit eei^ oogpunt van algemeen belang. De definitie van de uitoefening van de geneeskunst ondergaat bij dit wetsontwerp, dat zich niet tot de opticiens beperkt, een algemeene aanvulling. Voor de voetverzorging acht spr. geen bijzondere regeling noodig. Wanneer spr. schaatsenrijdt, dan gebruikt hij steunzo len, zonder daarvoor het advies van een specialist te hebben gevraagd. Na repliek, o.a. door den heer Zijlstra (a.r.) die zegt dat men door het verbieden van refractometers aan den opticien een goed instrument ontneemt, wordt tot stem ming overgegaan en het wetsontwerp met 63 tegen 9 stemmen aangenomen (tegen N.S.B.) en de A.R. leden Bottcrweg, vart den Heuvel, van Diikon, Zijlstra en Alge- ra en de s.g. leden Kersten en Zandt). De kamer besprak daarna uitvoerig de conclusie van de kamer-commissie omtrent inlichtingen on een advies van acht ooster kweekers te Ierscke, aan wie door de do meinen 75 pet. kwijtschelding van de pacht, som over 1934'35 is verleend. Do adres- santen wenschen gelijke behandeling met andere pachters, aan wie 95 pet. kwijtschel ding is verleend. De meerderheid der kamercommissie vroeg een arbitrale uitspraak in deze. Be minderheid wilde den minister dank zeggpn voor de verkregen inlichtingen. Minister de Wilde zei, dat de beslissing gebaseerd was op de grootcre opbrengst dor hofrokken oesterbedrijven en achtte geen rechtsgeschil waarover arbitrage zou kunnen worden in gesteld, aanwezig, daar do Staat do volle pachtsom zou hebben kunnen eisrhon. Over deze zaak zal do khmer Dinsdag stemmen. Dan is levens het voorstel-Wende- laar inzake Oss aan de orde. Door de wereld gaan de „namen", Ieder land Brengt ze voor zijn tijdgenooten In de krant. Nain.en van de groote mannen, Die de aarde saam omspannen, Nieuwe, grootsehe wereld-plannen In hun hand! Door de wereld gaan de „woorden", Luid en veel, Ieder volk krijgt daarvan daag'Uj'ks Iiuim zijn deel! Woorden, die zichzelf bezingen, Als de grootste levensdingen, Die de tijden ooit ontvingen, Als geheel! Door de ivereld gaan de krachten Sterk en breed, Tot den afweer van gevaren Steeds gereed! Krachten, die zichzelf ontvouwen Tot gewapend zelfvertrouwen, En een toekomst, willen bouwen, Zonder leed! Door de wereld gaan de daden" Zonder rust. Vaak vermetel en ontstellend, Welbewust! Daden, die van durf gewagen, Wijd de aarde rondgedragen, En de stem, die wat wil vragen, Wordt gesust! Door de wereld gaat de liefde, Altijd door. Vindt ze nog in deze dagen Wel gehoor? Namen; woorden, krachten,;daden In hun blinkende gewaden, Caan langs alle wereld-paden, En gaan vóór!! Juni 1938, (Nadruk verboden*

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 10